obert komt bet oud plan Statenbond Teleurstelling over Heath helpt Liberalen Muitend Ethiopisch leger bezet stad Weer druk op president Nixon Rode Kruis met VS in conflict over Vietnam Parlement Zuid-Afrika keurt twee wetten tegen oppositie goed [issinger in Syrië aangekomen zaak-Beyers Naudé Rijke Mexicaan gedood Staking bij Britse krant 'Werkbezoek' van Luns aan Den Haag Proces tegen weigeraars van 'Kalkarheffing' KLEINSTE BRITSE PARTIJ IN DE LIFT rie miljoen geëist roor terugbezorging feroofde Vermeer ferzetstrijders n Rhodesië gedood H)UW/KWiAiRITBT WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7 IKl 1 |liRUS/LO_MDEX/TEL AVIV (Reuter, U.PI, AFP) De Fran- minister van buitenlandse zaken, Michel Jobert, wil dat de vol- mde Europese topconferentie in Bonn de contouren voor een Eu- »pese statenbond vastlegt. In een dergelijke statenbond zouden de .den-staten hun volledige 'identiteit' (lees: onafhankelijkheid) loeten behouden. i Franse minister haalde dit oude I utilistische denkbeeld deze week op- jiuw van stal tijdens een bijeen- Imst met jonge partijgenoten in Pa- _'s waar hij opnieuw aandrong op tega eigen Europese energiepolitiek, van Washington: 'Europa moet n eigen gewicht hebben, of men dat M wil of niet', aldus Jobert. Het U jkbeeld van een statenbond, een ge- i fd onderwerp van wijlen generaal Gaulle, is door de andere EEG- len in het verleden altijd afgewezen zijnde een obstakel voor de Euro- Me eenwording. Jobert komt nu op- Ïïuw met het denkbeeld op een mo- l»nt dat Frankrijk zich in de ener- Jf-politiek 'verraden' voelt door de i st van Europa. Jobert leverde op jtelfde bijeenkomst scherpe kritiek J de houding van z'n EEG-partners 'dens de energieconferentie in Wash- tton van twee weken geleden. De ÏG-partners hadden zich daar weer ti leidende rol van de Amerikanen len opdringen, aldus Jobert. ankrijk boycotte de afgelopen da- h dan ook de eerste bijeenkomst ji deskundigen van twaalf grote (everbruikende landen die gisteren Sloten op 12 maart hun vocrberei- Bgen voor een internationale confe- ntie over de energiecrisis in Brussel ort te zetten. Frankrijk verzet zich een een dergelijke conferentie waar leproducerende en -verbruikende nden tegenover elkaar komen te lan. Amerikaanse functionarissen nden gisteren nog niet zeggen of de eefdatmn 1 mei van deze con- •entie gehaald zal worden. ixon s van deze conferentie waarschuw- president Nixon maandag de Ara- iche landen hun olieboycot tegen de niet veel langer te laten duren, •t voortduren van het Arabische tbargo zou de Amerikaanse inspan- ngen om een permanente vrede in t Midden-Oosten tot stand te bren- n kunnen vertragen. Nixon deed z'n arschuwing tijdens een maandag or de televisie uitgezonden perscon- ■entie. De president zinspeelde erop t bij handhaving van de olieboycot VS een minder actieve bemidde- igsrol tussen de Arabieren en Israël uden spelen. Dit zou volgens Nixon et in het voordeel van de Arabieren Nixon opperde dat gebrek aan nheid onder de Arabieren tot nu de reden is dat zij nog niet tot opheffing van het embargo heb- n besloten. Amerikaanse president maakte n opmerkingen aan de vooravond n Kissingers reis naar het Midden- Dsten. De Amerikaanse minister van litenlandse zaken kwam gisteravond Syrië aan, waar hij verwacht een st van Israëlische krijgsgevangenen krijgen. Kissinger werd op het ïegveld van Damascus verwelkomd >or de Syrische president Assad. As- d had nog enkele uren tevoren een >odschap van de Russische partijlei- !r Breznjew ontvangen. issinger vertrok gisteren uit Lon- :n, waar hij gesprekken had gevoerd et zijn Engelse collega Douglas-Ho- e en premier Heath. De besprekin- en waren gevoerd 'in de geest van i karakteristieke vriendschap die ssen Engeland en de Verenigde Sta- n bestaat' en gingen over het Mid- Congres laat Nixon niet met rust den-Oosten en de energiecrisis. Voor zijn vertrek naar Damascus liet Kis singer doorschemeren dat hij ver wacht van de Syriërs een lijst met Is raëlische krijgsgevangenen te krijgen: 'Het vraagstuk van de krijgsgevange nen is vanzelfsprekend een van de voorwaarden vooraf bij het opgang brengen van de vredesbesprekingen. En ik ben hoopvol gestemd dat wij ze op gang zullen kunnen brengen', al dus Kissinger. Kissinger zal na zijn besprekingen met de Syrische leiders nog vandaag doorreizen naar Israël. Daar zal hij praten met dezelfde ministers die met Kissinger onderhandelden over een troepenscheiding aan het Egyptische front Premier Meir besloot dinsdag de aankondiging van haar nieuwe minderheidskabinet een week uit te stellen om het zo mogelijk te maken met dezelfde ploeg minister Kissinger te ontmoeten. Zoals bekend wil minis ter van defensie Mosje Dajan geen deel uitmaken van het nieuwe kabi net. Onder de huidige omstandighe den wil hij nog wel met Kissinger over een troepenscheiding aan het Go- lan-front onderhandelen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken zal donderdag naar Egypte vliegen om daar met president Sadat over de bereikte resultaten te praten. Ook de opheffing van het Ara bische olie-embargo tegen Amerika zal waarschijnlijk ter sprake komen. Na zijn besprekingen met Sadat keert lTAPri llltfinrftftk 111 Kissinger vrijdag terug naar Israël. UltöpicUUV lil Muiterij Volgens het in Beiroet verschijnende, Franstalige avondblad Le Soir hebben Libische militairen in de havenstad Bengazi onlangs gemuit uit protest te gen de vijandige politiek van kolonel Khaddaffi jegens Egypte. De muiterij leidde volgens Le Soir tot de arresta tie van 30 officieren en 100 militairen van lagere rang. De muiterij zou van invloed zijn geweest op Khaddaffi's beslissing van de vorige week zich met president Sadat te verzoenen. Egypte liet gisteravond een bus met joodse toeristen uit Amerika gaan, die eerder op de dag per vergissing op Egyptisch gebied in de Sinai verzeild was geraakt De bus had tijdens een reisje langs het front geen ruimte kunnen vinden om te keren en was daarom door enkele VN-militairen doorgelaten. De bus reed daarop nog een kilometer door en werd aange houden door Egyptische militairen. GENEVE (UPI) De conferentie over het oorlogsrecht in Genève worstelt na zes dagen nog steeds met de vraag of de Voorlopige Re volutionaire Regering (WR) van Zuid-Vietnam wel als volwaardig deelnemer kan worden toegelaten. De Verenigde Staten en de Zuid- vletnamese regering van president Thieu, die wel is uitgenodigd, ver zetten zich tegen deelneming van de WR. De 118 deelnemende lan den zijn daardoor nog steeds niet met de inhoudelijke besprekingen over uitbreiding van het oorlogs recht begonnen. Het internationale comité van het Rode Kruis, de organisator van de conferentie, meent dat de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam moet worden toege laten, omdat zij door het Vietna mese vredesakkoord (vorig Jaar in Parijs tot stand gekomen) formeel is erkend. De regering van Thieu zegt daarop, dat het Parijse vredes- gesprek een 'interne Vietnamese aangelegenheid' was. De VS zeggen dat zij de WR in Parijs hebben beschouwd als een onderdeel van de Noordvietnamese delegatie. De Genève zeggen dat toelating van de Amerikaanse functionarissen in WR en andere bevrijdingsbewe gingen, zoals die uit de Portugese kolonieën in Zuidelijk Afrika, pro blemen oplevert voor het internati onaal recht. Volgens zegslieden van het Rode Kruis heeft Portugal geen bezwaar gemaakt tegen deel neming van de bevrijdingsbewegin gen van Guinee-Bissau, die vorig jaar deze Portugese kolonie uitriep tot een onafhankelijke staat. Op de conferentie in Genève moet onder meer worden gesproken over de vraag of gevangen genomen le den van guerrilla-bewegingen als krijgsgevangenen kunnen worden beschouwd. De bespreking van de eigenlijke onderwerpen is echter nog niet begonnen door het ge schil over de Vietnamese regerin gen. De voorzitter van de conferen tie. de Zwitserse minister van bui tenlandse zaken Pierre Graber, houdt zich dagelijks met deze zaak bezig. WASHINGTON (Reuter, UPI) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het Witte Huis per brief formeel gevraagd om alle geluidsbanden en documenten, die zij nodig heeft voor haar on derzoek naar de vraag of er een procedure tot afzetting van pre sident Nixon mogelijk is. De brief is verstuurd cp de dag van Nixon's eerste persconferentie in dit jaar. Hij herhaalde daar, dat hij er niet over denkt om af te treden. De PRETORIA (Reuter) Het Hof van Beroep in Pretoria heeft geen uit spraak gedaan in de zaak tegen de directeur van het Christelijk Insti tuut, dr. C. F. Beyers Naudé, die vorig jaar november tot 50 rand (ƒ200) boete of een maand gevange nisstraf en drie maanden voorwaarde lijk is veroordeeld omdat hij weigerde te getuigen voor een omstreden parle mentaire commissie. Hij is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Het hof kon niet zeggen wanneer er uitspraak zal worden gedaan. ACAPULCO (AFP) Een uiterst linkse beweging in Mexico, de 'Com munistische Liga van de 23ste septem ber', heeft bekendgemaakt dat zij een rijke landeigenaar die vorige maand werd ontvoerd, heeft gedood. president geloofde niet dat het con gres hem zou afzetten. Aanzienlijk meer opzien baarde Nixon met zijn mededeling dat de speciale aanklager voor de Watergate-zaak hem gevraagd heeft om voor de zogenaamde 'grand jury' te komen getuigen. Hij had ge weigerd 'op constitutionele gronden om op het verzoek van de aanklager in te gaan. De president had de aan klager, Leon Jaworski, laten weten, dat hij wel bereid was om schriftelij ke vragen te beantwoorden en een persoonlijk onderhoud met hem te hebben. Jaworski had daarop duide lijk gemaakt, dat hij niet van plan was om met een dergelijke procedure in te stemmen. De persconferentie van Nixon verliep vrij rustig. Zijn voorlaatste ontmoe ting met de pers, vier maanden gele den, had een uiterst rumoerig ver loop, nadat Nixon de journalisten enkele beledigingen had toegevoegd. Congresleden zeiden in reactie op Nixons mededelingen aan de pers dat het onderzoek naar de afzettingsproce- LONDEN (DPA) De journalisten van het conservatieve Britse dagblad Daily Telegraph zijn dinsdag in sta king gegaan voor meer salaris. De stakers hebben zich bereid ver klaard dadelijk weer aan het werk te gaan als van werkgeverszijde een nieuw salarisvoorstel wordt gedaan. In elk geval zal het blad woensdag, de dag voor de verkiezingen, niet ver schijnen. Ook de journalisten van andere landelijke bladen praten over staken, maar een besluit hebben zij nog niet genomen. dure gewoon door zal gaan. Er zal veel afhangen van de wijze, waarop het Witte Huis met de juridische commissie van het congres wil samen werken. Door het onderzoek tegen te werken kan de president veel congres leden tegen zich in het harnas jagen, aldus deze zegslieden. De leider van de republikeinse fractie in de senaat, Hugh Scott, heeft het Witte Huis op nieuw opgeroepen 'alle relevante do cumenten' beschikbaar te stellen. Als het aan mij lag ging er 'n vrachtauto naar het Witte Huis om alle documen tatie, die maar van belang kan zijn, op te halen, aldus Scott. Van een verslaggever DEN HAAG Op 6 maart brengt pud-minister mr. J. M. A. H. Luns een werkbezoek aan Den Haag, in zijn functie als secretaris-generaal van de NAVO. Volgens een officiële medede ling zullen de besprekingen in Den Haag het karakter dragein van een 'tour d'horizon' (gewoner gezegd: het gaat om algemeen oriënterende be sprekingen). Van een verslaggever EINDHOVEN B. en W. van Eind hoven willen drie weigeraars van de 'Kalkarheffing' voor de rechter dagen. Zij geven aan dit optrëden de voorkeur boven afsluiting van deze mensen, die de op de elektriciteitsnota vermelde heffing niet willen betalen. ADDIS AfBERA (UPI, Reuter) Eenheden van het Ethiopische leger hebben dinsdag de stad Asmara bezet. Zij hebben het vlieg veld van de stad gesloten, alle belangrijke wegen afgegrendeld en de strategische punten bezet. Volgens alle berichten willen de mui tende militairen alleen maar meer geld. Er is niets dat erop wijst, dat de legereenheden zich keren tegen de re gering van keizer Haile Selassie. De bezetting van Asmara, de tweede stad van Ethiopië, is voorlopig het hoogtepunt in een reeks van acties voor verbetering van de inkomens in Ethiopië. De keizer kondigde maandag avond voor de televisie nog een sol dijverhoging van ongeveer twintig procent aan, maar dè militairen zijn daarmee kennelijk niet tevreden ge steld. De muiterij in Asmara werd in Addis Abeba bekend door telefoontjes van inwoners van die stad. Telefoon verkeer met Asmara bleef de hele dag mogelijk. Voor zover bekend is er geen bloed vergoten bij de actie van de militairen. De bezetting werd uit gevoerd onder leiding van lage offi cieren. Er zouden enkele hogere offi cieren gearresteerd zijn. In Asmara is een Amerikaans station De VS hebben een tijdje een militaire basis gehad in deze stad, maar die is nagenoeg geheel ontruimd. Er zijn in totaal nog ongeveer 600 Amerikaanse voor het volgen van ruimtesatellieten, functionarissen in de stad. Asmara is de hoofdstad van Eritrea en heeft ongeveer 250.000 inwoners. Eritrea grenst aan de Rode Zee en heeft een overwegend islamitische be volking. In dit gebied is al jarenlang een afscheidingsbeweging actief. Eri trea was tot 1962 een autonoom ge bied onder Ethiopisch bestuur. In dat jaar werd het door Haile Selassie in gelijfd als provihcie van Ethiopië. De bevrijdingsbeweging heeft verscheide ne guerrilla-aanvallen en vliegtuigka pingen op haar naam. KAAPSTAD (Reuter) Het parlement van Zuid-Afrika heeft twee omstreden wetsontwerpen goedgekeurd, die de oppositie in dat land verder aan banden zullen leggen. Eén van de wetten geeft de regering de mogelijkheid om te verhinderen, dat organisaties die 'aan politiek iONDEN De zondag in een blik- fcmactie uitgevoerde roof van het bstbare schilderij De Gitaarspeelster an Vermeer uit een Londens museum opgeëist door twee organisaties, eide hebben gezegd het doek, dat 3 miljoen gulden waard is, slechts te illen terugbezorgen tegen een 'te enprestatie'. le eerste, telefonisch gestelde eis, is fkomstig van een man. die dreigde et schilderij te vernietigen als niet innen twee weken drie miljoen gul- en zou zijn betaald voor voedsel voor e bevolking 'van Grenada, een eiland de Caribische Zee. Ie andere claim kwam van een man, ie een Ierse organisatie zei te verte- enwoordigen. Hij stelde als eis, dat )olores en Marion Price, de twee Ier- e zusters, die een levenslange gevan- enisstraf moeten uitzitten voor hun irroristische activiteiten in Londen 'orden overgebracht naar een gevai> enis in Noord-Ierland. De meisje* lebben bekend lid van het Ierse repu ilikeinse leger te zijn. door Chris Blankenburg LONDEN 'Je kunt het uiterlijk van Brittannië veranderen. Grijp de macht. Stemt liberaal'. De zwart-oranje verkiezingsposter met deze tekst is één van de pronkstukken in het hoofdkwartier van de Britse liberale partij. Het bestofte, uitgesleten gebouw in een bijna onvindbaar Londens steegje doet nauwelijks vermoeden dat hier de partij zetelt, die zich in korte tijd met een geweldige dynamiek heeft weten op te werken tot een geducht en nu zelfs erkend rivaal van de twee Britse politieke reuzen de Conservatieve en de Labour Partij. «ALISBURY (Reuter) Rhodesische nilitairen hebben dinsdag zes guer- illastrijders gedood en een niet ge- loemd aantal gevangenengenomen, al- lus een communiqué dat in Salisbury s gepubliceerd. Het gevecht is gele- rerd in het noordoostelijk deel van thodesië, bij de stad Centenary, dat il een week het centrum is van anti- fuerrilla-operaties. Vorige week is hier ien blank echtpaar door guerrilleros ;edood en later sneuvelde nog een ilanke politie-reservist. Aan de vooravond van de algemene verkiezingen staat vast dat de Libera le Partij, die in het Lagerhuis slechts 10 van de 635 zetels bezet, bij het Britse publiek geweldig is aangesla gen. Blijkens de meest recente opinie uitslagen kunnen de Liberalen op zo'n 22 tot 28 procent van de stem men rekenen en zou dit resultaat een doorbreking van het Engelse twee-par tijensysteem kunnen betekenen. Jeremy Ttiorpe, de 34-jarige leider van de partij, blijkt bij de kiezers al populairder te zijn dan premier Ed ward Heath en Labour-oppositieleider Harold Wilson. Tijdens de korte, maar hevige verkiezingscampagne, die overwegend in het teken staat van Egelands economische perikelen, heb ben duizenden, meest jonge, sympa thisanten zich met groot enthousias me voor de Liberale Partij ingezet De sfeer van succes, rond de kleine partij heeft de grootste onzekerheid geschapen over de uitslag van de ko mende verkiezingen. De Britse kiezer met sympathie voor de Liberalen placht, als hij eenmaal in het stem hokje was beland, toch maar Conser vatief of Labour te stemmen. Zijn re denering was, dat de Liberalen door het dlstrictenkiosstelsel, dat de grote twee partijen bevoordeeld, toch niet aan bod zouden komen. Een liberale stem. is een gestolen stem, zo was de leus. De hardnekkigheid waarmee opi nie-instituten een forse aanwas voor de liberalen hebben voorspeld en de omvangrijke publiciteit rond de libe rale opmars lijkt de mentaliteit te hebben veranderd. Teleurstelling De voornaamste reden voor de popu lariteit van de Liberalen is onmisken baar teleurstelling van de Britten, dat ook de Conservatieve regering van premier Heath er niet in is geslaagd Engelands economische problemen op te lossen. Hoge prijzen, grote werk loosheid en een recordtekort op de Britse betalingsbalans en het conflict met de mijnwerkers heeft vele kiezers verbitterd. Harold Wilson heeft zich ondanks amusante stukjes verkiezings retoriek niet van de reputatie kunnen ontdoen, dat hij een 'draaier' en een 'grote leugenaar* ls. En zijn Labour Partij wordt verweten het land nog verder in de nesten te zullen steken door omvangrijks nationalisaties door te voeren en door een straf loonbeleid te weigeren. De Liberale Partij heeft het algehele onbehagen over de gevestigde partijen behendig uitgebuit door zich op te werpen als een 'derde macht' met een aantrekkelijk alternatief verkiezings programma. Volgens de Liberalen wordt de Britse misère veroorzaakt door de alleenheerschappij van partij en die exclusieve bslangen vertegen woordigen en ook behartigen. Conser vatieven worden gesteund door rijke zakenlieden en industrieën en de La bour Partij is de politieke zaakwaar nemer van dc georganiseerde arbei ders. Dit leidt tot onnodige klassete- genstellingeu terwijl degenen die zich niet tot de beschermelingen van de Conservatieven of Labour kunnen rekenen, uit de toon vallen, eldus de Liberalen. Het antwoord dat de Liberalen in hun programma bieden, is opheffing van de tegenstelling ondernemer-ar beider door hen allebei belanghebben den in een bedrijf te maken. Arbei ders moeten gelijke rechten als aan deelhouder* bezitten en ondermeer kunnen meebeslissen over de benoe ming van een directeur en aandeel kunnen krijgen in de winst De tegen stelling rijk-arm moet volgens de Li beralen voorts worden verkleind door invoering van een wettelijk minimum loon en hogere belasting voor hogere inkomenstrekkers. Het meest op de voorgrond tredende Britse probleem de inflatie willen de Liberalen aanpakken via een geheel nieuw be lastingstelsel, waarbij de fiscus het meest incasseert van degene die de meeste inflatie veroorzaakt terwijl voorts een permanente loon- en prijs politiek WTTdt beloofd De Britse Liberalen hebben met de aanvaarding van deze alternatieve so ciaal-economische politici, die een for se ruk naar links betekende, sterk de aandacht getrokken. In de verkiezing- strijd, die is beheerst door wederzijdse aanvallen van Conservatieven en La bour, heeft het Liberale verkiezings manifest op velen aantrekkingskracht uitgeoefend als program ter overbrug ging der traditionele tegenstellingen. De Liberalen hebben daarbij het voor deel, dat 7.1 j via een vernuftige poli tieke strategie in de afgelopen jaren sterk in de gunst is gekomen van di verse Britse gemeenten. Onder druk en met enthousiaste deelname van jonge Liberale radicalen is voortdu rend aktle gevoerd onder inwoners van gemeenten, die .grieven hadden jegens de plaatselijke overheid. Jonge Liberalen hielpen bij het orga niseren van talloze protestakties van armen, bejaarden en gepensioneerden tegen de lage uitkeringen, hoge busta rieven of te hoge huren. De successen van de akties werden mede toege schreven aan het optreden van libera le organisatoren, wat ook de bedoe ling van de takciek was. Het gevolg ervan was. dat tientallen Liberalen >n de gemeentebesturen zijn gekozen. Ook de extra w.nst van vier Lager huiszetels bij tussentijdse verkiezin gen worden grotendeels toegeschreven aan de 'gemeentepolitiek' het win nen van aanhang van onderop. Via deze taktiek, de propaganda voor een 'derde weg' in het programma en door doeltreffend inspringen op onte vredenheid van de kiezers over de twee grote partijen, heeft partijleider De Britse liberale leider Jeremy Thorpe demonstreert de dynamiek, die er in zijn partij zit door met een forse zwaai deze hindernis te nemen. Jeremy Thorpe een succesvolle cam pagne kunnen voeren. Kiesstelsel Thorpe heefi verklaard op tachtig of meer Lagerhuiszetels te mikken on zegt zelfs een Liberaal kabinet voor mogelijk te houden. De grootste han dicap voor de Liberalen ls echter het Britse kiesstelsel. Zo kregen de Libe ralen in 1970 met ruim dertig procent van de stemmen slechts zes zetels in het Lagerhuis. Onder het kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging zouden dit er minstens tachtig zijn geweest. Het ontbreken van dit acor de Liberalen zo vurig gewenste kies systeem zou ook nu wel eens hun grootste hindernis kunnen worden. doen' geld ontvangen uit het buiten land. Deze wet vormt een directe be dreiging voor het Christelijk Instituut van dr. Beyers Naudé. Deze instelling krijgt zeventig procent van zijn in komsten uit het buitenland. Het debat over dit wetsontwerp begon maandagavond en duurde tot dinsdag morgen vier uur. Premier John Vor- ster zei bij de verdediging van het voorstel: *Wij weten, dat communisten eti linksen meesters zijn in het schep pen van front-organisaties en dat ze steeds mter van deze organisaties zul len oprichten. Dat zijn organisaties die zeker niet financieel gesteund zul len worden door Zuidafrikaner. Ze moeten steun van buiten krijgen'. Volgens Vorster is het doel van de wet het tegenhouden van geld uit het buitenland, dat dient om de funda menten van Zuid-Afrika te ondermij nen'. Sir Villier De Graaff, leider van de oppositie is het Huis van Afgevaardig den, vond de wet te vaag. Er worden geen organisaties in genoemd en er is niet duidelijk omschreven wat be doeld wordt met 'aan politiek doen'. De omstreden wet geeft het staats hoofd de bevoegdheid om een organi satie besmet te verklaren, als deze 'aan politiek doet* en vanuit het bui tenland wordt geholpen. Geld, dat naar zo'n besmette instelling uit het buitenland is overgemaakt, kan wor den geblokkeerd of in beslag geno men. Samenscholing Het parlement ging ook akkoord met een door de regering gevraagde veran dering van de wet op samenscholin gen. Door de wetswijziging kan de Zuidafrikaanse regering voortaan alle bijeenkomsten verbieden, ook al zijn er maar twee deelnemers. Het verbod mag word n uitgevaardigd als de re gering het gevaar aanwezig acht dat de bijeenkomst de orde zal verstoren of dat zal worden aangezet tot rassen- onlusten. Deelnemers aan verboden bijeenkomsten kunnen worden veroor deeld tot maximaal een half Jaar ge vangenisstraf, mensen die er het woord voerden met maximaal twee jaar. Krachtens de huidige wet kun nen alleen openbare bijeenkomsten met minstens twaalf deelnemers wor den verboden. In de nieuwe tekst is het woord openbaar weggelaten, zodat ook vergaderingen op universiteitster reinen en zelfs in particuliere huizen door een verbod kunnen worden ge troffen. In liberale kringen in Zuid-Afrika zijn beide wetsontwerpen fel aange vallen. De juridische hoogleraar A. S. Mathews uit Natal sprak van een 'typisch totalitaire maatregel' en pro fessor John Dugard van de universi teit van Witwaterstad vergeleek de wetten met die van de 'communisti sche landen in Oost-Europa en het fa scistische systeem van Nazi-Duitsland'. Het dagblad Rand Daily Mail schrijft dat de wetten blijk geven van 'een naakte machtswellust'. De pers kan dit nu nog schrijven. In Zuid-Afrika zijn ook wetten in voorbereiding, die de persvrijheid verder zullen beper ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11