C TWENTE TE STERIEL Geen rechtvaardige beloning voor Excelsior Otto Roffel geen assistent van Rinus Michels a uitschakeling door onwankelbaar Ajax resteert dominerende rol in competitiegebeuren Een onoplettendheid kost Excelsior tegen PSV plaats in de kwartfinales [OUW/KWiAIRTET MAiAKDAG 25 FEBRUARI 1974 SPORT T7/K9 AMSTERDAM (ANP) Otto Roffel, directeur ran het Olympisch Stadion en sinds maandag assistent van supervisor Rinus Michels voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft zich zondag teruggetrokken. Ton Zwikstra, lid van het sectiebestuur betaald voetbal en het bestuur w.k., verstrekte zondag het volgende communiqué: 'Vorige week is mededeling gedaan dat de heer Otto Roffel zou fungeren als medewerker van de heer Michels bij het wereldkampioenschap. Nadien heeft een gesprek tussen de heren Roffel en Michels plaatsgevonden over de juiste inhoud van de te vervullen functie. Dit gesprek en het feit, dat het de heer Roffel gebleken is dat niet iedereen, die bij de benoeming betrokken is, zijn aanstelling ondersteunt, is voor hem aanleiding geweest zich terug te trekken. Het bestuur w.k. betreurt deze gang van zaken in hoge mate, te meer omdat de heer Roffel op geen enkele wijze naar de functie heeft gesolliciteerd, maar zich uitsluitend op een ver zoek daartoe ter beschikking heeft gesteld. Thans is nog niet bekend wie als medewerker van de heer Michels zal gaan optreden. Wel staat vast dat eerst in begin mei nadere mede delingen over dit onderwerp zullen worden gedaan.' Zondagmiddag vóór de wedstrijd AmsterdamFeyenoord heeft het gesprek tussen de heren Roffel, Michels en Zwikstra (mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de betaalde sectie, was verhinderd) plaatsgevonden. Het is een betrekkelijk kort gesprek geweest. Na een half uur gingen de gesprekspartners weer uit elkaar. De heren Roffel en Zwikstra weigerden ieder commentaar. Rinus Michels liet zondagmiddag, vlak voor zijn terugkeer naar Barcelona doorschemeren het niet helemaal eens te zijn geweest met de gevolgde procedure. Hoewel de heer Zwikstra met klem verzekerde dat Michels tijdig en officieel op de hoogte was gesteld van de aanstelling van de heer Roffel, was uit de woorden van Michels te concluderen dat hij bekend was met de namen van een aantal kandidaten, maar niet met de definitief gekozene. Michels vertelde: 'Op dit moment is het helemaal niet zeker dat ik per sé een assistent nodig heb. Misschien zal in de komende maanden blijken, dat alles zo goed loopt, dat een dergelijke functie helemaal niet vervuld behoeft te worden. Maar het is natuurlijk wel zo, dat ik in de eerste plaats de man ben, die met een assistent te maken krijg en daarom verwacht ik dat een eventuele benoeming via mij zal lopen.' Rinus Michels kon zaterdagavond, nadat hij samen met bonds coach dr. Frantisek Fadrhonc de bekerontmoeting tussen FC Twente en Ajax had bijgewoond, weinig concreets mededelen over de te volgen gang van zaken rond Oranje. De succesvolle trainer van FC Barcelona: 'Voor de vriendschappelijke inter land tegen Oostenrijk worden 16 spelers geselecteerd. Deze groep is er ook zeker van mee te gaan naar het wereld kampioenschap. Voor de goede rekenaars onder u 22 min 16 is 6 en dat wil dus zeggen dat er nog zes spelers bij moeten komen. Voor 1 mei moeten echter alle 22 namen bekend zijn, maar hoe en wie, daar wil ik me verder nog niet over uit laten. Ik zal voor begin mei ook niet met de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal gaan leveren, gaan praten. Er is links en rechts misschien wel gesuggereerd dat ik dat zou doen om de verstandhouding tussen de verenigingen en het Nederlands elftal te verbeteren. Maar ik weet niet wie dat gerucht verspreid heeft'. Michels kon ook nog geen uit sluitsel geven op de vraag wanneer hij naar Nederland kon komen om zich volledig op de nationale ploeg te concen treren. 'Met het bestuur van Barcelona ben ik druk doende de zaak te regelen, maar in dit stadium is er verder nog niets over te zeggen'. Toen hem gevraagd werd een oordeel te geven over de pro blemen rond de bezetting van de positie van Ausputzer in het Nederlands elftal Hulshoff is momenteel geblesseerd, Drost is pas weer in actie na een maandenlange blessure, Mansveld is voorlopig niet beschikbaar en Blankenburg zal waarschijn lijk nooit toestemming van de FIFA krijgen om het Oranje shirt te dragen zei Michels: 'Daar wil ik op dit moment nog niet op ingaan. Dat is een probleem dat later wel aan de orde komt.' Koppel verkoop Sparta ROTTERDAM Sparta zal de kaartjes voor de wedstrijd SpartaFeyenoord, die op 17 maart wordt gespeeld, samen met de toegangsbewijzen van de wedstrijd SpartaTwente (3 maart) verkopen. Wie In voorverkoop plaat sen neemt voor de wedstrijd tegen Twen te zal een gelijk aan tal kaarten kunnen krijgen voor de wed strijd tegen Feyen oord. DERDE RONDE FC AmsterdamFeyenoord 01 FC TwenteAjax 0—2 Excelsior—PSV0—1 KWARTFINALE NACFC Groningen 40 g /an onze speciale verslaggever 'M SNSCHEDE Op FC Twente rust de verplichting om z'n nog af te I /erken reeks van competitiewedstrijden tot voetbalhappenings op te p toetsen. Want nadat de oostelijke équipe eerder al door het Engelse I pswich Town uit het rijtje van ploegen dat het attractieve UEFA- Jup-toemooi beheerst, werd weggeduwd blokkeerde Ajax ook de llrwentse doortocht naar de kwartfinales van het Nederlandse beker- lemooi. Voor FC Twente resteert daarom louter de opdracht om U'n dominerende rol in het competitiegebeuren tot op de laatste dag prolongeren. Niemand in het Twentse spelerskamp verhulde dat ie ontwikkeling, de 0-2 nederlaag tegen Ajax derhalve, een bittere P egenvaller is. fdpc Twente veronderstelde dat het Ajax kon kloppen, méér nog het was :ich bewust ook van de noodzaak om e winnen en paste z'n stijl bij die wetenschap aan. Daardoor was er ook [een vergelijking tussen het drie we en eerder afgedraaide competitietref- en en het bekerduel mogelijk. Toen, op de derde februari, manifesteerde 'C Twente zich als een formatie, die log duidelijke respect voor Ajax faam en naam toonde', die te impone- en was met de simpelste dreiging die ir door de opponent werd ontwikkeld 18-len die daardoor behoudend, risicoloos 2i, voetbalde. In de jongste confrontatie 17 durfde FC Twente wél. Epi Drost: [g Het nadeel van een wedstrijd als deze dat je moet winnen, er zijn anders geen mogelijkheden dus moet je daar- [gnaar voetballen'. En dat déden de Pwentenaren weloverwogen. Vanuit [5 het middenveld ontplooiden ze via de 15 veer één helft lang schitterende '"■Frans Thijssen, via de grillige, bij dagen ongrijpbare, Theo Pahlplatz en de sterk stuwende René Notten en Kick van der Vall zoveel druk dat Ajax zelfs even in verwarring raakte. >4 Vooral nadat Ajax's jonge voorstopper Pim van Dord in een tijdsbestek van drie minuten twee keer verrast werd 'gdoor de vinnig gestarte, maar later >0- sterk teruggevallen Johan Zuidema. !1- De timide indruk, die FC Twente eer- 2-der tegen Ajax maakte, was niet 1- meer. Het construeerde zelfs een dui- 2-delijk veldoverwicht, wat overigens 2-J nauwelijks meer consequenties had dan een royaal hoekschoppenvoor- deel (5:0). Ajax bleek ook toen FC ik Twente zo furieus startte een onver- p stoorbare eenheid, die geduldig bleef wachten op het Juiste ogenblik om toe te slaan. Het ontzenuwde het 0" Twentse gevaar zo simplistisch, dat de jj" talentvolle brigade van Spitz Kohn zich eigenlijk geen moment superieur voelde. Epi Drost: 'Tegen Ajax voel je eigenlijk nooit dat je ze onder contro- le hebt. Het voetbal van die jongens is zo verraderlijk'. :T FC Twente was bereid risico's te ne- j men. Spitz Kohn: 'Je hebt nu eenmaal alleen maar te winnen, dus moet je wel*. En deed dat ook. Opnieuw bleek evenwel hoe. machteloos de Twentse frontlinie is tegen een gereputeerde en geroutineerde afweer als die van de Amsterdamse landskampioenen. Uitgespeelde kansen kwamen er niet. Het duurde tot precies de dertigste minuut voor Heinz Stuy het eerste schot op doel kreeg (Theo Pahplatz uit een vrije trap). Twee minuten la ter kogelde Kick van der Vall op de paal en kort voor het rustsignaal spande Stuy zich in om een schot van Van Ierssel buiten de palen te hou den. Daarmee zijn ook alle offensieve wapenfeiten van FC Twente uit de eerste helft gememoreerd. George Knobel: 'Ik vind FC Twente een goed spelende ploeg, alleen heb ik vaak de indruk dat ze veel meer plezier bele ven aan het rondspelen van de bal dan aan het maken van doelpunten'. En zo was het. FC Twente is in de huidige samenstelling te weinig door tastend, te weinig slagvaardig ook. In ieder offensief is de rol van Dieter Schwemmle weg te cijferen, Theo Pahlplatz, hoewel bij vlagen groots, ontbeert de ruimte die ln het verle den een erkende 'sloper* als Jan Jeu- ring forceerde. FC Twente voetbalde niet slecht, allerminst, maar mist juist in de ontmoetingen met de top pers het vermogen om een sprekend overwicht in de score te effectueren. 'Daarom', zo zei Kohn later 'Was het voor mij ook duidelijk dat de geluk kigste ploeg zou winnen. Kwaliteits verschil was er immers nauwelijks'. En in die bewering ging Knobel met hem mee. Hij: 'Ik zei het in de rust nog tegen Spitz: 'De gelukkigste wint'. Er was zoveel evenwicht tussen beide ploegen en ik moest bovendien terug denken aan die wedstrijd van drie we ken geleden. Een duidelijke winnaar zag ik niet'. De ploeg, die de eerste treffer fa briekte zou zich in een gunstige uit gangspositie werken, dat werd duide lijk. En dat gelukte Ajax, de nog al tijd onberekenbare equipe, die hoog hartig toesloeg op een moment waar op FC Twente de winst bijzonder dicht naderde. Want nadat Johan Zuidema via een prachtige doorkopbal van Theo Pahlplatz alleen voor Stuy Pim van Dord (liggend; heeft Ajax aan een tweede doelpunt geholpen in de strijd tegen FC Twente. Doelman Piet Schrijvers kijkt de bal bedroefd na. opdook, maar het lichaam van de Ajax-doelman in de baan van zijn in zet trof, leek de goed meegekomen Frans Thijssen met een subtiele reac tie te kunnen scoren. Stuy redde evenwel met een onwaarschijnlijke snelle handeling. Twee minuten later leidde Ajax. Dankzij Johnny Rep, die de toekijkende Rinus Michels met en kele flitsende acties moet hebben geïmponeerd. Zoals hij, Johnny Rep, de vorige week met een eminente solo een strafschop forceerde tegen Feyen oord zo dook hij ook tegen FC Twen te weer op. Vanuit het niets eigenlijk. Dralend op de doellijn, versnelde hij, met de bal aan de voet, plotseling, omspeelde Van Ierssel en joeg de bal met een flitsende beweging achter de kansloze Piet Schrijvers 01. Rep be wees ook daarna nog enkele keren hoe sterk zijn vormgroei verloopt. Hij: 'Ik heb altijd in de winter een periode dat het niet lukt. Nu voel ik dat ik er over heen kom en dat geeft me zelfvertrouwen. En voor een voetbal ler is zelfvertrouwen nu eenmaal al les.' Hoe machtig Ajax nog steeds is toonde het in de daaropvolgende mi nuten aan. Het ving FC Twente ver voor eigen strafschopgebied op, liet de bal uitstekend 'rond' gaan, beperk te balverlies en bood de manschappen van Spitz Kohn geen enkele scorings- mogelijkheid. Ajax deed overigens meer dan het consolideren van die minimale voorsprong, het vergrootte de marge tot twee treffers. Arie Haan stuurde vanuit zijn eigen strafschop gebied de scherp opgestelde Jan Mul der de ruimte in. De bekwaam hande lende Ajax-spits constateerde in een oogopslag dat hij vrij baan had, bleef de nog niet geheel fitte en weinig ex plosieve Drost op snelheid royaal voor en schoof het leer onbereikbaar voor Drost en De Vries naar Pim van Dord, die ongehinderd een sprint over veertig meter mocht aangaan om de bal kinderlijk eenvoudig in het Twentse doel te werken: 02. FC Twente was verslagen, maar wei gerde te berusten. Kohn stuurde Jeu- ring in het veld voor Schwemmle en wisselde De Vries in voor Achterberg. Hetgeen de stootkracht in de oostelij ke formatie opvoerde. Het superieure EREDIVISIE Zaterdag: Go Ahead-FC Utrecht, PSV-Haar- leni. Zondag: AJax-AZ'87, MW-Feyenoord, De Graafschap-NAC, Sparta-FC Twente. Telstar- NEC, FC Den Haag-FC Amsterdam, Roda JC- Groningen. EERSTE DIVISIE Zondag: FC Dordrocht-SW, PEC-FC WV, Veendam-FC Den Bosch, Vltesse-SC Amers foort, Heracles-Fortuna SC, SC Cambuur- Heerenveen, Willem II-Wagenlngen, Excelsl- nr-VolewlJckers. Volendam-Helmond Sport, Fortuna VI.-Eindhoven. Do winnende getallen In de Duitse Lotto zljm 3 7 8 15 20 41. Reservegetal: 32. Olympianummer: 3619. Ajax was evenwel niet omver te krij gen. Een snelle rush van Pahlplatz moest wel hardhandig worden onder broken door Gerrie MUhren (wat hem een gele kaart van de vlekkeloos lei dende Charles Corver opleverde) en Johan Zuidema teisterde nog eens de paal. Verder mocht dit steriele FC Twente niet komen. FC Twente-AJax 0-2. (0-0). 50. Rep 0-1. 58. Van Dord 0-2. Scheidsrechter Corver. Toe schouwers 15.000. FC Twente: S CHRYVERS. Van Ierssel. Drost, De Vries i ACchterberg). Oranen, Thijssen. Van der Vall. Notten. Schwemmle (Jeuring), Zuidema. Pahlplatz. Ajax: Stuy, Suurb'er, Van Dord, Blanken burg, Krol, Haan, Neeskens, Gerrie MUhren, Rep, Mulder, Keizer (Steffenhagen). POUL ANNEMA De uitslagen van de zaterdag en rondag ge speeld wedstrijden voor Sporttoto 32 zijn: FC Twente-AJax 0-2. Amsterdam-Feyenoord o-l. Excelsior-PSV 0-1 NAC-FC Groningen 4-0. Birmingham-Arsenal 3-1. Burnley-West Ham United 1-1. Chelsea-Queens Park Rangers 3-3. Leicester City-Sheffield United 1-1. Man chester Unlted-Wolverhampton Wanderers 0 0. Newcastle United-Liverpool 0-0. Norwich City-Derby County 2-4. Stoke City-Leeds Uni ted 3-2. Tottenham Hotspur-Ipswich Town M. Een juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 222113333321 3, BIJ het kantoor van de Sporttotallsator had den zich zondagavond nog geen deelnemers aangemeld met een foutloze kdlom ln de sporttoto van dit weekeinde. De djfers van toto 32 rijn: Aantal deelne mers 416.950. Inleg: 926.758 gulden. Voor de prijzen is een bedrag beschikbaar van 392.018 gulden. De eerste-, tweede- derde- en extra-prijs bedragen 98.004 gulden. Afdeling A: HaarlemSparta 22. PELLIKAANBEKER: Poule 1: Volewljekers— AC Amersfoort 12. FC AmsterdamAjax 2—5. 2: FC Den Haag—Volendam 30, AZ"67—Telstar 61. 3: Fortuna VI—Excelsior 1—1. Feyenoord—SW 7—2. 4: Veendam—SC Cambuur 20, HeerenveenFC Groningen 1—2. 5: PEC ZwoUe—Heracles 1—1. Go Ahe ad EaglesFC Twente 32. 6: Wageningen NEC 1—1, Vitesse—FC Den Bosch 2—2. 7: FC Dordrecht—Eindhoven 3—2. NAC—Willem II 0—0. 8: Helmond Sport—FC WV 1—0. MW—Fortuna SC l—1, ROTTERDAM PSV is tegen Excelsior (0-1) maar ternauwernood aan een complete afgang ontkomen. Een voor de Eindhovense ploeg verbijsterende conclusie. Zij leek in de eerste helft van de competitie aardig op weg om de traditionele krachtsverhoudingen aan de top van de eredivisie te doorbreken. In het stadion van PSV voerde de formatie van Kees Rijvers regelmatig glanzende shows op die wer den gelardeerd met doelpuntrijke daden. In Eindhoven manifesteer de PSV zich zo vaak als een beloftevol elftal, maar zodra dan weer een uitwedstrijd volgde, was het team onherkenbaar. PSV heeft het stadium van volwassen heid nog niet bereikt. De confrontatie met Excelsior toonde de omevenwich- tigheid van het elftal nog eens aan. Sterker nog: er was van krachtsver schil in dit bekerduel geen moment sprake. Niet PSV, maar Excelsior toonde het meeste initiatief. Een ini tiatief dat echter geen rechtvaardige beloning kreeg. En dat was volgens Excelsiortrainer Ben Peeters toe te schrijven aan het feit dat zijn brigade de rust en de intelligentie miste om voor een ongekende sensatie te zor gen. COMMUNICATIESTOORNISSEN En toch heeft het weinig gescheeld of de Rotterdammers hadden een spekta- kulair succes geregistreerd, want in PSV's laatste linie waren voortdurend communicatiestoornissen die bijna ca tastrofale gevolgen hadden gehad, als Roggeveen, Bassant, Van der Heide en Kwakkernaat de nodige koelbloe- digeid aan de dag hadden gelegd. 'Noem mij eens één speler die van daag bij PSV een voldoende haalde', vroeg trainer Rijvers zich na afloop af. Een vraag die een duidelijke indi catie gaf van het collectieve falen van de Eindhovense ploeg. En toch won PSV. Uitsluitend echter dankzij een moment van onoplettendheid in Ex celsiors defensie, een kwartier voor het einde. Toen kon dan eindelijk Willy van der Kuylen in het hart van de verdediging in alle rust aanleggen om met een gortdroog schot de voor treffelijk acterende doelman Eddy van der Roer te passeren. 'Ik vond het tragisch voor de jongens', legde Ben Peeters later uit. 'De gehele wedstrijd hebben René van de Kerkhof, Edström en Van der Kuylen, Van den Butter, Van Nierop, Wickel en Brom geen centimeter speelruimte ge kregen. Nu werd een kleine aarzeling, een fractie van onoplettendheid ons noodlottig.' COMPLIMENT Het compliment van Rijvers, dat Ex celsior op deze manier spelend zo doorstuift naar de eredivisie, werd door zijn collega gerelativeerd met de opmerking, dat het in de eerste divi sie onmogelijk Is wekelijks tot zo'n prestatie te komen. Niet PSV, maar Excelsior stal dus de show in dit door Leo van der Kroft goed geregisseerde spektakeltreffen, dat negentig minu De beslissing valt in de ontmoeting tussen Excelsior en PSV. Willy van der Kuylen haalt hard uit. Wickel kan de bal niet stoppen terwijl ook Kwakkernaat (8) kansloos is. ten lang boeide. Het ongelofelijke zelfvertrouwen dat Excelsior uitstraal de moet PSV hebben verrast. De Rotterdammers toonden zich nauwe lijks geïmponeerd. In de defensie werd bijna hautain gespeeld. De jeug dige Ton Wickel dirigeerde zijn ach terhoede als een ervaren routinier. De wanhopig naar zijn vorm zoekende Ralf Edström won zegge en schrijve één kopduel van zijn directe opponent Van Nierop, terwijl Brom en Gerrit den Butter zich als voortreffelijk op geleide waakhonden gedroegen tegen over Van de Kerkhof en Van der Kuylen. Maar Excelsior deed meer dan verdedigen alleen. Als er even de mogelijkheid toe was, bouwde het zorgvuldig een reeks van aanvallen op. die de nodige paniek en onrust zaaiden in de achterhoede van PSV, waar Van den Dungen, Nordkvist, Van Kraaij en Deijkers allesbehalve een gesloten front vormden. Als Rog geveen, Van der Heide of Bassant beurtelings werden gelanceerd door de middenvelder Tabbernee, Van der Berg en Kwakkernaat, grepen PSV- verdedigers zelden afdoend in. GELE KAART Het feit dat Nordqvist zes overtredin gen begintg hij werd bovendien met de gele kaart geconfronteerd toen hij in de tweede helft de onvermoei bare Van der Heide torpedeerde was tekenend voor het labiele optre den van de Zweed. 'We hebben niet Excelsior, maar onszelf onderschat', verklaarde eendrachtig het merendeel van de PSVers. Rijvers: 'Dat had krampachtig voetbal tot gevolg. Wel licht was de wedstrijd heel anders verlopen, als in de eerste minuten Willy van de Kerkhof niet tegen Van der Roer had opgeknald, nadat de Ex- celsior-doelman een venijnige inzet van Edström van zijn lichaam had laten afspringen'. Dat die furieuze start van PSV geen afbreuk deed aan het zelfvertrouwen van Excelsior, hield, het kon niet anders, de belofte van een enerverend duel in. Een be lofte die volkomen werd ingelost. Niet door het gerennommeerde PSV, maar de eerste divisieclub Excelsior. Frans van der Heide, die als vanouds van de eerste tot de laatste minuut ploegde en zwoegde: 'In de rust, toen het nog 0-0 stond, dacht ik dat we het zouden gaan maken. We voelden ons 1 gel we terug zouden vallen, dat we het tempo niet konden volhouden'. RITME WEG De verrassende ontknoping heeft dan ook niet tot de onmogelijkheden be hoord. Maar toen Van der Kuylen in de tweede helft na een opkomende ac tie van Van der Dungen PSV naar de kwartfinale tilde, vloeide langzaam maar zeker het ritme bij de Rot terdammers weg. René van de Kerk- hoff Illustreerde dat later nog met een schot dat tegen de lat ketste. In de laatste minuut, en dat was te kenend voor Excelsiors veerkracht, loeide Roggeveen nog ln kansrijke po sitie de bal ver naast het doel. PSV's zege was een feit, maar het prestige van de Eindhovenaren had een gevoe lige deuk gekregen. Middenvelder Pleun Strik: 'Aan dat prestige til ik niet zo zwaar. We waren uit de vorm. Voor het publiek was het misschien niet zo duidelijk te constateren, maar zelf voelden we toch dat we beter dan Excelsior waren'. Commentaar van Jan van Beveren, die zaterdag doel man Van Gerven weer vervangt: 'Ik houd mijn mond dicht, het was af schuwelijk wat PSV liet zien'. EXCELSIOR-PSV 0—1 (0—0) 75. Van der Kuylen 0—1. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 6500. EXCELSIOR: Van dor Roer: Den Butter, Van Nierop, Wickel, Bron; Tabbernee, Van der Berg (Van Jiggela). Kwakkernaat; Rogge veen, Van der Helde. Bassant. PSV: Van Gerven; Van den Dungen. Van Kraay, Nordqvist. Kemper. Deijkers. W. van de Kerkhof, Strik: R. van de Kerkhof. Van der Kuylen, Edström. RICHARD MATTHUSSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9