Ook de islam heeft z'n Abraham Kuyper Mis! Vandaag Guinee Bissau, afwasteil en synode Sow jets willen VN-erkenning van atheïsme Dr. Buskes vijftig jaar predikant Misbezoek blijft thans op peil Tegenpaus Gemens veroordeeld Trouw K wartet Alie uwe bo eke TROUW/KjWARTET WOENSDAG 27 FEBRUlARI 1974 KERK /BINNENLAND tT2bo door Herre A. Halbertsma De islamitische wereldconferentie in Lahore, Pakistan, heeft duidelijk gemaakt dat de islamitische landen een blok willen vormen dat kan optreden als een spreekbuis van de derde wereld. Een aantal eisen van de Arabische landen is overgenomen door de in La hore verenigde politieke leiders, die samen ongeveer zeshonderd miljoen mensen vertegenwoordigen; het Arabi sche blok maakt daarin slechts een minderheid van ongeveer honderd miljoen mensen uit. Sinds de oliecri sis vertegenwoordigt het islamitische blok niet alleen een groot deel van de oppervlakte en van het inwonertal van de derde wereld, maar ook een belangrijk stuk economische macht. Economen nemen tegenwoordig alge meen aan, dat over een jaar of tien een belangrijk deel, zo niet het groot ste deel, van de wereldvoorraad aan deviezen en goud zich zal bevinden in de schatkisten van een aantal islamiti sche olielanden en in de safes van een aantal banken en particulieren in de islamitische wereld, respektievelijk door deze landen, banken en particu lieren zal zijn uigeleend buiten de is lamitische wereld. De kloof tussen ar me en rijke landen, die steeds groter leek te worden, is opeens gedeeltelijk overbrugd. Al deze ontwikkelingen zijn samen reden genoeg om ons af te vragen: wat is de islam eigenlijk? Leer en leven Net als bij het christendom moet men bij een bespreking van de islam on derscheid maken tussen de leer zelf, de verschillende interpretaties daar van in de loop der eeuwen en tenslot te de praktische toepassing in het da gelijks leven. Kenmerkend voor de islam is dat dit geloof, net als het christendom, een wereldgodsdienst is. niet gebonden aan één bepaald volk. Het grote aan tal politieke leiders uit verschillende landen dat in Lahore verenigd was. bewijst dat al. De koran, het heilige boek van de islam, is geschreven in het arabisch, de taal van de profeet Mohammed, maar de Arabieren vor men al sinds eeuwen een minderheid onder de aanhangers van dit geloof. Volgens de laatste schattingen vindt men de grootste aantallen moslims binnen hetzelfde land in Indonesië (110 miljoen), India (60 miljoen), Bangladesj (55 miljoen), Pakistan (50 miljoen), China 40 miljoen, Turkije en Egypte (elk 35 miljoen. Hiervan is alleen Egypte een Arabisch-spre- kend land. Er bestaat op veel punten een sterke overeenkomst tussen de islam, het christendom en het joodse geloof. Dat is niet toevallig, omdat alle drie in hetzelfde gebied het Midden-Oosten zijn ontstaan. Ook bij de moslims leeft dit gevoel van verwantschap heel sterk. Zij zien de islam als een 'oecu menisch' geloof dat is gebaseerd op de openbaringen die zijn ontvangen door een rij van profeten, van wie Abraham, Mozes, Jezus en Mohammed de belangrijksten zijn. Daarmee komen we meteen op het verschil tussen christendom en islam: de moslims zien Christus niet als Gods Zoon maar als een profeet zij het een heel bij zondere en zij erkennen Moham- ontstonden over een aantal fundamen tele geloofspunten. Het pleit was toen op alle fronten gewonnen door de 'westelijke' richting, vertegenwoor digd door de grieks en latijn spreken de theologen die waren opgeleid aan scholen die het erfgoed van de hel- leense beschaving doorgaven. De ter minologie die zij gebruikten corres pondeerde in vele opzichten niet met de manier waarop theologen van de 'oostelijke' richting, die in een Semiti sche denkwereld waren opgegroeid, hun geloofsvoorstellingen onder woor den probeerden te brengen. Ongeluk kige vertalingen maakten de zaak nog erger, bepaalde redeneringen waren ook haast niet te vertalen. Afsplitsingen Moeammar Khaddafi med die door christenen niet als een ware profeet wordt beschouwd. Onverkort Wat het eerste verschilpunt betreft, de moslims willen onverkort blijven vasthouden aan het idee van één al machtige God en zien de christelijke interpretatie van de positie van Jezus als een aantasting van die almacht. We moeten er rekening mee houden dat allerlei nuances bij vertaling in of uit een Semitische taal als het ara bisch verloren gaan, zodat men over en weer vaak slechts een gesimplifi ceerde voorstelling van eikaars opvat tingen heeft Een punt dat de moslims telkens weer stoot is bij voorbeeld dat men hen in het westen vaak 'mohammeda nen' noemt Zij maken daar bezwaar tegen omdat de positie van Moham med in de islam een geheel andere is dan die van Christus in het christelij ke geloof. Centraal staat bij hen niet de persoon van Mohammed maar de in de Koran gegeven leer. Die leer heet islam, het arabische woord voor onderwerping aan een overeenkomst (het verwante woord 6alam betekent vrede). Een aanhanger van de islam heet moslim, dat wil zeggen iemand die een overeenkomst heeft gesloten met God en zich aan de regels van die overeenkomst onderwerpt. Als de moslims hun zin krijgen moeten dus ook de woorden 'mohammedaans1 en 'mohammedanisme' uit het westerse vocabulaire verdwijnen'. Natuurlijk zijn er meer verschilpun ten tussen islam en christendom. De snelle opkomst van de door Moham med verkondigde leer in de zevende en achtste eeuw na Christus moet worden gezien tegen de achtergrond van felle theologische discussies die daarvoor in de jonge christelijke kerk De 'oostelijke' riahting ging tenslotte onder in een groot aantal afsplitsings bewegingen die in de handboeken van de officiële christelijke kerkgeschiede nis als evenzovele 'ketterijen' staan genoteerd. De studie van die afsplit singsbewegingen staat nog maar in de kinderschoenen en is ook buitenge woon moeilijk, omdat een groot deel van de bronnen is verdwenen, terwijl de bewaarde bronnen vaak alleen maar het standpunt van de bestrijders van die ketterijen goed doen uitko men. Zeker is echter dat een deel van die zogenaamde ketterse ideeën terug te vinden is in <fe islam. De vroeger in het westen vaak ge hoorde redenering dat Mohammed het joodse en het christelijke geloof niet goed heeft begrepen en van zijn 'ei gen' godsdienst maar een potje heeft gemaakt, gaat dan ook niet helemaal op. Eerder moeten we aannemen dat in de formuleringen van de islam een aantal oude tradities is verwerkt die hun oorsprong vinden in de Semiti sche cultuur van het Midden-Oosten, maar niet dn (het christelijke geloof zijn opgenomen of daar later uit zijn verwijderd. Dit brengt ons op een interessant punt, namelijk in plaats van de pro feet van de islam als religieus leider, respectievelijk volgens christelijke en volgens islamitische opvattingen. Van- VömiöUWinCI uit christelijk perspectief gezien was Mohammed tot nu toe iemand die uit gebrekkig overgekomen voorstellingen van het joodse en het christelijke ge loof een weinig geslaagd mengsel fa briceerde en dat onder zijn eigen naam uitgaf als een 'nieuw geloof al dan niet met de beste bedoelingen, daarover waren de westerse geleerden het oneens. Moskee in Cairo. tenen die hij in Mekka of Medina of op een van zijn reizen tegenkwam, zou hem als een bewuste of onbewus te oplichter kwalificeren. Het overne men van ideeën van joden en christe nen zou, volgens moslims, hoogstens kunnen opgaan voor de interpretaties die Mohammed desgevraagd van die openbaringen gaf (maar die staan niet in de Koran zelf maar in andere boe ken). Voor christelijke theologen is de op vatting dat Mohammed echt openba ringen ontving van dezelfde God die zij vereren natuurlijk een 'hot potato' die een echte samenspraak in de weg blijft staan. Voorzover er een dialoog tussen christendom en islam op gang komt, beperkt die zich dus vooral tot detailpunten, die echter vaak boeiend genoeg zijn. Er zijn precedenten om dat vóór de tijd van de inquisitie ook regelmatig tussen christelijke en isla mitische theologen en filosofen werd gediscussieerd en gedebatteerd. Verta lmgen van arabische geschriften in het latijn of in het hebreeuws circu leerden al in de middeleeuwen in Eu ropa en werden ook geciteerd, tot ver volgingen daar een eind aan maakten. Onaanvaardbaar Voor moslims is dit standpunt na tuurlijk onaanvaardbaar als verkla ring voor het ontstaan van hun ge loof. Zij menen dat de koran letterlijk de tekst bevat van een aantal bood schappen die God (Allah) in de loop van een aantal jaren via de engel Ga- briël aan Mohammed deed toekomen. Het idee dat de koran verzonnen is door Mohammed naar aanleiding van wat hij zo hoorde van joden en chris- Net als in het christendom bestaat in de islam tegenwoordig een beweging die wil I komen tot een vernieuwing van de vormen waarin het geloof zich uit. Die wens tot aanpassing aan de geestelijke noden van deze tijd gaat ook in de islam vaak gepaard met een volgen van het spoor terug, tot de bronnen, van het geloof. Dat laatste leidt soms tot opvattingen waar niet iedereen enthousiast over kan zijn. Bekend zijn in dit opzicht de proble men van de Libische leider Khaddaffi, die in bepaalde opzichten wel iets lijkt op een islamitische Abraham Kuyper'. Tijdens een debat met vooraanstaande Egyptische persoonlijkheden verweet een van de aanwezigen hem dat het baseren van de grondwet van een isla mitisch land op de koran zou beteke nen dat straffen, zoals het afhakken van een hand vftor diefstal weer zou den worden ingevoerd. Khaddaffi antwoordde daarop dat die straf zeker niet van toepassing zou zijn op een arme die uit nood iets steelt, omdat volgens dezelfde koran de gelovigen voor elkaar verantwoor delijk zijn en en een welgestelde zelfs verplicht is jaarlijks een deel van zijn rijkdom af te staan aan de minder met aardse goederen bedeelden. Met andere woorden, aldus Khaddaffi, als een hongerige een brood steelt dan neemt hij alleen waar hij recht op heeft maar wat een rijke hem weigert te overhandigen. Hij voegde eraan toe dat de in de koran genoemde straf voor diefstal hem wel zeer toepasse lijk leek voor overheidsdienaren die zich ten koste van de gemeenschap verrijken, en die zouden dan nog blij moeten zijn dat ze niet hun kop maar alleen hun hand kwijtraakten. Deze woorden van de Libische leider vielen niet goed bij zijn gehoor, dat voor een belangrijk deel uit hoge ambtenaren bestond; maar de Egypti sche volksmassa, die ambtenaren bijna per definitie als corrupt beschouwt, denkt daar misschien anders over De Libische versie van de islam bete kent bij export en Libië heeft de sterkste kortegolfzenders van de derde wereld in Tripoli laten installeren een stuk politiek dynamiet dat een aantal feodale regimes in de islamiti sche wereld kan doen exploderen. Een uitstekende inleiding tot de is lam is het boekje DE KORAN door prof. dr. D. S. Attema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, als pocket uitgegeven door J. II. Kok in Kampen. In het Engels (Penguin- serie) verscheen dezer dagen MO HAMMED van Maxime Rodinson, een Franse marxist van joodse afkomst en een van de grootste kenners van het Midden-Oosten. Wie een boek van een moslim over zijn geloof wil lezen ver wijzen we naar ISLAM: ITS MEA NING FOR MODERN MAN door Mu hammad Zafrulla Khan, die vorig jaar aftetreden president van het internati onaal gerechtshof te Den Haag; zijn boek verscheen in 1962 bij Harper Row in New York. NEW YORK (KNA) De vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en Bulgarije hebben in de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties gepleit voor opne ming van de 'vrijheid van atheïstische levensbeschouwing' in de nog uit te geven verklaring van de V.N. tegen de godsdienstige intolerantie. De Bulgaar Patroff noemde de godsdienst een 'bron van onverdraagzaamheid' en meende dat in de verklaring duidelijk gesteld moet worden dat men evenveel recht heeft om te getuigen van zijn atheïstische levensbeschouwing als van zijn godsdienstig geloof. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zaterdag 9 maart zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. J. J. Buskes te Amsterdam beves tigd werd als predikant. Omdat on langs mevruw Buskes is overleden vindt op verzoek van de jubilaris geen speciale huldiging plaats. Wel hoopt dr. Buskes zondagmorgen 10 maart in de Amsterdamse Westerkerk een herdenkingspreek te houden. Dr. Buskes verzoekt deder die hem wil ge lukwensen, dit te doen door een bij drage te storten voor de proceskosten van dr. Beyers Naudé. 'Men zal be grijpen', zo zei dr. Buskes ons', dat ik nu liever geen bloemen of cadeaus krijg, maar ik zal het fijn vinden als ik straks een behoorlijk bedrag kan overmaken ten bate van het werk van dr. Beyers Naudé'. Adres en gironum mer van dr. Buskes zijn: Roosevelt- laan 228, Amsterdam-Zuid;- gironr. 11.32.11. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De snelle daling, die het weekendmisbezoek de laatste ja ren heeft gekenmerkt, is in de perio de januari 1973 januari 1974 duide lijk afgezwakt. Deze conclusie .trekt het katholiek so ciaal kerkelijk instituut (Kaski) uit de resultaten van de jaarlijkse misbe zoektelling in een representatieve steekproef van alle rooms-katholieke parochies in Nederland. Het percentage rooms-katholieken, dat naar de miis gaat, daalde in 1973 slechts van 37,5 tot 36,0, een aanzien lijk geringere daling dan in de jaren daarvoor. In januari 1967 was het per centage misbezoekers nog 63,3. VENETIë De Franse tegenpaus Cle mens V loopt de kans, als hij weer in Italië komt, voor twee jaaar in een psychiatrische inrichting te verdwij nen. Dit heeft een rechtbank in Venetië beslist, waar Clemens terecht moest staan wegens belediging van zijn col lega Paulus VI. Clemens heeft vorig jaar maart in Venetië en andere Itali aanse steden pamfletten uitgedeeld, die beledigend voor paus Paulus wer den geacht. Clemens, eigenlijk de 58-jarige Michel Collin, proclameerde zichzelf in 1951 op grond van hemelse openbaringen tot paus. In datzelfde jaar werd hij door het Vaticaan van priester terug gebracht tot de lekestand. Motie Van Dijk Als men Bert de Jong (Tr-Kw 21.2) mag geloven, dankt de motie van de heer Van Dijk haar ontstaan aan diens echtgenote, die nog te dom was om de uitzending van Ton Planken te begrijpen. Of het alleen mevrouw Van Dijk is die het betweterige toontje van de heer Planken niet kan waar deren, waag ik te betwijfelen. De schampere opmerkingen waarmede hij personen tot wier kniehoogte hij zelf nog niet reikt probeert af te doen, hebben Luns en Biesheuvel ook niet erg gelegen. Wellicht is er toch nog een deel van de luisteraars dat zich zelf voldoende mondig acht om uit het voorgedragen nieuws zelf zijn con clusies te trekken zonder deze onge vraagd voorgeschoteld te krijgen en dit zeker niet door iemand die zich daar bij gedraagt als een pedante eerste jaars student. Amsterdam R. Lindhout De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 9274. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60768). Gem.giro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Emigratie Zuid-Afrika (2) Ik stel het op prijs langs deze weg de Raad voor Overheid en Samenleving (ROS) van de Ned. Herv. Kerk geluk te wensen met het onthaal, dat haar voorstel tot emigratie naar Zuid- Afrika ten sterkste te ontraden, op de synode van deze maand ten deel is ge vallen. Op de synode van november vorig jaar is een motie aangenomen om in sterke mate druk uit te oefe nen op het buitenlandse bedrijfsleven in Z.-Afrika zijn investeringen aldaar dienstbaar te doen zijn aan de econo mische en politieke emancipatie der Afrikanen. De wet, waarbij verschil lende betrekkingen voor blanken zijn gereserveerd, wordt steeds moeilijker te handhaven. Er zijn sectoren, waar in 80 pet van de Afrikaanse werkne mers arbeid verrichten, waartoe ze volgens de wet gerechtigd zijn. Het buitenlandse bedrijfsleven kan indi rect en moet m.i. ook direct dit pro ces zo versterken, dat althans de apartheid in de arbeidsverhoudingen als een eerste stap wordt opgeheven. In dit proces past echter niet de emi gratie van blanken naar Z.-Afrika, om dat deze juist het doorbreken van de economische 'colour-bar1 door de Afri kanen als gevolg van het tekort aan blank (semi)- geschoold personeel tegengaat De hervormde synode blijkt ta.v. Z.-Afrika een lofwaardig consistent beleid te voeren in de geest van de vreedzame revolutie. Heerde dr. J. P. Feddema NS en PTT Deze beide semi-overheidsbedrijven hebben gemeen dat ze een dienstver lenend karakter hebben. Wat ze o.a. niet gemeen hebben, is dat de NS een verliesgevend resultaat te zien geeft terwijl het staatsbedrijf de PTT in haar totaliteit een winstgevend be drijf genoemd kan worden. Wat m.i. vreemd aandoet, is dat een verliesge vend bedrijf zijn personeelsleden en hun gezinsleden niet onbelangrijk tegemoet komt in de kosten van bin nenlandse en buitenlandse reizen (naar ik meen ook na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd). Een soortgelijke regeling bestaat bij het winstgevend staatsbedrijf der PTT niet. Het is stellig niet zo, dat PTT-ers de NS-ers een en ander mis gunnen, doch het is voor velen een onbegrijpelijke zaak dat een verliesge vend bedrijf zijn personeel mee laat profiteren hetgeen bij een winstge vend bedrijf blijkbaar niet mogelijk is. Utrecht A. H. Kerst Kentekenbewijs Dat ANWB, KNAC. RAI en BOVAG akkoord gaan met de nieuwe auto kentekenregistratie, is mij een raad sel. Wat is het wezenlijk nut van deze maatregel? M.i. is er geen enkele po sitieve kant aan. Behalve dan de 30.000.000 bruto welke het rijk per jaar denkt te ontvangen. Bij de invoe ring van de benzinedistributie bleek er in Nederland een ontstellend groot aantal 'zwart rijders' te zijn. Heeft men nu, met de nieuwe maatregel, enige grip op de niet-betalers? Ik dacht van niet, men kan het kente kenbewijs elk jaar betalen en de stic ker op de ruit van de auto plakken. Maar.geeft dat enige zekerheid dat ook de belasting betaald is? Dat zou wel mogelijk zijn als, i.p.v. bij het kentekenbewijs, bij de betaling der motorrijtuigenbelasting een sticker zou worden verstrekt. Dan heeft de maatregel tenminste ook nog enige praktisch nut. Badhoevedorp II. ter Borg Dr. A. H. van den Heuvel, de scriba van de hervormde synode, schijft ons: Vele hervormden zullen de afgelopen zaterdag instemmend geknikt hebben, toen zij in Trouw/Kwartet de medita tie lazen, die A. J. Klei boven de af wasteil hield: geen Guinee Bissau op de synode, alleen zaken die 'van onde ren op' op tafel worden gelegd. Maar deze zaak is niet 'van boven af', zoals Klei suggereert, maar docr vertegen woordigers van drie classicale verga deringen aangereikt. De drie classicale vertegenwoordigers meenden niet, dat de erkenning van het kleine republiekje in Midden Af rika op de agenda van de synode mocht ontbreken, omdat zij er een di rect kerkelijke problematiek in her kenden. En wel om de volgende rede nen: in de eerste plaats was er een delega tie van de nieuwe republiek bij de Nederlandse kerken geweest. Keurig in de vergadering van de sectie voor internationale zaken van de raad van kerken. Daar stonden ze op de stoep, omdat ze de steun van de kerken zochten voor hun zaak. Bij de Neder landse regering hadden ze namelijk net wel een sympathiek oor gevonden, maar ze waren bang dat er toch weer niets zou gebeuren. In Afrika wisten ze de kerken namelijk solidair met hun worsteling voor vrijheid, die nu al elf jaar in een bloedige strijd woedt in hun land. Maar van de Eu ropese kerken waren ze minder zeker. De Rooms-Katholieke Kerk heeft nu eenmaal een concordaat met Portugal en dat plaatst die geloofsgemeenschap vaak zwijgend of zwak protesterend aan de kant van het koloniale gezag. Er zijn maar weinig protestanten en velen van hen zuchten in Portugese gevangenissen, overigens niet zelden hun cel delend met katholieke pries ters die, in openlijk conflict met hun bischoppen, de zijde van de onafhan kelijkheidsbeweging hadden gekozen. In de bevrijde gebieden van Guinee- Bissau - en dat beslaat volgens de Portugezen het grootste deel van het platteland -is geen enkele geestelijke verzorging meer. De drie synodeleden die Guinee-Bissau op de synode wil den bespreken, meenden dat deze fei ten alleen al voldoende waren om hier van een duidelijke kerkelijke problematiek te spreken. Andere synodeleden deden daar nog een Dr. A. H. van den Heuvel schep bovenop; had de Nederlandse Hervormde Kerk niet sinds de oorlog het kolonialisme afgewezen? Behoren de mensenrechten niet op de kerkelij ke agenda? En is de boodschap van de bevrijding zonder consequenties in het vlak van de samenleving van de volkeren? Dat was de zaak. Een ant woord op een bezoek over een pro bleem waar het over de kerk ging. over oorlog, over mensenrechten, over de vrijheid. De synode aarzelde in eerste instan tie. Moesten de kerken zich bemoeien met een zaak, die blijkbaar de actieve aandacht van de regering had? Had de synode wel voldoende gegevens? Wist men wel waar men het over had? De diepste aarzelingen waren die van Klei: lag dit wel op de weg van de kerk? Van het Angolacomité maakt geen synodelid deel uit, maar behoort dit niet in de partijen? Bo vendien aarzelde de synode, omdat ze wist dat in vele gemeenten grote irri tatie ontstaat, wanneer synodale pro blematiek al te ver afraakt van de vaatwasbak van A. J. Klei. De drie synodeleden vroegen de Raad voor de zaken van overheid en samen leving om hulp. Waar heb je anders organen van bijstand voor? Die legde teld Dat de banken bij de algemene verhogingen van de laatste tijdXVti den willen (kunnen) achterbli£ak, zal wel niemand gedroomd helode De krant meldt dat de kranten Jeel zorgen maken over het steeds wordende gat tussen de vergoejeel die de bank ontvangt voor hetjën richten van bepaalde diensten en ten die daaraan verbonden zijn. om wordt bekeken welke maatreaet (lees: prijsverhogingen) nodig zijijebr hier aan iets te doen.' Terecht stelt de redactie dat mi gelen wel weer zullen uitlopei prijsverhogingen, maar het tl haakjes plaatsen van dit laatste een lichte twijfel of dit de wegbor iad Niet altijd hebben de banken inM verleden voor alle dienstverleniipa1 aan de cliënten kosten in rekenin#* bracht. Die kosten zijn de laatste., tot een belachelijke hoogte opgevo Een telefonische overmaking kost! j-i menteel negeneneenhalve gulH Moet dat verder de lucht in? Betajvi men vroeger die kosten uit de r sten? Waarom nu dan niet? TeuEI daar in hetzelfde bericht te ljn staat dat de winst in 1973 (u vAl wel: dat moeilijke jaar met zoibo zuchten) steeg met 15,8 pet Of ijng ten eerst al die nieuwe bijkante lat soms van de verschillende bankei ei: een rijtje, afbetaald worden, zo »e dig mogelijk voor een gulden ojéci balans? j't Men kan zich afvragen waar lieene gaan met deze ontwikkeling van r bankwezen. Wordt het niet tijd stig te gaan nadenken over meer - ciëntie doordat de banken meer ld meenschapsbezit worden? De luxef1 banken bij de inrichting van hun ee toren ten toon spreiden (de vL, verhalen daaromheen nog niet me rekend), doet bepaald niet vert wenwekkend aan. wanneer men V gaat aandringen op verhoging vai onkosten voor dienstverlening. Aa L zien het ministerie voor economi zaken hiervoor toestemming zal i_ ten verlenen, mogen we misscfV enig vertrouwen hebben dat niet., nieuw de man die voor zijn kleine talingen van de bank gebruik mrl de dupe wordt. Merkwaardig dat j die instanties die nu niet bepaald armoedige indruk maken, zich me storten op de portemonnee van publiek. !e binnen een dag een zeer goed stuk met informatie op tafel. Daarop be sloot .de synode het verzoek om steun van *de delegate uit Guinee-Bissau over te nemen: regering, erken Gui nee-Bissau! Uit de krant was echter al bekend, dat de Nederlandse regering liever samen met andere landen druk zou willen uitoefenen op Portugal. Welnee, zei de synode, noém ons in dat geval een termijn voor uw bespre kingen met die andere landen: en als binnen die termijn geen resultaat wordt geboekt, dan moet u terstond daarna tot erkenning overgaan. Of het synodale woord een grote in druk heeft gemaakt op de regering? Dat weet ik niet. Ik zou me kunnen voorstellen, dat de regering iets posi tiever reageerde dan Klei over de af was, omdat althans blijkt dat een ker kelijke vergadering met spanning volgt wat er nu gaat gebéuren. De re gering is ook slim genoeg om te we ten, dat zo'n synodebesluit vele chris tenen h la Kled erg irriteert, dat op die irritatie moet worden geantwoord en dat zo een meningsvormingsproces op gang komt via kerken dat langs andere kanalen vaak trager verloopt. 77 landen hebben Guinee-Bissau er kend. Het Noord-Atlantische gebied nog niet. De delegatie uit het oorlogs gebied vond Nederland belangrijk genoeg om er een delegatie heen te sturen. Ze zagen ook, dat in Neder land kerken een zekere invloed kunnen hebben cp de mentaliteit van het electoraat. Daarom belden ze daar aan, in de hoop dat die kerken een bredere interesse zouden hebben dan voor hun eigen vaat. (Van redactiewege iets bekort). NASCHRIFT. Ik schreef niet dat de kerk zich verre moet houden van Gulnee-Bissau. Maar de kerk bestaat voor mij niet uit een synodaal gezel schap, maar uit gemeenteleden. En ik constateer dat de meesten van hen, wanneer zij de noden der wereld voorgeschoteld krijgen (bijv. via het IKOR), niet vragen: hoe komt dat, en wat kan ik er aan doen?, maar liever hun conversatie en hun kerkblad vul len met klaagzangen over te linkse IKOR-programma's. A. J. KLEI. NED. HERV. KERK Beroepen te Reeuwijk: C. van Bar Putten. Aangenomen naar Den Haag: A Wilzing te Boxmeer. n Bedankt voor Huizen: E. F. Vergi te Capelle a/d IJssel; voor Gouda*, Schukken te Beesd; voor Kootwijk n Wielman te Alblasserdam. Toegelaten tot de evangeiiebediei en beroepbaar: J. W. Beks, Kostv< renstraat 109 A, Zandvoort; J. stra, Geawei te Augustinusga; mejT Methorst, Brinklanderweg 12, E|! veen; H. C. v. d. Meulen, Tjaerda 1 20, Rinsumageest; J. Raatjes, Abel j tenstraat 125, Appingedam; P. J Stolp, 't Huis 'Tijdverblijf', Kerkst 9, Zuidhoorn; H. Talsma, Niei,( gracht 74, Utrecht; C. Trouwborst, lianastraat 32, Waarder-Woerden; Wisméijer, Mechelenstraat 16. Bre GEREF KERKEN Beroepen te Midwolda (Gr.): kand"Vi Baars te Bennekom; te Oostvoo Tinte: E. Hoogerwerf, voorheen n' dingspred. te Indonesië; te Anna J r ba-Polder: drs. J. v. d. Meulen Raalte, die voor de helft van de is afgestaan aan het psych. ziekenV 'Vrederust' te Halsteren. Hij heeft beroep aangenomen. S Aangenomen naar Middelburg: J. Eijk te Steenwijk. J GEREF KERKEN (VRIJG) Bedankt voor Groningen-O: P. Sc ling te Middelburg. GEREF GEMEENTEN V' Beroepen te Apeldoorn: A. Bregi te Rijssen. 5 Bedankt voor Groningen: G. A. Zij< i veld tc Middelburg; voor Nijkerk: r Hegeman te Tholen; voor St. Ai^r; land: Ch. v. d. Poel te Yerseke. REMONSTR BROEDERSCHAP f Beroepen te Eindhoven: D. Tjalsmi Arnhem. ij Aantekeningen bij de helleniser van het christendom door dr. A. van der Aalst. Uitg. Van Gorcum, sen, 200 pag., prijs 27.50. De aut is lector in de oosterse theologie Nijmegen en hij biedt hier het re taat van zijn onderzoek naar de houding tussen christendom en S sche en Griekse denkwereld. Noem mij bij mijn diepste naam d H. H. C. Wartena-Bos. Uitg. Voorl ve, Den Haag, 77 pag., prijs 8.90. schrijfster van 'De touwladder* wil dit gevoelige boekje eraan herinne dat de mens niet van God of m< mens vervreemd hoeft te zijn. Bij de stichting IVIO te Lelystac AO-boekje no. 1501 verschenen. Ti Prijzen geschreven door M. Rai Prijs per deeltje 1.25. 20 blz. en 1502: Zomertijd, geschreven door J van Twisk (20 blz.). Yoga voor vrouwen door N. Phe en M. Volin. Uitg. Wereldbibliothe Amsterdam. 126 blz. De Bron. door L. Flara. Uitg. Ac Leuven. 312 blz. 26,De n< slag van 'bezinning over het falen de mislukking, over leven en do over de schrijver en de lezer', opg< kend door een hoogleraar in de w begeerte aan de Vrije Universiteit Brussel, tevens voorzitter van Vlaamse Vereniging voor Wijsbege

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2