BONDSREPUBLIEK IS HET WACHTEN OP FRANKRIJK MOE Portugezen verstoren landbouw in Mozambique door Jaap den Boef Ernst maken met Verdrag van Rome TROUW/KWiVRiTET ZAfTERDAG 2 MAiAiRT 1974 BUITENLAND T11/K13 tik' zou zij een neutraliteitspolitiek nastreven om hereniging van Duits land te verkrijgen. Hegemonie Walter Scheelde Westduitse vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken, heeft in Washing ton als voorzitter van de EEG-ministerraad een belangrijke bemiddelende rol gespeeld. Hij kreeg in het overleg met de Verenigde Staten ook de steun van Nederland. Op de foto ziet men Scheel tijdens een recente ministersbijeenkomst in Brussel in gesprek met Max van der Stoel, de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken. Uitweg In Washington hebben de Bondsrepu bliek en zeven andere Europese lan den duidelijk te kennen gegeven, dat zij niet zonder Amerika verder willen gaan. Dit houdt echter niet in dat zij zonder Frankrijk kunnen of willen voortgaan. In Bonn ziet men in de af loop van de energie-conferentie een uitweg voor Europa. De in Washing ton genomen meerderheidsbeslissing (over de betekenis waarvan de juris ten het nog niet eens zijn) kan de Ge meenschap uit de impasse halen. De Westduitse regering heeft de andere lidstaten al voorgesteld, geleidelijk aan een eind te maken aan het in 1966 in Luxemburg door Frankrijk af gedwongen vetorecht. Uit dit Westduitse voorstel mag op z'n minst worden afgeleid, dat de Bondsrepubliek bereid is, het verzet van Frankrijk te negeren, als haar voorstel steun vindt bij de andere partners. Bonn kan zich beroepen op de Verdragen van Rome, die de spel regels voor de Gemeenschap bevatten. Die (door Frankrijk ondertekende) verdragen kennen slechts meerder heidsbeslissingen in de ministerraad. Zij voorzien niet in een vetorecht voor één land, dat slechts hoeft te verklaren dat 'vitale belangen op het spel staan', om te voorkomen dat een besluit wordt genomen, waarop het niet is gesteld. Frankrijk heeft van dat vetorecht gretig gebruik gemaakt: de huidige impasse in de Europese Gemeenschap is daar voor een belang rijk deel aan te wijten. Ook in Frankrijk zelf is er kritiek op de politiek van de regering in Parijs. Le Monde wijst op de tegenspraak tussen het verlangen naar de totstand koming van een Europees Europa en het gebrek aan discipline, dat Parijs voortdurend toont. l'Aurore schrijft: 'Frankrijk heeft zich in Europa geïso leerd en zich de luxe van een conflict met Duitsland veroorloofd. Dat is meer dan verontrustend. Onze subtie le minister van buitenlandse zaken is slechts met het voornemen naar Was hington gegaan, de energieconferentie te laten mislukken'. En Le Combat meent: 'Men moet zich afvragen of het door Frankrijk geko zen isolement de beste oplossing is. Hebben we het recht, zo'n grote ver antwoordelijkheid op ons te nemen?', Het blad verwijt de regering dat zij op alle gebieden twee ijzers in het vuur houdt. Niet verstandig Binnen de regerings-meerderheid be staat eveneens verschil van inzicht tussen de Onafhankelijke republikei nen van Giscard d'Estaing en de gaul listen. 'Het Franse isolement is niet verstandig', aldus een verklaring van de onafhankelijk-republikeinse partij leiding. 'Het is juist dat de Franse be langen worden verdedigd, maar dit mag niet leiden tot verzwakking van de moeizaam opgebouwde Europese samenwerking*. In een commentaar voor de radiozen der, 'Europe' I' wees Raymond Car- tier, (directeur van het de regering welgezinde Paris-Match) op de tegen spraak in de Franse buitenlandse poli tiek. Enerzijds probeert Frankrijk tot elke prijs de onafhankelijkheid tegen over de Verenigde Staten te handha ven, maar anderzijds heeft het niets wezenlijks gedaan om de politieke, militaire en economische eenheid van een krachtig Europa te bevorderen'. Sinds generaal Charles de Gaulle zich bijna zestien jaar geleden van de Ver enigde Staten afwendde en toenade ring zocht tot de Sowjet-Unie om een •Europa van de Atlantische oceaan tot de Oeral' mogelijk te maken, zijn de zaken in Europa inderdaad heel an ders verlopen dan men zich in Parijs had voorgesteld. Het begin van het optreden van de generaal deed ver moeden, dat hij er in zou slagen, de Europese Gemeenschappen te gebrui ken om de economische positie van Frankrijk in Europa en daarmee zijn politieke invloed in de wereld te ver sterken. De Gaulle zette zich niet alleen af te gen Amerika, maar ook tegen Enge land, waarvoor in zijn 'Europa van de Atlantische oceaan tot de Oeral' geen plaats was. En over de hoofden van de Westduitsers heen poogde de gene raal met de Sowjet-Unie tot een ver gelijk te komen over een regeling van het 'Europese conflict', waarvan de Duitse kwestie het belangrijkste on derdeel vormde. De Bondsrepubliek zocht echter na verloop van tijd naar een eigen toena deringsbeleid. Dit vond zijn bekro ning in de met de Sowjet-Unie en Po len gesloten normalisatie-verdragen en het Basis-verdrag met de DDR (Oost-Duitsland). Deze gang van za ken was niet naar de zin van Frank rijk, dat zich gepaseerd voelde. E n uitgerekend het land dat zo opvallend ontspanning in Europa had gepropa geerd, volgde de Westduitse prakti sche ontspanningspolitiek met grote argwaan. Het suggereerde zelfs, dat de regering van Willy Brandt bezig zou zijn, zich van de Europese Gemeen schap te verwijderen. Via de 'Ostpoli- Naar aanleiding van de Franse Insinu aties verwees men in Bonn ten over vloede naar de rede die kanselier Brandt ter gelegenheid van de West duitse toetreding tot de Verenigde Naties hield. Daarin verklaarde de re geringsleider van de Bondsrepubliek dat 'een Europese unie van de landen van de Gemeenschap het eerste doel van zijn buitenlandse politiek' is. In Parijs was men daar echter niet van onder de indruk. Want de unie die Brandt voor ogen staat, beantwoordt nu eenmaal niet aan het Franse ver langen om in de Gemeenschap een do minerende rol te blijven spelen. Om de 'Franse hegemonie' in West- Europa te verzekeren had De Gaulle al in het begin van de jaren zestig zijn veto uitgesproken over toelating van Engeland tot de Gemeenschap. Eerder beëiip^aüe hij de militaire samenwerking is NAVO-verband, dwong hij de NAVO, een hoofdkwar tier buiten Frankrijk te zoeken en gaf hij de Amerikanen opdracht, hun in Frankrijk gelegerde verbindingstroe pen terug te trekken. De generaal moest echter ervaren dat hij van West- Europa geen superstaat kon maken, door zich eenvoudig tegen Amerika en Engeland af te zetten. Al vóórdat De Gaulle bij een referen dum werd verslagen en zich geërgerd uit de politieke arena terugtrok, was hij ook tot de ontdekking gekomen dat het wel eens in het eigen belang van Frankrijk zou kunnen zijn, Enge land tot de Gemeenschap toe te laten. Zijn opvolger Georges Pompidou accep teerde de Britten als partners in de Gemeenschap, toen het niet langer leek te lukken, de economische reus West-Duitsland die lange tijd een po litieke dwerg was gebleven 'klein te houden'. In Washington zijn de Fran sen er echter niet in geslaagd, de Brit ten tegen de Westduitsers uit te spe len. Verzuchting Voor de Bondsrepubliek is nu de moeilijke opgave weggelegd, goede re laties met Frankrijk te bewaren, zon der dit land in alles zijn zin te geven. De regering in Bonn zal geen botsin gen met de belangen van Parijs zoe ken, maar voortaan zal zij deze ook niet meer uit de weg gaan. Ondertus sen moet zij vermijden de indruk te wekken, dat zij de leiding in West-Eu ropa heeft overgenomen of zou willen overnemen. Voor de Duitsers kan geen andere rol zijn weggelegd dan voor de Fransen, de Britten en de overige lidstaten van de Gemeen schap. Kissinger, die in Washington aan zijn Franse collega Jobert vroeg: 'Wat komt u hier eigenlijk doen?' kreeg ten antwoord: 'Ik ben hier om de Franse nationale belangen te verdedi gen, of u het leuk vindt of niet'. Deze opmerking bracht Kissinger tot de verzuchting, dat Frankrijk al langer dan 150 jaar op onvergelijkbare wijze de kunst verstaat, zijn eigen belangen te schaden. De herleving van de diplomatieke stijl uit de periode-De Gaulle en de schade lijke gevolgen daarvan voor de Europese Gemeenschap hebben de Westduitse iregering doen besluiten, Frankrijk niet langer dan nodig is in staat te stellen, ials remmende factor in het Europese gebeuren te functioneren. ter zal voortaan minder rekening wor den gehouden met de Franse gevoelig heden, ook die welke het verleden be treffen. 'We hebben 20 jaar op Frank rijk gewacht en dat is al veel te lang geweest', zo is het algemene gevoelen in de Westduitse hoofdstad. Al die lijd is de Bondsrepubliek Duitsland ken loyale partner van Frankrijk ge veest. Ook nu neemt het Duits-Franse Vriendschapsverdrag, dat door Konrad Adenauer en generaal Charles de Gaulle werd gesloten om een streep fender het verleden te zetten, in de westduitse politiek nog een centrale plaats in. Voor Bonn zijn echter ook feoede betrekkingen met de Verenigde [Staten en de integratie van Europa ran levensbelang. De bekende Westduitse schrijfster Ma- lion Grafin Dönhoff zei hierover on- angs in een artikel in het weekblad Die Zeit': 'De tien jaren die De Gaul le ons gekost heeft, zijn niet meer in Ie halen. Het zou echter absurd zijn, Jat we jarenlang op Frankrijk ge pacht hebben, de integratie van Euro- ba niet bereikt hebben en nu óók nog je nauwe relaties met de Verenigde Staten moeten opgeven. We hebben [ooit willen kiezen tussen Europa en ie Verenigde Staten'. Wel wilden we [en geïntegreerd Europa, dat nauw net Amerika verbonden zou zijn. Als Parijs ons nu voor het alternatief plaatst, te kiezen tussen Frankrijk en le Verenigde Staten, dan moeten we je uitdaging aanvaarden en voor de Verenigde Staten kiezen, in de hoop jat Frankrijk eens rijp zal worden'. Acht tegen één Er is echter geen sprake van een uit fluitend Duits-Frans conflict In Was- lington vond Frankrijk niet alleen de Bondsrepubliek tegenover zich, maar il zijn partners in de Gemeenschap, Engeland incluis. Parijs had als te genwicht tegen een zich onafhankelij- ler gedragend West-Duitsland ook de Entente Cordiale met Engeland nieuw leven ingeblazen, maar dat werkte in Washington niet. Want Londen kan Ivenmin als Bonn de banden met de Verenigde Staten opgeven. Om soort gelijke redenen schaarden de kleinere lidstaten van de Gemeenschap zich in navolging van Engeland en Duits land achter de Verenigde Staten. Ook zij beseffen terdege, dat Europa in zijn eigen belang zowel Europees als Atlantisch dient te zijn. Als Frankrijk in Washington serieus had geprobeerd, het Europes energie probleem te bespreken tegen de ach tergrond van de Atlantische samen werking, de sterke positie van de olie producerende landen en de grote pro blemen, waarmee de landen van de Derde Wereld kampen (nu ook zij de hogere olieprijzen moeten betalen) zou het niemand tegen zich hebben ingenomen, zo meent men in Bonn. Minister van buitenlandse zaken Mi chel Jobert was echter naar Washing ton gekomen om de conferentie te sa boteren. Om zijn doel te kunnen be reiken had hij zelfs stappen onderno men om te bereiken, dat zijn meer ge matigde nietgaullistische collega Ca- lery Giscard d'Estaing, in Parijs ach terbleef. Nu is het bepaald niet zo dat de acht Europese landen die de banden met de Verenigde Staten gehandhaafd wil len zien, omdat zij een relatie blijven zien tussen veiligheid, economie en (sinds vorig jaar) ook energievoorzie ning, geen grote bezwaren hebben te gen de wijze waarop Washington zich ook in het recente verleden te genover zijn Europese bondgenoten meende te kunnen gedragen. Was hington heeft steeds aangedrongen op het totstandbrengen van een Verenigd Europa, maar vindt het moeilijk, de economische en politieke consequen ties ervan te aanvaarden. Bovendien houdt het te weinig rekening met de gevoeligheden in Europa, niet alleen in Parijs. Het weinig diplomatieke op treden van Henry Kissinger jegens West Europa tijdens de oktobercrisis in het Midden-Oosten spreekt wat dat betreft boekdelen. Gemist Op de conferentie van Washington kregen de Europese landen voor het eerste een prachtige gelegenheid, dui delijk met de Amerikanen te praten over gemeenschappelijke belangen (of het ontbreken daarvan) over al dan niet noodzakelijke samenwerking en de eventuele voorwaarden, die daar aan verbonden moeten worden. Die kans hebben de Europese landen ge mist, omdat Frankrijk overgevoelig is voor Amerikaanse inmenging. Maar juist ais Parijs een gesprek blijft wei geren in de verwachting dat het daar mee de Amerikaanse invloed in Euro pa kan terugdringen, zal het slechts bereiken wat het wil verhinderen: een blijvende verdeeldheid van Europa, waardoor het ook meer afhankelijk blijft van de VS. En dat kan nooit de bedoeling zijn. Volgens de Londense 'Times' is het isolement van Frankrijk na de confe rentie van Washington ernstiger en gevaarlijker geworden. Het is moeilij ker geworden, zo meent het blad, het feit te verbergen dat talrijke Franse stappen gericht zijn tegen één van de belangrijkste doelen die Parijs na streeft, nl. de Europese Gemeenschap een stem te geven, waar de grote mo gendheden wel naar moeten luisteren. De Times vindt het kwalijk dat Frank rijk blijft voortgaan, de politiek van West-Duitsland verdacht te maken, maar tegelijkertijd weigert een poli tieke unie te accepteren, die de Bondsrepubliek Duitsland steviger aan West-Europa zou binden. Het grote probleem van Frankrijk is dat het de Europese samenwerking heeft gebaseerd op goede betrekkin gen met West-Duitsland, terwijl het zich steeds gedraagt alsof het van me ning is dat het in de Duitsers gestel de vertrouwen niet gerechtvaardigd is. Een dergelijk wantrouwen (dat de regering in Bonn telkens noodzaakte, nieuwe blijken van loyaliteit te ge ven, waar die niet nodig waren) on dermijnt de politiek van de Gemeen schap. Van Duitse zijde vreest men in dit verband dat de 'impotentie van West-Europa' er toe heeft bijgedragen dat nieuwe moeilijkheden zijn ont staan in de ontspanningspolitiek ten opzichte van Oost-Europa. door Herre A. Halbertsma Het FRlELIMO, het bevrijdingsleger van Mozambique, beeft de laatste maanden enorme vorderingen gemaakt. De tegenaikties van de Portugezen, samen ongeveer een kwart miljoen mensen, hebben op een belangrijk deel van de ongeveer acht miljoen in heemse inwoners een averechtse uitwerking gehad. De Spaanse pater José Sangalo, van de Orde van Burgos, was enkele dagen in ons land om uit te leggen hoe dat komt. Hij behoort tot de groep die onder meer de massiamoord op de bewoners van het dorp "Wiriyamu wereldkundig maakte. Pater Sangalo werd in augustus van het vorige jaar door de Portugese autoriteiten uit Mozambique uitge wezen. Hij krijgt echter nog regel matig de laatste berichten door. Vol gens hem zijn alleen de steden en de zogenaamde versterkte dorpen nog in handen van de Portugezen. Op de weg van Tete, in het centrum van het land, naar de havenstad Bei- ra kan alleen nog in konvooi onder bescherming van militairen worden gereden. Hoewel het grootste deel van de bevolking enkele jaren gele den nog niet was gepolitiseerd, spit sen de tegenstellingen zich nu sterk toe. Hij verwacht dat de laatste drie paters zullen worden uitgewezen. De situatie begint steeds meer te lijken op die in Zuid Vietnam. Waarom? Achtergrond van het polarisatiepro ces is het systeem van versterkte dorpen, dat ook door de Amerika nen in Vietnam is ingevoerd. De re sultaten zijn ook hetzelfde, namelijk een sterke verpaupering van de plat telandsbevolking en terreur door korrupte landgenoten. Deze dorpen worden door de Portugese autoritei ten echter gepresenteerd als onder deel van de plannen om de bevol king te ontwikkelen. In werkelijk heid raken de meeste mensen een groot deel van hun bezittingen kwijt en neemt de sterfte door ondervoe ding toe. De agrarische situatie in Mozambi que is natuurlijk niet precies het- zulfde als in Nederland. Zonder kunstmest verdraagt de grond het niet om jaar in jaar uit te worden bebouwd. Gebruikelijk is daarom een systeem van wisselbouw, waar bij zo elke 2 of 3 jaar een nieuw stuk grond bruikbaar wordt gemaakt voor land- en tuinbouw, terwijl men het vorige stuk weer een tijdlang braak laat liggen en alleen gebruikt als weidegrond voor het vee (koel en. geiten). Gevolg van dit systeem is dat de landbouwende bevolking van Mo zambique - en daartoe behoort de meerderheid van de inwoners - ta melijk verspreid woont in kleine ge huchten van zo'n honderd tot twee honderd mensen. De afstand tussen de verschillende gehuchten bedraagt gemiddeld zo'n vijf tot tien kilome ter. zodat in principe voor iedereen, dichter of verder van huis, grond genoeg beschikbaar is. Door dit systeem blijft de vruchtbaarheid van de bodem behouden. Het landschap lijkt in grote gebieden op een step pe, met hier en wat meer en daar wat minder boomgroei. Dwangstelsel De Portugezen zijn blijkbaar tot de konklusie gekomen dat de idealen van onafhankelijkheid en bevrijding van het kolonialisme, ondanks alle gruwelverhalen van de autoriteiten over de FRELIMO, toch een zekere aantrekkingskracht hebben op de be volking. Daarom heeft het regime besloten, elk kontakt tussen het be vrijdingsleger en de bevolking on- José Sangol, de Spaanse pater van de orde van Burgos, die vorig jaar uit Mozambique werd uitgewezen. mogelijk te maken. Daartoe wordt telkens de bevolking van een aantal in dezelfde omgeving liggende ge huchten bijeengebracht naar één ge makkelijk te kontroleren punt aan een voor auto's begaanbare weg. Daar wordt dan een zogenaamd ver sterkt dorp (de Portugese term is aldeamento') gevestigd, waar de in heemsen uit dat gebied voortaan verplicht zijn te wonen. Hun oude huizen worden door Portugezen of uit inheemsen samengestelde politie vernietigd. Het verlies van hun huizen is voor de inheemse bevolking nog tot daar- aantoe, met vereende krachten kun nen zij in de versterkte dorpen noodwoningen bouwen van materia len uit de omgeving. Veel erger is het grotendeels wegvallen van hun bestaansbronnen. De inheemsen mo gen zich voortaan niet verder dan vijf kilometer van het versterkte dorp verwijderen, daarbuiten heb ben troepen en politie het recht zonder waarschuwing op iedereen te schieten. De kontrole vindt voor een HONGERSNOOD DOOR VERSTERKTE DORPEN deel plaats met helicopters (voor een deel geleverd door Frankrijk), waardoor ontsnapping vrijwel onmo gelijk is. Deze mensen kunnen dus hun eigen velden niet meer berei ken. Ze kunnen in de praktijk al leen aan het werk gaan in een ge bied met een straal van 5 km rond om het centrum voor een paar duizend mensen is dat natuurlijk niet genoeg, de grond is voor een deel van slechte kwaliteit en er is niet genoeg water voor irrigatie. Een bijkomend probleem is dat het vee niet genoeg weidegrond vindt en door honger gedreven voortdu rend probeert om in de tuinen bin nen te dringen en van het gewas te eten. Wie daarover klaagt bij de plaatselijke autoriteiten wordt de deur uitgeschopt of krijgt hoogstens zo'n geringe schadevergoeding dat het niet loont daarover ruzie te ma ken. Omdat er een spertijd geldt en alle bewoners vóór zonsondergang in de bebouwde kom mceten rijn, staan de tuinen bovendien bloot aan de rooftochten van apen en allerlei vogels, die nu ongehinderd kunnen plukken en pikken. Vroeger was het gewoonte dat er altijd een paar mensen bleven kamperen op de vel den waar geplant was, om het gewas 's nachts tegen dieren te bewaken tot de oogst binnen was. Omdat zij niet genoeg te eten hebben worden steeds meer boeren gedwongen hun vermagerde vee te verkopen. Portu gese opkopers bieden daar maar een schijntje voor, want haast iedereen moet zijn vee verkopen. Binnen de versterkte dorpen wordt de orde gehandhaafd door de OPV, dat betekent Organizacao Policial Voluntarios oftewel de organisatie van vrijwillige politie. De enkele Portugezen die hierbij dienen zijn bijna allemaal gestraften die geen andere keus hadden. De meerder heid van inheemse leden behoort al tijd tot een andere stam dan de mensen die zij moeten bewaken, vaak zijn het mensen die door hun eigen groep zijn uitgestoten wegens asociaal gedrag of op bevel van de autoriteiten door hun stamhoofden zijn aangewezen voor dienstneming. Misrekening Het- natuurlijk onbedoelde - gevolg van dit hele systeem van versterkte dorpen is hetzelfde als in Zuid Viet nam, namelijk dat een bevolking die voor het grootste deel geen enkel benul had van politiek en alleen maar met rust gelaten wilde wor den, opeens gekonfronteerd is met het kolonialisme in zijn meest onsympathieke vormen. Deze misre kening van de Portugezen, die de bestaansgrond onder de massa van de bevolking heeft weggeslagen, ver klaart voor een belangrijk deel het snelle oprukken van FRELIMO. Vo rig jaar was het vrijwel alleen nog maar vertegenwoordigd langs de grens met Tanzania, in de provin cies Cabo en Niassa; maar nu ook langs de grens met Zambia in de provincie Tete en verder zuidelijk, in de provincies Beira, Vila en Pery. Men kan zeggen dat de FRE LIMO het eigenlijke binnenland, dus het hele gebied buiten de mo derne nederzettingen, al controleert tot aan de Save-rivier in het zuide lijke deel van het land. Dit ver klaart mede te toenemende onge rustheid in Rhodesië en Zuid Afri ka, twee landen die ook geregeerd worden door een blanke minderheid en voor hun verbindingen naar de kust voor een deel zijn aangewezen op wegen en spoorwegen over Mo zambique. Onverschilligheid Onder de Portugezen die lang in het land hebben gewoond, dat zijn voor al priesters en kleine middenstan ders, vindt men er wel die begrip hebben voor de problemen van de inheemse bevolking en de maatrege len van de Portugese autoriteiten met afgrijzen gadeslaan. De grootste meerderheid van de Portugezen in het land bestaat echter uit militai ren en administratieve krachten, die maar voor een korte periode in het land zijn, dat zij dagelijks vervloe ken. Zij weten weinig of niets van het land waarin zij werken, zien in elke inheemse een moordenaar, mis schien hun toekomstige moordenaar, of tenminste familie van zo iemand. Deze Portugezen hopen er levend uit te komen, wat de burgers be treft liefst nog met een bom duiten, en zij klitten zoveel mogelijk aan el kaar om bescherming en morele steun te zoeken. Alle idealen om het land te ontwikkelen, die misschien wel leven bij een deel van de hoge re autoriteiten, krijgen daardoor steeds minder kans om iets te wor den. Er kan alleen nog maar met dwang worden geregeerd, de werk loosheid neemt door de gedwongen verplaatsingen van de bevolking enorm toe, steeds meer jongeren proberen uit de greep van de Portu gezen te ontglippen naar het bevrij dingsleger van FRELIMO. En meer dan de helft van de bevolking is be neden de twintig jaar! Wat is hieraan te doen? Voor het ogenblik ziet Jose Sangalo het som ber in, omdat veel mensen in Euro pa nog nauwelijs of helemaal niet beseffen wat er in Mozambique aan de hand is. Hij is verbitterd over Frankrijk, dat vrachtwagens (Ber- liet) en helicopters (Alouette) heeft geleverd aan het Portugese leger dat er nu gebruik van maakt voor de onderdrukking van de bevolking van Mozambique. Ook in NATO-verband zou veel meer druk moeten worden uitgeoefend op Portugal om een eind te maken aan het najagen van een zinloos geworden droom. De jacht op grondstoffen heeft ook hier het morele bewustzijn van de wes terse wereld verlamd. Men steunt onder tafel wat men over de tafel veroordeelt Onder deze omstandig heden heeft het volgens pater San galo geen zin meer om aan onder wijs en sociale zorg voor de bevol king te werken, hoe slecht die er in Mozambique ook aan toe is. Eerst moet de revolutie een eind maken aan de vernielende invloed van kapi talisme en kolonialisme, en persoon lijk staat hij achter die revolutie, met de kameraden van zijn orde. Zelf heeft hij een keus gemaakt en hij hoopt dat de mensen in de Ne derlandse kerken naar hem willen luisteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13