xplosieven kapers klaar lagen voor vliegtuig THORN WIL MOOI ZIJN MAAR WIE ZAL DAT jBETALEN? m r, v\ Ll ï'in\- Begroting met collegegeld van f500 aangenomen SKSs? Thorn in beroep tegen weigeren subsidie Onderwijs falestijnen: Nederland was einddoel Springlading te licht en niet deskundig geplaatst Tank chemische vloeistof lekt: terrein afgezet K t rf Motie om uitgelote student meer kans te geven, aanvaard „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Aapje blij terug naar Oeganda Tweede Kamer verwerpt amendement van de WD Oude kaarten als bewijs aangevoerd V"-# ,|U)UW/KWARiTET DONDERDAG 7 MAAiBT 197 BKSKNIiAlND T3/K5 JïïIPHOL De tw ee Palestijnen, die zondag een toestel van 1 itisli lAirways kaapten en dat op Schiphol in brand staken, wor- 8tn morgen aan de officier van Justitie in Haarlem, mr. J. Bredius, ^ongeleid. Deze zal waarschijnlijk een gerechtelijk vooronderzoek Pl jen hen gelasten. ïe .1 d ..mover de Dienst Luchtvaart van 'rijkspolitie hebben de beide man een min of meer volledige verkla- afgelegd en eveneens hun ware en bekend gemaakt. Het blijken 21-jarige Sami Hoessein Tamini. onder de -chuilnaam Abu Said als Ier optrad en de 23-jarige Adnan irnad Nuri, die als Abu Ali ope nde Beiden zijn afkomstig uit het r Israël bezette Jordaanse gebied westen van de Jordaan en leden de organisatie van Arabische nati- listische jeugd voor de bevrijding Palestina. Nkens hun verklaringen was hun ratie in de eerste plaats bedoeld een wraakactie tegen Engeland, ol^at dit land tijdens de oktoberoor- 'vliegvelden beschikbaar heeft ge- voor Amerikaanse vliegtuigen, wapens naar recruten naar Israël \Mvoerden.' Tevens zouden vanaf vliegvelden door Amerikanen kenningsvluchten boven Egypte gemaakt, waardoor de zwakke likken in de Egyptische linies bij de ee ermeren zouden zijn ontdekt (zo- bekend, had daar de Israëlische ■braak plaats over het Suezka- vl et landen niet Londen, maar Schiphol als Idoel van hun actie werd gekozen, in alleen omdat hun organisatie n zou zijn uitgegaan dat zij in erland goed behandeld zouden ien. opdracht hadden zij meegekregen Passagiers geen enkel letsel toe te C igen, hen direct na de landing te uitstappen, het toestel op te bla- en zich vervolgens over te geven. ;ens majoor Gerritsen, comman- van de Dienst Luchtvaart van de ipolitie hebben zij inderdaad ge lieerd het vliegtuig te laten explo- n, maar is dit niet gelukt omdat adingen te licht waren en zij bo- pien ondeskundig waren gemon- In totaal zijn vier ladingen aange bracht. waarvan er drie zijn ontploft. Twee hiervan bevonden zich boven de brandstoftanks onder passagiersstoe len. Deze werden geheel vernield, maar de kracht van de explosies was niet zo groot dat ook de kerosine in brand vloog. Het interieur van het vliegtuig is hoofdzakelijk in vlammen opgegaan door de whisky, parfum en spiritus, die zij vlak voor het verlaten van het toestel hadden aangestoken- Volgens de kapers waren de wapens en explosieven al aan boord voordat zij in Beiroet zelf in het vliegtuig stapten. Van één van de stafleden van de organisatie hadden zij een ticket gekregen met een reserveringsbiljet voor twee stoelen op de derde rij van de economy-class. Onder deze stoelen zouden zij hun wapens vin den: twee handgranaten, twee pisto len, twee ontstekers, langza'amwerken- de lonten en een paar pakketten ex plosieven. Daarmee werd voorkomen dat zij al bij de controle op het vliegveld van Beiroet zouden worden aangehouden. Over die controle zijn tot nu toe ove rigens alleen maar tegenstrijdige ver klaringen afgelegd. Volgens de kapers zijn zij gefouilleerd, maar enkele pas sagiers hebben gezegd dat de Palestij nen ongehinderd werden doorgelaten. Majoor Gerritsen: 'Wat er ook precies gebeurd is, als het verhaal van de ka pers klopt, dan heeft er iets goed mis gezeten in Beiroet.' wacht men ook niet dat dit nog zal gebeuren. Hierop wijst ondermeer dat de Britse justitie totnutoe geen enke le belangstelling voor het tweetal heeft getoond. Er is wel een onder zoekteam uit London op Schiphol aan gekomen, maar dat bestaat uitsluitend uit deskundigen van de Britse rijks luchtvaartdienst en de luchtvaartmaat schappij. Britse politiemensen bevin den zich er niet bij. ETEN-LEUR De rijkspolitie van Etten-Leur heeft gisteren een gedeelte van het industrieterrein in die plaats voor verkeer en publiek afgesloten. Dit omdat op het terrein een tankwa gon van de Nederlandse Spoorwegen die geladen was met de brandbare chemische stof butylacetaat, lek bleek te zijn. Later op de dag is, onder toe zicht van de brandweer en de politie, de lading overgeheveld in tankwa gens. Bedrijven in de omgeving van de lekkende wagon waren gewaar schuwd voorzichtig te zijn met vuur. (ADVERTENTIE) Goed gepland -ll TA £3 kreeg maar een dubbeltje, ik ze meenam om te wan- Jlen. Ik ben nu in het groot n doen". Het tijdstip van de kaping was van te voren nauwkeurig gepland: Om kwart over drie zondagmiddag zouden zij zich van het toestel meester maken. Op eigen initaitef hebben zij dit een half uur uitgesteld 'omdat toen juist de maaltijden werden geserveerd.' Tijdens de vlucht heeft Tamini een maal geschoten Dat gebeurde toen een Arabische passagier opstond en naar voren kwam om een speciale be handeling voor hem als Arabier te vragen. Omdat hij niet wist dat het een Arabier was, loste Tamini een waarschuwingsschot, 'expres gericht in een stapel boeken, om geen onge lukken te veroorzaken.' Volgens Nuri die in het dagelijks le ven groenteman in Hebron was, heb ben de kapers voor hun actie een op leiding van ruim een maand gehad. In oktober vorig jaar, werd hij in een moskee in Hebron, waar hij de nach ten placht door te brengen, aange sproken door een man die zei de Ara bische jeugdorganisatie te vertegen woordigen, en die hem overhaalde zich in te zetten voor de strijd om de bevrijding van Palestina. Deze man zorgde voor een pas, waar- ADVERTENTIE Majoor E. E. Gerritsen van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie mee hij de Westbank kon verlaten en naar een luchtelingenkamp in Jorda nië kon worden overgebracht. Daar ontmoette hij Tamini en een derde man die als instructeur optrad. Twee weken lang werd er 's nachts in de woestijn geoefend met wapens die onder ladingen levensmiddelen in het kamp waren binnengesmokkeld. Daar na werden zij clandestien over de Syrische grens gezet, waar zij gedu rende vijf dagen in een kamp in de buurt van Damascus onderricht kre gen in de topografie van Europa. Tevens werden hun foto's getoond van de cockpit van de VC-lO en werd hun de betekenis van de instrumen ten geleerd. De laatste instructies kre gen zij in een kamp in Beiroet, waar zij werden voorbereid op de eigenlij ke actie- Zij mochten dit kamp niet verlaten en zeggen ook niet precies te weten waar het ligt. Enkele dagen voor hun operatie zouden zij in ken nis zijn gesteld van de aard van hun actie. Sterk betrokken Volgens majoor Gerritsen is er reden om aan te nemen, dat de verklaring juist is omdat beide kapers, die afzon derlijk zijn verhoord (in aanwezig heid van twee Haarlemse advocaten), ongeveer hetzelfde verhaal hebben verteld. Uit het verhoor is gebleken dat zij sterk zijn betrokken bij de ide alen van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. Zij hebben verklaard, dat leven zonder vaderland en zonder eer geen betekenis meer voor hen heeft. Ook tonen zij zich verontwaardigd over berichten in de Arabische, pers, dat Arabische vrouwen door Israëli's worden verkracht en Palestijnse broe ders in gevangenissen gemarteld. De identiteit van de man die als hun instructeur optrad, hebben zij bekend gemaakt. De rijkspolitie heeft zijn naam doorgegeven aan de Israëlische en Jordaanse justitie. Meer kan men vanuit Nederland nauwelijks doen omdat Interpol bij dit soort als poli tiek gekwalificeerde zaken niet kan optreden. Intussen is uit Londen nog steeds geen verzoek om uitlevering van de kapers gekomen- In Den Haag ver- Deze beslissing van de Tweede Kamer betekent overigens niet, dat de kwes tie van het collegegeld nu politiek is geregeld. Weliswaar is de begroting van onderwijs en wetenschappen, waarin rekening wordt gehouden met een collegegeld van vijfhonderd gul den gisteren goedgekeurd, maar het definitieve wetsontwerp voor de veria- (ADVERTENTIE) 2& STUKS ging moet nog aan de orde komen. Zoals bekend ziet de meerderheid van de Kamer de noodzaak van de verla ging nog niet in. Wanneer dit wets ontwerp wordt verworpen,zal de on derwijsbegroting moeten worden ge wijzigd. Voor drs. G. van Leijenhorst (CHU) was het een onoverkomelijk bezwaar om voor de posten in de be groting die betrekking hebben op het collegegeld, te stemmen. Hij vroeg daarom uitstel van stemming; maar zijn voorstel werd afgewezen, waarna de CHU voor het amendement van de VVD stemde. Meer kans e motie van de CHU, waarin wordt gevraagd studenten die vorig jaar zijn uitgeloot, dit jaar een grotere kans te geven, wanneer zij weer aan de loting meedoen om een bepaalde studierich ting te volgen, werd met grote meer derheid aanvaard. Alleen DS'70 stem de tegen De motie van de heèr De Brauw (DS'70) die de minister van onderwijs aanspoort de rapporten, die hij ontvangt van de verschillende ad viesorganen te publiceren, kreeg al leen de drie stemmen van de SGP te gen. Het amendement van de WD de klas segrootte van de opleidingsscholen voor kleuterleidsters te verlagen van 30 naar 26 werd verworpen. Vóór stemden het GPV de SGP de Boeren partij, de PSP en CPN. Eveneens ver wierp de Kamer het amendement om voor dezelfde stroomkosten Achtentwintig aapjes (preciezer gezegd: halfaapjes) zijn deze week van Schip hol teruggereisd naar hun geboorteland Oeganda. De aapjes zouden in ons land bij T.N.O. gebruikt worden als proefdier, maar hiertegen rezen nogal wat be- zwaren, vooral om dat het hier om een nogal zeldzame apensoort ging. Door bemiddeling van het Wereld Natuur Fonds zijn de dieren teruggestuurd naar Oeganda. Van onze parlemensredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de onderwijsbegroting het amendement van de VA D verworpen om liet collegegeld op duizend gulden te handhaven. Voor dit voorstel stemden behalve de WD de CHU. DS'70, SGP, GPV, de Boerenpartij en de RKPN. de accommodaties voor de vorming van de werkende jeugd in de randstad te verbeteren. De motie van de KVP over de samen werking tussen de katholieke hoge school in Tilburg en technische hoge school in Eindhoven namen de Twee de Kamer aan met de stemmen van een aantal Ds'70-ers tegen. In deze motie wordt van de regering ge vraagd, onafhankelijk van de bespre kingen over de samenwerking, zo snel mogelijk haar plannen mee te delen over de letteren-faculteit, die de ka tholieke hogeschool heeft aange vraagd, en over andere universitaire voorzieningen in Noord-Brabant. De achtergrond van deze motie is te voorkomen, dat de uitbreiding van de hogeschool wordt opgehouden door de onderhandelingen over de ene Bra bantse universiteit De motie van de heer Van Leijen horst, waarin wordt verlangd, dat voor aanvragen van nieuwe leraren opleidingen, die nog experimenteel zijn, toch de planprocedure wordt toe gepast, haalde het met de stemmen voor van KVP, ARP, CHU. WD. DS '70, SGP, GPV, het PPR-lid, Walt- mans en de RKPN. De toepassing van de planprocedure houdt onder meer in, dat bij het afwijzen van een aan vraag beroep mogelijk is. Bij een hoofdelijke stemming bleek er een krappe meerderheid van 69-60 te zijn voor de motie van mevrouw Kraaijeveld-Wouters (ARP), waarin wordt gevraagd in het bestuur van de stichting leerplanontwikkeling de le vensbeschouwelijke richtingen goed te doen vertegenwoordigen De minister had tegengestribbeld, dat de onder wijsdeskundigen in dit bestuur niet in het gedrang mochten komen. Vóór deze motie stemden de confessionele partijen en de WD. Vervolg van pagina 1 krijgen te horen dat hun departement op volmaakt verouderde wijze werkt en niet genoeg inspeelt op nieuwe ontwikkelingen. Schctten tussen de verschillende afdelingen verhinderen een geüniformeerde aanpak van min of meer gelijke problemen. Veel tijd gaat verloren door het uitleggen van ondoorzichtige regelingen. Hoge amb tenaren worden teveel opgehouden door vragen van Kamerleden ('Bij het minste of geringste stelt de Kamer vragen'). En alsof er geen computers bestaan wordt anno 1974 nog informa tie met de hand van de ene op de an dere kaart overgeschreven. Inspectie De oplossing zoekt McKinsey niet al leen in automatisering en verbetering van de organisatie, maar ook in het accentueren van de rol van de inspec tie. Die moet (en dan niet onver wachts) de scholen bezoeken, vernieu wingen stimuleren, ervaringen van de ene school doorgeven aan de andere, informatie van de scholen doorgeven aan het ministerie, en het beleid van de minister vertalen naar de scholen. Daarvoor hebben de inspecteurs meer tijd nodig en dat betekent dat ze van een hoop administratieve rompslomp bevrijd moeten worden. Het ministerie dat nu slechts vijftien procent van zijn tijd aan beleidszaken besteedt, zal zoveel mogelijk admini stratieve zaken moeten delegeren aan de scholen. Wanneer bovendien tijd vrijkomt door automatisering kan het departement zich meer bezig houden met het formuleren van het beleid op grond van wensen en adviezen uit het onderwijsveld. ADVERTENTIE IN SMON-FILMEN MET VEKKOOP VAN ViEEJGELOIO T/M 3 14AAKT. Van en onzer verslaggeefsters THORN Burgemeester en wethouders van Thora zijn in beroep gegaan tegen een beslissing van de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken om de binnenstad van Thorn niet aan te merken als een "historische stadskern', op grond waarvan een plaats in aanmerking kan komen voor een extra uitkering uit het gemeentefonds. Met dit extra geld kunnen de gemeenten (op het ogenblik 133 stuks) hun monumenten in goede staat onderhouden. Het gemeentebestuur van Thorn was zeer verontwaar digd, maar ook zeer verbaasd, dat de gemeente niet voor kwam op de lijst van histori sche stadskernen, omdat men enkele maanden tevoren in oktober '73 van twee andere ministers, namelijk die van CRM, en Volkshuisvesting, ge hoord had, dat het centrum van Thorn op de monumen tenlijst geplaatst was als een 'beschermd stadsgezicht'. Misrekening Men had dus volledig vertrou wen óók op de lijst van histo rische stadsgezichten van de ministers van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting ge plaatst te zullen worden, maar dit bleek een misrekening. Thorn schijnt niet op deze lijst voor te komen (zoals wij enige tijd geleden al bericht ten), omdat de lijst van histo rische stadskernen samenge steld is aan de hand van een negental oude kaarten gete kend in de periode van 1600 tot 1830 waarop Thorn niet voorkomt. B. en w. van Thorn hebben nu door enkele archivarissen (de inspecteur van de archie ven in de provincie Limburg, de rijksarchivaris in Limburg, de stadsarchivaris van Roer mond en de stadsarchivaris van Maastricht) bewijzen bij elkaar laten zoeken, die de mi nisters moeten overtuigen van het feit, dat Thorn wel dege lijk een stadje is met een his torische stadskern. Kaarten De bewijzen, die worden aan gedragen, zijn niet gering. Zo is er een kaart, daterende uit 1550 in opdracht van koning Philips de Tweede gemaakt, waarop Thorn is aangegeven als een stad. Verder zijn cr kaarten, daterende uit de 18-e eeuw, zowel van Nederlandse als van Franse origine, waarop Thorn als stad staat aangege ven. Verder is er sprake van een boekwerkje, dat in 1778 in Keulen is uitgegeven, waarin de intocht van de vorstin-ab- dis in Thorn beschreven is. Thorn wordt hierin de 'Resi- denz-stad' genoemd. B. en w. van Thorn zijn ervan overtuigd, dat al deze gege vens betrouwbaar en vergelijk baar zijn met de gegevens, die gebruikt zijn bij de eerste sa menstelling van de lijst. Brief Op de vraag, waarom Thorn niet voorkomt op de gebruikte kaarten, antwoordt het college van B. en w. in een brief aan de ministeries, dat dit het ge val zal zijn, omdat Thorn nooit de beschikking gehad heeft over een verdedigings werk en dus militair geen be tekenis had. Alle andere plaat- door GÏ8CS Dresselhuys Jkinc T.n !irt kWe# mi'Mrr.Limbur»* piiabicTUn (*".00 imnuMn! urimli i*"" »p ll» tttw-s I» Dm liuc CU kn «.ei art uur* c? ut* iniaiiuiw At J'1,-'r' jufjimciKi. tv »f. «f [irer !iun Uit onze krant van 25 januari. sen op de gebruikte kaarten hadden dit wel. Tenslotte wijst het college van B. en w. de twee ministers nogmaals op het feit, dat Thorn zich de afgelopen jaren eigenlijk teveel offers getroost heeft, om het witte binnen- stadje in goede vorm te hou den. Als gevolg daarvan zijn andere belangrijke, hedendaag se, voorzieningen niet tot stand gekomen. Burgemeester Houben en zijn wethouders zijn van mening, dat deze noodzakelijke voorzie ningen (zoals accommodatie voor de jeugd, een biblio theek, vert>etering van enkele wegen en een nieuwe brand weerwagen) nu niet langer uitgesteld mogen worden ten gunste van de restauratie van de oude binnenstad. 'Offers' "Wanneer wij dn extra geld ongeveer 300.000 gulden per jaar niet krijgen, kun nen wij ons stadje niet in stand houden. We kunnen niet steeds maar doorgaan met offers van de bevolking te vra gen. Daar moet een keer een einde aan komen', aldijs"bii$ :'(l gemeester Houben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5