frijheid onderwijs :s niet in gevaar m KSr rQQ \Hj Trip is tegen kerncentrale Dennendal conflict door bestuur gepland Ton schadevergoeding voor ongevraagde sterilisatie geëist Ans Beentjes bij première jpi Kemenade in begrotingsdebat: I 'Meester' en 'juf' bestaan niet meer Groninger Staten gaan kijken in Groot-Bronswijk Bij Schokbeton Kampen honderd mensen ontslagen (ndere mening dan Lubbers: noodzaak risico ontbreekt DitlsNeerlands zachtste borrel JTS /K'S ARTET DONDERDAG 28 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 eU .toiize paMementsrëdactie r HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft gisteren de Tweede Kamer verzekerd, regering de vrijheid van onderwijs niet in gevaar wil brengen. Het tegendeel is het geval, de le|>ed van de betrokkenen, van de ouders, docenten en leerlingen, moest juist worden bevorderd, jis een essentiële voorwaarde voor de democratie. Het gaat hier om een recht van de burger, zei minister, dat even belangrijk is als de vrijheid van meningsuiting. t vloed van de betrokkenen is ook yezenlijke voorwaarde voor het van het onderwijs. Door het wijs, vervolgde de bewindsman, n de leerlingen een beter in krijgen op de maatschappelijke vkelingen en verhoudingen. Het wijs maakt de leerlingen mon- en weerbaarder. Dat is geen im maar het tegenovergestel- ter Van Kemenade noemde het g vijs een belangrijk aspect van g van de overheid door het wel- laar door het nu bestaande on- worden de bestaande lillen in de maatschappij onvol- e geringer. Zo is de deelname I inderen uit het arbeidersmilieu liet grondig veranderd. Door de der gen in het onderwijsbestel er jetere spreiding van kennis, en inkomen mogelijk worden, il volgens minister Van Kemena- enwel niet zeggen, dat het on- js dan een breekijzer is voor de leringea in de samenleving. De van de overheid is belangrijk, ze legt zich vooral beperkingen anneer het gaat om de aard en (ADVERTENTIE) de inhoud van het onderwijs. De minister citeerde wijlen dr. Bruins Slot, die bij de behandeling van de mammoetwet in de Tweede Kamer had gesteld, dat het onderwijs adequaat moet zijn aan de eisen van de maatschappelijke ontwikkeling. Overigens wees de minister erop, dat beslissingen over het onderwijs ook politiek zijn. Het afwijzen van het maatschappelijk perspectief, waarover hij vooral had gesproken, is ook een politieke keus. Middenschool Een van de belangrijkste veranderin gen in het onderwijsbestel is de in voering van de middenschool voor 12- tot 16-jarigen. Een van de doelstellin gen van de invoering van dit school type is, dat er meer kansen ontstaan voor alle leerlingen. De minister be loofde evenwel, dat de experimenten met de middenschool niet betekenen dat deze school er beslist zal komen. 'Als de uitgangspunten niet gereali seerd worden, zullen we er nooit aan beginnen', zei hij. De kritiek op de middenscholen is vooral van de WD en CHU gekomen. Staatssecretaris Veerman, die de por tefeuille beheert van' het voortgezet onderwijs, verzette zich hier duidelijk tegen. Het is volstrekt onjuist, zei hij, zich af te zetten tegen ontwikkelingen die de onderwijsstructuren verande ren. Aan de andere kant moet verder gewerkt worden aan alle mogelijkhe den, die de mammoetwet biedt. Het is een blijvende taak om met even grote zorgvuldigheid te werken aan het be staande onderwijs als aan de nieuwe ontwikkelingen. Uit het betoog van de staatssecretaris bleek, dat de huisvesting van de leer- lingéfi van het voortgezet onderwijs grote problemen schept. In 1946 telde dit onderwijs 400.000 leerlingen; nu zijn het er 1.200.000. Jaarlijks komen er zo'n 50.000 bij. In 1975 zorgt de ge boortegolf van rond 1960 zelfs voor 80.000 nieuwe leerlingen. Gelukkig kan het voortgezet onderwijs gehol pen worden met lokalen, die bij het basis-onderwijs vrijkomen. Dat is vooral in oudere wijken het geval. Verder blijft het behelpen met nood voorzieningen. Pas na 1983 zal het aantal leerlingen niet meer toenemen. Dan kan het accent sterker worden gelegd op de kwaliteit van het onder wijs. Minister Van Kemenade kon de CHU en ARP nog geen protestatnse leraren opleiding beloven naast de bestaande opleiding aan de VU in Amsterdam. De bewindsman blijkt er de voorkeur aan te geven, dat de initaitiefnemers van de christelijke opleiding samen gaan doen met het comité in Overijs sel, dat een aanvraag heeft ingediend voor een algemene opleiding. Bandopnamen onthullen voorbereiding UTRECHT 'Het conflict-Dennen dal is geen uit de hand gelopen ruzie, maar eep onderdeel van een zorgvuldig voorbereid plan, dat het uiteindelijk ontslag van Dennen dal-directeur Carol Muller tot vooropgezet döel had'. Dit meldt het weekblad Vrij Nederland. Het blad baseert dit op een aantal geluidsbanden uit het archief van het bestuur van de Willem Arntsz- stiehting, die de redactie van dit weekblad heeft toegespeeld gekre gen. Deze bandjes zijn tijdens een van de bezettingen van het be- stuurshuis van de W.A.-stichting in Utrecht ontvreemd. Ze laten duidelijk zien, aldus VN, 'hoe het bestuur het conflict-Dennendal, lang voor het naar buiten kwam, al bezig was voor te bereiden'. In totaal worden zoveel mogelijk letterlijke citaten van vier gesprek ken tussen bestuursleden onder ling, maar ook met het staflid Hendrik van Nek en vertegenwoor digers van de ouders gepubliceerd. Het eerste gesprek (een bandje van 20 november vorig jaar) be licht de merkwaardige rol, die Van Nek in dit conflict speelt en waar in de bestuursleden Middelhuis, Drechsel en Hessing proberen (met succes) zoveel mogelijk infor matie uit Van Nek te krijgen over Dennendal en Carel Muller. Rugdekking In dat gésprek komt al duidelijk naar voreii, dat het bestuur zint op plannen om Muller uit te schake len, maar waarbij het wel, zoals Hessing opmerkt: 'van alle kanten rugdekking moet hebben'. In dat Middelhuis gesprek zegt het bestuur ook tegen Van Nek, dat het 'volledig achter hem staat'. De volgende gesprekken, gedateerd op respectievelijk 21 en 27 decem ber en 11 januari van dit jaar, la ten zien, hoe deze plannen verder worden uitgewerkt. Met name het derde gesprek, waarin het bestuur de (toen nog) aarzelende ouders probeert aan zijn kant te krijgen, is onthullend. Aan het eind van dit gesprek concludeert bestuurslid Hessing: 'Muller moet nu eens ac cepteren, dat dit keer op zijn haan géén koning heeft gekraaid'. En Veldkamp merkt op: 'Die man hoort natuurlijk ontslagen te wor den'. Drs. W. Drechsel, lid van het be stuur van de W.A.-stichting, dat de gewoonte heeft om ieder gesprek op de band op te nemen, deelde gisteravond mee, dat er inderdaad bandjes uit de archieven van het W.A.-bestuur vermist worden en dat hij van deze vermissing aangif te heeft gedaan bij de politie te Utrecht Hij heeft VN nog niet ge lezen, maar zegde toe dit zoals ie dere week gebruikelijk, te zullen doen. Hij zei verder: 'Ik geloof niet, dat het veel zin heeft om hierover nog iets te zeggen'. Merkwaardig: Het staflid Hendrik van Nek, die door de onthullingen van VN in een uiterst merkwaardig daglicht komt te staan, zei desgevraagd: 'Het is een leuke primeur voor VN en ik ben er erg benieuwd naar. Het is natuurlijk wel zo, dat met die bandjes alles in feite kan wor den uitgehaald. Verder heb ik geen commentaar. Het wordt zo'n welles/nietes geroep en dat zie ik niet zo. Ik weet niet wat ik ermee moet'. De ontslagen directeur van Den nendal, drs. Carel Muller, vond, dat het gepubliceerde twee dingen duidelijk maakte. 'Ten eerste blijkt, dat Hendrik van Nek door het bestuur is gemanipuleerd en dat hij welbewust met behulp van het bestuur bezig is Dennendal beentje te lichten. Eu daarnaast is nu duidelijk, dat het bestuur a!5e andere groeperingen, en met name de ouders, welbewust heeft opge roepen om een eind te maken aan Dennendal. Ik voor mij vind dat eigenlijk onvoorstelbaar en ben daar echt geschokt door'. \IMON - FIUHLEN MET VERKOOP VAM VIEES. ÖELQIO T/M Z MAAKT. die telefoon neer mam, wil eerst mijn kant van i zaak vertellen?' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het beroep van on derwijzer is niet onaantrekkelijk. Dit blijkt duidelijk uit de grote animo voor de pedagogische academie, de in stelling die voor dit beroep opleidt. Minister Van Kemenade van onder wijs heeft dit gisteren geantwoord aan mevrouw .Nellie Smit-Krbes, die in de Tweede Kamer had gevraagd hoe je het beroep van onderwijzer en leraar aantrekkelijker zou kunnen ma ken. Het beeld van de 'meester' of 'juf, die van zijn of haar katheder af de kinderett kennis inpompt, bestaat niet meer. Het imago van het beroep is nu veel beter, aldus de minister, als ge volg van de gewijzigde opleiding en de andere werkwijze in de school. ROTTERDAM Het echtpaar A. H. (44) en mevrouw J. H. (29) uit Capelle aan de IJssel lieeft voor de rechtbank in Rotterdam 100.000 gulden schadevergoeding geëist van de gynaecologe die mevrouw H. twee jaar geleden ongevraagd steriliseerde. (ADVERTENTIE) In het Amsterdamse City-theater vond gistermorgen de pi'emière plaats van de Belgische speelfilm 'De Loteling'. De hoofdrol wordt gespeeld door de actrice Ans Beentjes, op de foto met regisseur Ro land Verhavert. Na de opname van de film werd mij ernstig ziek. Gisteren mocht ze even het ziekenhuis verlaten om zelf de film te kunnen zien. GRONINGEN Gedeputeerde dr. G. Mik zal aan het bestuur van de psychiatrische inrichting 'Groot-Brons wijk' te Wagenborgen vragen, of een commissie uit de Groninger Staten een werkbezoek mag brengen. Dit op \oorwaarde dat het een echt werkbe zoek wordt, en niet een bezoek met alleen maar als achtergrond de kwes tie met het 'Gedenkboek', zo "stelden met name de Statenleden van de christelijke, de GPV- en de WD-frar- ties gisteren in een commissieverga dering. Het PvdA-Statenlid M. Santema had m eerste instantie gevraagd of het provinciaal bestuur van Groningen er bij het bestuur van de Wagenborgse psychiatrische inrichting op wilde aandringen, zich te distantiëren van bepaalde passages uit het recent ver schenen 'Gedenkboek'. Hét bedrag.js gesplitst in 25.000 gul den wegens gemaakte en te maken kosten voor het adopteren van een of meer kinderen, en 75.000 gulden we gens geleden onstoffelijke schade (smartegeld). Het is de eerste keer in Nederland dat een dergelijke zaak voor een rechtbank dient. De ongevraagde sterilisatie werd ver richt in mei 1972. Mevrouw H. was door middel van de keizersnee beval len. van een dochtertje dat evenwel een kwartier later overleed wegens ademhalingsstoornissen. Omdat de vrouwenarts van mening was dat me vrouw II. mede door-rhesus-antagonis- me, maar beter nooit meer kinderen kon krijgen, besloot zij haar te sterili seren. De vrouw was onder narcose en kon uiteraard geen toestemming .geven. De gynaecologe maakte geen gebruik van de mogelijkheid om de heer H. die in de wachtkamer zat, naar zijn mening te vragen. Volgens haar advocaat had de arts het daar voor te druk en vertrouwde zij' erop, dat het echtpaar het eens zou zijn met haar beslissing. Veroordeeld De vrouwenarts wera in december 1972 wegens de sterilisatie veroor deeld door het medisch tuchtcollege. De tuchtrechter gaf haar een waar schuwing, omdat zij 'gehandeld had zonder toestemming, terwijl er geen levensgevaar dreigde voor haar patiën te. Het vonnis van het tuchtcollege was een van de kernpunten van het plei dooi van dr. A. Hoekema, die samen met de arts-advocaat dr. W. Schuur- mans Stekhoven optrad" voor het echt paar H. Hij weest erop dat de vrou wenarts niet tegen het vonnis van het tuchtcollege in hoger beroep was ge gaan. 'Dat is toch wel bijzonder merk waardig als men volhoudt, niet ge faald te hebben.' Dr. Hoekema vond het verdriet veroorzaakt door de steri lisatie. ernstig genoeg om 100.000 gul den schadevergoeding te vragen. Hij wilde dat zelfs nog opvoeren tot twee ton, maar zag daarvan af toen de te genpartij bezwaar maakte. De arts-advocaat stelde uitdrukkelijk dat er volgens hem geen enkele indi catie was geweest voor een sterilisa tie. Verder vroeg hij zich af of de vrouwenarts eraan had gedacht dat haar patiënte wellicht van een andere rhesus-negatieve man normale gezonde kinderen zou kunnen krijgen. 'Ook bestaat er nog zoiets als kunst matige inseminatie met zaad van een donor.' Blokje om Mr. J. Bijkerk, raadsman van de vere niging van artsen-automobilisten, waarbij de gynaecologe verzekerd is tegen wettelijke aansprakelijkheid, verzette zich fel tegen de eis. Volgens hem moeten artsen niet te snel juri disch aansprakelijk worden gesteld. 'Anders krijgen we toestanden als in de Verenigde Staten, waar een arts, als hij een ongèluk ziet. liëver een blokje om rijdt dan hulp te bieden.' Mr. Bijkerk vond dat zijn cliënt ver antwoord gehandeld had, omdat zij vreesde dat nog een zwangerschap haar patiënt het leven zou kosten. 'En dat niet alleen vanwege het rhesus-an- tagonisme. De baarmoeder van me vrouw H. is ln een te slechte toe stand.' De raadsman verklaarde verder dat hij geen reden zag om smartegeld toe te kennen. 'Ten eerste heeft het echt paar al een kind (een tien jaar oud dochtertje), zodat mevrouw H. niet verstoken is van het moederschap. Ten tweede geloof ik niet dat het geen kinderen kunnen krijgen met geld is te vergoeden. En ten derde moet men ook nog in aanmerking ne men dat het niet krijgen van een kind een hoop geld bespaart' KAMPEN De directie van de NV Schokbeton zal voor ongeveer hon derd werknemers van haar bedrijf :n Kampen een onislagvergunning aan vragen. Dit is bekendgeworden na een gesprek dat de directie met de vak bonden en de ondernemingsraad heeft gehad. De ontslagaanvragen houden verband met een reorganisatie, waarvan het zwaartepunt in Kampen zal liggen. Een delegatie van B. en W. van Kam pen heeft gisteren op het ministerie van economische zaken haar ernstige ongerustheid uitgesproken over de werkgelegenheid in de stad en er on der meer voor gepleit dat de investe- ringspremie--egeling weer wordt inge voerd. Ook op het ministerie van soci ale zaken zullen B. en W. binnenkort een gesprek voeren. (ADVERTENTIE) jn onze parlementsredactie EN HAAG Anders dan minister Lubbers, meent minister Trip wetenscliaps- leid) dat zeker de komende vijf tot tien jaar de bouw van kerncentrales niet ter ad moet worden genomen. De risico's die aan bet gebruik van dergelijke cen- iles zijn verbonden, zijn volgens hem te groot. Ook de noodzaak tot het nemen dergelijke risico's ontbreekt. Hij wijst daarom de bouw van nog een kweekre- zoals in kalkar of een centrale als in Borssele van de hand. ister Trip zei dit gisteren de publikatie van het boek e op de golven' van een [kgroep van de PPR. Hij ':ondigt hiermee een ande- |mening dan minister Lub- van economische zaken, I meent dat de onveiligheid |n argument is om niet op [huidige voet voort te gaan. jeen vraaggesprek in 'Olie de golven' zegt Lubbers je voorzichtig moet zijn t kernenergie, maar dat, als lin een rustig tempo door- [t, er de komende tien of Intig jaar veel ervaring rdt opgedaan. >ed fout ir de risico's, zoals het vrij- öen van radio-activiteit, het en van afval en zelfs de gelijkheid van politieke sa- lage bestaat een groot ver- lil van mening. Minister p: 'Over één ding is ieder een het eens: als het fout gaat, is het meteen goed fout. Nederland verkeert in een speciale positie,' omdat het niet mogelijk is meer dan en kele kilometers buiten een woongebied een kerncentrale te bouwen. Bovendien kunnen we in Nederland voorlopig nog zonder die centrales, om dat we (alweer een bijzondere positie) over zoveel aardgas beschikken. Pas wanneer we meer weten, kunnen verant woorde beslissingen worden genomen.' Omdat het gebruik van fossie le brandstoffen (zoals steen kool en aardolie) en ook kern energie in beginsel slechts tijdelijk van aard kan zijn. wordt in 'Olie op de golven' gepleit voor het aanwenden van alternatieve energiebron nen: natuurlijke energiebron- men zoals zonlicht, wind, golf stromen en temperatuurver schillen in oceanen. Voor we tenschappelijk onderzoek in die richting zou in Nederland op korte termijn een bedrag in de orde van grootte van honderd miljoen gulden ter beschikking moeten worden gesteld. Minister Trip: 'Er wordt nu 200 miljoen gulden gestoken in onderzoek naar en ontwik keling van kerncentrales, ter wijl de overheid andere activi teiten met 10 miljoen gulden steunt. Dit zal naar mijn ge voel moeten verschuiven. Het is een zaak van vrijwillige me dewerking, maar de bereid heid van de wetenschappelijke wereld om in die richting te gaan is groot. Een landelijke stuurgroep zal proberen de krachten te bundelen en zal ook in EEG-verband moeten meewerken. Een bedrag van bijvoorbeeld 100 miljoen gul den is daarvoor zeker nodig.' Volgens de werkgroep van de Fokke Goudswaard, Leo Jansen en minister Trip (v.l.n.rj tijdens de presentatie 'Olie op de golven'. PPR, die samenwerkte met de studiestichting radicale poli tieke vernieuwing, kan er twijfel bestaan over de huidi ge energieschaarste en is het dichtdraaien van de oliekraan een incidentele gebeurtenis. Het is echter wel een belang rijke vingerwijzing naar de toekomst, wanneer de natuur lijke rijkdom van de aarde niet meer toereikend zal zijn. Het energieprobleem is, zo zei mede-auteur Fokke Goud, swaard, vooral een overgangs probleem. waarvoor in de ko mende periode van misschien veertig jaar voldoende moge lijkheden zijn een oplossing te vinden. Kernenergie is beslist geen oplossing. liet beperken van het gebruik van fossiele brandstoffen en het voor stij gend gebruik gebruiken van natuurlijke energiestromen wel. Het huidige energiever bruik zal dus moeten worden afgeremd. Een praktische sug gestie hierbij is het leveren van een pakket goedkope ener gie aan een gezin. Alles wat meer wordt gebruikt, moet dan 200 tot 400 procent extra worden belast. Voor de indus trie kan het pakket worden vastgesteld aan de hand van het aantal werknemers en het te maken produkt. Minister Lubbers staat niet afwijzend tegenover een dergelijk plan. Lubbers: 'Binnen de grenzen van het technisch mogelijke ben ik daar voor. Maar het moet wel een objectieve moti vering hebben. Het is alleen de vraag op welke termijn we dat kunnen realiseren. Maar in beginsel ben ik het er mee eens. Waar dat nodig is moe ten we de consumptie beïn vloeden.' 'Olie op de golven'. Energie crisis einde of begin? Een rapport van een werkgroep be staande uit: Bart Edel, Fokke Goudswaard, Johan van der Heide, Leo Jansen, "Wim Rie- dijk. Uitgeverij Het V/ereld- venstcr, Baarn Prijs 9.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5