Kapers wacht wellicht gewone procedure voor de Nederlandse rechter 'Berg werk voor taaigenezers' i-sparen Rabobank 9 of... elke maand een bedragje; sparen om uw huis opte knappen Petitie boze winkeliers: Prijswijzer is eenzijdig Nederland heeft 13,5 miljoen inwoners Marijnen overhandigt motie aan Den Uyl Verklaring van De Zeeuw met reserve begroet Kunstgebitten Verzoek om gratie Berkelse arts 0. van Rod Band natuurlijk. Overval op postkantoor Prof. Zaalberg bestrijdt dat er massale werkloosheid onder neerlandici komt Discussie nodig over behoefte aan academici TROüW/KWAiRTET DINSDAG 5 MAART 1974 BINNENLANDT3/K5 DEN HAAG Ons land heeft nu 13,5 miljoen inwoners. Het aantal is in 1973 met ongeveer 10.OOG per maand gegroeid tot 13.490.000 per eind van dat jaar. Dit blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling van het aantal geboorten is de enige factor van betekenis ge weest voor het verder teruglopen van de groei van de bevolking. Verleden jaar zijn 195.000 kinderen in ons land geboren, of 14,5 per 1.000 van de bevolking. In 1972 icaren het er nog 19.000 meer, namelijk 214.000 ofwel 16,1 per 1.000. De lijn van voorafgaande jaren is daarmee voort gezet. Het CBS stelt vast, dat de gezinnen kleiner worden minder derde en volgende kinderen). Ook speelt een geringer aantal eerste en tweede kin- deren een rol. De daling van de ge boorten van eerste kinderen in de laatste jaren is mede te verklaren uit het afnemen van zg. gedwongen huwelijken. Het tempo van de bevolkingsaanwas in ons land loopt de laatste jaren snel terug. In 1970 bedroeg de tota le bevolkingsgroei 162.000 of 1,2 pro cent, in 1971 150.000 of 1,1 procent en in 1972 groeide de Nederlandse bevolking met 118.000. De trendma tige ontwikkeling kwam hiermee voor het eerst beneden de 1 procent (0,9 procent). De bevolking groeide in het afgelopen jaar met 102.000 of wel met 0,8 procent. De sterfte heeft de vermindering van de demografische groei niet be ïnvloed. Het aantal overledenen liep zelfs iets terug, namelijk van 114.000 of 8,5 promille in 1972 tot 111.000 of 8,2 promille in f.973. (ADVEM TENTIE) I Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Haarlemse officier van Justitie, mr. J. Bredius, die de zaak van de beide ka pers van liet Britse passagierstoestel in behandeling heeft, ziet voorlopig geen aanleiding van de nor male procedure af te wijken. Er zal een strafvervolging tegen de beide mannen worden ingesteld wegens kaping en mogelijk wegens brandstichting en wapenbezit. Amper een uur nadat de Haagse gemeenteraad in een motie het 'onaanvaardbaar' over de regerings- plannen tot spreiding van de rijksdiensten had uitgesproken, kreeg minister-president Den Uyl deze motie door burgemeester Marijnen aangeboden. De burgemeester trok hiertoe gistermiddag, vergezeld door de wethouders en de fractieleiders uit de gemeenteraad, in een demonstratieve tocht naar het ka binet van de premier. De heer Den Uyl beloofde dat het overleg, waarin in de motie wordt aangedron gen, snel tot stand zal komen De beide mannen kunnen voor kaping maximaal vijftien jaar gevangenisstraf krijgen- Deze Nederlandse houding zal overi gens in Londen stellig worden ge waardeerd, omdat men daar geen be hoefte zal voelen om terroristen bin nen de grenzen te halen die in feite als een soort tijdbommen fungeren. Dit klemt temeer daar de organisatie van de Arabische nationalistische jeugd al bij voorbaat heeft laten we ten meer aanslagen op vliegtuigen in voorbereiding te hebben. Intussen is over het verhoor van de beide Palestijnen, die 'ergens in Ne derland verblijven', nog weinig be kend geworden. Mr. Bredius bleek gisteravond nog niet ingelicht over de eerste resultaten. De Dienst Lucht vaart van de rijkspolitie op Schiphol kon evenmin informatie geven. De enige mededeling die in de loop van de dag werd verstrekt, was dat de bei de mannen 'uitstekend Engels spra ken', zodat de te hulp geroepen Arabi sche tolken nauwelijks nodig waren. Evenmin bestaat veel zekerheid om trent de lading explosieven die de ka pers aan boord van het toestel, een viermotorige VC-10 zouden hebben aangebracht. Volgens luitenant-kolo nel De Groot van de Explosieven Op ruimingsdienst van de Landmacht, was gisteravond in de cockpit één brandbom gevonden. Omdat de rijks politie echter melding heeft gemaakt van de aanwezigheid van vier bommen, wordt het zoeken nog steeds voortgezet. Dit gebeurt, omdat in het toestel geen gebruik kan wor den gemaakt van de normale detectie apparatuur, met handgn en ogen, al dus overste De Groot, die daaraan toe voegde dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat men het vliegtuig ge heel heeft gecontroleerd. Het toestel Van onze Haagse redactie DEN HAAG In navolging van KVP-fractievoorzitter Andriessen heb ben ook de fracties van AR en CHU gisteren terughoudend gereageerd op de uitspraak van de KVP-partijvoor- zitter De Zeeuw dat het kabinet-Den Uyl inzet moet worden van de volgen de kamerverkiezingen in 1977. De KVP-partijvoorzitter zei in het VARA-radioprogramma in de Rooie Haan zaterdag dat het kabinet aan de verwachtingen van de KVP voldoet. Fractieleider Andriessen noemde dat een voorbarige uitspraak en dezelfde reactie gaf gisteren de vice-voorzitter van de ARP-fractie, mevrouw Van Leeuwen. Zij wees erop dat de AR niet de gewoonte heeft kabinetten tot inzet van verkiezingen te maken. 'Het lijkt mij niet dienstig, dat in een groeiende samenwerking een van de partners zulke verstrekkende uitspra ken doet', zei mevrouw Van Leeuwen. Dr. Kruisinga (CHU) reageerde zeer negatief op de uitspraken van de heer De Zeeuw. 'Het kabinet schiet op voor de CHU hoogst belangrijke punten als landbouw en milieubeheer tekort', constateerde hij. dat zwaar beschadigd is, maar volgens deskundigen nog nog niet total loss is, is gisteren weggesleept van de Zwanenburglaan en staat nu op een taxibaan van de luchthaven. Van de 92 passagiers zijn er thans 90 in Londen aangekomen. Zes van hen werden met de bemanning al gister nacht overgebracht, 84 anderen zijn, na de afglopen nacht in Hilton- Schiphol te zijn bijgekomen, vandaag overgevlogen door British Airways en twee zijn om persoonlijke redenen voorlopig in Nederland achter gebleven. De meesten van hen zitten voor een belangrijk deel zonder per soonlijke bezittingen: de meeste kof fers zijn óf verbrand óf doorweekt wan het bluswater van de brandweer. Op kantje af Dat de kapers na de landing van het toestel door het oog van de naald zijn gekropen, is pas gisteren duidelijk ge worden. Toen zij zich als laatste in zittenden uit het vliegtuig lieten glij den, hadden pas opgeleide scherp schutters van. de rijkspolitie, gezeten in de koepels van langs de baan ge posteerde pantservoertuigen, de vin ger al aan de trekker. Dankzij het rustige optreden van de waarnemend chef van de Dienst Luchtvaart van het korps, de heer G. de Boer, die de mannen overhaalde hun munitie af te geven, werd een schietpartij voorko- Inmiddels heeft de organisatie van de Arabische nationalistische jeugd voor de bevrijding van Palestina verklaard, de kaping van het Britse toestel op te eisen, als protest tegen de onderhan delingen die tussen Israël en de Ara bische landen worden gevoerd. Dit is dezelfde organisatie, die onder meer men. de kaping van de KLM-jumbo in no vember vorig jaar en de aanslag op de Israëlische ambassadeur in Nicosia in april vorig jaar opeiste. De organi satie zegt met deze acties te willen voorkomen, dat bij de onderhandelin gen tussen Israël en de Arabieren de belangen van de Palestijnen zullen worden veronachtzaamd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Naar schatting 35 bo ze middenstanders hebben gisteren bij minister Lubbers en staatssecretaris Hazekamp (beiden economische za ken) geprotesteerd tegen de voorlich ting via de 'Prijswijzer'. De groep middenstanders, die zich 'middenstand mobiel' noemde, overhandigde een pe titie waarin de Prijswijzer eenzijdig wordt genoemd. 'De Prijswijzer signaleert geen ver hoogde prijen, maar is een wegwijzer naar de goedkope winkels. Er wordt voorbij gegaan aan aspecten als kwali teit, service en de sociale functie van de buurtwinkel', aldus de actiegroep. De middenstanders drongen erop aan de subsidie die economische zaken geeft aan de consumentenorganisaties voor deze Prijswijzer in te trekken. 'De middenstand is niet zielig of be hoeftig en ze wenst dat ook niet te worden. Daarom kan ze ook niet toe staan door de overheid te worden aan- (ADVERTENT1E) Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbe hagen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne poeder werkt als een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese. Bij apo theken en drogisterijen, fl. 2,83. gevallen met zware misleidende wa pens', aldus de petitie. De bewindslieden beloofden de mid denstanders hun bezwaren te overwe gen en binnenkort uitsluitsel te ge ven. Verleden week heeft minister Lubbers nog benadrukt niet van plan te zijn een eind te maken aan de Prijswijzer. Een woordvoerder zei gis teren dat opheffing van de subsidie ook nu niet door de minister wordt overwogen. De woordvoerder ontken de ook dat er van een bezetting van de middenstanders van het ministerie sprake zou zijn geweest. De groep middenstand mobiel had zich wel on aangekondigd op het ministerie ver voegd om een gesprek met minister Lubbers te hebben. DEN HAAG Bij minister Van Agt ligt weer een aanvraag voor gratie van de tweemaal tot levenslang ver oordeelde Berkelse arts O. De rechter lijke macht en de artsen die O. een psycho-therapeutische behandeling ge ven, moeten hierover advies uitbren gen, alvorens de minister een beslis sing kan nemen. Een eerder gratieverzoek van O. die veroordeeld werd voor gifmoord op zijn vrouw en op een medegevange ne, werd in 1966 door de Kroon af gewezen. Indien de Kroon nu tot een positieve beslissing komt dan moet de staf tegen O. omgezet worden in 20 jaar. O. kan dan eventueel direct in vrijheid worden gesteld omdat hij van deze 20 jaar al meer dan tweederde heeft uitgezeten. O. staat momenteel onder psychotherapeutische behande ling in het rijksasiel te Avereest. In het kader van deze behandeling mag O. af en toe ook zonder begeleiding naar afspraken met mensen buiten de ze inrichting. Volgens eerdere berich ten zouden de behandelende artsen vrijlating van O. verantwoord vinden. Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE Een overval op het postkantoor in h «t Zuid-Hollandse Hazerswoude leveri le gisteren een buit op van 16.21 >8,46. In verband met de overval werd en in de loop van de middag drie man nen aangehouden. Het was echter nog iniet bekend of zij inderdaad bij de of verval waren be trokken. Twee gewapende mai tnen kwamen het postkantoor binnen fivaar op dat mo ment alleen de bel teerder de heer Van Pijlen en een vrouwelijke klant aanwezig waren. De beheerder werd met een ketting ne ergeslagen. Een van de daders deed .een greep in de kas waarop beiden iveer verdwenen. Zij gingen er vandoor in een gereed staande rode auto wu;»rin een derde man zat tc wachters De auto werd vrijdag in Nieuw-Veiini »p gestolen. In de loop van de av ond werden de drie aangehouden mannen wegens ge brek aan bewijs weeg in vrijheid ge steld. Van onze onderwijsredactie LEIDEN Elk jaar gaan er meer studenten Nederlands studeren. In 1971 meldden er zich vierhonderd eerstejaars voor Nederlands aan, voor heit ko mende studiejaar worden er zo'n vijftienhonderd venvacht. Het ligt dus voor de hand erover na te denken of er voor al die studenten straks werk te vinden is. visie en waar ook maar ge sproken en geschreven Ne derlands naar buiten gaat, dient plaats gemaakt te wor den voor redacteuren die op geleid zijn in 'genezende taalbeheersing' aldus Zaal berg. Ambtseed Hierbij denkt hij aan neer landici, die op school nog goed hebben leren vertalen uit Frans, Duits en Engels, en die een postdoctoraal jaar in genezende taalbeheersing hebben volbracht. Dat is een beroepsopleiding, die hun leert, hoe men kopij, brieven enzovoorts overbrengt in goed Nederlands. Na zo'n be roepsopleiding (die ook moet kunnen volgen op het beroepsopleiddngsjaar voor het leraarschap) dient men een ambtseed af te leggen om de titel van taalthera- peut te verkrijgen. Tienduizenden Er ligt voor zulke taaigene zers een berg werk. Niet al leen barst de gesproken en geschreven taal van overbo dige Engelse woorden, angli cismen, germanismen, galli cismen, overbodige woorden, vaktermen, onzin en mode woorden, taaitherapeuten zouden ook goed doen studie te maken van voorbeeldig Nederlands proza (Kinker, Thorbecke, Du Perron, Karei van het Reve etc.). De Utrechtse hoogleraar Sötemann heeft in een nota aan de leden van de sectie Nederlands van de Academi sche Raad uiteengezet dat er in het gunstigste geval straks maar voor 75 afgestu deerde neerlandici per jaar werk te vinden is: 55 in het onderwijs en twintig daar buiten. Sötemann baseerde zijn bere kening op de toekomstige behoefte aan eerstegraadsle raren, leraren die aan de universiteit gestudeerd heb ben of een MO-b-diploma be haald hebben. Eerstegraads leraren worden vooral in de hoogste klassen van het mid delbaar onderwijs tewerk ge steld. Op een bepaald ogen blik is de markt voor die eerstegraders vol en vanaf dat moment kunnen er per jaar alleen nog maar open vallende plaatsen (door pen sionering, overlijden, etc.) opgevuld worden. En dat zijn er niet meer dan 55 per jaar, aldus de Utrechtse hoogleraar, vooral als door een middenschool de behoef te aan eerstegraders nog kleiner zal worden. Vandaar dat een studentenstop de enig juiste uitweg lijkt uit dit probleem. Rekeningen De sombere verwachtingen van Sötemann worden overi gens niet gedeeld door alle andere leden van de sectie Nederlands van de Academi sche Raad. Er is riogal wat af te dingen op de berekeningen van de Utrechtse hoogleraar en afgezien daarvan is het de vraag of een eventuele mas sale werkloosheid in de toe komst een goede reden is om nu het aantal eerstejaars te gaan beperken. De nota werd gepubliceerd in het Leidse universiteitsblad Acta et Agenda, door toedoen pan de Leidse collega van Sötemann, prof. C. A. Zaal berg. Diezelfde Zaalberg gaat in de vorige week verschenen Acta et Agenda op de kwes tie in. Zijns inziens is er voorlopig nog genoeg werk te doen voor neerlandici. Bij alle redacties van dag- en weekbladen, op alle bureaus van regering en lagere orga nen en van vakverenigingen, op de kantoren van het be drijfsleven, bij radio en tele- De vacatures voor deze taai genezers zullen in de tien duizenden lopen, voorspelt Zaalberg. Als die mensen een halve eeuw gewerkt heb ben, zullen ze zichzelf wel overbodig gemaakt hebben, maar het schoolonderwijs in de moedertaal zal dan min der nutteloos zijn geworden. Een leuke suggestie van Zaalberg, maar waarom al leen weggelegd voor Neer landici? Iedereen met een behoorlijk ontwikkeld taalge voel zou taaitherapeut kun nen worden, daar ds hele maal geen studie Nederlands voor nodig. Met zo'n sugge stie help je het probleem van de toekomstige werkge legenheid voor studenten de wereld niet uit, en het is niet aan te nemen dat Zaal berg denkt dat dat wél het geval is. Discussie Een redelijke discussie over de verhouding tussen aantal len studenten en toekomsti ge werkgelegenheid mag best eens gevoerd worden. Het heeft geen zin mensen op te leiden voor werkloosheid. Het heeft nog minder zin op grond van vage gegevens mensen af te houden van een studie waar ze later wel wat mee kunnen doen. Niet alleen zijn in het verleden al zo vaak prognoses over toe komstige behoeften aan lera ren gemaakt die een paar jaar later niet bleken te kloppen, het hele vraagstuk van de maatschappelijke be hoefte aan afgestudeerden is helemaal niet gediend met dit soort getallengoochelarij. Zoals het Leidse Witboek over het toelatingsbeleid van studenten het een paar maanden geleden al stelde: de maatschappelijke behoefte aan afgestudeerden is een politieke zaak, en hoort dan ook politiek, in de volksver tegenwoordiging, behandeld te worden. Om een voor beeld te noemen: op het ogenblik is er een overschot aan chemici. Maar kwesties als miileubeheer, schone lucht, schoon water, zijn nog lang niet opgelost. Ohemici zouden daar voor jaren werk in kunnen vinden. Het zou een politieke beslissing als er zo'n grote voorrang gege ven werd aan het milieube heer dat al die werkloze che mici direct aan de slag kon den. Gemakzuchtig Het is maar een voorbeeld, maar voor veel meer 'soor ten' academici zijn er na tuurlijk banen te vinden die economisch misschien niet veel opbrengen, maar voor het welzijn van de bevolking uiterst belangrijk zijn. Daarmee is niet gezegd dat er dus van dat soort welzijns- functies verzonnen moeten worden, om de mensen aan het werk te zetten. Het om gekeerde is net zo goed denk baar: beslissen dat er minder academici opgeleid moeten worden omdat de maatschap pij geen behoefte heeft aan zoveel opgeleide mensen. Maar het is wel duidelijk dat het niet aangaat met zomaar wat cijfers de toekomstige be hoefte aan academici eventjes vast te stellen. Dat is mis schien wel makkelijk, maar miskent de politieke inhoud die er aan dit soort kwesties toegekend moet worden. Daar zijn tegenwoordig heel mooie materialen voor. Gemakkelijk te verwerken-ook. Omdat steeds meer mensen het fijn vinden om zélf hun huis op te knappen. Dat schenkt dubbel voldoening en 't is de helft goedkoper. Maar... de hèlft goedkoper kan toch nog een héél bedrag zijn. Spaar er daarom voor, terwijl u rustig bekijkt wat en hoe u het gaat veranderen. Enspaar automatisch Iedere maand groeit dan uw kapitaal met een vast bedrag zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Dat kan met het Automatisch-Spaarplan bij de r Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5