Luchtreus stort neer: 345 doden Alle 102 inzittenden wisten zich via een glijbaan uit het toestel te werken Rechercheur: vriendelijk gesprek met kapers Probleem rond vier arbiters tn deze krant v. d. Velde Zogezegd Mr. A. H. v. d. Veen (NCRV) overleden Jongen verongelukt Elektronische beveiligings Systemen B.V. Overal te cmtbiedeii 6| Nieuwe Leidse Gourant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING iSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 MAANDAG 4 MAART 1974 54ste jaargang no. 283 LEIDEN. Zoctenvoudscweg 23, tel. 33741. W ASSENAAR, v. Zuvleu van Nijcvcltstraal 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL 'Ik heb een vrien delijk gesprek met de kapers ge voerd', zei rechercheur G. de Boer, waarnemend hoofd van de luchthavenpolitic, gisteravond la- koniek. Hij was, direct na de Ian. ding van het gekaapte vliegtuig, op aanwijzingen van passagiers naar de twee kapers toe gegaan. Ze vertelden hem 'een daad in de wereld te willen stellen'. Een eis hadden zij niet gesteld. Tijdens het gesprek kreeg de heer De Boer de kapers zover, dat zij hun munitie aan hem afgaven. Hun pistolen wilden zij niet uit han den geven. Zij lieten weten zich uitsluitend door geüniformeerde politiemannen te zullen laten ar resteren. Ze vonden dat de heer De Boer dat niet kon doen, om dat hij niet in uniform liep. Rechercheur De Boer: 'Alle pas sagiers waren uitgestapt, toen als laatsten de beide kapers van boord gingen. Ik zei: geef de wa pens af, maar ze weigerden. Ten slotte kwamen we overeen dat ik eerst de munitie zou overnemen'. Dr. Riemens, directeur van de NV Luchthaven Schiphol, leverde als commentaar op het optreden van De Boer: 'Ik heb een enorme bewondering voor hem. Door zijn kalme en resolute optreden is hij erin geslaagd de beide kapers te laten arresteren'. KAPING HIELD SCHIPHOL IN SPANNING Brandweerlieden bezig het het bergen van de slachtoffers van de ramp met de Turkse DC-10. Grootste vliegramp uit geschiedenis PARIJS (Reuter, AP) Alle 345 inzittenden van een Turks vliegtuig zijn om liet leven gekomen toen liet toestel gisteren veer tig kilometer ten noorden van Parijs neerstortte. De luchtreus, een DC-10 van de Turk se luchtvaartmaatschappij, verongeluk te ongeveer vijf minuten nadat ze was opgestegen van het Parijse vliegveld Orly. Het toestel kwam neer in de bossen bij Emeninville. Over de oorzaak van de vliegramp, de grootste in de geschiedenis van de burgerluchtvaart, was vannacht nog niets bekend. De piloot -heeft aan het vliegveld niets gemeld over moeilijk- heden. Het toestel verdween ineens van het radarscherm. Mensen die de DC-10 naar beneden za gen komen, hebben niets gehoord van een explosie in de lucht. Volgens hen bereikte het toestel onbeschadigd de grond, waar het zich een weg van honderden meters door het dichte bos baande en explodeerde. Brokstukken en zwaar verminkte lijken werden tot op zeven kilometer van de plaats van de ramp gevonden. De DC-10 was op weg van de Turkse hoofdstad Ankara naar Londen en Voor vervolg zie pag. 9, kolom 7 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Alle 92 passagiers en de tien be manningsleden van het gekaapte Engelse vlieg tuig zijn in veiligheid. Na ruim anderhalf uur van toe nemende spanning werd dit gis teravond omstreeks kwart voor zoeven vastgesteld door de zicht baar opgeluchte luchthaven-au toriteiten, die de passagiers van de gekaapte en in brand gesto ken VC-10 van de Britse lucht vaartmaatschappij British Air ways hadden opgevangen. Zij hadden het toestel, dat de kapers na de landing in brand staken, via glij banen in allerijl verlaten. De twee kapdrs, vermoedelijk Palestijnen, wer den gearresteerd. De twee mannen zijn tussen de twintig en dertig jaar en he ten volgens hun verklaring Abou Said en Abou Ali. Gisteravond was nog niet bekend waar de kapers aan boord waren gekomen van het toestel, dat op weg was van Bombay naar Londen. Volgens majoor Gerritsen van de rijkspolitie op Schip hol, die de kapers gisteravond met be hulp van Arabische tolken had onder vraagd, wilden zij hun motieven niet vertellen. De Organisatie van de Arabisch Natio nalistische Jeugd voor de Bevrijding van Palestina verklaarde gisteravond verantwoordelijk te zijn voor de ka ping van de Britse VC-10. In een com muniqué werd gezegd, dat de operatie was ondernomen om kenbaar te ma ken dat zij 'alle capitulatie-oplossin gen verwerpt, die men het Palestijnse volk poogt op te leggen'. Hieraan werd toegevoegd, dat de actie tegen de Britse maatschappij was ondernomen vanwege de steun, die deze maatschap pij in de oktober-oorlog aan de Israë lische luchtvaartmaatschappij El-Al verleende. Uit een gesprek tussen de kapers en de verkeerstoren van Schiphol bleek, dat de kaping was gericht tegen Enge land en Amerika, omdat deze landen Israël in de oktober-oorlog hebben ge holpen. De kapers waarschuwden er voor dat meer van dit soort kapingen op het programma staan. Het Pales tijnse Bevrijdingsfront wees gister avond elke verantwoordelijkheid voor de kaping af. Toch blijft de hoop bestaan, dat de toekomst wordt beheerst door de wet van dc liefde en niet door de wet van de wraak. Radio Vaticaan als reactie op de wurging van ticee Polen in Spanje. Vrij zonnig Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar noord oost. Maximumtemperaturen on geveer 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met opklaringen. Lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 07.18 onder: 18.26 Maan op: 14.55 onder: 05.29 Liefde in de sport Van onze sportredactie AMSTERDAM De 24ste com petitiedag heeft in de eredivisie voor een fors portie opwinding gezorgd. Niet eens zozeer door de voetbaltechnische prestaties als wel door de wijze waarop enige scheidsrechters probeerden alles in goede banen te doen verlopen. Bij Ajax-AZ'67 (20) braken zeker ook door de zwakke leiding van arbiter Geurens (zie foto) openlijke gevechten uit. Jan Mul der was de man wiens klap door Geurens werd gezien. Hij werd van het veld gestuurd. Bij FC Den Haag-FC Amsterdam (01) moest arbiter Joop Vervoort door de politie beschermd worden te gen woedende aanhangers van dc thuisclub die vonden dat Ver voort nogal erg duidelijk tégen FC Den Haag had gefloten. Een derde probleem deed zich voor in Maastricht bij MW- Feyenoord (00) waar arbiter Berrevoets en grensrechter De Ree in bescherming moesten wor den genomen tegen woedende Rotterdammers die vonden dat een doelpunt van Feyenoord ten onrechte niet was toegekend. In Deventer tenslotte werd scheids rechter Jonker bij Go Ahead-FC Utrecht geconfronteerd met twee hardspelende ploegen die slechts moeilijk in bedwang konden wer den gehouden. Resultaat: drie ge le kaarten. Meer over dit alles en andere ge beurtenissen op de sportpagina's. Op de vleugel van de brandende VC-10 staan enkele brandweerlieden het vuur te bestrijden. Het vliegtuig is ernstig beschadigd, maar kan wellicht nog worden hörsteld. Gisteravond laat stegen er nog grote rookkolommen uit op die uit twee ga ten in het toestel kwamen. Uit een ander gat in de romp stroomde het bluswater. 'Het geheel is een erg on wezenlijke situatie. De dampende ma chine doet denken aan de film 'Air- port', zei dr. D. Riemens, directeur van de NV Luchthaven Schiphol, die bijzonder tdvreden was over de wijze waarop Schiphol de zaak tot een goed einde had weten te brengen. Om dertien minuten over vijf gister middag ving de verkeerstoren van Schiphol via de radio op, dat het toe stel was gekaapt. De kapers, die nau welijks Engels spraken en zich via een bemiddelaar met de bemanning onder- Van onze radio- en tv-redactie AMERSFOORT Mr. A. H. v. d. Veen, oud-directeur van de NCRV is zaterdag in het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort, na langdurige ziekte, overleden. Hij is 64 jaar ge worden. Mr. Van de Veen werd in 1950 tot di recteur van de NCRV benoemd als opvolger van de heer K. van Dijk. De ze functie, die ook hoofd programma leiding inhield, heeft hij gehouden tot 1972 toen hij om gezondheidsrede nen genoodzaakt was af te treden. De heer Van de Veen stond bekend als een krachtige leidinggevend figuur met een gedegen kennis van omroep- zaken. Jarenlang heeft hij in Den Haag aan de bel getrokken om nacht radio. Hij was reeds zeer jong, als 23-jarige, afgestudeerd en ging toen in de advo catuur. In 1940 werd hij door de be zetter opgepakt en naar verschillende concentratiekampen gestuurd. Tijdens de internering leerde hij mr. A. B. Roosjen kennen waaruit een blijvende vriendschap ontstond en tenslotte het directeurschap van de NCRV resulteerde. Mr. Roosjen was voorzitter toen mr. Van de Veen werd benoemd. Verder was hij tot 1972 technisch commissaris televisie van de NOS en sinds de oprichting van NRU en NTS was hij al bestuurslid daarvan. Voor een in memoriam zie pagina 4. hielden, maakten duidelijk op Schiphol te willen landen. De luchthavenautori teiten trachtten aanvankelijk het toe stel door te sturen naar Londen. Zij gaven echter toestemming voor de lan ding, toen bleek dat het vliegtuig nog maar 1300 kilo brandstof aan boord had. Even over zessen kwam de VC-10 aan de grond op de startbaan 'Zwanen burglaan'. De verkeerstoren werd duidelijk ge maakt het toestel niet te laten na deren, omdat de kapers van plan wa ren het toestel in de lucht te laten vliegen. Tussen tien over zes en hal? zeven was de radioverbinding tussen verkeerstoren en toestel verbroken. Alle luchtverkeer op Schiphol was om half zes stilgelegd: pas om half negen werd het vliegveld weer geopetod. In middels waren al een aantal toestellen uitgeweken naar andere vliegvelden. Majoor Gerritsen vertelde dat voor de politie op Schiphol een kwartier voor de landing de alarmsituatie was inge gaan. Volgens hem was het vliegtuig na de landing na een draai van 180 graden weer teruggereden naar het begin van de baan. Schiphol was her metisch afgesloten voor alle bezoekers. Alle beschikbare brandweerauto's en ziekenwagens werden naar de 'Zwanen- burgbaan' gedirigeerd. De ziekenhui zen in de omgeving werden gewaar schuwd. Later bleek dat slechts twee Britse passagiers bij het verlaten van het toestel via de glijbanen licht gewond waren geraakt. Binnenland 'Waddenzee niet inpolderen1 7 Buitenland Meir geeft poging op9 Engelse liberalen in tweestrijd 9 Kerk Vraag vrijzinnigen en brief van bonders 2 Kunst Couperus1 Den Haag8 Filmfestival 8 Kerkbladen 2 I.ezers schrijven 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Recept en puzzel 4 Dag maandag 6 Weer 9 Familieberichten ]6 Whisky Toen het toestel tot stilstand was ge komen, maakten de kapers flessen whiskey en gin kapot en gooiden de inhoud over de vloer. Zij draaiden de kranen van de zuurstoftoevoer open en vroegen de bemanning alle nood maatregelen te nemen om zo snel mo gelijk het vliegtuig te verlaten. De kapers, die gewapend waren met hand granaten en twee Tsjechische pistolen, hadden bij de uitgangen ex plosieven, die zij in koffers bij zich hadden, geplaatst. Zie verder pagina 5, ENSCHEDE De 13-jarige G. B. Hol lander uit Losser, is zaterdagmiddag in een Enschedees ziekenhuis overle den nadat hij kort tevoren bij het oversteken was aangereden door een auto. (ADVERTENTIE) Ooslhavenkade 32 Vlaardingen - Tel. 010-357086 Behalve de schokkende zaken vandaag toch ook een stukje arbeidsmarktbeleid in deze krant. Wie ver moet verhuizen om nieuw werk te vinden, krijgt gemiddeld f 2.287,vergoed. Om een volledige krant in de bus te krijgen, hoeft daar niet eens een postzegel af. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CUT NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wtj. Schrijf op de envelop: De Chr. l'ers, antwoordnummer 2792, A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1