Conservatieven de verliezers KVrfl m Zeer omvangrijk meningsverschil over lage lonen Winst Shell meer dan verdubbeld Dajan uitgescholden Regering en bonden in openlijk conflict over spreiding rijksdiensten In deze krant WATERSPORTERS 'Verkeers regels voor ruiters wenselijk' Machtspositie voor Liberalen 1 - 10 MAART Zogezegd Bewolkt Guernica beklad A. Aapjes gered van vivi-sectie Leerfabriek sluit: 150 man op straat Ibiifengenoiie verkieziiijfen Pomphouders niet vervolgd Nieuwe Leidlse Courant VRIJDAG 1 MAART 1974 54ste jaargang no. 281 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Wij kunnen u alles leveren voor uw BOOT. Te veel om op te noemen. Komt u eens langs? DE W IT W ATERSPORT OUDE VEST 111 Leiden, tel. 25328. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DEN HAAG Nu het aantal paardesportliefhebbers zo sterk toeneemt, is het nodig een soort paardenverkeersteglement in het leven te roepen, heeft de officier van justitie mr. R. Beer gisteren voor de rechtbank in Den Haag verklaard bij de behandeling van een aanrijding tussen een ruiter met paard en een voetganger. Een 25-jarige expediteur uit Alp hen aan den Rijn reed in april vo rig jaar op het strand bij Noord- icijk een voetganger omver, de 65- jarige raadsheer in het gerechtshof in Den Haag, mr. J. A. Polak. De ze brak drie ribben, tvaarvar. één de long doorboorde, zodat zieken huisopname nodig was. Mr. Beer achtte het veroorzaken van letsel door schuld beweze.. en eiste tegen de ruiter een boete van 500. De ruiter leidde zijn paard langs de voetganger op eer af stand van twee meter. Het paard is echter van de koers afgeweken, zo bleek uit een reconstructie, die in middels op het strand bij Noord- wijk is opgevoerd. De federatie van manegehouders, waarbij 170 van de 400 500 ma negehouders is aangesloten, heeft voor ruiters gedragsregels ontwor pen, maar weinig ruiters zijn er van op de hoogte. De verdachte kende de regels niet. Zijn manege had hem er ook niet van op de hoogte gesteld Visies werkgevers en werknemers lopen uiteen Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De drie vakcentrales NW, NKV en CNV en de cen trale werkgeversorganisaties zijn het oneens over de inkomenspositie van de laagstbetaalden. Aldus blijkt uit de nota's over het sociaal economisch beleid 1974 die werkgevers en werknemers gisteren kort na elkaar publiceerden. De vakcentrales vinden dat de inko mens tot 17.500 gulden er dit jaar re- eel np vooruit zullen moeten gaan. De (ADVERTENTIE) Internationale watersporttentóonstelling his Dagelijks 10-17 0n 19-22 uur Zaterdags en zondags 10-17 ui Toegang f 5.- Kinderen tot 14 iaar f2.- Trein Toegang-biljetten bij NS-stations Vy Amsterdam Het is onzinnig om je gepantserd op te stellen als er bezwaren zijn. Je moet natuurlijk niet botweg zeggen: besluit is besluit. Staatssecretaris mr. J. F. Glas tra van Loon over plan voor bouw van nieuw huis van be waring in Amsterdam Eerst nog droog weer met op klaringen. maar geleidelijk toe nemende bewolking met plaatse lijk enige neerslag. Zwakke tot matige, later af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidoost. Maxi mum-temperaturen omstreeks vijf graden. MORGEN EN OVERMORGEN: een zachter weertype met eerst nog plaatselijk regen. Morgen zon op: .07.27 onder: 18.19 maan op: 1U.09 onder: 02.07 Stuurt rouw aait boord Hallo Bootsman, alles ree? werkgevers daarentegen menen dat al leen inkomens van 14.000 gulden en lager vooruit mogen gaan. Wim Kok, voorzitter van het NVV zei daarover: 'Een inkomen van 14.000 gulden is maar een tikkeltje meer dan het mi nimumloon. Iedereen die meer ver dient zou er dit jaar op achteruit moeten gaan. Dat is voor ons onaan vaardbaar' De kans dat werkgevers en werkne mers op basis van deze nota's loonon derhandelingen zullen gaan voeren is daarom niet zo groot. Wim Kok liet gisteren tenminste duidelijk blijken dat als de werkgevers hun voorstellen werkelijk serieus nemen, het wat hem betreft geen zin heeft aan de onder handelingstafel te gaan zitten. Daar mee zou dan de kans groot zijn dat de regering de machtigingswet per 1 april niet zal intrekken, maar zelf de ioonsverhoging zal vaststellen. Belastingen Zowel werkgevers als werknemers gaan er vanuit dat de regering in de komende weken voorstellen zal doen om de belasting te verlagen. De werk nemers zijn in afwachting daarvan be reid af te stappen van de vorig jaar gestelde eis dat de prijscompensatie van de hoger betaalden zou moeten worden afgeremd ten gunste van de laagstbetaalden. Wanneer volgens de vakbeweging bijvoorbeeld met behulp van een belastingverlaging bereikt kan worden dat de inkomens beneden de 17.500 per jaar er n:et reëel op ach teruit gaan, is dat naar ook goed en behoeft er aan de prijscompensatie niet te worden gesleuteld. De werkgevers stellen zioh op het standpunt dat de handhaving van de 'koopkracht' van de laagstbetaalden (tot 14.000 gulden) geheel via een be lastingverlaging moet worden gereali seerd en niet in de loonsfeer. Zij stel len voor, de eerste schijven van de loon- en inkomstenbelasting met enke le punten te verlagen, een operatie die het rijk jaarlijks 800 miljoen kost. Daarnaast verlangen de werkgevers van de overheid dat zij het investe ringsklimaat belangrijk zal verbete ren, onder meer door een verruiming van de investeringsaftrek voor gebou- Zie verder pagina 5, zevende kolom DEN HAAG/ROTTERDAM De Ko- ninklijke/Shell-groep heeft in 1973 een nettowinst behaald van 2,93 mil jard gulden. Ten opzichte van 1972, een slecht jaar, toen 1,34 miljard werd verdiend, betekent dat een stij ging van 125 procent. De omzet kwam juist boven de 70 miljard gulden. De Koninklijke wil een slotdividend van 3,75 uitkeren, waardoor het totale dividend onveranderd op 7,25 per aandeel van 20 komt. De Koninklij ke mag niet meer uitkeren wegens de dividendbeperking. Toch heeft de beurs enthousiast gereageerd. De koers steeg na de officiële handc' van 92 tot 94.20. Inmiddels heeft de Rotterdamse eco noom prof. dr. W. A. A. M. de Roos de opmerkelijke uitspraak gedaan, dat de oliecrisis een show is geweest, ge zamenlijk opgevoerd door de oliemaat schappijen en de Arabische olieprodu cerende landen. Beide partijen zagen volgens de hoogleraar in de herfst in, dat tóen het moment gunstig wf-.c om tot een hogere olieprijs te komen. Dit gezien de Israëlisch-Arabische oorlog, die aanleiding was voor embargo's en produktiebeperking en het gegroeid bewustzijn in de Westerse landen, dat de olievoorraden beperkt zijn. Meer hierover op de financtccl- cconomischc pagina. Duizenden Israëli's hebben gisteren hun gevallen en vermiste soldaten beweend bij het graf van de onbekende soldaat in Jeruzalem. Terwijl de regen neer- gutste en een winterstorm over de begraafplaats van de Herzlberg gierde, kon den enkelen van de nabestaanden hun emoties niet langer de baas. Ze riepen naar de minister van defensie, Dajan, die de plechtigheid samen met premier Golda Mcir bijwoonde: 'Dajan, moordenaar' en 'Dajan, oorlogsmisdadiger'. Zeer Record-tljjlltal vele Israëli's stellen Dajan namelijk verantwoordelijk voor bet zeer hoge aantal doden drieduizend dat tijdens de oktbober-oorlog is gevallen. Eoto: Dajan hand in hand niet écn van de nabestaanden. LONDEN I Reuter. L PI, AP) In strijd met alle opinie-onder zoeken leek de Britse Labour- partij van Harold Wilson van nacht op weg naar een verras sende verkiezingsoverwinning. Een Brits persbureau en de on afhankelijke televisiemaatschap pij ITV voorspelden om 1 uur 's nachts dat Labour met het grootste aantal zetels uit de bus zou komen. Onzeker was nog of Labour een abso lute meerderheid in het Britse Lager huis zal beha'en. Een zeer opmerkelij ke rol speelde de Liberale partij. De Liberalen boekten in vrijwel alle kies districten voor Engeland zeer ongewo ne winsten die vooral ten koste gingen van de Conservatieve meerderheid. Als gevolg van het Britse districten stelsel kwam de Liberale winst echter niet tot uiting in een forse zetelwinst. Computers voorspelden slechts een Li berale winst van twaalf zetels, terwijl voor Labour een totaal aantal zetels van 319 werd voorspeld. Tijdens het tellen van de stemmen bleek dal de Britse verkiezingen dit maal een complete nek-aan-nek-race was. Terwijl de uitslagen in steeds gro tere getale binnenkwamen, deden de verschillende nieuwsmedia voortdu rend veranderende voorspellingen over de definitieve uilslag. Na enkele lellingen werd er nog rekening mee gehouden dat noch de Conservatie ven. noch Labour een absolute ineei derheid zouden behalen en dat de Li beralen op de wip /ouden komen ie zitten. Toen Labour later steeds dui delijker leek te winnen ging dit Libe rale pétópeattef verloren. Hieronder een overzicht van de stemmenpercentages zoals die waren bij de Britse verkiezingen in 1970 en zoals ze gisteravond werden verwacht: NU 1970 (opinie) Conservatieven 39 46.4 Labour 36 43 Liberalen 21 7.4 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Tussen tie regering en vijf centrales van overheids personeel is het tot een openlijk conflict gekomen over de plannen van hel kabinet inzake de spreiding van rijksdiensten. betrekking op in totaal vierduizend ambtenaren, die in de komende vier jaar moeten worden verplaatst. Vijf tienhonderd man werden al eerder verplaatst. De centrales hebben zich altijd op het standpunt gesteld, mee te willen werken aan een spreiding van rijksdiensten, als ook het be drijfsleven een bijdrage zou leveren. Hiervan dreigt echter niets terecht te komen, temeer nu het wetsontwerp selectieve investeringsregeling in de ijskast is gezet. De ambtenaren voelen er onder deze omstandigheden weinig voor verplaatst te worden. Zij hebben daarom geëist dat de verplaatsing 'ge heel of nagenoeg geheel op vrijwillige basis zal geschieden'. Hoe de plannen er precies uitzien, is niet bekend. De ambtenaren hebben er kennis van genomen, maar wei gerden gisteren in afwachting van het kabinetsberaad op de inhoud in te gaan. Volgens een mededeling van mi nister Gruyters (ruimtelijke orde ning) vorige week in de Eerste Ka mer zijn de plannen echter 'zeer in grijpend' en 'praktisch gereed'. De ambtenarenorganisaties reageerden vo rige week al scherp op deze uitspra ken van de minister. De vijf centrales verklaarden gisteren na afloop van het overleg met staats secretaris Polak (Binnenlandse Za ken) over deze kwestie, dat zij 'geen enkele verantwoordelijkheid willen aanvaarden' voor de plannen van het kabinet. Dit betekent dat zij geen ad vies zullen uitbrengen, waardoor de voor de spreiding afgesproken proce dure niet kan worden gevolgd. Het kabinet beraadt zich vandaag over deze kwestie. De plannen van het kabinet hebben De ongeveer.40 miljoen Britse kiezers konden dit maal een keuze doen uit 2134 kandidaten, een record-aantal. De partij van premier Heath wierp 633 kandidaten in de strijd, Labour «23 cn de Liberalen 517. De zetelverdeling van het Lagerhuis was tot donderdag Conservatieven 322, Labour 287, Libe ralen 11 en Schotse nationalisten 2. De rest van de 630 zetels was ver deeld over een aantal splinterpartijen, die elk een man in het parlement hadden. Het aantal zetels in het nieuwe Lager huis wordt 635, vijf zetels meer omdat de grenzen van 430 kiesdislricten sinds de vorige verkiezingen ingrij pend werden gewijzigd. De Britse verkiezingen gingen voor het eerst gepaard met een golf van ge weld. In Noord-Ierland waar ook ver kiezingen werden gehouden voor Ierse afgevaardigden naar het Britse parle ment ontploften binnen enkele uren twintig bommen, waarbij een man om het leven kwam. In de Engelse stad Erith vond de politie voor het begin van de stemming een bom in een kics- lokaal. De bom werd door deskundi gen onschadelijk gemaakt. Ook deze gepensioneerde verplegers van het Royal Hospital in Londen gingen donderdagmorgen op pad om hun stem uit te brengen in de Britse verkiezingen. NEW YORK (AP) Een vandaal heeft gisteren in het Museum van Mo derne Kunsten het beroemde werk Guernica van Picasso met rode verf beklad. De man ,/erd gegrepen voor dat hij zich uit de voeten kon maken. Functionarissen van het museum wil den na de bekladding nog niets be kend maken over de omvang van de schade. De galerij waar Guernica, dat de verwoestingen van de Sparnse bur geroorlog uitbeeldt, was tentoonge steld. werd na de vandalistische aktie gesloten. Enkele minuten na het inci dent werd reeds een begin gemaakt met het verwijderen van de verfspet- ters. Binnenland Mees Toxopeus overleden 7 Dertig vrij zeldzame halfaapjes. al jaren voorbestemd voor vivisectie, zijn gered en mogen naar huis. terug naar Oeganda. De wetenschappelijke proeven, waarvoor TNO in Rijswijk ze indertijd van een dierenhandelaar kocht, gaan niet door. Vanwege hun zeldzaamheid wilde TNO ze niet 'ia de dierenhandel kwijt, maar schakelde bel wcreldnaluurfonds in. I)e KLM zal ze volgende week gratis naar Afri ka vliegen. Van een verslaggever WAALWIJK Het Hagemeijer-con- cern heeft het plan de leerfabriek 'De Amstel' in Waalwijk te sluiten en de produktie over te brengen naar Oos- terwijk. Dit betekent dat er 150 men sen op straat luimen staan, -van wie er honderd ontslagen zullen worden en vijftig door vervroegd pensioen en na tuurlijk verloop zullen afvloeien. Dit plan is gisteravond voorgelegd aan de vakbonden. De heer O. Ben der, secretaris van de Unie BLHP (NKV), die dit nieuws meedeelde, verklaarde dat de vakbonden nog niet hebben gereageerd op het bericht be treffende de sluiting. Hij meende evenwel dat het al vast staat dat de reorganisatie van het bedrijf noodza kelijk is, waarbij nog aantekende, dat er een onherroepelijke afbouw voor de hele Nederlandse leerindustrie voor de deur staat, als de leerfabrie ken de volledige aanslagen van de verontreinigingsheffing moeten gaan betalen. I Wij icuren er bij. toen Engeland kóps. Onze redacteur Chris Blankenburgh mocht dan wel niet meestemmen in Londen, maar wel luisteren, praten en schrijven. De Belgen stemmen 10 maart, wij de 27ste. Maart is een maand om te kiezen. Vu al. Abonneer eefis iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI NIEUWE I.E1DSE CRT DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: I'laats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatinap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. l'ers, antwoordnummer 2792, Hiswa open 10 en 11 Buitenland Haile Selassie zwicht9 Kerk Fonds tegen racisme 2 Meuwc boeken 2 Men schrijn ons 2 Reccpi. puzzel Strips, feuilleton Radio en tv Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 DEN HAAG De pomphouders die benzine zon 'er bon hebben verkocht, zullen niet worden vervolgd. Dit blijk, uit een mededeling van minis ter Van Agt (justitie) aan de Tweede Kamer. De minister deelt mee. dat in een ar rondissement procc«scnvcrbaal zijn opgemaakt wegens tie verkoop van benzine zonder bon, maar dat het in het voornemen van de betreffende economische officier van Justitie ligt de verdachten niet te vervolgen. De minister zegt nog dat het gevoerde opsporin- en vervolgingsbeleid be antwoordt aan de eisen van rechtvaar digheid en doelmatigheid die daaraan gesteld mogen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1