Voor de kinderen van eilandbewoners betere studiekostenregeling 'Keurige' mode bij 'The Society Shop' Islamitische top prijst de kerken Onderzoek bepleit naar culturele integratie van Nederland en Vlaanderen Personalia 'We hebben geen 150 echte schrijvers' Nijmeegs eomit? gaat acties tegen 'Kalkar' voeren Haarlem krijgt straks water uit Rijnland Protest faculteitsraad bij Russische ambassadeur Februari-staking herdacht Kamerleden komen op voor Proloog Terre des Hommes in Amsterdam Snacks met paardevlees in winkels Werkloosheid onder pendelaars gestegen Communisten uit Roemenië bij PvdAf" Voor MommersteegL' nog geen opvolger je£ Statenleden komen op voor bouwers uit het noorden Huisvesting groep Petaio in studie 'Stof- en as-dag' thema Alle-dag-kerk TROUW KWARTET DINSDAG 26 FEBRIARI 117-1 Extra tegemoetkoming voor speciale cendlen A an een \erslaggever GRONINGEN oor kinderen van de Friese waddeneilanden die op liet vasteland voortgezel onder wijs volgen zal met ingang van het studiejaar 1074/ 1975 een verbeterde >tudiekostenregeling gelden. Alle kinderen van ouders met een inkomen tot 24.000 gulden zullen de maximale uitkering ontvan gen van de regeling rijksstudietoelagen. Your kinderen van ouders met een inkomen van 24.000 tot 50.000 gulden is een aflopende subsidieschaal vastgesteld. Een en ander is overeengekomen tij dens een gesprek tussen staatssecreta ris Klein, de burgemeesters van de vier Friese waddeneilanden (Terschel ling, Vlieland. Ameland en Schier monnikoog) en de hoofdafdeling rijks- studietoelagen te Groningen van het ministerie van onderwijs. De nieuwe regeling komt in de plaats van de twee oude regelingen: de "wad- denregeling', die via de waddenge meenten liep en de gewone regeling rijksstudietoelagen. De regeling die de Waddeneilanden zelf hadden werd voor vijftig procent door het rijk, voor twintig procent door de provin cie Friesland en voor dertig procent door de betrokken waddengemeente betaald. Aan de nieuwe regeling is bovendien een regeling gekoppeld voor een extra tegemoetkoming voor speciale geval len. Naar schatting zal deze extra te gemoetkoming worden betaald aan on geveer vijftien procent van het totale aantal kinderen dat voor de nieuwe regeling in aanmerking komt. Die ex tra tegemoetkoming wordt door eenderde door de betrokken gemeen te en door tweederde door het rijk betaald, zo deelde de heer C. Boshui zen. plaatsvervangend hoofd van de hoofdafdeling rijksstudietoelagen ons mee. Via Groningen Alle aanvragen zullen gaan lopen via genoemde hoofdafdeling rijksstudie toelagen Groningen. Hoewel deze aanvragen officieel voor 1 februari binnen moeten zijn zullen in verband met de nieuwe regeling voor het schooljaar 1974/1975 ook in maart nog aanvragen kunnen worden ingediend De nieuwe regeling betekent een be langrijke verbetering van de oude si tuatie. Voor die gevallen, waarvoor dit niet geldt is er de mogelijkheid van de extra tegemoetkoming. De reden voor de nieuwe regeling is in feite dezelfde als die voor de oude regelingen: de extra-kosten waarvoor de ouders komen te staan wanneer hun kinderen naar het voorgezet on derwijs op het vasteland gaan. Texel valt buiten de regeling omdat dit eiland een zeer goede verbinding met het vasteland heeft, waardoor de noodzaak kinderen op het vasteland in kosthuizen onder te brengen veel minder aanwezig is dan voor de Frie se waddeneilanden. Notei Algemeen Nederlands 1 erbond DEN HAAG Het Algemeen Nederlands Vrrbnnd wil dat er een onderzoek ingesteld wordt naar de structuur van de culturele integratie van Nederland en Vlaanderen. Fen nota die een -tudie- commissie van het verbond (onder leiding van algemeen voorzitter dr. W. H. van den Berge) hiero\er heeft samengesteld is volgens het verbond zowel door Nederlandse als Belgische politici en poli tieke partijen gunstig ontvangen. Volgens het verbond is het noodzake lijk dat er een algemeen toporgaan komt. Het onderzoek en de studie (naar de vragen op welke terreinen naar integratie moet worden gestreefd en welke consequenties dit zou heb ben) kunnen het best verricht worden door een speciale werkgroep van een beperkt aantal personen. In de nota wordt gewezen op belang rijke vraagstukken die op korte ter mijn om een oplossing vragen. Hoe wel provincies en gemeenten een be langrijke taak hebben zijn het voorna melijk de rijksoverheden die oplossin gen mogelijk moeten maken. Het gaat daarbij niet alleen over vraagstukken op het terrein van de cultuur; ook op dat van de welzijnszorg en het onder wijs moeten belemmeringen ten ge volge van staatskundige scheiding weggenomen worden. Als voorbeeld wordt genoemd de kwestie van de gezamenlijke openbare bibliotheek die men wil in de ge meenten Baarle-Hertog en Baarle-Nas- sau. maar die er niet kan komen. In het algemeen zijn er geen belemme ringen voor nauwe samenwerking, maar er moet voor gewaakt worden dat die niet alsnog aangebracht wor den bij de parlementaire behandeling van wetsvoorstellen, aldus het ver bond. Het zou onverantwoord zijn als er niet alles gedaan zou worden om één universiteit voor de twee Limburgen tot stand te brengen. Ideëel en zake lijk is een geïntegreerde opzet nodig, (zakelijk, omdat daardoor miljoenen bespaard worden). Bijzonder grote geldverspilling zou het volgens het verbond zijn indien er niet één open universiteit /.ou komen voor het gehe le Nederlandse taalgebied. Verder zouden maatregelen moeten worden getroffen voor de erkenning van gelijkwaardigheid van diploma's van het hoger beroepsonderwijs in Nederland en het hoger technisch on derwijs in België. Dit dient te gebeu ren in het kader van de Nederlands- Belgische betrekkingen, daar in Bel gië de onderwijsvraagstukken niet on der de culturele autonomie vallen. Gesignaleerd wordt ook. dat er tal van initiatieven en vormen van Ne- derlands-Vlaamse samenwerking zijn op het terrein van het volksontwikke- lingswerk. Het is gewenst dat de be- nodige gelden beschikbaar worden NIJMEGEN Vertegenwoordigers van PvdA. PPR. PSP en CPN hebben in Nijmegen een Anti-Kalkarcomité opgericht. Deze partijen hebben ern stige bezwaren tegen de bouw van een snelle kweekreactor in Kalkar (Duits land) op nog geen veertig kilometer van Nijmegen Hun belangrijkste bezwaren zijn dat de problemen rond opslag en tran sport van radio-actieve afvalstoffen bij lange na nog niet zijn opgelost, dat er geen garanties zijn dat er met de ton nen vrijkomende plutonium geen Eu ropese kernmacht zal worden opge bouwd en dat de gewone elektrici teitsgebruiker moet opdraaien voor de stijgende kosten van het project. Het comité gaat acties voeren met als doel het intrekken van de wet financiering snelle kweekreactor en het stopzetten van de bouw van de reactor in Kalka- r. Op 19 maart belegt het comité een openbare discussie-avond in Nijmegen waarop vertegenwoordigers van poli tieke partijen en deskundigen hun be zwaren zullen toelichten Ook zal er een handtekeningenactie worden ge voerd. gesteld voor het uitwerken van con crete objecten van integratie op dit terrein, aldus het verbond. Het Verbond heeft eerder, in 1962, al een rapport uitgebracht over de Ne derlands-Belgische culturele samen werking. Daarbij werd aandacht be steed aan de ontwikkeling van ge meenschappelijke structuren en orga nen en aan een gezamenlijk optreden naar buiten. Op deelterreinen is er volgens het verbond wel het een en ander gebeurd maar telkens bleek dat het praktische werk op deelterreinen leed onder het gebrek aan passende structuren. In 1970 is in België de culturele autonomie ingevoerd en dat houdt in dat inhoudelijk en structu reel snel voortgang gemaakt kan wor den met de culturele integratie van Nederland en Vlaanderen. HAARLEM Proeven hebben uitge wezen, dat het water van Rijnlands boezem in de omgeving van de West- einderplas in Aalsmeer geschikt is voor infiltratie in het gebied vah de duinen in Zuid-Kenncmerland. Deze infiltratie zou ertoe kunnen bijdragen om de toekomstige watervoorziening in de Haarlemse regio veilig te stel len. De proeven werden genomen door een werkgroep uit het provinciaal water leidingbedrijf Noord-Holland en de belangengemeenschap drinkwatervoor ziening Kennemerland. waarvan Bloc- mendaal, Haarlem. Velsen en Zand- voort deelnemende gemeenten zijn. DEN HAAG De raad van de facul teit der letteren aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam heeft bij de Rus sische ambassadeur in ons land gepro testeerd tegen de uitwijzing van de schrijver A. Solzjenitsin uit de Sowjet- Unie. 'Ook als de gehele bevolking van een staat de verkondigde mening van een schrijver zou afwijzen, of zelfs verafschuwen, dan nog heeft die staat niet het recht maatregelen te treffen als tegen de heer Solzjenitsin zijn toe gepast', aldus de brief. door Hette Visser A MS TERDAM Het is natuurlijk heel uitgekookt om een nieuwe (te lanceren) mode ergens aan op te hangen. Dan weet je tenminste zeker dat er min of meer over wordt gesproken. Society Shop deed dat gisteren met de introductie van de zogenoemde 'Gatsby Look'. Deze lijn is geïnspireerd op de film 'The Gre tt Gatsby' naai een boek van Scott Fitzgerald. U weet wel, dat is dan zo'n film die weer alle records gaat slaan en die niemand mag missen. Op bijgaande -'oto de mannenkleding die is vertaald uit de mode van die jaren dertig. En dat is dan meteen het meest belangrijke nieuws wat de mannenmode dit jaar betreft. Van dit modehuls mogen we ook niet meer ;-i denim lopan en dat terwijl de wat behoudende klanten die de Society Shop nu eenmaal heeft, juist eindelijk de denim (grculcivee.de spijkerpakkenstof) heeft ontdekt Maar. riep Flory Anstadt die de show peresenteerde enthousiast: m het keurige modebeeld van nu is ook plaats voor een beetje gein en toen kregen we wilde met teksten bedrukte jasjes te zien Stoffen Wat de stoffen batreft; veel tweeds, katoen, smalle corduroy, wol cn AMSTERDAM Een paar duizend Amsterdammers hebben gisteren de Februari-staking van 1941, toen op 25 februari tienduizenden in de hoofdstad het werk neerlegden uit protest tegen de jodenvervolging door de Duitse bezetters, herdacht. In een lange stoet trokken zij langs de 'Dokwerker' op het Jonas Daniel Meijerplein. De eerste krans werd namens het gemeentebestuur van Amsterdam gelegd door burgemeester Samkalden. Prijs In het Vincent van Gogh Mu seum in Amsterdam is de Willem Grollenbergprijs uitgereikt aan drs. W. J. Claus, oud-bestuurslid van de Stichting Reclame en Marketing On derwijs De prijs is hem toegekend omdat hij zich 'in woord en daad ge durende vele jaren heeft ingezet voor een betere begeleiding en scholing van hen, die de reclame tot stand brengen, met als doel het verhogen van het niveau van de reclame'. De stichting 'Willem Grollenbergprijs' werd in 1963 opgericht bij het aftre den van de inmiddels in 1966 overle den heer W. A. Grollenberg als presi dent van de algemene publiciteits- unie. Van een verslaggever DEN HAAG Tweede-Kamerleden uit de fracties van PvdA. D'66. PPR en PSP hebben minister Van Doorn gevraagd overleg te beginnen over de subsidie aan de toneelgroep 'Proloog' om te voorkomen dat dit gezelschap zijn activiteiten na 1 september zal moeten staken. Tegen het besluit van de Eindhovense gemeenteraad om de subsidie per 1 september te beëindi gen heeft de stuurgroep van de krng van Nederlandse theatercritici gepro testeerd. De stuurgroep vraagt in een telegram de burgemeester als nog pogingen te doen om 'Proloog' bestaanszekerheid te geven in het komende seizoen. De stuurgroep heeft in een telegram aan minister Van Doorn gepleit voor spoe dig overleg over een nieuwe vorm van subsidiëring van vormingstoneel in het algemeen en van 'Proloog' in het bij zonder. LAHORE (Reuter) De islamitische topconferentie In Lahore, waaraan vertegenwoordigers van 38 islamitische staten hebben deel genomen. heeft dc christelijke kerken geprezen om hun houding in het conflict in het Nabije Oosten. Dc slotverklaring van de conferentie Iaat zich lovend uit over de 'constructieve pogingen' van christelijke kerken over de gehele wereld, cn in Arabische landen, niet name in Libanon, Egypte. Jordanië en Syrië, om de Palestijnse kwestie toe te lichten in de internationale publieke opinie cn steun te zoeken voor de Arabische soevereiniteit over Jeruzalem. ET] erh rge jd ton sivi sta' b t js rric da ast Ji AMSTERDAM Nadat kleinere ge meenten reeds waren voorgegaan is thans ook in Amsterdam een plaatse lijke afdeling van Terre des Hommes opgericht. Voorzitster van de werk groep is mevrouw F. Vermeire. Wa- verstraat 101III, Amsterdam, tel. 020- 449403. gefouleerde kamgaren stoffen. De kleuren zijn 'herfstig' met hier en daar wat groene en blauwe nuances. We moeten ook weer vesten aan en de wild bedrukte overhemden kunnen nu overal oi der .vorden gedragen. De revers zijn breed en de avondkleding: smokings die doen denken aan de keurige huisknec'itenjasjes van weleer. Dat kan nu. omdat geen mens er vandaag de dag meer een huisknecht op na houdt en je je in die knaige'e of kcalnde jasjes gerust op bruilof'en en partijen kunt vertonen, zonder dat je lege glazen in je hand gedrukt Krijgt. Voor de zoveelste keer probeert de Society Shop ook nog de plusfours en de knickerbocker erin te krijgen, maar behalve dan voor een alternatieve jonkheer, ten veearts en wat verbeten Waddenzeevrenden, geven we deze mode toch opnieuw weinig kans. Maar ja. als je epnmaal met zo'n partij in huis zit. dan moet die ook de deur uit. Vandaar dat de Soeciety Shop heeft bedacht dat iedereen weer fietst en net doet of de olie nog op de bon is. En met plusfours aan is het goed fietsen. RIJSWIJK Levensmiddelen winkels en dergelijke mogen vanaf vandaag snacks verkopen waarin paardevlees verwerkt is. Tot nog toe konden fabrikanten van snacks-met-paardevlees hun produkten alleen maar kwijt aan de horecasector, maar het produktschap voor vee en vlees heeft deze beperking nu laten vallen. De beperking is behalve voor, met paardevlees bereide snacks, opgeheven voor, loempia's, nasi- en bamiprodukten, soepen en 'klare' maaltijden. Wat blijft is de beperking dat de fabrikanten het paardevlees alleen mogen vemverken als ze uitsluitend de hier genoemde produkten ma ken en geen 'gewone' vleeswa ren. Voor d fabrikanten van 'gewo ne' vleeswaren blijft het ver werken van paardevlees verbo den. met dc al bestaande uit zondering voor rookvlees. Als motief voor het verbod blijft gelden dat de belangrijke bui tenlandse afnemers geen paar devlees in de vleeswaren wen sen en dat men de export niet in gevaar wil brengen! Ook geldt de overweging dat het Ne derlandse publiek zich misleid zou voelen als het zonder waar schuwing paardevlees voorge schoteld kreeg. Van een verslaggever DEN HAAG Eind vorig jaar was de werkloosheid onder groepspende- laars in alle provincies, uitgezonderd Utrecht en Zeeland, veel hoger dan een jaar daarvoor. Bij de betreffende arbeidsbureaus stonden eind december 1973 ruim 8400 mensen ingeschreven die het laatste in Duitsland gewerkt hadden; in december 1972 waren dat er vierduizend. Dit blijkt uit het ant woord van minister Boersma op vra gen van het KVP-kamerlid Bremen. Vilgcns de heer Boersma was de da ling in oktober geringer dan aanvan kelijk werd gemeend. Van een verslaggever SCHIPHOL Op uitnodiging van Partij van de Arbeid kwam gistenn dag een vijf man sterke delegatie v| de Communistische partij van Roen nië op Schiphol aan. Het is een teg« bezoek na de reis die een PvdA-dej gatie twee jaar geleden maakte nai Roemenië. 'Roemenië neemt als klein land m bijzondere plaats in door de politi van ontspanning die men daar vol staat. Ondanks de ideologische v| schillen die er bestaan en die wij j kennen, zouden wij ook als klein la( samen met Roemenië een bijdrai, kunnen leveren aan die ontspannia spolitiek', verklaarde PvdA-voorzitf André van der Louw bij de verwelf ming op Schiphol. De Roemeense delegatie, onder U ding van vice-premier Tal Nicolea Mizil, zal onder anderen de ministff Van Doorn (erm) en Van der Sta (buitenlandse zaken) ontmoeten, jj vrijdag besprekingen voeren met pi mier Den Uyl. e Van onze Haagse redactie DEN HAAG De KVP-staatssecre) ris Mommersteeg (defensie- zal, naj in politiek Den Haag wordt verwacHT vandaag of morgen koningin Juliaf verzoeken, hem om mediskhe redenjj. van zijn functie te ontheffen. VaniT het begin van zijn ziekteverlof enke weken geleden, was al bekend dat m.( Mommersteeg zijn taak niet aankir' en niet in zijn functie zou teruglf Vice-premier Van Agt (KVP) hea aan de officieuze berichten hierovje vrijdag een officiële status gegeg^ door te verklaren dat hij over probleem van de opvolging van Mommersteeg benaderd was. De nister van defensie Vredeling (PvdA) en voorzitter van de KVP Tweede-P merfractie, mr. F. Andriessen, hebbiit al meermalen overleg gepleegd ovj de opvolging, maar ze zijn er niet i gekomen. Minister Vredeling wil i G. Ph. Brokx, lid van Gedeputeerj Staten van Brabant en lid van KVP-bestuur, als nieuwe staatssecreii ris. De minister wenst geen milita) op de post personeelszaken, en verzfj zich daarom tegen de door mr. Al driessen ais kandidaten voorgestel#0 brigade-generaal C. van Lent, die bl 1 de opperofficier personeel van d I landmacht werkt en de militaire j|e: rist overste mr J. O. de Lange. MaiG mr. Andriessen ziet weinig in de kap didatuur van zijn partijgenoot BrokL Hij vreest dat deze te veel tijd nodj zal hebben om zich in te werken je zijn nieuwe functie, waardoor <r KAT-inbreng in de komende defensilj nita te klein zou worden. Naar wjl vernamen zouden minister Vredelin en de KVP-fractieleider gisteravorfC weer een gesprek hebben over deaj affaire. De resultaten hiervan zijn nop niet bekend. Van een correspondent GRONINGEN Met het oog op de werkloosheid in de noordelijke bouw zou het gewenst zijn overheidsopdrach ten bij voorkeur aan noordelijke aan nemers te gunnen. De Groningse sta tenleden die met deze suggestie kwa men tijdens een commissievergadering, dachten hierbij ook aan noordelijke architecten- en constructiebureaus. Gedeputeerde mr. J J. rrins verklaar de best bereid te zijn zich hierover opnieuw te wenden tot rijksinstanties. Veel hoop kon hij niet verschaffen, omdat de rijksoverheid bij door het rijk te subsidiëren werken als eis stelt, dat er een openbare aanbeste ding moet plaats vinden. Van een verslaggever DEN HAAG Op het verschaffen van een meer definitieve huisvesting aan de zigcunergroep-Petalo wordt op het ogenblik door verschillende minis teries in onderling overleg gestudeerd. Dit antwoordde minister Van Doorn (erm) gisteren op schriftelijke vragen die het Eerste-Kamerlid Meester (PvdA) vorig jaar juli had gesteld. Met enkele gemeentebesturen zijn in- cedëntele gesprekken gevoerd, schrijft minister Van Doorn. Als hem een zorgvuldig samengesteld plan wordt aangeboden dat voorziet in een ver antwoorde oplossing ten behoeve van deze groep zigeuners, wil hij een aan vraag tot bijdrage in de kosten posi tief beoordr'en. AMSTERDAM Woensdag 27 febru ari spreekt ds. W. van Waasbergen (Baarn) in beide pauzediensten van de Alle-dag-kerk aan het Begijnhof over het onderwerp: Stof-en as-dag'. Aan het orgel Piet van Egmond. Aan vang 12,40 en 13,10 uur. Redactie studentenblad 'valt subsidiebeleid aan Van een verslaggever AMSTERDAM Minister Van Doorn moet erkennen, dat er in Nederland geen 150 echte schrijvers zijn, vindt de redactie van het Amsterdams studentenblad Propria Cures. De redactie (bestaande uit Heere Heeresma. mr. Reinjan Mulder, Henk Spaan, Robert Loesberg en Bob Polak) schrijft dit in een brief aan de minister, waarin zij een felle aanval doet op het sub sidiebeleid van schrijvers en dichters. De redactie dringt erop aan dat de minister de verdeling van het geld zelf ter hand neemt en zich niet langer laat adviseren door het Fonds voor de Letteren. Volgens de redactie verzuimt het fonds al jaren na te gaan wie van de aanvragers ook werkelijk een potentieel schrijver is, wie echt om geld verlegen zit en wat het reële effect van de subsidieverle ning op de Nederlandse litera tuur is. 'Vele begiftigden in 1973 bleken slechts te zijn opgevallen door hun vermogen, hun bijver diensten, hun journalistieke ar beid. hun radio- en tv-werk, door publikaties van dertig jaar gele den of door hun relaties met be kende persoonlijkheden', aldus de brief. De kritiek richt zich niet op de aanvragers maar op het Fonds voor de letteren, 'dat ken nelijk iedereen die een balpen vast kan houden geld toeschuift en de paar mensen die weten wat boeken schrijven is, negeert.' Volgens de redactie werden in 1965 nog 39 auteurs gesteund maar waren het er in 1973 al 150. 'Wanneer we ervan uitgaan dat 150 CRM-schrijvers jaarlijks 150 behoorlijke boeken schrijven en dat er daarnaast nog boeken van echte schrijvers uitkomen, dan zouden we in een paradijs leven. De ervaring van de laatste tien jaar heeft geleerd dat alle boeken van enig niveau zónder subsidie geschreven werden.' Opvallend De redactie noemt het opvallend, dat op de lijst van gesubsidieer den van het vorige jaar een groot aantal dichters voorkomt. 'Niet alleen omdat onder de bevolking nauwelijks behoefte aan poëzie blijkt te bestaan, niet alleen om dat dichters meestal mislukte schrijvers zijn. maar vooral om dat onze ervaring is. dat een be hoorlijke dichtbundel binnen en kele uren geschreven kan worden menen wij dat er ook in dit op zicht sprake is van geldverspil ling.' Los van het feit dat maar weinig auteurs tot de laagstbetaalden, dan wel laagst-gesalarieerden be horen. constateren de briefschrij vers dat er thans 'uitstekende so ciale voorzieningen bestaan voor mensen die zich nergens nuttig kunnen maken.' De redactie vraagt de minister slechts die schrijvers voor subsidie in aan merking te laten komen die het vak enigszins beheersen en van wie verwacht mag worden dat ze hun werkplan, ook na het ont vangen van de subsidie, zullen uitvoeren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10