'Wij bleken een van de attracties van de optocht te zijn 'Er is maar één woord: ten hemel schreiend....' Kroon onttrekt zich aan de Pieterskerk Mr. De Ruijter de Wildt over Drie October Programma voor dit jaar SGP-GPV-lijst in Leiderdorp Werkloosheid in bouw verdubbeld Prof. dr. Gaillard eredoctor in Brussel TROTJW/KmRTIlET ZATERDAG 2 MAlAlRT 1974 STAD EN REGIO L3 eoor Willem Schrama LEIDEN .Als de feestweek rond de viering van 400 jaar Leidens Ontzet er op zit, wordt het tijd voor mr. P. J. de Ruyter de M iidt om op te stappen. Ruim 20 jaar is hij voorzitter geweest van de 3 October Vereeniiging, en nu vindt hij het welletjes. "Eigenlijk had ik er al lang uitgewild', zegt hij, 'maar ze hebben tegen me gezegd: je hebt liet nu zo lang gedaan, dit eeuwfeest moet je nog lnee- maken*. 'Vergrijzing, nou nee. We hebben vrij veel jonge leden.' Mr. De Ruijter de Wildt (62) heeft het op dit moment nogal erg druk. Wegens ziekte van zijn collega met wie hij samen een advocatenkantoor aan het Korte Rapenburg drijft wérkt hij nu op dubbele kracht. Maar 'voor dit goede doel' wil hij ons wel een uurtje ontvangen. Is er ook erg trots op dat hij maandagavond op de beeldbuis verschijnt om alvast een beetje reclame te maken voor de fees telijkheden. Dat gebeurt in het NCRV-programma 'Muziek in uw straatje', dat vorige week zaterdag met het Legermuseum als décor in Leiden werd opgenomen. De NCRV zal trouwens nog meer aandacht be steden aan het grote feest. Op 18 sep tember zal nl. de Europese finale van het Spel zonder Grenzen worden ge speeld op het terrein rond molen De Valk. Allerlei spelletjes, die betrek king hebben op de 80-jarige oorlog, zullen dan tal van landen opmerk zaam maken op de viering van 400 jaar Leidens Ontzet. Landelijk zal nog op tal van ander manieren het feest worden aangekondigd. Potje Mr. De Ruijter de Wildt vertelt dat de 3 October Vereeniging al enige ja ren gespaard heeft voor dit feest. Uit batige saldi van vorige jaren is een potje gemaakt, dat grotendeels gaat bijdragen in de financiering van het 3 Octoberfeest, dat dit jaar een week gaat duren. De vereniging vertikt het om bij de gemeente subsidie te gaan vragen. Mr. De Ruijter de Wildt: 'Op de eerste plaats is Leiden een armlas tige gemeente, op de tweede plaats hebben we het niet nodig en op de derde plaats willen we graag baas in eigen huis blijven'. Toch geeft het voor dit jaar samenge stelde programma de indruk, dat wer kelijk peperdure, maar daarom wel licht des te grootsere evenementen zijn geweerd, vanwege een te krappe beurs. Mr. De Ruijter de Wildt: 'We hebben afgezien van dingen te organi seren, waarvoor je grote entreeprijzen moet gaan heffen. De Leidenaar wil wel overal heen, maar wil niet beta 'Wat is hutspot zonder klapstuk!' len. We hadden ons aanvankelijk voorgesteld om de feestweek al op vrijdag en zaterdag te starten met een klank- en lichtspel in de Groenoord- hal, maar dat zou ruim een ton gaan kosten. Er zijn 5000 plaatsen beschik baar, dus over twee avonden zou je een tientje entree moeten vragen, en dén moet het nog uitverkocht zijn. Daarbij komt nog dat in Alkmaar, waar men vorig jaar een dergelijk feest vierde, praktisch niemand kwam naar evenementen die geld kostten. Daarom hebben wij ons voorgenomen om alleen voor evenementen binnens huis entree te vragen'. De 3 October Vereeniging is veruit Leidens grootste vereniging. Tussen de zes- en zevenduizend leden, voor het overgrote deel gezinshoofden. In werkelijkheid komt het ledenbestand dus neer op zo'n twintigduizend man. Hoewel dit voor een vereniging een comfortabele rugdekking betekent, gaat men binnenkort toch nog aggres- sieve pogingen ondernemen (onder meer door advertenties) om dat le denbestand uit te breiden. Dat zal niet moeilijk vallen. De contributie is 1,50 per jaar, en wie een gulden méér betaalt krijgt automatisch elk jaar de feestwijzer. Bovendien heeft elk lid gratis toegang tot het luna park. Een actieve mevrouw heeft on langs de hele Morsstraat lid gemaakt. Dat even terzijde. Binnenstad De kermis de aanzienlijkste inkom stenbron voor het 3 oktober-gebeuren moet terug naar de binnenstad. Van vele kanten is het gedurende het afgelopen jaar gezegd. Vooral nadat de festiviteiten rond het zilveren re geringsjubileum de Leidenaars zo goed waren bevallen. Echter, mr. De Ruijter de Wildt somt op vriendelij ke, ietwat gearticuleerde en langge rekte toon de onmogelijkheid daarvan op. 'In de eerste plaats hoewel dat eigenlijk niet het ergste is missen we dan de entrees, die we niet kun nen missen omdat we geen subsidies hebben. Nee, het is volmaakt onmoge lijk, want op de tweede plaats zouden de pachtsommen van kermisexploitan ten aanzienlijk lager zijn, omdat ze nu A'erspreid staan. Ook het aantal be zoekers zal aanzienlijk lager zijn daar om. En op de derde plaats is er de krachtstroom, die zo'n kermis nodig heeft Op het Groenoordhalterrein is daan-oor een speciale kabel. In de stad heb je dat niet. En op de vierde plaats is er nog dit: de opbouw van zo'n kermis kost twee drie dagen. Dan heb je het kermisgebeuren zelf. En daarna moet er nog twee drie dagen worden afgebroken. Dat bete kent dat de omwonenden een week lang een achtbaan voor hun neus heb ben. En bedrijven kunnen niet be reikt worden en dergelijke. Daarbij komt nog dat het feest van de konin gin heel anders wordt beleefd dan een jaarlijks terugkerend feest. Bo vendien was het een uitzonderlijk mooie dag, en vanwege dat geduvel met de koninklijke familie Wat voor geduvel? 'Nou, die militaire parade, die niet doorging. Ik heb de indruk dat de mensen daardoor dat feest wat wilden ophalen'. Tijdens de ledenvergadering van de 3 October Vereeniging, onlangs, zat u er ook al erg mee in uw maag, dat er geen militaire parade kon worden ge organiseerd. Lacht een beetje venijnig: 'Nou ja, als Hare Majesteit geen militaire parade krijgt, dan krijgen wij 'm zéker niet'. Optocht Dc historische optocht wordt dit jaar op zaterdag 5 oktober gehouden. Is dat niet een beetje merkwaardig? 'De Breestraat heb je nodig voor de optocht. Nou had je vroeger van die leuke evenementen op die Breestraat, maar die moesten weg, omdat de op tocht erdoor moest. Was die optocht afgelopen, dan gingen ook de mensen weer weg. Dit jaar is de optocht op 5 oktober. Dan hebben we de kans om op 3 oktober toch te proberen wat kraampjes op die Breestraat neer te zetten. Waar de mensen een zakje pa tat kunnen eten, of een biertje kun nen drinken of weet ik al niet meer'. De middenstand Iaat nogal wat protes ten horen over die optocht op 5 okto ber. Dat zou ze miljoenen kosten. 'Nou, ja, we zijn begonnen die zaak te bespreken met de Leidse City Centra leof hoe heet dat ook alweer oh ja, het Leids City Centrum. Daar heeft niemand een protest laten ho ren. We hebben die zaak met de Lei- dato opgenomen. Ook geen protest. Trouwens, de winkels kunnen die za terdag open blijven. Het hoeft dus geen sofdag te worden, 't Is juist ge zellig als die winkels openblijven'. Er komt ook een hutspotmaaltijd. Waar gaat dat gebeuren? En is die ook gratis? 'De bedoeling is om dat langs het Ra penburg te doen. Maar gratis nou, dat weet ik niet hoor. Misschien te gen kostprijs. Je moet natuurlijk wel een beetje oppassen, want als de men sen het gratis krijgen denken ze vaak dat het waardeloos is. Of er klapstuk bij komt? Jaaah, wat is hutspot zon der klapstuk! Maar ik denk dat we als ordemaatregel kaarten verstrekken, zodat niet ineens een horde hongerige lieden zich aan tafel stort'. Bestuur Het bestuur van de 3 October Veree niging staat bekend als een bijzonder hechte club. Mr. De Ruijter de Wildt glimt een beetje: 'De vereniging bestaat nu 88 jaar, en ik geloof dat ik de vierde voorzitter ben sinds de oprichting in 1886'. Schept dat nou niet een beetje het ge vaar van vergrijzing? 'Vergrijzing, nou nee. We hebben vrij veel jonge leden, en de opzet is ook om meer jonge leden te krijgen. Ja kijk, je moet die extra inspanningen kunnen opvangen. We moeten op el kaar ingespeeld zijn. En elkaar volle dig kunnen vertrouwen. Iedereen moet z'n taak vervullen en als er wat gebeurt, moet een ander kunnen in springen. Zo'n heel jaar vergaderen, dat kun je alleen maar doen met ple zierige mensen'. Ik bedoel eigenlijk Iets anders. In het bestuur van een vereniging, die jaar lijks een echt volksfeest organiseert, zou eigenlijk ook Jan-met-de-Pet moe ten zitten. 'Nou, we hebben ook een paar midden standers erin. Dat zijn bijzonder goe de krachten'. Ja, maar waarom nou geen bouwvak ker in het bestuur? 'De tijd die erin gaat zitten, is on voorstelbaar. Iemand die in loon dienst is, heeft daar geen tijd voor. Je moet mensen hebben, die de tijd aan zichzelf hebben. Wat zeg ik nou. Dat heb ik eigenlijk natuurlijk ook niet. Maar als het moet kan ik vrijmaken. Ik heb vanmorgen een bespreking met de burgemeester gehad over de verkoop van het herdenkingszegel. Ik bedoel maar: ik kan er even uit'. Ik zal mijn vraag nog iets meer toe spitsen. Een bestuur zonder Jongelui erin, dat zou zich kunnen weerspiege len in het feestprogramma. Dc eerste twee avonden van de feestweek Is er respectievelijk een stertocht van mu ziekkorpsen en een klaverjastoernooi ('s middags voor bejaarden). Dat is natuurlijk prachtig, m aar de jeugd heeft daar niet zoveel aan. 'Maar er zijn ook nog drie tentoon stellingen, die bijzonder de moeite waard zijn'. Toch geloof ik dat de gemiddelde jeugdige iets anders verstaat onder feestvieren. 'Nou nee, dat dacht ik niet'. Attractie Het bestuur rijdt nog jaarlijks in open koetsen mee in de optocht. Is dat nou een zekere trots, een soort bekroning v an de inspanningen, of vindt u dat zoiets een beetje uit de tijd is? 'We hebben ons wel eens afgevraagd of het nou niet uit de tijd is. Wij met dat zwarte pak en die hoge hoed wij noemen dat ons werkpak in die wagen. Maar het gekke is dit: vroeger was er altijd een pauze in de optocht, zodat het bestuur even kon uitstappen om z'n eigen optocht te zien. Tegen woordig is de route korter, en is er geen pauze meer. Wat hebben wij nou een jaar of twee, drie geleden ge daan? We zijn een keer uitgestapt bij het Motorhuis op de Stationsweg om daar vanaf het balkon onze eigen op tocht te gaan bekijken. Toen, in die lus bij het station, reden de bestuurs- rijtuigen even niet mee. Nou, wat we dóééér geen kritiek op hebben gekre gen. Dat was waardeloos, dat wij niet meereden. Wij bleken een van de at tracties v. .n de optocht te zijn'. LEIDEN Het programma van de feestweek rond de vie ring van 400 jaar Leidens Ont zet ziet er in grote lijnen als volgt uit. Enkele programma punten zijn nog aan wijzigingen onderhevig. MAANDAG: 's avonds, stertocht Leidse muziekkorpsen en majo rettes met een show in de Breestraat. DINSDAG: 's middags, klaver jastoernooi voor bejaarden en/of film van vroegere Drie Octobervieringen. 's Avonds: muzikale militaire show met Koninklijke Militaire Kapel, Marinekapel, Luchtmachtkapel. WOENSDAG: (2 oktober): trac- tatie rust- en verpleeghuizen, taptoe en lunapark. DONDERDAG: (3 oktober): re veille, uitreiking haring en wit tebrood, koraaimuziek, intocht Watergeuzen bij de Waag, opla ten van postduiven, herden kingsdienst in Pieterskerk met Residentie Orkest, hutspotmaal tijd, show van stoomwalsen en antieke auto's, straatartiesten, commandodemonstratie (bij stadhuistoren), lunapark, feest In Groenoordhal en Stadsge hoorzaal, vuurwerk. VRIJDAG: sportdag voor scho lieren, die vrij krijgen. Allerlei evenementen, w.o. hondenshow, hutspottochten etc. 's Avonds internationaal majorettencon- cours met deelname van één Leids korps (winnaar van maandagavond). ZATERDAG: dagvuurwerk bij de Waag, oud-hollandse markt (Mare), polsstok verspringen, parachutespringen, helikopter- demonstratie, straatartiesten, historische optocht (dit Jaar groter dan ooit), 's avonds feest in Groenoordhal en Stadsge hoorzaal, groots vuurwerk tot besluit. U gaat nu weg, als het feest achter de rug is. 'Ja. als er tenminste een geschikte op volger is. Er zit erg veel representatie aan dat voorzitterschap vast. Je hebt ontelbaar veel lezingen. Op het Alk- maarse feest bijvoorbeeld, wordt elk jaar een bekend spreker uit Neder land uitgenodigd. Ze hebben mij ook een keer gevraagd. En in Groningen heb ik tijdens een lezing zelfs op de kansel gestaan. Machtig vind ik dat. Ik had gevraagd, als ik opkwam, of ik de organist mocht afbellen. Nou, dat heb ik gedaan. Machtig, dat had ik al tijd al gewild, haha'. Slotvraag, meneer De Ruijter de Wildt. Zó staat u op de kansel, en zó jaagt u als raadsman der gemeente Leiden een clandestien autokerkhof weg. Toch wel een gek leven. 'Gek? Waarom gek? Hmmmm.' Lacht een beetje verlegen, en zegt tenslotte dat het gesprek hem verheugd heeft. 'Dat enthousiasme van jullie, dat vind ik verheugend. Dat is fris. Je hoort de laatste tijd nogal eens veel dat men zegt: waar is dat feest nou voor nodig. Dan gaan ze met 3 october de stad uit. Dan vind ik het weer leuk om van jullie dat enthousiasme te ho ren'. "Geen taak van het rijk Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Kroon heeft bepaald, dat het rijk de Pieterskerk niet hoeft over te nemen. Het gebruik van een aan haar eigenlijke bestemming onttrokken kerk voor verschillende doeleinden is geen taak van het rijk, zo meent de Kroon. Begin vorig jaar deelde de minister de kerkvoogdij mee, dat hij niet op haar aanbod om de kerk over te ne men inging. Dat was voor de kerk voogdij aanleiding de zaak bij de Kroon te brengen. Het besluit van de Kroon betekent, dat de kerkvoogdij eigenaresse van de kerk blijft. Wel is zij ontslagen van de verplichting tot onderhoud en ver zekering. De kerk blijft dicht, omdat de kerkvoogdij wel aansprakelijk kan worden gesteld voor schade die men door het wegvallen van het onder houd zou kunnen oplopen. Tijdens een vergadering van de Drie- Octobervereenrging is meegedeeld, dat de officiële herdenking dit jaar weer in de Pieterskerk zal zijn, dit ter ge legenheid van het feit dat het 400 jaar geleden is dat Leiden werd ont zet. Als dat doorgaat, wenst de kerk voogdij hiervoor geen verantwoorde- LEIDERDORP Door de huidige ontwikkelingen in de rechtse partijen met name de AR en CHU en de be langstelling voor deze partijen voor de KVP, is van de reformatorische koers weindg overgebleven, zeggen de SGP eci het GPV in Leiderdorp. De els, een politiek te voeren alleen ge grond op de Schrift als Gods Woord bestaat onverminderd. Omdat de doel stellingen van de SGP en het GPV ten aanzien van deze politiek overeen komen, hebben de Leiderdorpse afde lingen van deze partijen besloten om bij de gemeenteraadsverkiezingen uit te komen met een gezamenlijke lijst Er is een gecombineerde kandidaten lijst vastgesteld. Deze ziet er als volgt uit: 1. W. de Jong; 2. C. V. A. van der Wilde; 3. M. P. van Es; 4. ir. L. F. Gijsbers; 5. N. Adema; 6. P. Wij- land; 7 dr. D. C. Doner; 8. L. Meints; 9. J. Henzen; 10. F. Rinkema. KATWIJK Zaterdag 2 maart wordt er van 7 tot 8 uur in de Open Hof-erk weer gezongen uit het Liedboek van de Kerken. De leiding heeft de heer L. Haasnoot muziekleraar te Katwijk aan Zee. lijkheid en aansprakelijkheid te aan vaarden. De kerkvoogdij van de herv. gemeente beraadt zich nu over de ontstane situ atie. Misschien kan de te vormen stichting tot behoud en exploitatie van de Pieterskerk het gebouw over nemen of worden andere instanties, bijv. im landelijk verband, bereid ge vonden iets voor de kerk te doen. LEIDEN Het aantal bij het Ar beidsbureau ingeschreven werkzoeken den bedroeg voor het gehele rayon per eind jar.uari 2428 mannen en 415 vrouwen. Het rayon omvat Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten. Rijnsburg, Alkemade, Valkenburg, Warmond, Katwijk en Zoeterwoude. De ontwikkeling in het rayon Leiden is sedert januari 1969 aanmerkelijk ongunstiger geweest dan in Zuid-Hol land en in het gehele land. De sterkste toeneming deed zich voor bij de bouwvakarbeiders. Het aandeel van deze greep in de totale werkloos heid steeg van 15 procent in 1969 tot 30 procent in 1973 en 1974. Een ster ke groei heeft zich ook voorgedaan bij het handels- en kantoorpersoneel, de losse arbeiders en de minder-geschik- ten. LEIDEN De Vrije Universiteit te Brussel, faculteit der geneeskunde en farmacie, heeft aan de Leidse hoogle raar in de celbiologie en histologie, prof. dr. P. J. Gaillard een eredocto raat verleend. De toekenning ge schiedde op grond van zijn verdien sten voor de ontwikkeling van de cel biologie en zijn actieve aandeel in de vorming en stimulering van Belgische collegae op dit gebied. Prof. dr. Gail lard is reeds eredoctor te Bordeaux en Luik. LEIDEN 'Niacliten lig ik er soms van wakker. Het is mensonterend,aldus typeert bijstands-amb tenaar Kees Uiittenliout de werkomstandigheden bij de Gewestelijke Sociale Dienst in Leiden, die deze week landelijk in de belangstelling is komen te staan door een artikel in bet weekblad Haagse Post. Gebouw sociale dienst, Steen- schuur: 'De mensen moeten zich als in een supermarkt voelen'. Ambtenaar sociale dienst doet boekje open: Kees Uittenhout heeft de redactie van de HP onlangs een wanhopige brief gestuurd, waarmee hij een poging deed landelijk de aandacht te trekken voor de miserabele omstandigheden waarin hij en zijn collega's dagelijks moeten werken. Uittenhout, die bijna anderhalf jaar werkzaam is op de af deling Rijksgroepsregelingen, schreef het volgende: 'Op de afdeling waar ik werkzaam ben en de afdeling Maatschappelijke Zorg en ook in meer of mindere mate op de afdeling Verzorging en Verpleging kampen we met zo'n enorm personeels tekort, op onze afdeling minstens 5 maatschappelijke werkers, dat het bijna onmogelijk is om je werk op een ver antwoordelijke wijze te doen'. Hondehokken 'Ik zal u uit de doeken doen hoe het gaat. 's Morgens tussen 9 en 10 uur komen de mensen een aanvraag voor uitkering indienen en ook eventueel een aanvraag voor aanvullende bij stand. Dezen worden te woord gestaan in een zestal spreekkamers die niet meer zijn dan een stelletje open hon dehokken. De mensen moeten wach ten in een soort wachtruimte waar een paar houten banken staan, geen toilet, niets is aanwezig. Als men de mensen in de spreekkamers te woord moet staan, dan kan dat bijna niet omdat als men in de hal iets te hard praat je de cliënt niet kan verstaan, en dat als de cliënt iets te hard praat de hal kan meeluisteren als in een schouwburg. 'De aantallen mensen die men meestal moet verwerken in l'A uur variëren van 60 tot 98, dus ongeveer 12 tot 14 mensen in dat l'A uur. De mensen worden dan weggestuurd met: vertel het maar aan de maatschappelijk wer ker die bij je thuis komt. De mensen moeten zich als in een supermarkt voelen'. 'Na het spreekuur is het bijna onmo gelijk wegens tekort aan tijd, terwijl de problemen waar zij mee te kampen hebben zowel materieel als immateri eel zijn en niet te scheiden. M'aar wij kunnen alleen aandacht besteden aan de materiële problemen, waardoor de mensen met hun andere problemen eigenlijk het bos worden ingestuurd. Er is maar één woord: ten hemel schreiend Politie Naar aanleiding van deze brief heeft de HP aan dit onderwerp in zijn alge meenheid een artikel gewijd, waarin andermaal Leiden naar voren komt ^e aandacht wordt erop gevestigd dat er vroeger zo'n 400 werklozen waren in Leiden, nu 1200 tot 1400. 'De socia le dienst is niet meegegroeid, niet qua personeel en niet qua accommo datie. De beste ambtenaren zoeken een goed heenkomen naar rustiger stekkies, er is geen tijd om hun oner varen opvolgers in te werken. Soms moeten ze de politie te hulp roepen om mensen uit de spreekkamers te krijgen. Het is wel eens gebeurd dat er negen agenten nodig waren om ie mand weg te sleuren. Op vrijdag, als er uitbetaald wordt, is de politie al tijd bij de hand', aldus het HP-arti- kei. Uittenhout, die andermaal aan het woor.d komt, zegt dat stage-lopers van sociale academies 'gewoon afknappen, want de mensen worden als een voet veeg behandeld. Ik wil er ook zo gauw mogelijk weg'. Hij vertelt ook over fa milies van beroepswerklozen: 'Laatst kreeg iemand geld voor een bed en in géén tijd kwam de hele clan om een bed bij de Dienst. Als je dan ging kij ken hadden ze dat nog nodig ook. Geld verliezen is er ook een tijdje een rage geweest. En wat moet je dan? Ze moeten toch kunnen leven, dat staat in de wet. Soms gaan echtpa ren die het goed met elkaar kunnen vinden toch scheiden van tafel en bed, want dat scheelt weer even in de uitkering. Als mensen lang werkloos zijn worden de problemen zo groot dat jij ze vaak ook niet meer aan kan'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3