MIMI» maasvlakte "olie terminal c.v. Hij is er.., Förd Capri II. 4. De nieuwe lijn vol avontuur al vanaf f11.989.- £eus uit drie motoren fW-coupé Scirocco Twee premières van Ned. Dans Theater VU handhaaft band met Potchef stroom ïmancipatie-prijs voor taaksters bij Optilon Man kreeg met carnaval geen hulp van arts (UW/KWARTET DONDERDAG 28 FEBRUARI 1974 in onze sociaal-economische redactie IlSTERDA'M Aan de Optilon vrouwen uit Winschoten, die irig jaar drie weken hebben gestaakt voor de gelijke beloning van m en vrouw, is gistermiddag in een nogal geïrriteerde sfeer de Willielmina Druckerprijs uitgereikt. VW Scirocco in normale uitvoering. Er is ook een sportuitvoering it dubbele koplampen. Beide versies hebben een 'derde deur' achter. ie iicswagen zal voor het vandaag uit- lerachte cnipi-model Scirocco keus flen uit drie motoren. Het gaat r om een 1100 cc-motor van 50 "j-pk vermogen en 1500 cc-motoren i 70 en 85 DIN pk. De 1100 cc-mo- is de kleinste motor, die VW ooit ft ontworpen. Aangezien de con- ïctie geheel nieuw is zal deze chtbron ook wel dienst gaan doen .r het kleine model Blizzard, dat e zomer uitkomt. De twee 1500 cc- toren wijken weinig af van die van VW Passat. >r zowel de 1100 motor als de 1500 van 70 pk is gewone benzine vol- inde. De topsnelheie, die de Sciroc- met de kleinste motor bereikt, be- iagt al 144 km per uur. Beide ande re motoren halen resp. 164 en 175 km per uur. Het coupé-model is zeer com pact met een lengte van 3.85 meter te gen 4.19 meter voor de Passat. Hoewel de prijs nog niet bekendge maakt is, zal die vermoedelijk boven wat de Passat kost uitkomen, althans voor de vergelijkbare versies. Het vrij exclusieve karakter van het nieuwe VW-model is door de fabriek geaccen tueerd met de mededeling, dat de Sci rocco in de Karmann-fabriek zal wor den gebouwd. Karmann is specialist in de carosseriebouw. Het model van de Scirocco is echter, evenals dat van de Passat, ontworpen door de Italiaan se stylist Giorgio Giugiaro. De VW Scirocco zal eind maart in Nederland leverbaar zijn. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Van de twee premières, die het Nederlands Dans- Theater dinsdagavond in een geheel gevulde Rotterdamse Schouw burg presenteerde, kreeg An American Beauty Rose van de Ameri kaanse choreografe Jennifer Muller de meeste bijval. T9/DL9 AMSTERDAM De Vrije Universiteit zal de contacten met de Zuid- Afrikaanse universiteit van Potchefstroom niet verbreken. Een motie van de studentenfractie in de universiteitsraad, waarin werd aange drongen op verbreken van het verdrag van de Vrije Universiteit met de PU, werd met 20 tegen 10 stemmen verworpen. ze prijs wordt sinds vier jaar door t weekblad Libelle ter beschikking tteld aan personen, die zich bijzon- r verdienstelijk hebben gemaakt )r de vrouwenemancipatie. |dens de rede over de gelijke belo- ig, die NW-voorzitter Wim Kok in osterdam hield, toonde een aantal luwen zich vanuit de zaal al weinig tenomen met de activiteiten van de kbeweging op het terrein van de juwenemanclpatie. Samen met vice- przitter Adri de Boon werd hem k slotte door een vertegenwoordig- |r van Doll eMina een (bloemen-) g judaspenningen aangeboden. oe-geroep le-geroep was ook het deel van Li lies hoofdredacteur Peter Middel- fp, toen hij zich wilde verdedigen |en het verwijt dat Libelle zich met I jaarlijkse prijsuitreiking een vrij- lef wil verschaffen om de lezeressen b dit blad vervolgens weer een jaar Ivig op hun ongeëraancipeerde plaats te drukken. Sprekend over overwegingen, die Libelle ertoe bben gebracht de Wilhelmina Druc- rprijs ter beschikking te stellen, larschuwde hij voor de ijver waar- Je vrouwenbewegingen vrouwen in t mannenkamp willen krijgen, touwen moeten volgens hem hun vrouwelijke karakter bewaren en niet klakkeloos aannemen dat ze met een mannelijk karakter beter af zijn. Uit de zaal werd hem te verstaan gegeven dat de overwegingen van Libelle om iets aan de vrouwenemancipatie te doen kennelijk van louter commerciële aard zijn. Mevrouw C. H. Evenhuis-Van Essen, presidente van de Nederlandse vere niging voor vrouwenbelangen, wees er namens deze organisatie op dat er on danks de staking van de Optilon-vrou- wen en ondanks het winnen van ze ventig nieuwe vakbondsleden, door de vakcentrales met geen woord over de gelijke beloning werd gesproken, toen zij hun lijstje met dringende wensen voor 1973 bij de toenmalige formateur Burger moesten inleveren. 'Wel gelij ke contributie, geen gelijke kansen', concludeerde mevrouw Evenhuis-Van Essen. De Optilon-vrouwen allen lid van de in dit gezelschap gewraakte vakbe weging riepen ten slotte idereen op lid te worden van een vakbond. 'Iedere vrouw en elk meisje dat wil meewerken aan de vooruitgang moet toetreden tot de vakbeweging. Alleen kunnen we het niet', aldus de Opti lon-vrouwen. Jennifer Muller eertijds verbonden aan het ensemble José Limon en nu aan dat van Louis Falco heeft als uitgangspunt genomen de Amerikaan se middelbare school, waar zijzelf een maand of drie 'cheerleader' was van het majorettenkorps. Maar zij projec teerde haar schoolmeisjesherinnerin gen op Dallas, Texas en daarmee scherp op een maatschappelijk drama: het Amerikaanse establishment, dat zich, desnoods met hard lichamelijk geweld, keert tegen al wat zich niet daaraan conformeert. Met in een onzichtbare achtergrond de moord op president Kennedy, Wa tergate en noem maar op. Politiek Misschien is het juist de politieke kleur, die dit ballet een zo groot en thousiasme bezorgde, maar dat doet het onrecht. Want de begeleidende muziek is van Burt Alcantara en de componist heeft zijn muziek pas ge maakt toen hij de bewegingen van het ballet zag, zodat er een prachtige een heid tussen dans en begeleiding is ontstaan. En zoals te verwachten van iemand als Jennifer Muller is er veel mooie beweging en goede opbouw te zien, met enorme spanningen, die soms, vooral tegen het slot, wat ge vaarlijk op de rand van de melodra- matiek gaan balanceren maar toch blijven boeien. William Katz en Willy Eisenhart hebben gezorgd voor de costuums: fleurig, lekker hard en zo nu en dan mooi 'vals'. De tweede première was Don Askers Into Shadow op muziek van de Hon gaar Ilja Hurnik. In een voor alle be langstellenden toegankelijke voorbe spreking had balletmeester Hans Knill aangekondigd, dat Don Asker, die met dit ballet als choreograaf de buteerde, zijn lyrische spanningen bij- Minister Van Doorn poseert in museum AMSTERDAM Op zaterdag 8 maart is er in het Rijksmuseum Vincent van Gogh gelegenheid een portret te ma ken van de minister van C.R.M. H. van Doorn. Hij zit daar vanaf 14.00 voor degenen die hem in olieverf of met andere materialen willen schilde ren of tekenen. Wie er voor voelt kan gratis meedoen, na telefonische opga ve (764841) aan het museum. Minister Van Doorn is de negende bekende persoonlijkheid die zich voor dit pose ren voor beroepskunstenaars en ama teurs beschikbaar stelt. Vóór hem de den dat (vanaf 1 juli 1973) Jules Croiset, Henk van Ulsen, Rudi van Dantzig, Sonja Geerlings, Vera Beths, Ned. Blazersensemble, de heer V.W. van Gogh en Bert Schierbeek. De re sultaten van deze 'zittingen' worden van 1 tot 25 maart tentoongesteld in de 'Werkplaats van het Rijksmuseum Van Gogh. Er is tevens een fotorepor tage te zien die Miep ter Hoeven bij deze tentoonstelling maakte. zonder introvert had uitgewerkt, zelfs zodanig, dat die niet gemakkelijk zou den kunnen overkomen op het pu bliek. Daarmee sprak hij over Don Asker als choreograaf eigenlijk een veroordeling uit. Want ballet is thea terkunst en die is allereerst voor een publiek bestemd, niet voor de choreo graaf als zodanig. Aan onoverdraagba re introvertie heeft geen enkel pu bliek behoefte. Koel Wij zagen Into Shadow reeds in voor première in Utrecht en ook dat is moeilijk verteerbaar: zo'n voorpremiè re is een reptitie, maar dan gepresen teerd als normale voorstelling. Zonder costuums, met wellioht allerlei onvol komenheden. Om de zaak uit te pro beren voor publiek. Maar dat publiek betaalt dan wel voor een heuse voor stelling en dat is wel wat anders. Don Asker heeft zich laten inspireren door de disharmonieën in Hurnks mu ziek. Zijn thema is de onmogelijkheid tot opbouwen van goede intermense lijke relaties als er geen werkelijke onderlinge belangstelling en vrouwen zijn. Met alle introvertie kwam Into Sha dow over als een muziekballet met ui terste stylering en als een overi gens helemaal niet oninteressante étude in disharmonieën in muziek en dans, binnen de academische studio sfeer blijvend, met goed uitgevoerde danstechniek, wat koel en weinig ont roering biedend. Zes dansers, die du etten gaan vormen welke al bij de aanleg in verbrokkeling geraken, op nieuw worden opgezet met andere partners, maar dan weer, met de dis harmonie van de muziek mee, uiteen vallen. Soms een trio, dat op dezelfde manier vervluchtigt. MAASTRICHT In het SL Annadal- ziekenhuis in Maastricht is op carna valsmaandag de 54-jarige Maastrichte naar Aarts opgenomen, die tevoren vergeefs had geprobeerd hulp van een huisarts in te roepen. De toestand van de man was gisteren zeer ernstig. De heer Aarts was maandagochtend op bezoek bij een zuster, toen hij zich plotseling onwel voelde. Bekend met de symptomen van een ernstige ziekte waaraan hij lijdt en waarvoor hij al tijd een injectiecapsule en een kaart met behandelingswijze met zich mee draagt, spoedde hij zioh naar de dichtst bijzijnde huisarts, de heer V. Toen de man daar aanbelde werd hij openge daan door mevrouw V. die vertelde dat haar man nog sliep en dat zijn dienst (in verband met de carnaval was een artsendienst van kracht)] eerst over een kwartier inging. De vrouw gaf de man de raad na twaalf uur terug te komen omdat haar man van acht tot twaalf eerst spreekuur hield voor zijn eigen pa tiënten. Wilde hij onmiddellijk hulp, vertelde mevrouw V. de man, dan moest hij zich maar wenden tot de arts die tot acht uur nog wachtdienst had. Omdat de man niet meer in staat was een taxi te bellen om naar de be treffende arts van dienst te gaan. keerde hij terug naar de woning van zijn zuster, daar zakte hij in elkaar. Een broer bracht hem naar het zie kenhuis. Huisarts V. zegt achteraf het gebeur de erg te betreuren. Wel wijst hij er op dat patiënten met dergelijke ern stige ziekten zich beter op de hoogte dienen te houden van het dienstroos ter van de huisartsen tijdens wacht dienst-weekenden en feestdagen. 'Als wij altijd voor patiënten disponibel moeten blijven, heeft de wachtdienst geen zin', aldus de arts. De VU zal nu een brief aan de PU schrijven, waarin wordt uiteengezet welke gedachten aan de VU leven ten aanzien van de apartheid in Zuid-Afri- ka (overigens met uitdrukkelijke ver melding dat de brief niet bedoeld is om ergernis op te wekken), welke be zwaren er leven ten aanzien van de overeenkomst van de VU met de blan ke christelijke zusteruniversiteit De brief zal het verzoek bevatten, op de ze opmerkingen en bezwaren te reage ren om te kijken hoe de overeenkomst eventueel gewijzigd zou kunnen wor den. De brief die nu verstuurd zal worden, vormt een voorlopig eindpunt in de al lang slepende kwestie. Bijna een jaar geleden werd besloten met de PU In contact te treden over het uit wisselingsverdrag. De universiteits raad besloot ook contact te zoeken met de zwarte universiteit in Zuid-Af- rika (Botswana, Lesoto. Swasilo). Of' deze universiteiten contact met de VU op prijs stellen, nu de VU haar con tact met de PU onverkort handhaaft, is niet zeker. Enige tijd geleden ver klaarde dr. G. Setiloane dat de VU zou moeten kiezen: steun aan de blan ken of aan de zwarten. Steun aan bei den zou voor de zwarte universiteiten onaanvaardbaar zijn. In een discussie die aan de beslissing voorafging stelde prof. dr. J. Verkuyl dat een verdrag met de PU compro mitterend voor de VU was. Continue ring van het verdrag is beneden peil, nu er op het ogenblik vele processen gevoerd worden tegen mensen die ge weldloze verandering in Zuid-Afrika nastreven. De PU zwijgt en de stu denten van de PU juichen over deze processen. Professor Verkuyl was vóór contacten met mensen van de PU, maar dan niet in het kader van een verdrag. Studentenpredikant L. Ringnalda keur de eveneens scherp 't veerdrag af. Zijns inziens getuigt het van christelijke hoogmoed als 'we doorgaan als blan ken met blanken te blijven spreken over de zwarten, zonder de zwarten'. En praten met beul en slachtoffers te gelijk kan niet Als de VU werkelijk wil helpen, had ze allang die hulp aan de zwarte universiteit moeten aanbieden. Voorstander van verlenging van het verdrag was dr. J. P. Feddema. Hij vond dat christenen tussen rechts en uiterst links een geweldloze midden weg moeten zoeken, vredestichters in Zuid-Afrika moeten aanmoedigen en nooit een eind aan de dialoog horen te maken. 'Als bepaalde zwarten ons niet begrijpen, dan is dat het kruis dat w emoeten dragen', aldus Fedde ma, wiens standpunt in de eindbeslis sing door de meerderheid gedeeld werd. (Gisteren reeds in een deel onzer edi ties geplaatst). 4 gevestigd te Rotterdam Uitgifte van 9J pCt. obligaties 1974 per 1980/1989 in stukken groot nominaal f 1.000,- aan toonder. Leningsbedrag nominaal f75.000.000,-. Koers van uitgifte zal uiterlijk dinsdag 5 maart 1974 vóór beurs worden bekend gemaakt en in de Officiële Prijscourant van de Vereniging voor de Effectenhandel van die dag worden gepubliceerd. Inschrijving van heden tot donderdag 7 maart 1974,15.00 uur op de voorwaarden van het prospectus d.d. 27 februari 1974, bij de kantoren van ondergetekenden te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, waar prospectussen en inschrijvingsbiljetten, alsmede een exemplaar van het Throughput Agreement, het Agreement on Variation of Percentages, de Common Trust Deea, het Assignment Agreement en het Designating Instrument en exemplaren van de jaarverslagen van de op pag. 1 van het prospectus genoemde maatschappijen ter inzage liggen. amsterdam-rotterdam bank n.v. algemene bank nederland n.v. bank mees hopenv pierson, heldring pierson Amsterdam, 27 februari 1974 Lijstje I -V W»" Sportieve vormgeving vol Inventieve ideeën: het gemak van een derde deur en de veelzijdigheid van neerklapbare stoelen voor 640 liter laadruimte! Een derde deur en 3x zoveel bagageruimte Capri II introduceert wat tot nu toe ondenkbaar was - sportief rijplezier met een zakelijke kant. Een wijde achterdeur, bediend door gasdemper-zuigers, zwaait moeiteloos omhoog om toegang tot een enorme laad ruimte te geven. Met de achterbank neergeklapt is Nieuwe aërodynamische lijn Capri II is één van de veiligste wagens nu op de weg. De stroomlijn komt regelrecht uit de windtunnels, waar Ford de Capri II zijn opwindende, maar ook brand- stofbesparende lijn, gaf. De spoorbreedte achter is bijna 6 cm groter geworden, het zwaartepunt is naar achteren verplaatst; dat betekent een betere wegligging en minder zijwindgevoeligheid. De cabine is extra beschermd door dubbele zijpanelen achter en speciale kooi-konstruktie. Het zicht is naaf alle kanten verbeterd met 23% meer glasoppervlak. Achterruit verwarming Is standaard, behalve op de 1300L. Met de gekombineerde achterruit- wisser/sproeier (standaard op de Ghia) is veilig net, Capri II Ghia is een briljante kombinatle van stijl, luxe en technische verfijning. Gericht op kwaliteit Capri II is tot in de kleinste details afgewerkt Drukknopsluiting op de achterdeur, zodat u niet elke keer een sleutel hoeft te gebruiken. Een speciale bagagehoes leverbaar (standaard op de Ghia). Nog meer komfort en extra geluidsisolatie zijn ingebouwd voor prettig, geruis loos rijden. Keuze uit een beroemde serie motoren: verstelbare hoofdsteunen en sportwielen met radiaal- banden. type motor motorlnhJee DIN pk 1300 ohv 1600 oho (bovenliggende nokkenas) 1600 GT ohc (bovenliggend» nokkenas) 2300 V-8 3000 V-6 1297 1593 1593 2294 2993 57 72 88 108 138 Een volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak voor soepel pook-schakelen, of de nieuwe C3 Ford vol automatische transmissie (behalve op de 1300L). Meer Capri dan ooit De vormgeving blijft onmiskenbaar Capri: een succesformule, die na zijn Introduktie al gauw door andere belangrijke merken werd gevolgd. Nu is Ford er opnieuw met een unieke modelaanbieding. 119 Official Ford Dealers In Nederland hebben de Ford Capri II voor u klaarstaan. Ford Motor Credit. Uw Dealer zal deze financiering graag voor uregelen. de laadruimte meer dan verdubbeld, en voor extra lange voorwerpen kan ook de rug van de rechtervoorstoel worden neergeklapt. In de GT en Ghia versies kunnen de zitplaatsen achterin afzonderlijk neergeklapt worden. Kortom, Capri II biedt 230 liter bagageruimte, als er 4 per sonen in de wagen zitten, 430 liter als 3-zits en maar liefst 640 liter, als alleen de twee voorstoelen gebruikt worden. Duidelijk een sportwagen voor meer dan alleen plezier. •Adviesprijs (incl. BTW) af fabriek Amsterdam. Prijswijzigingen voorbehouden. Ghia: een nieuw begrip van luxe De Capri II Ghia is het luxueuze resultaat van het suc cesvolle samensmelten van Ford en de beroemde Ghia ontwerpstudio in Turijn. Italiaanse elegance manifes teert zich vooral In het gedistingeerde interieur. Anatomisch-gevormde stoelen met ingebouwde hoofdsteunen. Luxe tapijt strekt zich door de hele wagen. Met leer bekleed stuurwiel, te openen ach terzijramen en nog veel meer luxe. Het Ghia embleem zegt het, de elegante grille, sierstrip en gestyleerde aluminium velgen beamen Bekijk en rij 'm bij uw Official Ford Dealer. NUDOENI

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9