Ton van Duinhoven m'n groef nog niet ik heb gevonden TULPEN- CHRYSAL eoeo pozzeieo NIEUW Industrielanden moeten inflatie soepel aanpakken Delta Lloyd stopt halverwege bouw winkelcentrum P: D'66 in Rotterdam toch met eigen lijst verkiezingen in Luchtvaart mag alleen stille machines kopen Adoratie van Bomans ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 B' ADVERTENTIE Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier. Vraag bij elke bos een zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pas mooi. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'Ik heb m'n groef nog niet gevonden'. Met deze uitdruk king geeft Ton van Duinhoven tot nu toe aan, dat hij zijn draai nog niet ge vonden heeft in zijn eigen radiopro gramma op woensdagavond op Hilver sum 3 'HeeeTon van Duinhoven', dat hij in gezelschap van zijn Siamese poezen brengt. Zowel Van Duinhoven als Kees Buur man, chef actualiteiten en bijzondere radioprogramma's van de NOS zijn driftig aan het sleutelen om het pro gramma een leuker aanzien te geven. Nu ziet het er nog niet naar uit dat aan de hooggespannen verwachtingen van de luisteraars kon worden vol daan. Kees Buurman gistermiddag: 'Hij zit zelf met de vorm en wij met wat we hem moeten aangeven. Ton is van huis uit sportverslaggever, maar nu is er vanavond bijvoorbeeld geen sport'. Een ander probleem is. dat vorige week de KRO en de TROS weigerden, correspondenten aan het woord te la ten in de NOS-rubriek 'Heee..'ton van Duinhoven'. Zowel Peter Brusse uit Londen (KRO) als Eli Sondervan (Tros) uit Tel Aviv konden daardoor niet hun praatje in het programma OESO: na prijsverhogingen voor olie PARIJS Internationale economische deskundigen zijn het erover eens geworden dat de industrielanden een evenwichtig en soepel be leid moeten voeren om de inflatie onder controle te krijgen erl aan de gevolgen van de olieprijsverhogingen het hoofd te bieden. Dit heeft Herbert Stein, voorzitter van de raad van economische adviseurs van president NLxon. meegedeeld na afloop van twee dagen van bespre kingen in de commissie voor het economische beleid van de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. Stein, die ondervoorzitter van de com missie is. zei dat de deskundigen vooral aandacht hebben geschonken aan de binnenlandse economische om standigheden en het interne economi sche beleid voor 1974 m de 24 landen die bij de OESO zijn aangesloten. Er is een grote mate van overeenstem ming bereikt bij het analyseren van de situatie en het beleid, ofschoon kleine verschillen van inzicht blijven bestaan, aldus Stein. Men was het er algemeen over eens dat de hogere prijzen van ruwe olie voor een aanzienlijke stijging van het algemene prijspeil m de OESO-landen zullen zorgen en de inflatie zullen aanwakkeren. De grote betalingen aan de olieproducerende landen zullen een vermindering van de economische bedrijvigheid geven. Daarom moet het economische beleid niet uitsluitend op de bestrijding van de inflatie ge richt zijn of alleen op het tegengaan van een economische recessie maar moet geprobeerd worden een koers daar tussenin te volgen, die gericht is op het bestrijden van beide gevaren, zo meent de commissie Omdat voor de eerste helft van 1974 een vertraging van de produktiegroei wordt verwacht in sommige landen wordt zelfs rekening gehouden met een vermindering van de produktie en zich in de tweede helft waarschijn lijk een opleving zal voordoen is het beleid dat op het ogenblik wordt ge voerd het juiste, aldus Stein. Maar zelfs als de vraag in de tweede helft van het jaar opleeft zal de groei in die periode iets achterblijven bij de ontwikkeling van de afgelopen tien jaar of daaromtrent (gemiddeld vijf procent per jaar), zo wordt verwacht. Stein zei dan ook geen mogelijkheden te zien voor een beperkender beleid dan nu wordt gevoerd. Hij waarschuwde voof paniek bij het ontstaan van een groot tekort op de lopende rekening van een betalingsba lans en zei dat zo'n tekort niet mag Horizontaal: 1 vlaktemaat, 5 troef kaart, 8 steenvrucht, 10 leeg, 12 soort hond, 14 snijwerktuig, 15 voor, 17 doorweekt, 18 slingerplant, 20 gevolg, 21 pottebakkersaarde, 22 schrijfkosten, 24 van elk evenveel, 26 achting, 27 fa milielid, 29 opgeld, 31 kluister, 32 stukken op één zaak betrekking heb ben, 33 bij, 34 plaats in Gelderland. SMIDJE VERHOLEN maken. Buurman: 'De reden is concurrentie. We zijn al bezig het recht te breien, maar zoiets is in strijd met het sa- menwerkingsidee'. Hij verwacht na vier of vijf uitzendin gen nog niet, dat Ton van Duinho- vens show het is. 'We hebben trou wens onvoldoende tijd gehad om het programma voor te bereiden. Van Duinhoven heeft wel radio-ervaring want zo'n zestien jaar geleden had hij een eigen radioprogramma bij de VA RA dat erg leuk was. Maar het is een kwestie van routine. Hij zit nog te worstelen met zijn koptelefoon en met vaktermen, waar hij geen raad mee weet'. Buurman zegt achtervolgd te worden met opmerkingen dat dit de Paul Mei- ershov niet is. 'Maar dat is ook hele maal niet de bedoeling. Ton spreekt ook een heel ander publiek aan. Maar hij kan veel meer dan ie doet. We willen alleen niet dat hij zichzelf ver tild in het begin', concludeert Buur man. Na 'Mens van goede wil' schooljongen HILVERSUM De AVRO-televisie zal, nu 'Een mens van goede wil' ten einde is, vijf maandagavonden achter elkaar een filmserie brengen getiteld 'Tom Browns schooltijd'. Het is een Engelse serie waarin een veertienjarige schooljongen Anthony Murphy, de hoofdrol speelt. Hij maakt hiermee zijn debuut voor tele visie. De filmbewerking is geschreven door Anthony Stevens, die ook de series Dokter Finlay's dagboek. De graaf van Monte Christo en De drie musketiers op zijn naam heeft staan. Regisseur is Gareth Davies van The Price of Love. In 1857 verscheen het boek 'Tom Browns schooltijd' van de schrijver Thomas Hughes. Het verhaal gaat over een echt Engels 'college' in het begin van de vorige eeuw. Tom Brown is de zoon van een welgestelde landjonker. Hij wordt naar Rugby ge stuurd. Daar zal de oudere Gerald Flashman hem het leven ondraaglijk maken. Wan'neer de Tom Brown-serie eind maart is afgelopen komt eindelijk de langverwachte drama-serie 'De stille kracht' naar het boek var Couperus en onder regie van Walther van der FERDINAND Kamp voor het scherm. Met ingang van 1 april, in drie afleveringen. NUENEN Projektontwikkelaar en investeeerder Delta Lloyd Vastgoed te Amsterdam heeft de bouw van een winkelcentrum in Nuenen (NB) stop gezet in verband met de vestiging van een filiaal van groothandel Bohamij op dezelfde plaats. Volgens de directeur van Delta Loyd, mr. J. W. van der Laag, zou het pu bliek straks bij Bohamij terecht kun nen voor het kopen van een uitge breid assortiment produkten tegen groothandelsprijzen op vertoon van een eenvoudig te verkrijgen pasje. Dit zou voor de zaken in het winkelcen trum een te grote concurrentie wor den. Het betreffende winkelcentrum is op gezet ten behoeve van de nieuwe wijk Nuenen-Zuid, waar teziinertijd tien duizenden mensen zullen wonen. De uitvoering van het centrum is begroot op 5 miljoen gulden. Begin 1975 zou het winkelcentrum opgeleverd kunnen worden. Men was al enkele maanden bezig met de bouw. Volgens mr. jhr. J. Smits van Oyen, burgemeester van Nuenen, was Delta Lloyd al minstens een jaar op de hoogte van de vestiging van het fili aal van de Bohamij. Mr. J. W. v der Laag bestrijdt dit ten stelligste. Burgemeester Smits van Oyen dii zegt niets te weten van een stopzet ting is van mening dat Delta Lloyi desnoods gedwongen kan worden he winkelcentrum te voltooien. 'Er i die een voorlopig koopcontract voor d< ziel grond. De bestemming voor die gron is wijk-winkelcentrum en zowel aa het koopcontract als aan die bestem ming moet de koper en dus Delt Lloyd zich houden. keli 91. En nu geraakte Eelco Eelkema met zijn burgemester in een nerveus gesprek. 'Is het werkelijk waar, Eel co?' vroeg de burgervader. 'Stoof boer Knolle met zo'n krankzinnige vaart door het dorp?' 'Ja!', antwoordde Eelco. 'Ik heb hem gezien en heb mijn ogen niet in mijn zak'. 'Ik be grijp er niets van', mompelde burge meester Van Muizenis. 'Boer Knolle staat toch bekend als een rustige, ijverigd en hardwerkende man. Van hem zou je toch niet niet venvachten, dat-ie op een kwaad ogenblik met zijn auto hard door het dorp zou gaan scheuren Burgemeester!' zei Eelco toen. 'Leer nou 'es van mij, dn' je de mensen nóóit kunt vertrouwe Als zij vandaag niet hard rijden, i dat helemaal nog geen garantie dat zij het morgen ook niet zouden doen. Rijkhuyzen is d'r tegenwoordig wel overal het eerste bij! Een fijn compli ment, dat moet 'k zeggen! 'Eelco', zei de burgemeester streng. 'Bepaal je de zaak waar het om gaat en draa niet zo door'. 'Als ik me moet be palen tot de zaak waar het om gaat dan neem ik ontslag', gromde Eelco Dan moet U maar zien dat U zo'i flinke agent uit de stad hier in be dorp krijgt! 'Dan moét U maar ziei dat U zo'n flinke agent uit de stai hier in het dorp krijgt! Als het zi doorgaat, dan kan ik de zaken tod niet meer af!' Verticaal: 2 sterk smakend. 3 bad plaats in Duitsland. 4 lasten. 5 keurig, 6 aanloop, 7 bergweide, 9 Europeaan. 11 binnenkort 13 soort rendier. 15 zulgbuis, 16 hard vet. 18 deel van het oor. 19 priem, 23 grondsoort 24 bloei- wijze. 25 opera van Verdi, 27 plaats, 28 verkeerd. 30 gehoororgaan. 31 ver zoek. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1 vlek. 2 lava, 3 ever. 4 kariboe. 5 boer. 6 oele, 7 erepalm, 8 aria. 9 lier. 10 mare. worden bestreden met maatregelen ter beperking van de binnenlandse economische bedrijvigheid. Hij noem de het een zeer bemoedigende factor dat de deskundigen het daar algemeen over eens zijn en zei dat een restric tief beleid geen zin heeft omdat het ongunstige gevolgen zal hebben voor andere landen. Als de toestand min der gunstig wordt en de verwachte opleving van de economische bedrij vigheid in de tweede helft van het jaar uitblijft of heel weinig voorstelt zijn maatregelen ter aanmoediging van de bedrijvigheid geboden. Ze moeten dan wel selectief worden toe gepast en ook snel buiten werking kunnen worden gesteld als dat nodig is. aldus Stein. ROTTERDAM D'66 Rotterdam zal bij de komende gemeenteraadsverkie zingen toch met een eigen lijst uitko men. De afdeling herriep woensdaga vond het eerder genomen.besluit, niet zelfstandig aan de verkiezingen deel te nemen. Het bestuur van de Rotter damse afdeling is naar aanleiding van het besluit van de leden in zijn ge heel afgetreden. De beide leden van D'66 die kandi daat op de advies-PvdA-lijst zijn, Eli sabeth Schmitz en Hans Mentink, zul len niet op de D'66-lijst voorkomen. Zij zijn wel bereid hun kandidatuur op de PvdA-lijst te handhaven. Hans Mentink zei daarover: 'Wij zijn door een aantal progressieve Rotterdamse kiezers kandidaat gesteld voor de ge meenteraad; daar staan we nog steeds achter. Ik zie geen enkele noodzaak om terug te treden. Hij noemde de beslissing van woensdagavond een zeer verdrietige zaak. Elisabeth Schmitz sprak van een uitermate dom besluit van de afdeling-D'66. Fractievoorzitter van de PvdA, Arie Lems, noemde dit 'e,en trieste ontwik keling voor D'66 en voor progressief Rotterdam'. Landelijk vice-voorzitter Ruby van der Scheer sprak tijdens de vergadering de vrees uit. dat bij een zelfstandig optreden van D'66 Rotter dam de afdeling 'weggevaagd' zou worden en dat dit een grote klap zou betekenen voor het landelijke gezicht van D'66 en voor het kabinet-Den Uyl. AMSTERDAM De regering heett besloten dat met ingang van 1 april de Nederla/dse luchtvaartmaatschap pijen alleen nog maar 'gecertificeerde' vliegtuigen aan de luchtvloot mag toe voegen. Deze maatregel betekent, dat de luchtvloot hier niet n.eer kan wor den uitgebreid n.et lawaaiige toestel len. Een identieke maatregel werd al eerder door West-Duitsland genomen en verwacht wordt dat andere Euro pese landen een dergelijke beperken de maatregel zullen treffen. Op de/e maatregel werd vorig jaar aangedron gen door d» Stichting tegen Geluids hinder door Vliegtuigen, die op het gevaar wees dat veel oude lawaaiige vliegtuigen door Amerikaanse lucht- vaartondernemin en op de Europese markt zullen worden aangeboden, om dat de Am rikaanse regering beper kende bepnlngen aan he*, vliegtuigka- baaf heeft gesteld. D'e bepalingen be helzen dat rie Amerikaanse luchtvaar- tondernminten ook al wordt de vloot uitgebreid het 'totaal-lawaai' niet rao^n vermeerderen. Voorts :.s de eis. dat het lawaai in de komende vij' jaar me» de helft wordt terugge bracht. Tot de opmerkelijkste cultuur verschijnselen waarover in Avro's kunstmagazine De ivoren toren werd bericht, behoort stellig het Godfried Bomans-genootschap. Niet het bestaan van de organisatie als zodanig is vreemd, want er zijn vele vrienden clubs. maar de nadrukkelijke adoratie van de schrijver. Sommigen spreken van 'onze Meester' op een manier die in de buurt komt van mystieke verering. Er zouden ook wonderlijke ervaringen zijn opgedaan tijdens het sterven van Bomans. De vraag is nu. waar realiteit en verdichting in elkaar gaan overlopen. Na de oude watertorens waren in de kunstrubriek wat genoemd werden de mooie stations aan de beurt. Echt mooi in architectonisch opzicht is er bijna niet één. Wel typisch, een beetje apart, en een enkeling zelfs schilderachtig. Opmerkelijk dat kleine gemeenten beschikken over een zeer oud stationsbe7it. Dat van Abcoude dateert uit 1871. Baarn is van 1874 en het kasteelachtige bouwsel in Valkenburg staat er al sinds 1852 Bepaald niet tot de gangbare ballet kunst behoren de expressies van het Japanse koppel Eiko en Koma. In westerse trant filosoferen zij er stevig op los met hun witte dans, het najagen van het absolute en de besliste zuiverheid. Iets van een halucinatie schijnt er wel in mee te spelen. De 74-jarige schilder en restaurateur van oude gebouwen. Wobbe Alkema is gelukkig al tot de ontdekking gekomen dat niets absoluut is, maar alles wel betrekkelijk. Dat zal het leven heel wat gemakkelijker voor hem maken, met inbegrip van-het vermogen, om ook afstand te nemen van eigen werk. Al bij al vond ik deze aflevering van De ivoren toren slechts matig interessant. Ik geloof er niet zo erg in dat op deze wijze kunst aan het volk wordt gebracht. Veel van hetgeen wordt uitgekozen is niet de keus van de gewone man. Voorts hindert soms de duidelijke imitatie van de interview-stijl bij VPRO-medewerkers. Dat dreigt bij de nabootsers een maniertje zonder ziel te worden. Omdat er kennelijk niets anders in huis was haalde de AVRO nog meer kunst van de plank. Een rol overigens, die er al meer dan een jaar had gelegen. Men kon dan kijken en luisteren naar het tweede deel van Juliette Greco's optreden in de dat een kunstredacteur van een krant twaalf maanden na de voorstelling het deel na de pauze zou bespreken. Maar goed. de televisie is geen krant. Juliette zong een programma van allemaal draaiend om de liefde op zijn Frans. De instrumentatie was niet altijd puntgaaf, soms was er van detoneren en er tegen aan zingen sprake onder andere in 'Les feuilles mortes'. Terecht schohk 'Kenmerk' aandacht aan het proces in Zuid-Afrika tegen predikanten van het Christelijk Insti tuut dat de reeering-Vorster een doorn in het oog is. Men had met dr. Beiiers Naudé en Theo Kotze afge- soroken. telefonisch contact op te nemen om de uitslag te vernemen. Merkwaardigerwijs bleken de tele foon- en telexverbindingen met Zuid-Afrika te.zijn verbroken. Passend in een kerkelijke rubriek was eveneens het gesprek mett de Koreaan se medewerker van de Wereldraad van Kerken. Park Sang Yung, over de geestelijke onvrijheid in Zuid-Korea. Predikanten en priesters verdwijnen wegens sociale arbeid onder mis- deeldcn gemakkelijker achter de tralies dan corrupte figuren. Met de reportage over een milieuverontreini gende fabriek, zaten de kerkmede- werkers echter te rommelen in de wijk van actualiteitenrubrieken en milieubeschermers. TON HYDRA Prinses interviewt in Tros-programma HILVERSUM Een aantal inter views die prinses Beatrix heeft afge nomen om de taak van het Nationaal Jeugdfonds duidelijk te maken wordt vrijdagavond uitgezonden in het TRO- S-programma 'Een gulden de man' op Nederland I om 10 voor half 8. Radio vandaag HILVERSUM 1 AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met can plaatje. '8.00 Nws. 8.11 Ra diojournaal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen. 9.35 VVaterst. 9.40 Schoolradi- o. 10.00 'S) V.d. kleuters. 10 10 (S-M> \r- heidsvitaminen. '11 00 Nws. 11.03-11.05 Radi ojournaal.) U.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei voor Iedereen, met o.m. Groente man en 11 55 Beursber. 12.30 (S) Sportrevue 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13 21 <S Alert - op het vlak var muz. en maatschap pij 13 50 De wereld v.d. opera: besch >ver Don Pasquale van Donizetti. 15.00 (S) Barv- nage: progr. van praten en platen. 15.25 <S) Met muz. op «tap lfi 00 Nws. IR 03 Radio- Journaal 16.05 iS) Aspecten: kunstrubr. 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor be- weegl. mensen.17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18 20 Uitz. v.d. R.K.P.N IKOR: 13.30 Kleur: Inf. en comra ove- zaken van kerk en «a- menlev. NCRV: 19.00 Leger des Hellskwar- tier. 19.15 Ouder worden, doe. serie '6) 19 35 De kerk vandaag- nws en comm. 20.'i0 (S) Metrop. Ork. met zangsolisten: amusem - conc. 20 45 Beter samen. 21.00 Veel gevr. ge wijde muz. 21 25 Vraaggesprek. 21.55 <S) Or- gelconc oude muz. 22.20 Heeft de grens ook grendels? (2) 22.31 Nws 22 40 <S) Hier en Nu. 22.50 Alternatieve energiebronnen (2). 23.10 Kunst en vliegwerk: Inf. over akt. ten toonstellingen. 23.15 (S) Stardust: easy lis ten. muz. 23.35 'S) Gitaresk: de vele facet ten v.d. gitaar 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.01 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium; klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 IS) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gr overz. 8.0o Te Deum laudamus. klass. tn mod. gewijde muz. 8.24 Op de man af. evan gel. comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.35 Gymn v.d. huisvr. 8 45 iSl Podium v.d. vrouw: maatsch.-inf. 9*0 (S) Onder de hoogtezon. 10 00 Schoolradio. 19.30 Nws. 10 33 iS) Gel ders Ork.: klass. en mod muz. 11 55 Med 12 00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 8) Komt vrienden m het ronde. Knapenkoor en speelgrocp: liederen over ambachten. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb 12.30 Nws. 12.41 'Si H.er en nu. 12.50 (S) Herv. middagpau- zedst. 13.10 IS) Ll-hte koorzang. 13 20 (S) Licht ensemble. 13.45 Er zijn zoveel andere levens (VIII): poezie uit de Derde Wereld. 14.05 Schoolradio. 14.25 <S> De komponist v.d. maand. 15 15 De Bijbel maakt nwsgie- rig: gesprek. 15 30 Nws. 15.33 (S) Klank- snoer: klass. muz. 16.00 Een uur natuur ma gazine met 16 30 (S> Hier en nu 17 00 Kin dervisie. .7.30 Nws. 17.32 (S) Hier cn nu NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz in vrije tijd: koorzang 18.30 Nws. 18.41 Wereld- panorama. 18.53 Zojuist verschenen, boek- bespr. AVRO: 19.00 Trefpunt gespr. en 19 15 Ivoorkust en Liberia doe. NÖS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radi ojournaal. 20.10 Hedend muz. 20 30 (S) Resi dentie ork. met solist: klass muz. (ea 21.15 (S) Mod. muz imet toelichting.) 22.50 '/.o goed als nws: een duik m oude krantsi 23.20 Essay: progr. waarin over kunst won doorgepraat. 23.50 Radiojournaal. 23.55-24. Nws. HILVERSUM III TROC: 7.02 Vaak 's ochtends, niet o a "i keersiiif KRO: 9.03 KRO-op-drie: Uit lucht gegrepen. 11.03 (S) Verzockpl. 12 (S) Van twaalf tot twee pauzeprogr m 13 03 Raden maar. 14.03 Theo Stokking Shot NOS: 16.03 De daverende dertig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TRO 19.02 (S) Plaatvaeria. 20 02 (S) Poster. 21.1 (S) Sesjun: Iazz en pop live. 22.02 (S) Has van Gelderen Show, met Nederlandstalij: Top Tien en Kwiswljs. 22.55 Med. 23 02 li TS T Tros-Sport-Tijd -sport niuz. 0.02 Aktua. 0.10 S Jazz-Slr. l Nachtwacht. NOS: 5.02 Satésaus Show. EO 6 02-7.00 (S) L'atinata. gevar, muz. 3ELGIE 324 m NED. 12.i>0 Nws. med. en SOS-ber. 12 08 Licbl muz. (12 50 Buitcni persoverz. 13 00 Nw akt. wcerber. en toneelagenda.) 13 55 Beun ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (1" Nws.) 15.23 Melodie Radio. 16 00 Nws beursber. 16 19 Lacht klass. muz. 17.00 Na en med 17. i0 Voor oudere luisteraars. 17. Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz v. d soldaten. 18. Tnf. progr. 18,*5 Snort 18.55 Taalwenkei 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws en akt 19. Intermezzo. 19.35 Pollt uitz 1945.. Lich! muz. 20.00 Lichte muz <20.30 Nws Splinternws. 22.00 Nws 22.05 Jeugdpmp (230.0 Nws 23.40-2345 .Nws i p; TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie 14.25-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 EO-Kinderkrant NOS 20.00 Journaal EO 20.20 Open Huis 21.10 Looft den Heere 21.40 Nader Bekeken 21.50 Tenslotte VPRO 22.00 Het gat van Nederland NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 24 Op de terugweg vragen we Abu Fadi de oren van het hoefd en hij beant woordt de meeste vragen gewillig. Wij zouden wel iets naders willen we ten over orze toestand en ons lot. 'U heeft gezegd, dat de Zwitserse rege ring uw wensen wil vervullen. Wan neer kunnen we hier dan weg? Ontwijkend antwoordt Abu P'adi: 'Er zijn nog enkele details op te helderen. Uw regering heeft tijd bedongen om bepaalde procedure-problemen te rege len. Wij hebben een termijn van ;2 uur gesteld We zullen wel zien Ik probeer Abu Fadi de juridiscne kant van zaak te vertellen. 'De drie Palestijnen hebben op Zwitsers gebied een vliegtuig overvallen en een mens gedood Zij werden daarom door een Kantongerecht in een nor maal proc;s berecht en veroordeeld. Noch de kartonale. noch de landsre gering kan deze veroordeling onge daan maken. Ik weet niet hoe men on der deze omstandigheden een oplos sing moet vinden. In ieder geval kost het tijd Abu Fadi valt me in de rede: 'De Zwitserse regering heeft on recht begaan. Zij heeft haar neutrali teit geschonden. Onze mensen zijn ais gewone misdadigers veroordeeld. Zij worden als laaghartige moordenaars alleen in ceüen "astgehouden. Het proces, dat nien heeft gevoerd, was onrechtvaardig en het zat vol fouten. Ze hebben geweigerd een Tunesische verdediger tot het proces toe te laten. De Israëliër, die toch ook een mens doodde, werd op borgtocht vrijgelaten en later vrijgesproken. Zijn advokaat was een jnr-d. Waarom werden onze mensen niet op borgtocht vrijgelaten? De borgtoch* was heus wel betaald' Op deze beschuldigingen weet ik geen overtuigend antwoord Toen het pro ces plaatsvond, was :k in het buiten land. Ik had he* slechts vluchtig in de kranten gevolgd. 'Het spijt me. dat u voor het gepleeg de onrecht moet boeten', vervolgt Abu Fadi. U kunt er niets aan doen wam Uitgave Ontri Press, Buss Wij hebben ook niets tegen uw land. Overigens bewonderen wij uw vrij heidsheld Wilhplm Teil. Hij heeft zich tegen de onderdrukking verzet en de lanivnogd doodgeschoten. Maar was hij daarom een misdadiger? Doen wij niet precies hetzelfde? Inpiaats van uw rïgering moet u nu onder gaan, wat onze mensen hebben onder gaan. U zit nog niet eens apart in een cel opgesloten, zoals onze mensen in Zwitserland. Enfin, ik hoop dat de zaak spoedig in orde komt en dat *e gauw weer naar hun gezinnen kunnen terugkeren 'Gaat u ons vliegtuig dan ook vrijge ven?' waag k het te vragen. Ook hier op antwoordt Abu Fadi: 'Ik heb u al gezegd, dat we niets tegen Zwitser land hebben Wij zullen het Swissair toestel niet vernietigen als men aan onze eisen tegemoet komt. Wat anders is het met het Amerikaanse vliegtuig. De Amerikanen zijn onze vijanden. Dat vliegtuig laten we in de lucht vliegen'. Ik probeer een beroep op het gezonde verstand te doen. 'Tja, het valt me moeilijk v>'r. haat te begrijpen, weet u. Ik ben geen politicus, maar een ambtenaar van de PTT. Wij zien het Ik werp Abu Fadi tegen, dat ook net kommunistische Rusland de stichting van de staat Israël heeft ondersteund. 'Rusland :s onze vriend niet', zegt hij hierop. 'Rusland steunt Egypte en de Egyptenaren zijn tegen ons. Onze vriend is de Volksrepubliek China'. Het valt me moeilijk dat allemaal «e begrijpen. Zo gecompliceerd had ik me de situatie in het Nabije Oosten niet voorgesteld. Zoals de meeste Eu ropeanen had ik generaliserend ge loofd, dat Arabieren Arabieren zijn en kommunisten kommunisten. Intussen zijn we weer bij het vliegtuig aange komen en wij klimmen de smalle lad der op. En' eler. merken, dat tijdens onze afwezighei t onze spullen zijn doorzocht. Ook de fototoestellen zou den geopend zijn Ik kan niet vaststel len of ook mijn spullen zijn door zocht. En de teiler van mijn camera wijst -nog alrijd 24 £m. Het zijn de >4 foto's waan.p gelukkiger momenten gedurende mijn reis door Libanon zijn vastgelegd! Doch fotograferen hier is verboden. Wie weet krijg ik toch nog de kans VARA 19.05 Het intieme leven v.d. knobbelzwaan 19.30 Sport - De andere kant v.d. medaille NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Met de muziek mee 21.20 Open en bloot (2^ 21.45 De weg naar Wigan Pier NOS 22.35 Den Haag vandaag 22.50 Journaal DUITSLAND I 100 0 Journaal. 10 05 Journaal van gisten vond. 19.26 Der Ko-nmissar. 11.25 Dd progr .12 05 Inf. "en meningen over akt vond 10.25 Der Kommissar 11.25 1 naai 15.25 Journaal. 15.30 Ski-W.K. 16.1 Journaal. 16.20 Dok. progr 17.05 Kinde progr. .175,5-18 PO Journaal (Reg. progr. NDR 9 30-100 0 Sesamstrassi a 18.00 Kuil. magazine. 18.30 Akt 18.45 Sani mann. 18.55 Nordsehai-Magazin .19.26 rep. 195.9 Progr.overz WDR 8.05-12.1 Schooltelevisie. 9.30-10.00 Sesamstrasse ISO 0 Nws uit Nocrdr.-Westf. 18 05 Kinde progr 18.15 Craf Ynster gibt slch die Ehr 18.40 Akt.rubr 19.20 TV-sene verv). 20.1 Journaal en v.eerbc-r 20.15 Kult. magazin 21.00 Der Chef. Lauter ehrbare Burger »1J Akt. rep. uit oosten en west. 22.30 Journal komm. en weerber. 22.5P Ski-W.K. DUITSLAND II 16.30 Stir-bt unsar blauer Pwanet? als onze plicht de mensen met elkaar in contact »e brengen en niet hen ie scheiden. Ik heb nogal wat over de wereld gereisd en veel mensen leren kennen. Ik heb vrienden in vele lan den. Ik vraag niet naar hun nationali teit, noch naar hun ras. hun taal, hun om een foto te maken, godsdienst of hun politieke overtui- In het vliegtuig .s het weer drukkend ging. Overal zijn goede en slechte heet. De misselijkmakende stank uit mensen. Overal zijn mensen, die lij- de toiletten is sterker geworden. den. Veel leed wordt veroorzaakt, om dat wij elkaar niet kunnen of niet willen begrijpen. Zouden we niet ein delijk eens kunnen proberen elkaar te begrijpen? Is er voor ons allen geen plaats genoeg op aarde? Ik weet, dat u de joden als uw vijanden be schouwt. Maar hebben de joden dan ook niet enorm veel geleden? Gelooft u niet, dat het mogelijk moet zijn met hen in vrede te leven?' Abu Fadi valt me in de rede: 'We hebben nien» tegen de joden, maar wel tegen de Zionisten. Eeuwenlang hebben we met de joden in vrede na- mengeleefd. Het is de schuld van het Zionisme, Hat we ons vaderland zijn kwijtgeraakt Met behulp van het ka pitalisme hebben de Zionisten een ra cistische staat opgebouwd, waarin geen plaats meer voor ons is'. zal ons wel niets anders overblijven dan onze behoeften in de woestijn te doen. De Falestijnen zullen ons dat moeten toestaan. Nog steeds klimt de zon naar het zenith. Hoelang nog moeten we deze hitte doorstaan? ik heb mijn bovenlichaam nu helemaal ontbloot jen beweeg me nagenoeg niet. Ik heb mp voergenomen zo weinig mogelijk vocht te verliezen. Ik weiger nog steeds het ongekookte water van de Palestijnen te drinken. In het vliegtuig is nog altijd een kleine voorraad mineraalwater en champag ne. En dan heb ik mijn fles cognac nog. De meeste "an mijn lotgenoten hebben minder bedenkingen. Zij vin den het water ui» de tankjes erg lek ker. Enkelen hebben zelfs een privé- voorraadje aangelegd, vooral de voor malige Hongaar. (wordt vervolgd) Journaal '17.10 Tekenfilmserie .Aansl. zelinai nchen 17..45 Aki en muz. 18.25 Alexander und die Tochter. Journaal 19.30 Intern, muzikaal progr. 20. Film. 21 90 Journaal, 21.15 Disk.progr. 22. Dok. filmrep. 22.10 Journaal. DUITSLAND III NDR 8 05-12 45 en 16.30-17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus I Mod. gvmn. it» 09 Inf. TV-serie. 19.30 TV-kui sus. 20.00 Jou-riaal r serie. 21.00 Dok dracht. DUITSLAND III WDR 8.05-11.45 Schoo'televlsie. 16 00 Sesam Street. 17.00 en 17.30 Schooltelevisie. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. Sandmann. 19.05 Progr. voor Turkse werk» 19.15 Akt.rubr 19.45 Nws uit Noordr -Wesil 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerbe: 20 15 TV-spel. 21.45 Journaal. 22.05-22.T Dok. film. BEI.GIE NEDERLANDS 14.00-16.00 SchooVelevisle. 18.0 Colargol. 18.05 Black Beauty. Jonger dan je denkt. 19.10 Dok. 19.35 Kort weg. 19.43 Med 19.45 Journaal. 20.15 Een) en voor altijd. 22,05 Fragm. uit nleuirt films, 22.45 Jourtaai 22.55-23.15 Basket BELG IE FRANS I4.00-1S.10 Schooltelevisie 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Yoga. 19 00 Waal' magazine. 19.15 Les eofants des autres. JoumaaL 20.15 Wegoninf.: 20.20 Les rlsqjf du metier. 21,45 Kragm-j nik nieuwe films 22.30 Journaal»

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6