eus Gruijters leidt tot grote actie tegen het woningbouwbeleid Marnix Gijsen krijgt Prijs Nederl. Letteren Spaarkevers in voordeel-uitvoering De VW 1200 inJeans VW1200Lin visgraat-velours kamsteeg Lan t'band huisvestingnood treedt op Vergoeding voor raadsleden gaat heel stuk omhoog Eerste crocussen al te bewonderen Gerechtelijk onderzoeknaar foute narcose Rechter: geen intrekken van fluor-ontwerp Elf dagen geen minimum-melkprijs Familie dreigt hele school op straat te zetten Duo De Groot-Van Blerk met bikkelhard pianospel SPECIALE AANBIEDING OVERGORDIJN- STOFFEN! WONINGINRICHTING Van Klarenbosch Sportstichting Leiden SCHOONMAAK PERSONEEL gezocht part-time krachten Kom snel. Voor korte tijd en in een beperkt aantal: Een voordeel van f400,- Een voordeel van f300,- TROLiW/KWARTET DONDERDAG 7 MAART 1974 Van onze Haagse redactie DEN HAlAG Tegen bet woningbouwbeleid is gisteren een actie begonnen. Het initiatief is uitge gaan van bet landebjk verband huisvestingsnood. Directe aanleiding is de beslising die minister Gruij ters heeft genomen in bet al jarenlang slepende conflict rondom bet z.g. structuuronderzoek in de bouwnijverheid. Volgens bet verband heeft de minister een verkeerde beslissing genomen. De belan gen van de bewoners zouden onvoldoende zijn gewaarborgd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op het departement van binnenlandse zaken wordt hard gewerkt aan een wetsontwerp om de positie van gemeenteraadsleden te verbeteren- Het wetsvoorstel gaat in de richting van een advies, dat de commissi e-'positie raadsleden' van de vereniging van Nederlandse gemeen ten dezer dagen heeft uitgebracht en dat binnenkort gepubliceerd zal wor den. DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM en de Belgische minis ter van Nederlandse cultuur, J. Chabert, hebben op advies van de jury de Prijs der Nederlandse Letteren 1974 toegekend aan de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen, voor zijn letterkundig werk. De prijs zal begin oktober uitgereikt worden op de 24ste algemene con- In dit advies zegt de commissie, die ferentie der Nederlandse letteren in Utrecht. In een oproep zegt het werkverband waar en tegen welke huurprijs wordt dat de bevolking het slachtoffer dreigt te worden van een belangen strijd, die over haar hoofd wordt uit gevoerd. De kernvragen zijn: wat, hoe, gebouwd, maar de bevolking wordt bij de beantwoording niet betrokken. De belangen van de bevolking zouden zijn gediend bij een' open onafhanke lijke onderzoek. Dat zou aanvankelijk ook worden uitgevoerd door het Eco nomische Instituut Bouwnijverheid AEIB) van de inmiddels ontslagen prof. Hendriks. Het bedrijfsleven heeft, zo staat in de oproep, belang bij het bouwen van zoveel mogelijk nieuwe huizen. Dat betekent vaak sloop van bestaande woningen. Op het vernieuwen van oude huizen zijn de grote bouwbedrijven niet ingesteld. En de vakbonden hebben belang bij het handhaven van de topproduktie, in verband met de werkgelegenheid. Aan de behoeften en wensen van de bevolking wordt hierdoor voorbijge gaan. De bevolking heeft gewoon geen keus: waar nood is, wordt alles wat op de markt komt, aanvaard. Het werkverband hoopt met de actie veel wijk- en buurtcomité's te berei ken, zoals bijvoorbeeld de Amsterdam se Dapper- en Kinkerbuurt Rotter dam-west, de Haagse Schilderswijk, de actiegroep Bezuidenhout en groepen in Groningen, Nijmegen en Utrecht. Ook kerkelijke instanties zullen wor den benaderd. Inmiddels heeft ook de bouwcommis sies van D'66 een nota aan de Tweede Kamer-fractie van D'66 uitgebracht. De bouwcommissie meent dat het on derzoek zich niet mag beperken tot de bedrijfstak, maar ook de inrichting van de gebouwde omgeving moet be treffen. De commissie zegt in het ad vies aan de fractie dat de rijksover heid de opdracht voor het onderzoek moet verlenen en dat daarbij ook de DEN HAAG Gezien de zeer zachte winter kan worden aan genomen, dat de jaarlijkse bol len- en bloesempracht dit jaar vroeger te bewonderen zal zijn dan meestal het geval is. Het eerste 'bellenbericht' is woensdag dan ook al binnenge komen bij het nationaal bureau van toerisme, en het luidde: in de omgeving van Anna Paulow- na, Julianadorp, Egmond aan de Hoef en Limmen staan de vel den met crocussen in bloei. Wie dus het komende weekeinde wil genieten weet waar hü naar toe kan. Minister Gruijters Van onze correspondent ARNHEM In Zutphen zal vandaag een gerechtelijk vooronderzoek wor den begonnen naar een narcosefout die in de verenigde ziekenhuizen van Zutphen het leven kostte van de 65-ja- rige mevrouw Ooms. Hoofdofficier van justitie mr. Th. W. van den Bosch zal in overleg met de waarnemend inspecteur voor de volks gezondheid in Overijssel dr. T. van Strien deskundigen benoemen die de zaak tot de bodem moeten uitzoeken ten behoeve van een mogelijke vervol ging. Uit een inmiddels afgerond onderzoek van dr. Van Strien samen met de Zutphense recherche is gebleken dat er ernstige fouten zijn gemaakt bij de narcose die vooraf ging aan een een voudige ooroperatie. Het onderzoek begon nadat de echtgenoot van de overledene, de Zutphenaar J. Ooms, ie zaak in de publiciteit bracht. Hij had als voormalig assistent van de operatiekamer het vermoeden dat er iets verkeerd was gegaan. Hij diende een klacht in tegen de anesthesist T. B. Inmiddels is ook ko men vast te staan dat de directie van het ziekenhuis tegen de regels in ver zuimde de niet-natuuriijke dood van mevrouw Ooms aan de justitie te mel den. Volgens mr. Van den Bosch is ondanks deze uitkomsten de zaak nog te onduidelijk om zonder onderzoek van deskundigen een oordeel te vel len. Als raadsman van de heer Ooms treedt op dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven uit Naarden, die vaker der gelijke gevallen behandelde. Sol Hurok overleden NEW YORK De befaamde impres- sario Sol Hurok is op 85-jarige leef tijd in New York overleden. Tijdens zijn langdurige carrière heeft hij de belangen van talloze beroemde kun stenaars behartigd. Onder hen waren de danseressen Anna Pavlova en Isa dora Duncan, de altzangeres Marian Anderson en de pianist Arthur Rubin stein. Hurok overleed na et*n hartaan val in het kantoor van dc New Yorkse bankier David Rockefeller. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft gisteren de eis van zes tegenstanders van de drinkwaterfluoridering afgewe zen dat het wetsontwerp, dat de fluoridering regelt, ingetrokken moet worden. De zes tegenstanders (afkomstig uit Amsterdam, Haarlem en Hilversum) hadden hun eis gesteld in een kort geding tegen de staat en de minister en staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne. De president overwoog onder meer dat de eisers geen voorlopige voorziening beogen maar een blijvende intrekking van het ontwerp. Dat is een maatregel met een definitief karakter, waartoe de rechter in kort geding niet be voegd is, aldus mr. Slotemaker. Tevens zou de burgerlijke rechter, door intrekking van een wetsontwerp te bevelen, zich begeven op het ter rein van de volgens de grondwet aan de Kroon en de Staten-Generaal voor behouden wetgevende macht en dat zou volgens mr. Slotemaker onvere nigbaar zijn me* ons staatsbestel. Ook vond de president dat de eisers geen spoedeisend belang van hun vorde ring aannemelijk gemaakt hebben. Het omstreden wetsontwerp behelst een wijziging van de waterleidingwet waarbij bepaald wordt dat de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne de waterleidingbedrijven toestemming kan geven fluorverbindingen aan het drinkwater toe te voegen. De wijzi ging was nodig omdat de Hoge Raad bepaald had dat er geen wettelijke grondslag was voor waterfluoridering. Voor zover hun vordering tegen de minister en de staatssecretaris gericht was, verklaarde de president de eisen niet ontvankelijk, omdat die bij het indienen van het wetsontwerp hande len als organen van de staat en niet als openbare rechtspersonen. Wat betreft het ontbreken van spoed eisend belang zei mr. Slotemaker dat de eisers zich, zolang de wet niet is aangenomen, om ongefluorideerd wa ter tot de waterleidingbedrijven kun nen wenden en daarbij eventueel de hulp van de rechter kunnen inroepen. Bovendien is het in verband met de vele bezwaren nog niet zeker of het wetsontwerp zal worden aangenomen. Van een verslaggever DEN HAAG Enkele (grootwinkel bedrijven hebben, zo blijkt uit de gis teren gepubliceerde 'prijswijzer', dankbaar geprofiteerd van het feit dat er thans geen minimum-melkprijs be staat. Zij bieden zo lang het kan de verpakte volle melk voor 69 cent in plaats van 71 cent per liter aan. Het elfdaagse (van 1 tot en met II maart) 'regelloze' tijdperk volgt uit het aflopen op 1 maart van de mini mum-prijsverordening. Inmiddels is wel een nieuwe verordening aangeno men, maar dat gebeurde pas gisteren. Deze wordt pas van kracht, als minis teriële goedkeuring is gekregen en publikatie heeft plaats gevonden in het mededelingenblad bedrijfsorgani saties. Volgens juristen van het pro- duktschap voor zuivel is die plaatsing op 11 maart te venvachten, zodat de verordening op 12 maart van kracht zal zijn. De minimum-melkprijs zal dan weer, net als voor 1 maart, 71 cent per liter zijn. minister voor wetenschapsbeleid moet worden betrokken. Overigens zit de wetenschappelijke wereld na het torpederen van het compromis van januari (prof. Hen driks zou de wetenschappelijke ver antwoordelijkheid voor het onderzoek moeten delen met een viertal deskun digen) niet stil. Momenteel wordt door acht wetenschappelijke institu ten de laatste hand gelegd aan een raamprogramma voor het onderzoek. Daarbij vormen de belangen van de bewoner een belangrijk uitgangspunt. De instituten willen bij het onderzoek die onderdelen uitvoeren, waarvoor zij menen goed toegerust te zijn. Niet aan bod Het landelijk werkverband huisves tingsnood vreest echter dat de weten schappelijke wereld, die zich politiek nooit zo krachtig heeft opgesteld, bij minister Gruijters niet aan bod zal kunnen komen. Ook de politieke par tijen hebben, volgens het werkver band, nauwelijks iets in te brengen. Paul Buiterman van het werkverband zegt: 'Een aantal volksvertegenwoordi gers laat het er bij zitten en verzaakt een van zijn eerste plichten het opkomen voor de belangen van de be volking. Een partij als de PvdA geeft de voorkeur aan het in stand houden van de goede verhoudingen met de vakbeweging, in dit geval de bouw bond NW, in plaats van er voor te zorgen dat de woonsituatie voor de bevolking nu eindelijk grondig wordt aangepakt. Je kunt alle politieke par tijen op een rij zetten en als je een opstelsom maakt, is de uitkomst: poli tieke vervuiling. Politieke belangen wegen zwaarder dan het woonmilieu van de bevolking.' onder voorzitterschap staat van de Bredase burgemeester Merckx, dat de raadsleden een vaste vergoeding moe ten krijgen in plaats van het huidige presentiegeld. Deze vaste vergoeding kan afhankelijk van het inwonertal van de gemeente lopen van minimaal 1.500 gulden tot maximaal ongeveer 15.000 gulden per jaar in de grote ge meenten als Amsterdam of Rotter dam. Tevens zouden de raadsleden een aparte onkostenvergoeding moe ten krijgen, lopend van 500 tot 2.500 gulden per jaar. Het is nog niet bekend, of de rege ring dit advies zonder meer over zal nemen, omdat Invoering landelijk ve le miljoenen guldens gaat kosten. Ze ker is echter de financiële positie van de raadsleden za worden verbeterd. Met name de PvdA heeft daar altijd sterk op aangedrongen- De huidige presentiegelden blijken veelal zelfs niet voldoende om de normale onkos ten te dekken, wat de belangstelling voor het raadslidmaatschap niet erg stimuleert Van onze correspondent ARNHEM Als er niet snel een op lossing komt in een huurconflict in Arnhem, komt daar een complete so ciale academie op straat te staan. De huurbaas dreigt de 200 leerlingen tellende school al op 1 april uit de huidige gebouwen te zetten, nu gerui me tijd onderhandelen niet heeft op geleverd wat hij wil zien. Op dit mo ment betaalt de Arnhemse sociale aca demie 10.000 gulden per jaar voor het gebruik overdag van het instituut Zweers. 's Avonds worden daar avond opleidingen gegeven door de eigena ren. Juist dat zou het strijdpunt zijn in de ontstane onmin. De familie Zweers heeft nu de huur opgezegd. Marnix Gijsen (pseudoniem voor J. A. Goris), die dit jaar 75 wordt, debu teerde als romanschrijver in 1947 met Het boek van Joachim van Babyion. Hij was toen Belgisch commissaris voor de informatie te New York. Daarvóór had hij, na zijn promotie tot doctor in de geschiedkundige en zedenkundige wetenschappen aan de universiteit van Leuven (1925) diver se ambtelijke functies in België be kleed. In 1959 werd hij gevolmachtigd minister van België in New York. In 1964 vestigde hij zich weer in België. Hij behoort tot de meest prominente in het Needrlands schrijvende auteurs van België. Zijn niet ontziende eerlijkheid heeft hem zowel bewonderaars als vijanden bezorgd. Joachim van Babyion, een symbolisch relaas van een mislukt hu welijk op het gegeven van het bijbel se Suzanhaverhaal, werd in België kwetsend voor de zedelijke gevoelens geacht. Op grond daarvan werd hem de hem in 1950 toegedachte litera tuurprijs van Antwerpen niet toege kend. Drie jaar later weigerde hij op grond daarvan diezelfde prijs te ac cepteren. Joachim is in meer dan ze ven talen vertaald en beleefde ettelij ke herdrukken. Na Joachim verschenen met grote re gelmaat romans en novellen o.a. De man van overmorgen. De vleespotten van Egypte, Klaaglied om Agnes, De kat in de boom, De lange nacht, De oudste zoon, Er gebeurt nooit iets, Terwille van Leentje, Harmegedon, De afvallige. Zijn romans en verhalen zijn eenvou dig van structuur. Als een aan alles twijfelende agnost is hij een exponent van het moderne, niet kerkelijke Vlaanderen. De schoonheid van zijn taal, de boeiende milieubeschrijvin gen en de liefde tot de mens maken zijn werk in hoge mate waardevol. De in 1956 ingestelde Prijs der Neder landse letteren wordt eens in de drie jaar toegekend en bedraagt ƒ12000,-. In het verleden werd deze prijs toege kend aan Herman Teirlinck, Adriaan Roland Holst, Stijn Streuvels, Jacques Gerard Walschap en Simon door R. N. Degens AMSTERDAM De pianist Cor de Groot die in 1958 zijn optre den wegens een storing van zijn rechterhand moest onderbreken, verschijnt sinds enkele jaren weer af en toe op het podium, meestal in combinatie met an dere musici. Dinsdagavond gaf hij met de pianist Gerard van, Blerk een duo-recital in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Uit de betrekkelijk schaarse literatuur voor twee piano's was een keuze gedaan die er duidelijk op was gericht het al te bekende te vermijden. Er was zelfs een allereer ste uitvoering bij: 'Quatre pièces Brè- ves' door Hermbn Strategier in 1973 geschreven; lieve, wat kinddrlijke stukjes die het in de huiskamer beter zullen doen dan in de concertzaal. Ook al omdat ze .daar waarschijnlijk niet door het barre geweld van de ui terst veeleisende Sonate op, 34 bis van Brahms voorafgegaan zullen wor den. Dat is nl. geen stuk voor een kleine ruimte: althans niet in de ver beten-agressieve lezing die De Groot en Van Blerk er van gaven, met bik- Marnix Gijsen Vestdijk. De jury bestaat uit prof. José Aerts, prof. dr. Ada Deprez, C i ra Eggink, prof. dr. Karei Meeuwis Lambert Tegenbosch, Gerard W schap en H. J. Klompen. keiharde fortissmo-slagen en met voorbijgaan aan alle overvloedig a 1 wezige lyriek. Dat stoorde ook in h vertolking van de Sonate uit 1939 Poulenc waarvan de spitse humor scherp werd geslepen dat hert pril In de oren vooral, door de soms m dogenloos opgevoerde geluidsprod tie. Dat dit een kwestie van opvattja was, bewees het duo in de Suite i u derne van Hugo Godron waarin p seling wel en verfijnde klankculbu en een genuanceerd pianissom roo^ lijk bleken. Het beste deel van de avond kul met de toegiften, waaronder het cl1 mante 'Embarquement pour Cithr' van Poulenc, en een verrassend knP pen en geestige eigen compositie Cor de Groot waarin hij met U Etudes van Chopin (getransponeei een verrukkelijk 'kruip-door, slik door spel speelt. Maar dat was helj niet voldoende om de indruk van avond met wel heel knap maar bij liefdeloos pianospel te verzachten. met schoonheidsfoutjes! met 30-40 pet. korting reeds vanaf ƒ5,98 p.m. Haarlemmerstraat 51-53 Leiden ZEER BESLIST dc GORDIJNEN SPECIALIST. GEMEENTE LEIDERDORP Ontwerp-bestemmingsplan „Dwarswateringenkade" ter Inzage. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen om binnenkort aan de gemeenteraad ter vaststelling voor te leggen het ontwerp van het bestemmingsplan „Dwars- wateringkade". Dit plan heeft betrekking op het gebied, begrensd door de Zijl. de Dwarswatering en de Secundaire weg nr. 5 (nabij de Zijlbrug). Ter voorbereiding daarvan ligt het plan met ingang van vrijdag 8 maart 1974, gedurende één maand ter gemeen tesecretarie, bureau ruimtelijke ordening en openba re werken, voor een ieder ter inzage. Gedurende die termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ontwerp-bestem mingsplan indienen. 7 maart 1974. De burgemeester van Leiderdorp. Bij de zweminrichting „DE VLIET", Voorschoter- weg, wordt voor het zwemseizoen (aanvang 12 april a.s.) Salaris volgens leeftijd van 21 jaar af 925, 1.231,—. 41 yt urige werkweek, 's zondags vrij. Voorts worden voor dit werk gevraagd voor dienst op zondag van 09.0019.00 uur. Beloning naar aantal gewerkte uren. Persoonlijke aanmelding op maandag 11 maart tussen 10.00 en 12.00 uur aan het Bureau van de Sportstichting, Groenesteeg 97. De Spaarkevers, VW1200 en VW1200 L blinken uit door een zuinig verbruik: 1 liter gewone benzine op 14 km bij een constante snelheid van 100 km/u. 't Zijn sterke auto's die u niet in de kou'laten staan bij 't storten. Die jaóóren-Iang lopen, buiten slapen, weinig onderhoud vragen en een hoge Inruilwaarde houden. Nu extra aantrekkelijk door voordeel-uitvoering: Met als extra: blauwe Jeansbekleding op bank en stoeien; blauwe bekleding van portieren en panelen; tassen op de rugleuningen van de stoelen; radio met lange-, midden-» en korte golf; gestyleerde sportpook; achteruitrijlampen; sportvelgen; lak: diep mosterdgeel, bumpers, koplampomlijstingen en sierband boven de treeplanken in een prachtig contrasterend dofzwart En toch ko.st deze bijzondere auto slechts f 7150,-. Incl. BTW. Met als extra: bekleding van bank en stoelen een voornaam velours met mooi visgraat-dessin; als golfbal gestyleerde versnellingsknop; tassen in de bekleding van de porfieren; spatborden met bescherming tegen s met veilig veerkrachtige stof bekleed dashboard; sportvelgen; afsluitbare benzinedop; prachtige lakkieuren: phoenix-rood, lofoten-groen, marino-geel Deze aparte VW 1200 L krijgt u voor het speciale bedrag van f7595,-.lncl.BTW. Kom daarom snel. KATWIJK Tramstraat 67 Telefoon 01718—15141. LISSE Gladiolenstraat 39 Telefoon 02521—13045. LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 2 Telefoon 01710—42041. NOORDWTJKERHOUT Dorpsstraat 36 Telefoon 02523—2012. OEGSTGEEST Geverstraat 30 Telefoon 01710—51940—52661. AU* prfcen ind. KW of vriibfiitfMd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12