his ■VEI PAK-verband in provinciale staten van Utrecht kapot In Kamer onderwijs en wetenschappen nog steeds de hoofdschotel Robuuste portretten van Hans Hazenbroek ^unieke kampeershow in de zuidhal Normen bij aantrekken nieuw personeel liggen niet te hoog Belangrijke kunst veiling in Den Haag Brabant moet toneel beter subsidiëren Conflict over Vrouw doodt haar kinderen en zichzelf Kraaykamp trouwde Mai Lun Lee Positie van vorig jaar uitgelote aspirant-studenten Regering praat met bedrijfsleven Jeugdige moordenaars voor officier van justitie Dode en drie gewonden bij vliegongeluk TROU'W/XiWAlRTET DINSDAG 5 MAlAB/T 1974 MNNiENLAINID /KUNST T9/K11 watersporttentoonstelling 1 - 10 MAART Amsterdam I Twee statenleden verdivijnen omiddellijk na koel briefje van de PSP DEN HAAG Meer dan 2000 num mers staan er in de catalogus van Van Marie Bigoell B. V. aan het Lange Voorhout en daaronder zijn al bijna 700 schilderijen, aquarellen prenten en etsea Op 12 maart komen de schilderijen onder de hamer en woensdagmorgen 13 maart volgen de aquarellen, prenten en etsen. Bij die schilderijen o.a. een rivierge zicht van Salomon van Ruysdael (met expertises uit 1939 van dr. FriedlSn- der en dr. Binder), een bloemstille- ven van Rachel Ruysch, een roeiboot je dn een vaart van Breitner en een stadsgezicht met poortje in Delft van Klinkenberg. De volgende dagen, 14, 15 en 18 maart, worden er meubelen geveild Franse commodes, staande uurwerken, porceleinvitrines, kussen- kasten er is een bijzonder mooie collectie Chinees, Japans, Delfts en ander Europees porcelein en aarde werk en bovendien een uitgebreide collectie juwelen, goud- en zilverwer ken, munten, penningen, oosterse kunstnijverheid, koper, tin, curiosa, kristal, glaswerk en antieke Perzische tapijten en weefsels. De kijkdagen zijn op vrijdag 8, aterdag 9 en zondag 10 maart. GOUDA 't Gebeurt nogal eens dat het je bij het bezoeken van bepaalde tentoonstellingen be vreemdt waarom de kunstenaar, die daar exposeert, niet meer al gemene bekendheid geniet. Dat overkwam me ook nu weer, in Gouda, waar Hans Hazenbroek tot 25 maart schilderijen en aqua rellen toont in het Stedelijk Mu seum 'Het Catharina-Gasthuis'. Je zou allereerst kunnen veronderstel len, dat het komt doordat hij zich niet al te vaak in het openbaar pre senteert: als veel-gevraagd portrettist zal hem daarvoor de tijd wel eens ontbreken. Maar na het zien van deze expositie geloof ik dat dit er weinig mee te ma ken heeft: 't is eerder zo dat die be trekkelijke onbekendheid te wijten is aan de aard van zijn werk, dat door het publiek bijna als (te) vanzelfspre kend - dus zonder verdere discussie aanvaard wordt. Zijn schilderijen (in dit geval vooral portretten) en aquarellen (landschap pen) shockeren niet, roepen nooit weerstanden of onbegrip op. Geen vragen ook. Hazenbroek is geen nieuwlichter, hij schildert met hart en ziel en daarmee uit. Daar moet dan weer niet uit ge concludeerd worden, dat hij zich hardnekkig zou vastklampen aan het 'oude'. Hij blijft alleen zichzelf, doet, wat hij meent te moeten doen en laat daarbij de mode de mode. Hij is een bewogen èn een hardwer kende, maar vooral een eerlijk kun stenaar. Zijn portretten zijn nooit flatteus gepoetste gelijkenissen - en als het kinderen betreft geen lievige, vertederende plaatjes - maar robuust neergezette indringende beschouwin gen over 'de' ander', 't Gaat', zegt Ha zenbroek, 'om twee mensen die elkaar vaak helemaal niet kennen en die trachten elkaar te ontdekken. In eer ste instantie is dat uiteraard een ge volg van mijn opdracht: ik moet in dat portret immers bepaalde facetten van die mens naar voren brengen, maar als het goed is, wordt het wer kelijk interesse, medeleven. Zo krijg je een ontmoeting, een wisselwerking en daar staat of valt een portret mee'. De geaquarelleerde landschappen zijn ongedwongen en pittig van kleur en benadrukken in sterke mate de steeds veranderende en wisselende stemmin gen van de natuur. Ze geven daardoor het specifiek-karakteristieke van zo'n landschap, 't zij noordelijke of zuide lijk, overtuigend weer. Ook hier weer Hans Hazenbroek: detail van portret van Jan Hendrik Leo pold. die eenvoud, die, hoe onorigineel het ook moge klinken, nog steeds het ken merk van het ware is. 'n Fijne ten» toonstelling (in een museum dat daar* naast nog veel meer te bieden heeft! GJC. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTTRiEGHT De samenwerking tussen de PvdA, de PPR en de PSP in PAK-verband in de Utrecht se staten, is kort voor de verkiezingen plotseling geëindigd. Aanleiding daarvoor is een zeer koele brief van het landelijk bestuur van de PSP aan de statenleden J. D. Hoepelman en C. M. Beyen, waarin hun te kennen is gegeven dat zij er verstandig aan doen zo snel mogelijk van het toneel te ver dwijnen. Beide heren hebben zich deze brief zo aangetrokken dat zij de commissaris van de Koningin hebben laten weten dat zij geen deel meer uitmaken van 11 i de staten. Voor een officieel afscheid VCrKlaTlIIff lüZclKU zien de beide statenleden nu geen ge- legenheid; zij vragen de commissaris T IVI 1(1(1 PD 1 fOSTiPTI nu de andere statenleden het beste v toe te wensen. De beide statenleden hebben in de cember voor de PSP bedankt omdat zij het niet eens waren met een pro- Arabische verklaring over het Midden- Oosten van het landelijke partijbe stuur. De twee statenleden stelden hun zetel beschikbaar. Bij het sluiten van de PAK-overeenkomst, vier jaar geleden, was overeengekomen dat bij het openvallen van PvdA- PPR- of PSP-zetels deze weer zouden worden ingenomen door mensen van dezelfde politieke overtuiging. Het bleek ech ter spoedig dat de daarvoor in aan merking komende PSP'ers er niets voor voelden de heren Hoepelman en Beyen op te volgen. 'Daar ons ver schil van inzicht met de PSP niets te maken had met provinciale zaken deed het partijbestuur een dringend beroep op ons deze zittingsperiode van de staten, die eind mei eindigt aan te blijven. Het bestuur was bang dat het een vreemde indruk naar bui ten zou maken als de PSP vlak voor de verkiezingen zou moeten toegeven geen nieuwe statenleden te kunnen leveren omdat niemand van de kandi daten wilde. Hoewel wij het liefst meteen hadden willen opstappen hebben wij het spel meegespeeld door naar buiten de in druk te vestigen dat we wilden blij ven zitten. Nu wij na twee maanden ineens een brief krijgen toch maar op te krassen voelen we ons misbruikt', aldus de heer Hoepelman. Afdanken In een boze brief aan het partijbe stuur hebben beide aan de dijk gezet te statenleden inmiddels van htm on genoegen blijk gegeven. 'Het moet ons van het hart' aldus deze brief 'dat de wijze waarop u meent ver tegenwoordigers van de partij, die vanaf de oprichting het wel en wee van die partij hebben meegemaakt, die een deel van hun leven aan die partij en zijn beginselen hebben gege ven, te moeten afdanken ons zeer be droeft. Er was in uw schrijven kenne lijk geen plaats voor ook maar het kleinste woordje van dank, hoewel ons in de zestien jaar van ons werk in de partij (de heer Hoepelman is twaalf jaar statenlid en de heer Beyen acht jaar) nooit enige kritiek heeft bereikt.' De beide statenleden noemen de brief van de PSP 'zeer au toritair'. Ook elders Vreemd Is dat alleen de heren Hoe pelman en Beyen zijn aangepakt, hoe wel er in andere provincies ook sta tenleden hebben bedankt, omdat zij het niet eens zijn met het standpunt van het partijbestuur inzake de moei lijkheden in het Midden-Oosten. De heren Hoepelman en Beyen verwijten het partijbestuur ook, dat zij hun zienswijze, die aanleiding vormde tot het bedanken voor de PSP, niet heb ben willen afdrukken in het partijor gaan van de PSP. De beide aan de dijk gezette statenle den menen dat de handelwijze van het partijbestuur 'in groot verband' moeten worden gezien. Bij de staten verkiezingen werkt de PSP in Utrecht niet samen in PAK-verband. Het zou op de kiezers een vreemde indruk ma ken als de PSP-vertegenwoordigers tot begin juli in PAK-verband blijven sa menwerken en daarna ineens op ei gen benen gaan staan. het werven van stemmen zou het de PSP beter uitkomen zich krachtig te kunnen opstellen tegen de PvdA en de PPR. Dat kan men doen als men niet meer in de staten zitting heeft, althans niet meer met een krachtig team. De PAK-fractie betreurt de gang van raken, omdat de samenwerking tussen de drie politieke groeperingen de .af gelopen vier jaar bijzonder prettig is jVan een onzer verslaggevers [ROTTERDAM Een 29-jarige vrouw Reeft gisteren, in haar huis aan het [wilbertoord in een Rotterdamse nieuwbouwwijk, haar beide kinderen [door wurging om het leven gebracht. [Daarna heeft ze dc hand aan zichzelf jgeslagen. De vrouw schreef in een af- iKheidsbrief dat zij het leven niet meer aan kon. [Het drama werd ontdekt door haar echtgenoot, de 39-jarige uit Turkije afkomstige F. K, die omstreeks half Ks zijn woning binnen ging. Daar Pond hij zijn vrouw in de keuken en ne beide kinderen, een meisje van acht en een jongetje van vijf, in de Waapkamer. De ramen waren gesloten *n het huis rook naar gas. Buren Waarschuwden daarna de politie. Vol- Rcns de politie was de vrouw geeste lijk labiel. Het echtpaar was bijna «en jaar getrouwd. verlopen. In een brief aan het partij bestuur van de PSP noemt de PAK- fractie het 'onlogisch' de PSP-verte- genwoordiging in de huidige staten fractie te koppelen aan het niet meer samenwerken in de komende periode. Er wordt een klemmend beroep ge daan op de PSP alsnog te zorgen voor twee PSP-opvolgers. 'Mocht de PSP daar niet in slagen dan zijn de politieke verhoudingen in de staten van Utrecht verbroken, doordat er twee progressieven minder zijn. De PSP treedt hiermee op zijn minst gesproken onverantwoord op ten opzichte van de kiezers.' Geen breuk Paul Groenendaal die na het bedan ken van de heer Hoepelman het frac tievoorzitterschap van het PAK waar neemt zegt dat er in de fractie geen enkele breuk is. Vandaar dat hij de afgetreden statenleden heeft gevraagd de fractievergaderingen te blijven bij wonen tot eind mei. 'De heren Hoe pelman en Beyen zitten tot over hun oren in het werk. Het is moeilijk daarmee ineens anderen te belasten. Voor ons als fractie is het enorm be langrijk dat zij ons blijven helpen', aldus de heer Groenendaal. De heer Hoepelman is na zijn bedan ken voor de PSP lid van de PvdA ge worden, de heer Beyen bezint zich nog op een nieuw politiek onderko men. Het is vrijwel zeker dat de heer Hoepelman in de komende statenperio- de terug zal keren als statenlid. Hoe wel hij er eerst niet voor voelde is er uit de PvdA grote druk op hem uitge oefend zich kandidaat te stellen voor de PvdA. Dat heeft hij gedaan. Hij staat nu op een verkiesbare plaats. Woordvoerder W. Spans van het ge westelijk bestuur Utrecht van de PSP zei dat zijn verbazing en verontwaar diging die van de ex-PSP'ers en de PAK-statenleden evenaart. 'Deze reac tie is hoogst onelegant en bovendien wel wat laat' De heer Spans zei ver der dat de PSP niet van plan is de twee opengevallen zetels alsnog door PSP'ers te laten bezetten of de breuk met het PAK al was het tot de sta tenverkiezingen weer te lijmen. Johnny Kraaykamp is gisteren in Amsterdam weer getrouwd. De bruid was Mai Lun Lee. Directeuren arbeidsbureaus: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het bedrijfsleven hanteert geen te strenge normen bij het aantrekken van personeel. De meeste directeuren van ge westelijke arbeidsbureaus hebben dit antwoord gegeven op een en quête van minister Boersma. (sociale zaken). Waarom er dan wel veel ingeschreven werkzoekenden niet aan de slag kun nen, komt volgens de directeuren om dat: Bepaalde wensen ten aanzien van de werktijd niet worden vervuld. Er geen bereidheid bestaat om ploegenarbeid te doen. Van onze parlem entsredactie DEN HAAG De begroting van onderwijs en wetenschappen vormt, evenals de vorige week, nog steeds de hoofdschotel van de agenda die de Tweede Kamer de komende dagen hoopt af te wer ken. Staatssecretaris Klein zal de Kamer nog eens duidelijk moe ten maken waarom hij aan vorig jaar uitgelote aspirant-studenten dit jaar geen voorrangspositie wil geven. Vorige week heeft hij al gezegd dat dat bij de meeste faculteiten echt niet kan omdat er dan voor de nieuwe aanmelders nog minder plaatsen over blijven. Een deel van de Kamer bleek echter weinig onder de indruk van dit argument WD en CHU dienden ieder een motie in om de positie van de vorig jaar niet aan bod gekomen studenten dit jaar te versterken door ker, die de enige zetel van de RKPN bezet, zal vanavond minister Van Doorn (CRM) interpelleren over het feit dat vorige week de zendtijd voor deze politieke partij werd toegewezen aan de groep-Leeman, die beweert het bestuur van de RKPN te zijn. Volgens een uitspraak van mr. G. Philipse, vi ce-president van de Haagse rechtbank, mogen Klaas Beuker en zijn secretaris Leechburg Auwers zich geen bestuurs lid van de RKPN meer noemen. De groep-Leeman, ook wel de 'Club van Utrecht' genoemd, meent het echte bestuur van de RKPN te zijn, hoewel volgens de uitspraak in het tweede kort geding de groep-Beuker de leden lijst niet behoeft over te leggen aan de groep-Leeman. Klaas Beuker zal de minister vragen waarom hij de zend tijd heeft overgedragen aan een groep waarvan niet is vastgesteld of die nu het echte bestuur vormt. Drugbeleid De brief die minister Vorrink (volks gezondheid en milieuhygiëne) begin dit jaar aan de Tweede Kamer stuur de, zal vrijdag centraal staan in de openbare hoorzitting over het drugbe leid. In die brief schrijft minister Vorrink onder meer dat het zwaarte punt van het beleid dient te liggen op het bestrijden van de handel in drugs met onaanvaardbare risico's. Het ge bruik van hennepprodukten (vallend in de categorie softdrugs) echter wil zij zo snel mogelijk uit de sfeer van het strafrecht lichten. Hetzelfde geldt voor het in bezit hebben van hennep produkten die zijn bedoeld voor eigen gebruik. Op de omvangrijke hoorzit ting zullen alleen organisaties aan het woord komen en is er geen tijd be schikbaar voor individuele personen. Koos Zwart, die voor de VARA-radio de rubriek beursberichten (informatie over prijzen van hennepprodukten) verzorgt, zei zaterdag te vrezen dat hierdoor de gebruiker zelf nauwelijks aan het woord kan komen. Volgens mevrouw Veder-Smit (WD) voorzit ster van de bijzondere kamercommis sie voor het drugbeleid, zijn alleen organisaties toegelaten omdat het an ders organisatorisch niet meer te ver werken zou zijn. Bovendien zullen zo verschillend mogelijke organisaties aan het woord komen. UTRECHT Een regeringsdelegatie gaat morgen praten met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven over het dit jaar te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid. De vakbeweging kondigde vorige week al aan een dergelijke uit nodiging begin maart te venvachten. De regeringsdelegatie zal in elk geval bestaan uit de ministers Boersma en Lubbers. Waarschijnlijk zal premier Den Uyl de delegatie leiden. Er bij de sollicitaties vaak zeer na drukkelijk bepaalde (soms zeer be perkte) belemmeringen naar voren worden gebracht. Er vaak bij voorbaat al aangekon digd wordt dat men vertrekt zodra de oude werkgever (veelal een koppel baas) weer werk heeft. Er te hoge looneisen worden ge steld. Men zich ten onrechte als ge schoold presenteert omdat in de voor bije overspannen arbeidsmarkt (bij koppelbazen) als zodanig is gewerkt. Men de aangeboden werkzaamhe- den als minderwaardig kwalificeert. Minister Boersma besloot tot de enquête nadat de directeur van het Haagse arbeidsbureau de werkgevers ervan beschuldigde 'zulke strenge nor men aan te leggen dat daardoor op de lange duur de arbeidsmarkt wordt verstoord'. Een minderheid van de di recteuren, voornamelijk uit het zuide lijk deel van de randstad hield deze mening staande. De uitslag van de enquête, die vorige week ter inzage heeft gelegen in de Tweede Kamer, is gisteren gepubli ceerd door het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Deze werkgevers organisatie maakte van de gelegen heid gebruik ervoor te pleiten een on derzoek in te stellen naar de inhoud en toepassing van de regels inzake passende arbeid. De telkens weer op duikende indianenverhalen over het wervings- en aanstellingsbeleid van het bedrijfsleven kunnen de wereld uit, aldus het NCW. MIDDELBURG De twee jongens uit St. Janssteeo en Hontenisse, die verdacht worden van de moord op het echtpaar De Cock in St. Jansteen, zul len morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. De jongens, de 14 jarige G. I. en zijn 16-jarige handlanger B. F. N. worden op verzoek van de kinderrechter waar schijnlijk eerst geplaatst in een obser- vatieinrichting. Dat is volgens de hoofdofficier van justitie mr. W. Kolkert in Middel burg, die de zaak in behandeling heeft, ook wel nodig. 'Er moet eerst een gedegen psychiatrisch onderzoek plaatsvinden. Dat is in een zaak als deze, waar een 14-jarige jongen twee mensen doodschiet, wel vereist', aldus mr. Kolkert. Daarom zal de berechting nog wel enige maanden op zich laten wachten. ze respectievelijk automatisch nu in te schrijven (WD) of een dubbele lo tingskans te geven (CHU). Ook met onderwijs heeft het wetsont werp te maken dat de Kamer later de ze week gaat behandelen over de rij- instructeurs. De bedoeling is voortaan duidelijke eisen aan rij-instructeurs te gaan stellen. Tot nu toe kan iedereen die daar een goede boterham in ziet een auto-rijschool oeginnen. Hij hoeft daar zelf niet veel meer voor te heb ben dan een rijbewijs en een auto met dubbele bediening. Het wetsont werp zal daaraan, indien de Kamer er mee akkoord gaat, een einde maken. De rij-instructeurs zullen voortaan examen moeten afleggen alvorens tot rij-instructie bevoegd zijn. Geldboete De Kamer zal voorts de behandeling van een wetsvoorstel om een geldboe te als militaire straf in te voeren, af ronden. De geldboete van maximaal honderd gulden per maand, zal steeds meer in de plaats moeten komen van de krijgstuchtelijke vrijheidsstraffen als licht en verzwaard arrest. Na drie korte gedingen zal naast de rechter nu ook de Tweede Kamer zich bezig moeten houden met de ruzie, die is uitgebroken in de Rooms Ka tholieke Partij Nederland. Klaas Beu- EINDHOVEN Zondagavond om kwart over zes is een éénmotorig sportvliegtuigje van de Eindhovense aeroclub neergestort op de Oirschotse- heide. Maandagmorgen pas werd het wrak ontdekt door een helicopter van de Philips vliegdienst. Drie van de vier inzittenden hadden het ongeluk overleefd. De negenjarige Hans van Bree bleek te zijn overleden. De twee volwassen passagiers Ed van Bree en J. Waterham (beide 38) zijn zwaargewond over gebracht naar het st. Josephziekenhuis in Eindhoven. Hun toestand is enrstig. De voeten van Van Bree waren bevroren. De vierde inzittende de twaalfjarige Paul van Bree liep een hersenschudding op. Het kind heeft urenlang gepro beerd uit het wrak te komen echter zonder resultaat Ed van Bree, een bekend Nederlands zweefvlieger en tevens chef-instruc teur van de Eindhovense aeroclub, maakte zondag ter afsluiting van de vliegdag samen met zijn twee zoons en een collega-instructeur Waterham een korte rondvlucht. Tien minuten na het opstijgen is het vliegtuig ech ter door nog onbekende oorzaak neer gestort. De onmiddellijk ingestelde zoekactie leverde niets op. De heren Van Bree en Waterham zijn beiden als piloot in dienst van de Philips vlieg dienst. Het neergestorte vliegtuigje in de bossen bij Oirschot. In een Vooiüopig Rapport heeft de, door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant ingestelde, Werkgroep To neel, gesteld dat de provinciale subsi dies aan het repertoire-gezelschap Glo be en aan het vormingstoneel Pro loog, minstens gehandhaafd moeten worden en dat er in de afzienbare toekomst gestreefd moet worden naar een verbreding en verbetering van de subsidies; primair door de provinciale overheid, met daarbij een grotere rijkssteun. Er zou, voor beide gezel schappen, een overeenkomst moeten zijn voor een middellange tennijn, van drie tot vijf jaren. Globe spant zich daarvoor in en verdient alle steun bij de plannen voor de toe komst. En het vormingstheater, zoals Proloog dat brengt moet zelfs de prio riteit hebben boven het repertoireto neel en dus, volgens het rapport, de voorrang krijgen bij vergroting van de financiële mogelijkheden tot uit breiding van het werk. De subsidie voor het vormingstoneel moet tenmin ste gelijk worden aan die van het re- pertoiretoneel. Proloog, nu een mid delgroot gezelschap met 35/40 mede werkers moet het werk voortzetten als zelfstandige groep. De taken van het repertoiretoneel (Globe) en die van het vormingstheater (Proloog) zijn te verschillend om in een artistieke werkgemeenschap ondergebracht te worden. Op de verwijten dat Proloog te eenzijdig (politiek) zou zijn ant woord het rapport: wie als taakstel- llng een zo groot mogelijke variëteit kiest zal niet gemakkelijk een Indenti- teit krijgen. En daar deze kritiek op Proloog de subsidies, en het voortbe staan in gevaar kon brengen, dringt het rapport aan op een meer open en geordende situatie rond het toeken nen van toneelsubsidies. Veel geld voor werken uit romantische school AMSTERDAM Op de eerste dag van de veiling van schilderijen uit de romantische school bij Mak van Waay in Amsterdam zijn enkele uit schieters genoteerd. Verreweg de hoogste prijs, ƒ132.000,werd be taald voor het werk 'Vele figuren in een straat van een Hollandse stad' van W. Koekkoek en H. Koekkoek. Een schilderij van een ander 'koppel', J, B. Klombeek en E. Verboeckhoven, bracht het tot 62.000,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11