Italië en West Duitsland :unnen geen vuist maken l/MM 74 Ook kansen voor 'nieuwe' sporten Opnieuw een amateurelftal met kwaliteiten tje Keulen niet aar Alma Ata pelman Dino Zoff komt tot respectabel record SV-Ajax zaterdag Jecking hekelt ictor Kortsnoj is verliest jr een punt Uruguay wijst 34 spelers aan Programma Oranje voor toernooi om Europese beker Borgognoni wint Altamirano: Chileens volk boycot stadion in Santiago Ook Italië wil WTT-spelers niet ^lUW/KWiAIRdlEfr WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 SPORT T11/K13 'Éi nil onze sportredactie }{Je De twee landen die getipt worden als mogelijke tegenstan- si-in de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel voetbal dat ij-ruim drie maanden in West-Duitsland wordt gehouden, hebben ifV gisteren in Rome in een vriendschappelijke wedstrijd in even- jj5 gehouden. Na negentig minuten voetbal waren zowel Italië als iiJDuitsland niet tot scoren gekomen. Dat betekende echter niet et een weinig aantrekkelijke vertoning was. De 75.000 toeschou- ?nzagen goed voetbal met een iets beter Italiaans elftal. T-j HOVEN De eredivisiewed- tussen PSV en Ajax zal toch op 23 maart a.s. (aanvang 20.00 Eindhoven worden gespeeld, ituur van Ajax had op een eer- iek van de Eindhovenaren af gereageerd, maar na een gesprek tussen beide besturen toch tot overeenstemming ge- inpetitiewedstrijd FC Groningen Ahead, die gespeeld zou worden pdag 10 maart, is verschoven zaterdag 9 maart, des avonds £it uur. mUSTA (FLORIDA) (AP) De Braziliaanse grootmeester nrique Mecking die in de irtfinale voor het wereld- npioenschap heeft verloren i de Russische grootmeester por Kortsnoj, heeft maandag egd dat zijn tegenstander had gewonnen door schaak spelen 'maar door een chologische en politieke oor- te voeren'. Kortsnoj, aldus cing, had veelvuldig de aan- ït verstoord door allerlei ge len te maken en andere din- uitgehaald waardoor hij uit concentratie was geraakt. hij wist dat ik me in een stand bevond waarbij ik me ^k moest concentreren dan )n hij allerlei geluiden te leo, vooral zijn keel te rapen, of hard te lachen, en- alles te doen om mijn aan- ït stuk te maken', aldus de iarige Braziliaan. Hij vond ook verdacht dat Kortsnoj l telefoongesprekken ont- onmiddellijk nadat er een ïtij was afgebroken. 'Het was pgst verdacht dat de Sowjet- egatie een gesprek ontving Moskou of van de ambassa- te Washington zodra er een 'ebroken partij was', aldus cking. 'Het is volkomen mo- 'jk dat er ergens in de Sow- Unie 20 of 25 spelers de af- jroken positie aan het analy- en waren en dan telefonisch advies aan Kortsnoj door- jen. Daardoor moest ik de »ende dag extra hard werken lat mijn regering zich zulk steun niet kan veroorloven'. "I (UPI) De vraag of L„eds onbetwist leider in de Éftgel- le, ineen dreigt te storten kon nog niet beantwoord worden, kwam tegen Leicester City in 1 jeinig aantrekkelijke ontmoeting "W. Leeds dat de eerste 29 wed- tn in de competitie ongeslagen maar afgelopen zaterdag verloor 3ke City na enkele dagen eer- door Bristol City uit het toer- de Engelse beker te zijn ge- toonde opnieuw aan weinig en zonder veel overtuiging te Leicester raakte gisteren door itabele penalty (door Peter Lo- benut) in de eerste helft achter 'wam verdiend door Keith Wel- gelijke hoogte. lijkspel van Leeds kwam Liver- ed uit De ploeg van Bill won met 10 van Southamp- irdoor de achterstand op Leeds :en is tot zeven punten. Zei Éy lachend: *We hebben nog een fcp de doublé'. Voor de Italiaanse doelman Dino Zoff was de ontmoeting dn Rome een re gelrechte triomf. De Italiaan is er nu namelijk in geslaagd gedurende meer dan 1000 minuten interland-voetbal niet gepasseerd te worden. Een res pectabel record, dat gisteren nauwe lijks in gevaar kwam. Daarvoor mis ten de Duitse aanvallers toch teveel vernuft en overleg. Zoff verrichtte een aantal goede reddingen maar werd toch niet in staat gesteld om via glanzende reddingen zijn recordveTbe- terimg enige luister bij te zetten. West-Duitsland startte het duel duide lijk voorzichtig. Trachtte de Italiaanse speelwijze wat te verkennen, maar leek zeker niet op weg om de neder laag die afgelopen zaterdag in het vriendschappelijke duel tegen Spanje werd geleden (10) te doen vergeten. De Duitsers hadden verrassend Gerd M til Ier dn de spits staan. Verwacht werd eerder dat Müller niet zou spe len omdat hij in de ontmoeting tegen Spanje geblesseerd was geraakt. Gerd Mtiller speelde wel, maar kon geen ogenblik zijn faam waarmaken. Ver der moesten de Duitsers het ook stel len zonder JUrgen GrabowsM die ge blesseerd is geraakt In vergelijking met afgelopen zaterdag was ook de Duitse doelman vervangen. In plaats van NorbertNigbur van Schalke'04 werd het doel nu verdedigd door Sepp Maier, doelman van Bayern Mtinchen. Maier kreeg wel degelijk de kans om zijn kwaliteiten te tonen. Zeker ook in de eerste helft toen Italië na de aarzelende eerste twintig minuten wat feller de aanval ging zoeken. Verant woordelijk daarvoor was veelal Gianni Rivera die een uitstekende wedstrijd speelde. Hij voorzag zijn medespelers van passes waaruit indien Maier zijn voortreffelijke vorm niet had ge toond Italië had kunnen scoren. De Italiaanse spits Giorgio Chinaglia had in die eerste periode weinig te doen, maar werd daarna steeds vaker gelanceerd. Hij kreeg ook de beste kans in de eerste helft Voor hij, al leen voor Maier, echter tot een schot kon komen had de Duitse doelman zich op de schoen van de Italiaan ge worpen. De eerste helft stelde Italië ondanks de veldmeerderfieid niet in staat om te scoren. West-Duitsland kon dat ook niet. Op het middenveld liep het af en toe wel goed, maar het effect was minimaal. Verantwoordelijk voor de gang van zaken op het middenveld was vooral G(inter Netoer, de veelbe sproken speler van Real Madrid. Net- zer fungeerde samen met een goed op tredende Franz Beckenbauer als de motor van een elftal dat verzuimde een vuist te maken. In de tweede helft veranderde dat ook niet Steeds duidelijker bleek Italië dat de aanvallen via Rivera en Sandro Mazzola dikwijls heel vernuftig opzet te toch een afmaker als Gigi Rdva geblesseerd te missen. Luciano Chiarugi bleek niet dn staat om zich los te maken van de forse Duitse ver dedigers, die hem als het enige gevaar van de Italiaanse ploeg zagen. Chiaru gi was dat ook. De Duitsers kunnen zich na de twee ontmoetingen van de afgelopen dagen voorbereiden op een fors stuk kritiek thuis. Het elftal heeft twee keer niet kunnen imponeren. Toch toonde coach Helmut Schön zich niet erg onte vreden over de strijd in Rome. 'Er is erg goed samengewerkt vooral door Günther Netoer en Wolfgang Overath. Eigenlijk zijn er maar twee of drie momenten geweest waarop het niet helemaal klopte. De wedstrijd zelf was erg goed, vooral de eerste twintig minuten waren sterk. Chiarugi werd echter steeds door Georg Schwarzen- beck onder controle gehouden. Maar Chiarugi is een goede, vooral krachti ge speler.' Volgens Schön zal Italië over enkele maanden in West-Duitsland verschij nen met een nog sterker spelend team. Zeker was hij er wel van, dat Ita lië een beter team had dan in 1970 tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico. West-Duitsland verloor toen met 43 in de verlenging van Italië. Schön tenslotte over het resultaat; 'Een gelijkspel was een goede afspie geling van deze wedstrijd.' Franz Beckenbauer in duel met de Italiaan Benetti. Rechts de Duitse spits Gerd Müller die tot veler ver rassing toch in het veld kwam. Italië: Zoff: Splnosl. Fachettl (Sabadlnl). Benetti, Morlni; Wilson. Mazzola, Capello; Chinaglia, Rivera. Chiarugi. West-Duitsland: Maler; Höttges, Breitner, Schwarzenbeck. Beckenbauer: Cullmann, Hönnes. Overath; Müller, Netzer, Heynckes. tm MONTEVIDEO (Reuter) De voet balbond van Uruguay heeft de 34 na men bekend gemaakt van de spelers die nog in aanmerking komen voor een plaats in de definitieve selectie van het land bij de wereldkampioen schappen in West-Duitsland. Uruguay zal tijdens het eindtoernooi uitkomen in een poule met Nederland, Zweden en Bulgarije. De 34 namen werden bekend gemaakt door de manager van het nationale elftal van Uruguay, Roberto Porta. Er zijn vijf spelers bij die buiten Uru guay voetballen en waarvan het lang dubieus is geweest dat zij voor selectie in aanmerking zouden kunnen komen omdat de clubs daar niet zoveel voor bleken te voelen. De spelers zijn: doel: Ladislao Mazur- kiewicz (Atletico Mineori, Brazilië), Hector Santos (Airton), Gustavo Fer nandez (Rentistas), Walter Corbo (Penarol); verdedigers: Atilio Ancheta (Gremio de Porto Alegre, Brazilië). Walter Olivera (Penarol), Walter Vil- larino (Nacional), Juan Masnik (Naci- onal), Gustavo de Simone (Defensor), Luis Garisto (Penarol); middenvel ders: Pablo Forlan (Sao Paulo, Brazi lië). Mario Gonzalez (Penarol), Rober to Burgos (Wanderers), Ricardo Pavo- ni (Independiente, Argentinië), Ricar do Miers (Huracan Buceo), Mario Zo- ryez (Bella Vista), Alberto Cardaccio (Danubio), Saul Rivero (Liverpool), Walter Daniel Mantegazza (Nacional); aanvallers: Luis Cubilla (Nacional), Richard Forlan (Wanderers), Pedro Alvarez (Liverpool), Victor Esparrago (Spanje), Jukio Cesar Gimenez (Pena rol), Rafael Perrone (Danubio), Er- nando Morena (Penarol), Omar Mon- dada (Defensor), Americo Paredes (Fenix), Pedro Rocha (Sao Paulo, Brazilië), Ramon Silva (Penarol), Jo se Gomez (Cerro), Denis Milar (Li verpool), Jorge Laclau (Cerro), Ru ben Romeo Corbo (Penarol). ROME (ANP) In Rome hebben ver tegenwoordigers van de voetbalbonden van Polen, Finland, Italië en Neder land overeenstemming bereikt over het vaststellen van de data voor de wed strijden, die deze landen tegen elkaar moeten spelen in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenploegen. De wedstrij den moeten gespeeld worden tussen 1 augustus 1974 en 31 januari 1976. Het programma van Nederland ziet er als volgt uit: 25 september 1974: Fin- land-Nederland; 20 november 1974: Nederland-ïtalië; 20 augustus 1975: Nederland-Finland; 10 september 1975: Polen-Nederland; 15 oktober 1975: Ne derland-Polen; 22 november 1975: Ita- lië-Nederland. ALGHERO (Reuter, AP) De Ita liaan Luciano Borgognoni heeft de vierde etappe van de Ronde van Sardi nië gewonnen. Hij legde de 105 kilo meters van Thiesi naar Alghero af in 2 uur, 19 minuten en 48 seconden. De Belg Rik van Linden eindigde op de tweede plaats en behoudt de leiding in het algemeen klassement De derde en vierde plaats in de etappe van gisteren waren voor respectievelijk de Noor Knudsen en de Belg Patrick Sercu. BELGRADO (Reuter) Carlos Altamirano, secretaris van de Chileense socialistische partij, heeft in Belgrado op een pers conferentie gezegd dat hij de uitsluiting van Rusland door de FIFA voor het toernooi om de wereldtitel 'onjuist" vindt 'Rus land had gelijk met de weige ring de tweede wedstrijd tegen Chili niet te willen spelen in het stadion in Santiago, waar duizenden mensen zijn gemar teld en vermoord.' Altamirano voegde eraan toe dat als de wedstrijd in Santiago zou zijn gehouden niemand een bezoek zou hebben gebracht aan het gebeuren. 'Het Chileense volk boycot het stadion. Ik ge loof dat mensen in Londen ook niet naar een stadion zouden gaan dat gebruikt was als een gevangenkamp,' aldus Altami rano. ROME (UPI) De Italiaanse tennis- bond heeft besloten spelers van de oi^ ganisatie World Team Tennis in de ban te doen. De WTT-teimissers, die het komende seizoen een stedencompe- title in de Verenigde Staten en Canada gaan spelen, zullen niet kunnen deel nemen aan de open kampioenschappen van Italië in Rome. Eerder hebben reeds de Franse, West- duitse en Zweedse tennisbond besloten zich van de WTT te distantiëren. Steun van Sportfonds Van der Kar AMSTERDAM Het sport fonds Leo van der Kar, dat jaarlijks jonge sportmensen in staat stelt gerichte trainings stages mee te maken, heeft voor 1974 vier nieuwe takken van sport 'ontdekt'. In het veertiende jaar van het be staan van het fonds zullen mo derne vijfkampers, een rol- schaatsster, een rugbyspeler en een volleyballer vertegen woordigers van takken van sport die nog nimmer een be oefenaar geselecteerd hadden buiten Nederlands grenzen gaan trainen. Het sportfonds, dat zijn keuze maakt op voordracht van de natio nale bonden, begon in 1961 met onder andere honkballer Herman Beidschat. Andere groten, die me de dankzij Leo van der Kar hun niveau hebben kunnen verbeteren waren Tom Okker, Trijnie Rep, Carla de Liefde, Cor Smulders, Bert van der Helm, Tiemen Groen en Imre Rietveld. In de selectie van vierentwintig sportmensen onder de 21 jaar zijn behalve vertegenwoordigers van de vier 'nieuwe' bonden ook beoefena ren van takken van sport die al sinds jaren hebben geprofiteerd van de hulp van het sportfonds zo als honkbal, schaatsen, badmintcn, basketbal, turnen, schermen en ta feltennis. Zoals in alle voorgaande jaren worden de trainingen ondergaan in landen waar de mogelijkheden op timaal zijn. Het betekent dat de reisdoelen ook in 1974 zeer ver uit een zullen liggen. Honkballer Charles Urban us gaat naar de Ver enigde staten, schermer Rorik Jan sen naar Hongarije en de turnsters Janny Oost en Annelies van der Linden naar Bulgarije. Voor vijf jonge biljarters komt de Belgische trainer Tonnie Schrauwen naar Pa pendal. De wielrenners Harry Jan sen en Rob Zuydweg zullen deze zomer geregeld naar Amsterdam gaan waar KNWU-baancoach Frans Mahn alle mogelijkheden heeft voor een scholing op internatio naal niveau. De uitverkorenen voor 1974 zijn: schaatsen: Jeltje Heslinga (19 jaar) en Joke van Rijssel (18), in het najaar met de dameskernploeg on der leiding van Gerard Maarse naar Inzeil. Honkbal: Charles Urbanus (18) in april naar de Royal Baseball Aca demy In Kansas (VS)'. Badminton: Fred Jakobs (18) in september voor speciale cursus on der leiding van Pat Davis in Enge land. Basketbal: Ria Lansink (16), in september trainen in Polen. Biljarten: Piet Adrichem (15), Jan Arnouds (15), Rob Kromvoirt (17), Anton Wennekes (19) en Joop Woldring (19), vier trainings- weekeinden op Papendal onder lei ding van Tonnie Schrauwen. Turnen: Janny Oost (16) en Anne lies van der Linden (18), in juli naar Bulgarije voor een stage met de Bulgaarse ploeg. Moderne vijfkamp: Rob Baars (18), Hans Koomans (17) en Bert Bergs- ma (18), in april naar Warendorf (WD1). Roeien: Hein Schwagerman (19) en Menno Proper (19), in het na jaar naar Ruder Akademie te Rat- zeburg (WD1). Rolschaatsen: Gerrie Royakkers (20), naar Bremerhaven (WD1) voor training onder leiding van mevrouw Oda Thies. Rugby Theo Leautaud (19), in april naar Bristol (Eng), voor trai ning en een toer met de Univer sity Athletics Union Party. Schermen: Rorik Jansen (19)', in juli naar Boedapest (Hong) voor een stage op floret en sabel onder leiding van Laszlo Szabo. Tafeltennis: Marianne Wagemakers (17), in de zomer naar Boedapest (Hong) waar zal worden getraind voor de Europese jeugd kampioen schappen. Volleybal: Wim Uyterschoot (20), in juli veertien dagen naar trainer Kobendza te Karkau (Pol). Wielrennen: Harrie Jansen (18) en Rob Zuydweg (18), deze zomer twintig trainingen op de banen van het Olympisch Stadion en Slo ten. Leo van der Kar op de schouders van enkele jonge sporters. HAAG Atje Keulen-Deelstra en Sippie Tigchelaar zullen niet naar Alma Ata gaan om te proberen een aanval op een of meer dfldrecords te doen. Zondagavond, na de strijd om het wereld- lioenschap voor dames in Heerenvecn, verklaarde de heer Zee als voorzitter van de Technische Commissie van de KNSB aan j (dagelijks bestuur te willen voorstellen Atje Keulen en Sippie nelaar op 23 en 24 maart in Alma Ata aan recordwedstrijden te meedoen. Daarbij had men zich echter niet gerealiseerd dat van p 23 maart in Heerenveen de traditionele 'Dolle schaatsnacht' t gehouden. Bovendien staat Atje Keulen op 23 maart in Irnsum j trootse huldiging te wachten, gemeente Heerenveen heeft Atje Keulen-Deelstra als blijk van dering voor de geleverde topprestaties in haar schaatsloopbaan reis voor twee personen naar een van de titeltoernooien in het ïnde seizoen aangeboden. Mocht het echtpaar Keulen liever deze r een vakantiereis willen maken dan zal de gemeente Heeren- hierin tegemoet komen. "Van onze 6peciale verslaggever ZEIST Het Nederlands amateurelftal schreef vier jaar geleden een brokje voetbalgeschiedenis, toen in het Italiaanse Forte dei Maiuni pas in de replay van de finale Spanje met de Europese beker kon gaan strijken. De Nederlandse amateurs hebben vorige week aangetoond dat die prestatie geen uitschieter behoeft te zijn, dat de 900.000 amateurvoetballers in Nederland een voldoende potentieel zqn om voortdurend een elftal van niveau op de been te kunnen brengen. Nederland be reikte vorige week als eerste land weer het eindtoernooi om de Europese beker. Zonder daar overi gens zelf voor in het veld te komen. In het Franse Sète kwamen de ama teurs van Frankrijk en Schotland in negentig minuten tot een puntende- ling: 1-1. Een uitslag die Frankrijk beroofde van de laatste kans om in het slotduel tegen de leider in de poule, Nederland, alsnog voor plaat sing in het eindtoernooi te kunnen zorgen. Een zaak waar gedeeltelijk ook Arie de Vroet, trainer van het Nederlands amateurelftal achter zat. De Vroet was in Sète samen met elf talbegeleider Brokx. De Vroet: 'Schot land speelde tot nu toe in vrijwel alle wedstrijden een 4-3-3 systeem. Tegen de Schotse trainer vertelde ik voor de wedstrijd dat hij misschien beter met een 4-4-2 concept zou kunnen spelen. Tot mijn verbazing deed hij dat nog ook. Ik wist dat de Fransen sterker waren. Maar ze zouden moeten jagen tegen Schotland om in ieder geval ons doel saldo enigszins te kunnen benaderen'. Frankrijk ging ook verschrikkelijk aan het jagen maar moest het afleg gen tegen de compacte Schotse defen sie. De Vroet: 'En toen Schotland bij een uitval ook nog met 0-1 voor kwam werd het voor Frankrijk helemaal moeilijk. Ze werden nerveus, speelden te gehaast. Pas kort Voor het einde konden ze nog gelijk komen, via een afstandsschot'. De Vroet leerde veel van de confron tatie. 'Zeker. Zoals Frankrijk daar speelde weet ik dat wij veel meer in houd hebben. Je mag Frankrijk niet onderschatten. Ze hebben slechts met 4-3 verloren van West Duitsland. Maar een elftal moet juist in de moei lijke wedstrijden zijn kracht kunnen bewijzen. Dat lukte Frankrijk niet'. Voor Arie de Vroet zijn er een aantal aantrekkelijke bijkomstigheden bij de vroege plaatsing. 'We kunnen ons nu aanmerkelijk vroeger dan verwacht gaan voorbereiden op het eindtoer nooi. Op 5 maart spelen we tegen Noorwegen, op 13 maart tegen Frank rijk. Die wedstrijd van 13 maart leek eerst het beslissende duel voor ons te worden. Het is nu een uitstekende ge legenheid geworden om verder iets JL met het elftal uit te proberen. Pas ls er weer een man als Splinter van De Spartaan bij gekomen. Ik heb nu de gelegenheid om hem ook te laten wennen aan alles. Verder kijkend naar het eindtoernooi hebben we nu dus gewoon een belangrijke oefenwed strijd tegen Frankrijk voor de boeg'. Een vergelijking met het elftal dat vier Jaar geleden zo ver reikte wil en kan Arie de Vroet niet maken. 'In vergelijking met Forte dei Marmi is er nu een geheel nieuw elftal. Er is niemand over gebleven. Dit elftal heeft weer heel andere kwaliteiten dan het elftal van toen.. We hadden de gebroeders Van de Kerkhof. Die moeten heel anders aangespeeld wor den dan nu bijvoorbeeld een Ad van den Broek. Je hebt nu andere, niet zo snelle jongens. Dat betekent dat het middenveld ook anders zal moeten spelen. Er moet meer opgekomen worden, meer steun worden gegeven. Dat proberen we nu uit en het lukt erg goed'. Arie de Vroet heeft, zo vindt hij zelf Arie dc Vroet ook wel, keuze genoeg als hij een elf tal moet gaan samenstellen. Potentië le kandidaten voor het amateurelftal zijn er voldoende. Daarvoor staat het amateurvoetbal in Nederland op een hoog peil. De Vroet: 'In Nederland is het inderdaad gewoon zo dat ik geen enkele moeite heb een sterk elftal op de been te brengen. Ook twee Jaar ge leden toen we door Rusland uitge schakeld werden voor de Olympische Spelen. We waren toen gewoon tegen een te sterke tegenstander geplaatst Maar ik vind toch dat we ons na de 4- 0 nederlaag in Rusland goed hersteld hebben. En dat dat elftal thuis 0-0 speelde vond ik echt een heel aardig resultaat*. 'En weer twee jaar later", zo vervolgt De Vroet 'is er weer een heel leuk elftal. Dat kun je dan op de eerste plaats aan de resultaten zien. Geen enkele keer tot nu toe verloren in de voorronde voor do Europese beker zegt toch wel iets. Het loopt ook ge weldig leuk. De ambiance is goed. Ik ga er van uit, ik heb dat al eerder ge zegd, dat een elftal vooral wat menta liteit betreft bij elkaar moet passen. Sterke jongens die het onderling alle maal goed kunnen vinden. Daarom heb ik ^ok vaker gesteld dat het beter is om een misschien sterkere speler te laten vallen voor een iets mindere speler die echter wat mentaliteit be treft beter in het elftal past'. RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13