Opbouwwerkers gaan voor een eigen gezicht vechten dichtbij i Commentaar Duizend 'Eenzame Fietsers' organiseren zich ^Principieel Doel en middelen Dure liiwenstift niet beter dan goedkope Vredeling betreurt het vertrek vSn Mommersteeg Zijn we eigenlijk niet allemaal 'Eenzame Fietsers'? Stralingsvorst weerrapporten Doodals de hersenen niet meer werken Brinkhorst naar Afrika logeren bij de burgemeester vakantie noödhoofd advies HROUW/KWiAIRTET WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 BINiNENLAJND T5/K7 jjln deze kolommen wordt nogal eens aandrang op de Nederlandse regering 1 uitgeoefend om in de internationale arena alleen te durven staan met een (standpunt, dat niet ingegeven is door nationaal belang maar door beginse len. Daarom verwelkomen wij hier de houding die de Nederlandse regering heeft aangenomen bij de conferentie van crediteuren-landen van Chili in Parijs. Het militaire regiem van Chili had een aantal westerse landen om een iverlichting gevraagd van zijn verplich- tot afbetaling van de aangegane .leningen. Nederland heeft in ruil daar humanitaire eisen gesteld die ge- werden door België en Zwitser land, maar door de andere deelnemers ivan de tafel werden geveegd. Frank- 'rijk, dat zich tegenover de VS en de Sowjet-Unie pleegt op te werpen als de bondgenoot van de Derde Wereld, heeft dit afgedaan als een poging de politiek erbij te halen op een 'louter' financiële bespreking. Alsof deze be spreking geen politieke consequenties zou hebben! De vele missionarissen en sociale wer kers uit Nederland en België, die in Chili geploeterd hebben in de arme wijken en de hoop van het volk heb ben zien vernietigen door een stelletje op macht beluste generaals, kunnen zich vertegenwoordigd weten door de ze opstelling van de regeringen van hun landen. Robin Hood, de legendarische Engels man die de rijken plunderde om de armen te helpen, geldt al eeuwenlang weliswaar niet als een heilige, maar toch als een figuur met een alleszins te waarderen inborst. Wie hem sympa thiek vindt, zal misschien geneigd zijn, evenmin al tc hard te oordelen over de Amerikanen die Patricia Hearst hebben ontvoerd om Californische ar men extra voedsel te verschaffen. Of over de in Londen opererende groep die beweert een Vermeer te hebben gestolen ter wille van de voedselvoor ziening op het Caribische eiland Gre nada. Toegegeven: hun bedoeling is nobel, als ze tenminste werkelijk bewogen worden door de nooddruft van mis deelde Californiërs en eilandbewoners. Maar hun goede hart gaat helaas niet gepaard met een helder hoofd. Want men moet toch wel lichtelijk in de war zijn om te kunnen menen, dat de armen in kwestie echt geholpen zijn met een extra voorraadje etenswaar. Of dat de autoriteiten die hun nood op meer duurzame wijze zouden kun nen lenigen, daartoe geprikkeld wor den door een actie die ze gemakkelijk als louter misdadig kunnen bestempe len. Toch kan hierin niet het hoofdbe zwaar tegen dit soort goedbedoelde misdaad schuilen. Dat moet zich rich ten tegen de gedachte, blijkbaar door de onderhavige ontvoerders en dieven gehuldigd, dat het doel. verheven als het is, criminele middelen zou heili gen. Wie dat accepteert, geeft daar mee een vrijbrief aan lieden die maar al te graag bereid zijn dezelfde midde len te bezigen voor doeleinden die niemand, behalve zijzelf, nobel vindt. Het telefoontje dat een kennis van de heer Zwolsman dezer dagen heeft ont vangen, bewijst dat Nederland voor dit gevaar niet onkwetsbaar is. DEN HAAG Goedkope lippenstift js niet slechter dan dure. en evenmin schadelijk. Er is dus geen reden om dure te kopen, of het zou om de kleur moeten zijn. Dat is de conclusie van een onderzoek naar lippenstift, dat de Consumenten bond samen met de Duitse Stiftung Warentest heeft uitgevoerd. Daarbij werd ondermeer gekeken naar de aan wezigheid van ongewenste stoffen. De ze werden Wiet of slechts in onbeteke nende hoeveelheden aangetroffen. De prijs van de lippenstiften liep van 1 tot 9,95, het aantal malen dat zij konden worden gebruikt van 175 tot 500 maal. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP-staatssecreta- ris Mommersteeg, (defensie) heeft ko ningin Juliana verzocht, hem om me dische redenen met ingang van 1 maart van zijn functie te ontheffen. Minister Vredeling (defensie) heeft dit gisteren in de Eerste Kamer be kendgemaakt. De staatssecretaris ging op 22 januari met ziekteverlof. In po litiek Den Haag werd toen al ver wacht dat mr: Mommersteeg niet zou terugkeren, omdat hij zijn taak niet aankon. Minister Vredeling zei gisteren het vertrek van zijn staatssecretaris zeer te betreuren. Hij legde er de nadruk op dat er tussen hem en de staatsse- rcetaris geen sprake is geweest van grote meningsverschillen over het te voeren personeelsbeleid, waarvoor de hee Mommersteeg verantwoordelijk was. Over zijn opvolging zijn minister Vredeling en de KVP-fractieleider An- driessen het nog steeds niet eens. Gis termorgen hebben zij weer^overleg ge voerd, maar een oplossing is nog niet gevonden. Ondanks de impasse sluiten politieke waarnemers niet uit dat er toch nog voor 1 maart overeenstemming over de nieuwe staatssecretaris zal worden bereikt. UTRECHT Er zijn in ons land minstens duizend Eenzame Fiet sers; opbouwwerkers, die ondanks alle tegenwind zichzelf een weg banen, maar de moeilijkheid is, dat die Eenzame Fietsers 'geen smoelwerk' hebben, zodat nauwe lijks duidelijk is, waarheen ze zichzelf een weg banen. Om aan het feit, dat het 'Opbouwwerk geen smoelwerk heeft', zoals de folder het zo plastisch uitdrukt, iets te doen, is op initiatief van een tiental opbouwwerkers een beroepsorganisatie opgericht, die luistert naar de naam 'De Een zame Fietser'. Een naam, die mede onder invloed van de langspeler 'Hoe sterk is de eenzame fietser" van Boudewijn de Groot, die daarmee een sterke come back maakte, tot stand is gekomen, maar die dooromniet minder sybolisch is voor de manier, waarop de opbouw werker zijn vak uitoefent. Zoals het een nieuwe organisatie be taamt, heeft ook 'De Eenzame Fietser1 een aantal punten opgesteld, die men wil verwezenlijken. Dit alles - om ge heel in stijl te blijven - onder de naam: 10-versnellingenplan. Over dit plan, de organisatie en over wat het eigenlijk opbouwwerk is en zou moe ten zijn spreken wij met twee leden van "De Eenzame Fietser": Lia de Wil de en Ton Joore. Lia de Wilde is staf functionaris bij de Nederlandse vere niging van maatschappelijk werkers (NVMW) in Utrecht en volgt de ur gentieopleiding voor opbouwwerker. Zij is door de vereniging tijdelijk vrijgesteld om te proberen 'De Eenza me Fietser' op weg te helpen, omdat, zoals ze zelf zegt, ook de NVMW er een zeker belang bij heeft, dat even eens andere welzijnswerkers zich or ganiseren. Ton Joore is opbouwwer ker in een oude stadswijk in Den Bosch en heeft als zodanig al enkele jaren praktijkervaring opgedaan. De aanleiding tot het oprichten van 'De Eenzame Fietser' was een onder zoek, dat enkele doctoraal-studenten van het Andragogisch instituut van de universiteit van Groningen in het voorjaar van 1972 hielden onder veer tig opbouwwerkers, die met name be zig waren in oude stadswijken. Eén van die onderzoekers was drs. J. Smit, nu opbouwwerker in Meppel. Kort sa mengevat zijn de conclusies van dat onderzoek zegt hij: dat de opbouwwer ker nauwelijks uit de voeten kan met de problematiek, waarmee hij wordt geconfronteerd. Dat onderzoek is de aanzet geweest voor een tweetal con ferenties, die het afgelopen jaar in Bergen (NH) zijn gehouden en waar aan behalve een aantal opbouwwer kers ook mensen van het Landelijk Ombudsteam Stadssanering deelna men. Samen kwam men erachter, dat de op bouwwerkers veelal los van elkaar werken en dat terwijl ze vaak dezelf de moeilijkheden ondervinden. Bij voorbeeld in het tegenspel bieden aan de beleidsplanning van de overheid bij de sanering van wijken en ook in hoeverre men bij acties wordt gedekt door het bestuur van de stichting, waarbij men in dienst is. Ook bleek, dat er behoefte' is aan scholing, ter wijl het daarnaast hoog tijd is, dat er eens met elkaar wordt gesproken over de arbeidsvoorwaarden. Vakbond Al deze zaken zijn ook terug te vin den in het zogeheten 10-versnellingen plan, dat de vaart van actie aangeeft. En waarbij het uiteindelijke doel is de opbouwwerker een gezicht te ge ven en samen met andere organisaties van welzijnswerkers te komen tot een vakbond van welzijnswerkers. Iemand, die het bovenstaande leest, hoeft zich dan ook niet te verbazen, dat er over wat nou eigenlijk een opbouwwerker is, geen eensluidende mening bestaat. Lia de Wilde formuleert het als volgt: 'Een opbouwwerker is iemand, die werkt met grotere groepen mensen (samenlevingsverbanden, buurten, wijken, dorpen en die probeert sa men met die mensen oplossingen te vinden voor zaken, die hen in hun woon- en leefsituatie niet bevallen. Dat kan zowel zijn tegen sanerings plannen van de gemeente als het op zetten van crèches en sociëteiten voor bejaarden en buitenlandse werkne mers'. Ton Joore is het daar wel mee eens, maar spitst het meer toe op het feit, dat er grote groepen in de samenle ving zijn - en hij denkt dan met na me aan de arbeiders - die geen greep meer hebben op hun eigen situatie. Mensen, die bijna nooit serieus wor den genomen en geen enkele stem in het kapittel hebben. Hij vindt het be langrijk, dat daar wat aan wordt ge daan. Men heeft de naam 'De Eenza me Fietser' gekozen om eens af te zijn van al die afkortingen en ook omdat deze wel symbolisch is voor de opbouwwerker. 'De Onderkruiper', een naam, die ook werd voorgesteld, heeft men bij nader inzien toch maar laten vallen. De opbouwwerker - meestal als vooropleiding sociale aca demie, hoewel er ook andere moge lijkheden zijn - verbindt zich veelal aan een stichting om vandaaruit met de mensen uit de buurt - zijn werk terrein - te werken aan de opbouw van de samenleving. Dat het vak als zodanig een vrij chaotisch beeld geeft is op zich niet zo verwonderlijk, om dat opbouwwerker nog een heel jong beroep is. Het is de jongste tak aan de agogische stam, zoals dat heet en de laatste jaren enorm opgekomen. Platvorm Uit de reacties, die bij de Eenzame Fietser zijn binnengekomen - de meeste vrij positief - kan worden op gemaakt, dat er bij de opbouwwerkers behoefte bestaat aan een platform om met collega's over het werk te praten. Met name wordt aangedrongen op een goede rechtspositieregeling, die dan tevens een soort garantie inhoudt. Zo van dit is een opbouwwerker en daar kun je dat en dat van verwachten. Te vaak nog gebruikt bijvoorbeeld een gemeentebestuur een opbouwwerker als iemand, die de plannen van de ge meente aan de bewoners van een wijk moet verkopen. Hij moet dan een zo geheten inspraakprocedure op gang brengen, terwijl in feite al vaststaat, dat de plannen - om bijvoorbeeld in een bepaalde wijk huizen te slopen voor een vierbaans-verkeersweg - hoe dan ook zullen worden uitgevoerd. Het gevaar bij dit soort situaties is. dat de opbouwwerker in zijn beroep concessies gaat doen, waardoor hij de mensen, voor wie nij eigenlijk zou moeten opkomen, in de kou laat staan. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor die opbouwwerkers, die werkzaam zijn in dorpen en leefgemeenschap pen. Ook daar geldt, dat het belang rijk is de mensen bewust te maken van hun rechten. Juist in dorpen be staat nog veel autoriteitenvrees in de trant van 'meneer de burgemeester zal het wel weten'. Trieste sfeer Ton Joore, gevraagd naar zijn beweeg redenen om het opbouwwerk in te gaan, zegt: 'Het feit dat de arbeiders monddood worden gemaakt Dat trok mij het meeste aan. De verschrikkelij ke trieste sfeer, waaarin die mensen moeteh leven. De apathie, die daaruit voortkomt, het weinige zelfvertrou wen, dat ze hebben en het feit, dat ze geen vertrouwen hebben in alles, wat overheid is'. Lia de Wilde vertelt, dat ze vanuit het maatschappelijk werk bij het op bouwwerk terecht is gekomen, omdat je ziet dat 'veel dingen niet aan de mensen zelf liggen, maar aan de om standigheden, waarin ze gedwongen zijn te leven'. 'Daarbij heb ik het gevoel, dat je met opbouwwerk iets meer aan die om standigheden zou kunnen doen en daaraan wil ik nu proberen te wer ken. Veel mensen hoeven helemaal geen cliënt van de maatschappelijk werker te zijn. Als je ziet wat bij voorbeeld de woningnood aanricht in de persoonlijke sfeer. Dat is ontzet tend. Het probleem is echter de wo ningnood en het feit, dat een woning nog steeds een winstobject is, wat weer samenhangt met de kapitalisti sche opbouw van deze maatschappij, waarin dit marktmechanisme kan functioneren'. Niet duidelijk Dorien van Wijk heeft in opdracht van het Nederlands instituut voor maatschappelijk opbouwwerk (NIMO) een onderzoek ingesteld naar de op vattingen van de opbouwwerkers over hun beroep en de manier waarop ze dat beroep zelf gestalte gaven. Zij komt tot de conclusie, dat 'op bouwwerkers vooral mannen zijn in de leeftijd van dertig tot veertig jaar met een grote verscheidenheid aan opleiding, dat er sprake is van een be hoefte aan bijscholing en specialise ring in het opbouwwerk en dat 'noch de overheid, noch het particulier ini tiatief, noch de bevolking een duide lijke visie hebben op de opbouwwer ker'. Dit alles, gevoegd bij de reacties, die 'De Eenzame Fietser' al heeft binnen gekregen, maakt duidelijk dat er voor deze beroepsorganisatie nog heel wat te doen valt En 'Hoe sterk deze een zame fietser' (om met Boudewijn de Groot te spreken) is, zal in de eerste plaats van de fietsende opbouwwer kers zelf afhangen. Met of zonder ver snelling. In het weekeinde is een hogedrukge- bied boven Rusland gaan domineren. De barometers wezen daar dinsdag middag meer dan 1040 millibar aan, tegen 1034 millibar in Oost-Engeland. Het gevolg is geweest, dat de weer- rapporten van Duitsland, Polen en West-Rusland op slag interessanter zijn geworden. Het weer komt,'nu er een oostelijke circulatie is ontstaan de wind was gistermiddag cf en toe vrij krachtig namelijk vanuit Oost-Europa op ons af. De lucht is niet bijzonder koud, maar wel droog. Dit betekent dat, zodra de wolkenvelden boven de Benelux zul len zijn opgeruimd, er grotere ver schillen tussen de overdag- en nacht- temperatuur zullen voorkomen. De droogte van de lucht was gistermid dag goed af te meten aan de dauw puntdepressie in Polen: het verschil tussen de droge en natte thermometer- bol. In Warschau was dat acht, in Bi- alystok negen graden. Laatstgenoemd station, in het noord oosten van Polen, zou men als een soort verre uitkijkpost kunnen be- schouwen voor het westen. De lucht uit Rusland, die de douane aan de Russisch-Poolse grens doorlaat, be reikt onze omgeving in een later sta dium, vooropgesteld natuurlijk dat de oostelijke circulatie blijft doorgaan. De laagste temperatuur dinsdagmor gen van Bialystok viel wel even op: minus 12 graden en minus 15 graden vlak boven twee tot vier centimeter sneeuw, maar het betrof daar geen transport- maar stralingskou. Gister middag kwam het kwik weer tot aan en zelfs boven het vriespunt. War schau gaf om vier uur plus één graad Celsius. Ook dieper West-Rusland in zien we ongeveer dezelfde tempera- tuurv er houding en. In de droge lucht zal de temperatuur in ons land vooral in de tweede helft van de week door de zon overdag worden verhoogd. Gisteren heeft het in Duitsland op verschillende plaatsen gesneeuwd, maar van betekenis icas de neerslag niet: Saarbrücken, Augsburg, Trier, Freiburg, Regensburg en Passau meld den dit verschijnsel, samenhangend met enige optilling van de lucht in het Alpengebied. In Noord-ltalië maakt de koude continentale lucht contact met de warmere zuidelijker lucht in Italië, waardoor Turijn (3 graden), alleen dinsdagmorgen al, 7 millimeter regen kveeg toebedeeld. In Rome s'ond het kwik op 12 13 gra- den. In de Harz is eindelijk sneeuw van betekenis gevallen: 1.70 meter op de Broeken. Op de Zugspitze (3000 meter) ligt de sneeuw nu 5 meter dik. De temperatuur was daar gisterenmid dag minus 15 graden. HOOG WATER. 28 februari Vllsslngent 5.22—17.51; Harlngvlletslulxen: 7.08—19.30; Rotterdam: 8.02-.JO.42; Schcvenlngen: 6.38— '8.58; IJmulden: 7.22—19.42; Den Heldert 10.5523.14; Harllngen: 1.11—13.40; Delfzijl' 3.17—15.43. max. neer- temp. slag Amsterdam zwaar bew. 6 0 De Bilt zwaar bew. 7 0 Deelen zwaar bew. 6 0 Eelde half bew. 7 0 Eindhoven onbew. 6 0 Den Helder zwaar bew. 6 0 Luchth. Rtd. zwaar bew. 6 0 Twente zwaar bew. 6 0 Vlissingen zwaar bew. 6 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 5 0 Aberdeen geheel bew. 9 0 Athene zwaar bew. 9 5 Barcelona licht bew. 13 0 Berlijn zwaar bew. 2 0 Bordeaux onbew. 9 0 Brussel zwaar bew. 6 0 Frankfort half bew. 3 0 Genève geheel bew. 3 0 Helsinki geheel bete. 1 0 Innsbrück licht bew. 4 0.5 Kopenhagen zwaar bew. 4 0 Lissabon onbew. 15 0 Locarno regen 3 2 Advies Gezondheidsraad Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Iemand is overleden wanneer de werking van zijn herse nen volledig en onherstelbaar is weg gevallen. Dit is de kern van het ad vies dat de Gezondheidsraad aan staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid heeft uitgebracht over de vaststelling van het doodsmoment. Die vaststelling is van belang wan neer tot transplantatie van organen van een overledene wordt overgegaan. Zo'n transplantatie is alleen mogelijk dankzij de omstandigheid dat na het overlijden sommige organen nog eni ge tijd biologisch in leven blijven, zo dat ze na overplanting hun functie ten behoeve van een zieke kunnen hervatten. De kans op slagen van zo'n operatie neemt af naar mate de donor langer geleden overleden was. Daarom be staat de behoefte, zo vroeg mogelijk nauwkeurig vast te stellen of een pa tiënt dood is. Dat is vooral moeilijk in situaties waarin ademhaling en/of bloedsomloop met kunstmatige midde len worden gaande gehouden. De commissie van de Gezondheidsraad die het advies onder voorzitterschap van de internist prof. dr. A. Struyven- berg heeft voorbereid, is ervan uitge gaan dat het menselijk individu als zodanig bestaat dankzij de uiterst be langrijke functie van de hersenen. Is die functie volledig en onherstelbaar uitgevallen, dan is er geen menselijk leven meer, en is de patiënt overle den. Voor de vaststelling hiervan zijn in het rapport criteria aangegeven. Van een verslaggever DEN HAAG De staatssecretaris van buitenlandse zaken. dr. Brinkhorst, zal van 27 maart tot 11 april bezoeken brengen aan vijf Afrikaanse landen die met de EEG onderhandelen over een nieuwe associatie-overeenkomst. De heer Brinkhorst gaat naar Yaoun de (Kameroen), Lagos (Nigeria), Accra (Ghana), Abidjan (de Ivoor kust) en Bamako (Mali). onder redactie van loessmit 'Ik vind het harstike leuk om Ie komen legeren en Ronald die zal het ook mischien hartstike leuk vinden nou u weet mischien al dat ik mag.' Met 'nog veel beste groeten aan u vrouw en nu ik kom gauw hoor dédg' eindigde tienjarige Renee van Aalderen uit Lelystad haar brief aan de 'lieve burgemeester uit Groningen', die ze toen nog he lemaal niet kende. Vandaag is ze na een logeerpartij van twee da gen bij het Groningse burgemees tersechtpaar Buiter weer thuis in Lelystad, met folders, stickers, fo to's en nog veel meer uit en over de Groningse hoofdstad en bar stensvol verhalen over wat ze daar samen met haar klasgenootje Ro nald Kist beleefd heeft. Het begon allemaal met een ten toonstelling op de lagere school De Klipper in Lelystad, waarvoor de .kinderen een werkstukje moesten maken. Dat moest over een stad naar keuze gaan en Renee koos Groningen. Dit schreef ze aan bur gemeester. Buiter: 'Ik heb wel eens gehoord van de martinitoren maar ik wou vragen heeft u ook een gemeentehuis want sommige mensen mensen burgemeestershebben geen ge meentehuis. Kijkt u wel eens naar swieberije daar in speelt ook zo'n burgemeester. Is het leven bij 11 ook zo? V bent zeker al getrouwt, en heeft u een leuke vrouw? Ik heb nog 5 zusen we hebben geen enkele jongen Heeft u ook kinde ren: een iongen of een meisje. Wat voor kleding draagt u, hebt u een snor, ik kan niet zo goed gronings praten.' Die brief vonden ze op het Groningse stadhuis zo leuk, dat de burgemeester Reneetje uitnodigde om zelf maar te komen kijken. Mét Ronald die zonder dat er nog iets over de uitnodiging bekend teas kort daarna ook al infor matie over Groningen vroeg. En zo werden Renee en Ronald maandagochtend als eregasten rnn Groninger met de auto uit Lely stad gehaald en officieel oo het stadhuis ontvangen, door de burge meester natuurlijk. D nar waren ook Jeavt'e en Jan Maarten van de Groningse Van den Bernschonl. die de ontdekkingstocht door Ie stad mochten meemaken. Het vol- aende programmapunt was het vannekoekhulsje, waar ze bergen nannekoektn en patat verorberden. Na de sportinstuif was de visite aan het Nieuwsblad van het Noorden een heel evenement: -e zaaen. de krant met hun eigen foto van de pers rollen. Maar het span nendst van hun staatsiebezoek was de logeerpartij bif de burgemeester thuis. 'Ze waren helemaal niet ver- leaen en vertelden honderd-uit', zent mevrouw Buiter. Patat met aogelmoes en tjs ('dat kan nooit missen') sfond op het menu en Re nee en Ronald, duidelijk thuis goed geïnstrueerd, wachtten netjes met hun toetje tot iedereen zo ver was. Ze deden liever een spelletje dan dat ze net als altijd tv keken en om acht uur near bed gaf geen enkel probleem. 'Ik voelde me ge woon hun moeder', zegt mevrouw Buiter, dis zelf allang uit de klei ne kinderen is. 'Alleen gedroegen deze twee zien zo keurig, echt co als je hoopt dat je eigen kinderen zich bij een ander gedragen.' Gisteren mochten ze de klok van de Martinitoren luiden, waarvoor ze een 'dipioma klokkenluider' kre gen. Op de vergadering van b. en 10. controleren of de burgemees ter wel echt toerkt kregen ze le schrik van hun leven: de politie had gezeid dut ze zonder toestem ming aan de Martiniklokken geze ten hadden en dat kostte ze een zakje drop. De vier holden de ver gaderzaal. uit en kwamen prompt terug met zes zakjes drop. Na de ivnch weer bij de Bui- ters thuis keken ze rond op de school van hun nieuwe Groningse vriendjes, ivinkelden nog even met mevrouw Buiter en toen teas het tijd om in de auto naar Lelystad te stappen. Mét hun folders, stic kers en diploma, een Groninger koek voor hun ouders en een inge lijst staatsieportret van henzelf met mevrouw en burgemeester Bui ter. Met ambtsketting uiteraard, zodat alle vriendjes thuis kunnen zien dat het allemaal echt gebeurd Onder al die vakantiekampen en reizen voor jongeren zijn er maar een paar waar echt alle jongeren welkom zijn, ongeacht of ze valide of invalide zijn, of ze nu zonder, met een een kleine of een grote handicap zitten Kort geleden noemdpn we al de zomerkampen van het LCGJ, het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugd werk, en ook de NCSV. de Neder landse christen-studenten vereni ging, is zo'n organisatie die vakan ties voir alle jongens en meisjes samen opzet. Bij de NCSV gaat het om reizen en kampen voor twaalf- tot dertig- jarigen. maar er zijn vooral veel voor scn-dieren: zeil-, zeilpunter-, zee-, roei- cn landkampen, project kampen (over onder meer milieu en ond°rwijs), werkkampen en ook buitenlandse reizen naar bijvoor beeld België, Engeland, Frankrijk. Zwitserland en een paar Oosteuro- pese landen. Alle kampen zijn .-r voor iedereen die zoiets leuk vindt, dus ook voor lichamelijk <w. zintuigelijk gehandicapten in ie 'kampleeftijd'. Speciaal tot die groep zegt de NCSV: 'Als je zin hebt om mee te gaan met een kamp ben jo hartelijk welkom. Stuur dan wel een brief met gege vens over jezelf, over de aard van je handicap, het gebruik van med- cijnen cn je voorkeur voor een kamp. We komen dan gauw met .ie kennismaken en zoeken samen uit wat in jouw geval de leukste mo gelijkheid is'. Zo'n brief moet gestuurd worden naar de NCSV, Woudschoten. Zeist (tel. 03439 233), die ook stapels fol ders voor alle belangstellenden klaar heeft liggen. De kappers in de Amerikaanse stad Detroit putten zich uit in het bedenken van kapsels die met zo min mogelijk gas- en elektriciteit- vretende apparatuur in orde te houden zijn. Hier is kapper Gerald Ha.vnes bezig met het fabriceren van zo'n energiekapsel: erg kort, want vrouwen met kort haar hoe ven er minder aan te doen. vindt hij, dan die met lang haar. De da me die zich hier een 'noodhoofd' laat aanmeten is een van de vaste klanten die hun kapsel, zegt Ge rald. in plaats van elke week nu nog maar eens in de drie of vier weken door hem hoeven laten op knappen. Sinds de radio-medische dienst van het Rode Kruis begin 1967 twee artsen in vaste dienst achter de ra dio zette, hebben die artsen vijf duizend keer medisch advies gege ven aan gezagvoerders of schippers die zieken of gewonden aan boord nadden. Die vijfduizend adviezen waren bestemd voor precies 2222 patiënten: 1654 Nederlanders en 568 buitenlanders, aan boord van alle mogelijke schepen of boorei landen waar >ok ter wereld. Het 'jubvleumadvies', het vijfdui zendste, dus, gaf de Rode Kruis-arts voor een niersteenpatiënt, die mid den op de Indische Oceaan aan boord van een tanker een aanval had gekregen. Niet dat de patiënt een cadeautje krijgt omdat het vijf duizendste advies voor hem was, maar beter zal hij er hopelijk wel door worden. In elk geval zal de arts dagelijks contact houden met de gezagvoerder van de tan ker, totdat de patiënt helemaal be ter is of in een haven verder kan worden behandeld. Bedreigd werkstuk

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7