Regionale wiebeltax ou handig instrument foor bijsturing zijn elam Speciale florijnen voor 'Mokum 700' oepsleiders in §ekken ontslagen legens ontucht Raad Stadskanaal kritisch over woningstichting Nieuw bureau rechtshulp in Amsterdam Van groot belang dat meer gasvelden beschikbaar komen PPR en D'66 met één lijst in Stadskanaal Oud-rechter voor rijden onder invloed gestraft amilie in de boot ailes wat wielen heeft kunt u inruilen bij aankoop van een gebruikte auto met Bovag-garantie! kom eens kijken ClfDV/lKWARTET DONDERiOAG 28 FEBRUARI 1974 L13 ionomische st ructuur schets run noorclen E R rEL. "I j "'j een onzer verslaggevers NE- ^JDNINCEN Het is technisch mogelijk een regionale wiebeltax in te voeren. Of zo iets haal- 4 is, hangt af van de politieke wil. Dit zei gisteren dr. ir. J. Mol, directeur van het instituut voor \Riiiomisch onderzoek van de rijksuniversiteit te Groningen. ,;was een ietwat losse opmerking, hij maakte bij de aanbieding van I rapport 'Economisch structuur- jts Friesland, Drente, Gro en' van de FNEI. De FNEI is de tot ting federatie van noordelijke omische instituten. Het rapport is eerste dat in samenwerking met universitaire instituut, is samen- ;ld. economische structuurschets is eerste stap naar en gedegen en tailleerd economisch model voor noorden, aldus de voorzitter van 'NEI, professor dr. A. Bosman, plan is vergelijkbaar met de 2f|iing die het centraal planbureau geheel Nederland maakt. Regio- is het een novum. 143 bedoeling is na te kunnen gaan e gevolgen bepaalde maatregelen iü>en. Zo is aan de hand van zo'n el bijvoorbeeld na te gaan welk :t er op allerlei sectoren uitgaat er speciale bouwsubsidie wordt :end. Zo is ook een 'geregionali- de wiebeltax 'denkbaar, aldus Jan van het universitaire instituut. indig' instrument derlinge verwevenheid veel groter is dan bij de andere bedrijfstakken. Ver der wordt in het rapport opgemerkt dat bij een expansie van het bank- en verzekeringswezen en het gemiddelde inkomensniveau zou worden opgevij zeld en de werkgelegenheid zou wor den verruimd. Ligt de nadruk méér direct op de bestrijding van de werk loosheid dan biedt hogere activiteit in bijvoorbeeld de bouwnijverheid voor korte termijn meer soelaas. Hieruit blijkt al dat een maatregel in het bank- en verzekeringswezen een ander effect sorteert dan in de bouwnijver heid het geval zou zijn. Hoe dat effect nu precies uitwerkt wil het toekomsti ge model zichtbaar maken. Zo kan het best zijn dat blijkt dat het geld voor de werkgelegenheidsprogramma's veel beter anders kan worden besteed om tot een betere bestrijding van de werkloosheid te komen. Friesland Er wordt een economische structuur schets per provincie gegeven. Interes sant is vooral die van Friesland. Daar is namelijk nagegaan welke bedrijfs- i wiebeltax zou een handig fiscaal jrument kunnen zijn, om negatieve pren te bestrijden. Bij een toene- Hd inkomen, neemt ook de belas- 1 toe. Dat is een negatieve tendens, ij zou nuttig zijn als de overheid in ■jvorm van bijvoorbeeld een regio- wiebeltax een instrument voor turing had. model dat daarvoor nodig is kan r een jaar of twee wel op tafel lig- Uit deze schets (de eerste aanzet blijkt dat de structuur van de jrdelijke economieën (die per pro- cie bekeken zijn) een grote open- hebben. Dat wil zeggen dat er ^angrijke economische betrekkin met de rest van Nederland en het buitenland bestaan. Het jrden is dan ook erg gevoelig voor i economisch gebeuren elders. Het rijfsleven binnen de provincies jft een grote onderlinge verweven- Vooral de voedingsmiddelenin- jtrie en de landbouw zijn met hun komische activiteiten erg verstren- pk ^jjidbouw en voedingsmiddelenindus- 5öi vormen samen een groot agra- ■•4ih-nijverheidsblok, waarin de on- NTERSWIJK Bij de Rekkense fchtingen in Rekken (Gelderse hterhoek) zijn het afgelopen jaar groepsleiders ontslagen in ver met ontuchtelijke handelingen j zij hebben gepleegd met minderja- e pupillen. Dit heeft de directeur heer Vegelien gezegd. De feiten bben zich afgespeld in de afdeling derbescherming waarin 120 jon- zijn geplaatst in leeftijd varië- van 8 tot 21 jaar. De pupillen le- hier in groepen van 12, begeleid r gemiddeld zeven niet-weten- appelijke begeleiders, het eerste geval was een 26-jarige huwde groepsleider en een 14-jarige pil betrokken. De man werd in sep- nber ontslagen, is berecht en werd 1 maand veroordeeld, beide andere gevallen speelden af rond de kerstdagen. Hierbij en twee ongehuwde jeugdige ^epsleiders betrokken en twee pu ien van 12 tot 14 jaar. De mannen n eveneens ontslagen, maar nog èt berecht. Van onze correspondent STADSKANAAL Naar aanleiding van een schrijven van de huurdersve reniging 'Ter Maars'. dat als ingeko men stuk op de raadsagenda stond, heeft de gemeenteraad zich nog al uit voerig en sterk kritisch bezig gehou den met de werkwijze en instelling van de stichting woningbouw in de gemeente Stadskanaal. De brief is aan de raad gezonden in verband met de rigoureuze huurver hoging die aan een groot aantal bewo ners van Ter Maars is opgelegd. De heer L. B. Orsel (CPN) noemde de manier van doen van het stichtingsbe stuur beneden peil en diende een mo tie in waarbij het Stadskanaalster ge meentebestuur zou moeten proberen het toegepaste b.t.w.-tarief van zestien procent op de sociale woningbouw ge wijzigd te krijgen in het tarief van vier procent. De heer Orsel stelde daarbij ook de z.g. 'bungalows' in het ceresdorp aan de orde. 'De woningbouwstichting presenteert zich vrij ongelukkig, om maar geen forsere aanduiding te ge bruiken', was de mening van de heer G. H. v.d. Bremen (PvdA). 'Wie op vt«rschillende punten de mist is inge gaan, de stichting of de minister, of misschien wel allebei', aldus de heer v.d. Bremen, 'is nog steeds niet duide lijk en het vertrouwen van zowel de huurders als de raad in het stichtings bestuur wordt wel erg op de proef ge steld'. Hij gaf het college van B. en W. in overweging de stichting een be tere struktuur te geven, waarbij niet over de hoofden van de bewoners heen wordt beslist. De heer V.d. Bremen was er evenals de heer Orsel een voorstander van, dat df? mensen, waar het om gaat in het ceresdorp, beter en meer woonge not zullen krijgen. 'We moeten er vanaf dat het ceresdorp een bepaalde status .krijgt van 'stop ze daar maar allemaal bij elkaar, dan zijn we er van af', aldus de heer v.d. Bremen, die ook voorstelde om reeds in een vroeg stadium met de bewoners te gaan praten. Wethouder E. J. Vos verklaarde dat het stichtingsbestuur er ook mee zit, omdat men nog nooit van de minister een antwoord heeft ontvangen over de betreffende verho gingen. takken zouden moeten worden gesti muleerd om het inkomensniveau te verbeteren. Van de 27 bedrijfstakken, waarvan men aanvankelijk aannam dat ze hiervoor in aanmerking kwa men, bleven er uiteindelijk slechts vier over. Een weinig bemoedigend resultaat. In deze vier bedrijfstakken werkt slechts veertien procent van de loontrekkenden. De weinig bemoedi gende conclusie is dan ook dat de be staande Friese economische structuur weinig mogelijkheden heeft voor het inlopen van de inkomensachterstand. In Drente zcuden drie maatregelen gelijktijdig moeten worden toegepast om het inkomensniveau op te trek ken: uitbreiding bedrijven en nieuwe vestigingen, stimulering en verbete ring van reeds -gevestigde bedrijven en vervanging van bestaande economi sche activiteiten door voor het inko mensniveau gunstiger economische ac tiviteiten. Van de 30 in Groningen onderzochte bedrijfstakken bleven er slechts drie over die zich bij uitstek konden lenen om via een afzetvergroting het arbeids inkomen te verhogen: de delfstoffen winning, de voedingsmiddelenindus trie en het bank- en verzekeringswe zen. Voor de werkgelegenheid zou vooral expansie van de schoeisel- en kledingindustrie, de zeescheepvaart en de luchtvaart en het communicatiewe zen van belang zijn. AMSTERDAM De voorbereidingen voor 'Mokum 700' zijn in volle gang. Dezer dagen zijn door de rijksmunt de eerste exemplaren ge slagen van een Speciale 'Mokum 700 Florijn'. AMSTERDAM Het in 1970 opge richte Juridisch consultatiebureau JCB), dat door middel van een pi ketdienst op grote schaal hulp heeft verleend in strafzaken, zal per 1 maart opgaan in een nieuw Bureau voor rechtshulp. In dat bureau zullen ook twee andere hulpverlenende" in stanties, het Bureau van consultatie en de Raad van rechtsbijstand in strafzaken, participeren. Iedereen die advies of hulp nodig heeft in civiele of strafzaken, zal voortaan terecht kunnen bij dit nieu we bureau, dat dagelijks van tien tot vijf uur zitting houdt op het adres Droogbak la in Amsterdam. Het bu reau is opgezet als experiment voor de duur van een jaar. Het ministerie van justitie subsidieert de instelling en heeft ook het gebouw waarin spreekuur wordt gehouden, ter be schikking gesteld. Het Bureau voor rechtshulp maakt voor een deel een einde aan de ver snippering waardoor ook in Amster dam de rechtshulpverlening wordt ge kenmerkt. Naast het nieuwe bureau bestaan in de hoofdstad nu nog de rechtswinkels en Rechtshulp VU. De door het JCB georganiseerde advoca- tenspreekuren, in vijf wijkgebouwen en in de Bijlmermeer in Amsterdam, zullen blijven bestaan. Deze spreeku ren worden 's avonds gehouden, wan neer het Bureau voor rechtshulp ge sloten is. Vooral het Bureau van consultatie, dat in civiele zaken hulp verleent, en de Raad van rechtsbijstand in strafza ken. die advocaten toevoegt aan ver dachten die niet in preventive hech tenis verblijven, zullen, deel uitma kend van het Bureau voor rechtshulp, effectiever te werk kunnen gaan. Aan de hulpverlening van het Bureau voor rechtshulp zijn in het algemeen geen kosten verbonden. Het wordt een mengeling van kunst, kleinkunst en kermisachtige attrac ties. Het Nationale Ballet en het Con certgebouworkest zullen er korte voorstellingen geven. Verder staan ca baret- en theatervoorstellingen op het programma en zullen o.m. een pop kelder een café-chantant en een Jor- daancafé worden ingericht. Een groot deel van de RAI zal worden herscha pen in de sfeer van oud Amsterdam met o.a. een stadhuis, marktplein en tal van winkeltjes gebouwd in de ka rakteristieke stijl van oud Mokum. Op het programma staan ook demon straties van historische ambachten en gebruiken en concerten door Amster damse drumbands en muziekkorpsen. Tijdens Mokum 700 zullen rondvaart boten door de ('s avonds geïllumi neerde) grachten van en naar het RAI-gebouw varen. SPECIALE Bezoekers van Mokum 700, een feeste lijke manifestatie, die in het kader van de viering van het 700-jarig be staan van Amsterdam van 24 tot en met 29 juni 1975 wordt gehouden in het RAI-gebouw. zullen deze florijnen in de RAI als betaalmiddel kunnen gebruiken. Amsterdammers en anderen die Mo kum 700 willen bezoeken zullen te zij ner tijd bij banken voor ƒ2,50 de zo genaamde 'poortersbewijzen' kunnen kopen. Bij ieder 'poortersbewijs' zul len vijf van deze florijnen worden verstrekt. Op Mckum 700 zal men de ze kunnen besteden voor consumptie tegen gereduceerde prijs en speciale aanbiedingen. 'Mokum 700' wordt door de RAI geor ganiseerd in samenwerking met de •Centrale Commissie voor de viering van het 700-jarig bestaan van Amster dam'. Opzet is een evenement te scheppen met een zeer gevarieerd ka rakter, waar alle Amsterdammers en allen die zich met de stad verbonden voelen 'elck wat wils' zullen vinden. Van een verslaggever DEN HAAG Het is van groot be lang dat naast de gasvelden in Gro ningen meer velden beschikbaar ko men. Een intensivering van het on derzoek van de bodem is daarom no dig. Dat geldt voor het vasteland, maar uiteraard ook voor het continen taal plat, maar natuurgebieden moe ten zo veel mogelijk onaangestast blij ven. Dat is de mening van minister Lubbers. De heer Lubbers zei dit naar aanleiding van vragen van het Kamerlid Peijnenburg (KVP). De mi nister zegt ook in het midden te laten of iedere boring de onvervangbaar heid van natuurgebied aantast. De minister zei dat de centrale onder- zoekinstantie van de Nederlandse elec- triciteitscentrales, de Kema, onder zoekt in hoeverre het warme afvalwa ter van bedrijven (vooral koelwater van electriciteitscentrales) dienst kan doen voor verwarming van huizen en gebouwen. De prijzen van brandstof zijn zo hoog opgelopen dat een op zichzelf vrij duur kracht-warmtesy- steem misschien economisch verant woord is. Van een onzer verslaggevers STADSKANAAL De politieke Par tij Radicalen en Democraten '66 in Stadskanaal zijn overeengekome met één lijst uit te komen voor de ge meenteraadsverkiezingen. Er is een werkgroep samengesteld, die de te volgen gedragslijn, evenals een voor lopige groslijst van kandidaten zal uitwerken. Wie of lijsttrekkers gaan worden is nog niet bekend. Beide par tijen hebben momenteel geen zitting in de huidige raad van Stadskanaal. Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft bij verstek de 64-ja- rige voormalige rechter uit Haarlem mr. H. G. R., wegens het besturen van zijn autp onder invloed van alco hol, veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk, een boe te van tweeduizend gulden (subsidiair vijftig dagen hechtenis) en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Dit laatste met aftrek van de tijd dat zijn rijbewijs was ingenomen (vijftien maanden). De voorwaardelijke gevangenisstraf is een week minder dan de officier van justitie had geëist. Mr. R. had op me dische gronden verstek moeten laten gaan bij de behandeling van zijn zaak. Op 23 november 1972 had hij na café bezoek op telefonisch verzoek van zijn vrouw de auto uit de garage gehaald en was onderweg naar huis nog enke le boodschappen gaan doen en hij had gepoogd op stuntelige wijze de auto te manoeuvreren. Iemand uit het pu bliek had de politie gebeld, die ver scheen toen mr. R. na zijn inkopen te hebben gedaan wilde wegrijden. De oud-rechter was in 1970, toen hij be trokken was geweest bij een auto-on geluk met dodelijke afloop, veroor deeld (wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer) tot een boete van duizend gulden. Grote s inrailaklie maar met uw kruiwagen, uw oude fiets of bokke- wagen of kinderwagen. Hebt u misschien een aapjeskoets Of een Jan Plezier? Laad uw familie erin en rijd ermee naar hier. Ruilheminvooreen geteste auto, compleet met schriftelijke garantie, t Mag ook een vliegende hollander zijn of een transportfiets of een motor met zijspan of een Russische troïka. Als het maar rijdt. Vanaf nu kunt u het kwijt. Hebt u iets? Kom dan gauw eens kijken naar de wagens die u bij ons kopen kunt. Gebruikte auto's met waterdichte Bovag-garantie. Dat zijn auto's met een gezondheidsverklaring. Auto's die getest zijn. Echt voordelige auto's omdat u precies weet watu koopt. wat er te koop is aan betrouwbare gebruikte auto's, 't Kan u veel geld en ergernis besparen. Haarlemmerweg 2-4- Leiden - 01710-33141 Ruime keuze uit vele merken Alle auto's vast geprijsd Aantrekkelijke regeling van gespreide betaling. 'e Loosduinse familie Orie is gisteren op de boot gestapt; op weg naar een imitatie-elfstedentocht in 'oorwegen. Later in de week gaan nog enkele vliegtuigen met wat deelnemers en veel supporters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13