pnderzoek naar Watergate is rond ffiSer Britten gaan vandaag in mineur naar de stembus Kissinger Solzjenitsin moet nog lang wachten op familie en boeken 'orMrtUjZ btócuué Deze week in Hervormd Nederland o,a.: Boekenweek Etmaal verkeerschaos Regering van Ethiopië treedt af na muiterij Mogelijk ontslag rechtsvervolging voor Beyers Naudë Verkiezingen in cijfers jtOUW/KWAETET DONDERDAG 28 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/K1I MEW YORK, WASHINGTON (UPI, Reuter) Leon Jaworski, de speciale lanklager voor de Watergate-zaak, gelooft dat zijn staf het onderzoek naar fleze affaire nu helemaal rond heeft. Nog deze week kunnen aanklachten te- g-en enkele belangrijke betrokkenen worden ingediend. Iworski zegt dit in een interview et het Amerikaanse dagblad New ork Times. Volgens hem is het logtepunt van het omvangrijke luisterschandaal nog niet bereikt, et publiek moet rekening houden et nieuwe onthullingen, aldus de >eciale officier van justitie, et indienen van nieuwe aanklachten opgehouden door de tijdrovende menstelling van een jury voor de ;chtszaak tegen John Mitchell en jaurice Stans, twee vroegere mede erkers van president Nixon. aworski wilde niet ingaan op de vraag at de motieven zijn geweest voor de ensen, die bij het Watergate-schan- aal betrokken zijn geraakt. Hij haal- alleen de woorden van de Britse storicus Acton aan: 'Macht corrum- eert en totale macht corrumpeert to- al'. inister van justitie William Saxbe is •t niet helemaal eens met president Vervolg van pagina 1 jruk had gezet om mee te werken aan [en regeling. Voor de Syrische presi- ient Assad dinsdagavond aan zijn be- srekingen met Kissinger begcn, had j pas een boodschap van de Russi- :he partijleider Breznjew ontvangen. Woensdag vertrok bovendien volko ren onverwacht de Russische minis- er van buitenlandse zaken Gromyko aar Damascus en arriveerde daar lechts enkele uren nadat Kissinger vas doorgereisd naar Tel Aviv. rorr.yko /.co oo-spronkelijk pas vrij- ag naar het Midden-Oosten zijn ge- eisd om daar na he* bezoek van zijn .merikaanse collega overleg te voeren ret Egyptische en Syrische leiders, fu wordt algemeen aangenomen dat .issinger er. Gromyko elkaar toch m et Midden-Oosten zullen ontmoeten, daar een plaats was woensdag nog iet bekend. Kissinger komt vandaag r Cairo aan om daar met president adat de resultaten van het vredes- verleg te bespreken. Vrijdag keert ij naar Israël terug om de Israëli- che voorstellen voor een troepen- cheidir.g op Golan te ontvangen. Hij eist dan door naar Damascus. Zondag •ordt de rondvliegende diplomaat al n West-Duitsland verwacht, waar hij verleg zal plegen met minister Wat er Scheel en bondskanselier Willy irandt. tet was woensdagavond nog niet dui- elijk welke prijs Kissinger in Dama- cus heeft moeten betalen voor de yrische concessies. Waarnemers m e Syrische hoofostad menen dat Kis- inger waarschijnlijk heeft beloofd de sraëli ervan te zullen overtuigen dat e hun troepen moeten terugtrekken ot een lijn ten westen van de Syri- che stad K'oeneitra in de Gclanhong- en. Koeneitra werd door de Israëli 'n e oorlog var 1967 veroverd. Tot nu oe heeft de Israëlische regering zich illeen bereid verklaard het in oktober eroverde gebied terug te geven. Vaarnemerr, verwachten dan ook dat iet Israëlische kabinet vandaag bij de ormulering van de scheidings-voor- tellen nog voor grote problemen :omt te staan. Kissingers succes volg- le op zeer langdurige besprekingen net de Syrische president Assad, lerst werd dinsdag tot diep in de lacht geonfereerd en woensdagmnr- :en werden de besprekingen voortge- et. Kissing?r b'eek na het overleg opgewekt' en een Amerikaanse func tionaris zei dat men bij de Syrische resident voor net eerst een 'gevoel 'oor humor' had ontdekt. bij aankomst in Israël deelde Kis- tinger mee dat er 'belangrijke vorde- ngen waren gemaakt op voor Israël :eer belangrijke punten.' ''issinger ontmoette in Jeruzalem de- :elfde groep ministers waarmee hij ■erder een troepenscheiding met Igypte besprak. Dit werd mogelijk tadat premier Golda Meir woensdag een week de tijd had gekregen oor de vorming van een nieuw kabi- et. Ze heeft president Efraim Katzir ieegedeeld dat ze alsnog pogingen loet de nationale religieuze partij in aar kabinet te krijgen. Zonder deze partij zou het minderheidskabinet maar over 58 van de 120 zetels in de Knesset beschikken. Volgens het in Jeruzalem verschijnende dagblad Ma'ariv heeft Meir de portefeuille van buitenlandse zaken in haar nieuwe ka binet nu aan oud-minister van defen ce Mosje Dajan aangeboden. (ADVERTENTIE) 89 Nixon over de vraag op welke gron den een president kan worden ge kozen. De minister zei dit in een reac tie op Nixons verklaringen op een persconferentie. Volgens Nixon kan een president alleen worden afgezet als hij een misdrijf heeft gepleegd. Saxbe vindt die opvatting te beperkt. Nixons vroegere topmedewerker John Ehrlichman zal binnenkort in staat van beschuldiging worden gesteld in ADVERTENTIE O Interview met Kees Fens en alles over onze leesgewoon ten 9 Monopolies houden democra tisering tegen: interview met Ota Sik Interview met dr. Riemens (99) 9 Wat is de zin van ons be staan Hervormde synode wil men sen winnen, niet overwinnen NAAM: ADRES: WOONPLAATS GIRONUMMER Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. verband met een 'misdrijf, dat ver band houdt met Watergate', zo heeft zijn advocaat medegedeeld. Ehrlich man heeft een aanbod van de justitie om maar voor één geval te worden aangeklaagd afgeslagen. Hij wilde geen enkele van de hem ten laste gelegde feiten bekennen. Ehrlichman wordt beschouwd als de man van het Witte Huis, die verantwoordelijk was voor de inbraak bij de psychiater van Daniel Elsberg. Deze laatste verwierf wereldfaam door het laten uitlekken van geheime rapporten van het minis terie van defensie. Luitenant Calley Een federale reohtbank in Columbus in de staat Georgia heeft luitenant William Calley op borgtocht vrijgela ten. Calley wordt ervan beschuldigd 22 burgers te hebben gedood in 1968 in het Vietnamese dorp My Lai. Tegen zijn veroordeling hiervoor was hij in hoger beroep gegaan en sindsdien zat hij in huisarrest in het militaire fort Benning. Calley werd in eerste instan tie tot levenslang veroordeeld. Die straf is later omgezet in twintig jaar gevangenisstraf. Luitenant Calley was de enige die strafrechterlijk vervolgd werd voor een massamoord in My Lai. Enkele hogere officieren kregen al leen maar disciplinaire straffen. Cal- ley's borgsom is 1000 dollar. MOSKÓU (UP1, AP) De verbannen Russische schrijver Aleksander Solzjenitsin zal nog vele weken moeten wachten op zijn echtgenote, zijn kinderen en zijn boeken. Ongeveer dertien miljoen Italianen zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen het uitblijven van een extra loonronde in verband met de inflatie. In de meeste plaatsen duurde de staking vier uur, in Rome een heel etmaal. Gevolg: remises vol lege bussen en een totale ver keerschaos. ADVERTENTIE Aanslag Samuel Byck, de man die vrijdag de dood vond toen hij op het vliegveld van Baltimore, een vliegtuig wilde ka pen, is van plan geweest om met dat vliegtuig een aanval te doen op het Witte Huis. Dit onthult de bekende journalist Jack Anderson in de Was hington Post. Anderson beweert, dat hij van Byck een bandje heeft ontvan gen, dat deze 'enkele uren voor zijn kapingspoging op de post heeft ge daan'. Op het bandje staat, dat de ka per de piloot had willen dwingen naar het Witte Huis te vliegen en daar een duikvlucht ie maken. Op het laatste moment had hij dan de piloot willen doden om vervolgens zelf het toestel het Witte Huis in te sturen. Byck was al tweemaal eerder voor het Witte Huis gearresteerd, waar hij zich zonder vergunning ophield. Bij de ka pingspoging in Baltimore kwamen be halve Byck nog een politieman en een piloot om het leven. SPECIAAL NU OOK IN UPDRANK EN COLA ADDIS ABEBA (UPI, Reuter) Het kabinet van Ethiopië is afge treden nadat de muiterij in het leger zich gisteren had uitge breid. De achttien ministers tellende rege ring bood haar ontslag aan keizer Haile Selassie aan toen was gebleken dat de onderhandelingen met de mui tende soldaten geen oplossing hadden gebracht. De keizer stuurde gistermor gen een delegatie naar Asmara, de stad die dinsdag door soldaten van de tweede divisie was bezet. Na een eer ste onderhoud werd één delegatielid naar de keizer teruggestuurd om hem persoonlijk in te lichten over de wen sen van de soldaten, die in de eerste plaats om meer soldij vragen. De rest van de delegatie is in Asmara vastge houden in afwachting van de 'exacte antwoorden van de keizer op onze vragen.' Gisteren sloeg de In Asmara begon nen muiterij over naar andere onder delen van de krijgsmacht. Zowel mari ne- als luchtmachteenheden zouden de actie nu ondersteunen. In de hoofd stad Addis Abeba, eerder toneel van ernstige onlusten, bleef het woensdag rustig. Zijn vrouw kreeg van de autoriteiten in Mos kou te horen, dat het nog minstens een maand zal duren voor dat er toestemming wordt gegeven voor de uitvoer van de omvan grijke persoonlijke bi bliotheek van Solzjenit sin. Mevrouw Solzjne- nitsin wil het land niet verlaten zonder de boe ken van haar man. 'Hij heeft niet alleen zijn kinderen nodig, maar ook zijn boeken', zei zij tegen westerse journa listen in Moskou. De autoriteiten willen de boekenvoorraad van de verbannen auteur eerst inzien voordat ze toe stemming gtlven voor export. Solzjenitsins familieleden hebben al toestemming om de Sowjet-Unie te verla ten. De schrijver, die op 13 februari het land werd uitgezet, is op zijn zwerftocht door West- Europa inmiddels te ruggekeerd in Zwitser land. Het is nog steeds niet bekend, waar hij zich definitief wil ves tigen. Geen nieuwswaarde Het Russische literaire blad Literetoernaja Ga- zeta constateert niet zonder genoegen, dat belangstelling voor Solzjenitsin in het wes ten al begint terug te lopen. Voor de wester se pers heeft hij nu niet meer zoveel nieuwswaarde als toen hij nog in de Sowjet- Unie woonde, aldus dit blad. Om dit te bewij zen haalt het blad een artikel aan uit het Amerikaanse dagblad New York Times. Daar in stond, dat Solzjenit sin ophield een marte laar te zijn toen hij twee weken geleden werd verbannen. Ver der wordt verwezen naar een stuk in de Engelse Guardian, waarin Solzjenitsin op de vingers werd getikt omdat hij zich geïrri teerd had getoond over de manier, waarop de westerse pers hem volgde. Het Sowjet-blad maakt daarvan: de Gu ardian schreef, dat Solzjenitsin de wester se pers ten digen voor dele had gebruikt maar nu weigert om met haar te blijven samen werken. (ADVERTENTIE) SgSm- IN i/MON-FIURLEN MET VERKOOP VAN OHO ENT E EN FRUIT.OCLDIO T/M2.NVWT. Van een medewerker PRETORIA De reden waarom het hooggerechtshof in Pretoria zijn uit spraak in de appèlzaak van dr. Beyers Naudé heeft uitgesteld, zoals gisteren reeds werd bericht, blijkt te zijn gele gen in een wettig bezwaar dat door de verdediging is aangevoerd. Zoals maandag al verwacht werd heeft dr. Naudé's advocaat Kriegler betoogd dat de commissie-Schlebusch waarvoor dr. Naudé weigerde te getuigen onwettig handelde door subcommis sies in te stellen ter vergemakkelij king van de talrijke verhoren. Een bevoegdheid die de commissie als ge heel van het parlement heeft gekre gen valt namelijk wettelijk niet aan subcommissies over te dragen. Dit nieuwe punt in de verdediging heeft het hof genoopt in beraad te gaan. Waarnemers bij het proces onder wie een lid van de internationale commissie van juristen verwachten dat dit formeel-juridische argument zelfs kan leiden tot ontslag van rechtsvervolging. Grote onzekerheid over de uitslag door Chris Blankenburg LONDEN In Engeland gaan vandaag zo'n dertig miljoen kie zers in volstrekte onzekerheid over de uitslag en in mineurstem ming over de economische crisissituatie naar de stembus. De jongste opinie-uitslagen duiden aan dat alles mogelijk is. De re gerende Conservatieve partij (de Tories) ligt nog nauwelijks voor op Labour. De oeroude Liberale partij vormt in haar vernieuwde gedaante een aantrekkelijk alternatief voor de honderdduizen den, die tegen de twee gevestigde partijen willen protesteren. Of premier Heath - zeggen. - hier te midden van partijgeno ten morgen ook zal juichen kan nog niemand De onzekerheid over de stembusuit slag wordt versterkt door het kies stelsel, dat in 635 kiesdistricten twee of meer kandidaten tegenover elkaar /,et en waarbij de man of vrouw met de meeste stemmen wint. Vlak vóór de verkiezingsdag afge lopen maandag is bekend gewor- den dat Engeland het grootste han delsbalanstekort sinds ooit heeft ge boekt. Een nog veel groter tekort wordt voor de komende maanden verwacht. Over het gehele jaar zou het negatieve saldo wel zelfs vier miljard poi.d sterling kunnen gaan bedragen. Deze bekendmaking is een klap in het gezicht van de Conservatieven. De Labour en Liberale oppositie, radio, televisie en de kranten heb ben er alle aandacht op gevestigd. En wat bij de kiezers duidelijk is overgekomen is dat de buikriem, on der welk kabinet dan ook, strak aan gehaald /al moeten worden. De laat ste opinie, ïjfe.-s, waarin de Tories er minder goed af komen, waren van peilingen die nog vóór de publi catie van de betalingsbalanscijfers zijn gehouden. Gevreesd wordt dat nu de Conservatieven, zoals Labour in 1970, grote last gaan krijgen van deprimerende publicaties over 's lands economie vlak voor afslui ting van de campagne. Hier in Lon den komt de onzekerheid over de toekomst minuut voor minuut naar voren in discussies voor radio en tv, in de kranten en in privé-gesprekken. Argumenten 'Om het land uit de troep te halen is continuïteit nodig en een ervaren regering, die in het buitenland wordt gerespecteerd en vertrouwd, zodat wij daar tenminste de beno digde leningen kunnen krijgen', luidt een reactie. 'De Tories hebben er een bende van gemaakt. Ze hebben hun verkie zingsbeloften geschonden, de klas senstrijd verscherpt. De prijzen zijn ongehoord gestegen. Alleen een La- bourregering kan het land vereni gen', zegt een ander. 'Nu conservatieven noch Labour or de op zaken hebben kunnen stellen moet een n'euwe partij met een nieuwe aanpak en andere mensen de kaï.s krijgen de Liberalen', zo ;s een derde reac.tie. 'Maar de Liberalen missen elke be- sturrservaring en zullen de eennu- misrtie problemen niet qan kunnen', wordt daa*- weer tegen in gebracht. Tijdens de verkiezingscampagne, die begon toen het mijnwerkersconflict onoplosbaar leek, is alle aandacht op de inflatie, de prijsstijgingen, de onbuigzaamheid van de vakbonden en op de grote welstandsverschillen gevestigd. Zoals in iedere Britse stembusstrijd is ook weer fors op de nationalistische sentimenten inge speeld. Eenheid voor een Groot- Brittannië'. 'Geef de extremisten geen kans', 'Met Labour weer aan het werk' en 'Baas in eigen huis'. Premier Heath heeft, geholpen door een goed gedrild verkiezingsteam, een op zichzelf redelijke goede cam pagne gevoerd. De contactschuwe, formalistische Heath, die steeds een harkerige indruk weet te wekken is zelfs op de beeldbuis tamelijk ont spannen e;i zelfverzekerd bij het pu bliek overgekomen. Hoewel Heath' aanvallen np 'extremisten' met -ie anti-communistenactie van de Ame rikaanse senator Joe McCarthy zijn vergeleken, wordt hem dit kennelijk niet zo erg kwalijk genomen. Hea'h heeft alles op alles gezet om zijn imago te versterken dat hij de con sequente, standvastige en vastbeslo ten premier is, die het land in deze moeilijke tijden nodig heeft. Trucjes Labourletd.T Harold Wilson heeft tiidens 'ij.l tournee voortdurend "e- hamerd de door Tories geschon den verkiP/.ingabeli ften, die zonder twijfel talrijk zijn. De pot-verwijt- de-ketel-rra-'tie speelt Wilson echter parten. Wüsons omzwenking van pre- naar cnti-EEG is door de kie zers nog niet vergeten. Evenals Heath heeft Wilson er last van dat hij al zolang in het centrum van verkie zingscampagnes heeft gestaan. Zijn trucjes op verkiezingsbijeenkomsten zijn nauwelijks nog een verrassing. Het publiek lacht, maar neemt het Wilson nog au-serieux? Ondanks zijn hoogtepunten heeft Wilson nerhaaldelijk een wat duffe en zelfs vermoeide indruk gemaakt. Toch heeft de Labourpartij de grote economische troeven behendig uitge speeld. Op een massabijeenkomst in de Fairfields Hall in Croydon bij Londen prikte een Labourpamflet midden in de roos. 'Jones' eerste soort diepvries saucijzen', stond ar op de poster. Onder de afbeelding van de zak worstjes stond de oude prijs 17 pence doorgekrast. 'Tories-prijs: 26 pences' de prijs stijging or.der de Conservatieven. 'Wij kunnen ons geen nieuwe Tory- regering veroorloven.' In zijn rede in Croydon benadrukte Wilson «le Britse kla3retegenstellingen. De To ries 'gavan tijdens hun regering aan wie al bezaten.' 'Onder de Conserva tieven hebben de speculanten nooit opgehouien te lachen... (pauze) terwijl zij op weg waren naar Zwit serland. (luid gelach en applaus). De 57-jarige Harold Wilson be reikte daarop het hoogtepunt met zijn verba»! over een postkoets een oud verhaal afkomstig van een socialist, a'rius Harold. Kijk, zei Wil son, er was •■•ens een postkoets, waarin eer.i'e, tweede en derde klas- reizigers zaten. Onderweg kwam de koets plotseling vast te zitten. De koetsier schreeuwde 'Eerste klas passagiers zitten blijven! Tweede klas reizigers naar buiten en lopen. Derde klassers uitstappen en du wen!' Zo gaat het nu ook als je door Conservatieven wordt geregeerd, al dus Wilson 'Nee, in deze natie moet iedereen ongeacht rang, stand of ei gendunk de wagen duwen.' Enoch Powell Een voor Labour positieve, maar voor de conservatieven fnuikende wending in de campagne is het op treden geweest van dc rechtse con servatief Enoch Powell. Powell, die bekend werd door zijn opzwepende rede tegen immigratie van nict-p'anken in Engeland, werd in 1968 uit het Conservatieve scha- duwkabinet.-Heath gewipt. Powell, kennelijk vol persoonlijk rancune jegens Edward Heath, heeft zich daarna ontpopt als een fel tegen stander van de Britse toetreding tot de EEG. Uit protest tegen de con servatieve regering besloot Powell zich bij deze verkiezingen niet meer verkiesbaar te stellen in zijn district Wolverhampton bij Birmingham. Desondanks heeft Powell eind vori ge week en deze week grote publici teit getrokken door redevoeringen te houden tegen het Britse toetreden tot de EEG. Powell heeft de kiezers nu openlijk geviseerd Labour .e stemmen omdat die partij nieuwe onderhandelingen en een EEG-refe- rendum h'-eft beloofd. Eergisteren laat maakte Powell bekend dat hij zijn stem al heeft uitgebracht. Hij had zijn slemb:iefie in de brieven bus gedeponeerd, op de Labour-kan- didaat gestemd en nog meer verwar ring gezaaid bij het Britse kiezers korps. LONDEN (Reuter) Bij de al gemene verkiezingen, die van daag in Groot-Brittannië wor den gehouden, staan 635 zetels In het Lagerhuis op het spel. Dat zijn cr vijf meer dan in het oude parlement, dat 8 februari werd ontbonden. Het groter aantal zetels houdt verband met een totale herziening van dc districten. Van meer dan 430 districten zijn de grenzen gewij zigd, soms vrij drastisch. Elk district vaardigt één parle mentslid af. De leden worden gekozen voor een termijn van vijf jaar, maar de premier kan het parlement eerder ontbinden en vervroegde verkiezingen uitschrijven. Het parlement, dat deze maand door premier Edward Heath naar huis is gestuurd, zat nog maar drie jaar en acht maanden. De ongeveer 40 miljoen Britse kiesgerechtigden kunnen een keuze doen uit 2134 kandidaten, een ongekend hoog aantal. De Conservatieve partij van pre mier Heath heeft 633 kandida ten ln de strijd geworpen. La bour 623, de Liberalen 517, de Schotse nationalisten 70, de na tionalisten uit Wales 36, het Nationaal Front 54 en de com munisten 44. Dc huidige zetelverdeling is: Conservatieven 322, Labour 287, Liberalen 11, Schotse nationalis ten 2. De rest van de zetels is verdeeld over een aantal splin terpartijen, die elk één man in het parlement hebben. Bij dc verkiezingen in juni kre gen de Conservatieve partij 46.4 procent. Labour 43 procent cn dc Liberalen 7.4 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11