Klein in Kamerdebat: Geen extra toelating uitgelote studenten Ouders 'autistische' kinderen gaan samen BS®!» /fcwtöeiwjafriQQ Lonen Plan tot opvangcentrum preventieve gevangenen Lubbers erkent nadelen van prijs voorlichting Griep te pakken? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. H<ge ambtenaar PÏT geschorst Politieke verwijdering om een vrouw Beschuit duurder Vuile gracht in Amsterdam Minder baby's: ontslag voor veertig kraamverzorgsters Streven naar een aparte school voor contactarme jeugd Vereniging zaterdag opgericht Kip kampeerwagens ontslaat 144 man Andriessen tegen geparkeerde auto TROTjW/iKW.AiRiTBT VRIJDAf 1 MAiAiRT 1974 BüNNMIiAiND T3/K5 Betaling collegegeldtn viel niet tegen Van onze parlementsre^ctie DEN HAAG Aspir?it-studenten die vorig jaar na aanmelding aan de universiteit zijn uitgeloot, worden dit jaar niet utomatisch toegelaten. Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) acht het alleen mogelijk, uitgelote ggadigden nu voorrang te geven, wanneer hun aantal niet meer bedraagt dan tien procent van he aantal plaatsen bij de betrokken studierichting. Dat is bijvoorbeeld voor de tand heelkunde het geva7 Maar een ander oorbeeld bij de medische studicchting zou het verlenen van voor rag aan vorig jaar uitgelote gegadigderde grootste moei lijkheden opleverei Volgens de laat ste gegevens hebbA zich daarvoor nu al 3925 adspirat-studenten aange meld, waaronder er 700 vorig jaar werden uitgeloot-Zouden deze 700 di rect worden toeglaten, dan zouden met aftrek van mige honderden stu denten die wegns andere richtlijnen buiten de lotin/kunnen vallen uit eindelijk slechts 500 studieplaatsen overblijven om over 2700 gegadigden te verdelen, een kans van minder dan één op vijf dus. De staatssecretaris zei gistermiddag in de Tweede Kamer, dit Maastricht niet aanvaardbaar te vinden. De Tweede Kamerleden Van Dijk (WD) en Van Leijenhorst (CHU) dienden later in het onderwijsdebat ieder een motie in om de positie van de vorig jaar niet aan bod gekomen studenten toch te versterken. Volgens de motie-Van Dijk moeten die studen ten bij voorrang aan bod komen. De motie-Van Leijenhorst bepleit een dubbele kans bij de loting. (ADVERTENTIE) ASPRO BRUIS Stilt de pijn ontziet de maag Va een verslaggever DN HAAG De PTT heeft een ho- geambtenaar voorlopig geschorst. Die aibtenaar is ir. A. G. K., hoofd van d centrale afdeling gebouwen van de fT. Er wordt een onderzoek inge- s*ld. De PTT spreekt van een 'moge- Ik ongeoorloofd gebruik van over- fcidsfaciliteiten', maar wil, hangende fet onderzoek geen nadere mededelin- en doen. Het onderzoek wordt trou wens door de PTT zelf verricht. Voor- opig zou er sprake zijn van een inter ne aangelegenheid. RITA 'Ik heb een veel kortere weg naar school ontdekt Van onze correspondent CULEMBORG De al jaren bestaan de samenwerking tussen ARP, CHU en SGP in de gemeenteraad van Cu- lemborg is geëindigd toen op de kandi datenlijst van één van de drie partij en de CHU een vrouw bleek te staan, zij het op een niet direct verkiesbare plaats. Toen de SGP ontdekte dat de echtge note van een hoofdonderwijzer op de CHU-lijst stond, maakte de staatkun dig-gereformeerden bezwaar, maar dat bezwaar bleek tijdens het daarop vol gende overleg niet door de CHU ge deeld te worden. De SGP bleef er ech ter bij: geen vrouw op een lijst waar voor wij mede verantwoordelijk zijn. De staatkundig-gereformeerden heb ben daarop besloten met een eigen lijst uit te komen, zonder enige bin ding met de twee anderen. De protes- tants-christelijken behaalden de vori ge keer (met zijn drieën én met toe kenning van een restzetel) drie zetels. Algemeen wordt nu teruggang met tenminste één zetel verwacht. Van een verslaggever AMSTERDAM Vandaag mag een rol beschui' ten hoogste drie cent duurder worden. Over de prijsverho ging (verband houdende met de prij zen van tarwe op de wereldmarkt) is overleg gepleegd met het ministerie van economische zaken. De heer Klein deelde overigens mee, dat de commissie-Tans heeft gerappor teerd dat dit jaar nog een begin zou kunnen worden gemaakt met de oplei ding van eerstejaars studenten aan de medische faculteit in Maastricht. De staatssecretaris zei de start van de fa culteit in september te willen bevor deren als aangetoond is, dat niet al leen aan onderwijskundige maar ook aan financiële voorwaarden is vol daan. Hij meent daartoe kans te zien, ook al zal de wet waarbij de Maastrichtse universiteit en het academisch zieken huis worden opgericht, niet tijdig ge reed zijn. In afwachting van die wet zal het onderwijs in Maastricht een experimenteel karakter dragen en zul len de studerenden de status van con tractant krijgen, dus niet de formele rechten van studenten. Dit alles was voor de DS'70 afgevaardigde De Brauw reden, terstond met stemver heffing van 'stunterij' en 'knoeiwerk' te spreken. De staatssecretaris ver klaarde verder een optrekking van de studietoelage ter aanpassing aan de gestegen, kosten van levensonderhoud niet nodig te achten. In het bestaande systeem worden de toelagen jaarlijks in september aangepast op basis van prijsontwikkeling die tot 1 maart daaropvolgend te verwachten is. De heer Klein zei, dat de betaling van de collegegelden hem niet was tegen gevallen. In het vorige studiejaar was al gebleken, dat de moeilijkheden op dit punt niet alleen in het uitvoe- ringsvlak van de 1000 gulden-wet kon den worden opgelost; er was een wij ziging van de wet zelf nodig. Een wets ontwerp in deze zin is onlangs bij de Kamer ingediend Salarissen Het kabinet is verder van plan de hoogleraarssalarissen te herzien. Staatssecretaris Klein zei gistermid dag, een gelijk bedrag van 90.000 per jaar inclusief vakantietoeslag voor alle hoogleraren ongeacht leeftijd en ervaring, niet meer in overeenstem ming te achten met de maatschappe lijke werkelijkheid. Hij is van plan, in overleg met de personeelsorganisa ties, schalen te ontwerpen waarin -n de toekomst nieuwe hoogleraren zul len worden ingepast. De Kamer diende in de loop van het onderwijsdebat negen moties in, waar onder de twee over de studentenlo ting. KVP, AR en CHU namen daar van vier moties voor hun rekening over de gewenste tweede protestants- christelijke lerarenopleiding in Over ijssel, over de letterenfaculteit in Bra bant, over de instelling van een onaf hankelijke stichting voor de ontwikke ling van een landelijk leerplan en over uitstel van één jaar voor de stu dentenstop aan de lerarenopleidingen in het nijverheidsonderwijs. Middenschool De WD-er Vonhoff bepleitte voorts in een motie dat het experiment met de middenschool niet automatisch tot instelling van die middenschool moet leiden en mr. De Brauw (DS'70) kwam met twee moties betreffende meer openbaarheid in de beleidsvoor. bereiding en een andere taakverdeling tussen bewirdslieden voor onderwijs en wetenschappen. Het AR-Kamerlid Vermaat tekende tenslotte nog protest aan tegen het feit dat minister Trip in een persbijeenkomst woensdag een tweede kerncentrale te Borssele had afgewezen, terwijl hij daar op dezelf de dag in de Kamer met geen woord over had gesproken 'Toch doorgaanzegt minister Hoewel er in het hartje van Amsterdam geen grote industrieën zijn die het grachtenwater vervuilen, ziet dit hoekje er toch bedenkelijk uit. Zouden de Amsterdammers dat zelf dan doen? Zo'n foto is na tuurlijk niet voor het eerst gemaakt. Het zou wel plezierig zijn als het de laatste keer was. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De reclasseringsraad Amsterdam heeft na een ge sprek met de staatssecretaris van Justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, over de plannen voor de bouw van een centraal huis van bewaring in Amsterdam, een stuurgroep ingesteld. Dit moet komen tot oprichting van een opvang- en adviescentrum voor preventief gehechte delinquenten. Zo'n centrum zou de behoefte aan ca paciteit in het te bouwen huis van be waring aanzienlijk doen verminderen. De staatssecretaris heeft de reclasse ringsraad toegezegd dat vóór 31 maart geen beslissing met betrekking tot de aanbesteding van het huis van bewa ring zal worden genomen. De reclasse ringsraad hoopt vóór die datum in Amsterdam een onderkomen voor het opvang- en adviescentrum gevonden te hebben. Burgemeester en wethou ders is om een onderhoud over deze kwestie verzocht. Het is de bedoeling dat het opvang en adviescentrum zal gaan fungeren als een sluis. Wie een voorlopige hechtenis wordt genomen, gaat eerst naar dit centrum toe, waarna wordt nagegaan of de betrokkene in een huis van bewaring moet worden on dergebracht, dan wel beter kan wor den geplaatst in het een of andere in stituut. De achterliggende gedachte daarbij is dat een grote groep de linquenten ten onrechte in een huis van bewaring wordt ondergebracht. Insluitingen Stuurgroep In de stuurgroep, die dinsdag geïn stalleerd zal worden, hebben onder anderen zitting de officier van justitie mr. J. J. Abspoel, de rechters mr. A. J. Cnoop Koopmans, mr. E. W. de Kruijff en mr. P. L. Michels, de direc teuren van de beide Amsterdamse huizen van bewaring en vertegen woordigers van het ministerie van justitotie en van de Reclasseringsraad. Namens de reclasseringsraad zitten in de stuurgroep de voorzitter, prof. dr. N. W. de Smit, de secretaris, mr. W. B. Ledeboer, en het staflid D. Bec king. Van een verslaggever HEERENVEEN Met ingang van 1 april worden veertig Friese kraamverzorgsters, die in dienst zijn bij het Friese Groene Kruis, ontslagen. Het ontslag, dat gege ven wordt in overleg met het ge westelijk arbeidsbureau en met de vakbonden, heeft als ach tergrond dat binnen tweeëneen half jaar het aantal geboorten met zestien procent teruggelopen is. Verwacht wordt dat de daling zich nog verder zal voortzetten. De kraamverzorgsters kijgen een half jaar salaris mee. Als de veertig weg zijn, zullen er nog 180 overblijven. Als de meisjes zouden zijn aangehouden, zouden de tarieven drastisch verhoogd moeten zijn cn dat noemde de di recteur van de kruisvereniging niet haalbaar. Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN Zaterdag wordt in Voorthuizen de eerste vergadering gehou den van de vorige week opgerichte Vereniging van ouders van autistische kinderen. Dat zijn kinderen die zich niet of moeilijk kunnen uiten en niet of nauwelijks op mensen in hun omgeving reageren. De ouders die nu de vereniging hebben opge richt streven onder meer naar een nieuw schooltype dat is ingericht op kinderen die misscliien wel willen, maar 'bijna) niet kunnen praten. Hoeveel autistische kinderen en volwassenen er in Neder land zijn is niet bekend. Wel weten we door onderzoek in Engeland en Denemarken dat ongeveer vier van de tiendui zend kinderen 'autistisch' (op zichzelf) zijn. Omgerekend naar Nederland betekent dat een paar duizend autisten, een getal dat vergelijkbaar is met het aantal blinden. Er bestaan ouderverenigingen en patiëntenverenigingen voor kleinere groepen (spierdystro- I hemofilie, enz.), en het 3» dus hoog tijd dat ook de- dp v?p ouders zich verenig- ren wJ?1 omdat de laatste ja- ders h«tken dat veel ou" tSSLvl aa* hulp en een nifnïrt1 hun kinderen als Het mvP® ervaren. moeüijt in een paar wooiden te zeggen wat autis me is. Kinderen met autistisch gedrag kunnen moeilijk con tact maken met hun ouders en andere mensen in hun omge ving. Ze kijken als het ware langs je heen en reageren bij na niet op wat je zegt. Sommi ge kinderen kennen wel woor den of zinnen, al hebben die woerden voor hen dan vaak maa- één zeer bepaalde bete kenis. Zodra het woord in een ander verband wordt gebruikt, begrijpen zij het niet meer. Daarnaast zijn er ook kinde ren die eigenlijk geen stap verier komen en in zeker op- zrickt lijken op doofstommen. Er zijn kinderen die een nor male intelligentie hebben, en anleren die behalve autistisch ook nog zwakzinnig zijn. Voor ouders van gehandicapte kinderen is het vaak moeilijk te ontdekken wat hun kind mankeert en bij autistisch ge drag is dat zeker zo. Bij een baby die in de wieg ligt kun je nog moeilijk constateren wat er schort aan de mogelijk heid tot contact Wanneer de problemen in de kleuterleef tijd duidelijker aan het licht treden, is er vaak nog wel een oplossing te vinden. Kinderen die zich slecht in taal uiten kunnen zich soms nog wel handhaven tussen pratende kinderen. Maar op de basis school loopt het mis: de pra tende onderwijzeres komt niet over bij deze groep, en zelfs op een school voor debielen of imbecielen is dat een bijna onoverkomelijke moeilijkheid. Terwijl dan een deel van deze kinderen helemaal niet op een school voor debielen of imbe- dielen thuis hoort Waar komen de kinderen te recht? In de eerste plaats zijn ze aangewezen op hun ouders. Als ze ouder worden gaan ze naar de blo-school, de lom school, een kinderdagverblijf, en als de ouders het kind niet meer thuis kunnen houden naar een kindertehuis Achter Twee jaar geleden schreef me vrouw Nan Snijders-Oomen al in Ouders-van-Nu dat Neder land wat betreft de centrale voorzieningen voor autistische kinderen ver achter blijft bij landen als Engeland, Frank rijk en Denemarken. "En dat terwijl ons land meerdere in ternationaal deskundigen op het gebied van autisme bezit.' Onder die deskundigen is bij voorbeeld prof. dr. L. N. J. Kamp die over dit onderwerp ook een film gemaakt heeft Het probleem is dus dat we in Nederland wel over de nodige deskundigheid beschikken en ook over een zeer uitgebreid en gespecialiseerd buitenge woon onderwijs, maar toch nog niet die voorzieningen bieden die nodig zijn. Me vrouw C. Anderson, lid van het voorlopig bestuur van de nieuwe vereniging, zegt daaro ver: 'Ik wil de wetenschaps mensen niets verwijten. Maar ik heb wel de indruk dat zij het autistische kind te weinig vanuit zijn omgeving (zijn huis en school) benaderen,' En mevrouw C. A. de Looze- Rood: 'Dankzij de bemoeienis van wetenschapsmensen maakt een aantal van de autistische kinderen goede vorderingen. Maar de rest die het minder goed doet belandt in een in richting. Studiedag De reclasseringsraad stelt zich op het standpunt dat het aantal insluitingen in het huis van bewaring belangrijk verminderd zou moeten worden en heeft ook de staatssecretaris daarvan in kenms gesteld. Het standpunt van de raad wordt ge deeld door de oommissie-Van Hattum, die een onderzoek naar doel en func tie van het huis van bewaring instelt. Naar aanleiding van gesprekken met de reclasseringsraad Amsterdam en de commissie-Van Hattum gaat staatsse cretaris Glastra van Loon na, of het centrale huis van bewaring in Am sterdam niet kleiner zal kunnen wor den dan was voorzien. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers erkent dat er aan de voorlichting die zijn ministerie in samenwer king met de consumentenorgani saties via de 'Prijswijzers' aan het publiek geven, nadelen verbonden zitten. Deze voorlichting richt zich alleen op de prijs. Leveranciers die zich toeleg gen op goedkooe artikelen hebben daarvan voordeel. De nadelen die hieruit voortvloeien zijn echter niet zo groot dal we ermee zouden moeten stoppen', zei minister Lubbers in de Tweede Kamer. Die nadelen werden vooral door de WD-fractie bena drukt. De kleine winkeliers zijn er ie dupe van, als de prijswijzers steeds aangeven dat bij de grote supermark ten de goedkoopste pakketten levens middelen te koop zijn. Dat komt om dat het verschil in kwaliteit en de service die de kleine winkelier geeft niet in de prijswijzers tot uitdrukking komen', redeneerde de VVD. Minister Lubbers achtte het echter niet mogelijk in de prijswijzers ook kwaliteit en service op te nemen. 'Volledige informatie is een fictie, het doel is het publiek prijskritisch ,e maken'. Drs. Lubbers wees een ver zoek van de PvdA van de hand om van ieder artikel precies aan te geven hoe de prijs tot stand komt. 'Je kan dat niet doen zonder toestemming van het bedrijf', zei hij. Ook achtte hij het niet mogelijk overtreders van ,1e prijsbeschikking die door de economi sche opsporingsdienst zijn ontdekt, bekend te maken. De ECD heeft ge heimhoudingsplicht. De PvdA vroeg hierom omdat de mensen nooit meer iets horen van hun klachten tegen HOOGEVEEN De directie van KIP Kampeerwagens heeft de vakbonden erover ingelicht, dat het bedrijf zal worden ingekrompen. Het is zeker dat er hondeTdtwee en dertig produktie- medewerkers en twaalf beambten zul len worden ontslagen. Daarnaast loopt er bij de overheid een aanvrage voor een vierdaagse werkweek voor d e overige 406 werknemers tot 31 augus tus. Deze vierdaagse is met ingang van 10 maart aangevraagd. De directie zegt goede hoop te heb ben, dat de situatie in het bedrijf niet verslechtert. Voor dit jaar wordt een produktie verwacht van zesduizend ca ravans tegen tienduizend in 1973. Vol gend jaar hoopt men de produktie tot zevenduizend te kunnen opvoeren. Op 7 maart zullen directie en vakbonden opnieuw een gesprek hebben over de gewijzigde toestand. In verband met de houding die de vakbonden in deze kwestie hebben ingenomen, heeit een aantal produktiemedewerkers het lid maatschap van de bonden opgezegd. DEN HAAG De KVP-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. F. H. J. J. Andriessen, heeft gisternacht een ge parkeerde auto aangereden. Omstreeks het middernachtelijk uur reed de po liticus in zijn Fiat het Binnenhof af in de richting van de Kneuterdijk. De heer Andriessen nam de bocht te krap en reed een geparkeerde Opel aan. Zowel de auto van de parlemen tariër als de geraakte auto waarvan de eigenaar in Beverwijk woont liep lichte schade op. Mr. Andriessen heeft zelf de Haagse politie op de hoogte gesteld. Minister Lubbers prijsovertreders. Vervolg van pagina 1 wen, herstel van de Investeringsaftrek op outillage (machines e.d.). het bui ten toepassing laten van de selectieve investeringsregeling en de verlaging van de vennootschapsbelasting met 1 1.5 punt Met deze maatregelen zou nog eens zo'n kleine vijfhonderd mil joen zijn gemoeid. Niet mogelijk In politiek Den Haag houdt men het niet voor mogelijk dat de regering met een zo omvangrijke belastingver laging zal komen. Dit zou dan onver mijdelijk betekenen dat, om de posi tie van de laagstbetaalden veilig te stellen, toch naar een bijdrage moet worden gezocht in de loonsfeer, bij voorbeeld door de prijscompensatie van de hogere inkomens te kortwie ken. Dit zou zich dan weer niet ver dragen met het werkgeversstandpunt dat de prijscompensatie voor alle in komens procentueel gelijk moet zijn. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mr. Van Boven zei, het gisteren scherp: 'Er valt met ons niet te praten over afromen van de hogere inkomens, of een minimum in de prijscompensatie voor de laagst betaalden. Vogig jaar is daar de zaak op stuk geloj>en. De vakbeweging zal toch wel inzien dat we daar niet op willen terugkomen.' En over de omvangrijke belastingope ratie die nodig zou zijn: 'De regering kan voorkomen dat dit conflict op nieuw aan de orde komt De regering weet dus wat haar offer waard is. Of fert zij niet, dan staat zij een eventu eel akkoord tussen ons en de vakbe weging in de weg.' Mr. Van Veen, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, meent dat de werkgevers met hun voorstellen 'een reëel uitgangspunt hebben gefor muleerd voor een gesprek met de vak beweging.' De vakbeweging heeft er gisteren bij de regering op aangedrongen haast te maken met haar belastingverlagings- plannen. In de komende twee of drie weken zou de hele zaak rond gepraat moeten zijn, omdat ae vakcentrales vinden dat er per 1 april iets moet gebeuren op het loonfront Zij stellen zich voor dat op die datum alvast een stukje prijscompensatie wordt verre kend. Ook de werkgevers denken hier positiever over. (ADVERTENTIE) 77. VACUÜM US 6eAM De nieuwe vereniging wü ver betering brengen in deze situ atie. Eerst zal een studiedag belegd worden om de proble men in kaart te brengen. Ver der streeft de vereniging naar aangepast onderwijs en naar het opzetten van leefgemeen schappen waarin oudere autis tische kinderen of volwasse nen terecht kunnen. Mevrouw Anderson: 'Wij zijn niet voor elke uitbreiding van het bui tengewoon onderwijs. Kinde ren die op een gewone school terecht kunnen moeten niet naar een buitengewone school. Maar kinderen die niet of nauwelijks kunnen praten ver eisen toch wel een zeer specia listisch onderwijs.' Tot slot enkele gegevens. De oprichtingsvergadering wordt gehouden op zaterdag 2 maart om 10.30 uur in Bethbara. Van den Burglaan, Voorthui zen. Het secretariaat van de vereniging is ondergebracht bij mevrouw M. Hiillebrand, De Steenkamp 90, Voorthui zen, tel. 03429-2206. Een goede bron voor verdere informatie is de brochure 'Autistische kinderen' van Ouders van Nu (te verkrijgen door stortang van 1,50 op rekening 2.513.045 t-n.v. Ouders van Nu, Wagendmgen, 878). NIET IN PRIJS f450 GRAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5