CRUIJFF: TOPSCORER EN GELE KAART Blokkeer weer gemotiveerd 'Badminton met België in breedte stimuleren' Johan Heins ruiter van 't jaar FC Basel verrast Lichte straf voor Mühren, Ressel en Nordqvist Diskwalificatie Averina blijft Johan van der Haar brengt voïleybalploeg terug aan top Geen doorgang voor 'blanke' marathon in Zuid-Afrika Wielrenners vragen om maatregelen tegen Vissers Beleidsnota TROUT KWAiRTET RIJ DAG 1 MA ART 197-1 SPORT T13/K17 BARCELONA Johan Cruijff blijft ln Spanje opzien baren. Met Barcelona zorgd e de ex-Ajacied woensdagavond laat in eigen stadion voor drie opmerkelijke zaken. Via een 41 zege op Real Sociedad werd voor de achttiende keer in suc cessie in competitieverband geen verlies geleden, via twee van de vier doelpunten kwam het totaal van Cruijff op vijftien wat goed is voor de eerste plaats op de topscorerslijst en tenslotte liep Cruijff voor het eerst in zijn Spaanse carrière tegen een gele kaart op. Johan Cruijff werd met deze gele kaart bestraft toen hij in het overi gens forse duel natrapte na zelf nog al onbehoorlijk te zijn aangevallen. Cruijff verliet trouwens ook voortij dig het veld. Een kwartier voor het einde liet hij zich vervangen. De Spaanse competitie 'draaide' deze midweekse ronde omdat het afgelo pen weekeinde de interland tegen West-Duitsland werd gespeeld (10 voor Spanje)'. Barcelona was tegen Real Sociedad wel veel sterker, maar kwam pas in de tweede helft aan scoren toe. In de 57ste en 65ste mi nuut waren het kopballen van Jo han Cruijff die Barcelona over het dode punt tilden. Juan Carlos en Asensi maakte daarna het kwartet treffers vol. Door deze overwinning is de voor sprong van Barcelona na 23 van de mas en Oviedo 23-19, 17. Murcia 23- 8, 18. Santander 23-17. Kranten Europees 34 wedstrijden nog steeds zeven punten op het eveneens winnende Atletico .Madrid en acht op het niet verder dan een gelijkspel komende Malaga (11 tegen Espanol). De uitslagen van de wedstrijden uit de 23e 'ronde' van de Spaanse com petitie: Atletico Bilbao-Castellon 2 0. Barcelona-Real Sociedad 41, Oviedo-Celta 11, Valencia-Elche 20. Las Palmas-Gijon 10. Malaga- Espanol 11, Atletico Madrid-San- tander 21, Murcia-Granada 00. Stand: 1. Barcelona 23-35, 2. Atletico Madrid 23-28, 3. Malaga en Atletico Bilbao 23-27, 5. Zaragoza 22-25, 6 Granada en Valencia 23-25, 8. Real Sociedad 23-23, 9. Real Madrid 22-22, 10. Espanol 23-22, 11. Gijon en Celta 23-21, 13. Castellon, Elche, Las Pal- ALGIERS De werkelij ke strijd om het wereldkam pioenschap voetbal van dit jaar zal gaan tussen de Europese deelnemers met West-Duitsland en Joegoslavië als de grootste favorieten. Deze uit spraak is van Ivan Toplak, de coach van het nationale Joegoslavische elf tal dat in Algiers met een volledig tweede divisie-amateurteam deel neemt aan een vriendschappelijk toernooi. 'De Latijnsamerikaanse landen', aldus Toplak, 'en dan speci aal Brazilië en Argentinië zullen in West-Duitsland tegenvallende presta ties leveren.' Tegenvallend was de prestatie van Toplaks team in Al giers tegen Algerije gisteren niet. Zijn amateurs wonnen met 10. Po len won eerder in de openingswed strijd met 30 van een Algerijns militair elftal. ROME De Italiaanse kranten rea geerden nogal relativerend op het 0—0 resultaat van het Itali aanse elftal tegen West-Duitsland. 'I- talië en West-Duitsland hebben in Rome met succes getracht hun zwak ke en sterke kanten te verbergen' luidde de algemene opinie. Wat kop pen van kranten: II Messaggero (Rome): Italië-Duits- land, een gemaskerd bal. Corriero dello Sport (Rome): München zal wat anders zijn. Corriere della Sera (Milaan): Langzame wals in het Olympisch Stadion. Ruud Geels Winst DEN HAAG Cor van der Hart, een van de bondscoaches van de KNVB heeft Club Brugge gevraagd aanvaller Ruud Geels beschikbaar te stellen voor de wedstrijd die Jong Oranje tegen Hongarije speelt op 13 maart (Deventer) in het Europees kampioenschap voor landenploegen onder 23 jaar. Supporters Hamburg-Australië kan op zijn toch naar Europa verzekerd zijn van 2000 supporters. Voor de periode van 13 tot 21 Juni, waarin de ploeg speelt tegen West-Duitsland en de DDR, heeft het Hamburgse VVV inmid dels de boekingen van de supporters bevestigd. 1,3 miljoen DERBY Bruce Rioch, midden velder van Aston Villa, is de elfde speler voor wie een transfersom van 200.000 pon (1.300.000 gulden) of meer, is betaald. Derby County leg de het bedrag voor Rioch op tafel. Het is de tweede aankoop van Derby in deze orde van grootte, twee Jaar geleden werd nog 25.000 pond meer betaald aan Leicester City voor ver dediger David Nish. Het bleef een Brits record tot Everton half februa ri meer dan 300.000 pond neertelde voor Bob Latchford van Birming ham City. TUNIS Het Oostduitse voetbalelf tal heeft zijn oefencampagne in Afri ka voortgezet met een zege op Tu nesië. Het werd 40 na een 20 ruststand door doelpunten van Peter Ducke, Frenzel, Löwe en Dümer. Tegen België WARSCIIAU/DUSSELDORF Het nationale elftal van Polen zal ter voorbereiding op het eindtoernooi Ruud Geels Jong Oranje van het wereldkampioenschap voet bal op 17 april in Brussel of Luik een vriendschappelijke wedstrijd te gen België spelen. Cas Janssens PARIJS De Nederlandse aanval ler van Niraes, Cas Janssens is voor twee duels geschorst. Hij kreeg deze straf opgelegd van de disciplinaire commissie van de Franse voetbal bond wegens misdragingen op het veld. ZEIST (ANP) De Tuchtcommissie van de KNVB heeft Gerrie Muhren, Peter Ressel en de PSV'er Nordqvist lichte stratfen opgelegd. Geen van de ze drie spelers is voor een bindende wedstrijd geschorst. Ajacied Gerrie Mühren kreeg een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd opgelegd met een proeftijd van een jaar en 250 gulden boete Nordqvist kwam er m?t exact dezelfde straf van af en Feyen- oorder Pete- Ressel kreeg slechts een boeking. Wèl onvoorwaardelijk gestraft werd de SVV'er F. Meerhof. Hij moet tevens een boete v«n 75 gulden betalen en mag verweer voeren tegen de omzet ting van eer» lopende voorwaardelijke strf. Veendammer A. Brouwer ten slotte hoorde een voorwaardelijke schorsing tegen zich eisen en een boe te van 50 gulden. DAVOS (SID) Het Russische pro test tegen de diskwalificatie van Tat- jana Averina bij de wereldkampioen schappen sprint, tien dagen geleden in Innsbruck, is door de ISU afgewe zen. Averina hinderde tijdens de 1000 meter de Amerikaanse Sheila Young, toen zij voorlangs probeerde te kruisen. Van onze volleybalnietlewerker AMSTERDAM! Het is nog niet zo heel lang geleden dat Blokkeer, de verrassende finalist voor de Europa Cup voor landskampioeueii, gold als eeu ploeg die absoluut niet te motiveren was. Dit seizoen waren, er eigenlijk maar twee uitschieters. De wedstrijd in Dordrecht tegen Orawi en het duel tegen de VC Tilburg. Twee ploegen die op het vinkentouw zaten de Rijs wij kers van de eerste plaats te ver drijven. Uitlatingen van die teams in de zin van 'nu pakken we dan eindelijk Blokkeer', inspireer den de ploeg van coach Johan van der Haar zo. dat er zonder tot groots spel te komen wel gedegen werd gespeeld. Tot dan drie weken geleden die ver rassende halve finale in Rijswijk plaats vond. Het was niet de eerste keer, dat een Frank Constandse, Jac ques de Vink, Joop Tinkhof en Jur- rien Kooien zover waren gekomen. Onder leiding voor de toen voor hen legendarische Henk Hoogerwaard sneuvelde het toenmalige DES tegen het Roemeense Rapid. Hoogerwaard, die het later steeds slechter met zijn pupillen kon vinden had voor zijn ploeg toen de reputatie opgebouwd vooral aanvallend zeer verrassend te zijn. KWAKKELEN Hoogerwaard heeft het daarna een tijd uitgehouden, is weggegaan omdat de spelers venden dat hij uiteindelijk toch teveel eiste na alles wat zijn spe lers al hadden bereikt, kwam weer 'e- rug. maar zag er uiteindelijk geen brood meer in. 'De motivatie van de jongens was weg', heette het toen al. Een tijd heeft de na diverse sponsor- nrazwervmgen uiteindelijk door Star- lift, directeur De Stoop voorzitter van de FC Amsterdam, behoorlijk omge doopte ploeg wat aangekwakkeld. Begin van dit seizoen kwam er een verandering. Na veel overleg werd Jo han van der Haar, toen nog directeur van de Nederlandse Volleybal Bond aangetrokken. Van der Haar had en-a- ringen met de meeste Blokkeerspe- lers opgedaan in de tijd dat hij de na tionale herenploeg trainde. Deson danks durfden beide partijen het aan. Joop Tinkhof daarover: 'We hadden de keus wat te volleyballen of door het wegvallen van AMVJ er toch wat van te maken. In de competitie ble ken we veel te sterk. Voor vrijwel ie dereen hielden we de ogen gesloten. In feite waren we met heel iets an ders bezig' DEFENSIE Wat dat was wil Johan van der Haar, in het uiten van zijn denkbeelden il- tijd zeer spaarzaam, wel uit de doeken doen: 'Die jongens hadden in feite al- j leen altijd maar aangevallen. Ik heb een ander uitgangspunt genomen. Van Blokkeer was bekend, dat het slecht verdedigde. Daarom ben ik begonnen met de netverdediging wat te verster- ken. Daardoor wordt het veldverdedi- gen wat gemakkelijker. Bovendien laat ik de speling één keer in de week wat aan krachttraining doen'. Het resultaat daarvan was verrassend. Een vergelijking daarop is gemakke- lijk te maken. In het begin van het seizoen speelde Blokkeer tégen AZS Olsztyn. de Poolse kampioen, die -n Nederland een graag geziene gast was. In Coevorden werd het toen uiteinde lijk gemakkelijk een 3-2 zege voor de Polen. Blokkeer kwam toen duidelijk uithou- dingsvermogen tekort. Ondanks de aanwezigheid van Ben krysik als trai ner voor de Nederlandse nationale teams waren die Polen toch niet goed op de hoogte van de veranderingen Zege op Celtic voor Europa Cup 1 BAZEL (Reuter) FC Basel, dat enkele jaren geleden duidelijk door Ajax werd afgetroefd (3-0 en 1-2) heeft in het eerste duel voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup I voor een verrassing gezorgd. De Zwitserse kampioen behaalde op een hard maar goed bespeelbaar veld voor 25.000 toe- schouwers een overwinning met 3-2 op het Schotse Celtic. Het beslissende doel punt kwam voort uit een strafschop, die door Ottmar Hitzfeld in de 63ste minuut werd benut, vier minuten nadat Dalglish voor de gelijkmaker had gezorgd. Hitzfeld zorgde ook voor de eerste Zwitserse treffer, nadat Wilson de score had geopend. Het derde Zwitserse doelpunt kwam op naam van international Karl Odermatl. De uitslag was temeer onverwacht, daar FC Basel door de Zwitserse winterstop mank ging aan praktijkervaring. Maar de ploeg uit Bazel speelde uiterst geïnspireerd en won verdiend. Celtic heeft echter nog alle kans bij de return over veertien dagen in Glasgow de zaken recht te trekken en voor de vierde maal de halve finales binnen te stappcu. DURBAN (Reuter) De orga nisatoren van de vriendenmara- thon ir. Zuid-Afrika de Collegi an Harriers Club, heeft aan zijn eigen leden gevraagd of zij wil len da< niet-blanken zullen mee lopen in de marathon, nadat aanvankelijk was meegedeeld dat er alleen blanken aan zou den meedoen. Dit als reactie op de houding van de gemeente raad van Klxof, een plaats op de route van de marathon van Durban naar Pietermaritzburg, die liet weten de doorgang ie weigeren als de marathon een uitsluitend blanke aangelegen heid zou zijn. Zuid Afrika's mi nister van sport, dr. Piet Koornhof heeft inmiddels laten weten geen bezwaar te hebben als ook niet-blanken meelopen omdat het een internationale sportgebeurtenis betreft. Nederlandse coach Theo ran Voorthuizen na tussenstation Brussel: Van onze badmintonmedewerker BRUSSEL/AMSTERDAM Het succes was het afgelopen weekeinde tijdens de Benelux-badmintonkampioenschappen in Brussel compleet. In alle categorieën (enkel- en dubbelspel, dames, heren en mixed) ging de overwinning in bijna geheel Nederlandse finales naar de Nederlandse afvaardiging. Brussel was ook juist daardoor slechts een 'tussenstation' op de weg naar de Europese kampioenschappen, die in april in Wenen worden gehouden. 'Erg waardevol', oordeelt Theo van Voorthuizen, 'was deze krachtmeting niet'. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de vereniging van beroepswielren ners heeft, naar aanleiding van de manipulaties van Ton Vissers met de beroepswielrenners Ben Janbroers, Klaas Balk, Albert van Midden en Kees Zoontjes op korte termijn bij ue KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) een gesprek aange vraagd. De vereniging wil drie din gen: maatregelen tegen de heer Vis sers, schadeloosstelling van de betrok ken renners en maatregelen om in de toekomst dergelijke wantoestanden te voorkomen. DEN HAAG (ANP) De Koninklij ke Nederlandse Dambond heeft giste ren een beleidsnota 1974 het licht doen zien. Het bestuur van de KNDB heeft deze nota aangeboden aan het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en aan de Ne derlandse Sport Federatie. Tevens -s de 24 pagina's tellende brochure aan alle gemeentebesturen gezonden. De beleidsnota 1974 behandelt onder meer de opbouw organisatie en werk wijze van de KNDB, een overzicht van de wedstrijdmogelijkheden op na tionaal en internationaal gebied, het jeugdwerk, recreatiedammen, training, kadervorming en propaganda. Met na me is veel aandacht geschonken aan het dammen als recreatiesport. In het Benelux-badminton is eenoog Nederland (Europees gezien) koning. 'Ik hoopte dat er nog wat Duitsers en misschien nog enkele andere buitenlan ders zouden meedoen, maar dat was niet het geval.' De Benelux-kampioenschappen waren daarmee gedegradeerd tot een Neder lands onderonsje, waarbij de Belgen slechts in een enkel geval zich met de Nederlandse afvaardiging konden me ten. Luxemburg, waar de badminton- sport nauwelijks van de grond komt, telde helemaal niet mee. Vandaar Van Voorthuizens commentaar: 'Erg waar devol was dat allemaal niet in Brussel.' 'Brussel' als tussenstation voor de EK was een revanche voor de nationale ook. waarbij Clemens Wortel zijn revanche voor de verloren nationale finale trouwens niet kreeg. In de eindstrijd van het Benelux-toer- nooi in Brussel was hij niet opgewas sen tegen een ontketende Rob Ridder, die deze overwinning althans vóór de laatste partij zeker niet verwachtte. 'Ik had in de voorgaande ronden zo slecht gespeeld dat ik mezelf niet veel kans gaf op dit Benelux-kampioenschap.' Maar het merkwaardige gedoe rond de shuttles bleek uiteindelijk in het voordeel van de Haarlemmer te wer ken. De Nederlandse maar ook Je Belgische spelers hadden ernstige klachten geuit over de shuttles die tot en met de halve finales werden ge bruikt. Hoewel het merk door de In ternationale Badmintonfederatie is goedgekeurd, hadden de organisatoren een lading veel te langzame shuttles ontvangen. 'Dat is niet alleen voor het spelpeil', aldus de Nederlandse bondstraincr Theo van Voorthuyzen. 'Als dat het enige was, zou ik niet zoveel bezwaar maken: een topspeler moet zich nu eenmaal kunnen aanpassen aan de omstandigheden en het materiaal. Maar met deze shuttles moesten de spelers veel en veel harder slaan om een béétje tempo in het spel te krij gen. Wat krijg je dan? Op de tweede dag van h-t toernooi liep er een aan tal spelers rond met een pijnlijke arm. Het gpvaar van blessures is vrij groot en dét vind ik wel een ernstige zaak'. De wedstrijdleiding waarin de veelvoudige Belgische kampioen Her man Moens zitting had bleek ge voelig voor de protesten van de spe lers. en liet eiikeie kokers met nieu we. snelle shuttles aanrukken. In de finales maakte men daar gebruik van. Het bleek nadelig voor de enigszins defensief ingestelde Wortel, maar het stimuleerde aan de andere kant Rob Ridder, dia een toernooi dat hij gro tendeels mokkend had doorgebracht toch nog met een vrolijk gezicht af sloot. Nadat hij het enkelspel had ge wonnen, zegevierde hij in de laatste finalepartij, het gemengd-dubbel, ook nog in twee snelle games over' Her man Mocns, die met Gerda Cairnes sa menspeelde. Tn het herendubbelspel daarentegen leed de grillige Nederlandse kampioen samen met broer Boudewijn (ze zijn ook nationaal dubbelkampioen) een sensationele nederlaag tegen het gele genheidsduo Guus van der Vlugt/Piet Ridder: 15-2, 15-5. Vooral Boudewijn Ridder bleek grote moeilijkheden te hebben met de overgang naar de snel le shutlles. Het Benelux-toernooi was dus een tus senstation voor de Europese kampi oenschappen. Niet voor de 'All Eng land*. dat al eerder, van 20 t.e.m. 23 maart in Londen plaats vindt. Naar dit officieuze wereldtoernooi gaat een Nederlandse ploeg waarin plaats is voor vier meisjes. Het niveau van de heren wordt door de technische com missie van de Nederlandse badminton- bond te laag geacht voor dit wereld kampioenschap. Niettemin gaan Rob en Boudewijn Ridder op eigen gele genheid naar Londen. Van de vier uitgezonden dames was alleen de ster ke dubbelspeelster Marja Ridder in Brussel van de partij. Ze deed wat van haar verwacht werd: ze zegevierde in twee dubbelfinales. Maar omdat er naar de Europese in Wenen waar schijnlijk zes meisjes en vijf heren worden uitgezonden, is dat voor Van Voorthuysen het belangrijkste evene ment dit seizoen. 'Zelf ga ik ook niet naar de All England. Dat zou me te veel tijd kosten. Daarom gaat al mijn aandacht uit naar het Europese kam pioenschap. Daar kunnen we mis schien enkele leuke resultaten boeken ln de teamwedstrijden. Hier liggen naar mijn mening mogelijkheden, vooral omdat er een dames-enkel en een dames-dubbel wordt gespeeld'. Nederland is tijdens dat Europese kampioenschap ingedeeld in de eerste categorie. Joke van Beusekom vooral en Marian Luesken in iets mindere mate zijn de grootste troeven in de Nederlandse ploeg. Deze twee vedetten waren afwezig in Brussel, evenals Agnes van der Meu- len en Lili Weyers. Maar vrijwel de gehele subtop was aanwezig. De pas 17-jarige Inge Roseme.ver stelde zich zeer verrassend in de finale van het dames-enkelspel door een overwinning op Margot Kramer. De Duinwijck- speelster ging dóór en werd zelfs sen sationeel Benelux-kampioene door de wedstrijd te winnen van Henny Wes- dorp van het Vlaardingse Vijf Slui zen. Van Voorthuysen: 'Zonder meer een schitterende prestatie van Inge. Het gezelschap was aan elkaar gewaagd en degenen met de zogenaamde vorm- van-de-dag kon dit winnen. Maar het is alleen maar plezierig dat het zo een jonge speelster was. Dat belooft mis schien nog heel wat voor de toekomst. Alhoewel er bij de meisjes verder ook nog een Maureen Oskam hebben die het nog ver kan schoppen'. Wat de heren betreft, daar ligt de zaak wat moeilijker. Van Voorthuysen: 'Daar steken de topheren toch wel erg ver boven de jongeren uit. En dat terwijl onze nationale top toch ook weer een heel stuk achterligt bij de Europese top. Ik geloof dat we onder meer in samenwerking met België moeten gaan proberen de badminton- sport in de breedte te stimuleren. We zouden bij voorbeeld kunnen begin nen met Belgische teams in onze hoofdklasse. Aanvankelijk hebben on ze spelers daar nog niet zoveel aan, maar als het badminton in België over enkele jaren misschien wat meer bete kent, heeft dat ook weer een positieve invloed op onze spelers. De concur rentie moet groter worden. Het heeft niet zoveel zin als een Nederlandse top ook in een Benelux-toernooi zo absoluut superieur is'. SCHAATSEN Atje Keulen zal zaterdag niet starten op de Nederlandse korte- baanlrampioensciappen in Heerenveen. Zij had aanvankelijk wc! toegezegd te zul len deelnemen, maar kwam gisteren als nog op haa»- beslissing terug. TENNIS Tom Okker heeft in Miami de Amerikaan Jlm McManus verslagen met TENNIS Betty Stöve heeft zich ge plaatst voo.- de kwartfinales damesenkel spel van bet Internationale tennistoernooi van Chicago, De Rotterdamse won met 6- 3 6-4 van de Amerikaanse Tory Fretz. VOETRAL Jan Mak. assistent-trainer van FC Groningen, heeft besloten aan het eind van dit seizoen de Groningse eredivisieclub te verlaten, HIJ vindt dat zijn positie onzeker wordt met de op handen zijnde structurele wijzigingen binnen de vereniging. Inmiddels is hij in onderhandeling met een amateurvereni ging die volgend jaar zal moeten uitko men ln de ln te stellen hoofdklasse. WIELRENNEN De Italiaan Giancarlo Polidorl heeft de klassieker Sassari Cag- liarl gewornen. Polidorl legde de 225 km af In vijf uur, 16 minuten en 49 sco Joop Tinkhof ("We stonden met Blokkeer voor de keus') speelt weer gemotiveerd. Op de foto slaat hij de bal langs het SFC-blok. die zich bij de Rijswijkers hadden voorgedaan. Op zaterdag 9 februari vond dan ook de verrassing van het internationale seizoen plaats. Blok keer klopte in een heroïsch gevecht voor een olaats in de Parijse finale de Poolse ploeg. Eerste commentaar van Frank Constandse was toen: 'Heb je het gehoord, ze zoeken in Polen nu een Nederl?ndse trainer'. NIEUWE PEPUTATIE Die overwinning en de daaraan ver bonden finalewedstrijden op vandaag, zaterdag >n zondag hebben Blokkeer een nieuwe reputatie gegeven. Vooral omdat dit resultaat bereikt werd n een volwaardige halve finale. 'We zijn nog nooit zo gemotiveerd geweest', '.ei Jacques de Vink. 'Natuurlijk zijn we nuchter genoeg te weten, dat we tegen bijvoorbeeld CSKA uit Moskou niets klaarmaken. Ook tegen FC Leip zig zal het moeilijk zijn, maar tegen Dynamo zijn we niet kansloos'. KOOS HAMER Indoor Brabant vreest stijgende vraag naar slartgelden van internationale top DEN BOSCH (ANP)' Johan Heins is uitgeroepen tot Nederlands beste ruiter van het jaar 1973. Een speciale commissie, bestaande uit de heren Putters. Jansen en Kortland, had in tegenstelling tot voorgaande jaren niet veel tijd nodig om een unanieme beslissing te nemen. De uit Meppel afkomstige Heins won vorig jaar onder meer de Grote Prijs van Nice en Ierland en de puissance in Rotterdam. Hij zal wor den gehuldigd tijdens het internatio nale concours hippique Indoor-Bra- bant, dat op 8. 9 en 10 maart in Den Bosch wordt gehouden. Deze achtste editie Indoor-Brabant heeft overigens een bezetting die de voorgaande evenementen duidelijk ln sterkte overtreft. Vele topruiters hebben toegezegd naar de Brabant hallen te zullen komen. Opvallend is de deelneming van de volledige Westduitse equipe, die tijdens de Olympische Spelen van München uitkwam: Hardwig Steenken. Frietz Ligges, Hans Günther Winkler en Gerd Wiltfang. Daarnaast zijn uit West-Duitsland onder meer aanwe zig: Alwin en Paul Schockemöhle, Hendrik en Marton Snoek. Lutz Merkel. Wolfgang Kun en Karl Heinz Giebmans. Ook de afvaardi ging uit Groot-Brittannië mag er zijn met onder meer wereldkampi oen David Broome, Europees kampi oen Paddy McMahon, Harvey Smith (onlangs winnaar van de Grote Prijs van West-Berlijn), Ted Edgar, Der eek Rickets en Lionel Dunning. Van Franse zijde hebben onder andere Jean Michel Gaud, Jerome Chabrol en Bertrand Mirabaud ingeschreven en België heeft als sterkste ruiter Ferdy Tyteca in de ploeg opgeno men. Voor veel vuurwerk kunnen voorts Nelson Pessoa (Brazilië) en Hugo Simon (Oostenrijk) zorgen. Jane Womble moet proberen de Amerikaanse eer hoog te houden. Voor Nederland heeft een tiental ruiters ingeschreven, van wie Johan Heins. Jan Maathuis, Harry Wouters van den Oudenweier, Rob Eras en Tjeerd Velstra de meeste kans ma ken in de prijzen te vallen. Het totaal bedrag aan prijzen is ook dit jaar verder opgeschroefd en is de ruim 60.000 gulden gepasseerd. De grootste klapstukken zijn de puissance van zaterdagavond (10.000 gulden), het jachtspringconcours van zondagmiddag (9.000 gulden) en het springconcours om de Grote Prijs van Den Bosch, het slotonder- deel, waar 12.000 gulden valt te vér dienen. Indoor-Brabant (huidige begroting: 300.000 gulden) heeft in zijn bestaan nog nooit winst weten te behalen. 'Het verlies varieert ieder jaar van nul tot 3000 gulden', aldus de heer Van Oekel, voorzitter van de organi serende stichting. 'Dat komt dan ai- tijd achteraf wel weer goed door bij voorbeeld bijdragen van sympatisan- ten. Op deze manier is het wel vol te houden, hoewel ik moet toegeven dat de basis niet al te stevig is. We zijn afhankelijk van de toevallige bereidheid van een gering aantal mensen.' De heer Van Oekel ziet dan ook wel problemen als de huidi ge tendens van de topruiters om startgelden te vragen zich voort gaat zetten. 'Tot nu toe zijn we daar niet vaak mee geconfronteerd', zo zegt hij. 'Als het zich op grote schaal zou voordoen, kunnen we het waar schijnlijk wel een keer opvangen, maar daarna zou het wel eens moei lijk kunnen gaan worden.' De organisatie heeft dit keer in het nauw gebracht door het schrij nende tekort aan hotelruimte in de omgeving een originele oplossing bedacht voor de huisvesting van de deelnemers. Men laat uit Rotterdam de Rijnkruiser 'Holland Emerald' (capaciteit 98 hutten) overkomen, die vlak bij de Brabanthallen wordt gestationeerd. Tenminste, als het 105 meter lange schip de sluis bij het plaatsje Engelen weet te passe ren. Bij zeer ongunstige wind kan de geringe diepte van de sluis- drempel wel eens moeilijkheden op leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17