WE MOETEN BRENGEN WAT HET PUBLIEK VERLANGT Er moet meer geknokt worden POiV IJ Blokkeer start met nederlaag kibboetstours Joegoslaaf Ustovic (TSF) pleit voor andere mentaliteit van tafeltennissers Weer film met Johan Cruijff TROUW/KTCTARTET ZATERDAG 2 MAAiRT 1974 SPORT T23/K21 Van onze speciale verslaggever ALKMAAR In de catacomben van het Enschedese Diekmanstadion vlocht Joop Brand, de trainer van AZ'67, zijn impressies van het bekertreffen tussen FC Twente en Ajax aaneen tot een opmerkelijke formulering. Brand was van mening dat in de ontmoeting, die vandaag exact een week geleden werd afgewerkt, te perfect was gevoetbald. Het spel van beide équipes was zo uitgekiend en zo uitgebalanceerd, conditioneel mankeerde er ook zo weinig aan het optreden van de beide ploegen, dat er naar de zin van Brand, te weinig fouten werden gemaakt 'En fouten', zo stelde hij vast 'bepalen de attractiviteit van een voetbalwedstrijd. Het publiek komt niet voor een vlekkeloze, op hoog niveau uitgevoerde act, het publiek wil spektakel. En daarom durf ik te stellen dat het Alkmaarse publiek bij de niet voor een schoonheidsprijs in aanmerking komende wedstrijd tussen AZ en PSV meer genoten heeft dan de toeschouwers in Enschede. Voor mij is het duidelijk, willen we het voetbal groot houden, dat we ervan af moeten om het resultaat heilig te verklaren. Wat we ons moeten realiseren is dat we moeten brengen wat het publiek verlangt. Daarom moeten we meer fouten durven maken, risico's nemen. In Duitsland heeft men dat bijzonder goed aangevoeld. De clubs speelden dit seizoen alsof ze allemaal kampioen konden worden. De toeloop naar de voetbal tempels is enorm vergroot en het voetbal lijkt in Duitsland gered'. Joop Brand is ten aanzien van de toekomst va» het Nederlandse voetbal niet zo pessimistisch. Zijn vertrouwen schraagt op de kentering, die liij dit seizoen in de hoogste divisie van het vaderlandse voetbalgebeuren heeft waargenomen. Brand: 'De ploegen, die ln uitwedstrijden uiterst conscentieus met tien man voor het doel gaan liggen, nemen af. Steeds meer ploegen gaan weer lekker brutaal voetballen. FC Amsterdam is er een duidelijk voorbeeld van. Pim van de Meent is voor mij dan ook de voetbaltrainer van het jaar. Hij heeft met zijn ploeg laten zien hoe het ook kan'. Voor Brand is het duidelijk dat die ontwikkeling zich zal voortzetten. Met zijn eigen AZ'67 probeert hij het. Zegt: 'Merkwaardig is het misschien wel voor mensen, die me goed kennen dat ik de man die altijd zeurde op momenten dat andere mensen het niet zo somber inzagen, nu plotseling zing, terwijl anderen huilen. Die verandering is begrijpelijk. Ik ben niet meer de vak-idioot, die ik was in de tijd dat ik DWS trainde. Ik zie nu de zin in van dingen die buiten het voetballen gebeuren, dat doet me goed. Bij AZ heeft dat heerlijk relativerende gevoel een hoogtepunt bereikt. En niet helemaal onverklaarbaar. Ik werk in Alkmaar in een voor een trainer ideaal klimaat. Je bent met je gezin toch afhankelijk van de bestuurders, die je maar op je plicht om prestaties te brengen, duwen. Bij AZ is dat niet het geval. Ik heb vertrouwen gekregen. Die rust is weldadig. Ik werk met een stel ambitieuze kerels, iedere training is een belevenis voor mij. En als ik in het spel dingen terugvind, die op de training zijn ingegrift, dan geeft me dat een kick'. 'Er is niet één toptrainer in Nederland. Er zijn er meer, er wordt echter alleen maar geluisterd naar Knobel en Coerver, omdat die van Ajax en Feyenoord zijn. Hun aanpak is een top-aanpak. Ieder heeft zijn eigen stijl. Als AZ kampioen zou worden en ik zou zeggen dat ik dat bereikt heb omdat ik de jongens wekelijks tien uur op hun handen laat lopen, wordt zo'n methode prompt geïmiteerd. Wat belangrijker is dat je achter Je eigen oefenstof staat en dat je de kans hebt om met die oefenstof over te komen op de groep. Bij Haarlem was ik als trainer nog een 'gedrevene'. Ik vond de bestuursleden vriendelijke mensen, waar ik een goed contact mee had. Alleen die eis om bij de eerste vijf te komen dat werkt verlammend. Bij AZ merk ik het. We hebben een meerjarenplan en dat patroon volgen we nu. Als trainer moet ik me daarbij aanpassen. Dat kost me geen moeite. Ik vind zelfs dat iedere club moet 'plannen', de ploeg die van vandaag op morgen leeft, maakt fouten. Dat is onmiskenbaar. Een trainer die met een éénjarig contract moet werken, voelt zich als een citroen die uitgeperst wordt. Ik heb de tijd, een twaalfde plaats is dit seizoen voldoende. Daarna zien we verder'. JOOP BRAND: 'Ik heb bij AZ '67 een hele verandering ondergaan'. In dat totaal veranderde werkklimaat heeft ook Joop Brand een transforma tie ondergaan. De innerlijke rust, die hij bij AZ kreeg, heeft een verfris send effect op zijn aanpak gehad. Zijn gedachtengang over de voerballerij is gestroomlijnd. En in dat ideeënpatroon ligt zijn opvatting over het trainer schap nauw verweven. Hij kant zich tegen de, ooit door FC Den Haags trainer Evert Teunissen gelanceerde uitspraak, dat het tijdperk van de prestatietrainer voorbij is, dat er een periode voor een nieuwe lichting oe- fenmeesters als Brand, Rab, Steegman en Kohn is aangebroken. Brand: 'Voetbal is identiek aan prestatie. Al leen het tijdperk van de feodale voet baltrainer, de man met de zweep is voorbij. Die mannen moesten zich in één jaar bewijzen en deden dat door gaans door roofbouw op het jonge ta lent te plegen. We moeten ons daar om bezinnen op waar we mee bezig zijn. We houden ons als trainers te veel met de top bezig en vergeten de jeugd. Op de aankomende voetbalge neratie laten we onze slechtste trai ners los. Daarom ben ik er een voor stander van om de eredivisietrainer in een bepaalde regio ook met de jeugd in die streken te laten werken. Makkelijk is het dan nog niet, ik ben de laatste die dat zal zeggen. Want het volgende probleem is wanneer moet het jonge talent gebracht wor den. In Nederland is die zaak, door die verjonging bij enkele clubs hoogst actueel. Kees Rijvers heeft dat bij FC Twente uitstekend gedaan, vind ik. Met mannen als Van Ierssel etc. Daar voor heeft hij dan toch vier vijf jaar de kans gehad. Die mogelijkheid is er voor Evert Teunissen niet ge weest. Die heeft daarom zijn jeugd te vroeg moeten inzetten.' DOMME TRAINERS En in die situaties, zo beaamt Brand, kan de prestatiezucht het vermogen van de speler aantasten. Met Bobby Vosmaer, het Haarlemse voetbaltalent, heeft hij ervaren hoe stroef dat 'bren gen' van een, kwalitatief eredivisierij- pe voetballer kan verlopen. Zes maan den heeft het geduurd eer Vosmaer doorbrak. Brand: 'Er is veel veran derd, nogmaals, in dat vak van ons. De mens is niet dom, vroeger waren voetballers met een HBS-opleiding schaars, nu struikel je erover. Domme trainers worden niet meer geaccep teerd. Die zijn niet meer in staat hun spelers te motiveren. Training is voor mij geestelijke doping. Aan de andere kant blijft er ook het probleem voor de toekomst. Hoe kan ik het nog be ter doen. De fysiologische kant heeft mijn interesse gehad. Ik heb ook voor mezelf uit willen maken hoeveel voor deel een voetballer kan hebben van een met gerichte training opgevoerd zuurstofopnamevermogen, met dikke spieren etc. Ik heb die methodiek af gewezen en vind het ook ridicuul dat andere topsporters het imago van be roepsvoetbalsport aanvreten met argu menten als: een voetbalprof heeft dat hebben metingen aangewezen veel minder conditie dan wij atleten, roeiers etc. Een voetballer is anders ingesteld en heeft, om maar iets te noemen, veel minder duurkracht no dig dan een ander sporttype. Een voetballer is anders gemotiveerd dan een roeier, een atleet of een wielren ner. Als een voetballer op een fiets- ergometer zit en vijf minuten moet 'pezen', dan baalt hij. Maar dat bete kent niet dat hij geen conditie heeft. Ik wil de wielrenner wel zien die vijf minuten met ons mee mag draaien in een vier-tegen-vier, op tempo afge- stemd, spelletje. Ik verzeker hem dat hij na drie minuten met de tong over de grond loopt Mijn stelling is dan ook dat de som van de psychische fac toren voor een voetbalprof veel belang rijker is dan de som van de fysieke factoren. Daarop stel ik ook mijn oe fenstof samen. Daarin is opgenomen: lichamelijke arbeid, technische aspec ten en taktisch werk, dat alles onder steund door mentale factoren. Met an dere woorden: in iedere oefening zijn al die elementen, die in de praktijk essentieel zijn terug te vivinden.' MOTIVATIE Joop Brand heeft zijn formatie, die aan het begin van dit seizoen bijeen gedreven werd, daartoe gemotiveerd. Brand: 'Ik heb de term 'samenwerken' ontleed in de begrippen 'samen' en 'werken'. Samen iets doen en de be reidheid tonen om 2 x 45 minuten voor niets te werken. Die instelling had de spelersgroep en dat verklaart voor mij dat het boven verwachting gaat tot dusver. Ik heb AZ leren ken nen als een karakter-ploeg. In de thuiswedstrijden tegen de vier top- ploegen zijn we er prestatief niet slecht uitgekomen. Voor die wedstrij den heb ik de jongens alleen maar voorgehouden dat wij over drie jaar ook zover moeten zijn als die ploegen. Dat ligt ook in het AZ-plan opgeslo ten. Ik hoefde nu nog geen Cup te winnen met deze ploeg, maar ik ver langde wel dat ik de strijdlustigste er- edivisieploeg had. En op dat punt ben ik tevreden. Ik kan met deze groep dit jaar aan mijn opdrachtstelling vol doen. Volgend jaar moet een achtste plaats op de competitieladder ons mikpunt zijn. Dat kan, dat weet ik. Wellicht met enkele nieuwe namen. 'De jongens hebben ook aan mij moe ten wennen. En ik moet zeggen dat ik geen lieve trainer voor ze geweest ben in die eerste weken. Toen we in de oefenweken zelfs door een derde klasse-amateur werden verslagen, vroeg ik me af, waar we mee bezig waren. Ik ben bijzonder autoritair op getreden in die dagen. Mijn bazen schrokken zelfs van me. Wat ik wilde, was dat ze moesten bewijzen dat het oude AZ dood was, en dat het nieuwe AZ was opgestaan. Ik kreeg greep op de ploeg. Moeilijke voetballers be staan niet voor me. Mannen als De Vries en Wildbret, met een bepaalde reputatie, leer de ik kennen als zelf bewuste spelers, en die had ik nodig. Onze situatie is nog niet ideaal. Want de meeste van onze spelers hebben een volledige dagtaak en kunnen na hun werk pas trainen. Vandaar dat ik me soms ook moeilijk het gejank van de Nederlandse full-prof voor kan stellen. Full-prof als maatschappelijk verschijnsel zie ik niet zitten, maar bij ons slaat het accent nog iets teveel door naar het werk.' COACHEN 'Steeds meer ervaar ik hoe belangrijk het coachen is, je oefenstof op zich is niet zo belangrijk, want dat zou je ook door je assistent kunnen laten verzorgen. Hoe breng je het, dat is belangrijk, om het collectief te sme den. Ik ben het niet eens met de men sen die zeggen dat we zo nadrukkelijk naar het collectief toe werken, dat straks de kracht van een uitblinker het resultaat gaan bepalen. In een slecht collectief kan de uitblinker na melijk ook niets. Het voorbeeld Bro- kamp-MW zegt genoeg. Je kunt daar" tegen in brengen dat Barcelona- Cruijff de stelling kan versterken. Ik ben evenwel van mening dat het daar floreert omdat de spelers zich na de komst van Cruijff bereid toonden als waterdragers op te treden. Bij AZ zijn we op de goede weg. De eenheid wordt steeds sterker en bovendien tel len we wisselende uitblinkers. De ene keer is het Co Meijer, dan is het Kees Kist en dan is het Gerrit Vooys, die er uitspringt. Dat geeft me vertrou wen.' Van onze tafeltennisinedewerker SCHIEDAM In de tafeltenniscompetitie heeft de veelvoudige landskampioen TT na drie van de tien wedstrijden nog slechts één serieuze concurrent: TSF, dat z'n toppositie niet in de laatste plaats te danken heeft aan de aankoop van de Joegoslavische oud-interna tional Midhat Ustovic. De Oosteuropeaan neemt in de Schiedamse formatie de plaats in van Cas van Koetsveld, die vorig jaar een te zwakke derde man bleek. Mede hierdoor degradeerde de ploeg on verwacht uit de ereklasse. Dit seizoen is TSF echter onweer staanbaar teruggekomen. Vooral dank zij de inbreng van Ustovic (hij be hield van de eerste tot en met de laatste wedstrijd zijn 100%) werden de Schiedammers glansrijk kampioen in de promotie-ereklasse inet het maximum aantal van twintig punten. Het trio Ustovic, Lingen en Van den Broek ging eenmaal in de ereklas se gearriveerd dóór: achtereenvol gens werden Scylla (8-2), VDO (8-2) en Deltalloyd (7-3) op fraaie wijze verslagen. UNDERDOG De enthousiaste TSF-aanhang ver wacht een landskampioenschap en dat benauwt Midhat Ustovic, die tot nog toe drie competitiepartijen verloor, toch wel een beetje. Hij stelt: 'In de eerste competitie walsten we over el ke tegenstander heen. Steeds werd het 9-1 of 10-0. Het publiek verwacht nu ontzettend veel van ons. Teveel, lijkt mij. Want TT is in mijn ogen nog al tijd voor zo'n 70% favoriet De ploeg is erg homogeen. Daar winnen wij echt niet "zo maar even" van. Natuur lijk hebben wij wellicht het lichte voordeel dat wij opereren vanuit de positie van de underdog. En wij heb ben een grotere aanhang. Maar dat zijn dan ook de enige voordelen ten opzichte van TT'. Midhat Ustovic is nu een half jaar in Nederland. Vorig jaar, tijdens de we reldkampioenschappen in de Joegosla vische stad Serajewo, legde bonds coach Dusan Tigerman het eerste con tact met zijn landgenoot. De nu 24-ja- rige Ustovic bleek meteen 'in' voor een vertrek naar ons land. Tigerman legde het contact overigens niet speci fiek voor de Schiedamse club, die er echter dankzij de financiële injec tie van. sponsor Bruynzeel Keukens wel in slaagde Ustovic te contracte ren. De man van 'Bosna Sarajevo' on derbrak z'n studie economie en tekeD- de een éénjarige verbintenis. BEDROGEN En zo arriveerde de geroutineerde Joegoslaaf hij nam al op zestienja rige leeftijd aan de wereldkampioen- ADVERTENTIE) Werken in een kibboets, zwerven door het land, één van de vele goedkope mogelijkheden van Kibboets Tours. Voor ledereen van 18 - 30 jaar. (vanaf 4 weken).Vraag folder. Mauritsweg 59, Rotterdam-C.Tel. 010-12.72.74 MIDHAT USTOVIC: 'Ik ben te wisselvallig'. schappen deel en heeft acht officiële interlands op zijn naam staan in het 'welvaartsparadijs' Nederland. 'Van het tafeltennis hier wist ik vrij wel niets. Ik had in mei Hans Ligen leren kennen. Daarvóór kende ik al leen de namen Van der Helm, Deken en Schoofs. Ik dacht dat er in Neder land verder alleen maar recreatietafel- tennis werd bedreven, maar ik kwam bedrogen uit Er wordt hier ook aan de basis erg hard gewerkt. Er is veel jeugdig talent. Ik ben haast geneigd om te zeggen: meer dan in Joegosla vië'. Vooral de systematische aanpak van de training, verbaasde de broodmage re Ustovic. Toch heeft hij wel enige kritiek op de methoden. 'Er wordt nog teveel contra dichtbij de tafel ge speeld. Dat is uit de tijd. Het is nu veel meer tweede-positiespel wat de klok slaat. Verder buit men ook de service nog veel te weinig uit. Dat geldt zeker ook voor de top. Hier in Schiedam probeer ik de spelers er steeds wéér op te wijzen, dat de servi ce in feite het belangrijkste onderdeel is van het spel.' Ustovic komt uit een land waar in de regel uiterst gedisciplineerd getafel tennist wordt. Zowel op de training als tijdens de wedstrijden. Het is hem een doorn in het oog, dat die inzet in Nederland zo vaak ontbreekt. 'Er moet harder geknokt worden. Elk punt is in feite een hele wedstrijd. Neem m'n teamgenoot Hans Lingen: een fantastische speler, hij staat niet voor niets nog 100%. Maar als hij met wat minder franje zou spelen, dat publiek zou vergeten, dan was hij nog stukken beter. In' Joegoslavië gaat el ke topspeler keer op keer tot het ui terste. Die mentaliteit is hier nog od- bekend.' TRAINER Ustovic is behalve eerste-teamspeler ook trainer van de Schiedamse jeugd. De begeleiding van jonge spelers schenkt hem weliswaar voldoening, maar ontneemt hem aan de andere kant de mogelijkheid om met de Ne derlandse top mee te trainen. 'Op dinsdag en donderdag is de centrale training in Den Haag, maar dan moet ik training geven.' Hij berust erin, want 'de club gaat voor'. Hij legt dat nader uit: 'Ik ben door deze vereni ging gecontracteerd en ik doe m'n werk! 's morgens op het bedrijf, 's middags de jeugd. Het hoort erbij. Maar ik ben uiteraard niet in top vorm, want in Joegoslavië trainde ik twee keer per dag anderhalf uur in tensief. Dat haal ik nu lang niet. Bo vendien heb ik de pech dat Hans van den Broek in Amsterdam studeert en Hans Lingen vaak naar de centrale training gaat, waardoor ik maar zel den met hen kan trainen.' Niettemin heeft Ustovic in z'n eerste 'Nederlandse' seizoen met z'n razend gevaarlijke forehandtopspin al ver schillende gerenomeerde tegenstan ders verslagen: in de laatste achtkamp om de NTTB-cup bijvoorbeeld ver sloeg hij Bert van der Helm, de veel voudige Nederlandse kampioen, Bert Schoofs en Carel Deken. 'Maar ik ben te wisselvallig. In diezelfde achtkamp speelde ik ook enkele zwakke partij en, M'n conditie is nog niet wat het wezen moet. Midhat Ustovic, die in april naar Joe goslavië reist om te proberen z'n ver blijf in Schiedam te continueren, ziet zichzeL" dan ook niet als een favoriet voor de Nederlandse kampioenschap pen, die het komend weekeinde in Utrecht worden afgewerkt. 'Nee, ik geef Van der Helm de meeste kans. En ook een Van Slobbe en een Hans Lingen behoren tot de kanshebbers. Ik hoop voor enkele verrassingen te kunnen zorgen, maar ik ben bang dat ik in de slotfase tekort zal schieten. Vooral ook omdat ik in het dubbel spel met Lingen waarschijnlijk erg ver zal komen. BARCELONA (UPI) Indien de onderhandelingen naar wens verlopen zal er binnenkort weer een film met Johan Cruijff worden gemaakt. Een filmpro ducent, zo is in Barcelona be kend gemaakt, heeft de ster van C de F Barcelona een slordige zes ton geboden om een rol te spelen in een film over sport en voetbal in het bijzonder. Cruijff overweegt het aanbod nog. Hij heeft verder al te ken nen gegeven dat hij wil dat zijn medespelers ook een rol krijgen in de film zodat zij er in ieder geval ook wat wijzer van wor den. Cruijff wordt overigens finan cieel niet beter van de 'handel' die Atletico Bilbao drijft met de Nederlander. Atletico Bilbao heeft groot aangekondigd dat het competitieduel met Barcelo na op het programma staat en dat er kaartjes gekocht kunnen worden om de ster aan het werk te zien. Alleen moet men als men een kaartje voor Atleti co Bilbao-Barcelona koopt ook een kaartje voor Atletico Bilba- o-Murcia kopen. Programma Eredivisie Go Ahead—FC Utrecht PSVHaarlem morgen: Ajax—AZ'67 MVVFeyenoord De GraafschapNAC SpartaFC Twente Telstar—NEC FC Den HaagFC Amsterdam Roda JCFC Groningen Eerste Eivisie FC Dordrecht—SW PEC—FC VW VeendamFC Den Bosch VitesseSC Amersfoort HeraclesFortuna SC SC CambuurHeerenveen Willem IIWageuingen ExcelsiorDe Volewijckers VolendamHelmond Sport Fortuna VI.Eindhoven PARIJS Blokkeer heeft de eerste wedstrijd voor de finale van de Europacup voor volleybal-landskampioenen met 3-1 verloren van- CSKA uit Moskou. De setstanden van deze in de Parijse sporthal Stade de Coubertin gespeelde wedstrijden waren: 4-15, 15-8, 11-15 en 6-15. Het werd voor drieduizend toeschou wers een uitermate boeiende wedstrijd, waarin Blokkeer uiteindelijk veel meer weerstand bood dan door iedereen ver_ wacht werd. Dat ondanks het ontbre ken van Jurrien Kooien, die bij de aan komst in Parijs een gebroken midden- handsbeentje opliep. Bovendien was er nog een handicap: Jan Warns had gis teren nog een tentamen moeten doen en kon daardoor niet op tijd bij de ploeg zijn. Wel was hij bij de wedstrijd aanwezig. Een oppermachtig CSKA strafte in de eerste set elke straf bij Blokkeer af. Dat waren er in het begin nog al een aantal. Daardoor konden de Russen vrijuit spelen. Met zeer gevarieerde aanvallen, waarvan aanvoerder en spel verdeler Juri Starunski de geestelijke vader was, werd de verdediging van Blokkeer regelmatig uit elkaar getrok ken. Bovendien bleek het blok in die periode te klein tegen de grotere! Russen (4—15). Heel anders verliep het in de tweede set. Blijkbaar waren de Russen door! het slechte spel van de Blokkeerploeg in de eerste set in slaap gesust. Er werd begonnen met een enorm aantal missers bij de service. Daarna kregen' zowel Frank Constandse, Loek Willem- sen als Johnny Groen de kans hun aanvallende talenten te tonen. Boven dien klopte nu ook de verdediging' veel beter dan in de voorgaande set. De Russen raakten daardoor aardig van de kook en moesten lijdzaam toe zien dat Blokkeer in deze set via 15-8 gelijk maakte. Uiteindelijk moest Blokkeer toch nog diep buigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21