Oosterschelde moet half-dicht H|: v J|j 1l\I Wiegel lijkt óver hoogtepunt Commissie Klaasesz adviseert: WRÊiïk Mm Industriebond NVV wipt 'verontrusten' 0* 'r /s 'Cultuurgeschiedenis en Christendom': een uitstekend boek 'D'66 veranderen als we geen 2 procent halen' PI- W M Oosterschelde Den Uyl zat in de olie, was een klap voor de VVD Uit eigen kring verzet tegen koers Bij ruzie in café hand met kapmes vrijwel afgehakt Groen van Prinsterer UITGEVERIJ T. WEVER FRANEKER fROmV/KWiAiRTKr ZAfDERiDAG 2 MAART 1974 IUXNEMJAM) T3/K5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Oosterschelde dient te worden afgesloten, maar de dijk zal een zodanige constructie moeten krijgen dat een zeker getijverschil wordt gehandhaafd. De aanleg van deze zogenaamde open blokkendam, waartoe de commissie- Klaasesz gisteren de regering advi seerde, zal 1 tot 1,6 miljard gulden meer gaan kosten dan het huidige, ds in uitvoering zijnde plan. Bo vendien zal Rijkswaterstaat, dat de technische mogelijkheden van een dergelijke afsluiting zal moeten on derzoeken, voor een extra zware opga ve worden geplaatst Daar staat tegen over dat deze oplossing aan de ene kant een maximale veiligheid waar borgt, terwijl anderzijds het milieu grotendeels van aantasting wordt ge vrijwaard. Volgens het plan van de commissie- Klaasesz zullen de drie resterende geulen (de Roompot de Schaar van Roggenplaat en de Hammen) moeten worden afgesloten op zodanige wijze dat het getijverschil bij de mosselban- ken bij Yerseke ongeveer 1,80 meter zal zijn en de stormvloedstanden ach ter in het Oosterschelde-bekken met 0,7 meter worden verlaagd. Deze blok kendam zal niet alleen met behulp van de gebruikelijke kabelbanen wor den opgeworpen, maar er zal ook ge bruik moeten worden gemaakt van blokken van 40 ton zoals die met schepen bij Hoek van Holland zijn af gezet. Deze eerste fase zal volgens de commissie ongeveer evenveel tijd ver gen (vier jaar) als het afsluiten van de dam volgens de oorspronkelijke op zet Stormvloedkering Deze blokkendam echter biedt onvol doende beveiliging op lange termijn, terwijl bovendien de gaten door aan groeiing en dichtslibbing verstopt zul len raken. De vis zal hierdoor de" Oos terschelde vrijelijk in en uit kunnen komen (de Oosterschelde vervult een belangrijke functie als 'kinderkamer1 voor de Noordzee-vis). Daarom zal in het werkeiland tussen Roompot en de Schaar van Roggenplaat een storm vloedkering moeten worden gebouwd. Daaronder komen enkele tientallen meters brede kokers voor de afvoer van de vis. Bij extreem hoge water stand kan de stormvloedkering wor den gesloten, terwijl ook bij te sterke oostenwind de zo gevreesde dijkval kan worden voorkomen. De blokken dam is dan inmiddels vervangen door een definitieve afdamming, waarover een weg zal komen te lopen. Die weg zal volgens de commissie echter hoofdzakelijk voor de recreatie moe ten zijn. Het plan van de Oosterschel- de-commissie voorziet verder in de aanleg van onder meer een secundaire dam bij het Schelde-Rijnkanaal .Het gehele plan zal in een tijdsbestek van tien tot vijftien jaar kunnen worden voltooid. Veiligheid RITA 'Als u ophoudt met roken en voortaan met de bus gaat, hebt u van de zomer genoeg gelid om een pony te kopen.' De veiligheid is volgens de commissie na voltooiing van het plan even groot als in het oorspronkelijke plan, ter wijl het milieu nauwelijks zal worden aangetast. In de eerste fase zullen zich bij de oester- en mosselcultuur moeilijkheden kunnen voordoen, die echter na het gereedkomen van de stormvloedkering zullen verdwijnen. De kinderkamerfunctie blijft gehand haafd, schrijft de commissie, terwijl ook de sportvisserij voortgang zal kunnen vinden. Doordat niet tot dijk verhoging op grote schaal behoeft te worden overgegaan, zal het landschap niet worden aangetast. Ook blijft de goede kwaliteit van het Oosterschelde- water onverlet De commissie-Klaasesz heeft in de zes maanden die zij zich over het pro bleem van de Oosterschelde heeft ge bogen, 47 varianten bestudeerd, ver deeld in vijf groepen. Bij geen van deze plannen, uitgezonderd dat van de blokkendam met stormvloedkering, was er volgens de commissie sprake van een evenwicht tussen het veilig heidsaspect en de aspecten van visse rij en milieu. De kostenverzwaring (1,6 miljard)' die het alternatief met zich mee brengt moet volgens de commissie worden af gewogen tegen de voordelen. Prof. De Wolff, hoogleraar wiskundige econo mie in Amsterdam, wees erop dat de kosten door het behoud van oester- en mosselteelt tot 1 miljard zullen dalen, terwijl op milieugebied een winst wordt verkregen die niet in geld is uit te drukken: 'Het is hetzelfde als met de Nachtwacht, de waarde is zo moeilijk in geld uit te drukken. Nie mand denkt er over die Nachtwacht te verkopen.' Wanneer de regering het advies op volgt, komt Rijkswaterstaat niet al leen voor de gigantische opgave te staan, de Oosterschelde af te sluiten, maar ook nog eens het kunstwerk van de stormvloedkering uit te voeren. Commissielid prof. Klein, oud-buiten- gewoon hoogleraar in de waterbouw kunde in Delft: 'Rijkswaterstaat zal slechts zeer ten dele blij zijn met dit advies. Het afsluiten van zee-armen is technisch een bijzonder moeilijke op gave en we staan nu reeds op de grens van het technisch kunnen. Ik zie het echter als een uitdaging aan Rijkswaterstaat om een nog moeilij ker opgave te aanvaarden en de grens van het huidige technische kunnen te overschrijden.' Voor de uitvoering van het plan is geen wijziging van de Deltawet nodig, omdat er sprake blijft van een afdam ming. De Tweede Kamer heeft echter het rapport ook toegezonden gekre gen, en zal in de gelegenheid zijn hierover in debat te treden. Op een beslissing op korte termijn valt echter niet te rekenen, want minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland alsmede de Raad voor de waterstaat gevraagd, binnen drie maanden te reageren. Een ter mijn waar mr. J. Klaasesz overigens wel van schrok, omdat zijn commissie maar zes maanden kreeg voor het uit brengen van advies. Overigens heeft het uitstel van de re geringsbeslissing tot mogelijk kort voor het zomerreces van de Tweede Kamer, geen invloed op de voortgang van de huidige werkzaamheden. Want wat nu in uitvoering is. kan goed worden ingepast in het plan van de commissie-Klaasesz. ADVERTENTIE Wegens grote belangstelling 2de druk verschenen P. J. A. Idenburg/P. J. Geelkerken Het konflikt in het Midden-Oosten bijgewerkt tot de huidige situatie ANTIIOS-Paperback 8,90. Uitgave van In den Toren, Anneke Goudsmit: Van een verslaggever ASSEN Als D'66 minder dan twee procent van de stemmen zou halen bij de statenverkiezin gen, zouden we het in een andere vorm moeten gaan doen, zei me vrouw mr. A. Goudsmit in een verkiezingsvergadering ln Assen. Persoonlijk meent zij dat dan ac tiegroepen gevormd zouden moe ten worden. Overigens ziet zij de verkiezingen niet zo somber in: zij is ervan overtuigd dat de par tij in Nederland zal blijven mee tellen, 'omdat er veel taken zijn die niet zouden kunnen worden verwezenlijkt al sD'66 er niet zou zijn'. Baarn Nü in de boekhandel. Vervolg van pagina 1 over de dam worden aangelegd. Maar dan is het intussen 1990 geworden. 'Hier plaats ik toch wel erg veel vraagtekens', aldus mr. Van Aartsen. Ook wil de Zeeuwse commissaris nog onderzocht hebben of het voorgestelde getijverschil van 1.80 m wel verant woord is met het oog op de veilig heid. De Unie van waterschappen vindt de aan de hand gedane oplossing wel ac ceptabel, onder voorwaarde echter, dat uit een extra studie zal blijken, dat aan de veiligheid geen afbreuk wordt gedaan en dat deze veiligheid binnen dezelfde tijd wordt bereikt (in 1978) als oorspronkelijk het plan was. De Unie is overigens blij, dat niet ge kozen is voor het openlaten van de Oosterschelde, waardoor 245 km dijk zou moeten worden verhoogd. De vissers in Zierilraee lieten direct na het vernemen van de berichten over het advies via de radio de scheepstoeters loeien en de vlaggen uithangen. Voorzitter A. L. Lockef eer van de Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen Zevi- bel, tevens voorman van de strijders voor een open Oosterschelde, gebun deld in de groep OSO, zegt dat er re den tot juichen is als er inderdaad een oplossing is gevonden waarbij zo wel de visserij als de oester- en de mosselcultuur en het milieu bewaard kunnen blijven. Volgens voorman Van Leeuwen van de actiegroep 'Ooster schelde open' betekent het advies van de commissie-Klaasesz in ieder geval dat er niet voor niets gevochten is. 'Want ook als er een dam komt waar de visserij en het unieke Oosterschel- de-milieu voor 100 procent bij be waard kunnen blijven, dan zijn wij bij zonder gelukkig, aldus Van Leeuwen. Het partijbestuur van de PPR heeft aan een aantal deskundigen en aan de door de PPR ingestelde 'Zeelandcom- missie' adviezen gevraagd over het rapport-Oosterschelde. De adviezen wil de PPR over veertien dagen bin nen hebben. door P. L. van Enk Nog maar een maand of wat geleden konden we WD-lei- der Wiegel zijn rug zien rechten, zodra hij het over de statenverkiezingen 1974 kreeg: tegen die tijd zouden we eens wat zien. De KVP en ARP zouden met een schok ontwaken uit de roes waarin zij, euvel genoeg, hadden besloten het kabinet- Den Uyl een kans te geven. De WD zou legioenen con fessionele kiezers overne men. Zij zou de KVP niet al leen in haar oppositie van tweede partij van het land voorbijstreven, maar boven dien zouden PvdA-stemmers in kleine drommen komen overlopen. Het uur der waarheid nadert en het lijkt toch een beetje minder geweldig af te lopen. De nieuwe hoop die naar het woord van VVD-voorzitster mevrouw Van Someren, Wie gel de massa bereidt, blijkt toch minder mensen te be zielen dan de toevloed van nieuwe partijleden aanvanke lijk had doen veronderstel len. Wiegel deelt op zijn spreekbeurten tegenwoordig mee dat we vooral nuchter moeten zijn, dat er niet op een al te grote winst moet worden gerekend. Officials van zijn partij verspreiden het gerucht dat zij met een winst van twee procent al dik tevreden zouden zijn. De WD ligt nog altijd goed in de markt, maar de over spannenheid van vroegere winstverwachtingen is ver dwenen. Deze week publi ceerde het bureau Veldkamp een opiniepeiling waaruit blijkt dat de partij over haar hoogtepunt heen is. Een oor zaak daarvan kan zijn dat het Wiegel en de zijnen de laatste weken in de publici teit niet meezit. Boerenlei der Hendrik Koekoek heeft het cabaretteske van Wiegels optreden overtroefd met zijn tophit 'Den Uyl zat in de olie' en dat is een klap voor de WD, omdat zij sinds eni bracht in een stuk in 'Libe raal Reveil'. De naam van leider Wiegel wordt er niet in genoemd, maar dat zou ongehoord zijn in een club als de WD, waarin de corpsdiscipline zo onaantast baar is. Het is al heel wat dat Van Riel binnen de partijtop de man die in Wie gel de zonnigste electorale perspectieven ziet door Vonhoff wordt afgemaakt wegens zijn voorkeur voor een gedrild WD-gelid tegen het kabinet-Den Uyl. Verwijt Wiegel lacht om zijn succes (na de verkiezingen in Amersfoort). ge tijd uit hetzelfde electora le vaatje tapt als de Boeren partij. Verder waren het ka binet en de KVP zo handig, met een belastingverlaging te adverteren op het mo- ment dat de WD het ook wilde doen. Het resultaat was dat het belastingplan bie"efWiese'in de'schemering Gedempt Je krijgt ook een beetje de indruk dat de verontruste middengroepen zich wat minder met de persoon van Wiegel identificeren dan zij een half jaar geleden nog tot grote vreugde van WD-sena- tor Van Riel hebben gedaan. De mensen lijken wat op hem uitgekeken te zijn. Zo leuk is het nu ook weer niet wat hij te berde brengt en het is vooral niet zo diepzin nig dat je er, na het twee of drie keer te hebben gehoord, diepe waarheden in gaat ont dekken. Wiegel is tegemoet gekomen aan de behoefte aan duidelijkheid in de poli tiek, maar nu die duidelijk heid er is blijkt er maar weinig meer te raden over te blijven. Bovendien lijkt de WD-lei- der zelf zijn spektakel wat te hebben gedempt. Als Wiegel voor nuchterheid gaat plei ten dan moet er wel wat aan de hand zijn. Er zijn aanwij zingen dat het verzet in ei gen kring- tegen zijn koers zich laat gelden. Al maandenlang kon je ver moeden dat het betere deel van de WD-fractie de ka merleden Koning, Van Aar- denne, mej. Kappeine van de Copelle, mevrouw Smit- Kroes, Tuijnman de wind die sinds Wiegel in de WD was gaan waaien, niet meer om te harden vond. De lange gezichten waarmee Wiegel werd ontvangen nadat hij tijdens het debat over de machtigingswet in de Twee de Kamer door Andriessen was afgedroogd, hebben wat dat betreft boekdelen gespro ken. Oud-staatssecretaris Vonhoff heeft dat verzet deze week in moeilijke mis te verstane wijze onder woorden ge Maar Vonhoff schildert zo uitvoerig het gevaar dat 'o- genschijnlijke flinkheid' te gen het kabinet uiteindelijk tot isolement zal leiden, dat geen mens kan geloven dat hij de WD niet reeds onder dat soort flinkheid ziet lij den. En zo komt zijn verhaal erop neer dat hij Wiegel openlijk verwijt, de WD van de confessionele partijen en daarmee: van de rege ringsmacht te hebben af gedreven. Wiegels zeer persoonlijke campagne voor de verkiezin gen van '72- die in één klap zes zetels meer opleverde, heeft zijn positie binnen de partij natuurlijk zeer ver sterkt. Toch blijkt .hij niet eindeloos zijn gang te kun nen blijven gaan. Hij kan de matigende invloed van par tijgenoten als Vonhoff niet straffeloos ontwijken, want in de politiek kunnen verlie zers winnaars en winnaars verliezers worden. Voor Andriessen en Aantjes moet dit alles een geheel nieuwe ervaring zijn. Aan de ene kant mag Wiegel er niet meer op los rammen en aan de andere kant haakt PvdA- fractieleider Van Thijn naar een nieuwe duurzame vriendschap. Een zo serene rust rondom het midden van de politiek hebben we in geen jaren genoten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 55-jarige Hage naar C. Gitz is gisternacht dn een café in de Haagse schildersbuurt met een kapmes, zodanig toegetakeld, dat zijn rechterhand vrijwel geheel werd afge hakt. De man was 's avonds met zijn schoonzoon naar het café gegaan. Te gen sluitingstijd kregen beide mannen met de barkeeper ruzie over het be drag van de afrekening. Weldra meng den zich ook de caféhouder en diens vrouw in de woordenstrijd, die steeds hoger opliep. Temidden van het tu mult haalde iemand (wie het was, staat nog niet vast) een kapmes te voorschijn en sloeg daarmee op de heer Gitz in. Daarbij werd de pols van de heer Gitz vrijwel geheel door geslagen. In het ziekenhuis constateer de de artsen later een zodanige be schadiging dat amputatie naar hun mening vrijwel onontkoombaar leek. Gistermorgen echter slaagde men erin de hand weer aan de arm te hechten. Volgens de chirurgen bestaat er nu goede kans op herstel. Conflict bij Hoogovens scherp gespeeld Van onze sociaal-economische redactie IJMULDEN Het bondsbestuur van de Industriebond NW heeft besloten 25 leden bij Hoogovens, onder wie de werknemerscom- missaris V. Bunte, te royeren als lid van de bond. Het gaat om de 25 verontruste NVV'ers, die naast de officiële kandi datenlijst voor de verkiezingen van een nieuwe ondernemingsraad bij Hoogovens een alternatieve NW-lijst hebben ingediend. In een gistermor gen uitgegeven verklaring zegt het bcndsbestuur dat het 'ln verband met het overtreden van de regels der de mocratie niet anders kon doen dan de leden van de groep-Bunte op de hoog te te stellen van het voornemen om hen van het lidmaatschap vervallen te verklaren'. Aanleiding voor werknemerscommis saris Bunte om met een alternatieve lijst uit te komen, was het feit dat hij bij de vaststelling van de officiële NW-kandidatenlijst op de algeme ne ledenvergadering op een onver kiesbare plaats terecht kwam. Volgens de heer Bunte vormen de bondsleden die wèl op verkiesbare plaatsen kwa men, een gevaar voor het instituut ondernemingsraad. 'Radicaal' De heer Bunte: 'Deze mensen hebben zich in het verleden tegen de onder nemingsraad uitgesproken en stellen zich radicaal op. En volgens mij gaat de raad met deze figuren naar de knoppen. Ze willen alles in drie da gen veranderen, desnoods door de as van de wereld te draaien. Daarom hebben we een alternatieve lijst inge diend, zodat de 32.000 personeelsleden tenminste een keus hebben', aldus de heer Bunte. Hij verwijt het NVV ver der dat slechts een kleine, radicale groep over de officiële kandidatenlijst heeft gestemd. (De heer Bunte is mo menteel nog secretaris van de onder nemingsraad van Hoogovens). De oorzaak van het conflict is terug te voeren op de stakingen van vorig jaar. Bunte werd toen als 'een verra der' afgeschilderd omdat hij, tegen de wil van de meerderheid van de NW- leden bij Hoogovens, op het stand punt stond dat de stakers met de di rectie moesten blijven doorpraten. Nog tijdens de stakingen werd toege zegd dat er een onderzoek zou volgen en dat met name ook de gespannen verhoudingen tussen het zogenaamde Arie Groenevelt bedrijvenwerk en de ondernemings raad nader zou worden bekeken. Het resultaat van dit onderzoek, dat is verricht door een commissie van goe de diensten, leidde ertoe dat de heer Bunte niet voor een verkiesbare plaats werd voorgedragen. Bondsvoorzitter Arie Groenevelt en bondsbestuurder Jan de Jong hebben in twee gesprekken nog geprobeerd de leden van de groep-Bunte te bewe gen, zich neer te leggen bij de uitslag van de officiële stemming en niet als nog met een eigen lijst uit te komen. Op een enkeling na heeft de groep toen besloten voet bij stuk te houden. Wanneer het bondsbestuur van de In dustriebond NW zijn voornemen tot royering uitvoert, kunnen de betrok kenen binnen een maand bij de bondsraad in beroep gaan. De verkie zingen voor een nieuwe onderne mingsraad zullen eind maart worden gehouden. Er zijn zeven lijsten met kandidaten ingediend. (ADVERTENTIE) TROUW door dr. C. Rijnsdorp Y.- - - /v v-^v'c. -V-' cultuurgeschiedenis .en christendom Het boek van Dr. J. S. Postma, Cultuurgeschiedenis en Christendom, is in zijn soort en voor het doel waartoe het geschreven is, zó goed, dat ik voor mijn waardering geen betere uitdrukking kan vinden dan de sinds lang ver sleten zinnetjes: Het voorziet in een behoefte" en: „Wij wensen dit boek in veler handen". Het is namelijk niet dik, niet geleerd en niet zwaar op de hand Aan de andere kant is het niet oppervlakkig. Hierdoor is het uitste kend geschikt voor scholen, vormingscursussen, gesprekskringen en uiteraard ook voor persoonlijke lektuur." Deze recensie van DR. C. RIJNSDORP, gepubliceerd in TROUw/kWARTET van 20 februari j.l., laat aan duidelijk heid niets te wensen over: Cultuurgeschiedenis en Christendom, door Dr. J. S. Postma, is een voortreffelijk boek èn hoogst aktueel. Velen zijn zich bewust, dat onze westerse cultuur op „christelijke grond" is ontsproten en opgebloeid, en dat het zienderogen verschralen van deze voedingsbodem rampzalige gevolgen moet hebben, nu er wel duidelijk wordt afgebroken, maar nergens een overtuigend alternatief wordt aangeboden. Voor ieder die zich wenst te bezinnen op bedreigde en naar veler overtuiging toch onvervangbare waarden is dit een uitstekend hulpmiddel. Het boek telt 124 bladzijden. In fraaie paperback-uitvoering met geplastificeerd omslag in vier-kleurendruk. Prijs 9.90. Mr. A. W. J. Mulder staatsman en profeet Omvang 140 pagina's. Paperback 12,50. De figuur van Mr. G. Groen van Prinsterer dreigt steeds meer te vervagen. Hoe weinigen, vooral jongeren, weten nog iets van hem af! In het gebrek aan kennis en informatie omtrent de grote betekenis van deze Evangeliebelijder", zoals hij zichzelf typeerde, wil dit boek voorzien. Hernieuwde kennismaking met Groens gedachtenwereid kan in een tijd die gods dienstig en staatkundig in menig opzicht is vastgelopen, alleen maar verfrissend en bevrijdend werken. Groen wist zich een man van de toekomst, meer nog dan van zijn eigen tijd, die hem niet begreep, vervuld als deze was van een grenzeloos cultuur-optimisme. Misschien dat in de verwarring van onze dagen het ogenblik nadert voor een beter verstaan van Groens levensdoel: behoud of herstel van de christelijke staat. Ons volk zou er wel bijvaren! Over dit boek „Een boek dat je hevig pakt, omdat het èn goed èn bijzonder aktueel isik mag schreef de bekende wel zeggen: benauwend aktueel. Ik zeg het maar dadelijk: het zou een zegen zijn Kamper hoogleraar a,s allen die, op wat voor manier ook, leiding moeten geven dit boek lazen. Of lie- PROF. C. VEENHOF ver- dat bestudeerden tot ze het zich geheel eigen hebben gemaakt. Ik wil daarom in OPBOUW"- alle aandacht vragen voor dit boek van Mr. Mulder." Deze boeken kunnen binnen enkele dagen In uw bezit zijn als u gebruik maakt van de be stelbon. Zend deze aan uw boekhande laar of (in open envelop, zon der postzegel) aan: Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/, via boekhandel: BESTELBON ANTWOORDNR. 5 TELEF. (05170) 3 B.G.G. 2436 ex. Postma, CULTUURGESCHIEDENIS EN CHRISTENDOM. Prijs/ 9,90 ex. Mulder, GROEN VAN PRINSTERER. Prijs 12.50 Doorhalen wat u niet wenst. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5