^vd A-senator De Rijk: Ontzeg de militairen iet stakingsrecht niet' Scheurend reactorvat: theoretisch kleine kans B 'Liederenavond?': plezierige uren Verkouden? 'Otrivin helpen direkt VVD'er mr. Van Riel pleit voor beroepsleger Comité neemt 't op voor de achthonderd Port ugese vluchtelingen in ons land Verzet tegen populaire VVD ledici krijgen groeit sterk Hjsopgave an medicijnen Te DOEJÏNCHEM in het Reactiveringscentrum en Verpleeghuis DEN OOIMAN heilgymnast(e) masseur(-euse) Beperkingen zijn wel noodzakelijk Eindelijk tastbaar Roofoverval in Utrecht mislukt Prinses opent ziekenhuis Wetei techniek Hogere bijdrage aan het wereldvoedselprogramma Auto's mogen eerder duurder neusdruppels /L8 pW/KiWAiRrrET WOENSDAG 27 FEBRiUiAlRI 1974 BINNENLAND T9/DRL9 onze parlementsredactie N HAAG De PvdiA-fractie in de Eerste Kamer vindt dat er jr militairen geen uitzondering mag worden gemaakt als het ka- et de ambtenaren stakingsrecht gaat geven. De PvdA "senator if. dr. L. M. de Rijk verzette zich gisteren bij de begrotingsbe- Ideling van defensie in de Eerste Kamer tegen de opvatting, die door minister Vredeling (defensie) wat bedekt is uitgesproken militairen geen stakingsrecht kunnen krijgen, gegeven de bij tere taak die zij hebben. De Rijk vond wel dat er aan het ngsrecht voor militairen beper- en moeten worden gesteld. Hij eleek de situatie met brandweer- in, die ook niet mogen gaan sta- als er brand is. 'Om militairen er in principe het stakingsrecht ïtzeggen zijn wel ijzersterke argu- ten nodig', aldus de heer De Rijk. egging van het stakingsrecht valt tè rijmen met het streven naar ïaatsehappelijking van de krijgs- hl. 'De krijgsmacht moet integre- in de burgermaatschappij in het ng van de krijgsmacht zelf. Ge- t dat niet dan ontstaat er inthol- van het leger van binnenuit', ver- rde hij. VVD-afgevaardigde mr. H. van had eerder in het debat de kreet de militaire maatschappij moet lurgerlijken 'onfunctioneel geba- gent emd. Hij betoogde dat die naatschappelijking ten koste gaat het effectieve optreden van mili- in in oorlogstijd. Van Riel bepleitte een diepgaand 'lologisch onderzoek om vast te Prof. dr. L. M. de Rijk niet geaarzeld stellen hoe mensen voor de zware ge- vechtstaak geschikt gemaakt kunnen worden. 'Hieruit zullen adviezen voort komen die totaal zullen afwijken van ganisaties willen >sten beter beheersen een onzer verslaggevers IECHT Alle huisartsen en spe- isten zullen dezer dagen een bro- re ontvangen, met een prijsopgave geneesmiddelen. De landelijke enverenigingen en de ziekenfonds- anisaties zijn tot deze uitgave rgegaan om de kosten van het ver- ik van geneesmiddelen in ons land ier te kunnen beheersen, gens voorzitter S. van Randen van Landelijke Huisartsenvereniging is bepaald niet de bedoeling het eco- lisch motief bij de keuze van een leesmiddel door de arts voorop te ilen. De heer Van Randen: 'Het niet zijn: kies het goedkoopste, 'kies het, medisch gezien, meest rkzame geneesmiddel en bekijk als er alternatieven zijn, ook de tprijs'. artsenverenigingen menen dat er de opleiding van medici ook aan- ht zal moeten worden besteed aan ten van geneesmiddelen, hetgeen ns niet gebeurt. In de uitgave zijn 'eneesmiddelen in alfabetische volg- gegroepeerd en naar groepen dezelfde werkingen hebben (bij- rbeeld antibiotica bij elkaar), heer Van Randen zei gistermiddag een persconferentie van de Lande- Huisartsenvereniging dat naar mening nog al eens te dure ge- ismiddelen worden voorgeschreven onkunde van de betrokken art- De secretaris van de vereniging, heer F. A. van Spanje, vertelde dat in Rotterdam waar de artsen al e jaar over de prijzen worden voor- icht goedkopere recepten wor- voorgeschreven dan elders in bet d. AMSTERDAM Het lijkt erop dat de WD de wind niet meer zo in de zeilen heeft en dat steeds meer men sen een negatief oordeel over deze partij hebben. Dat kan worden opge maakt uit een onderzoek dat het bu reau Veltkamp heeft uitgevoerd in op dracht van het Financieel Economisch Magazine. In de geproduceerde cijfers zit een aanwijzing dat de groei van de popu lariteit van de WD er uit is. In okto ber 1973 zei ongeveer 19 procent van de ondervraagde mensen dat ze op de WD zouden stemmen als er toen ver kiezingen waren gehouden. Ook thans komt men op 19 procent, maar nu zeggen steeds meer mensen dat de VVD de partij is waarvoor ze de min ste voorkeur hebben. In oktober 1973 gaf elf procent te kennen dat de WD de laatste partij is waarop ze zouden stemmen. Dat Is nu 19 procent gewor den. Niettemin zal de VVD als tweede partij uit de bus komen. Verder kan uit de cijfers worden op gemaakt dat de PvdA zou teruglopen van 31 naar 29 procent, de PPR van 6 naar 5, de ARP van 7 naar 6 en DS '70 van 4 naar 3 procent. D'66 zou sta biel blijven (3 procent). De CHU gaat van 4 naar 7 procent, de KVP van 11 naar 2, de communisten van 2 naar 3 en het GPV van 1 naar 2 procent. De PSP verdubbelt haar aanhang van 2 naar 4 procent. Het publiek blijkt verder sombere verwachtingen te koesteren ten aan zien van onze economische vooruit zichten. Ongeveer 61 procent van de ondervraagden meent dat de economi sche toestand volgend jaar slechter zal zijn. Bij een soortgelijke enquête in oktober 1973 meende 45 procent dat het slechter zou gaan. Op de vraag of men kans liep werkloos te worden antwoordde 90 procent ontkennend. Wat betreft de situatie van begin 1975 is het pessimisme nog sterker: 62 pro cent verwacht minder welvaart (was 37 procent). ADVERTENTIE is plaats voor een met de mogelijkheid tot aanstelling als sub-hoofd. Woning binnenkort beschikbaar Geen weekenddiensten. Gelegenheid wordt geboden cursussen te volgen o.a. Bobath. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heer E. Jansen, hoofd paramedische dienst, tel. (08340) 2 65 41, na 18.00 uur (08340)2 50 91. Sollicitaties te richten aan de directie van 'Den Ooiman', Groot Hagen 6 te Doetinchem. wat men nu als denkbaar ziet'. Beter leek het de heer Van Riel echter om maar een beroepsleger te vormen, dat vanzelf mensen met een geschikte mentaliteit aantrekt. 'Voor maatschap pelijk werker, predikant of onderwij zer moet men nu eenmaal een bepaal de mentaliteit hebben en dat geldt ook voor de soldaat, het zijn beroepen met een strikt eigen karakter.' Het korps mariniers zou volgens mr. Van Riel het beste als kern voor een be roepsleger kunnen dienen, waarvoor het dan uitgebreid zou moeten wor den tot zesduizend man. 'Destructief' Ingaande op de kritiek op de mentali teit bij het korps en de daaruit voort vloeiende mishandelingen zei de heer Van Riel: 'De leiding van het korps wordt door de beste, ook menselijke geest bezield'. Hij betichtte de WDM. die het rapport over de mishandelin gen heeft opgesteld van een afschuwe lijke destructieve mentaliteit De PvdA afgevaardigde prof. De Rijk vond dat, indien ook maar een deel van de beschuldigingen over mishan delingen waar blijkt te zijn, er ook een onderzoek naar de mentaliteit van het korps moet worden ingesteld. 'Het is overigens volstrekt verwerpelijk in dien hoofdgetuigen uit dat rapport anoniem wensen te blijven', zei hij. Budget Binnen de regeringsfracties ln de Eer ste Kamer bleek gisteren meningsver schil te bestaan ever het gewenste de fensiebudget. KVP en AR verklaarden met de CHU dat de defensie-inspan ning niet mag worden aangetast en dat het percentage dat het defensie budget inneemt van het nationaal in komen eigenlijk al te laag is. De WD-fractievoorzitter Van Riel sprak zelfs over een onverantwoorde situa tie, die, zoals hij erkende, nu is ont staan doordat de vorige kabinetten, waarin de PvdA geen zitting had. al met verlaging van het budget waren begonnen. De PvdA-senator Neder- horst uitte daarentegen zijn waarde ring voor het feit dat minister Vrede ling een eind heeft kunnen maken aan de voortdurende stijging van het defensiebudget. Minister Vredeling zal de Eerste Kamer volgende week dins dag antwoorden UTRECHT Twee mannen van om streeks dertig jaar hebben gistermid dag een mislukte roofoverval gepleegd op twee personeelsleden van de Ne- derlandsche Credietbank. De overval vond plaats op het Achter Sint Pieter. Dc 38-jarige wisselloper H. J. Koetsier en de 33-jarige bankbediende me vrouw H. Brik waren met een tas, waarin enkele duizenden guldens za ten, op weg van het kantoor van de Nederlandsche Credietbank op de Drift naar het filiaal van de Neder landsche Bank op het Achter Sint Pieter. Kort voordat ze daar arriveerden, op de hoek van de Keistraat sprongen de twee overvallers naar voren. Met een gummiknuppel deelden ze fikse klap pen uit aan de bankbedienden. Me vrouw Brik wist zich spoedig achter een auto in veiligheid te stellen: de wisselloper verweerde zich flink. Toen voorbijgangers te hulp schoten, gin gen de twee overvallers er vandoor in een auto. APELDOORN Prinses Margriet zal op donderdag 9 mei in Apeldoorn het nieuwe Julianaziekenhuis openen. Aansluitend zal eij in schouwburg Orpheus een symposium over de ge zondheidszorg; bijwonen. Het verhaal over de mogelijk openscheurende reactor vaten van kerncentrales, twee weken geleden heeft een boeiende reactie opgeleverd van ir. P. Mostert, die zich in het Arnhemse bolwerk der elek triciteitsproducenten met deze zaken bezighoudt. De opmerking van Sir Alan Cottrell, dat een reactorvat wel degelijk kapot kan, schrijft ir. Mostert, zijn natuur lijk volkomen juist zij het dat hij zich gezien de geladen atmosfeer in Engeland wat weinig genuanceerd heeft uitgedrukt. In de veiligheidsbe schouwingen zoals die tegenwoordig worden gehanteerd komt de breuk van het reactorvat naar voren als een ongeval van klasse negen, wat bete kent dat het zich gemiddeld eens in het miljard jaar (één met negen nul len, vandaar die klasse) zal voordoen. 'Dat klopt met de ervaring opgedaan met gewone drukvaten (in de chemi sche industrie -rd) die minder zorg vuldig gemaakt worden dan de huidi ge reactorvaten'. Het verhaal van de scheurgroei en de kritische grootte daarvan, kwam mij zeer bekend voor, aldus ir. Mostert, want dat soort theorieën hebben we bij de KEMA al bestudeerd tijdens de bouw van de reactor van Dodewaard, en dat is nog eens dunnetjes overge daan toen het reactorvat voor de cen trale in Borssele werd gemaakt. Inspectie Tijdens stop-perioden voor herlading van splijtstof worden, zowel in Borse- le als in Dodewaard uitvoerige inspec ties aan het reactorvat verricht om met behulp van ultra-geluidstechniek eventuele scheurtjes op te sporen. Verder wordt sinds enige jaren in Eu- ratomverband gestudeerd op 'n opspo ringsmethode aan de hand van het ge luidje dat een scheur zelf maakt ter wijl hij gToeit. (Iets anders dus dan de ultra-geluidstechniek, die zich richt op door scheurtjes veroorzaakte afwijkingen in de manier waarop spe ciaal opgewekte geluidstrlllingen zich door het vat voortplanten). Het is dus niet juist, schrijft ir. Mos tert, te zeggen dat er op het gebied van scheurende vaten 'weer iets aan de hand zou zijn'. Verder wijst hij er op dat een breuk of een scheur in het reactorvat geen explosief karakter kan dragen, omdat bij de bedrijfstempera- tuur het staal een taai materiaal is. Die stelling kende ik inderdaad, en door drs. juist daarom vond ik de recente En gelse uitspraak van Sir Alan Cottrell zo verrassend. Want hij zei met zo veel woorden dat 'onder werkomstan digheden snelle breuk in principe mo gelijk is'. Het mogelijke verschil tus sen 'snel' en 'explosief' lijkt mij van ondergeschikt belang. Breuk Hoe het ook zij, zelfs als het reactor vat het onverhoeds begeeft (eens per miljard jaar dus, laten we dat wel even vasthouden,) hoeft de toestand nog niet volstrekt uit de hand te lo pen. In een aantal gevallen, aldus ir. Mostert, zijn de gevolgen vergelijk baar met die van een.breuk van de hoofdkoelwaterleiding. Ze worden dan op dezelfde manier door het nood- koelsysteem bestreden, zonder dat er catastrofale dingen gebeuren. 'Verder zal in vele ontwerpen van lichtwater reactoren de kern-sproei-installatie in staat blijven om de kern te koelen ook al zou bij wijze van spreken de gehele bodem van het reactorvat ver dwenen zijn'. Waarvan acte. Belangstellenden op het terrein van nucleaire veiligheid mogen overigens beslist niet het ovorzichl van de stand van discussie in Amerika missen, dat Raiph Lapp schreef in de New Scien tist van 14 februari (vol. 61, pag. 39 i- 396). Uit dit afgewogen verhaal pak ken we een stukje dat aardig op het voorgaande aansluit. Als illustratie van de vreselijke ram pen die met kerncentrales kunnen ge beuren, voerden tegenstanders een rapport aan dat de Amerikaanse Com missie voor atoomenergie (AEC) in 1957 had gepubliceerd ondeT de titel 'Theorerische mogelijkheden en gevol gen van grote ongelukken in grote kerncentrales.' De AEC probeerde die analyse in 1965 aan te passen aan de nieuwe omstandigheden. Er waren toen centrales in aanbouw die aan zienlijk groter waren dan wat in 1957 'groot' heette. Begraven Vliegtuig Hoewel de AEC vaag is over wat 'érn stig' betekent, verzekeren woordvoer ders dat het aantal dudel .lke slachtof fers van een dergelijk ongeluk onge veer even groot zou kimuen zijn als dat van een ernst'g vliegtuigongeval. Dat is nogal een vprwhi met de 'noge dodencijfers die do >- de anti-kerne nergiemensen wordei. «'-noem 1 Tot zover Ralph Lapp Het blijft in derdaad een wat vaag verhaal, en we moeten maar hopen dat Rasmussen tot duidelijker conclusies kom4 door Ber Huising AMSTERDAM Maandagavond in de Kleine Zaal van het Amster damse Concertgebouw hebben wij de 'Liederenavond?' van 'Fons Jansen aan de bariton, Frans van Dalen piano' beleefd. Zijn cabaret Kwartetten draait ge woon door, maar in Schuberts 'Fremd bin ich eingezogen' zong Fons meteen al dat hij niet voor de centen maar voor de lol de vreemde kant van het liederenrecital was opgegaan. Al die muziek stond toch maar ongebruikt in zijn kast. en als ze mooi gezongen wordt zijn de zalen soms half leeg, dus. dacht hij.en het kwam uit: de zaal was plezierig vol. En vol plezier. Als Fons Jansen liederen bewerkt wordt Schuberts 'Forelle' apekool, want waar vind je nog een klaar beekje? Der Jëger gaat, modern aan gepast over een competitieneuroot; Röslein auf der Heiden wordt een reusje en de Knabe David. Dein ist mein ganzes Herz slaat op een hart transplantatie. en Ich grolle nicht, van Schumann werd verknol het niet, want het is een moeilijk lied'. 'Brahms blijkt muziek geschreven te hebben voo- 'toen sex op de vrije toer ging* en Mozarts' Schlafe mein Prinz- chen, schlaf ein', leidt vanzelf tot de troonrede. Schumanns en Heines Gre- nadiere zijn verhollandst tot kruide- niere die niet de Kaiser (Napoleon) maar Stien Kaiser zagen vallen; en op verheven klanken van Haydn (Jahres- zeiten) passen woorden als 'mijn por tie maar aan fik' en 'moet ik op de pot'. Zo gaat dat vierentwintig liede ren en aria's lang, plus de korte toe giften die bij een recital horen. Dit parodiëren is niet nieuw Lou Bandy deed het al met Figaro, en franse 'fantaisistes' als Les Quatre Barbus en Les Frères Jacques zijn er ook goed in maar vermakelijk is het wel. Ook al omdat Jansen de ech te zanger aardig nadoet, met het bla deren in de muziek, allerlei trekjes, grapjes met te hoge en te lage liggin gen, en tussendoor nog geestige ver bindende en verklarende nou ver klarende teksten uitspreekt, die trouwens puntiger zijn dan de liede ren, want op zulke muziek moet nogal eens ingewikkeld gerijmeld worden, wil het kloppen. Intense belangstelling trokken de decors, kostuums en requisieten van de televisieserie Ti-Ta Tovenaar gisteren in de Cinetone stu dio's in Duivendrecht, ivaar zij in veiling werden gebracht. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse bij drage aan het Wereldvoedselprogram ma WFP) wordt met 23 procent ver hoogd. Ons land, dat voor de periode 1973-74 52 miljoen gulden bijdroeg, heeft toegezegd voor de jaren 1975-76 minstens 64 miljoen gulden te zullen bijdragen Van een verslaggever DEN HAAG Het verscherpte prijs beleid zal niet gelden voor de handel in nieuwe auto's. Garages hoeven bij het doorberekenen van gestegen in koopprijzen niet de overigens ver plichte wachttermijn van vier weken aan te houden. De voor importeurs geldende wachttermijn blijft wel van kracht. De regering heeft de vrijstelling ver leend op verzoek van de BOVAG. De overweging was dat de recente omzet daling in de automobielbranche een extra ongunstige invloed heeft gehad op dc rentabiliteit van deze bedrijf stak. Ze mogen komen - maar daarmee uit Y an een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Nederland bevinden zich ongeveer 800 Portu gese vluchtelingen, die het slachtoffer zijn van de koloniale poli tiek, die Portugal voert. In principe wordt iedere Portugees toege laten, dat wil zeggenhij krijgt een verblijfsvergunning ook al moet hij hier soms vijf maanden of langer op wachten maar daarmee houdt de zogenaamde spreekwoordelijke Nederlandse 'gastvrijheid' ook op. Enig uitzicht op een reëel menselijk bestaan is er voor hem in de meeste gevallen niet bij. Hij mag komen, maar daarmee uit Om op deze situatie de aandacht te vestigen voert het comité 'Actie Por tugese vluchtelingen in Nederland' in de maand februari acUe, die onder meer bestaat uit het vandaag overhan digen van een verklaring aan staatsse cretaris Glastra van Loon, onderte kend door zo'n twintig organisaties en politieke partijen en op 1 maart een manifestatie in de Moses- en Aaron- kerk in Amsterdam. Als sprekers zullen hierop aanwezig zijn het PvdA-Kamerlid Relus ter Beek, de jurist A. Kruyt en de Portu gese vluchteling R. Mota. Verder zal het trio 'Os Camaradas' uit Frankrijk Portugese verzetsliederen zingen en zullen films over de fascistische jeugd opleiding in Portugal en de bevrij dingsbeweging MPLA in Angola wor den vertoond. 'De situatie van de ongeveer achthon derd Portugese vluchtelingen in Ne derland kan zeer slecht en onzeker worden genoemd', aldus het comité 'Actie Portugese vluchtelingen in Ne derland'. 'Hun terechte beroep op ar tikel 15 van de Vreemdelingenwet wordt niet gehonoreerd. Het ministe rie van Justitie geeft als verklaring: de onduidelijke politieke motieven van de vluchteling. De vicieuse cirkel: geen verblijfsvergunning dan ook geen arbeidsvergunning, geen arbeids vergunning dan ook geen verblijfsver gunning, maakt het onmogelijk voor de vluchtelingen om tn hun behoeften te voorzien. De verpaupering, die als gevolg daarvan optreedt, leidt tot uit wijzing. Voor hulp zijn zij slechts aangewezen op financieel moeilijk zit tende. particuliere organisaties'. Het comité: 'Naast het motief van de werkgelegenheid speelt vooral een po litiek motief een rol bij het niet-ver- lenen van asiel of bij uitzetting. De banden met NAVO-partner Portugal zijn te hecht en het is juist Portugal, dat met NAVO-steun in staat is de ko loniale oorlog te voeren in Angola, Mozambique en Guinee-Blssau. Dank zij in het NAVO-kader bestaande on derlinge overeenkomsten is het Portu gese leger na de tweede wereldoorlog opgebouwd en gemoderniseerd. Hoe wel dit door Portugal en Westerse landen wordt ontkend, worden in NA- VO-verband geleverde wapens toch In gezet in deze koloniale oorlogen'. Tekort schietend Het comité meent dan ook, dat in het fascistische bewind en de koloniale oorlogen de directe oorzaak van het vluchtelingenprobleem ligt Het ziet de vlucht van Portuge zen daarom ook als een politieke daad en vindt dat humanitaire hulp tekort schiet. In de erkenning van de politie ke vluchteling ligt voor de Nederland se regering een mogelijkheid besloten om het Portugese bewind te veroorde len. Omdat gebleken is, dat de rege ring niet helemaal ongevoelig is voor de druk van de publieke opinie, wordt deze actie gevoerd, waarbij de moeilijkheden, die Portugese vluchte lingen in Nederland ondervinden, centraal staan en verder aangedron gen wordt op een eerlijk en open be leid van deze regering bij de opvang van politieke vluchtelingen. ADVERTENTIE Maar de resultaten van die nieuwe analyse bleken te spectaculair om openbaar te maken, en het rapport werd begraven om pas vorig jaar juni weer boven te komen. Tegen die tijd kon de AEC aankondigen dat zij een nieuwe studie had lopen, een realisti sche schatting van nucleaire risico's onder leiding van prof. Norman Ras mussen van het Massachusetts Institu te of Technology. Dat rapport-Rasmussen wordt pas over enkele maanden gepubliceerd, maar vorige maand onthulde de AEC: 'Op basis van de huidige reactoront werpen, constructie- en bedieningsei- sen hebben technische deskundigen geschat dat de kans op een 'onwaar schijnlijk' ongeluk met ernstige gevol gen voor het publiek ligt in de orde van één per miljoen bedrijfsjaren'. Dat betekent dat. als er honderd reac toren werken, de kans dat er pi een bepaald jaar een ernstig ongeluk ge beurt. één op tienduizend is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9