'Huis van bewaring ook nu geïsoleerd' t SB&- dichtbij BIDDEN VOOR VREDE Commentaar -jtandel met Rusland het weer Zeer droge lucht weerrapporten Proloog eist voor rechter doorgaan subsidie Eindhoven Aanleg dierenpark in Beilen als 'werkgelegenheid' lopen voor ontwikkelingshulp minadag race brokken r4|0L W/KWAKTET UUNLLIILAG Ail ..UUl Uil IV.4 BINNENLAND T5/K7 N Ut Amerikaanse Huis van Afgevaar- S'gden heeft enige tijd geleden, tot van dc regering-N ixon een voorstel aangenomen om de han- met de Sowjet-Unie te bemoeilij- i, als het Kremlin de emigratie van len blijft bemoeilijken. Het voor al moet nog worden behandeld door Ameikaanse Senaat. Het ziet er- tar uit, dat ook zij het zal aanvaar- tn. rcgering-Nixon poogt naarstig, dit verhinderen. Zij wil de verhouding let de Sowjet-Unie mooi houden, [ennelijk om haar daarbij te steunen, :eft nu de Russische minister van ;ndel, Patolitsjew, op een persconfe- intie in Washington te verstaan gege- dat zijn regering niet van plan is zwichten voor druk van het Ameri kaanse Congres. Als het wetsvoorstel bk door dc Senaat wordt aangeno men, zei hij, 'zullen wij onze handels- itrekkingen op West-Europa hero- jëntcren'. Met andere woorden: als ^merika niet volop handel wil drijven «jet dc Sowjet-Unie, omdat haar rege- .Jng niet genoeg respect toont voor pndamentele mensenrechten, dan ïsjoopt de Sowjet-Unie gewoon wat >|ieer in West-Europa. Daar is men ;rjolgens Patolitsjew blijkbaar niet e jo kieskeurig. ^Inbedoeld heeft de Russische regering laarmee een scherp oordeel geveld si)ver het gebrek aan zedelijk gehalte een deel van de Westeuropese •handelspolitiek. Dat oordeel is juister lan ons lief is. Het gênante gescharrel tan diverse Westeuropese landen met olieleveranciers is daarvan »en sprekeud bewijs. Patolitsjew heeft Jat goed begrepen. De bereidheid van Jeze landen om, ter wille van de com mercie, de belangen van de Joden Jn Israël te negeren, wettigt inderdaad de i Veronderstelling, dat diezelfde landen took bereid zullen zijn om, ter wille de commercie, de belangen van Joden in Rusland te negeren. ach, misschien bewijzen ze die Jo- daar nog een dienst mee ook. *VVant iedere Russische Jood die door gebrek aan westerse pressie niet naar Israël mag emigreren, loopt daardoor ■per slot van rekening ook niet de kans iom het slachtoffer te worden van de jwapens die vanuit West-Europa aan rabischc regeringen zijn geleverd. Staatssecretaris: We mochten niet in de binnenstad bouwen door Leo Kleyn De vele protesten, met name van hulpverleners bij de reclassering en van maatschappelijk werkers, tegen de bouw van een huis van bewaring aan de rand van Amsterdam, zijn bij de staatssecretaris van justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, niet aan dovemansoren gericht. Hij is bereid na te gaan of er vijf torens in plaats van zes gebouwd kramen worden. Maar het is, meent hij, volstrekt onmoge lijk het hele bouwplan maar weer in een bureaula op te bergen. Het bouwplan voorziet in de bouw van zes torens, waarvan er vier die nen ter vervanging van de beide be staande huizen van bewaring in Am sterdam. Er wordt rekening mee ge houden dat ook een van de twee hui zen van bewaring in Haarlem gesloten zal kunnen worden. De vijfde toren zal volgens het plan worden ingericht als vrouwengevangenis (ter vervan- ging van de vrouwengevangenis in Rotterdam) en de zesde als observa tie-afdeling. Mocht tot de bouw van vijf torens worden besloten, dan zul-.1' len vrouwengevangenis en observatie afdeling waarschijnlijk in één toren worden ondergebracht. De mogelijke concessie van de staats secretaris zal geen consequenties heb ben voor de bewoners van het huis van bewaring. Er zal niet worden af geweken van het plan voor hen vier gebouwen met elk 120 plaatsen neer te zetten. Die gebouwen, zei de staats secretaris onlangs in de Tweede Ka mer, bij de beantwoording van vragen over deze kwestie, zullen 'vier vrijwel autonome eenheden' worden, 'al heb ben zij', voegde hij eraan toe. 'voor hun voorzieningen een relatie tot het algemene gebouw'. Degenen die bezwaar maken tegen het plan en zich hebben verenigd in de ac tiegroep 'Stop huis van bewaring', hadden hun protest juist toegespitst op de bouw van die vier torens. Het strookt niet met moderne inzichten, menen zij, aan de ran^ van de stad (ADVERTENTIE) Ó/ÊL Misschien vijf, en geen zes, torens zo'n 'opberghok' te bouwen. In deze krant schreef een medewerker: 'Alge meen is men het ;erover eens, dat een dergelijk omvangrijk nieüwbouwplan, zowel op grond van de plaatskeuze (aan de buitenkant van Amsterdam) als vanwege het massale karakter, een psychisch fnuikende vorm van isolatie met zich meebrengt'. Tot die 'men' mag staatssecretaris Glastra van Loon niet gerekend wor den. Voordat hij, morgen, een gesprek zal hebben met de actiegroep, zegt hij dat hij met betrekking tot de plaats geen keus had en houdt hij staande dat er van massaliteit in het nieuwe gebouw geen sprake zal zijn. De gede tineerden zullen worden onderge bracht in 'kleine eenheden' en vol gens de staatssecretaris kunnen profi teren van recreatievoorzieningen die zij in een klein huis van bewaring on herroepelijk zouden moeten missen. Het enige dat er eigenlijk nog aan ontbreekt, zegt de heer Glastra van Loon, is éen zwembad. Niet zo overtuigd van het betrekkelij ke geluk dat de toekomstige bewoners van het te bouwen huis van bewaring te wachten staat, is de in 1973 door de vorige staatssecretaris van justitie ingestelde Commissie doelstelling en functie huis van bewaring. Deze com missie, die wordt voorgezeten door prof. mr, W. F. C. van Hattum, on langs gepensioneerd als vice-president van de Haagse-rechtbank, vraagt zich in een aan de staatssecretaris gerichte brief met uitgangspunten af, 'of het inrichten van verschillende bestaande panden niet evenzeer financieel- economisoh verantwoord is als de thans in voorbereiding zijnde nieuw bouw'. Volgens, staatssecretaris Glastra van Loon zou dat financieel-economisch niet verantwoord zijn. Met de bouw van het nieuwe hyis van bewaring is een bedrag van 125 miljoen gulden gemoeid; hij rekent snel even voor dat de bouw van een aantal afzonder lijke huizen van "bewaring meer dan een miljard gulden zou kosten. Dat bedrag, zégt hij, 'kan voor de nieuw bouw niet worden, uitgetrokken. 'Op personeel en materieel gebied zitten we toch al met zulke grote tekorten. We hebben nóg. niet eens een helikop ter; die. moeten we lenen'. Aan dc ene kant geeft u hoog op van de kwaliteit van het nieuwe huis van bewaring, maar aan de andere kant lijkt de uitvoering van het nieuw- bouwplan toch te zijn ingegeven door gebrek aan geld voor betere voorzie ningen. Het bezwaar tegen de geïso leerde plaats vaade nieuwe behuizing wordt niet weggenómen. Glastra van Loon: Het is de magistra tuur die hiënscn sVenst te. isoleren. Als die hét niet noodzakelijk vindt, moet „zé het .ook niet doen. Maar zo lang het wel gebeürt, moeten er be paalde voorzfeqjnge'h worden getrof fen. met betrekking tot de vluchtge- vaaHijkheiJ., ^voorbeeld. De mehsen worden dus' geïsoleerd. Ik begrijp niet waarom ze opeens" meer geïsoleerd zouden zijn, als ze aan de rand van de stad terechtkqmiïï; Ib het huidige huis van bewaring- aan heb Kleine- Gartmanplantsoeri, midden in de stad, zitten ze' ook hartstikke geïsoleerd. De bevolking-zOu~trouwens niet willen dat het anders was. Daarmee heb je ook rekening te houden. Voor reclasserlngsmcnsen, advocaten, familieleden zijn fle gedetineerden straks wel-moeilijker te bereiken. Glastra van Loon: Er komen goeie be- zoeksmogèlijkhëden; die worden 'zelfs beter dan nu,het geval is. En de be reikbaarheid is heus niet gek. Er komtegn metrostation in de buurt. Er wordt; een groot parkeerterrein aangelegd. Maar waar het om gaat. Is dat dit de énige mogelijkheid is die we hadden. 'Wij hebben ons gek ge praat om meer in het centrum van Amsterdam te kunnen blijven'. Onze voorkeur ging uit haar een terrein bij de Weesperstraat. Maar de gemeente Amsterdam wilde niet. Hier speelde de gemeentelijke autonomie een rol. Er werd geen terrein beschikbaar ge steld; we werden steeds weggestuurd naar de rand vari de-stad, We konden ook niet bij een andere gemeente te recht, want geen enkele gemeente is er nu eehmaal tuk op een huis van Mr. J. F. Glasua \an Loon bewaring binnen de grenzen te krij gen. Ik ben ervan overtuigd dat als we dit terrein laten schieten, dat we dan ergens benoorden Purmerend te rechtkomen. Voor een paar kleine huizen van be waring waren op minder afgelegen plaatsen misschien wel terreinen te vinden geweest. Glastra van Loon: Je moet ook reke ning houden met de bedrijfs-economi- sche aspecten, je afvragen: wat bete kent de financiële kant van een plan? Bij de bouw van verschillende kleine huizen van bewaring hadden we bo vendien niet die optimale recreatie- en andere voorzieningen kunnen tref fen die er nu komen. Die zouden dan niet meer te betalen zijn geweest. We hebben ernaar gestreefd binnen het complex zelfstandige eenheden te scheppen. Daarom hebben we in de hoogte gebouwd. Die gebouwen wor den 43 meter hoog; dat is middelhoog. Ook de capaciteit van het nieuwe huis van bewaring stuit op verzet. Wie ruimte schept, zo wordt geredeneerd, wil die ook vullen, en dat, terwijl al gemeen gestreefd wordt naar beper king van de duur van voorlopige hechtenis. Glastra van Loon: Het huis van bewa ring krijgt 480 plaatsen. Bij een bezet tingsgraad van tachtig procent, die aanvaardbaar is, kom je uit op 400 plaatsen. In Amsterdam zitten we daar nu al boven. Overigens wil ik in Amsterdam ook genoegen nemen met een bezettingsgraad van zestig pro cent. Je kunt bij die 480 plaatsen nog de zestig plaatsen van de observatie afdeling optellen, maar dat is dan ge deeltelijk een dubbeltelling, omdat die afdeling een regionale functie heeft. Dat het aantal preventief ge- hechten in Amsterdam in de toekomst sterk zal dalen, is niet aannemelijk, omdat voorarrest daar zo min moge lijk wordt opgelegd; Amsterdam heeft daarin altijd al vooropgelopen. Maar gesteld dat het wel gebeurt, dan kun je de lege ruimten altijd nog een an dere bestemming geven, er kortge straften onderbrengen bijvoorbeeld. Voor kortgestraften is een verblijf in een huis van bewaring geen achteruit gang. Gevreesd wordt dat, met het oog op de capaciteit, ook de huizen van bewa ring in Haarlem, Alkmaar en Utrecht gesloten zullen worden. Glastra van Loon: Van de huizen van bewaring in Haarlem gaat er mogelijk een dicht, omdat daar uitsluitend Am sterdammers zitten. Het ligt niet in de bedoeling ook andere huizen van bewaring te sluiten, maar ik kan net evenmin uitsluiten. Dezer dagen hebt u gesprekken ge voerd met de commissie-Van Hattum en met de Rcciasscringsraad Amster dam. Op grond van die gesprekken gaat u na of niet met de bouw van vijf torens kan worden volstaan. Heb ben ze u aan het twijfelen gebracht over dc capaciteit van het nieuwe huis van bewaring? Glastra van Loon: Tot nog toe heb ik geen aanleiding gevonden de capaci teit te verminderen. Voor die conclu sie is mij geen grondslag geleverd. Maar ik kan daarom wel onderzoeken of het mogelijk is, wenselijk is, aan bepaalde verlangens tegemoet te ko men. Het is onzinnig om je gepant serd op te stellen, als er bezwaren zijn. Je moet natuurlijk niet botweg zeggen: besluit is besluit De Reclasscrlngsraad Amsterdam heeft met name bezwaar tegen de bouw van een observatie-afdeling bij een huis van bewaring, waarin men sen zitten die nog niet veroordeeld zijn en daarom ook nog niet aan een behandeling onderworpen zouden moeten worden. Glastra van Loon: Ik erken dat er be zwaren zijn, maar je moet die bezwa ren ook wegen. De Reclasseringsraad zou liever zien dat er buiten het huis van bewaring een observatie- en ad viesinrichting kwam. Overigens heb ben hebben ze niet meer gezegd dan: liever niet in het huis van bewaring. Ik heb ze gevraagd om daan-oor maar elders in de stad een pand te zoeken. Staatssecretaris Glastra van Loon geeft de Reclasseringsraad daarbij niet veel kans. Zelf heeft hij, door on wil van het Amsterdamse gemeentebe stuur, ook geen kans gehad om uit de polder te blijven. De aanbesteding van het nieuwe huis van bewaring zal daarom niet lang meer op zich laten wachten. Uiterlijk in september, ver wacht de staatssecretaris, zal het zo ver zijn. Het huis van bewaring aan het Kleine-Gartmanplantsoen moet tenslotte al in september 1975 ont ruimd zijn, op straffe van een door de gemeente Amsterdam uit te delen fik se boete van zo'n paar miljoen. Een paar maanden later moet ook het an dere huis van bewaring in Amsterdam leeg zijn. Ondanks alle bèzwart;i, schrikt de heer Glastra van Loon er niet voor te rug toch te gaan bouwen. 'Als je niks doet', stelt hij, 'word je ook nooit wij zer'. Hij zegt bovendien niet langer te kunnen wachten, omdat de gedeti neerden nu in erbarmelijke omstan digheden zijn gehuisvest: 'De nood in Amsterdam is ten hemel schreiend'. De staatssecretaris heeft het plan niet zelf bedacht; hij is er ook maar mee opgescheept Maar hij staat er, zegt hij, wel achter: 'Gegeven alle beper kingen en wenselijkheden, geloof ik dat het plan voor het nieuwe huis van bewaring aan optimale voorwaar den voldoet Dat er mensen afgezon derd moeten worden, heeft nu een maal een reeks van consequenties die je beperkingen opleggen'. AMSTERDAM Vrijdag wordt de jaarlijkse ivereld- gebedsdag gehouden. Het thema is 'Maak ons vrede stichtersIn honderdzestig landen over de gehele we reld ivorden in steden en dorpen samenkomsten ge houden. Van onze weerkundige medewerker Van ZuidrRusland tot onze omgeving staat een straffe stroming uit oost tot zuid-oost, waarmee zeer droge lucht wordt aangevoerd. De dauwpunten hierin liggen zeer laag. In Frankfurt aan de Oder (DDR) was het gisteren middag om 4 uur minus 9 graden Cel sius bij een droge luchttemperatuur van plus 4 graden. De dauwpuntsde pressie dus: 13 graden. In het giste ren al genoemde Bialystok (noord oost-Polen) bedroeg het 12 graden (minus 10 en plus 2 graden). Wanneer in juni, juli of augustus zo'n langgerekte hogedrukzone via de Oostzee naar Engeland domineerde, zou dit betekenen dat we een periode met warm en droog zomerweer beleef den met dagelijks temperaturen van 25 graden of hoger. Nu vriest het 's nachts vier tot zes graden. De voor uitzichten toijzen ook nu op een gelei delijk hoger worden van de tempera turen: een verloop dat karakteristiek is voor een situatie als de huidige. Tijdens het weekeind wordt de kans op wat neerslag bovendien groter. Een abonnee uit Wieringerwerf stelt een vraag over de ligging van de weerschepen op de oceaan. Deze wor den bemand door Amerikanen, Engel sen, Fransen, Nederlanders en Noren. Om de drie toeken wordt een schip af gelost door een ander. De posten I en J ten noordwesten en westen, van de Britse eilanden worden bediend door Nederland en Engeland, K. ten ives- ten van de golf van Biskaje door Frankrijk en Nederland, A tussen Zuid-Groenland en IJsland door Ne derland en de Verenigde Staten (niet regelmatig meer), M is voor Neder land en Noorwegen en' vefdeï de pos ten D, E, 11, en B voor de oostkust van Amerika en Canada door de VS, maar.daar zit nu ook wel wat de- klad in. Helaas hebben de Amerika nen de post C, midden op de oceaan, van 1 januari af helemaal opgegeven vanwege bezuiniging. Binnenkort volgt er wat de weerschepen betreft een verdere reorganisatie. De schepen varen in een 'kringetje' rond en hebben dus geen exacte posi tie. Zo gaf het weerschip India dins dagmiddag als positie 58 graden 9 mi nuten noord, 19 graden 2 minuten west door en woensdagmorgen: 59 graden noord, 19 graden west. Het weerschip Kilo was bij gelijkblijvende breedte 3 minuten meer naar het wes ten opgestoomd. max. temp. neer slag De ou,dste waarnemingen van een koopvaardijschip aanwezig in het KNMi-archief dateert van1823: Briefschrijver-vindt het kaartje in on ze krant te klein: IJsland, Groenland en Newfoundland ontbreken er bij voorbeeld op.'We zijn liet met hem eens, maar vrezen dat hierin voorlo pig geeil'verandering kan komen. Amsterdam zwaar bew 3 0 De Bilt zwaar bew 4 0 Deelen zwaar bew 4 0 Eelde on bew 5 0 Eindhoven licht bew 2 0 Den Helder onbew 4 0 Luchth. R'dam zwaar bew 2 0 Twente half bew 5 0 Vlissingen zwaar bew 3 0 Zuid-Limburg zwaar bew 3 0 Aberdeen geheel bew 7 0 Athene zwaar bew 8 0 Barcelona half bew 13 0 Berlijn onbew 4 0 Bordeaux zwaar bew 6 0 Brussel zwaar bew 3 0 Helsinki geheel bew 1 0 Innsbruck onbew 8 0 Kopenhagen onbew 4 0 Lissabon onbew 17 0 Locarno zwaar bew 7 0 Londen sneeuwbui 4 0.1 Luxemburg zwaar bew J 0 EINDHOVEN Toneelgroep Proloog heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Eindhoven. Op 5 maart zal de president van de Bossche rechtb.nk beslissen of de Eindhoven- se subsidie inderdaad met ingang van 1 september mag ophouden. De ge meenteraad besloot vorige week vrij dag hiertoe met 18 stemmen voor en 17 tegen. Het bestuur van Proloog vindt de procedure die gemoeid is met het vernet.gen van dit raadsbe sluit door de Kroon, te lang duren. In verband met de rechtsonzekerheid van de 39 medewerkers wil het bestuur zo snel mogelijk een duidelijke uit spraak. Tijdens het kort geding zullen de be langen van Proloog worden behartigd door mr P. H. Bakker Schut, tewijl mr. F. A. van Kemenade sr. de ge meente Eindhoven zal vertegenwoor digen. Het bestuur van Proloog had het kort geding graag voor 1 maart willen laten plaatsvinden in verband met de CAO-verplichtingen van de medewerkers. De president van de rechtbank heeft echter een latere da tum gekozen in verband met de voor bereidingstijd var mr. van Kemenade. Van eer onzer verslaggevers ASSEN Tot een aantal werden die in het kader van het extra werkgele genheidsprogramma 1873 in Drente zullen worden uitgevoerd, behoren onder ïeer de aanleg van een dieren park in Beiler en de herindeling van het bekende Noorder Dierenpark in Emmen. Tevens wordt in Roden een perceel aan de Brink omgebouwd tot museum kinderwereld. In De Wijk wordt een open luchtbad gebouwd en in Hollandscheveld komt de rest var de hervormde kerk aan bod. Tot de werken behoren voorts diverse recon structies van straten, aanleg van riole ring en dergelijke, verspreid over de provincie. onder redactie van loessmit Met een vliegtuig zit je in een mum van tijd in Israël, maar de politicoloog drs. Tjibbe Bijlsma gaat er zeker twee maanden over doen. Dat komt doordat hij wil gaan lopen, als het even kan met flink wat mee lopers. Niet voor de grap, maar om propaganda te ma ken voor méér ontwikkelingshulp en om te demonstreren voor gelij ke rechten voor de Palestijnse vluchtelingen. Drs. Bijlsma maakt deel uit van het 'Komitee koppeltochten', dat dit jaar nog een wandeling organi seert: een voettocht door de zeven provincies rondom het IJsselmeer, die drie weken in beslag gaat ne men. Ook die tocht heeft alles te maken met ontwikkelingshulp, met name met de 'koppelgemeenten', ac tiemodel van het comité dat zulke gemeenten het beste voorbeeld van ontwikkelingssamenwerking vindt. In ons land zijn bijvoorbeeld zo'n tien gemeenten 'gekoppeld' aan ge meenten in Bangla Desj. Ze zijn er ook in Ceijlon, India en andere ontwikkelingslanden. De koppelge- meevte legt contacten en zorgt ook materieel voor de verre vrienden. Doordat men zich zo veel persoon lijker door de nood van de ander voelt aangesproken, brengt zo'n (langdurige) koppeling in alle op zichten veel meer op dan eenmali ge nationale acties. Voor beide voettochten geldt dat er onderweg vaak gestopt wordt om de plaatselijke bevolking over deze vorm van samenwerking voor te lichtenwant er zijn nog hon derdduizenden dorpen die op deze manier geholpen zouden kunnen worden. Ooi: in België en Frank rijk zijn er bij voorbaat al pleis terplaatsen genoeg, want daar be staan, net als in Italië en Zweden, tientallen koppelgemeenten. Drie jaar geleden maakte drs. Bijlsma voor het eerst een voet tocht, richting Afrika. Het ging toen ook om ontwikkelingshulp en om de honger in de wereld, met één speciaal project: een sociale academie in Tanzania, waarvoor onderweg geld werd ingezameld. Al een jaar of tien is de heer Bijlsma in de weer om de aandacht te vestigen op hanger, armoede °.n uitbuiting. Tussen de acht en de tien keer voerde hij acties, waar onder nogal eens hongerstakingen. Met wandeltochten heeft hij ook al de nodige ervaring opgedaan. De voettocht naar Afrika ging tot nog toe het verst. Vorig jaar heeft hij met twintig, vijfentwintig anderen een Istcël-oefenuandeUng naar Antwerpen gemaakt. 'Wc willen het nu rustig aan doen, zodat we onderweg ook tijd hebben om sa men over de problemen te praten. Daar kom. je als deelnemers met zoveel leringen tussendoor anders niet. aan toe Iedereen die veel tijd heeft, kan mee. Geld mag geen rol spelen, maar mag althans geen beletsel zijn. 'Op zo'n zeven gulden per dag moeten we zeker rekenen, maar de meesten zullen scholieren en studenten zijn voor wie dat een hoop geld is. Daarom draagt ieder een gewoon zoveel bij als hij of zij kan en dat delen we samen. De be doeling is tot Marseille te lopen en vandaar met de boot verder te gaan. Hebben we niet genoeg geld voor de bootreis, dan kunnen we eventueel liftend via Turkije'. De u-andeling Amsterdam- Jeruzalem start volgens plan op 15 augustus. Niet vaststaat, wanneer de deelne mers terug zullen zijn. Dat ligt er helemaal aan wat ze in Israël zelf voor de Palestijnen kunnen onder nemen. Voor de tocht rondom het IJssel meer (van 12 juli tot 2 augustus) kunnen belangstellenden zich aan melden bij Leo Clasquin, Mei doornsingel 268 in Overschie, tel. 010-181542, voor de Israëltocht bij drs. Bijlsma. Kerkebuurt 199, Berk hout, tel. 02295-566. Wel zo gauw mogelijk, icant het is erg belang rijk van tevoren samen over het doel te praten, zodat iedereen pre cies weet waarvoor hij meeloopt. De nacht van 26 op 27 april is voor ruim duizend studenten een heel belangrijke. Dat wordt de nacht van de tweede Batavierenra ce. een estafetteloop voor die stu denten van Nijmegen naar Ensche de. 180 kilometer door het grensge bied. Elke ploeg wordt gevormd door vierentwintig lopers, onder wie tenminste drie dames, dus meer kan ook. De heren moeten etappes van zes tot tien kilometer afleggen, de dames van vier tot vijf. De Batavierenrace, die van Nijmegen via de Duitse plaatsen Kleef en Emmerik ons land weer inracet, eindigt 's avonds om een uur of zes op het terrein van de TH Twente. Gary Garter, een vermaard honkballer uit Montreal, laat zien dat hij niet alleen op sportgebied zijn mannetje staat. Ook met een kauwgom- bal kan hij goed overweg, zij het dat het masker de moge lijkheden beperkt. Als het aan de Franse dolle mina's ligt wordt het dit jaar in hun land een dolle moederdag. Op die dag willen de leden van de 'vrou wen-bevrijdingsbeweging* al hun seksegenoten in het hele land zien staken. Dat zou inhouden, dat er dan geen vrouw op haar werk ver schijnt, geen meisje op school zit, geen studente zich op de universi teit vertoont, geen huisvrouw ook maar een vinger thuis uitsteekt, dat ze geen boodschappen doet, dat ze haar man voor de kinderen laat opdraaien, dat ze die man in geen enkel opzicht zijn zin geeft en dat zelfs de prostituées een dagje rust nemen. Of Frankrijk echt een dolle moe derdag zal beleven, is nog maar de vraag. Eerst zal er nog eens goed over het actieprogramma gepraat moeten worden, want er is een stroming - de 'politieke en psycho analytische groep' in deze femi nistische bevrijdingsbeweging, die de plannen veel te ver vindt gaan. Door straatdemonstraties wordt de uitbuiting van de Franse vrouw ie dereen al duidelijk genoeg, vinden deze gematigde bevrijdsters. Bij zijn werkbezoek aan Kampen kreeg de commissaris van de ko ningin in Overijssel, mr. J. L. M. Niers, deze week 'Kamper brokken' aangeboden. Het eerste exemplaar van een brochure van Kampens bureau voorlichting, een 'verlies- en winstrekening van de voormali ge investeringskern Kampen, door een onthutst gemeentelijk apparaat met grote snelheid opgemaakt ter informatie aan de centrale over heid, aan de provincie en niet in de laatste plaats aan de Kamper gemeenschap, die met de brokken dreigt te blijven zitten'. Het is al duidelijk: de brochure heeft weinig te maken met de ook Kamper brokken genaamde versna pering (een 'luchtig zoet koekje, smeltend op de tong'). De brochu re is samengesteld uit een brok ge schiedenis, een brok vooruitgang, een brok ellende en een brok vi sie. Eigenlijk allemaal brokken vol teleurstelling. Het brok visie zal uitkomst moeten brengen. Daar kunnen mr. Niers en alle anderen die de tekst toegestuurd kregen, uit lezen hoe Kampen een minder zwaar op de maag liggend brok toekomst aan zijn brochure zou kunnen toevoegen. 'Ik heb om iemand gebeld om de verstopte leiding te repareren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7