door Getekend bejaarden het weer Commentaar een bos vol juliana-bomen boom eindeloos sluiting windmolen schoonheid stellingen Brittannië nmogelijke eis )lie-industrie Bloemrijke winter KLM maakt motor van DC-9 schoner (RÖLW/KWARTET ZATERDAG 2 MAART 1974 BINNENLAND TS/K.7 Opib onder redactie van loessmif 'Waar is Simpkins?' KONINGIN JULIANA WQUO CisBatl iv' Deze maand voert het Joods Natio naal Fonds een actie, die moet re sulteren in een bos bij Kfar Kana in Israël, dat het 'Koningin Julia na-woud' gaat heten. Als een ge schenk aan de koningin die op 30 april vijfenzestig jaar wordt, en aan Israël, Een geschenk van Ne derland, want het is de bedoeling dat zoveel mogelijk particulieren een tientje bijdragen, waarvoor het fonds evenveel bomen kan aan schaffen en die bij Kfar Kana planten. Kfar Kana is het bijbelse Kana, waar Jezus op een bruiloft water in wijn veranderde. Het ligt in Galileo, aan de weg tussen Na zareth en Tiberias. Bij Nazareth is ook het Koningin Wilhelmina- woud geplant, waar nu 130.000 bo men staan. De actie voor dat bos is in 1970 gevoerd. Met de aanplant van het Koningin Juliana-woud volgt Nederland het voorbeeld van Engeland, België, Noorwegen en Zweden, die daar allemaal een bos hebben laten planten, genoemd naar een rege rend vorst. Ons land was tot nog toe het enige dat dat nog niet had gedaan, maar daar gaan de cypres sen en coniferen bij Kana 'een levend monument voor een levende vorstin' nu verandering in brengen. Ook in de Israëlische kranten zal bekendheid aan het Koningin Juli- anawoud worden gegeven. Het Joods Nationaal Fonds verwacht dat zeker de uit Nederland afkom stige Israëli's er aan willen mee doen, maar ook anderen in Israël en wellicht zelfs elders in de we reld, wamt volgens JNF-voorzitter S. G. Engelsman hebben veel joden in de wereld er behoefte aan blijk te geven van hun sympathie voor Nederland. Het is de bedoeling dat de konin gin op haar verjaardag een regis ter krijgt met de namen van allen die op postgiro 597000 één of meer tientjes hebben gestort voor één of meer bomen in het koninginnebos. Voor elke boom krijgt de gever een door de graficus Otto Treu- maren ontworpen certificaat, waar op een uit bomen opgetrokken J staat met een kroontje er boven dat ook weer uit bomen bestaat. Wie op de verjaardag van de ko ningin ook vijfenzestig roordt krijgt een bijzonder certificaat thuisgestuurd. Daar staat boven dien op dat het Joods Nationaal Fonds op zijn of haar naam een boom in het Koningin Juliana- woud heeft geplant, ledereen die zo'n boom-met-naam wil laten plan ten, kan dat schriftelijk opgeven aan het Joods Nationaal Fonds, Joh. Vermeerstraat 22 in Amster dam. Daar moet dan wel een offi cieel papier bij, waar de geboorte datum op staat. Het is in joodse kring al tientallen jaren gebruikelijk om iemand te eren door op zijn naam bomen in Israël te planten. Het land heeft die bomen bovendien hard nodig, niet alleen ter verfraaiing van de natuur en voor recreatie, maar ook voor bijvoorbeeld de houtindustrie. De vruchtbomen leveren genoeg fruit voor de binnenlandse con sumptie en de export op en in de woestijn beschermen bomen de nieuwe steden en dorpen tegen stuifzand. Bomen maken met hun bladeren en naalden de bodem vruchtbaar en de lucht zuiver. Sinds zijn stichting heeft het Joods Nationaal Fonds al honderd achttien miljoen bomen in Israël geplant, maar dat er nog altijd niet genoeg. Het nieuwe Koningin Juliana-woud is weer een stapje verder in de goede richting. De NCRV (de omroep die zoveel herhalingen in zijn programma's doet) zal voor de derde maal 'Bo- mans in triplo' uiteenden. Zolang de NCRV blijft bestaan, hoeft nie mand nog een dure video-recorder aan te schaffen. In België is de wet-Akkermans in werking getreden en dat betekent dat voortaan alle winkels om acht uur 's avonds dicht moeten zijn. Nu wil dat daar nog niet zeggen dat dat dan ook gebeurt, want naar goed Belgisch gebruik gelden er zoveel uitzonderingen op de re gel, dat heel wat winkels gewoon tot na achten open blijven. Kios ken, bloemenzaken en nog wat soorten winkels vallen al niet on der de wet, net zo min als restau rants en drankgelegenheden. En omdat 'badplaatsen, kuuroorden en toeristische centra' ook uitgezon derd zijn, zal hoogst waarschijnlijk elke plaats van enige betekenis zichzelf binnen de kortste keren tot ten minste een toeristisch cen trum uitroepen. De wet is in de eerste plaats ge richt tegen de grote warenhuizen en winkelcentra, die gewoonlijk tot een uur of negen open zijn. Maar ook die hebben er ai iets op gevonden: ze hebben hun klanten niet al te hardop, maar wel duide lijk, laten weten dat die best tot negen uur mogen winkelen. Als ze maar zorgen vóór achten binnen te zijn. Voor een Belgisch zakenman betekent sluitingstijd blijkbaar he lemaal nog niet dat je er daarom ook niemand meer uit zou mogen laten. De schrijver Miguel de Cervantes Saavedra leefde van 1547 tot 1616 en toen hij zijn Don Quichotte de la Mancha en diens trouwe knecht Sancho Panza al vechtend tegen de windmolens door de Spaanse land streek Sierra de la Paz liet trek ken, stonden daar nog wel zesen dertig vau die molens. Het zijn er nu niet eens tien meer en dat zal dan ook wel de reden zijn waarom het Spaanse ministerie van toeris me besloten heeft er voor te laten zorgen dat ten minste de drie windmolens behouden kunnen blij ven, die de ridder op zijn brood magere paard Rossinant het meest dwars zaten: la burleta, el sardine- ro en el infanto. Deze meer dan vier eeuwen oude molens kunnen dankzij een flinke subsidie binnen kort gerestaureerd worden. Zo ziet het door Otto Treumann ontworpen certificaat er uit, dat iedereen thuisgestuurd krijgt die een boom in het toekomstige Ko ningin Juliana-woud in Israël laat planten (zie ook: een bos vol Julia na-bomen De anbos (algemene Nederlandse bond van schoonheidsinstituten) bestaat nu 25 jaar en vindt het in tussen wel zo'n beetje tijd om zich ook eens met het uiterlijk van vrouwen in de gevangenis, psychia trische klinieken en ziekenhuizen te bemoeien. Op de jubileumbij eenkomst heeft voorzitster me vrouw De Vries Robles tenminste gezegd dat daar een taak voor schoonheidsspecialistes ligt, want dat de dames in zulke inrichtingen hun uiterlijk verwaarlozen is hele maal niet goed of nodig. Ze doen dat omdat ze het gevoel hebben er niet meer bij te horen, maar hoe wél zouden zij allen er psychisch bij varen als een schoonheidsspeci aliste ze zou leren hoe het óók kan. Overigens moet een schoon heidsspecialiste van mevrouw De Vries voortaan maar gewoon 'es- theticienne' heten, omdat anders iedereen denkt dat ze schoonheid op bestelling kan leveren, wat na tuurlijk onzin is. Sommige wetenschapsbeoefenaren menen ten onrechte dat weten schapsbeoefening zich niet ver draagt met regelmatige werktijden. En dat meent dan weer dr. J. de Jong, die aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam in de economi sche wetenschappen is gepromo veerd. Waarom zegt ir. J. W. M. Noorder- meer (aan de TH Delft gepromo veerd) er niet bij, maar volgens hem zou het publiceren van ver kiezingsprognoses aan de voora vond van politieke verkiezingen verboden moeten worden. AMSTERDAM 'Bewonderens waardig en ontroerend', dat is van toepassing op de werkstuk ken van de 'schildersclub' De Open Hof het bejaardencen trum in de Amsterdamse Water graafsmeer. In dit centrum van de diakonie van de hervormde gemeente, geldt: Oefening baart late kunst. ir bestaat een opvallend contrast tus- ;n de grote opkomst van de Britse iezers en de uitslag van hun stemge- ,g. Dit contrast schuilt hierin, dat je Britten kennelijk wel graag wilden iitmaken, welke partij hen zou gaan ^geren, maar het even kennelijk niet (ebben gekund. De grote opkomst idt erop, dat ze hevig geïnteresseerd en in de vraag, welke regering zou irden uitverkoren om de sociaal-eco- >mische crisis op te lossen, of al ms tot draaglijke proporties te be ken. Maar de uitslag wijst uit, dat er gezamenlijk geen duidelijk ant- ird op wisten. kernproblemen bij deze verkiezin- in waren voor de meeste Britten, ten :rste, de schrikbarende stijging van prijzen en ten tweede de onrust in :t bedrijfsleven. Over de noodzaak, an beide verschijnselen een eind te laken, waren alle kiezers en alle par- jen het roerend eens. De vraag was Heen, welke partij het best met de trwezenlijking van dit ideaal kon orden belast. De uitslag suggereert, at het electoraat geen enkele partij ïze opdracht toevertrouwt, lat is op zichzelf geen onduidelijke tspraak, maar wel een onpraktische, aarmee in een parlementaire demo- atie weinig te beginnen valt. De onsequentie ervan is, dat de nieuwe gering van Brittannië, van welke sig- atuur ze ook zij, geen lang en geluk- g leven beschoren zal zijn. Nieuwe rkiezingen. op vrij korte termijn, lij- in onvermijdelijk. In feite hebben de ritse kiezers zichzelf een herexamen igeven. ie werkgevers hebben deze week een (einig overtuigende poging gedaan het jong jaar stukgelopen loon-overleg iet de vakbeweging te herstellen. Dat i jammer, nu de mogelijkheden voor rije loononderhandelingen groter lij- ;en dan ooit en de regering bovendien verweegt de belastingen te verlagen, fi iooral dit laatste zou een goede basis oor een gesprek kunnen vormen. Bei- Ie partijen zijn het er namelijk over pns dat de inkomenspositie van de [agstbetaalden dit jaar niet mag ver- echteren. Beide partijen menen ook 1 jat belastingverlaging voor het berei- 2 jen van dit doel een belangrijke bij rage kan leveren, zodat een oplossing ;oor dit probleem niet in de eerste laats in de loonsfeer behoeft te wor- ien gezocht. Een belangrijke verlich- 1 'ng voor het bedrijfsleven. )e werkgeversvoorstellen steken bij eze veelbelovende mogelijkheden wat (overtjes af. Zo zijn blijkens de defi- jitie van de werkgevers de laagstbe- aalden de mensen met de inkomens Bt 14.000 gulden (dus nagenoeg de iiinimumloon-trekkers) en blijkt de verheid het veilig stellen van deze |roep voor haar rekening te moeten jemen. Diezelfde overheid moet dan pk nog volgens de werkgevers het in- jesteringsklimaat verbeteren. Dat be- fekent alles bij elkaar een belasting- jerving van bijna anderhalf miljard rilden waarschijnlijk meer dan de iverheid zal kunnen verantwoorden. Vaarom deze voor zowel de regering jls de vakbeweging onmogelijke eis esteld? Omdat de werkgevers het in- trument afwijzen, waarmee de vakbe weging er voor wil zorgen dat de aagstbetaalden aan hun trekken ko nen, namelijk een afremming van de Irijscompensatie voor hoger betaalden en gunste van de laagstbetaalden. £r zal waarschijnlijk toch iets in deze fcer moeten worden gedaan, omdat |e overheid niet bij machte is alleen •ia belastingverlagingen de inkomens positie van de laagstbetaalden geheel eilig te stellen. (let ziet er echter naar uit dat de 'erkgevers, nu net als vorig jaar, ie- ere aftopping van de hogere inko- lens van de hand zullen wijzen. De artijen zouden dan nog even ver van Ikaar staan als vorig jaar. n een circulaire heeft Koninklijke/ heil een toelichting gegeven op de vo- ig jaar fors gestegen winst. Het con- ern heeft kennelijk behoefte aan dui- Iclijkheid. Dat is een goed ding. Jam- ncr alleen, dat de circulaire die dui- lelijkheid niet in alle gevallen "ver- chaft. Dat kan deels .liggen aan de :ennelijke haast waarmee het stuk is amengesteld: voor een deel staan er 10k slordigheden in, die aan de in- loud afbreuk doen. Een nogal vage ormulering als 'men heeft berekend' over de voor de olie-industrie nood- akelijke investeringen) doet ogenblik le vraag rijzen: w i e heeft dat bere- :end?, terwijl ook de mededeling dat il lang vóór de produkticbeperking in iet Midden-Oosten duidelijk was dat :r olietekorten zouden ontstaan, wel ïadere toelichting behoeft (vcrklarin- ;en en advertentiecampagnes van de Jlieconcerns wezen lange tijd in een indere richting). .os van deze kritiek kan de circulaire tls een zekere verduidelijking van de >lie-industrie zeker waarde hebben, naar dan wel als onderdeel van een bredere discussie. De rol van de maat- ichappijen tijdens de 'crisis', hun win sten, het voor investeringen noodzake lijke rendement, hun toekomstplannen verdienen zo snel mogelijk een diepere Uil, uitgevoerd in zwart viltstift, een Ottjens - SI jaar. decoratieve tekenina van de heer A H De Prinses uit 'De Prinses op de erwt', slaapt op een stapel matrassen, bijeen gegaard uit het kasteel Onderaan de ladder de erwt. Tekening van mevrouw R. van Zanten '- 77 jaar). De expositie omvat illustraties van sprookjes in kleur. Complete prenten boeken vervaardigd door onder meer tachtig- en negentigjarigen, be stemd voor een kleinkind of een ach terkleinkind liggen in de tehuisbi bliotheek uitgestald. Met kleurpot lood, viltstift of verf is eer bewezen aan, bijvoorbeeld 'Klein Duimpje', de 'Prinses op de erwt' (Van Andersen) 'Koning Merelbaard en andere sprook jes van de gebroeders Grimm. Niet zelden zijn het artistieke teke ningen op groot formaat, werkstukken die in vele uren met inspanning en vreugde zijn vervaardigd. 'Hier is zeker niet sprake van de zegs wijze: Jong geleerd, oud gedaan. Toen ik vier jaar geleden met de schilder en tekenclub begon, ging ik er van uit, dat niemand in zijn of haar jeugd tekenen heeft geléérd, althans niet ge richt. Het uitgangspunt was óók: ie dereen kan tekenen, maar soms ge neert men zich', aldus tekenleraar W. F,. Bun (55), die tekenen en schilde ren heeft geleerd bij Charles Evck, de Limburgse kunstenaar, bij wie hij tij dens de oorlog was ondergedoken. 'VVe hebben nu een clubje van vijf tien dames en heren. In het begin rees de vraag: Wat moet ik nou te kenen? Je hóórde ze denken, terwijl ze op het blanco papier zaten té sta ren. Als ze praten, dan vertellen ze veelal over vroeger, herinneringen. Maar hoe beeld je die uit? Ik kwam op de idee sprookjes centraal te stel len. Dat sloeg aan. Er zijn juweeltjes van letterlijk en figuurlijk sprookjesachtige illustraties te voor schijn gekomen'. 'Het is allemaal erg zinvol en de men sen zijn zo enthousiast', merkt zuster K. Lattmann, de directrice op. 'De club draait in samenwerking met de wijkpost'. Amsterdam en omgeving kan vanmiddag van 14 tot 17 uur in 'De Open Hof' (Fahrenheitstraat) te recht. Illustratie uit het sprookje 'Koning merelbaard', gen. Tekening van mevrouwJ. M. Molenaar - In 1957 kwamen de eibers nog wat vroeger terug medio februari maar die winter was dan ook een halve graad zachter dan die van 1974. Gestaafd met cijfers: gemiddelde et maal temperatuur van de afgelopen meteorologische winter in De Bilt: 4,2 graden Celsius (normaal 2,2), tóen 4.7 gr. C. Deze eeuw zijn er niet meer dan vier winters zachter geweest dan de nu pas voorbije: naast die van 1957 wa ren dat 1935 (4.8), 1920 (4.4) en 1916 (4.7). De winter van 1967 was even warm. Hoe bijzonder het seizoen, gerekend over de laatste tweeëneenhalve eeuw feitelijk is, blijkt uit het feit dat van alle winters sedert 1721 er 90 procent kouder is uitgevallen dan het seizoen van 1974 en maar 10 procent ivarmer. De zon scheen in De Bilt 179 uren: 13 uur meer dan normaalde neerslag bedroeg er 214 mm: 31 mm meer dan normaal. Het aantal uren, dat de neerslag viel, was met 151 echter 25 onder normaal Dit zou kunnen wijzen op een grotere voorkeur voor bui-achtige neerslag boven een meer miezerige frontale re genval of sneeuwzones. Van februari kan gezegd worden dat deze maand met 4.6 gr. C. gemiddeld, de warmste sprokkelmaand sinds 1967 is gewor den: toen 5.2 gr. C. De laatste twee- eneenhalve eeuw is er m maar zestien van de honderd gevallen een warmere februari geweest dan die van 1974. F. lJnsen in Wognum meldde over deze maand een surplus aan zuid-zuidooste lijke wind (IS procent) boven de richtingen NO (15 procent) en Z (12 procent De rij va n vorsten, die naar de hand van zijn kieskeurige dochter din- 80 jaar). Van onze weerkundige medewerker Hoe mild februari 1974 verlopen is, vertelt onze medewerker in Oud-Beij- erland. Het sneeuwklokje en de tover- hazelaar hebben gebloeid, de crocus, de azaleas, het viooltje en de peper boom bloeien, terwijl de anemoon, de forsythia, de ribes en de wilde peer op het punt staan te bloeien. Woens dag jongstleden is de eerste ooievaar in ons land neergestreken. SCHIPHOL De KLM zal voor het eind van het jaar alle motoren van haar DC-9 vliegtuigen zo hebben ver anderd dat deze reukloos en zo goed als rookloos zullen zijn. De verande ring komt neer op het aanbrengen van sterk verbeterde verbrandingska mers, waardoor een nagenoeg volledi ge verbranding tot stand komt. Ge heel roekloos kunnen de motoren niet worden gemaakt. Maar de rook is niet schadelijk voor het milieu, omdat de ze uitsluitend uit roetdeeltjes bestaat. De modificatie wordt uitgevoerd door de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair, die de zorg heeft voor het onderhoud van de DC-9 motoren. Ruim een kwart van de 51 motoren (inclusief reserve) voor de 19 vlieg tuigen tellende DC-9 vloot is nu ver anderd, zodat het kan voorkomen, dat in de overgangsfase een DC-9 met één 'schone' motor vliegt, terwijl de ande re nog een rookpluim produceert. De totale kosten van ombouw bedraagt bijna 3 miljoen gulden. discussie, die tot nu toe veel te weinig op gang is gekomen. Ook de uitlatin gen van prof. W. A. A. M. de Roos over de oliecrisis als 'show van de concerns en de OPEC' en zijn plei dooi voor energieplanning van over heidswege en een parlementaire enquctc kunnen daarin nuttige elemen ten zijn. max. neer- temp. slag Amsterdam onbew. 6 0 De Bilt onbew. 6 0 Deelen onbew. 7 0 Eelde licht bew. 5 0 Eindhoven mist 6 0 Den Helder zwaar bew. 4 0 Lucht. Rtd. half bew. 5 0 Twente onbew. 6 0 Zd. Limburg onbew. 5 0 Aberdeen regen 4 Barcelona zwaar bew. 10 0 Madrid licht bew. 14 0 Mallorca half bew. 14 0 Split licht bew. 11 0 Genève zwaar bew. 1 2 Zürich onbew. 2 0 Casablanca mist Las Palmas licht bew. 20 0 Tunis onweer New York geheel bew. HOOG WATER 3 maarl Vlissingcn: $.32- 21.20: Haringvlietsluizen: 9.57-22.51; Rotter dam: 11.07-23.56; Scheveningen: 9.30-22.23; IJ muiden: 10.19-23.12; Den Helder: 0.48-13.30; Harl'.ngen: 3.29-16.10; Delfzijl: 5.4.-18.26. 4 maart Vlissingen: 10 06-22.48; Haring vlietsluizen: 11.36. Rotterdam: 12.52.- Schevenmgen: 11.17- IJmulden: 12.01- Den Helder: 2.24-15.16; Harlingen: 5.04-17.50; Delfzijl: 7.17-19.58. veel bewolking

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7