Cz UT /O Ministerie van onderwijs is papierwinkel Belasting per 1 juli omlaag irai f.' Gezamenlijke handdoek nest bacteriën In deze krant Het Kwartet Vakbonden niet eens met 377 ontslagen HAL Uiecrisis voor Rotterdam log niet voorbij Suit f 125.000 Zogezegd Bewolkt Hiswa n k Hearst deelt voedsel uit Gemiddeld vijftien gulden per maand Rapport: 'Verouderde werkwijze' Alleen bij J.V.URKb», Criminaliteit Surinamers valt erg mee Rechtstreeks van importeur 1 - 10 MAART \ie( met zwart golil OPEN HAARDEN SCHOUWEN B0EKEE Nieuwe Lekke Coniramnt DONDERDAG 7 MAART 1974 i 54ste jaargang no. 286 v vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11.50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De handdoek-aan-een-haakje bij wastafels in openbare ge legenheden werd gisteren krachtig aangevallen op een symposium 'Hand- hygiëne' in Amsterdam. De bijeenkomst werd georganiseerd door de ge lijknamige werkgroep, waarin zeven bedrijven samenwerken die belang heb ben bij handdoek-automaten en papieren handdoekjes. Bij gebruik van een gemeenschappelijk handdoek doet iemand, die zijn han den net gewassen heeft, meer bacteriën op dan hij er kwijtraakt, was het centrale thema van het symposium» Bovendien blijkt men de gemeenschap pelijke handdoek te haten. Bij Duits opinie-onderzoek gaf 95 percent der ondervraagden uiting aan gevoelens van afkeer; ook in Nederland prefe reert 92 procent van de ondervraagde gezinshoofden een andere methode. De wetenschappelijke bijdragen aan het symposium stelden de zaak wat relatiever. Iedereen heeft toch hele kolonies bacteriën op zijn handen, zei dr. V. G. Aider uit Engeland, 250.000 tot twee miljoen is een normaal aan tal. Die horen daar ook gewoon thuis. Maar voor ziekenhuizen en' voor men sen die beroepshalve andermans eten bereiden, vonden hij en prof. dr. D. A. A. Mossel hygiënisch handen drogen wel erg belangrijk. Prof. Mossel: in het zomerseizoen krijgen in Nederland wekelijks vijf- tot zesduizend mensen salmonellose (met diaree, braken, koorts) en dat is toch te gek. Daar moet je echt in de besmettingsweg bacteriologisch vuile handen, rauw vlees, inaag-darmstelsel ingrijpen. In Zwitserland en enkele Westduitsc deelstaten is het gebruik van gemeen schappelijke handdoeken in een aantal situaties al wettelijk verboden. In Nederland niet en dat zou de werkgroep Handhygiëne graag anders zien. In de werkgroep zijn consumentenorganisaties niet vertegenwoordigd. tOTTERDAM De Holland-Amerika .ijn is voornemens drastisch het mes zetten in haar rederijbedrijf !oals het er momenteel uitziet, zal lan 377 zeelieden ontslag worden aan- jezegd. )e vakbonden zijn het met de voorge telde ontslagen niet eens. Zij menen, lat het aantal teruggebracht kan wor- len en eisen, dat op de nog varende iruiseschepen eerst Aziatisch perso- leel wordt ontslagen. IOTTERDAM Voor Rotterdam is e oliecrisis nog niet voorbij. Hoewel aanvoer van ruwe olie voor bin- lenlands gebruik voldoende is, zit totterJam nog diep in de zorgen. Tot p de dag van vandaag wordt er in de laasstad dertig procent minder aan- evoerd dan in oktober van het vorig aar. Hierdoor heeft het Gemeentelijk lavenbedrijf in de afgelopen vier taanden ongeveer twaalf miljoen gul len gederfd aan zeehavengelden. Dit eeft havenwethouder Viersen op een ezamenlijke vergadering van de aadscommissie van Rotterdam en .ijnmond voor haven- en economische angelegenheden. 'Onze positie als oorvoerhaven voor ruwe olie is nog itermate slecht. Voor Rotterdam is et daarom van levensbelang dat het Irabische embargo zo spoedig moge- ijk wordt opgeheven', aldus de we- houder. lie verder fin-economische pagina. D'66 is voor mij een zwemmer, die door zijn kiezers van zijn kleren is beroofd, wanhopig langs de wallekant loopt te zoeken naai de bovenkleren van een ander en nu een liberaal pakje wil aan trekken, terwijl iedereen ziet dat hij rood ondergoed draagt. Tweede-Kamerlid Henk Vonhoff (VVD). 'UTTE (N.-Br.) Twee onbekende ïannen van ongeveer 2o jaar hebben [isteravond om halfzeven in Putte N.-Br.) een gewapende overval ge- ileegd op de Nederlandse Krediet- lank NV. Zij gingen er vandoor met r 125.000, waaronder 600.000 Belgi- che francs. Tot gisteravond laat ont- irak elk spoor van de daders- Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met opklaringen; in de nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen zon op: 07.11 onder: 18.31 maan op: 19.10 onder: 06.41 'cor meer bijzonderheden zie pagina inanciën en economie. In San Francisco pro fiteerden deze moe der en kind van het gratis voedsel dat woensdag door kran tenmiljonair Ran dolph Hearst werd uitgereikt. Gratis voedsel voor de ar men werd geëist door de ontvoerders van zijn dochter. Hoewel Hearst poogt aan deze cis te voldoen is van hel meisje en haar ontvoerders al dagen niets meer vernomen Premier Den Uyl in gesprek met de voorzitters van NVV en NKV, de heren Kok en Spit flinks). Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het ministerie van onderwijs en met name de in spectie zitten teveel verstrikt in vaak nodeloze administratieve be slommeringen en komen te weinig toe aan een echt onderwijsbeleid. Een ingrijpende reorganisatie van bet ministerie is daarom nodig. Dit is de conclusie van een pijlsnel --.-ras onderzoek (binnen een jaar de eerste - - s voorstellen) van het Amerikaanse or- - - ganisatiebureau McKinsey Gom- pany, Inc. De conclusies van McKin sey bevestigen de jaren geleden door - -■ ïgf de vroegere hoogleraar Ph. J. Iden- g igg -c burg geuite kritiek, dat het Neder landse onderwijs wordt beheerd als een snoepwinkel. De voornaamste feilen in de organisa tie van het ministerie en de min of meer zenfstandig opererende inspectie zijn volgens McKinsey: het departement doet te weinig aan het uitstippelen van een beleid; er bestaan 350 adviescommissies, maar die werken langs elkaar heen, en controle op hun werk ontbreekt; de inspecteurs hebben veel te wei nig tijd voor advisering van de scho len in hun rayon en moeten teveel administratief werk doen; allerlei regelingen, bijvoorbeeld de bekostiging van scholen, zijn te inge wikkeld; veel beheerstaken (misschien wel 60 of 70 procent) kunnen geautomati seerd worden; veel meer kleine beslissingen (de aankoop van een wasmachine op een huishoudschool, enz.) moeten aan de scholen en schoolbesturen worden overgelaten. G kunt 'm ook wit krijgen. Onrust De eerste bevindingen van McKinsey zijn gisteren op het ministerie bekend gemaakt via een uitvoerige perso- neelskrant. Dit speciale nummer van het personeelsblad is mede-bedoeld om de onrust onder ambtenaren over het 'McKinsey-spook' weg te nemen. Hoewel het de bedoeling is de nu ge publiceerde conclusies al per 1 janua ri 1975 tot een reorganisatie leiden, zullen de ambtenaren toch zoveel mo gelijk bij de veranderingen betrokken worden. Minister Van Kemenade stelt hen gerust: 'Er zal niet zender u over uw werk beslist worden.' Over de rol van de huidige minister in de hele reorganisatie licht het per soneelsblad ons ook in. De voorstellen van McKinsey passen helemaal in het Prof. dr. Ph. J. Idcnburg kritiek bevestigd straatje van Van Kemenade, zo wordt gezegd door een van de medewerkers van McKinsey, maar je kunt niet zeg gen dat het rapport helemaal is opge hangen aan het huidige onderwijsbe leid. Dat zou trouwens nog niet zo erg zijn, want, zegt deze man: 'De doelstellingen van Van Kemenade worden voor een heel groot deel ge dekt door internationaal aanvaardp doelstellingen.' Verouderd Dat compliment kan de minister in zijn zak steken, maar zijn ambtenaren Voor vervolg zie pag. 3. kolom 7 desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijl jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. SINDS 1898 Westersingel 42, ROTTERDAM telefoon (010) 36 35 00 Dagelijks geopend van 9 6 uur. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Dc gemiddelde werknemer (jaarinkomen 17.500 gulden) behoeft per 1 juli zo n dertien tot vijftien gulden per maand minder belasting te betalen. Het belastingvoordeel zou aoor de lagere inkomers groter en voor de hogere inkomens kleiner zijn. Offirier van justitie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan de hand van enkele cijfers heeft mr. A. F. C. Ha- bermehl, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, gisteren aan getoond dat in Nederland verblijven de Surinamers zich aanzienlijk min der crimineel gedragen dan vaak wordt verondersteld. Mr. Habermehl memoreerde dat zowel in 1972 als in 1973 van alle in Amsterdam wonende Surinamers niet meer dan één pro cent voor de officier van justitie is geleid. Bij de in 1972 gepleegde 48 roofovervallen in Amsterdam waren voorzover bekend slechts in drie ge vallen Surinamers betrokken; bij de 73 in 1973 gepleegde roofovervallen ging het zesmaal om rijksgenoten. Mede op grond van deze cijfers maan de de officier van justitie tot grote voorzichtigheid bij het uiten van be schuldigingen aan het adres van Suri namers. Hij deed dat in zijn requisi toir tegen drie in Paramaribo geboren verdachten, die terecht stonden we gens een roofoverval op een agent schap van de gemeentegiro in Amster dam, waarbij de vrouw van de houder van het agentschap werd gedood. Te gen deze verdachten eiste mr. Haber mehl gevangenisstraffen van tien, acht en vier jaar. (ADVERTENTIE) CHERNY-pianos WAARDE 3300.- Het kabinet heeft dit gisteren be kend gemaakt in gesprekken die het met de werkgevers en werknemers voerde over een mogelijk centraal ak koord. over het arbeidsvoorwaarden beleid na 1 april. De belastingverla ging maakt deel uit van een pakket maatregelen, waarmee de regering de werkloosheid verder wil bestrijden en de mensen aanmoedigen wat meer te besteden. Het pakket maatregelen, dat van de schatkist een bedrag van zo'n 2 tot 2,5 miljard gulden zou ver gen, zal over enkele weken bij de Tweede Kamer worden ingediend. Gis teren gaf het kabinet globaal aan. hoe dit bedrag besteed zal worden, name lijk: De circa 750 miljoen gulden ter stimu lering van de investeringen (bouwob- jecten en een herstel van de investe ringsaftrek op outillage (machines en derg.). circa 750-miljoen gulden ter ver ruiming van de overheidsuitgaven; het leeuwenaandeel van dit bedrag zal nodig zijn om de overheidsuitgaven bij de huidige stijging van de prijzen op peil te houden. Het verruimende effect op het volume van de overheids uitgaven zal dus gering zijn. Minder werklozen Premier Den Uyl sprak gisteravond dc verwachting uit, dat dit pakket er in belangrijke mate toe zal bijdragen, de werkloosheid 'aanmerkelijk bene den' het verwachte niveau van 150.000 te houden. Hoe groot het effect pre cies zal zijn, kon de premier niet meedelen^ Aan de hand van de prog nose die het Centraal Planbureau over enkele weken gereed zal hebben, verwachtte hij een nauwkeuriger voorspelling te kunnen doen. De pre mier meende ook dat het pakket maatregelen en met name de belas tingverlaging ertoe zal kunnen bijdra gen, dat werkgevers en werknemers het eens zullen kunnen worden over een Centraal Akkoord voor de rest van 1974. Dit Akkoord waarvoor werkgevers en werknemers vorige week hun wensen kenbaar hebben gemaakt, zal (als het tot stand zal komen) worden vastge legd in een loonbeschikking. De machtigingswet zal dus niet worden ingetrokken. Zouden werkgevers en werknemers het niet met elkaar eens worden, dan zal er zonder meer per 1 april een nieuwe loonbeschikking worden uitgevaardigd. De premier meende, dat juist nu er zo weinig te (ADVERTENTIE) 'Internationale 0"\ watersporttentoonstelling bis Dageli|ks 10-17 en 19-22 uur Zaterdags en zondags 10-17 uur Toegang f5.- Kinderen tot 14 jaar f 2.- a Trem-Toegang-biljetten |A|| bi] NS-stations I Amsterdam Tegen een verzekeringmaatschappij is een boete van 5.000 gulden geëist, omdat ze de fiscus geen inzage in haar boeken wilde geven. Voor hetzelfde bedrag kunt u voor tientallen jaren inzage krijgen in onze krant. Als u tenminste niet met zwart geld betaalt; dat raakt zo makkelijk zoek tussen zwart zaad. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: verdelen valt, ervoor moet worden ge zorgd. dat alle werknemers, dus ook zij die geen cao hebben, onder een loonbeschikking vallen. Uitgangspunt van het kabinet was, dat de laagstbe taalden quitte zouden spelen en de gemiddelde werknemer er iets op ach teruit zou gaan. Dat is nu: dat de laagstbetaalden er iets op vooruit zul len gaan en de gemiddelde werkne mer er noch op vooruit, noch op ach teruit zal gaan. Dit standpunt van de regering komt overeen met de wensen van de vakbe weging. De werkgevers mikken lager. Zij vinden dat de nullijn inoet komen te liggen bij dc inkomens tot 13.000. Het belastingverlagingsplan schiet te kort om de koopkracht van het inko men van de gemiddelde werknemer veilig te stellen. Werkgevers en werk nemers zullen het er m de komende dagen dus over eens moeten worden, dat de lagere inkomens er in de loonsfeer iets extra's bij krijgen. Een akkoord lijkt moeilijk als tlil extra's gezocht moet worden in de vorm van meer prijscompensatie voor de laagst betaalden en minder voor de hoogst- betaalden. Te globaal Er is trouwens nog een andere moei lijkheid, die de tot stand koming van een akkoord in de weg staat. De voor zitter van het VNO, mr. Chr. Van Veen, zei gisteren na afloop van het gesprek dat de regeringsvoorstellen te globaal zijn om mat de werknemers een reëel gesprek te kunnen voeren. Dat zal volgens hem pas kunnen, als de regering een gedetailleerder plan op tafel legt. Zowel premier Den Uyl als de .drie vakcentrales meenden ech ter. dat er voldoende cijfermateriaal bekend is voor een gesprek. Wim Kok. voorzitter van het NVV: 'Wij zullen onderzoeken, of er op basis van de regeringsplannen een akkoord mo gelijk is. Dat overleg zal snel moeten plaats vinden, omdat we tijdig voor 1 april willen weten, waar we aan toe zijn.' Tenslotte vormt een moeilijkheid dat de regering de wens van de werkge vers niet heeft willen honoreren, de vennootschapsbelasting t« verlagen. Binnenland Thorn in beroep 5 Liever zout dan zoet 7 Buitenland Nixon wil meewerken 9 Sabel niet geholpen 9 Kerk Saneer de registers2 Wim Gijsen en hiernamaals 2 Sport Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatinap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een posl/.cgel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. l'ers, antwoordnummer 2792, A'dam, Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DO RUTS 1)AG BI.AD (aankruisen a.u.b.) Feyenoord gelijk in Cliorzow 11 Nieuwe boeken I Men schrijn ons 2 Radio en Iv 6 Sirlps, feuilleton fi Commentaar 7 Familieberichten 13 (ADVERTENTIE) rmm Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. ..ob*'ouU

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1