fieuw onderdak voor woonwagenjeugd Voorschotense markt viert koperen feest ej. Gobée gaat net pensioen CHU-leiding wint gevecht om de macht Uit de wereld van Maison deBonneterie: Aquascutum. C. Elzenga leidt Leidse VVD-lijst Katwijker overleed na bedrijfsongeval Burgerlijke stand Familieberichten De gemeente niet? Dan doen wij het! [jjy/KmVRTET DONDERDAG 28 FEBRDARI 1974 STAD EN REGIO ormalige sociale werkplaats Gabriël Metsiistraat wordt omgebouwd tot school ADVERTENTIE een onzer verslaggevers DEN B. en W. vragen de Ise gemeemteraad om tijdens 'ergadering van 11 maart a.s. bedrag van bijna anderhalf oen beschikbaar te stellen de schooljeugd van liet edn wagen centrum langs de ai5rlemmertirekvaart een nieuw erdak te geven, ki >1 jijzondere school voor woomva- >n inderen, gevestigd op het terrein thet woonwagencentrum, is'gelei- aan uitgegroeid tot een school klassen kernafdeling en 2 klas- •ro :aer jeugdigen. Het schoolgebouw esft evenwel slechts 2 klaslokalen t handenarbeidlokaal voor de kem- ing en 1 lokaal voor de afdeling m jeugdigen. De school, die voorts Hfefte heeft aan een lokaal voor be- ij\ ngstherapie, is zeer onvoldoende ïsvest. Uitbreiding van het huidi- de ebouw is niet mogelijk. In ver- hiermee heeft het bestuur van l itichting Woonwagenpark Leiden medewerking verzocht voor de ting van een nieuw gebouw voor chool, bestaande uit 4 klaslokalen de kernafdeling, 2 lokalen voor s, fdeling zeer jeugdigen en een lo- voor bewegingstherapie, de omgeving van het woonwagen- rum is geen bouwterrein aanwe- ïn Een oplossing kan echter worden regen door het gemeentelijk ge- e Gabriël Metsustraat 4. voorheen gebruik bij de Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening, na uwing als schoolgebouw beschik- te stellen. Blijkens een opgesteld kunnen bij een verbouwing alle idigde ruimten worden verwezen- s Zowel het schoolbestuur als de la iinspecteur van het lager onder- hebben verklaard zich met deze ssing te kunnen verenigen. Het ge iuw Gabriël Metsustraat 4, met keehorend terrein, kan van de Ge- ch ntelijke Dienst Sociale Werkvoor- ing worden overgenomen tegen ra boekwaarde van 637.450, ver- ^gd met 41.450 rentevergoeding ire ens leegstand De kosten van ver- vjtt-ing van de voormalige werk- ts tot school voor woonwagenkin- ?n. inclusief het maken van een verbindingsweg voor de leer- en. worden geraamd op 4.100. Het totaalbedrag wordt 1.483.000. Uw Het verouderde schooltje in het woonwagenkamp, dat daar geen uitbreidingsmogelijkheden meer had. e Lakenhal andere zaak. die de raad gaat be- idelen, is de her-invoering van en- pgeld voor het museum De Laken- In 1966 besloot de toenmalige ge- ^nteraad over te gaan tot intrek- van de heffing van gelden voor bezichtigen van het stedelijk mu- De Lakenhal. Aangezien deze jitregel niet, zoals verwacht werd, delijke navolging heeft gevonden Jevenmin heeft geleid tot een toe- ning van het museumbezoek, stel- B. en W. voor weer tot onvoering nA toegangsgelden voor De Lakenhal fr te gaan. Anders dan in het verle- het geval was, stellen B. en W. de inkomsten uit de entree-gel- jt rechtstreeks ten goede te doen rojnen aan het onderhoud van de mu seumcollectie, op welk terrein in de loop der jaren een aanzienlijke ach terstand is ontstaan. Voor de hoogte van het toegangsgeld stellen B. en W. de volgende regeling voor: 1,50 per persoon gedurende de maanden maart tot en met oktober en gedurende de overige maanden 0,75 per persoon. Teneinde het lokale bezoek zo min mogelijk door deze regeling te tref fen. wordt tevens voorgesteld op de zondagen in de vier wintermaanden de toegang gratis te doen zijn, evenals op de dag dat het 3 oktoberfeest wordt gevierd. Het college behoudt zich graag het recht voor om in inci dentele gevallen vrijstelling te verle nen van de heffing. De nieuwe rege ling zou per 1 april 1974 moeten in gaan. Ter benoeming in de vacature, die ontstaan is na het vertrek van de di recteur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, dragen B. en W. mevrouw M. C. Zwart-Feen- stra voor. Al vanaf 1 ?t ontstaan van de vacature sinds 1 juni 1973 vervult zij die functie. Feest begint vrijdag met gratis loterij 'Er wordt tweemaal gehuild, als we komen en als we gaan1. De lieer C. Mertens, voorzitter van de reclamecommissie van de Voorschotense warenmarkt windt er geen doekjes om en noemt de vrij dagse weekmarkt in Voorschoten een van de betere markten. De kooplieden doen goede zaken en het publiek komt ook van buiten Voorschoten. ?)bservatrice van het eerste uur Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef- djd zal vrijdag 1 maart in de kantine Polikliniek voor Inwendige enekten aan de Wassenaarseweg afscheid genomen worden van mej. 10] I. A. Gobée, docente/consulente van de observatrices bij de Kinder- van het Academisch Ziekenhuis. Mej. Gobée is, als 'observa- ifice van het eerste uur', van bijzondere betekenis geweest voor de pgeleiding van het zieke kind in het ziekenhuis. heeft in de afdeling Kindergenees- mede vorm gegeven aan het van observatrice en is sinds de •t van de opleiding (in 1963 werd fele cursus voor observatrice opgezet) n< oofddocente geweest. Ain oktober 1971 werd mej. Gobée ere- cl d van de Vereniging van Observatri- afes. Op de oorkonde die zij kreeg arftaat: 'Op grond van haar persoonlijke ei etrokkenheid op het zieke kind heeft apj met groot geduld en wijsheid de ei egeleiding van kinderen en observa- rices in de afdeling Kindergenees- unde tot haar levenswerk gemaakt'. 5tjn veel ziekenhuizen heeft het werk Is.'an de observatrices in de loop der id aren een plaats gekregen en oplei daartoe werden e ecreëerd. In 1971 startte in Amster dam en ook Rotterdam de H.B.O.-op- e-eiding K en O r.iet een differentiatie Ie observatrice voor het zieke en gehan- iicapte kind'. li- 4ej. Gobée behaalde na haar gymnasi- r- imopleiding achtereenvolgens haar jrakte voor onderwijzeres en de MO-A e- 'kte Frans. Van 1936 tot 1943 werkte zij in het Kindercentrum te Hoogla- ren als onderwijzeres voor zieke kin deren. Van 1943 tot 1950 als onderwij zeres voor kinderen die waren opge nomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden In 1950 kreeg zij een vaste aanstelling als onderwijzeres-spelleid- ster verbonden aan de afdeling Kin dergeneeskunde (toen ook al onder leiding van prof. dr. G. M. H. Veene- klaas). Hier raakte zij er steeds meer van overtuigd dat kinderen deskundi ge begeleiding nodig hadden in emoti onele stresssituaties. Nu is de cbser- vatrice in de Kinderkliniek naast arts en verpleegkundige de derde persoon aan het bed en bij de patiënt gewor den. In 1972 verscheen bij Stenfert Kroese Leiden het boek Kind en Ziekenhuis, de derde persoon aan het ziekbed. Schrijvers: prof. Veeneklaas, mej. Go bée en mej. W. J. van der Kloot Meij- burg. Naast deze 'eigen' publikaties (ook in vaktijdschriften) is er zowel in binnen- als buitenland zeer veel aandacht geschonken aan wat in de Leidse Kinderkliniek tot stand kwam. Een eenvoudige steekproef, jaarlijks mogelijk bij de gratis loterij, leert dat onder winnaars Hagenaars, Wasse- naarders en inwoners van de 'randge meenten' zijn. 'Die mensen komen niet speciaal om in Voorschoten groenten, fruit of vis te kopen, maar zij komen wel speciaal omdat de markt romantisch onder de Lindebo men staat op de voorstraat. Verplaat sing van de weekmarkt b.v. naar het terrein van het voormalige Marine Opkomst Centrum wordt daarom door de straathandel gezien als een verban ning'. De Voorschotense weekmarkt gaat op 1 maart het koperen feest vieren. De gemeenteraad van Voorschoten be sloot op 29 maart 1961 tot het instel len van een weekmarkt, die eind van dat jaar ging draaien als middag- en LEIDEN De afdeling Leiden van de VVD heeft de volgende kandida tenlijst opgemaakt voor de gemeente raadsverkiezingen op 29 mei: 1. C. El zenga; 2. Th. H. Wessels; 3. N. P. Lan- gerak, 4. K. van Duyn, 5. J. B. Wi- cherts, 6. F, J. Kuijers, 7. B. J. Boon stra, 8. P. H. Schoute, 9. M. Zonnevyl- le, 10. J. A. L. Schaaij, 11. Mevr. A. Broekers-Knol, 12. W. A. J. Zwart. 13. R. B. C. Huygens, 14. J. W. van Lith de Jeude, 15. J. P. Sigmond. 16. J. W. Jongejans. 17. Mevr. G. van der Hei- de-Sorgdrager, 18. B. Schuurmans, 19. Mej. A. Roos, 20. J. P. Duyverman. Uit deze lijst blijkt, dat de wethou ders dr. Duyverman en mevr. Den Haan niet in de gemeenteraad terug keren. Dat is ook het geval met de fractieleidster, mej. Kappeyne van de Coppello. KATWIJK De 16-jarige Piet Ver burg uit Katwijk, die werkzaam was bij de Katwijkse Bouwcentrale, over leed dinsdagavond aan de gevolgen van een ongeval dat hem vrijdag over kwam. Hij was die dag bezig met werkzaamheden in verband met de in aanbouw zijnde school aan de Hoorn- selaan. Het slachtoffer bevond zich op een balkenlaag van het plafond, toen hij door een plaat zakte en met zijn hoofd tegen een uitstekende balk kwam. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. Dinsdagoch tend was zijn toestand nog hoopge vend, maar in de loop van de avond verslechterde deze zienderogen. avondmarkt. Enige jaren geleden werd de avondmarkt afgeschaft en thans is de weekmarkt van 10 uur tot 18 uur. In de loop van die twaalf en een half jaar is het levenspatroon ver anderd. Met de vrije zaterdag begon vooral iin de laatste jaren de trek op vrijdagavond naar het recreatiegebied. Standwerkers Voordat de Voorschotense markt kon starten, waren er al heel wat woorden gevallen. In november 1951 kwam de eerste poging, maar de weerstand voor al van de middenstand was te groot. Eerst in 1961 werd de stap gewaagd en nu is er een goede samenwerk.ng tussen markt en middenstand. De 35 marktkooplieden vertegenwoordigen 25 branches. Hoewel er ruimte voor is, ontbreken nog te veel de standwer kers. Ze komen wel eens naar Voor schoten, maar dan om hun praat je en produkt even te proberen. 'Iedereen is gebaat met een goed flo rerende markt en daarom is het dwaasheid te veronderstellen dat een weekmarkt de gemeenschap geen geld zou mogen kosten', aldus de heer Mertens', 'wij halen de mensen naar Voorschoten en dat brengt geld in de laatjes zowel van de gevestigde mid denstand als van de straathandel'. De marktcommissie wil dit jaar wel weer medewerking ve lenen om te ko men tot een standwerkersconcours tij dens de jaarlijkse paardenmarkt. Vo rig jaar werd dat een groot succes. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 12 y2-jarig bestaan beginnen vrijdag met o.a. een gratis loterij en worden volgende week vrijdag voort gezet, terwijl dan ook de winnaars van de 105 prijzen worden bekend ge maakt. LEIDEN' Geboren. Petronella Corneüa d v S de Wolf en A C G den Heijer. Dennis z v H J Ju en J E van den Hout. Susanna J J d v J Verver en H J van der Haven. Overleden: C W Brandt geb 1 feb 1900 man, M S van Deutekom geb 23 feb 1974 dochter. J H van der Horst, geb 17 Jul 189S geh gew roet B H van der Werf. E Ladan. geb 23 Jun 1907 man. J J Zwirs geb 25 Jun 1935 man. M van der KaaiJ geb 11 feb 1974 dochter. Aquascutum. Modieuze mantels met het typisch Britse gevoel voor stijl en distinctie. Elegant van belijning en kleur stellingen. Voor Aquascutum hoeft u nu niet meer naar Londen of Parijs. Want niet zonder trots presenteert Maison de Bonneterie u dit wijdvermaarde merk. In de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof kunt u Aquascutum bewonderen. Zoals deze exclusieve manteL Prijs vanaf f 550, Bij Maison de Bonneterie. Opposanten uitgerangeerd Van een onzer verslaggevers KATWIJK Het gevecht om de macht in de CHU is geëindigd in een overwinning van de huidige leiders van deze partij, de wethouders Bergman en Van der Plas en fraktieleidcr Vink. Zij zijn er deze week in geslaagd tijdens een besloten vergadering van de unie een kandi datenlijst voor de verkiezingen samengesteld te krijgen die overeen stemt met hun inzichten. De opposanten binnen de fractie, vooral in de weer als het gaat om het Centrumplan, zijn uitgerangeerd. De een duidelijker dan de ander. L. C. van der Plas is achtste geplaatst en dat is een positie die naar alle waar schijnlijkheid niet goed genoeg za) zijn om in de raad terug te keren. Helemaal verdwenen is L. Haasnoot. Met één stem verschil werd door de vergadering uitgemaakt dat hij niet op de voor hem bedachte plaats zou komen. Het derde dwarsliggende CHU-raadslid, Berkheij, heeft er van- 'wege zijn leeftijd van afgezien op de lijst te gaan staan. Mr. J. van der Plas komt ook niet voor op de CHU- lijst en dat ondanks het feit dat hij zich toen hij lid werd van de CHU in principe bereid verklaard had er wel op te gaan staan. Het is niet duidelijk waarom de heer Van der Plas op het Overleden: Allda de Vroomen, 70 Jaar. Dr. Poclslaan 2 NoordwIJkerhout. Rouwdienst donderdag 10 uur In St. Jozefkerk tc Noord wIJkerhout. waarna begrafenis op parochie kerk. GIJsbcrtus Pictcrse. 63 Jaar, Smidskado 4 Langeraar. Rouwdienst vrijdag 10.30 uur in parochiekerk Langeraar. waarna begrafenis. Elizabeth Nlcuwcnhuizcn-Ladan, 66 Jaar. Jo seph lfaydnlaan 44 Lelden. Crcmaltc zater dag 9.30 uur op Ockenburgh Den Haag-Loos duinen. LEIDEN De fraai gerestaureerde Lourisbrug over de Herengracht is gisteren op nogal ongebruikelijke wijze weer in gebruik gesteld. Geen politiepet kwam eraan te pas, laat staan een autoriteit. De restauratie, die vorig Jaar begon, heeft de gemeente ƒ450.000,gekost, en dat vond men ten stadhuize blijkbaar welletjes. Daar hoeft nog niet eens een feestje bij. Omwonende studenten dachten daar anders over. Met enkele liters warme wijn, pils, sigaren, siga retten en een draaiorgel verrichtten zij gistermiddag zélf tie officiële opening. Een student, Joost genaamd, deed dat door een heus lint door te knippen en sprak bij deze gelegenheid zijn verwondering erover uit dat er geen auto's meer over de gerestaureerde brug mogen rijden. Dal protest kreeg vaste vorm door met een versierde 'eend' over de brug te rijden. laatste moment heeft laten weten van dat voornemen af te zien. Dat neemt niet weg dat er ender de mensen die aan politiek doen in Katwijk druk over het 'waarom' van deze stap wordt gepraat. Zo doet er een theorie opgang die wil dat mr. Van der Plas door de advies commissie van de CHU op de vijfde plaats gezet zou zijn. maar dat dat op bezwaren van de fractie gestuit zou zijn. Als gevolg hiervan zou de com missie besloten hebben Van der Plas een paar plaatsen te laten zakken, waarop deze zich zou hebben terugge trokken. De juistheid van deze versie wordt door de CHU ontkend. Dat is niet het geval met een andere opvat ting over de gang van zaken. Volgens deze opvatting is het zo dat mr. Van der Plas, op het moment dat hij zijn toestemming voor plaatsing zou moe ten geven, daarin eigenlijk niet meer zr geïnteresseerd zou zijn omdat hij druk bezig was met de samenstelling van een eigen lijst. Dat hij niet zo om een CHU-plaats zat te springen was vorige week vrijdag al enigszins dui delijk geworden door een brief die hij aan de CHU gestuurd had. Daarin liet hii weten dat hij voor het feit dat de CHU geen programma had samenge steld geen verantwoording kon dragen voor zijn kiezers. Nadat men op de hoogte was van de bezigheden van mr. Van der Plas in de richting van eon eisen lijst, zijn er mensen van de CHU met hem gaan praten en heeft hij vervolgens besloten zich terug te trekken. Over die lijst, of over die der bezetting daarvan, wordt momen teel druk onderhandeld. Mr. Van der Plas is op zoek naar kandidaten met wie hij een fraktie kan vormen, een fraktie die wel christelijke politiek bedrijft, maar die hij niet hoeft te concretiseren in een christelijke par tij. Als kandidaten worden genoemd de strandexploitant Bos. de kanper Minnes en de bij de Algemene Bank werkzame heer Kug. Niet genoemd wordt het raadslid Haasnoot, dat zit hem waarschijnlijk in de houding die beide heren met betrekking tct hot centrumolan innemen. Bij die kwestie staan zij lijnrecht tegenover elkaar. Het is nog niet bekend of de heer Haasnoot eveneens voor zichzelf gaat beginnen. Wel heeft hij aangekondigd uit de CHU te zullen gaan. De kandi datenlijst van de CHU ziet er wat be treft de eerste acht plaatsen als volgt uit: 1. drs. J. Bergman, 2. J. Vink. 3. W. Schaap. 4. A. Berkheij. 5. W. van der Plas. 6. A. Imthorn. 7. A. van den Oever en 8. C. van der Plas. LEIDERDORP Door de huidige ontwikkelingen in de rechtse partijen met name de AR en CHU en de be langstelling van deze partijen voor de KVP. is van de reformatorische koers weinig overgebleven, aldus een com muniqué van SGP- en GPV-zijde in Leiderdorp. De eis, een politiek te voeren alleen gegrond op de Schrift als Gods Woord bestaat onvermin derd. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3