üchtcollege Ibehandelt dood jan Westdijk Partijen met veel en weinig spreektijd 'Isoleercellen in Nieuwersluis moeten verdwijnen' Zwolsman bedreigd met ontvoering \aadsman: verwijzen naar Hof Theodorakis' boek in 't Nederlands ijjfouth for Christ sticht opvanghuis Kettingbotsing op tocht met Koningin door het oerwoud van Red Band natuurlijk. Horecapersoneel wil toeslag van vijftien gulden Kruisinga dringt aan op meerjaren-ramingen Visie van minister Van Kemenade inzet van onderwijsdebat Motie- Van der Doef weer in stemming VVD-Voorburg valt uiteen Aantjes: land van de Vlist niet aantasten Bromfietser werd door twee auto's aangereden touw KWARTET DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers rWASSENAAR De villa van on- roerend-goedmagnaat Reinder Zwols- man in Wassenaar wordt sinds enke le dagen voortdurend door de poli tie In het oog gehouden na een tele fonische bedreiging met ontvoering. JÖHet telefoontje kwam het afgelopen gg weekend binnen bij een zoon van een van zijn vroegere medc-directeu- jren. 'Zegt u de naam Ruslin Nur ^inog wat? Zo ja, zeg dan maar tegen !je baas, dat we hem zullen ontvoe ren', deelde de anonieme bedreiger I mee. Hoewel hij daarover geen zekerheid heeft, acht Zwolsman het niet uitge sloten, dat het dreigement verband houdt met een proces, dat hij al sinds de val van Soekarno met de Indonesische Staat voert. Het gaat hier om een bedrag van rond 16 miljoen gulden, dat Zwolsman zou ontvangen voor de verkoop van In donesische produkten, die Indonesië als betaling voor Nederlandse ex- portproduktcn zou leveren. Na de afzetting van Soekarno werd dit con tract geannuleerd. Zwolsman legt verband tussen deze zaak en het dreigement omdat hier bij de naam van Ruslin Nur werd genoemd, de vroegere handelsatta- Reinder Zwolsman ché bij de ambassade in Den Haag. met wie Zwolsman veel contact over de vordering heeft gehad. 'Vrijwel niemand wist, dat wij met deze man contact hebben gehad. Bovendien lijkt het meer dan een toevalligheid, dat juist vorige week deze meneer Nur na een verblijf van enkele ja ren in Indonesië terug is in Den Haag. nu als waarnemend ambassa deur'. Hoewel Zwolsman de bedreiging vooralsnog niet serieus neemt, heeft hij wel de politic gewaarschuwd en laat hij de luiken voor de ramen van zijn villa 's avonds dicht. D( ertan een verslaggever ?aij ujEN HAAG In de eerste openbare zitting uit zijn bestaan had d;et Centraal medisch tuchtcollege gisteren zeven uur nodig voor de 'ajiak tegen vier Rotterdamse artsen die betrokken waren bij de be- gjandeling van Jan Westdijk. Jan overleed op 13 juli 1972 in een iraakpand in Rotterdam, volgens patholoog-anatoorn dr. J. Zelden- aan acute infectie van keel en luchtwegen. Hij was twintig jaar. GGD-arts had Jan Westdijk, na- hij door zijn medebewoners in het lakpand was ziekgemeld, als 'onge- ipatiënf voor onderzoek naar het :igtziekenhuis laten vervoeren, lar stelde dokter J. J. als opname- de diagnose dat Jan een maag- dnfectie had en een lichte psychi- depressie. Telefonisch pleegde overleg met de internist dr. J.G. liet verder de assistent-psychiater vrouw I.K. een gesprek met Jan peren. Zij vernam daarbij niets dat oprop wees dat Jan in een slechte soci- eiie situatie verkeerde, en concludeer- eié dat de jongen uit psychiatrisch oog- luit bezien naar huis kon terugke- fcn. eiie opname-arts besloot, met goedkeu ring van dr. G., Jan per taxi naar juis te laten terugbrengen met het rdfavies zonodig de volgende dag de te raadplegen. De huisarts ).K. onderzocht Jan de dag daarna en ,ok hij hield het erop dat zijn patiënt J|en maagdarminfectie had en moge- roÜk een drugintoxicatie. Hij bond -ejans vrienden op het hart. de jongen erj nachts in de gaten te houden, maar ~'"ien hij de volgende ochtend terug- am bleek Jan te zijn overleden ter- ee^ijl zijn vrienden in de kamer er- ;t lagen te slapen. Waarschuwing eerste aanleg heeft het medisch ichtcollege in Den Haag de zaak be- deld. Het verklaarde de klachten ïgen de huisarts K. en tegen de in- >rnist van het Dijkzigtziekenhuis G. :egrond en gaf een waarschuwing de aan Dijkzigt verbonden artsen en mevrouw K. De twee laatsten ren in beroep gegaan tegen deze waarschuwing. De ouders van Jan "estdijk tekenden beroep aan tegen ongegrond verklaren van hun lacht in de twee andere zaken. artsen voerden voor het Centraal illege aan, dat de aanleiding tot de djood wel de door dr. Zeldenrust ge- rpioemde infectie van keel en luchtwe- kan zijn, maar dat niet vaststaat daarvan de oorzaak is geweest. PubllKatie G. 2 dat zij Jan de nacht voor zijn overlij den een of andere drug hebben toege diend, zoals ze wel vaker 'voor de grap' deden. Tekorten De raadsman van de ouders Westdijk. de arts-jurist dr. rnr. W. Schuurmans Stekhoven, stelde dat ernstige coramu- nicatietekorten tot een onjuiste be handeling van Jan Westdijk hebben geleid. De opname-afdeling in Dijkzigt wist niet van de ambulanceverpleger dat Jan uit een kraakpand kwam. De opname-arts hoorde van de opname- zusters geen gegevens, informeerde ook niet naar een eventuele huisarts van Jan en nam beslissingen op grond van te weinig gegevens. De assistent psychiater hoorde onvoldoende over Jans sociale situatie. En de internist nam genoegen met onvoldoende infor matie, aldus mr Schuurmans Stekho ven. Kans Volgens hem had Jan nog een kans gehad als hij wèl was opgenomen in Dijkzigt voor nader onderzoek. Maar de artsen oordeelden dat niet nodig. De internist verweet hij, de opname arts niet voldoende geïnstrueerd te hebben hoe te handelen bij de behan deling van een dergelijke patiënt. De huisarts die Jan de dag daarna had onderzocht, verzuimde volgens mr. Schuurmans Stekhoven, de onderzoek- gegevens van Dijkzigt op te vragen. Hij vroeg het Centraal medisch tucht college, de zaak voor verdere behande ling te verwijzen naar het gerechts hof, vanwege de gecompliceerde aan sprakelijkheidsverdeling. Op bepaalde punten zou daarna een uitspraak van de Hoge Raad nuttig kunnen zijn, meende hij. De raadslieden van de artsen stelden dat dezen allen met de vereiste zorg vuldigheid hadden gehandeld en hun medisch onderzoek op verantwoorde wijze hadden verricht Het 'Verzetsdagboek' van Mikis Theodorakis is nu ook in het Nederlands verschenen. In het Van Gogh- museum in Amsterdam kwam de zanger-schrijver de ter gelegenheid van de uitgave belegde bijeenkomst luister bijzetten. De zangeres Liesbeth List. die van de Griekse componist de Mauthausen-liederen op de plaat zette, bekijkt met hem diens bij De Bezige Bij verschenen boek. zei in dit verband dat helemaal vaststaat wat er in het kraakpand gebeurd in de nacht dat Jan's .r: ienden' op hem zouden passen. Uit je verklaringen van deze jongens om trent Jans gedrag en het feit dat zij ïnSruggebruikers waren kan volgens dr, inG. de mogelijkheid naar voren komen .Iran een onzer verslaggevers ieL llfEIST Youth for Christ begint een lf-way house, een huis waar jongeren geestelijke en sociale nood tijdelijk •gevangen kunnen worden. Dit werd ieegedeeld tijdens een nationale ma- 'festatie van Youth for Christ op 'oudschoten. 'outh for Christ stelt zich met dit iiieuwe huis niet voor een opvang- organisatie te worden. Er zijn echter fejoveel jonge mensen met problemen, in andere takken van het werk 'kontoereikend geholpen worden, dat (o'n intensievere opvang onmisbaar is geworden. rerder werden de deelnemers opge- lepen, een jaar aan Youth for Christ geven. In augustus begint een nieuw iar-team van jonge vrijwilligers, waar mee op scholen, in kerken en koffie bars met een programma van muziek ^ën toneel het evangelie zal worden loorgegeven. De voorzitter van het Centraal colle ge, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, deel de aan het slot van de zitting mee dat de beslissing van het college krach tens de wet niet openbaar mag zijn, maar dat het college kan besluiten de zaak, met weglating van de persoonlij ke gegevens, te laten publiceren. Wel constateerde hij dat deze gang van za ken, gezien de openbare behandeling, in feite wat vreemd is. MONROVIA De auto waarin mi nister Van der Stoel gisteren van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia naar het ongeveer zeventig kilometer ver der gelegen Bong County gereden werd, is bij een kettingbotsing zwaar beschadigd. De minister kwam er zon der kleerscheuren af maar twee Libe- rianen werden gewond naar een zie kenhuis gebracht. De auto van de Ne derlandse ambassadeur in Liberia werd bij deze botsing geheel vernield. De minister en de ambassadeur maak ten de tocht met koningin Juliana en prins Bernhard, die op de laatste dag van hun verblijf in Liberia onder meer de in de Bong County werkende Duits-Italiaans-Liberiaanse mijnonder neming bezochten. Op deze laatste dag van het bezoek aan Liberia nam de Koningin twee onderscheidingen in ontvangst, 's Mor eens. vóór de stoffige tocht naar Bong County, werd haar in de stampvolle aula van de universiteit van Monrovia een ere-doctoraat in de 'humane lette ren op het gebied van internationale betrekkingen' uitgereikt. Later, op de terugweg van Bong County naar Mon rovia. werd zij benoemd tot ere-stam- hoofd en ere-burgeres van deze streek. Dat gebeurde tijdens een oponthoud bij een inlands dorp. waar de Konin gin zich in het stoffige strijdgewoel waagde om van dichtbij de vreemd uitgedoste dansers te bewonderen. Gisteravond bood het koninklijk paar een contra-diner aan aan de president van Liberia. (ADVERTENTIE) Beroep op minister Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse bond van hotel-café en restaurant-geëmployeerden, de hr. J. A. Wagener, heeft minister Boersma namens de drie horeca-bonden op zeer korte termijn om een onderhoud ge vraagd. De bonden zijn er zeer ont stemd over dat de horeca-werkgevers weigeren het personeel dat onder be- dieningsgeldsysteem werkt de in de machtigingswet verplicht gestelde toe slag van vijftien procent per maand uit te betalen. Dit systeem geldt voor naar schatting vijftien duizend werk nemers. De horeca-bonden hebben de toeslag de afgelopen weken al verscheidene keren aan de orde gesteld bij de werkgevers, hetgeen tenslotte leidde tot een 'ultimatum' per 25 februari. Gistermorgen lieten de werkgevers evenwel weten dat zij bij hun weige ring blijven. Zij menen dat de uitke ring van de vijftien gulden in strijd zou zijn met het bedien'ngsgeldsy- steem, dat is gekoppeld aan een 'ju ridisch salaris' van maar een gulden per week. De heer Wagener zei gisteren dat een beroep op de minister nu de laatste mogelijkheid lijkt. Volgens hem heeft het Horeca-personeel evenveel recht op de uitkering als andere werkne mers en misschien nog wel meer, aan gezien de inkomsten van degenen die het van het bedieningsgeld moeten hebben onder meer ten gevolge van de autoloze zondagen flink zijn ge daald. Tweede-Kamerleden na bezoek: van middeleeuwse toestanden geen sprake Van een onzer verslaggevers NIEUWERSLUIS Een parlementaire delegatie is gisteren na een bezoek aan liet Depot voor discipline in Nieuwersluis tot de con clusie gekomen dat de isoleercellen in deze militaire gevangenis dienen te verdwijnen. Daarnaast vinden de kamerleden het nood zakelijk dat de huisvesting verbeterd wordt en dat liet personeel wordt geselecteerd op vaardigheden die zijn toegespitst op de eisen van liet gevangeniswezen. De delegatie werd gevormd door le den van de defensiecommissies van de Eerste en Tweede Kamer, de bijzonde re commissie militair staf- en tucht recht en de bijzondere commissie ge wetensbezwaren. Het bezoek aan Nieu wersluis was een uitvloeisel van de brief van een aantal dienstplichtige luchtmachtartsen waarin werd gespro ken van 'middeleeuwse toestanden' in het Depot voor discipline. Rondleiding De Kamerleden waren na een rondlei ding unaniem van mening dat van zulke toestanden geen sprake is, al noemde het Tweede-Kamerlid J. F. Wolff (CPN) het gebruik van isoleer cellen 'een vrij middeleeuwse metho de'. Behalve over de noodzaak tot af schaffing van die cellen (die volgens de leiding maar sporadisch worden gebruikt), waren de delegatieleden het erover eens dat, naar de woorden van het Tweede-Kamerlid C. F. Kleis- terlee (KVP), de autoriteiten in Nieu wersluis ervan maken wat ervan te maken valt. Zij waren ook vol lof over de openhartigheid waarmee zij tegemoet getreden waren. 'Nieuwbouw sneller' De parlementariërs zullen bij minis ter Vredeling (defensie) aandringen op een spoediger uitvoering van de nieuwbouwplannen. Het Eerste-Ka- merlid mr. J. H. van Wijk (PSP) sprak afkeurend over de 'rotcelletjes, waaruit de typische lucht van een huis van bewaring je tegemoet komt'. Het Kamerlid Wolff zei van mening te zijn dat twee van de drie pavil joens zeer slecht geoutilleerd zijn. Hij vond ook dat het programma waaraan de gestrafte soldaten en korporaals onderworpen zijn, te sterk op fysieke inspanningen is geconcentreerd. Het Tweede-Kamerlid M. J. Konings (PvdA), die de cellen "kaal, akelig en steriel' noemde, vroeg zich af of, vooruitlopend op de nieuwbouwplan nen, al niet verbeteringen in de huis vesting kunnen worden aangebracht. Verschil Het Tweede Kamerlid J. C. Kombrink (PvdA) zei ook gevallen te zijn over het verschil in huisvesting en behan deling tussen officieren, onderofficie ren en soldaten. Hij meende dat het mogelijk moet zijn daarin grotere ge lijkheid te brengen. Het Tweede-Kamerlid mr. A. M. Goudsmit (D'66) vroeg zich in dit verband af of het wel nodig is officie ren hun straf te laten uitzitten in een militair instituut, als zij veroordeeld zijn wegens rijden onder invloed. Haar was gebleken dat het merendeel van de officieren dat in Nieuwersluis belandt, zich aan dit niet-militaire de lict heeft schuldig gemaakt. De heer Van Wijk. die als raadsman DEN HAAG De CH-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. Kruisinga. heeft premier Den Uyl en minister Boersma gevraagd wanneer de door hen toegezegde meerjarenramingen kunnen worden verwacht. Hij herin nert er aan, dat werd toegezegd dat ongeveer in het kerstreces deze zaak zou worden afgerond. DEN HAAG Deze week komt in de Tweede Kamer de laatste begroting 1974, die van Onderwijs en Wetenschappen, aan de orde. De meeste partijen hebben van de totale spreektijd, die in gezamenlijk overleg is toegewezen, nog een redelijk aan tal minuten weten te bewaren om te kunnen zeggen wat men over bet onderwijs op het hart heeft. Het budget van YFC wordt nog altijd fielemaal opgebracht door vrijwillige jbijdragen. Van de 600.000 gulden voor i|1974 is inmiddels al 200.000 gulden jontvangen. (ADVERTENTIE) (pedi-forma)j^ I Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken De Boerenpartij heeft zelfs nog 98 minuten over, maar ze kwam gisteren nog niet op de sprekerslijst voor de onder wijsbegroting voor. De RKPN (Rooms Katholieke Partij Ne derland) is wat de resterende spreektijd betreft de tweede partij in Nederland: nog £4 minuten. Hiervan denkt Klaas Beuker, die uit het onderwijs afkomstig is, ongeveer veertig minuten *e gebruiken. In de parlementaire praktijk hebben de kleine partijen het niet gemakkelijk. Men heeft weinig mankracht en er moet veel duidelijk worden gemaakt in betrekkelijk korte tijd. Het treict des te meer de aandacht, dat de genoemde twee kleine partijen aan het eind van >Je rit nog een zee van spreektijd over hebben. De acht minu ten, waarover het GPV be schikt, de elf minuten van Je PSP en de tien minuten van de SGP bewijzen tenminste, dat er veel werk is verzet on getuigen van een woekeren met de parlementaire mngt- lijkh°den Over de toelichting op de on derwijsbegroting is sinds het najaar ai veel te doen ge weest. Voor het eerst na jaren blijkt dit schriftelijke stuk van de minister van onderwijs weer gedragen te worden door een visie, waarmee men het al of niet eens kan zijn. Van de kant van de WD werd onmiddellijk geroepen, dat die socialistische minister een socialistische indoctrinatie in het onderwijs wil. De mi nister had namelijk geschre ven: 'Uitgangspunten voor het onderwijsbeleid dienen daar om cok uitdrukking te zijn van de veranderingen die men overheid, is daarom uit den boze. Wel moet het onderwijs 'bij' blijven en beantwoord -n aan de gewenste veranderin gen in de maatschappij. Drs. G. van Leijenhorst van de CHU is niet van plan de fi losofie van de minister onbe sproken te laten. De toelich ting van de minister op de be groting heeft veel onrust ver oorzaakt; dat is duidelijk ge bleken uit de contacten met de onderwijsorganisaties. Vrijheid in re samenleving noodzake lijk acht. Minister Van Kemenade legt dit zo uit, dat net onderwijs zelf, de werkers in het onder wijs in nauw overleg met -Je ou h'-s, de inhoud van het on derwijs moeten bepalen. Dat 1.- d<* vrijheid van onderwijs. De inhoud vin het onderwijs komt beslist niet voor verant- wo irdelijkheid van de over heid. Indoctrinatie, ook socia listische. van de zijde van de Een ander punt van discussie zal zijn de vrijheid van h?t onderwijs in verband met ,1e vestiging van scholen en oplei- ding'-n tegen de achtergrond van wat in de praktijk moge lijk en wensvlijk is. Zo wordt al geruime tijd gepleit voor het vestigen van de tweede protestantse lerarenopleiding in Zwolle. De minister houdt deze boot nog steeds af, omdat er ook vraag is naar een alge mene opleiding In Overijssel. Met de toelichting op de be groting mogen minister Van Kemenade, minister Trip, staatssecretaris Klein °n staatssecretaris Veerman, die heeft gezegd het met de me°s- te denkbeelden van de minis ter eens te zijn. ook een debat met visie verwachten. Moge lijk ?al de discussie wat min der onderwJjs-deskundig zijn en minder over al uitgekauw de rroblemen gaan. De Irwes+ie -an het college geld (de tweede termijn moet Drs. G. van Leijenhorst, die de 'filosofie' van de minis ter ter sprake wil brengen. betaald worden) krijgt zeker de aandacht. Verder moet het nodige worden opgemerkt over de uitwerking van de mammoetwet (de klachten ne men toe), de experimenten met de middenschool (niet te- gen de wil van de docenten in) en de partiële leerplicht. Iets nieuws is de 'open school', die zich van de ver schillende media kan bedie nen. Dit plan komt erop neer, dat iedereen een tweede kans krijgt op latere leeftijd op al lerlei manier, bijvoorbeeld via radio en televisie, verder on derwijs te volgen. Wanneer al deze vraagstukken werkelijk tegen een visionaire achter grond worden besproken kan het een boeiende week wor den. En misschien behoeven de ministers dan niet in totaal vierhonderd vragen te beant woorden, zoals bij de begro ting van CRM het geval was. De Tweede Kamer begint van middag met de stemming over de motie-Van der Doef over de verhoging van de spoor wegtarieven. Vorige week werd ook al over deze motie gestemd, maar toen staakten de stemmen met 62 tegen 62. Vandaar dat de Kamer het vandaag moet overdoen. Het vragenuurtje, donderdag morgen om elf uur, levert en kele interessante onderwerpen op. De heren De Vries en Lamberts (PvdA) brengen de onbevredigende werksituatie van de contractartsen in de krijgsmacht ter sprake, Aad Kosto (PvdA) zal minister Lubbers vragen over de moei lijkheden met de 'Prijswijzer' en de oud-staatssecretaris van financiën mr. W. Scholten van de CHU 7." 1 er bij zijn opvol ger op aandringen, dat geen omzetbelasting moet worden betaald over het bedrag, dat op de elektriciteitsrekening wordt geneven voor het Kal karproject. Mr. Scholten meent, dat van een dienst in de zin van de omzetbelasting aan de gebruikers van elektri citeit niet kan worden gespro ken. De Eerste Kamer zal vandaag de begroting van defensie be handelen van dienstweigeraars meermalen in Nieuwersluis is geweest, meende dat er in deze militaire gevangenis, verge leken met een jaar of wat geleden, in elk geval 'een enorme hoop' ten goede veranderd is. Van een verslaggever VOORBURG Een conflict binnen de WD in Voorburg heeft on danks bemiddelingspogingen van het hoofdbestuur van de VVD geleid tot een volledige breuk. Een 'progres sieve groep' is van plan bij de raads verkiezingen met een eigen lijst 'Liberaal Voorburg3 uit te komen. Breekpunt bleef de positie van WD- wethouder ir. L. Jacobsen (stadsont wikkeling). De 'progressieve groep' zegt dat de wethouder de inspraak van de burgerij bij diverse plannen niet tot zijn recht laat komen. In Voorburg zijn diverse actiegroepen ontstaan, onder meer gericht tegen hoogbouw. De VVD-Voorburg kreeg intern one nigheid over de kandidaatstelling voor de gemeenteraad. Dit leidde on der meer tot het aftreden van een deel van het zittende bestuur. De ini tiatiefnemers voor de lijst 'Liberaal Voorburg3 zeiden dat zij allen lid van de WD blijven. 'Dit is een plaatselijk conflict', aldus een woordvoerder. Niet boren en geen caravans BLESKENSGRAAF Mr. W. Aan tjes, frictieleider van de ARP in de Tweede Kamer, heeft gistermiddag ge protesteerd tegen de aantasting van het land van De Vlist, dat hij het mooiste stukje van Nederland noem de. Dit land, zei hij in een vergade ring van de ARP in Bleskensgraaf, zijn geboortedorp, moet gevrijwaard worden van olieboringen en vakantie- bedrijven. Mr. Aantjes pleitte ervoor de Vlist alleen te bestemmen voor dag recreatie. Belastingontduiking en het steken van zwart geld in dure jachten heeft tot gevolg dat anderen, die minder rijk zijn, meer moeten betalen. Mr. Aantjes prees de oud-staatssecretaris van financiën, mr. W. Scholten (nu lid van de Tweede Kamer voor de CHU) omdat hij het initiatief tot het onderzoek naar het zwarte geld had genomen. Mr. Aantjes deelde verder een grote pluim uit aan minister Lubbers van economisahe zaken, omdat deze, ter wijl het prijsbeleid maar een kleine marge toeliet, de detailhandel een heel eind tegemoet is gekomen. Gewesten Uit het betoog van mr. Aantjes bleek, dat deze nog zeer gereserveerd staat tegen het voorlopige plan, volgens welke Nederland in 44 gewesten wordt verdeeld. Zo wordt bijvoorbeeld volgens dit plan de Alblasserwaard verdeeld in tweeën. Over de verkie zingscampagne van de SGP merkte mr. Aantjes nog op dat het hem ver wonderde dat de SGP haar verkie zingsleus 'Beken kleur" heeft ontleend aan het duivels prentenboek. HOOGEVEEN De Hoogeveense po litie roept getuigen op van een bot sing die aan de 24-j?rige bromfietser B. Sok uit Nieuweroord het lev in kostte. Op het Hollandscheveldse Op gaande bleef hij gewond op de weg liggen nadat hij door een auto was aangereden. Daarna werd hij door een tweede auto overreden. De politie kent de namen van de twee automobi listen maar in verband met het verde re onderzoek wil zij graag nadere in formatie. RITA 'Kunt u deze gulden wisselen?' 'Leg die telefoon neer. mam, ik wil eerst mijn kant van de zaak vertellen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5