Kissinger staat v oor krachttoer VS wilden Chili binnen invloedssfeer hebben Japans economie bedreigd door hard loongevecht IA ongerust over tussische adviseurs ;n wapens in Peru Pleidooi uit Portugese legerstaf voor nieuwe relatie met de koloniën )adat ont-nassert Egypte in snel tempo Rust tussen de schapen Indiase economie verder in het slop OUD-PRESIDENTSKANDIDAAT MCCARTHY LINKS EXPERIMENT MOEST WEL MISLUKKEN beroeps-collega's Israëls soldaten moeten netter worden ROUW /"KWARTET DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 BUITENRAND TT K9 kilRO, DAMASCUS, BEIROET, JERUZALEM, WASHINGTON (Reuter. UPI, AP, DPA, AFP) Y IDear Henry', Amerika's minister van buitenlandse zaken en Nixonö redder in nood uit de Water ite-perikelen, is gisteren opnieuw op liet vredespad getogen. Hij probeert deze week in Damascus Jeruzalem een scheiding van de troepen aan het Golan-front tot stand te brengen, d.w.z. een Israë- fcche terugtrekking, in ruil voor een Syrische lijst van Israëlische krijgsgevangenen en de Syrische iezegging dat deze krijgsgevangenen door het Internationale Rode Kruis bezocht mogen worden. Kissinger zelf heeft zich opti- uitgelaten over de kansen op Syrisch-Israëlisch akkoord, dat de VS van groot belang is omdat Arabische olie-landen min of meer •n beloofd dat zij Amerika zullen voor de troepenscheiding aan Syrisch-Israëlische front met de rffing van het olie-embargo naar VS. tieke waarnemers zijn iets minder timistisch gestemd over de kansen succes voor Kissinger, aangezien de in Israël te maken krijgt met een ermate labiele situatie, nu de mi- - iter van defensie Dajan heeft mee- deeld niet met Kissinger te willen derhandelen over de troepenschei- aangezien hij zich niet voor een ifisterspost in Golda Meirs nieuwe nderheidskabinet beschikbaar stelt, regering van Golda Meir loopt al de eerste kennismaking met het rlement de goede kans weggestemd worden, nadat in het centrale comi- van Golda's Arbeiderspartij, dat idag bijeenkwam, vijf aanhangers n Dajan uit de vroegere Rafi-partij ;en de beslissing van Golda Meir mden om een minderheidskabinet te rmen. Eerder had de minister van >eid, Almogi, eveneens een aanhan- van Dajan, reeds te kennen gege- dat 'het zaad voor een splitsing men de Arbeiderspartij geplant is'. ontwikkeling, gevoegd bij de akondiging van de Nationaal Reli- fuze Partij, dat zij eveneens tegen t kabinet zal stemmen, maakt de sitie van dat kabinet uiterst hache- k. Daardoor zal het voor de rege- ig nauwelijks mogelijk zijn om be- igrijke concessies aan Syrië te doen. gezien van deze binnenlands-politie- problematiek hebben de Syriërs Is- él veel minder te bieden dan de yptenaren. De strategische positie n de Israëli's in de Golan is veel ter dan op de westelijke Suezka- aloever. Bovendien hebben de Israë- in de oktober-oorlog zo'n tweedui- ïd vierkante kilometer extra op de riërs veroverd, waartegenover de riërs geen enkele verovering kun- n stellen. En tenslotte is Syrië tra- tioneel altijd een burcht van het •abische nationalisme geweest en uit en hoofde altijd veel vijandelijker genover Israël dan Egypte. Voeg ar nog bij dat het Syrische bewind lermate wankel is, omdat het be at uit elkaar bestrijdende Ba'ath-fac- es, nasseristen, Arabische socialisten communisten, dan wordt duidelijk t president Assad even weinig be- igingsvrijheid heeft als premier eir. >lda Meir heeft dat laatste gisteren ipliciet toegegeven, toen zij beloofde or vrede met de Arabieren te zul- i werken, maar belangrijke beslui- over een vredesregeling aan de ivolking voor te leggen en niet echts door de regering te laten ne men. Met andere woorden, als Kissin ger al te harde eisen aan Israël stelt, zal Golda Meir dreigen nieuwe verkie zingen uit te schrijven, mét de grote kans dat die onder de huidige span ningen op politiek en economisch gebied door de ultra-rechtse oppositie worden gewonnen, waardoor een vre desregeling in het Midden Oosten ver der dan ooit komt. Toenaderingspoging Intussen wordt het steeds duidelijker dat president Sadat alles op alles zet om zijn politiek op de VS te richten en met dat land de best mogelijke be trekkingen te krijgen. Volgens het se- mi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram heeft Henry Kissinger zondag op een lunch met zijn Egyptische col lega Ismail Fahmy gezegd dat presi dent Sadat 'één van de grootste lei ders is, die ik in mijn politieke car rière heb ontmoet.Als wij werkelij ke vrede in het Midden-Oosten willen, moeten er goede en sterke banden be staan met alle Arabische landen, maar vooral met Egypte. Als we hierover praten, spreken we niet in een va cuum', zo zou Kissinger hebben ge zegd. Voorts, dat de verbeterde be trekkingen tussen de VS en Egypte 'geen overgangsproces of een taktische manoeuvre betekenen, maar deel uit maken van de Amerikaanse pogingen om tot een rechtvaardige vrede in het gebied te komen en tot vriendschap tussen de volkeren van beide landen'; Sadats toenaderingspogingen tot de VS hebben er al toe geleid dat zijn adviseur voor veiligheidszaken, Hafez Ismail (door Sadat 'mijn Kissinger' genoemd) uit protest is afgetreden en gedegradeerd is tot ambassadeur-in- spe in Moskou, dat de zeer geachte vi ce-president Mahmoed Fawzy binnen kort zal moeten aftreden en dat hoofd redacteur Mohammed Hassanan Heikal van Al Ahram werd ontslagen. Zij allen stelden dat Sadat veel te veel op de Amerikaanse kaart zet en moet terugkeren naar de neutralisti- sche koers van wijlen president Nasser. Maar Sadat wil de nasseristische koers ombuigen, zowel op politiek als op economisch gebied, teneinde grote ka pitaal-investeringen uit het westen en uit de conservatieve, Arabische olielanden aan te lokken. De Egyp- tenaren waren dan oök niet eèns meer erg verbaasd, toen zij gisteren voor het eerst sinds een kwart eeuw in het tot dusver, linkse weekblad Ro se el-Yoessoef konden lezen dat de door Nasser afgezette monarchie hele maal niet zo slecht voor Egypte is. ge weest. De schrijver van het artikel. Ahmed Hamroesh, die bekend stond om zijn marxistische visie, schreef nu: 'Het is niet eerlijk om de vroegere koninklijke familie als helemaal slecht en catastrofaal voor Egypte aan te duiden.We doen onszelf en de ASHINGTON (AP) Voor de eerste keer bevinden zicli mili- ire adviseurs uit de Sowjet-Unie op het Zuidamerikaanse vaste nd en wel in de staat Peru. Dit is maandag in kringen van de merikaanse inlichtingendienst CIA bekendgemaakt. rieden jaar heeft de Sowjet-Unie :ru tanks van het type t-55 geleverd de thans aangekomen deskundigen Hen de Peruanen leren hoe er mee net worden omgegaan, ilgens niet bevestigde berichten zou iru van Moskou 200 tanks, geschut andere wapens hebben ontvangen zou de leverantie van enige kleine 1 chtdoel raketten van het type SA-7 (ADVERTENTIE) geschiedenis groot onrecht, als we dat doen'. Het artikel verscheen twee weken, nadat Sadat de censuur op de pers had afgeschaft, behalve inzake militaire kwesties. Tijdens Nassers presidentschap werden alle school boeken ln Egypte herschreven en werd de monarchie als reactionair en schadelijk voorgesteld. Maar Ham- roesch schreef nu. dat de stichter van deze monarchie, Mohammed Ali Pas- ha. eerder als 'de vader van Egypte's industriële en militaire wedergeboor te' moet worden beschouwd, een zienswijze die door de niet-Egyptische historici volkomen wordt gedeeld, maar tot dusver in Egypte zelf pure ketterij was. Hamroesh riep in zijn artikel ook pre sident Sadat op om de stoffelijke res ten van de vroegere premier Nahas Pasha onder koning Faroek in een be hoorlijk mausoleum te plaatsen. Na has Pasha stierf acht jaar geleden. De aanwezigen bij zijn begrafenis werden door de politie met stokken verjaagd en gearresteerd. Zijn lijkkist werd door de geheime dienst in beslag ge nomen en het stoffelijk overschot op een geheime plaats begraven. Moestafa Amin, die onder Nasser tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld omdat hij voor de VS gespio neerd zou hebben, en die in januari door -Sadat op vrije voeten is gesteld, is nu benoemd tot één van de hoofd redacteuren van het grote Egypti sche blad Al Akhbar. Zijn tweeling broer Ali Amin, werd begin deze maand tot hoofdri dacteur van Al Ah ram benoemd. De gemeenteraad van Port Said aan de noordelijke ingang van het Suezka- naal heeft voorgesteld de tweelingstad op de westelijke oever Port Fouad om te dopen in Port Sadat, ter ere van de president. De gemeen teraad van Suez, aan de zuidelijke in gang van het Suezkanaal heeft precies hetzelfde voorstel gedaan ten behoeve van de tweelingstad Port Tawfik, de eveneens Port Sadat genoemd uoz moeten worden. Een nieuwe voor stad van Cairo zal ook El-Sadat wor den genoemd, terwijl een door de Fransen te bouwen wolkenkrabber in Cairo eveneens de naam van de presi dent zal krijgen. Men verwacht dan ook in Egypte dat naar goed oud Egyptisch voorbeeld de naam van Nasser in de toekomst steeds meer zal verdwijnen. De Palestijnse politicus, Arabi Au- wad, die door de Israëlische autori teiten uit de bezette westelijke Jor- daanoever werd uitgewezen, heeft zichzelf kandidaat gesteld voor de functie van staatshoofd van een op te richten Palestijnse staat op de weste lijke Jordaan-oever en de Gazastrook. Hij deed dat op een bijeenkomst van het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat samen met Al Fatah en het door Syrië ge steunde Al Saika een Palestijnse staat wil stichten. Dit plan wordt fel bestredend oor het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en het Ara bisch Bevrijdingsfront, dat door Irak wordt gesteund. LISSABON (Reuter) Generaal Antonio Sebastiao Ribeiro da Spi- nola, waarnemend chef-staf van de Portugese strijdkrachten, heeft van daag een boek het licht doen zien waarin hij pleit voor de ver lening van autonomie aan An gola, Mozambique en Guinee- Bissau binnen en federatie met Portugal. Deze oud-gouver- neur-generaal van Guinee-Bissau, wiens hand ook gezien wordt ach ter de machtsgreep in de bevrij dingsbeweging PAIGC, welke Amilcar Cabral het leven kostte, zou volgens Italiaanse persberich ten van de laatste tijd zoveel in vloed op premier Caetano hebben gekregen, dat bezorgde generaals kortelings een coup tegen het op percommando hebben opgezet, die urn werd ontdekt. Kostbare oorlogen Spinola schrijft, dat de kostbare oorlogen die Portugal in Afrika voert alleen gewonnen kunnen worden als men over onuitputtelij ke middelen beschikt en het vech ten eindeloos doorgaat. Portugal verkeert volgens hem niet in die positie. Zelfs een machtig land als de VS kon de oorlog in Vietnam niet winnen. De generaal vestigt de aandacht op de politieke oplos singen die Engeland voor Maleisië, Cyprus en Kenia heeft gevonden. Volgens hem zit Portugal in het slop, en is de enige redding voor d<- natie het aangaan van een 'Lu- sitiaanse federatie' die de overzee se gebieden door een gemeenschap pelijke vlag en een gemeenschap pelijke taal met het moederland Portugal verbindt. 'Als we deze op lossing niet aangrijpen, zullen wij zeker een uiteenvallen van het rijk tegemoetgaan, en één voor één zul len onze Afrikaanse gebieden wor den geamputeerd in feite gaat het dan net zo als met Goa, dat in 1961 door India werd overlopen'. Mijn boek, aldus generaal Spinola, is geenszins een oproep om zich uit Afrika terug te trekken of om te capituleren voor de guerrilleros. Want 'zonder deze overzeese gebie den zou Portugal terugvallen tot het niveau van een achtergebleven provincie van Europa en moet het verwachten dat het in het Iberisch schiereiland zal worden geabsor beerd', zegt hij. Gedood DAR ES SALAAM Het FRELI- MO verklaart de laatste vier maan den van 1973 in de provincie NMI- ASSA IN West-Mozambique dertig Portugese militairen te hebben ge dood, twaalf militaire voertuigen te hebben vernietigd en een ver kenningsvliegtuig te hebben neer geschoten. Jeromy Thorpe, de leider van de Engelse Liberalen, rust even uit tij dens zijn verkiezingscampagne. De politicus zoekt steun op het hek werk van de veemarkt in South Molton. TOKIO (Reuter) In Japan dreigt een keihard loongeveckt te ontbranden. De vakbeweging eist loonsverhogingen van dertig pro cent en meer en heeft aangekondigd bereid te zijn voor deze eisen te staken. De regering en de werknemers vinden de looneisen van de vakbeweging on aanvaardbaar. Dergelijke loonsverho gingen zouden de toch al forse infla tie in Japan sterk aanwakkeren en het land in een economische crisis kunnen storten. De vakbeweging zegt dat de geldontwaarding haar juist dwingt zo ver te gaan met haar eisen. Premier Tanaka heeft gezegd, dat de regering niet van plan is direct in te grijpen bij de loononderhandelingen. Wel heeft hij de vakbeweging ge vraagd erg voorzichtig te zijn. De prijzen zijn sinds februari vorig jaar met gemiddeld 37 procent gestegen. Ernstige crisis De minister voor arbeid, Hasegawa, heeft gewaarschuwd, dat Japan wel licht voor de ernstigste crisis sinds de tweede wereldoorlog staat. De gevol gen van de oliecrisis, de sterke stij ging van de grondstofprijzen en de gevraagde loonsverhogingen kunnen de economische ontwikkeling van Ja pan dit jaar volledig stagneren, aldus de minister. De eisen van de vakbewe ging noemde de minister 'onmogelijk'. Hij riep de vakbonden op de voor vrijdag aangekondigde vervoersstaking van 24 uur af te gelasten. Een staking bij de spoorwegen zou voor Japan met zijn vele forensen hard aanko men. De bonden hebben ook al ge dreigd met stakingen van twee en drie dagen. De minister wilde niet in- gaan op de vraag of er maatregelen zullen worden genomen tegen over- Tfc l_l_ heidspersoneel, dat aan stakingen rluim voor Kabbani deelneemt. De Japanse regering is nogal eens streng opgetreden tegen vfltl 71111 Arflhl^PlIP ambtenaren die het stakingsverbod vau ^J11 XllöWlöLllt negeerden Minister Hasegawa zei, dat de andere industrielanden Japan niet meer kun nen verwijten, dat het van goedkope arbeid profiteert. De afgelopen tien jaar is de kloof tussen de gemiddelde Premier Tanaka lonen in Japan en die in de andere landen veel smaller geworden. De lo nen in Engeland zijn nu zelfs lager dan die in Japan. nog kunnen volgen. Al jaren zijn er op Cuba militaire ad viseurs uit de Sowjet-Unie, maar tot nu toe waren er nog geen gesigna leerd op het Latijns-Amerikaanse vas teland. In Washington gelooft men dat hun aanwezigheid onrust zal ver oorzaken in landen die aan Peru grenzen zoals Chili en Ecuador. Chili Peru is het eerste Zuidamerikaanse land waar de Sowjet-Unie vaste voet aan wal heeft gekregen. Eerst had Moskou zich volgens de CIA gecon centreerd op Chili, maar toen de rege- ring-Allende daar werd omvergewor pen deed het geen verdere pogingen meer. Hierop werd de aandacht ge richt op Peru. De president van het land, Juan Velasco. had enige maan den geleden al laten weten dat zijn regering van de Sowjet-Unie tanks en andere wapens had gekocht. Ecuador heeft niet lang geleden doen uitko men dat het wapens zou willen aan schaffen in de VS, en wel nadat was bekendgemaakt dat Peru van plan was een nieuwe divisie aan zijn leger toe te voegen. NEW DELHI (Reuter) De econo mische vooruitzichten van India zijn zeer slecht. De prijzen zijn in het af gelopen jaar met 26 procent gestegen terwijl het gemiddelde jaarinkomen per hoofd van de bevolking daalde van 350 roepies (ongeveer 122 gul den) tot 330 roepies. Dit blijkt uit een begrotingsstudie die maandag in New Dehli is gepubli ceerd. Volgens het ministerie van fi nanciën belooft het komende begro tingsjaar voor de Indiase economie 'zeer moeilijk' te worden. De prijsstij gingen zullen volgens de studie 'op grote schaal ontberingen brengen voor de Indiase bevolking.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De militaire staatsgreep in Chili, dié vorig jaar een eind maakte aan de linkse, democratische regering van president Allen de. is misschien de beste aanwijzing voor het karakter van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten op dit moment. Deze stelling is van Eugene McCarthy, tot 1970 lid van de Amerikaanse senaat en vooral be kend van zijn rol bij de presidents verkiezingen van 1968. Senator McCarthy probeerde toen de presi dentskandidaat van de Democrati sche partij te worden. Hij trok de aandacht door zijn felle aanvallen op het beleid van de toen zittende president Johnson en kreeg veel aanhang onder.de jongeren. Hij was de afgelopen dagen in Ne derland om een bijeenkomst van het Chili-comité Nederland bij te wonen. In eigen land probeert oud-senator McCarthy eveneens de aandacht te vestigen op de toe stand ln dit Zuidamerikaanse land, dat nu al weer bijna een half jaar zucht onder een militaire dicta tuur. In herstel van de democratie in Chili op korte termijn gelooft McCarthy niet. Maar via de politie ke kanalen en de publieke opinie moeten we proberen in elk geval iets te doen voor de politieke ge vangenen en onderdrukten in Chi li, aldus McCarthy. Er zijn direct speculaties geweest over een aandeel van de VS in de staatsgreep in Chili. Duidelijke aanwijzingen voor zo'n Amerikaan se röl had ook de oud-senator niet. Voor hem staat wel vast, dat de VS er duidelijk belang bij hadden, dat het linkse experiment in Chili mislukte en. dit land weer terug keerde in de Amerikaanse in vloedssfeer. In dat licht is Chili misschien een goede aanwijzing voor wat de Amerikaanse buiten landse politiek op dit moment wer kelijk inhoudt: het verdedigen van de bekende met de Sowjet-Unie ge regelde invloedssferen. Te vroeg McCarthy vindt het' onmogelijk om nu al een oordeel te vellen over de buitenlandse politiek van president Nixon en diens rechterhand Henry Kissinger. Hij heeft respect voor het lijm- en plakwerk van Kissin ger in het Midden-Oosten, maar het concept voor Amerika's buiten landse politiek is ook daar nog niet uit de verf gekomen. Daar is volgens McCarthy eigenlijk pas iets over te zeggen als Kissinger aan de gang gaat met landen als West-Duitsland en Japan. Pas dan zal blijken of de VS iets anders willen dan het onder controle hou den van de oude sateliet-landen. De stelling, dat de VS in feite al bezig zijn de greep op de Westeu- ropese landen en Japan te verstevi gen door middel van samenwer king bij het energiebeleid, vindt McCarthy voorbarig. Het bijeenroe pen van de grote energie-conferen tie in Washington is volgens hem meer binnenlandse dan buitenland se politiek. De regering van Nixon moest vanwege de binnenlandse onrust over de energiecrisis wel iets doen. Die druk van binnenuit was de belangrijkste reden voor Nixon om de olie-verbruikende landen bij elkaar te roepen, zo meent oud-senator McCarthy. Watergate Eugene McCarthy Over de binnenlandse Amerikaanse aangelegenheden wilde hij nog wel kwijt, dat al het rumoer over het afluisterschandaal (Watergate) hem niet heeft verrast. De hele af faire is in feite niet meer dan een bevestiging van Nixon's reputatie. Dat Nixon zal aftreden acht de oud-senator zeer onwaarschijnlijk. De president hééft totnutoe alle beschuldigingen, getrotseerd en er zullen wel geen ernstiger onthul lingen komen. De vraag of het congres hem dan zal afzetten lijkt McCarthy erg moeilijk te beant woorden. In elk geval zal de afzet tingsprocedure zich nog maanden voortslepen. De Democratische par tij zal met een eventuele afzetting in elk geval wachten tot na de ver kiezingen voor het congres in het komende najaar, zo meent McCarthy. DEN HAAG De ambassadeurs en hoofden van diplomatieke missies van de landen van de Arabische Liga die geaccrediteerd zijn in de Benelux, hebben de honorair consul van Koe weit, Mahmoed Salim Rabbani in Den Haag, in een brief hun steun en soli dariteit betuigd en hun vertrouwen in hem bevestigd. In de brief schrijven zij waardering en ook bewondering te hebben voor de pogingen van de onbezoldigde con sul om de Arabische zaak in Neder land toe te lichten, niet alleen gedu rende de jongste oliecrisis, maar ook in de zeven jaar daarvoor. 'Wij, alle Arabische hoofden van di plomatieke missies in de Benelux, schatten u zeer hoog en hebben een volledig vertrouwen in uw persoon. Wij zien ook met bewondering uw po gingen en toewijding voor de Arabi sche zaak in N-ederland', aldus de di plomaten. Consul Rabbani bevestigde de ont vangst van de brief en zei dat hij de Arabische diplomaten reeds bedankt heeft. 'Ik heb ondermeer gezegd, dat ik dit vertrouwen niet hoop te be schamen en dat ik bij kan dragen tot de Arabisch-Nederlandse vriendschap.' Vorige maand maakte de regering van Koeweit bekend volledig vertrouwen te hebben in haar honorair consul in Den Haag, nadat berichten uit Beiroet de positie van de heer Rabbani in de Arabische wereld ter discussie hadden gesteld. TEL AVIV (AFP) De Israëlische soldaten, die er sinds de oktoberoor- log ruigbehaard en slordig gekleed bij lopen, moeten hun uiterlijk gaan fat soeneren, zo heeft de generale staf in Tel Aviv besloten. De legerleiding vindt dat de militaire discipline her steld moet worden en dat de soldaten er beter verzorgd uit moeten zien. Sinds de oktoberoorlog is het Israëli sche leger door buitenlandse corre spondenten al een 'hippie-leger' ge noemd en vergeleken met de legers uit de tijd van de Franse revolutie. De legerleiding zal een verbod uit vaardigen op het dragen van militaire uniformen door iedereen die niet in actieve dienst is, een verbod om zich te tooien met vreemdsoortige hoofd deksels en een verbod op het gebrui ken van militaire voertuigen zonder uitdrukkelijke opdracht. De militaire politie zal in de steden gaan patrouil leren om toe te zien op naleving van de maatregelen en iedere militair te arresteren, wiens uiterlijk te wensen overlaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9