Ziekenhuis voor Vietnam in de maak dichtbij Mees Toxopeus, de redder van 285 mensen, overleden Commentaar Overtroefd? Minderheden Knust Auto's botsen op kruising: 3 doden Politie arresteert twee textieldieven het weer Weekeind zachter weerrapporten een diner naar draagkracht hartnacht zeebeulen TROUW, KWARTET VRIJDAG 1 M Ai ART 1974 BIXSENLVND T5/K7 Hoewel officieel nog altijd gebrand merkt door de Arabische olieboycot, boekt de Amerikaanse diplomatie het éne na het andere succes in het Mid den-Oosten. En de officieel als meele vend vriend van de Arabische landen te boek staande Sowjet-Unie blijft ge heel op de achtergrond. De vraag komt op, waarom de Sowjet-Unie haar grote rivaal Amerika al die kansen in het Midden-Oosten laat op rapen. Het meest voor de hand liggende ar gument is, dat de Sowjet-Unie er nu eenmaal naast zit in het Midden-Oos ten, omdat de meeste Arabische lei ders haar als wapenleverancier niet versmaadden maar verder nooit van haar gediend zijn gejveest. Verder moet geconstateerd worden dat de toonaangevende Arabische landen en dat zijn nu eenmaal de olieleveran ciers ondanks alle heibel die ze er mee hebben, op het Westen georiën teerd blijven en niet op de Sowjet- Unie. Daarbij komt als tegenslag voor de Sowjet-Unie, dat de Islamitische lan den zoals op hun conferentie in Lahore bleek zich heel sterk rich ten naar het steeds machtiger worden de, fel anti-communistische Saoedi- Arabië. En voorts dat de wijdere kring van niet-gebonden landen zich onder invloed van China minstens even gereserveerd jegens de Sowjet- Unie als jegens de VS betoont. Het is begrijpelijk dat het huidige be zoek van Gromiko aan Syrië wordt begrepen als een poging om te voor komen dat de Sowjet-Unie geheel door de VS wordt overtroefd. Het feit, dat Kissinger de. lang begeerde lijst met Israëlische krijgsgevangenen in Syrië naar Jeruzalem kon mee nemen, wees sterk in die richting. Kissinger toonde genoeg diplomatiek talent te bezitten om die pil wat te vergulden. Dat was stellig de ach- tergond van zijn verklaring dat de Sowjet-Unie zich zeer behulpzaam heeft getoond bij het streven om tot troepenscheiding aan het Golan-front te komen. Het moet echter nog be wezen worden of dat waar is. De zwaarste taak voor Kissinger komt namelijk nog: de zeer zwakke positie van Golda Meirs kabinet zal Israël bepaald niet scheutig maken bij even tuele onderhandelingen met Syrië. In het geduld en het staatsmansschap dat dan van de twee super-mogendheden wordt gevergd zal de betekenis moe ten blijken van de uitspraak van Kis singer: 'De Sowjet-Unie en wij hebben een heel unieke verhouding. Wij zijn op één en hetzelfde ogenblik tegen standers en partners bij het bewaren van de vrede. St. Maarten Er mag geen twijfel over bestaan dat de autoriteiten van het Antilliaanse ei land St. Maarten in staat zijn hun ei gen zaakje te redderen en dat wet en gewoonten hun daar ook de nodige bevoegdheden toe geven. Maar evenzeer mag er geen twijfel over bestaan dat in alle delen van het Koninkrijk (zolang het nog bestaat) de algemeen geldende regel van de schei ding van kerk en staat moet worden toegepast. Dat betekent niet alleen dat de overheid niet rechtstreeks mag in grijpen in kerkelijke aangelegenheden, maar ook dat zij niet mag intrigeren of invloed aanwenden tegen een predi kant die de overheid op een of andere manier onwelgevallig is. De toepassing van deze stellingen: de gezaghebber (dat is de burgemeester met nog iets meer bevoegdheden en invloed) van St. Maarten is op de ver keerde weg als hij zijn invloed aan wendt om de methodistische predikant John Gumbs van het eiland te verwij deren. Er mag geen twijfel bestaan over de vraag of Sint Maarten (die zijn mantel deelde met de armen) op St. Maarten welkom zou zijn. Terecht wraakt het jaarverslag van de Vara de jacht op hoge tot zeer hoge kijk- en waarderingscijfers bij de Hil- versumse omroepen. 'De door' de Tros geïntroduceerde 'kleurloosheid als principe' is de dood in de pot en rechtvaardigt geenszins een zo inge wikkelde omroepwet als Nederland er op nahoudt. Hetzelfde jaarverslag van dezelfde Va- ra toont echter ook aan hoezeer heel Hilversum de Vara inbegrepen bevangen is door die waardering voor waarderingscijfers. Dat de EO-programma's zo'n geringe kijkdichtheid halen, zoals het Vara- jaarverslag suggereert, mag toch geen aanleiding zijn om deze kleine omroep organisatie haar plaatsje onder de zon te misgunnen? Immers de wet regelt de zendtijd niet op grond van de kijkcijfers, maar op grond van de aanhang die de omroeporganisaties in het land hebben. Daardoor krijgen heel wat minderheden een kans; een iets gro tere minderheid als de Vara net zo goed als een wat kleinere, als de EO. Prototype in Delft geopend Van een onzer verslaggevers DELFT Met het onthullen van het opschrift 'Binh Vien Ha Lan' (Vietnamees voor Nederlands ziekenhuis) heeft ir. T. Verheul, voorzitter van het college van bestuur van de Tech nische Hogeschool Delft, het prototype van dit ziekenhuis een project van het Medisch Comité Nederland-Vietnam (MCNV) geopend. Het ziekenhuis is ontworpen door prof. ir. Carel Weeber, die verbon den is aan de afdeling bouwkunde van de TH Delft. De 122.000 onder delen van het prefab-bouwsysteem worden momenteel geproduceerd door de firma Prins NV te Dok- kum. Vrijwel zonder speciaal ge reedschap zullen deze in Vietnam kunnen worden gemonteerd tot een 220-beds ziekenhuis, dat op eenvoudige wijze met nog eens 200 bedden is uit te breiden. De kosten van het geheel bedragen 2.5 miljoen, waarvan één miljoen betaald wordt uit ontwikkelingsgel den, die door de Nederlandse rege ring beschikbaar zijn gesteld voor de wederopbouw van Indo-China. De rest van het bedrag wordt door he tcomité betaald uit bijdragen van particulieren in heel Neder land. Daarom ook gaf ir. Verheul gisteren het sein tot de actie 'Delft geeft een dak', waarvan de opzet is, dat personeel en studenten van de TH het geld hiervoor 70.000 gulden bijeen zullen brengen. Het prototype van het ziekenhuis 'Binh Viên Hè Lan' is gebouwd in het kader van het onderwijs en on derzoek van de afdeling bouw kunde van de TH om ervaring op te doen met het gekozen bouw systeem en dit in de praktijk te kunnen testen. Carel Weeber deel de mee, dat in dit prototype alle problemen geconcentreerd zitten, waarmee men met de bouw en le bestendigheid van dit ziekenhuis in Vietnam te maken zal krijgen. Vandaar dat het prototype in de eerste plaats Is opgezet om het '.e testen op kwaliteit. De montage van het Delftse ge bouwtje heeft slechts enkele dagen geduurd. Van alle handelingen is een instructiefilm gemaakt, met Engelse en Vietnamese ondertite ling. Deze wordt in augustus van dit jaar met alle onderdelen 400 kisten met een gewicht van 700 ton naar de definitieve bouw plaats in de provincie Quang Tri bij Da Nang verscheept, in dat ge bied dat onder bestuur staat van de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam. Bijdragen Aan de verwerkelijking van dit projekt, het grootste, dat het MCNV ooit op zich heeft genomen, leveren een groot aantal Neder landse umversiteiten en hogescho len een bijdrage. Behalve Delft zijn dit onder andere: de universi teiten van Nijmegen (keel- neus- en oorkliniek), Groningen (tand heelkundige kliniek), Leiden (ver loskunde) en Utrecht (oogheelkun de). Het is de bedoeling, dat het Neder landse ziekenhuis Binh Vién Hè Lan tezijnertijd een verbindings schakel zal zijn bij de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens en didactische methoden tussen Viet nam en Nederlandse instituten en universiteiten. De deelname van vrijwel alle Nederlandse instellin gen van wetenschappelijk onder wijs bij de realisering van dit zie kenhuis is een waardevolle eerste stap tot deze samenwerking. De universitaire samenwerking met Vietnam concentreert zich, be halve op dit ziekenhuisprojekt, )p een laboratorium voor lage tempe raturen en op een laboratorium voor micro-elektronica, in het ene geval in samenwerking met de uni versiteit van Hanoi en in het ande re met de tachnische hogeschool Dai Hoc Bach Khoa. Van een verslaggever AMSTERDAM Mees Toxopeus, de redder van 285 zeelieden, is gisteren op de leeftijd van 87 jaar op liet eiland Schiermonnikoog overleden. Toxopeus, die tweeëntwintig jaar geleden een streep on der zijn loopbaan als reddingbootscliipper zette, was niet alleen een legendarisch mensenredder, maar ook grondlegger van de moderne reddingboot. Denkend over de collega's die bij red dingswerk op zee waren gebleven, schreef hij aan zijn maatschappij: de reddingboten moeten smaller, meer rond van boven (als een onderzee boot) en zo mogelijk met een installa tie waardoor het schip weer recht gaat liggen als het omslaat. Samen met scheepsbouwers in Delfzijl vervol maakte hij dit plan. Het kon eerst geen genade vinden in de ogen van deskundigen, maar Toxopeus won de ze strijd. De 'Insulinde' de eerste zelfrich- tende reddingboot ter wereld werd gebouwd. Mees werd de eerste schip per na daarvoor schipper te zijn ge weest op de 'C. A. Den Tex' (zes jaar) en de 'Hilde' (vier jaar). Hij zou tot aan zijn pensionering toe, in 1952, op de Insulinde blijven varen: vierentwintig jaar lang. Mees Toxopeus werd op 22 oktober 1885 geboren aan boord van het turf schip van zijn grootvader, dat toen te Nieuwe Pekela lag. Na drie jaar schoolopleiding werd hij als vijftien jarige ko' aan boord van een schip, dat op de Duitse kust en de Wadden voer. Na nog in allerlei functies te hebben gevaren, werd hij in 1917 schipper op de C. A. den Tex, een reddingboot van de NZHR die te Rottumeroog werd gestationeerd. Pas als schipper van de Insulinde, het vlaggeschip van de maatschappij, dat te Oostmahorn was gestationeerd, kon Toxopeus tonen vanaf 1927 wat hij waard was. Zij belangrijkste red dingen met de Insulinde: november 1928. zes man gered van het Zweedse ss. Malmo, in dezelfde maand vijf Duitse loodsen van het Zweedse ss Hagfors, in april 1932 twaalf man van het Duitse ss. Nobis, in januari 1933 veertien man van het Finse ss. Alexa, in september 1935 twaalf man van het Duitse Branow en in 1941 negentien man van het Deense ss. Kai. Schipper Mees Toxopeus zijn broer Klaas. Drie en dertig jaar had hij zijn krachten aan het redding wezen gegeven. Daarna hi Md hij vele jaren lang overal in het land lezingen over zijn avonturen, in de trant die hij aan boord gewend was. Mees Toxopeus ontving tal van onder scheidingen. nationaal zowel als inter nationaal. De vrouw van een Finse gezant raakte bij een uitreiking in Metslawier in de war: 'Ik weet niet waar ik deze medaille nog kan vast maken'. De begrafenis van Mees Toxopeus is in Delfzijl op dinsdag 5 maart, 's mid dags om half drie. Zwijgzaam Mees Toxopeus heeft gedurende zijn loopbaan nooit de publiciteit gezocht. Als hij met zijn Insulinde vol met ge redden terugkeerde, toonde hij zich al bijzonder spraakzaam als hij door op vragen van journalisten, hoe hij het voor elkaar had gekregen, antwoord de: 'Nou, ze zijn gewoon in het net gesprongen'. Bij zijn pensionering droeg Mees het commando over aan Minister Van Doorn poseert morgen AMSTERDAM In het bericht van gisteren, waarin aangekondigd werd dat de minister Van Doorn in het Rijksmuseum Vmcent van Gogh voor beroepskunstenaars en amateurs zou poseren, zijn een paar storende fouten geslopen. Er was een verkeerde datum ge noemd: 8 maart moet 2 maart zijn, dus morgen en wel vanaf 2 uur s' middags. Verder is er iemand de hele dag lastig gevallen omdat zijn tele foonnummer was vermeld in plaats van dat waar men zich diende op te geven voor deelname. Het goede tele foonnummer is 020-764881. Met excu ses aan het museum en aan degene wiens telefoonnummer abusievelijk vermeld werd. Van een verslaggever UDEN Drie mensen zijn om het leven gekomen toen op een kruising twee auto's in botsing kwamen. De slachtoffers zijn twee broers, de ne gentienjarige B. G. Bouman en de 22- jarige J. B. T. Bouman, die beiden in Nijmegen studeerden en in van de twee auto's zaten, en één inzittende van de andere auto, de 43-jarige me vrouw C. Vedkuilen-Eimers. De heer Vedkuilen, die de tweede auto be stuurde, is gewond in een ziekenhuis opgenomen. Van onze correspondent WAALRE De rijkspolitie heeft op het woonwagenkamp in Waalre twee mannen aangehouden die verdacht worden betmkken te zijn geweest bij kledingdiefstallen in Dongen en Bu- del, waar respectievelijk voor 30.000 en 36.000 gulden aan kostuums werd ontvreemd. Een van de mannen de 22- jarige G. S. wist een week geleden aan de politie te ontkomen door mat zijn auto dwars door een afgesloten schuurdeur te rijden. De andere aan gehouden man de 42-jarige C. v.d. K. kon toevallig worden aangehouden. De Engelsen hebben gisteren geen fraai verkiezingsweer getroffen. Op heel wat plaatsen viel sneeuw bij middagtemperaturen van maar enkele graden boven nul en vooral naar hel westen toe was er een krachtige wind met harde uitschieters (Hebriden 10 Beaufort). De schuldige: een depressie die zich snel ontwikkeld had in het zeegebied ten westen van Ierland. De meeste re gen werd gisteravond afgetapt door Valencia en Belmullet op Ierland, te weten 20 mm, op de Hebriden viel 11, in Cork en Milford Haven in zw-Wa- les 10 mm, de Scilly-eilanden 9 mm. Een en ander geschiedde onder het toeziend oog van een diepe moeder-de pressie bij IJsland, waar Kefaflik gis teravond om 7 uur een barometer stand van maar 965 millibar doorgaf. En zo is de blik in bijzonder korte tijd weer gericht op het westen dus. Het hogedrukgebied boren Rusland blijft nog wel sterk (1040 millibar), maar kan toch niet verhinderen, dat West-Europa een zachter weekeinde zal krijgen, met in hoofdzaak na van daag onbestendiger weer (eerst moge lijk wat sneeuw, daarna regen) van het zuidwesten of westen uit. In eer ste aanleg wordt het storingsfront bo ven de Britse eilanden naar het zuid oosten toe afgebogen. In Parijs heeft het donderdagmorgen nogal ge sneeuwd: 2 cl 3 cm in de oostelijke stadsgedeelten en vooral ook in St. Etienne (13 cm). Die neerslag hing samen met een vlak minimum, dat van zuid- naar noord-Frankrijk trok en daar gisteravond met 1016 millibar in de kern te zien was. Over het Russische hogedrukgebied nog dit: het zou ook bij een verder voortdurend regiem in West-Eurooa geen echte winier hebben kunnen brengen, bij gebrek aan Siberische kou in Rusland. Moskou meldde gis termorgen slechts 3 gr. C. en tem peraturen onder 10 gr. C. vinden wij momenteel pas achter de Oeral. Ook in Moermansk in het uiterste noordwesten van Rusland was het gis- max. neer- temp. slag termiddag niet kouder dan plus 3 gra den. In Earentsburg (Spitsbergen) stond het kwik bij lichte sneeuwval wel op 1 gr. C. Terugkomend op de neiging tot ophef fing van weerschepen op de oceaan zie ook krant van gisteren: vooral het niet meer verrichten van radio sonde-waarneming op die bewuste pos ten boven de grote waterplas, wordt als een gemis gevoeld. Het tekenen van hoogte-stiomingskaarten voor de luchtvaart kan iets meer hoofdbre kens opleveren. Als surrogaat worden door de weerdiensten zoveel mogelijk vliegtuigwaarnemingen, de zogenaam de airep's cf uant's gebruikt met posi tie, tijd, vlieghoogte, gemiddelde wind Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. sneeuw geheel bew. zwaar bew. onbew. regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbew. onbew. regen onbew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. half bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. 4 5 6 5 5 4 10 8 5 1 0 10 4 5 6 1 14 16 14 7 4 3 13 11 2 7 2 20 0 0.1 0 0 0 0 0 HOOG WATER 2 maart 1973 Vlissingen 7.11-19 56. Harlngvlletsluizen S.44-21 22, Rotterdam 9.50-22.30, Scheveningen 8.14-20.51. IJmuiden 9.03-21.40. Den Helder 12.16, Har- Ungen 2.29-15.00, Delfzijl 4.44-17.09. ZONNIG >n OPKLARINGEN REGEN J\. HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TE MP. onder redactie van loessmil Voor Claude Lavezzi, vurig bewon deraar van Lenin en Karl Marx, is zijn grootste ideaal geen luchtkas teel gebleven. Hij wilde een res taurant waar de klanten naar draagkracht betalen en dat heeft hij nu. Zijn puur communistische eethuisje dat hij zelf als 'socia listisch betitelt staal in het hartje van een Parijse arbeiders buurt. De idealistische restaura teur heeft het alleen niet naar Le nin of Marx genoemd. Hij is van Corsicaanse afkomst en daarom heet zijn bistro naar een Cosicaan- se vrijheidsheld uit de zestiende eeuw, 'de grote Sampiero Corse, de Che Guevara van de onafhanke lijkheidsstrijd tegen Genua'. Het meest opvallende in het res taurant is iets dat daar helemaal niet bestaat: de rekening. Wat Claude verstaat onder 'naar draag kracht betalen', betekent ook echt dat iedereen zelf uitmaakt wat hij voor een maaltijd kan neertellen. Een staker, een werkloze of een a.- o.w.-trekker mag voor niets komen eten en krijgt dan precies hetzelf de voorgeschoteld als bijvoorbeeld een minister. 'Een directeur be taalt natuurlijk meer dan een fa brieksarbeider', legt Levezzi uit. 'Zelf houd ik er ongeveer twintig francs per dag aan over'. En heeft hij meer over, dan geeft hij het weer weg. Zo schonk hij laatst drie ton kolen aan oude mensen 'die ze harder nodig hadden dan ik'. Elke gast krijgt eerst een hand van de baas en vervolgens het me nu met de tekst: 'We hopen dat u ons principe respecteert, dat ieder een hier in verhouding tot zijn in komen een redelijke prijs voor zijn maaltijd moet betalen'. De eters zitten nogal op een kluitje aan ta fels die dicht bij elkaar staan. Op een doordeweekse dag kun je daar een bouwvakker in een stoffige overall naast een keurig in donker pak met stropdas gestoken inge nieur zien zitten, daarnaast weer een giechelende kantoorjuffrouw in een slobbervest en een gebaarde architect, allemaal op een en de zelfde bank. 'Op deze manier pro beer ik de verschillen te doorbre ken die de mensen van elkaar scheiden. Ik wil laten zien dat een socialistische samenleving in de praktijk best kan werken'. De maaltijden, die boven een ko lenvuur bereid worden in een lage ruimte, waarvan de muren volge plakt zijn met platen van Lenin, Che Guevara en Russische boeren, worden genuttigd onder begelei ding van oorverdovend gezang van het Rode Leger-koor. Is het bord leeg, dan loopt de klant naar de uitgang en trekt daar zelf de kassa open. Hij stopt er in wat hij kan missen en neemt eventueel wissel geld terug. Lavezzi's idealen zijn natuurlijk mooi, maar is zoiets op langere ter mijn nou vol te houden? Dat schijnt zo, want de gedrongen ide alist met z'n vettige zioarte haar en getatoueerde armen redt het sinds 1970, toen hij zijn zaak open de, redelijk. En evengoed heeft hij in die jaren bijna tienduizend gra tis maaltijden verstrekt, meest aan bejaarden. Lavezzi toil wel toege ven dat niet alles in zijn socialis tisch paradijsje naar wens ver loopt. Er is nog nooit uit de open kassa gestolen, maar nog steeds moet hij dik zesduizend gulden voor zijn zaak aflossen en het bordje 'elke bijdrage wordt door de directie in dank aanvaard' helpt niet veel. Maar waar hij echt niet gelukkig mee is, zijn de 'pseu do-hippies'. Ze verschuilen zich achter de ideologie van de echte hippies om mij voor een gratis maaltijd af te zetten, zegt hij triest, en het ruikt hier soms ver dacht veel naar iets veel sterkers dan gewone Franse sigaretten. srfg- Per dag krijgen in ons land zo'n honderd mensen een hartinfarct. Veel van hen realiseren zich dat amper, omdat ze vrijwel meteen sterven. De rest bereikt nog bij tijds het ziekenhuis, maar van «.1 die mensen die na verloop van tijd min of meer genezen worden om slagen, krijgt niet meer dan twaalf procent het voor elkaar weer volle dig in de maatschappij mee te draaien. Het zou natuurlijk veel beter zijn als de patiënten al be kend zouden zijn voordat het tot een infarct komt en als ze, als het toch zo ver is gekomen, na revali datie allemaal weer gewoon aan Je slag kunnen. Dat klinkt, nogal fantastisch, maar de cardiologische afdeling van het Rotterdamse academisch ziekenhuis is er al een poosje druk mee doen de. In dit (nog experimentele) sta dium hebben prof. P. C. Huge.i- holtz en zijn medewerkers met hun 'imir'-project al heel wat Tcan- didaten' voor een hartinfarct opge spoord via een aantal huisartsen. Aan de hand van een vragenlijst stellen die artsen vast of hun pa tiënten verschijnselen van een na derend infarct vertonen en als dat zo is, beslist de 'vhegende brigade' van prof. Hugenholtz of de patiënt rijp is voor enn (eventueel zieken- huis-)behendeling. Op die manier wordt een hartinfarct voorkomen. Daarnaast proberen de Rotterdam se cardiologen de patiënt die wèl een echte infarct heeft gehad, van zijn angst voor nóg een hartaanval af te helpen, omdat hij meestal weer normaal kan functioneren. Daarvoor moet ook de directe om geving •'an de patiënt meewerken en moet er, als de plannen door gaan, een soort AA-organisat:e voor hartlijders komen. Men hoopt dat nog dit jaar de op sporing van infarct-kandidaten een normale zaak in het hele land zal zijn. maar om alle ideeën te kun nen verwezenlijken is er veel geld nodig. Daarom is er op 16 maan weer een 'nacht van het hart' in het Rotterdamse sportpaleis Ahov. Als er voor deze 'hartnacht' even veel belangstelling is als voor de vorige drie keren, denken de orga nisatoren ruim een ton aan prof. Hugenholtz te kunnen overhandi gen. Een lange rij artiesten, van Jan Blaaser tot Theo Olof, maakt er in elk geval een aantrekkelijk nachtje van. Zeeland 1953 Veel van de slecht onderhouden, ouderwetse dijken hebben het begeven, de zee kolkt het land binnen en 1850 mensen verdrinken. Vanaf dal moment staat de bescherming van de mens tegen de zee voorop en een jaar ia- ter is er het Deltaplan dat daarin moet voorzien. Dammen zullen voortaan het land tegen de zee ver dedigen. Dammen die er allemaal al liggen op één na: die in de Oos- tcrsclielde. Met deze laatste dam is, zoals bekend, lang niet iedereen gelukkig. Protest-teksten tegen de afsluiting van de Oosterschelde zijn onder meer te lezen in het zo juist bij Semper Agendo in Apel doorn verschenen boekje 'zeebeu len landdieven' van Hans Bou- ma. Niet alleen bovenstaand plaat je staat er in, maar ook in de inleiding van Wouter van Dieren hoe de dammenbouwers redene ren: niet de natuur zelf is voor ons, maar het maaksel dat volgt nadat de techniek er aan heeft ge knutseld. En wat gebeurt er dan (Bouma): 'berg je maar de na tuur neemt het niet er zijn grenzen langzaam maar zeker sterft zij weg wordt zij onze dood feilloos baggeren en bou wen wij onzelf een oordeel'. Wie meer over en uit dit boekje wil boren, moet maandagavond een klein halfuurtje naar de radio luis teren. Via Hilversum 1 zendt de NOS er tussen tien voor tien en kwart over tien een programma over uit. 'Schitterend, Simpkins. Van de volgende stam moet Je er nu twee proberen te maken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7