Weer werklust en karakter Sensationele van Atletico winst Madrid fw Europa Cup I Europa Cup II UEFA Cup Contract Fadrhonc wordt niet verlengd Rugnummers moeten van 1 tot 11 lopen Feyenoord staat Ruch Chorzow in blessuretijd gelijkspel toe H _Roy Stewart -(Glentoran) overlijdt Mia wedstrijd ><r oorsprong van ;$Z geslonken Dispensatie voor Leen Looyen Chris de Vries: schorsing is broodroof Bijna drie ton voor Sjaak Swart Ir. Philips over multinationals mOff/KiWAIRfTET DONDERDAG 7 MAIAIRT 1974 SPORT T13/K11 Rode Ster Belgrado (Joeg)Atletico Madrid (Sp) {Spartak Trnava (Tsj)Ujpest Dozsa (Hong) Bayern Miinchen (W-Dld)CSKA Sofia (Bulg) FC Basel (Zwi)Celtic (Schotl) 0—2 1—1 4—1 3—2 AC Milan (It)—PAOK Saloniki (Griek) 13 mrt 1. FC Magdenburg (O-Dld)Beroe Stara Zagora (Bulg) 20 Sporting Lissabon (Port)FC Ziirich (Zwi) Glentoran Belfast (Ierl)Borussia Mönchengladbach (W-Dld) 02 VFB Stuttgart (West-Duitsland)Vittoria Setubal (Portugal) 10 Ipswich Town (Engeland)Lokomotiv Leipzig (O.-Duitsland) 10 FC Köln (W.-Duitsland)Tottenham Hotspur (Engeland) 12 Ruch Chorzow (Polen)Feyenoord 11 in onze speciale verslaggever IORZOW De returnwedstrijd over dertien dagen in Rotterdam 1 leren of het optimisme dat de Feyenoorders gisteravond na' de score tegen Ruch Chorzow uitstraalden gerechtvaardigd is. Toe geven de Rotterdammers hebben in het in het asgrauwe Chorzow in Poolse opponent 90 minuten lang met een straffe, uiterst con- nuent doorgevoerde mandekking nauwelijks een kans gegund, maar Chorzow met zijn pijlsnelle spitsen Marx, Beniger en Kopicera is meer in staat dan de wanhopige acties die zij gisteravond uit- erden. Feyenoord had nog bijna de overwin ning naar zich toegetrokken, als in blessuretijd de laatste linie zich niet had verkeken op een listig door Bula genomen vrije trap, die via het hoofd van de slimme Marx voor de voeten van Maszczik belandde, die de bal langs de volkomen verraste Treytel joeg. Dezelfde Treytel die in de eerste helft een waarlijk schitterende redding verrichtte door een inzet van Hericz uit de lucht te plukken. Feyenoord heeft zich tegen Ruch Chor zow weer gemanifesteerd als een for matie, die dit verdienstelijke gelijke spel behaalde op basis van werklust en karakter. Feyenoord vormde een eenheid en dat was juist de grootste verrassing van het optreden van de Rotterdammers in de kwartfinales van de strijd om de UEFA Cup. Want aan de vooravond van de confrontatie was er in de selectiegroep nog de nodige onrust uitgebroken. Moest Coerver het vertrouwen zien te herwinnen van te leurgestelde spelers als Dick Schnei der, Jan Bonkamp 'en Lex Schoenma ker. Moest de Limburger ook een furieuze aanval op zijn beleid aanhoren van Wim van Hanegem, die het maar moeilijk kon verkroppen dat Schoen maker het veld moest ruimen voor Henk Wery. Het was overigens uitge rekend Lex Schoenmaker die Feyen oord nog maar enkele minuten nadat hij was ingevallen voor Wery, uit wie alle kracht was weggevloeid, het zo uiterst belangrijke doelpunt voor zijn rekening nam, waarin toevallig ook Boskamp (vervanger voor de gebles seerde Van Hanegem) een aandeel had. Erkende Peter Ressel, die als centrumspits opereerde: 'Ik vind het geweldig voor Lex dat juist hij voor ons weer een doelpunt scoorde. Hij wordt zo verschrikkelijk verguisd, maar dan ineens blijkt hij een groot man te zijn.' Wiel Coerver, die dinsdagavond anderhalf uur met zijn volgelingen bad gesproken: 'Ik kan me de onrust in de ploeg wel voor stellen, als je vijftien geselecteerden hebt, zijn er altijd drie teleurgestelde spelers bij. Moest ik Rijsbergen, die in de laatste competitiewedstrijden voor treffelijk heeft gespeeld, dan vervan gen door Schneider? Boskamp raakte tegen MW geen bal. Hij was weer to taal uit vorm. De jongens moeten niet kletsen en zich meer als ploeg gedra gen.' Ruch Chorzow heeft zijn reputatie van een uitgebalanceerd team. dat nota- bene vijf potentiële internationals in zijn midden heeft, geen ogenblik waar kunnen maken. De ploeg speelde zon der raffinement, verloor de gehele wedstrijd de slag op het middenveld en was, de openingsfase uitgezonderd, zelden werkelijk gevaarlijk. Rijsbergen. Rami jak (die overigens nerveus startte) en Vos- hielden hun tomeloos jagende tegenstanders routi neus in bedwang. Feyenoord was dui delijk op resultaat-voetbal uit en wen ste in eerste aanleg de nul te hand haven. Voor de uitvoering van die op dracht toonde Jiirgen Kristensen zich in een nieuwe rol. die van verdediger. De Deen speelde tegen Ruch Chorzow een sublieme partij, kwam zijn defen sie en middenlinie herhaaldelijk te hulp en zag bovendien bij tijd en Wijle nog kans Ressel te lanceren. En zodra Feyenoord even de mogelijk heid zag. op de aanval over te scha kelen, deed het dat gretig. Veelal via Van Hanegem. Jansen of Theo de Jong, die er gisteravond niet in slaag de. het niveau van zijn teamgenoten te halen. Maar desastreus was dat voor de Rotterdammers niet, omdat zij de bereidheid toonden het labiele optre den van De Jong gezamenlijk te cor rigeren. Verklaarde Coerver: 'Dat vond ik het grootste winstpunt van deze wedstrijd. Dat iedereen bereid was, zich leeg te vechten. Tegen Wery had ik gezegd, speel je kapot en geef me een seintje als je voelt, dat je niet meer kunt'. Dat seintje kwam een kwartier voor het einde, waardoor Lex Schoenmaker, de meest omstreden spits die Feyen oord ooit heeft gekend, weer in actie kwam. Drie minuten later. Schoen maker had de bal nog maar twee maal beroerd, pikte hij in het hart van de Poolse defensie de bal op en knalde op de rand van buitenspel de bal haar- zuiver achter Czaja: 01. Schoenmaker: 'Ik voelde me als een kind zo blij dat juist ik dit doelpunt maakte. Het was al moeilijk voor mij geweest me neer te leggen bij de be slissing van Coerver dat niet ik maar Wery in actie zou komen. Mijn con tract loopt binnen enkele maanden bij Feyenoord af en dan sta je in deze BELFAST (SID, Reuter) Roy Stewart, speler van Glen toran Belfast, is in de nacht van dinsdag op woensdag, na de Europa Cupwedstrijd tegen Bo russia Mönchengladbach, aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Enkele uren na de wedstrijd tegen de Westduitsers (Glentoran verloor met 02) voelde de 27-jarige middenvel der zich onwel en bezweek kor te tijd later. Horst Koppel, tijdens de wed strijd in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars (kwartfinales) Stewarts directe tegenstander, toonde zich uiter mate geschokt door het overlij den van de Noord-Ier. Koppel: 'Het was een aardige jongen, kreeg ik de indruk. Tijdens de wedstrijd heeft hij heel wat af gelopen, Het is ontzettend.' Stewart, die een half jaar gele den trouwde, speelde al zeven jaar voor Glentoran. Het vorig seizoen was hij voor zijn club 'speler van het jaar'. George Eastham, manager van Glento ran, was diep onder de indruk van het verlies: 'We verliezen in Roy niet alleen een voetbal ler, maar ook een fijn mens.' Billy Walker, verdediger van Glentoran, die tijdens de wed strijd tegen Borussia een been brak, zal vermoedelijk eind deze week het ziekenhuis kunnen verlaten. Min De basketbaltitel dit jaar toch niet zo makkelijk iinp Rotterdam Zuid terecht te komen eks verwacht werd. Als Flamingo's de ledigende wedstrijd wint, is de voor- jrong van RZ geslonken tot twee anten. Dat alles dan omdat RZ ver- fissend niet opgewassen was tegen unch. In het Ahoy' sportpaleis won- pn de Delftenaren namelijk met 93 Z was zeker in de eerste helft niet Pgewassen tegen het spel van Punch, ermoeidheid zal daarbij zeker een 5Pil hebben gespeeld want de Rotter- ammers dienden in zes dagen niet ginder dan vier duels af te werken. )e klap van die inspanning kwam te- èn Punch dat de eerste helft vrijwel een voorsprong had. la de pauze kwam RZ zelfs met 53 5 achter en het leek erop dat het en complete afgang zou worden, fankzij een voortreffelijk spelende ichardson kon RZ echter toch weer ichtbij komen (9192) maar Punch leek toch de meeste adem te hebben i liep zo door naar 9398. ipscorers: RZ: Richardson 34. Din- ins 27; Punch: Rogers en Strong 32. 1 Den Helder won FAC zonder veel ioeite van het bijna zeker tot degra de gedwongen Haarlem Cardinals. Helderse ploeg bleef 29 punten tor: 90—61. Lex Schoenmaker juicht. Met een harde schuiver heeft hij Feyenoord tegen Ruch op 0-1 gebracht. Op de grond de verslagen doelman Czaja. periode niet graag reserve. Maar het zat er in dat Wery de hele wedstrijd niet uit zou kunnen spelen. Toen ik die bal in het net zag vliegen kon ik het haast niet geloven.' Het lag voor de hand dat Ruch Chor zow in de slotfase nog een furieus of fensief ontwikkelde. Een offensief dat het koelbloedig verdedigde, Feyen oord ongeschonden leek door te ko men totdat Ramjak enkele meters voor het strafschopgebied een overtreding beging tegenover Kopicera. Terwijl de Feyenoorders het muurtje voor Trey tel op trokken, wipte Bula precies zo als Kristensen dat kan doen de bal over de verdediging heen waar Marx de bal verlengde naar Maszcik. De Pool aarzelde geen moment en haalde vernietigend uit: 11. engeoanyDedi'inake Trainer Vican van Rucji Chorzow. des ondanks toch teleurgesteld over dit re sultaat. verklaarde later, dat gebleken was, dat zijn ploeg door de pauze in de Poolse competitie ver beneden haar kunnen had gespeeld. 'In Rotterdam zullen we tonen, dat er ook nog een ander Ruch Chorzow bestaat' Een naar de opvatting van Wim van Hanegem al te optimistische verklaring: 'Ik geloof niet dat ons nu nog veel kan gebeuren. Hee zou een absolute schande zijn voor Feyenoord, als we de kwartfinale niet zouden doorkomen. Ruch Chorzow mist nog teveel internationale ervaring. Er lopen een paar snelle, gevaarlijke jon gens bij, maar als je die in de gaten hoenudt, is er niets aan de hand.' Hoe verdienstelijk Feyenoord zich gis teravond in Polens vuilste industrie stad ook heeft gemanifesteerd, hoe de eenheid binn de ploeg ook weer lijkt te zijn hersteld, trainener Wiel Coerver wachten enkele moeilijke weken. De discussie over zijn optreden zowel bin nen Feyenoord als daarbuiten, roept steeds meer repercussies op. Wiel Coer ver blijft coor Feyenoorders, voor ma nager Guus Brox en enkele bestuursle den, een onbegrepen figuur. De vraag is al gerezen, of de Limburger zijn tweejarig contract zal afwerken. Coer ver laat niet na te verkondigen, dat hij ooit nog eens hoopt te werken bij een club, waar het werkklimaat in zijn ogen optimaal is- Een opmerkelijke ont boezeming voor een trainer van het ka pitaalkrachtige, maar op de voetbal- markt zo weinig slagvaardige Feyen oord. RUCH CHORZOW—FEYENOORD 1—1 (0—0) 77. Schoenmaker 01 89. Mars 11- Scheidsrechter Burns (Eng». -Toeschouwers: 45.000. RUCH CHORZOW: Czaja: Bajger. Ostafinski. Wirobek. Drzewicki; Maszcyk. Gula. Beniger (Wasilewski)Mars. Hensz. Kopicera. FEYENOORD: Treytel; Rijsbergen, Van Dae- lc. Ramljak. Vos; Jansen. De Jong, Van Hanegem 'Boskamp»; Ressel, Kristensen. Wery (Schoenmaker). RICHARD MATTHIJSSE iiftm a Van onze sportredactie DEN HAAG Dr. Frantisek Fadrhonc zal na de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal niet meer als bondscoach bij de KNVB blijven. Na uitvoerige gedachtenwisselingen met dr. Fadrhonc bleek Inpassing in de on langs geformuleerde nieuwe technische structuur niet mogelijk. Op grond van de voorwaarden In het bestaande con tract, dat dus na het eindtoernooi voor het wereldkampioenschap afloopt, moet nu worden besloten deze over eenkomst niet te verlengen. Dr. Fa drhonc is per 1 juli 1970 bij de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond in dienst getreden. In 1972 werd het con tract met de nu 59-jarige Tsjech ver lengd. Onder zijn leiding speelde het Nederlands elftal tot nu toe twintig wedstrijden. Dertien duels werden ge wonnen en viermaal werd een gelijk spel behaald. Drie wedstrijden (tegen Oost-Duitsland. Joegoslavië en Oosten rijk) gingen verloren. De doelcijfers waren: 60 voor en 14 tegen. NIJMEGEN Leen Looyen mag dit seizoen trainer blijven bij NEC. De thans 27-jarige oefenmeester, die na het ontslag van Meg de Jongh bij de Nijmeegse eredivisieclub de technische leiding kreeg, is niet in het bezit van het vereiste A-diploma. Op verzoek van NEC heeft de KNVB nu echter tot aan het eind van het seizoen Looyen en NEC toestemming gegeven om als trainer te fungeren. ARNHEM Een beroepsvoetballer schorsen is broodroof plegen. Dat is het standpunt van De Graafschap-spe ler Chris de Vries, die vorige week kreeg te horen dat hij vier wedstrij den lang niet mag meedoen omdat hij in de wedstrijd tegen Twente zijn te genstander Schwemmle een kopstoot verkocht. Chris de Vries wil de KNVB gerech telijk aanpakken om iéts tegen de schorsing te doen. Hij heeft juridisch advies ingewonnen bij NW-advokaat mr. Heij, die vond dat het er niet makkelijk uitziet. De beslissing of het al dan niet tot een procedure komt liet hij helamaal over aan De Vries. Deze beslist vanmorgen of hij de zaak zal doorzetten. De in Arnhem woonachtige Graaf schap-speler stelt zich op het stand punt dat de KNVB niet het recht heeft een beroepsvoetballer van zijn premies te beroven. Gedurende de wedstrijden (jie hij niet mag spelen mist hij overwinningspremies: zijn normale honorarium wordt normaal doorbetaald. De Vres drijft In Arn hem bovendien een drankensuper markt. AMSTERDAM De benefiet-wed strijd AjaxTottenham Hotspur van 8 augustus van het vorig jaar heeft Sjaak Swart na aftrek van de verma kelijkheidsbelasting en de BTW een bedrag van 280.000 opgeleverd. Uit dat bedrag heeft Swart de investerin gen betaald, die hij als restauranthou der op de Jaap Edenbaan heeft ge daan. De totale opbrengst van de uit verkochte wedstrijd in het Olympisch Stadion was na aftrek van de verma kelijkheidsbelasting 470.000. Daar van zijn afgegaan 65.000 BTW, 31.000 aan onkosten en onder meer 25.000 voor Tottenham Hotspur. Het eindbedrag is iets kleiner geworden dan het comité ere-wedstrijd aanvan kelijk had gedacht. Tegenover de 40.000 aan uitgaven voor de 'Swart- nacht' in het Hiltonhotel blijken geen inkomsten uit sponsor-bijdragen te staan. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Louis Garate (rechts) van Atletico Madrid scoort het tweede doelpunt in de strijd tegen Rode Ster. Doel man Petrovic ligt verslagen op de grond. Van onze sportredactie ™Bporttoto SU®EN' HAAG (ANP). Uitslag spontolo no. *3 dd. 2 3 maart 1974: aantal deelnemers 'IS.560. Inleg fl 949 340.- Prijzenbedrag fl 101.570 - ie prijs: 5. winnaars die elk bruto fl. 30.078.50 ontvangen. 2e prijs. 134 win- i -Paars, d e elk fl 749.10 ontvangen 3e prijs: AJB316 winnaars, die elk fl. 43,30 ontvangen pc prem:e ten bedrage van fl 100 392.70 Nwordt na het verstrijken van de reclamctcr biijn op woensdag 27 maart bij loting toege J&ezen aan een der le prijs PRAAG (SI) Het dagelijks bestuur van de Europese Voetbalunie heeft tijdens een voorbereidende vergadering voor hel op 22 mei in Edinburgh te houden congres de aanbeveling gedaan eventuele wedstrijden om de 'Super Cup' (tussen de winnaars van UEFA-clubtoernooien) te spelen onmiddellijk na afloop van het seizoen. Het wachten tot bijv. januari, zoals dit jaar bij AjaxAC Milan, vindt men ongewenst. Tijdens de bijeenkomst in Praag is voorts besloten de aan de Europese beker- toernooien deelnemende clubs te sommeren uitsluitend de nummering van .1 tot en met 11 te gebruiken voor het elftal dat in het veld staat. AMSTERDAM Zeer waar schijnlijk zullen de halve finalis ten van het toernooi om de Euro pa Cup voor landskampioenen de volgende namen hebben: Atletico Madrid, Celtic, Ujpest Dozsa en Bayern München. Celtic verloor een week geleden met 2-3 van FC Basel en heeft volgende week aan een overwinning van 1-0 op eigen veld voldoende om de laatste vier te bereiken. Bayern München kan na de 4-1 van dinsdag op CSKA niet veel meer gebeuren en ook Atletico Madrid 'en Ujpest Dozsa verwierven zich gisteren riante uitzichten op de halve fina les. Atletico Madrid behaalde in Belgrado voor 250.000 toeschouwers een verras sende zege van 2-0 op Rode Ster en namen daarmee revanche voor de uit schakeling van Spanje door Joe goslavië voor het toernooi om het we reldkampioenschap. Ujpest Dozsa slaagde er in op het veld van Spartak Trnava de score in evenwicht le hou den: 1-1. INITIATIEF Rode Ster Belgrado heeft tegen Atle tico Madrid bijna de gehele wedstrijd het initiatief gehad. De Joegoslaven kregen ook legio kansen, maar vooral Lazarevic toonde zich een meester in het missen van scoringsmogelijkhe- den. De Spanjaarden moesten het vooral van uitvallen hebben. Uit één daarvan wist Jose Luis reeds in de negende minuut een treffer te produ ceren. Luis ontving een pass van Ga rate, dribbelde langs Dojcinovski en passeerde doelman Ognjen Petrovic (0-1). Rode Ster bleef in de aanval, maar verder dan een groot aantal hoek schoppen kwam men niet. Halverwege de tweede helft werden Vladimir Pe trovic en Lazarevic gewisseld voor Jankovic en Panajotovic, maar deze ingrepen veranderden weinig aan het spelbeeld. In dc 80e minuut sloeg Ga rate toe bij een Spaanse uitval (0-2) waardoor de fut er bij Rode Ster he lemaal uit was. Dc Joegoslaven staan op donderdag 21 maart voor de wel haast onmogelijke taak de nadelige marge in Madrid weg te werken. GOEDE START Het zag er in Trnava voor 28.000 toe schouwers aanvankelijk zonnig uit voor Spartak. In de tweede minuut reeds schoot middenvelder Hrusecky tegen de kruising. Negen miniten la ter zorgde Kabat koppend voor het eerste doelpunt na een gave pass van Varadin 1-0). Spartak Trnava leek een ruime overwinning tegemoet te gaan. Maar de Hongaarse defensie herstelde zich wonderbaarlijk snel cn gaf nauwelijks meer kansen weg. Na de rust ging ook Ujpest met de sterke voorhoede Feketa-Bene-Fazekas van tijd tot tijd in de aanval. In dc 70e minuut maakte Varadin hands binnen het strafschopgebied en de Engelse scheidsrechter David Smith wees naar de witte stip. Toth maakte geen fout (1-1). In de slotfase kwam het doel van de Hongaar Szentmihalyi onder zware druk te staan, maar ge scoord werd er niet meer. De beste kans ontstond zelfs nog voor Fekete van Ujpest die vier minuten voor tijd tegelijk met de Tsjechische doelman Keketi naar de bal sprintte. Keketi moest en-oor buiten zijn strafschopge bied gaan. maar hij hield Feketi met succes van een doelpunt af. UEFA CUP In de strijd om Europa's derde beker lijken na de eerste wedstrijden van de kwartfinales Feyenoord en Totten- ham Hotspurs de béste kansen op het bereiken van de halve eindstrijd te hebben. Tottenham won de uitwed strijd tegen FC Köln na een 01-rust- stand met 12. McGrath scoorde in de dertiende minuut 01, MUller maakte in de 54ste minuut gelijk en Martin Peters zorgde er in de 75ste minuut tenslotte voor de Britse winst. Er waren 28.000 toeschouwers. VFB Stuttgart hield de winst wel in Duitsland. Vittoria Setubal verloor met 10 door een treffer van Stickel in de 70ste minuut. Ook Ipswich Town, dc bedwinger van FC Twente in de vorige ronde, won thuis met 10. Beattie scoorde tegen Lolomotiv Leipzig na de rust het enige doelpunt. Het zwakzinnige kind en zijn ouders. Engeland heeft nieuw poli tiek bestel nodig. De verleiding van Harvey Cox. Jodendom houdt de boot af voor bekeerlingen. De dingen die onder Alva en Den Uyl hetzelfde zijn. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS GIRONUMMER Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776. Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11