Normale benzine te weinig getankt autobiografie Leuke cadeautjes ™n s.*fte °Yer voor kleine kring lag ter visie Volvo: veilige auto of veilingauto? D'66 gaat op zoek naar democraten Propaganda Boekenweek Advies Raad fluoride-wet GOED VOOR GEWOON Starter-automaat spaart benzine Doe-het-zelf-set voor motorafstelling Actie tegen milieuheffing tot uiterste Klein brengt nieuw idee studiegelden Jongen overleden in huis van bewaring Leraren: er dreigt forse werkloosheid Schippersactie op beurs tegen dure olie Tentoonstelling over 700-jarig bestaan Protest tegen aanleg van drinkwaterbekken Youth for Christ voor jong en oud Actie in Ridderkerk voor 'hondenbelasting' 'Prentpraat' in Vlaardingen Enschede houdt fluor Scholier onder trein Twintig miljoen Duitse automobilisten op tape Bliksemflits treft automobilist niet TROI W KW UiTKT VRIJDAG 1 MAAKT 1974 BIXXEXLAND DHU9 R22 door Sicco de Jong Nu de benzineprijs weer fors verhoogd wordt zal het voor. vele Nederlandse (automobilisten aantrekkelijk zijn eens na te gaan of zij niet moeten overschakelen van superbenzine naar normaal. De laatste jaren zijn de octaangetallen van normale benzine steeds meer toegenomen en werden de compressieverhoudingen van vele motoren verlaagd. Superbenzine wordt daardoor vaak een zinloze luxe, die per liter drie cent extra kost, maar niets méér oplevert. door Aukje Holtrop AMSTERDAM De Boekenweek staat dit jaar in het teken van Louis Couperus. Het Geschenk dat bij aankoop van tien gulden aan boeken te krijg is, heet: 'Als ik, bij voorbeeld, de geest van mijn moeder op den rand van mijn bed zag zitten'. Het zijn verhalen en opmerkingen van Couperus over occulte en geheimzinnige gebeurte nissen, verzameld door Karei Reijnders. Een leuk boekje, eigenlijk een soort 'Waar gebeurd', maar dan van zeventig jaar geleden. Net als bij die televisieserie aarzel je voortdurend of de vreemde ver schijnselen onzin zijn of misschien waar. Alle Amerikaanse auto's, de meeste nieuwe Japanse wagens en een groot aantal Europese modellen kunnen thans altijd probleemloos rijden op gewone benzine van tenminste 91 Ron. Voor elke benzinemotor behoort een octaangetal in RON (Research Oc tane Number) voorgeschreven te zijn. De automobilist kan dat soms in zijn instructieboekje vinden. Vaak staat daarin echter alleen de aanduiding 'normale benzine' of 'superbenzine', maar die kan intussen wel achter haald zijn. In dat geval informere men bij de dealer of de importeur naar het precies vereiste cijfer in RON. Dit cijfer kan door de fabrikant of importeur van de auto vastgesteld worden aan de hand van de compres- sieverhouding van de motor: de ruim te die de zuigers in de cilinders voor hun slag nodig hebben. Hoe hoger die compressieverhouding, tot hoe meer vermogen de constructeur kan komen. Maar bij een te hoge compressiever houding zou de levensduur van de motor daaronder lijden, zo was de ou de regel. Dat intussen hebben de Amerikaanse concerns in 1971 al de compressiever houdingen verlaagd omdat het loodge- halte in de benzine teruggebracht moest worden met oog op de toepas sing van naverbranders, die in 1976 Zij waren ontevreden over de vele mankementen aan hun auto's en over slechte service van de importeur te Beesd. Dit importbedrijf is een volle dige dochteronderneming van de per sonenautofabriek DAF, waarin de ZAveedse fabriek weer belangen heeft. Volvo's hebben, mede dank zij adver tentiecampagnes, de naam gekregen zeer veilig te zijn. Uit Zweedse onder zoeken blijkt het merk Volvo ook de langste levensduur van alle merken te hebben: vóór Volkswagen en Saab. Maar dit degelijkheidsimago slijt wel, sinds een Rotterdamse koper de im porteur aanklaagde door met borden op zijn wagen zijn misnoegen over de koop te adverteren. Hij stopte met de ze aktie toen de importeur hem met een kort geding aandeed, wat de im porteur deze week won. Maar daarmee werd de aandacht nog Het Zuidafrikaanse Bureau van Stan daarden heeft in zijn hoogspannings laboratorium proeven genomen met een kunstmatige blisemflits, gericht op een auto. Hierbij blijkt de auto te werken als de zogenaamde 'kooi van Faraday'wat wil zeggen dat de elek triciteit uitsluitend langs de buitenzij de van de carrosserie via de wielen wordt afgevoerd. Een automobilist wordt hierdoor niet getroffen, zo stel de het bureau vast. Om dit nog eens +e beklemtonen heeft een vrijwilligster in de auto een proef met een namaak-bliksemflits zonder enige last doorstaan. Daarbij verplicht worden. Japan volgt thans deze tendens. Ock in Duitsland is hiervan sprake, mede met oog op de export naar Amerika. Het is tevens een voordeel van de in Duitsland uit gevonden en in Japan veel toegepaste Wankel-motor, dat deze aan benzine met een laag octaangetal voldoende heeft. Bij de conventionele motoren zal een te laag octaangetal nog leiden tot kloppen of pingelen van de motor. Het octaangetal is in het verleden verhoogd door meer lood toe te voe gen aan de benzine. Maar er zijn ook andere mogelijkheden om het op te voeren. Zodoende is het octaangetal van sommige gewone benzines al tot 94 gestegen. Maar bij sommige benzi- nemerken bedraagt het octaangetal nog 91 RON, dat bijvoorbeeld door de Daf 66, Opel Kadett en enkele Re- naults net niet bereikt wordt. Bij proeven in Frankrijk bleek bijvoor beeld de Renault 6-850 toch probleem loos bij gebruik van normale benzine, hoewei we dat model niet vermelden in de lijst van auto's die er volgens de fabrieksnormen geen problemen mee opleveren. Er zijn meer twijfelgevallen, waarbij de goede gewone benzine in Duits land en Denemarken ook vaak met een redelijk hoog octaangetal zon der bezwaar getankt kan worden. Trouwens, eveneens bij vakantiereizen eens extra op het geval van de voor malige Rotterdamse Volvo-rijder ge vestigd. In heel het. land kwamen Vol- vo-eigenaren in het geweer. Zij had den hun dure auto's gekocht omreden van de degelijkheid, maar juist de nieuwe Volvo's moesten herhaaldelijk voor reparaties naar de garage. Dit ontkent men in Beesd niet, maar de importeur meent na de normale zes maanden geen garantie meer te be hoeven verlenen. Het gevolg was, dat een vereniging van ontevreden Volvo- rijders gevormd werd, die nieuwe ko pers tot voorzichtigheid maant en die waarschuwt dat het 't veiligst is geen Volvo's te kopen. Maar die het nu toch met de importeurs eens gewor den is. omdat het zogezegd om 'per soonlijke meningsverschillen' ging. Misschien blijft het nog een aardige tip voor ontevreden rijders van ande re merken. hield zij haar ene hand aan het stuur en de andere aan de portierkruk, ter wijl ze het gaspedaal intrapte. Achte raf zei zij niets van de schok van twee miljoen volt gevoeld te hebben. Alleen was de flits wel goed zichtbaar en viel te constateren dat deze via het rechtervoorwiel werd afgevoerd. De band om dit wiel werd daarbij in het geheel niet beschadigd. Dit houdt in, dat een stripje achter aan de auto geen enkel nu heeft en alleen goed is om degene die bang voor onweer is een (fop)middel tegen de angst te geven. De volgende auto's zijn te al len tijde goed voor gewone ben zine, die altijd wel een octaan getal van 91 RON bereikt: Audi: 80 en 80 L Daf: 33 en 44 Datsun: alle 1974-modcllen Fiat: 500, 600 en 126 Honda: Civic Mazda: R 100, RX-2. RX-3 en RX-4 NSU: Ro 80 en Prinz-typen Peugeot: 404 en 504 L Porsche: alle 1972-'74-modellen Puma: GTE en GTO Skoda: 100 en 100 L VW: de kevers 1200 en 1300 en de Passat en Passat L (60 pk), de Sirocco 1100 en 70 pk 1500. Verder alle Amerikaanse wa gen; sinds 1971: van American Motors, Buick, Cadillac, Chevro let, Dodge, Ford, Lincoln, Mer cury, Plymouth, Pontiac en Oldsmobilc. naar Italië of Spanje kan vaak de tus- sensoort van normaal en super ge bruikt worden voor de meeste wa gens. En Engeland kent vele gradua ties. Zodat het voor vele courante au to's in het algemeen aanbeveling ver dient prijsbewust bij de verkooporga nisatie naar het RON-cijfer te infor meren. In het buitenland staat vaak dit cijfer ook op de pompen vermeld, een gewoonte die we in Nederland he laas nog niet uit de praktijk kennen. Al worden de Volvo's in Zweden op de Belgische kasseien gemarteld om de kwaliteit op te voeren, in Neder land komen veel mankementen aan het licht, zo blijkt uit de anti-Volvo- aktie van teleurgestelde kopers. Een actueel accessoire voor elke ben zine- of LPG-auto is de Start-o-Matic uit Zwitserland. Het is een apparaat, waardoor men de motor met een druk op de knop even kan afzetten, om daarna alleen door het intrappen van het gaspedaal de motor weer te laten aanslaan. Hiermee wordt het statio nair lopen van de motor voor een brug, spoorwegovergang of stoplicht of in een file voorkomen. Dat spaart benzine en gaat luchtvervuiling tegen. Er is geen omslachtige handeling no dig, zoals het omdraaien van de sleu tel en later het opnieuw starten. Het is alleen een kwestie van een druk op de rood verlichte knop, die goed on der hand bereik gemonteerd kan wor den. Daardoor wordt de stroomtoe voer naar de bobine onderbroken. Bij hel opnieuw starten blijft de starter buiten werking. Men geeft gas en rijdt tegelijk weg. Alleen bij het ver laten van de auto moet de normale bediening gebruikt worden: contact sleutel uit het slot. Daarna is ook nor maal starten nodig, want de starterau tomaat werkt alleen als de contact sleutel 'aan' staat. De brandstofbesparing kan volgens de importeur, Perwuin Import te Lei den, wel dertig pet. bedragen. De Start-o-Matic kost 197,20 inclusief BRW, zonder montagekosten. Zuinig rijden is slechts mogelijk met een goed afgestelde motor. Aan de kleur van de verbranding kan men nu door een speciale bougie met kijkglas zien of die verbranding wel optimaal is. Deze Engelse 'Colortune-500'-set met testbougie, viewerscope en toebe horen is zeer praktisch voor doe-het- zelvers, die de garagekosten willen uitsparen. De set, geïmporteerd door Ventuma te Heemstede, kost 44,50 inclusief BTW. Van een verslaggever NIJMEGEN In het Gelderse rivie rengebied wordt een actie tegen mi lieubelasting tot de uiterste conse quentie doorgevoerd. Dwangbevelen hielpen niet. Het ziet er naar uit dat straks ook de deur waarder niet zal helpen. Een kern van wiegeraars is vastbesloten het overheidsapparaat vierkant te trotse ren. Intussen heeft het bestuur van het zuiveringsschap Rievierenland de wei geraars een laatste aanmaning ge stuurd. Tevoren werden drie aanma ningen en een dwangbevel verstuurd. Echter zonder veel resultaat. Het aan tal weigeraars wordt geraamd op vier tot vijf procent, van de belastingplich tigen in het gebied. In overleg met de deurwaarder in dit gebied is nu beslo ten via loonbeslag de belastingen als nog te innen. Als dat niet mogelijk is, zal worden overgegaan tot openbare verkoop van goederen. De afdeling Nederland van het milieuactiecentrum Nederland (dat het aantal weigeraars schat op achtduizend) heeft opgeroe pen te volharden in de weigering. Het centrum vindt de verdeelsleutel zeer aanvechtbaar, zodat de lasten volko men verkeerd worden afgewenteld. De afdeling Nijmegen heeft, nu het initiatief genomen tot de oprichting van een comité van huisvrouwen. Zes honderd vrouwen hebben zich al be reid verklaard gezamenlijk in actie te komen als een deurwaarder ergens tot openbare verkoping overgaat. Zij zul len dan een minimaal aanbod op de goederen uitbrengen en die goederen vervolgens aan do eigenaar-weigeraar teruggeven. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein heeft het idee geopperd om een soli dariteitsfonds in te stellen in het ka der van de studiefinanciering. Hij doet deze suggestie in het nieuwe nummer van het weekblad 'Uitleg' van het ministerie van onderwijs. Dr. Klein vergelijkt dat solidariteits fonds met de A.O.W. Bij de A.O.W betaal je tot je vijfenzestigste premie overeenkomstig de hoogte van je in komen. Na je pensionering krijg je dan een voor ieder gelijke uitkering. Bij het solidariteitsfonds zou het net andersom zijn: eerst geeft de staat een voor ieder gelijk bedrag als stu diebeurs en als je later verdient, be taal je een bepaald percentage van je inkomen (boven een zeker minimum) aan het solidariteitsfonds. Dr. Klein zegt dat degenen die hier voor zijn dit via hun politieke partij en moeten laten weten. Bij voldoende animo kan het plan doorgaan. Zoals bekend heeft staatssecretaris Klein eerder een soort academicibelas ting voorgesteld, die eigenlijk op de zelfde solidariteitsgedachte gebaseerd was. Maar dat idee is niet door de re gering overgenomen in de onlangs verschenen nota over de studiefinan ciering. Inmiddels blijven de moeilijkheden rond het collegegeld voortduren. De besturen van de universiteiten lijken niet van plan de tweede termijn van de officieel nog verplichte duizend gulden collegegeld te innen. Zij wach ten kennelijk het besluit van de Sta- ten-Generaal af over het wetsontwerp tot verlaging van het collegegeld tot vijfhonderd gulden. De datum waarop de tweede termijn van vijfhonderd gulden betaald moet zijn is 1 maart. Het ministerie neemt zelf ook een af wachtende houding aan. Wel heeft staatssecretaris Klein de besturen een brief gestuurd om hen op hun plicht te wijzen, maar voor het overige kijkt hij vcorlopig de kat uit de boom. HAARLEM In het Haarlemse huis van bewaring is, naar thans bekend is geworden, maandag de 17-jarige jon gen R. van V. uit Nieuwe Niedorp overleden. Hij was daar in afwachting van het vinden van een passend te huis in het oosten van het land. De arts kon geen doodsoorzaak vaststel len. Op verzoek van de officier van justitie te Haarlem is sectie op het li chaam verricht. Niets wijst op een ge welddadige dood. Een nader toxicolo gisch onderzoek zal nog worden inge steld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Onder het motto 'democraten gezocht', gaat D'66 zelfstandig de verkiezingscam pagne voor de statenverkiezingen in. De partij heeft besloten niet mee te doen aan een gezamenlijk kernprogram met PvdA en PPR. De fractieleider van D'66, dr. Ter- louw ontkende in Den Haag dat de reden voor het zelfstandige op treden gelegen zou zijn in de behoefte het eigen gezicht van D'66 duidelijker te laten yitkomen. 'Er is geen enkel bewijs voor dat D'66 koste wat het kost het eigen gezicht wil benadruk ken. Dat blijkt wel uit de loyale steun die wij aan het kabinet geven', zo zei hij. De verkiezingscampagne zal gevoerd worden met de centrale thema's van milieubeheer, democratisering en de invloed van de burger op het over heidsbeleid. Daarin heeft de partij volgens Terlouw toch wel een duide lijke eigen inbreng naast die van PvdA en PPR. De heer Terlouw toonde zich wat op timistisch over het aantal stemmen dat zijn partij zal weten te vergaren. 'De teleurstellende uitslag bij de ge meenteraadsverkiezingen in Zaanstad voor D'66 heeft veel sympathieke re acties opgeroepen in de lijn van: het zou toch wel jammer zijn als die par tij verdwijnt. 'D'66 zal echter niet onder alle om standigheden als partij blijven be- Couperus zelf aarzelt daar ook over, maar maakte toch echt rare dingen mee: geestverschijningen, vreemde bloedachtige spatten in de badkamer, het gevoel dat er een dier soms in de mens huist enz. Het boekje is overdadig versierd met guirlandes, tekeningen en foto's die de tekst wel verlevendigen, maar ook wat wegdrukken. Toch een leuk ge schenk voor mensen die in deze zij kant van Couperus geïnteresseerd zijn. Ook het boekje dat Kees Fens voor de jeugd maakte over het jour nalistieke werk van Couperus belicht zo'n zijkant. Couperus heeft al heel wat voor kran ten en tijdschriften geschreven en be ter dan uit wat ook, komt de auteur als mens er in naar voren. Veel infor matie over de reizen van Couperus, zijn contacten met uitgevers, opmer kingen over de literatuur van zijn tijd, over zijn eigen werk en over zijn deel van anderen over dat werk, ko men in 'Zo ik iets ben... ben ik een Hagenaar', dat voor ƒ2,50 tijdens de Boekenweek te koop is, ter sprake. Bijzonder Wat je je overigens wel afvraagt is, waarom de Commissie die het Neder landse Boek moet propageren Coupe rus, een toch bij uitstek literaire schrijver heeft gekozen. Waarschijn lijk heeft de CPNB bedacht dat Cou perus een bijzondere schrijver was, dat de tijd rond de eeuwwisseling al een paar jaar hevig in de mode is, dat twee, drie jaar geleden de televisiese rie 'De boeken der kleine zielen' en succes was en dat dat allemaal bij el kaar een mooie aanleiding vormde om onbekende facetten van Couperus via twee boekwerkjes op ruime schaal te verspreiden. Mocht de CPNB dat alle maal bedacht hebben (en ze dachten ook nog: 'We openen de Boekenweek met een Couperusrevue in Den Haag, En dan vragen we of de genodigden in echte ouderwetse kleren komen, leuk, en onze uitnodiging die stellen we dan in die grappige ouderwetse spelling'), dan heeft ze toch een raar idee van propaganda. Niet alleen dat het allemaal wel wat actueler had ge kund (en niet een paar jaar achter de mode aanhollend), maar ook wat Van onze onderwijsredactie UTRECHT Voor duizenden leraren dreigt werkloosheid, wanneer de Ka mer het wetsontwerp tot wijziging van de brugklas zou aannemen. Ook om onderwijskundige redenen is het ontwerp verwerpelijk. Dit schrijft de docentenraad van het reformatorisch college Blaucapel in Utrecht aan de minister van onderwijs. Het wetsontwerp is bedoeld om de brugklassen van algemeen voortgezet en lager beroepsonderwijs meer op el kaar af te stemmen. Maar de leraren van Blaucapel vrezen dat deze maatre gelen averechts zullen werken. Wan neer het Frans in de eerste klas niet meer verplicht is en de uren van de vakken aardrijkskunde en geschiede nis worden teruggebracht, zullen veel leerlingen zich verkijken op hun ver dere mogelijkheden. Ze zullen denken dat ze verder kunnen op een niveau dat eigenlijk voor hen te hoog ligt. Het wetsontwerp betekent voor deze groep dus alleen uitstel van moeilijk heden. De Utrechtse leraren twijfelen verder aan de mogelijkheid een vak algeme ne techniek in te voeren in de brug klas van het algemeen voortgezet on derwijs. Zij menen dat de scholen daar niet toe zijn uitgerust. En daar komt dan nog bij dat veel leraren werkloos worden door een verande ring van de lesprogramma's. staan. Indien de verkiezingsuitslag duidelijk maakt dat D'66 niet meer dan een politieke splinter wordt, dan moeten we ons op die situatie bera den, daarover zal dan een speciaal partijcongres zich moeten uitspreken. Belangrijk in dat verband is natuur lijk wel dat onze minister en staatsse cretarissen niet ineens partijloos kun nen worden', aldus Jan Terlouw, die zich verder niet wilde uitlaten waar precies voor D'66 de kritische grens tussen wel of niet voortbestaan ligt. De fractievoorzitter ontkende, dat zijn partij afglijdt naar het midden. 'Er zitten belangrijke liberale elementen in onze partij, maar wij vinden het li beralisme als politieke stroming niet volgroeid: we missen met name de maatschappijkritiek daarin. Overigens heeft de WD niets meer met libera lisme te maken', aldus de heer Ter louw. De partij is van plan in de verkie zingscampagne zich met name tegen de WD af te zetten. Terlouw wilde over het liberalisme een debat met Wiegel vóór de verkiezingen. Maar dat gaat niet door, omdat Wiegel zegt geen tijd te hebben. Harde polarisatie tegenover KVP en ARP vindt de heer Terlouw, evenals de PvdA-fractievoor- zitter Ed van Thijn, niet nuttig om dat geprobeerd moet worden KVP en ARP voor een progressief beleid te krijgen. 'KVP en ARP zullen we no dig blijven hebben omdat een meer derheid van de progressieve partijen er voorlopig niet inzit', oordeelde Jan Terlouw. meer toegespitst op het publiek aan wie je Het Boek wilt verkopen. Ik geloof er niks van dat, ondanks mode en televisie, Couperus een schrijver is op wie iedereen afvliegt. Dat zegt niets over het werk van Cou perus, ook niets over het lezende pu bliek. maar meer iets over het feit dat grote groepen uit de bevolking in hun onderwijs nauwelijks iets te we ten komen over onze grote auteurs uit het verleden. Propaganda van het boek voor mensen die al gewend zijn aan lezen is nauwelijks propaganda. De Boekenweekboekjes zijn dan ook eigenlijk meer relatiegeschenken. Leuk voor mensen voor wie Couperus de schrijver was van boeken als De Stille kracht, Eline Vere en De berg van licht, maar nietszeggend voor mensen die literattur vereenzelvigen met 'moeilijk' en die voor hun plezier liever naar een dokters- of streekro man grijpen. Het geWte is dat de CPNB met de 'Boeken van de Maand' zich wél tot die grotere volksmassa's richt met dieren, jeugd- plaat-, toeristische boeken. Eens in het jaar wordt het ze kennelijk te machtig; dan laat ze leu ke cadeautjes maken voor een kleine kring. Van een verslaggever ROTTERDAM Uit protest tegen de steeds oplopende olieprijzen hebben alle schippers gisteren op de schip- persbeurs in Rotterdam geweigerd te nummeren (in te schrijven) op aange boden reizen in Nederland. De actie werd georganiseerd door de algemene schippersvereniging, de grootste organisatie van particuliere binnenschippers in Nederland. Vol gens een woordvoerder van de ASV was het een 'prikactie' en zal de beurs vandaag weer normaal functio neren. De protesterende schippers willen, dat de regering hun op korte termijn toestaat de vrachttarieven aan te pas sen bij de gestegen brandstofkosten. Zij zijn kwaad, dat Den Haag nog niet positief heeft gereageerd op eerdere verzoeken daartoe. Volgens de Rotterdamse schippers zijn hun brandstofprijzen de laatste tien maanden met meer dan honderd procent gestegen. De prijsverhoging, die vandaag is ingegaan, komt neer op 50 gulden per ton. VLAARDINGEN Het Vlaardingse comité Nationale Gedenkdagen heeft het plan om in het kader van de vie ring van Koninginnedag 1974 een ten toonstelling te organiseren over de herdenking van het 700-jarig bestaan. Gedacht wordt aan een expositie, die enkele dagen zou moeten duren en op 30 april geopend zal worden. Voor de samenstelling van deze tentoonstelling wordt ondermeer gedacht dan: foto's, dia's, film, video en plakboeken. Aan deze tentoonstelling zal tevens een wedstrijdelement worden verbonden. Iedere Vlaardinger kan materiaal op sturen voor deze tentoonstelling. In elke categorie zullen enkele prijzen beschikbaar worden gesteld voor de beste inzenders. HEERENVEEN In het dorp Nieu- wehoorne (gemeente Heerenveen) is verzet gerezen tegen het plan een gi gantisch drinkwaterspaarbekken aan te leggen. Met name zijn de bezwaren gericht tegen de 12 meter hoge dijk die zou moeten worden aangelegd om het water in het 'reservoir' vast te houden. Uit het plan dat ter inza ge ligt blijkt voorts, dat de opper vlakte van het waterbekken 320 hecta re zal bedragen met een jaarlijkse capaciteit van 90 miljoen kubieke meter. De bewoners van Nieuwehorne vrezen, dat door het dominerende ka rakter van het drinkwaterbekken een verpaupering van het woon- en leef klimaat zal optreden. VLAARDINGEN Zaterdag 2 maart wordt er een informatieavond georganiseerd die toegankelijk is voor iedereen die iets meer van het jeugd werk van Youth for Christ wil we ten. Dit gebeurt o.m. door: Een film over de koffiebar. 'De Vlaardingse Aktie', optredens van het duo 'Get Ready' en de nieuwe groep 'Kinsfolk'. Deze zang-muziekgroep bestaat uit 4 jongens en 3 meisjes van Y.F.C. Vlaardingen en speelt het gospel-folk genre. Als gast is Ds. G. A. Brucks, directeur van Youth for Christ - Nederland, uitgenodigd, die een toespraakje zal houden. De avond begint om 8.00 in het pand aan de Nieuwelaan no. 1-3 te Vlaardingen. Van een verslaggever DEN HAAG Het vertrouwelijk ad vies van de Raad van State over de wijziging van de waterleidingwet met het oog op de fluoridering van het drinkwater, heeft ter inzage gelegen al of niet bij vergissing in de bibliotheek van de Tweede Kamer. Dit blijkt uit vragen van de kamerle den mevrouw Goudsmil en Beekmans (beiden D'6G), die minister Vorrink (volksgezondheid) hebben gevraagd het advies te publiceren. In een toe lichting op deze vraag wijzen zij erop dat het advies van de Raad van State sinds woensdagmiddag op verzoek van het departement niet meer ter inzage ligt. Nu een aantal Kamerleden wél kennis heeft kunnen nemen van het advies is er, naar nun mening, een ongerechtvaardigd onderscheid gescha pen met die Kamerleden die het ad vies nog niet kennen. Vandaar hun verzoek om publikatie. Frans Kamerorkest in De Doelen ROTTERDAM In de Pro Arte se rie speelde in de kleine Doelen het Orchestre de Chambre de Versailles. Dit uit twaalf strijkers en claveciniste bestaande ensemble heeft onder lei ding van Bernard Wahl composities ten gehore gebracht van Telemann, Clèrambault, Bach, Pergolesi en Hin- demith. In de twee vijfdelige werken van Te lemann en Clèrambault kwam het Or kest al dadelijk tot een draaiie cn ho mogene klankontwikkeling. Middelen en hoogtepunt van het concert vorm de het beroemde Concert in d voor twee violen en strijkensemble van Bach. Twee leden uit het Orkest, de violisten Ami Flammer en Alexandre BelLnager hebben hun soli in knap sa menspel op voortreffelijke wijze ver tolkt. Na de pauze hoorden wij een Concert voor strijkorkest van Pergolesi (1710- 1736), dat met waarlijk feestelijk klin kend Allegro werd besloten. Veel zorg werd ook besteed aan de tot slot ge speelde Fünf Stiicke ftlr Schredcher van Hmdemith. Vooral dn de meester lijke polyfone delen kwam weer dui delijk tot uitdrukking welk een voor treffelijk contrapunt de componist ei- gen is. In het vierde langzame deel kwamen de kwaliteiten van de twee altisten in een prachtig cantabilé naar voren (Hindemith, die zelf altist was, wist voor dit instrument ongemeen fraai te schrijven). Zo groot was het succes dat een toegift moest volgen. Het eer ste deel van een Concert van Michel Corrette. W. H. Wülvekamp. RIDDERKERK Bij de gemeente Ridderkerk (bijna 45.000 inwoners) staan slechts 110 honden ingeschreven voor de hondenbelasting. Dat kan nooit kloppen, meent het gemeentebe stuur en daarom wordt in de komen de dagen een grote actie 'Hondenbe lasting* gehouden. Het wordt een sympatieke actie, zonder verklikkers of zo. Alle inwoners krijgen namelijk een gele kaart-met-antwoordkaart in de bus. De antwoordkaart, die onge- frankeerd kan worden teruggestuurd, bevat slechts drie vragen, naam. adres, en aantal honden. Mensen, die er geen hond op na houden, kunnen de derde vraag naar eer en geweten beantwoorden met 'geen'. Er wordt in de begeleidingskaart wel op gewezen, dat het doen van verkeer de aangifte met het doel de belasting te ontwijken, strafbaar is. Mensen, die hun kaart niet binnen een week te rugsturen, ontvangen een herinne- ringskaart. De opzet van de actie is dat alle mensen reageren, onverschil lig of men wel of geen hond(en) heeft. Het jaartarief voor èèn hond U bedraagt in de gemeente Ridderkerk 10.-. VLAARDINGEN Van vrijdag 1 tot zaterdag 16 maart wordt in de ex positiezaal 'Het Weeshuis' een ten toonstelling gehouden ondfer de titel 'Prentepraat'. Deze expositie waarvan de opzet is, een overzicht te geven van de in de prentkunst toegepaste technieken vanaf 1400 tot heden, is samengesteld door het bureau van de rijksinspecteur voor roerende goede ren. De expositie is op werkdagen ge opend van 14 tot 17 uur, zaterdagen van 10 tot 17 uur en tijdens de koopa vonden (vrijdags) van 19 tot 21 uur De toegang is gratis. De organisatie berust bij de sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlaardingen. Klein verlies bij Grofsmederij LEIDEN Het resultaat van Konink lijke Nederlandsche Grofsmederij over 1973 zal na afschrijvingen een J; gering verlies tonen. Er wordt voorge steld het dividend opnieuw te passe ren. Over 1972 had de maatschappij een nadelig resultaat van 483.000. Voor het laatst werd dividend betaald over 1969 (7 pet). ENSCHEDE Burgemeester en wet houders van Enschede hebben ver klaard dat zij voorlopig geen aanleiding zien de fluoridering van het drinkwa ter in Enschede stop te zetten. Er ko- - men voor de tegenstanders van de flu- oridering enkele tap-punten, maar dit zal dit jaar nog niet het geval zijn. NUTH De 15-jarige scholier H. J. M. Gijzen uit Hulsberg bij Heerlen is gistermorgen in Nuth met zijn fiets tegen de intercity Heerlen-Zandvoort gebotst. Kort daarna is hij overleden. Het ongeluk gebeurde op een overweg met automatische knipperlichten. Elf verontwaardigde Volvo-rijders hebben eerst aangekondigd en later ontkend hun nieuw gekochte auto's naar een veiling te zullen brengen om de vanwege het Zweedse staal als betrouwbaar bekend staande wagens voor liefdadige doeleinden te verkopen. Het Bondsburcau voor Motorvoertuigen van onze oosterburen heeft in Flensburg de kentekenregistratie van twintig miljoen Duitse auto's geheel op tape staan. Hiermee is dit bureau al veel verder gevorderd dan het Nederlands Centraal Bureau voor de Motorrijtuigenbelasting, dat alleen over een uiterst onvolledige computer-registratie van belastingbetalers beschikt. In Duitsland wordt iedere adresverandering of wijziging van bezitter, elke verkeersovertreding (25.000 per dag) en elke ombouw van een wagen op de magneetbonden gezet. Daardoor zijn die gegevens bij bijv. autodiefstal terstond elektronisch oproepbaar. De gege vens verschijnen dan op een tv-scherm. De Duitse politie wil de computer van Flensburg nu bovendien meer gaan inschakelen voor de verkeersveiligheid, on der meer voor een uitvoerige ongevallenregistratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19