herverdeling inkomens ordt essentieel voor erken arbeidsbestel' 'Stoppen fluoride wordt onbetaalbaar' i Koningin Juliana bracht licht in Monrovia KVP en AR draaiden kabinetsbeleid terug Tandheelkunde nu een soort EHBO Kritiek Raad van State op ontwerp Veel doden in verkeer Boot uitgebrand ARP: polarisatie dodelijk gevaar ientallen auto's ingebroken Berging van Romeins wrak begonnen Bezwaren tegen wet van vele kanten, maar tandartsen: of. A. Hendriks noemd in Delft |ÖB ontstemd over ijcijnsheffing aan litse grens op olie West-Europa loopt zelfde kans als Chili '|ME. Jurgens een verslaggever Dr. C. P. van Andel een bijzondere zitting te houden van de Algemene Vergadering van de VN ter bespreking van het grondstoffen- probleem. Stralend alsof er geen energieproblemen zelfs in het zonnige Liberia bestaan, gingen zó koningin Juliana en de Liberiaanse president dr. Willem R. Tolbert op de foto tijdens het staatsiebezoek van het vorstelijk paar aan de Afrikaanse staat. Van dat energietekort hadden zij op dat moment geen last, want ter gelegenheid van het bezoek had Monrovia verordend de stroomstop van middernacht tot zes uur 's morgens op te heffen. Tot groot genoegen van o.a. de Nederlandse ambassadeur Felix van Raalte, die het al weken lang 's nachts knap benauwd had gehad doordat ook de airconditioning van zijn villa het had moeten laten afweten. Overigens is die stroomschaarste. als men geruchten onder Europeanen en Amerikanen in Monrovia moet geloven, niet in de eerste plaats het gevolg van een olieprobleem, maar veeleer van het feit. dat Monrovia die olie niet kan betalen. PPR-fractieleider De Gaay Fortman: Van onze parlementsredactie UTRECHT Dr. Bas de Gaay Fortman, fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer, heeft KVP en ARP zaterdag op een PPR- bijeenkomst aangewreven dat zij het kabinet-Den Uyl keer op keer voor het blok hebben gezet door in samenwerking met de WD het regeringsbeleid terug te buigen. De Gaay Fortman reageerde hiermee op het verwijt van AR-fractieleider mr. W. Aantjes dat de PPR het kabi net voor verrassingen zou hebben ge plaatst. 'In tegenstelling tot ARP en KVP zijn wij nog niet in een ernstig conflict met het kabinet geraakt', zei de PPR-leider. De houding van zijn fractie inzake de benzinedistributie verklaarde hij als volgt: 'Als vrijwel iedereen in het land ziet dat de benzi nedistributie mislukt, dan ziet de PPR-fractie dat ook en zoekt zij naar een constructief alternatief'. Hij verklaarde dat de PPR-fractie zor gen heeft over het kabinetsbeleid op langere termijn. Om te beginnen noemde hij het milieubeleid, waarmee aldus De Gaay Fortman het ka binet niet mag beginnen te schippe ren door bijvoorbeeld te besluiten dat het buitendijks kanaal in de Dollard er niét mag komen maar dat in Zee land de Oosterschelde wél dicht mag. Toets Omdat het kabinet vermoedelijk het eerst over de Dollardkwestie zal be slissen, kondigde de PPR-fractieleider aan dat hij deze zaak zal beschouwen als een toets voor de vraag of het ka binet een beleid tot natuurbehoud wil gaan voeren. Het rapport van het in genieursbureau Dwars. Helderik en Verhey had zijn fractie 'onomstote lijk' duidelijk gemaakt dat het buiten- PAPENDRECHT Zaterdagnacht is in Papendrecht een boot uitgebrand, die werd gebruikt als kantoor van het Papendrechtse aannemingsbedrijf Dek ker. De schade bedraagt rond 50.000 gulden. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. dijkse kanaal er niet mag komen. De Gaay Fortman maakte zich ook zorgen over het buitenlands en defen siebeleid van het kabinet. Hij herhaal de dat Nederland, liefst Ln samenwer king met de Scandinavische landen, maar als het moet alleen, Guinee-Bis- sau moet erkennen. 'Het kabinet moet oppassen in zijn buitenlands en defen siebeleid zijn eigen achterban van zich te vervreemden', zei de PPR-frac- tievoorzitter. ASSEN Volgens ARP-voorzitter drs. J. de Koning zullen de komende Statenverkiezingen zicht afspelen tegen het decor van de landelijke politiek, ook al is dat niet de bedoeling van zijn partij. 'Maar wij ontkomen er niet aan,' zei hij zaterdagmiddag tij dens de voorjaarsvergadering van de Drentse ARP in Assen. De voornaamste taak zal volgens hem zijn de polarisatie in de Nederlandse po'itiek te overwinnen. Deze steekt bij de statenverkiezingen de kop al weer op bij de collegevorming. De heer De Koning noemde dat een dode lijk gevaar voor de democratie en een greep van een minderheid naar de macht. 'Macht is nodig in de politiek en christelijke politiek moet zich ken merken door de wijze waarop door sa menwerking met anderen met die macht wordt omgegaan', zei hij. Het kabinet-Den Uyl kan de brug tot het overwinnen van de polarisatie zijn, hoewel die polarisatie het groot ste struikelblok is geweest voor het tot stand komen ervan. Nederland was toen heel dicht bij een Franse Vierde Republiek', aldus De Koning. K^W/KWlMOTET MAiAMDAjG 25 FEBRUARI 1974 i jaarlijks te verdelen 'ruimte' ivegvalt: 5TERDAM Prof. dr. ing. A. driks is benoemd tot buitenge- n hoogleraar in de bouw-economie de technische hogeschool Delft. Hendriks wastot /oor kort di- eur van het Economisch instituut wnijverheidin Amsterdam. Hij :st vertrekken na een conflict met bestuur over omvang en opzet een in te stellen structuuronder in de bouwsector. Prof. Hendriks edert 1964 gewoon hoogleraar aan universiteit van Amsterdam, met elfde onderwijsopdracht die hij nu r een deel van zijn tijd in Delft t vervullen. 1 een verslaggever TERDAM In de nacht van vrij- Jg op zaterdag zijn in de Amsterdam- binnenstad tientallen auto's openge- Wken. Het ging niet altijd om kost- iprhcden uit de wagens te stelen, Int alleen al op de Kloveniersburg- 1 werden van meer dan twintig au- is de ruiten ingeslasen zonder dat er rdevolle voorwerpen verdwenen, inelijk waren de dieven uit op au- bapieren, aldus de politie. DEN HAAG In opdracht van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders is een aannemer begonnen met de berging van het Romeinse schip, dat bij Zwammerdam is gevonden. Het geld voor deze berging kwam bijeen door enkele inzamel-akties en giften. Aan de rijksdienst werd verzocht de berging te verrichten, omdat deze dienst al veel ervaring heeft met het bergen van scheepswrakken, die in de Flevopolders werden ontdekt Het zal overigens nog enkele jaren duren voordat dit schip in het scheepsarche ologische museum te Ketelhaven ten toongesteld kan worden. Eerst zal het grondig schoongemaakt, geconserveerd en gerestaureerd moeten worden. Het oud-Romeinse schip werd eind vo rig jaar gevonden tijdens het grond werk voor een uitbreiding van de Jo- hannesstichting in Zwammerdam. Van een verslaggever UTRECHT Stopzetting van de waterfluoridering betekent voor bijvoorbeeld de stad Amsterdam dat er alleen al bij kinderen tot zestien jaar elke dag drieduizend gaten extra in tanden en kiezen ontstaan. Dit voert de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde aan in een stuk ten behoeve van de hoor zitting over het wetsontwerp fluoridering drinkwater, die vandaag wordt gehouden. Lan delijk betekent stopzetting van de fluoridering volgens bere kening van de tandartsenorga nisatie 1,6 miljoen extra gaat jes per jaar bij kinderen tus sen twee en zestien jaar. Op basis van het huidige prijspeil zou daardoor 40 miljoen gul den meer aan tandheelkundige zorg moeten worden uitgege- Miljarden ven. de overbezette tandartsenprak tijken wordt op het ogenblik niet meer gedaan dan een zes de van wat eigenlijk nodig Is. Bij onvoldoende preventieve maatregelen zullen de kosten van tandheelkundige hulp nu 540 miljoen gulden per jaar in de toekomst tot het vier- vijfvoudige stijgen, ten gevolge van verbetering van omvang en kwaliteit van de zorg. Over tien jaar kan het al of niet gefluorideerd zijn van drinkwater zo een verschil van 1,7 miljard gulden uitma ken, aldus de Maatschappij, "n Als het al zou lukken om vol doende tandheelkundige man kracht op te leiden, stijgen de kosten voor tandheelkundige zorg tot 2,5 3 miljard per jaar. Een niet op te brengen bedrag, meent de maatschap pij, zeker omdat er dan nog geen sprake is van echte ge zondheidszorg, maar alleen van uitgebreide ziekenzorg. De tandheelkundige zorg komt nu voor driekwart van de bevolking neer op een soort eerste hulp bij ongeluk ken: het bestrijden van acute pijn en ernstige ontstekingen. Van de 18-jarigen heeft al oij- na vijf procent een kunstge bit, omstreeks 45 jaar draagt de helft 'valse' tanden en kie zen. Hoe jonger men een kunstgebit krijgt, hoe eerder er problemen ontstaan, waar schuwen de tandartsen: moei lijkheden met kauwen en spreken, een 'ingevallen' ge- zicnt enzovoort. Verantwoordelijkheii De tegenstanders menen dat met fluoridering van het drinkwater de grens tussen persoonlijke vrijheid en ver antwoordelijkheid van de bur ger, en de taak van de over heid, wordt overschreden. Daarover zegt de Maatschap pij: Deze mening wordt sterk verzwakt doordat dezelfde mensen geen bezwaar maken tegen oudere maatregelen als de toevoeging van vitamine D aan margarine en van kalium- jodide aan brood, terwijl van die zijde evenmin bezwaren worden gemaakt tegen toevoe ging aan het dagelijks voe dingspakket van niet strikt noodzakelijke stoffen waarvan de veiligheid minder is onder zocht en waar/an het nut min stens twijfelachtig is, bijvoor beeld smaak- en kleurstoffen. Allerlei andere bezwaren, 'va riërend van toeneming van het aantal mongooltjes, het bevorderen van kanker, ernsti ge schade aan land- en tuin- bouwgewassen, stagnering van de export, milieubederf ",n corrosie van het waterleiding net tot en met het optreden van allerlei vage klachten als jeugdpuistjes, hoofdpijn, buik pijn, misselijkheid en vieze smaak van het water', zijn vol gens de Maatschappij de afge lopen jaren door gericht en deugdelijk onderzoek in vele delen van de wereld nooit be vestigd. Verontwaardigd Intussen hebben de Stichting waakzaamheid drinkwater en de Stichting tot behoud van de persoonlijke integriteit hun verontwaardiging uitgesproken over de manier waarop de Maatschappij tandheelkunde het publiek tracht te beïnvloe den. Volgens de stichtingen had voorlichter Sollewijn Gelpke van de Maatschappij vrijdagavond in Brandpunt de dwang die uitgaat van fluori dering 'weggewuifd'. Hij zou verder het publiek volledige lnformate over de medische aspecten hebben onthouden, waarover de meningen in de medische wereld verdeeld zijn. De landelijke kerngroep van de PPR heeft op zijn vergade ring in Utrecht de Tweede-Ka merfractie van de partij ge vraagd, unaniem tegen fluor in het drinkwater te stemmen. Iedereen moet in zijn beslis sing over het gebruik van flu oride vrij zijn. aldus de kern groep. Maar twee aanwezige fractieleden bleken vóór fluo ridering te zijn.- Principieel De Raad van State heeft in zijn advies op het wetsont werp fluoridering forse kri tiek geleverd. Het ontwerp zal met principiële bezwaren van zowel godsdienstige als ge zond heidkundige aard reke ning moeten houden. De rege ring heeft haar aandacht voor die categorieën onvoldoende toegelicht en verantwoord, vindt de Raad van State. n onze parlementsredactie heen een discussie te voeren over nieuwe sociale en politieke verhoudin gen, die meer overeenstemmen met wat als belofte van een roep om het rijk van God uit de prediking van Je zus wordt verstaan. Het onderwerp van zaterdag was de energiecrisis en de noodzaak om menselijker en recht vaardiger om te gaan met de goede ren van de aarde. Prof. Hoefnagels constateerde dat wij niet meer in staat zijn onze produktie aan te wen den voor een 'kwaliteit goed' leven. De autoloze zondag werd door velen als heerlijk ervaren. Maar er kwamen zoveel in het gedrang (horecabedrijf, toerisme), dat alles weer naar de ou de toestand terug moest. Dictatuur De hoogleraar stelde: het maatschap pelijk bestel van nu is niet meer be rekend op het veilig stellen van de menselijke toekomst. Het mechanisme van de privé-rentabiliteit bewerkt het tegendeel van het 'economisch' om gaan met de natuur. Maar voor het water tot aan de lippen is gestegen zal er een niet-democratische, sterk bureaucratische en technocratische leiding zijn ontstaan, die alles nog in bedwang weet te houden. Tijdens de discussie wees prof. Hoefnagels d0 heer L. M. de Beer, WD-lid van de Tweede Kamer op deze dictatuur, die geheel in strijd is met het liberalis me. De heer De Beer had namelijk betoogd, dat een verandering van het maatschappelijk bestel niet nodig is. Bijsturen van het vrije marktmecha nisme was volgens hem voldoende. Ook prof. dr. ir. E. Schuurman van de VU hield een sober gestemd ver haal. De techniek heeft ons van de natuurlijke nood gebracht in de cultu rele nood van vandaag. We zijn ge- Door bij te sturen kunnen we slechts vangenen van onze ontwikkeling, voorlopig de gevolgen afwenden. De Amsterdamse hoogleraar in de filoso fie voorspelde een werelddictatuur met mensen, die als vliegen gevangen zitten in een fles. De politici bieden geen oplossing. In het alledaags politiek bedrijf is men bezig met detailoplossingen die geen uitzicht bieden. De politiek, zei prof. Schuurman, mag geen pragmatische reactie zijn, ze moet een diepgaande bezinning zijn op basis van het ge loof. Prof. Hoefnagels zei het zo: de christen moet zich vooral onderschei den door zijn moed, de problemen on bevangen tegemoet *e treden en daar alle aardse zekerheden voor op te geven. De theoloog dr. C. P. van Andel zei, dat de niet-materiële goederen schaars zijn geworden, omdat de dans om het gouden kalf onverminderd voort gaat. Ook hij zag een verandering van de grondpatronen van de samenleving als de enige weg om uit de impasse te komen. De taak van regering en par lement is om, in overleg met allerlei actiegroepen, de vormen van onrecht weg te nemen waardoor onze maat schappij wordt getypeerd. Wat dit be treft was dr. Van Andel tevreden met deze regering, die werkelijk visie toont te hebben. Zijn uitspraak was: een Christen moet zeer overtuigd ach ter deze regering staan. In de discussie, waaraan ook de ka merleden Jurgens (PPR), De Boer (WD) en Van Zijl (KVP) deelna men, ging het vooral om de mogelijk heden van het parlement. De heren Imkamp en Jurgens zagen die niet zo meer zitten. Volgens hen worden we zenlijke veranderingen niet ingevoerd langs de democratische weg, maar na allerlei kleine catastrofes. De leden van het werkverband drongen vooral aan op het opbrengen van solidariteit, niet alleen in wereldverband, maar ook in eigen kring. Daar komt toch weinig van terecht, was echter een ontnuchterende opmerking aan het slot van de discussie. Kijk maar wat wij met de Surinamers doen. Er kwam nog een resolutie uit de bus, waarin adhesie werd betuigd aan de idee van de Algerijnse premier om !N HAAG Het einde van de periode van goedkope energie en goed- pe grondstoffen betekent ook, dat de basis van ons arbeidsbestel de jaar- is te verdelen ruimte voor reële loonsverhogingen is weggevallen. HAAG In telegrammen aan 'Iministers van financiën, verkeer vaterstaat en buitenlandse zaken t de NOB-Wegtransport zijn ont- ming uitgesproken ever de Duit- maatregel per 1 maart aan de s weer accijns te heffen op de in- 1 van brandstoffentanks boven hoeveelheid van honderd liter. NOB-Wegtransport dringt er bij egering op aan stappen te onder en dat de voorgenomen Duitse tregel wordt ingetrokken, ir alle Europese landen geldt de I dat vrijdom van belastingen be- l bij invoer van de brandstof, die bevindt in reservoirs van bedrijfs- mobielen. Het Europese parle- t heeft zich enige tijd geleden 1 ïiem uitgesproken in een resolu- over onder meer het grens-opont- ,iio i, dat door controle van de in- d van de tanks wordt veroor- t Alle niet-EEG-landen in Europa 'file EEG-landcn, met uitzondering Frankrijk (en binnenkort dus ook r Duitsland) verlenen thans vrij- van belastingen op de totale hoe heid brandstof welke zich in de foirs van bedrijfsautomobielen ndt', aldus het telegram. rp traditionele strijd om de 'ruim- L :idde immers de aandacht af van B bestaande inkomensverschillen. W overhevelen van hogere naar la- inkomens wordt daarom een raarde voor het functioneren van arbeidsbestel. Bovendien is deze Us leveling hard nodig uit oogpunt solidariteit. Dit betoog hield za- gmiddag in Utrecht prof. dr. H. nagels, socioloog in Nijmegen, in vergadering van het politiek verband van progressieve christe- Dit werkverband probeert over renzen van de politieke partijen Mei BINNENLAND T3/K5 Oud-senator Eugene McCarthy met (rechts) de voorzitter van de Chili-bijeenkomst, Jan Blok. Van een verslaggever AMSTERDAM De Westeuropese landen lopen het risico, in een zelfde situatie terecht te komen als Chili. De internationale ontspanning en het nieuwe militaire evenwicht tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en China kunnen leiden tot een 'we- reld-pentagonaal systeem' waarin we derzijdse akkoorden over niet-inmen- ging in eikaars invloedsgebieden geen fundamentele veranderingen binnen de blokken toelaten. Deze opvatting gaf Johan Galtung, di recteur van het Internationaal insti tuut voor vredesonderzoek in Oslo op een congres over Chili in Amsterdam. Over het Pentagon, het ministerie van defensie van zijn land, zei oud-senator Eugene McCarthy uit New York dat het steeds zelfstandiger wordt en dat daardoor het Amerikaanse leger een apart soort buitenlandse politiek kan ontwikkelen. 'Wij hebben het minst representatieve leger ter wereld. Aan de top ervan zitten mensen die er sterk voor zijn en onderin mensen die niet weten hoe ze onder de dienst plicht uit kunnen komen'. McCarthy sprak voor het Chilicomité Nederland in de Amsterdamse Amstelkerk. Voor al het doen en laten van de Speciale strijdkrachten (Special Forces) ont trok zich volgens hem geheel aan par lementaire invloed. 'Je wist nooit wanneer en waarmee ze bezig waren'. AMERSFOORT Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag op de stadsring bij Amersfoort vier mensen cm het leven gekmen. De slachtoffers, inzit tenden van de personenauto, zijn de 31-jarige K. ten Hoven, de 17-jarige H. van de Steeg, de 24-jarige W. N. A. van de Brug en de 16-jarige R. Wol- ters. allen uit Amersfoort. EINDHOVEN In de nacht van za terdag op zondag is in Eindhoven de 20-jarige mevrouw M. Kok-Visser ver dronken toen de auto waarin zij zat in het Beatrixkanaal reed. De drie an dere inzittenden, onder wie de be stuurder, die onder invloed bleek, wisten zich te redden. ULFT Het vijfjarige zoontje van de familie Visser uit het Gelderse Ulft, is gisteren tijdens de carnavals optocht onder de wielen van een wa gen gekomen en overleden. De op tocht werd afgelast. BERGEN Na afloop van een carna valsoptocht in het Noordlimburgse Bergen zijn vier kinderen min of meer zwaar gewond geraakt toen de praalwagen waarop zij zaten uit de bocht vloog en kantelde. AMSTERDAM De politie zoekt de bestuurder van en witte auto, ver moedelijk een oud model Ford Tau- nus, die in de nacht van zaterdag op zondag is doorgereden na een dodelij ke aanrijding op de Rozengracht in de hoofdstad. Het slachtoffer is een 25-ja- rige Griek. WANROOIJ De 26-jarige J. den Dekker uit Gemert was zaterdag op slag dood toen hij met zijn auto in Wanrooij in de berm terecht kwam. VENLO De 16-jarige H. Vullings uit Sevenum reed zaterdag met zijn brommer tegen een boom en overleed ter plaatse. ALMELO Bij een frontale botsing tussen twee auto's in Almelo zijn za terdagnacht de 26-jarige J. L. uit Al melo en de 25-jarige A. H. uit Henge lo om het leven gekomen. BENTHUIZEN Op de terugweg van het carnaval is zaterdagnacht de 37-jarige C. M. Verlaan uit Boskoop met zijn auto in een sloot langs de provinciale weg in Benthuizen ge raakt en gedood. Zijn vrouw werd ge wond. ROTTERDAM De 16-jarige A. van Schalen uit Rotterdam is vrijdag met zijn bromfiets op de Pernisseweg on der een locomotief gekomen en over leden. VLEUTEN De vijfjarige Annelies Ruigrok uit Linschoten is zaterdag middag om het leven gekomen toen zij door een auto werd aangereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5