frijsvoorlichting wekt iiogal wat beroering rij betrokken groepen Jonge Bols D'66 heeft het moeilijk gpw®" met beleid van Gruijters tomig i Studiehulp aan arme land landen verschuift Burgemeester van Utrecht vraagt per 1 juni ontslag kenen Jeugdcentrum in Baarn dicht brand bij politie DitisNeerlands zachtste borrel Geding tegen de staat over fluoridering Proeve van belijden naar Samen op Weg vemlót&t- paptek Ir. H. G. Quick neemt afscheid van Nuffic BEVtXiENLANiD K5 Gezondheid laat te voensen over UW/KWARTET DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 msumentenbond wij st kritiek krachtig af 1 i onze soeiaal-economische redactie V HAAG De consumentenorganisaties hebben, sinds de overheid hun voorlichtingsactiviteiten een miljoen stimuleerde, een niet onverdeeld gelukkige start gemaakt. 'Prijswijzer', onder welke 1 de organisaties wekelijks een pagina grote advertentie in de dagbladen verzorgen en de gelijk- nige tv-rubriek' hebben nogal wat beroering veroorzaakt: (ADVERTENTIE) Teveel kant ran bouwers gekozen (ADVERTENTIE) DEN HAAG Tussen minister Gruyters (volkshuisvesting) en zijn partij D'66 is een ernstig conflict ontstaan. De invloedrijke bouw commissie van de partij, die de Tweede Kamerfractie adviseert over het volkshuisvestingsbeleid, heeft het vertrouwen in de minister ver loren. De voornamelijk kleine midden- 0 ider is boos. omdat de voorlichting te eenzijdig tot de prijzen be- kt. Het kwaliteitsaspect blijft, al- a de middenstand, buiten beschou- g, zodat er in feite reclame wordt u iaakt voor het grootwinkelbedrijf. 1 ton de omroeporganisaties NCRV, e RA en KRO die meewerken aan de d ubriek Prijswijzer is met name de (RV nogal ongelukkig. Het regende I de afgelopen weken bedankjes van i middenstanders en wellicht mede rom overweegt de NCRV sinds gis- n. haaar medewerking aan het I gramma te staken. Ten slotte zijn de consumentenor- isaties ontevreden over met name 1 gebrekkige medewerking die zij de overheid krijgen. Vandaag it deze kwestie aan de orde in een met minister Lubbers (econo- T che zaken). 3 valiteit meest gehoorde klacht is wel het breken van een kwaliteitsaandui- ij g. De advertentie van woensdag 1 oorbeeld geeft een nauwkeurig disoverzicht van huishoudjam, sta- 0 i scheerzeep, cacullm verpakte kworst en dergelijke. De prijzen deze artikelen lopen nogal uiteen, ar met een gerust hart mag wor- i aangenomen dat de kwaliteit en ral ook de smaak van deze artike- s eveneens nogal uiteen zullen lo- e Een kras voorbeeld vindt de 1 r W. de Graaf, secretaris van het- n lerlands christelijk ondernemers- i bond, de eerder gepubliceerde over potten pinda- is. Nog geen zes maanden nadat de chting vergelijkend waren onder- k had uitgezocht dat met name de dkopere pindakaas nogal eens te e I kankerverwekkende stoffen bevat s latoxine) en de duurdere van Cal- en Albert Heijn niet, wordt de i.nt nu weer naar de goedkopere dakaas verwezen, aldus de heer De laf. oral de zogenaamde warme bakkers te en alweer werd over de kwaliteit Imentenvoorlichting. Prijswijzer con- teerde dat het brood,het goedkoop- was in de supermarkten en derge- i het brood met geen woord gerept 1 dat terwijl warme bakkers zich <st hebben toegelegd op het maken i een kwaliteitsprodukt, die wat I js betreft niet zo gek veel verschilt II het normale brood. Kortom er rdt gediscrimineerd, aldus de heer Graaf. ,ard aangekomen o hevig teleurgesteld over de con- de NCRV zijn deze klachten van middenstand, die werden vertolkt bedankjes', hard aangekomen. In even aan bedankende of klagende en gaf de organisatie al te kennen i inig gelukkig te zijn met de con- i nentenrubriek en gisteren schreef e heer J. J. Eijbersen, eindredacteur n Hier en Nu aan het Friese onder- mersverbond dat de NCRV de ru- jiek wil beëindigen of in ieder geval jzigen. Hij motiveerde zijn stand- nt met de opmerking dat kwaliteit, diening en service er onvoldoende tot uitdrukking komen. Aangeno- n mag worden dat de dreigende uding van het ondernemersverbond, aronder ongetwijfeld veel NCRV-le- n, ook een belangrijke rol heeft ge- eeld. De woordvoerder van de Con- mentenbond blijkt weinig onder de indruk te zijn van de bezwaren van de middenstand. Hij zegt dat het juist de Consumentenbond is geweest die jarenlang heeft gevochten voor het aanbrengen van een kwaliteitsaandui ding op de verpakking. Het bedrijfsle ven heeft er echter nooit aan willen meewerken. Er is niets aan te doen dat men daarvan nu de harde reke ning krijgt gepresenteerd. Ook wat de pindakaas betreft neemt de woord voerder van de consumentenbond een duidelijk standpunt in: het onderzoek naar kankerverwekkende stoffen was destijds gebaserd op een steekproef. We vonden het onverantwoord daar nu weer op terug te grijpen, de pin dakaas van nu zou een heel ander re sultaat kunnen opleveren. Hij wijst er de middenstanders nog eens op dat de Consumentenbond des tijds loyaal heeft meegewerkt aan de vaststelling van de minimumbrood prijs. De Consumentenbond zou bo vendien nogal eens wat middenstan ders helpen, die hun artikelen tegen hogere prijs moeten betrekken dan hun concurrenten. Overigens ziet het er naar uit dat de Consumentenbond de middenstanders vrij ver tegemoet zal komen. Vanaf volgende week zal in e enmiddelgrote stad in de levens middelen zaken een gelijk pakket goederen worden gekocht en vergele ken. Deze steekproef zal wekelijks in weer een andere stad worden herhaald. Daarmee komt de Consumentenbond in ieder geval tegemoet aan het be zwaar dat reclame wordt gemaakt voor het grootwinkelbedrijf, aldus de woordvoerder. Overheid Ontevreden is de Consumentenbond over de medewerking van de over heid. De Economische controledienst ,zou met name tekortschieten wanneer consumenten prijsverhogingen aan kaarten en daar in de volgende uit zending ook een reactie op verwach ten. De woordvoerder van het minis terie van economische zaken zei 'stomverbaasd' te zijn over deze klachten van de Consumentenbond. Hem was geen geval bekend, waarin de Economische Controledienst te laat of in het geheel niet reageerde. Alles bij elkaar lijkt de beroering rond Prijswijzer nogal betrekkelijk. Zo liet de heer De Graaf van het NCOV zich ontvallen dat effect van de consumentenvoorlichting op de consument in feite gering is. De con sument die uit is op vermeende koop jes wordt in zijn houding alleen maar versterkt, anderen blijven kopen waar ze altijd hebben gekocht, aldus de heer De Graaf. Van een verslaggever t)EN HAAG Zes tegenstanders van de drinkwaterfluoridering hebben gis teren in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag van de Neder landse staat geëist, dat het wetsont- wero tot fluorodering van drinkwater wordt ingetrokken. Zij verzochten de president op overtreding van een hem gevraagd bevel een dwangsom van een miljoen gulden ie stellen voor elke dag dat bet bevel niet wordt opge volgd. De oresident van de rechtbank, mr. J. H. C Slotemaker, zal woensdag 6 maart uitspraak doen. Namens de zes eisers zei mr. L van Heijningen dat het een unicum in de rechtsgeschiedenfs is dat van bewinds lieden (de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne wordt ook ge dagvaard) via een kort geding wordt geëist een wetsontwerp in te trekken. 'Via dit wetsontwerp zou de hele be volking worden uitgeleverd aan een dwangapotheek en dat is in Neder land, waar de vrijheid 7.0 hoog ge waardeerd wordt, een onbestaanbare zaak', aldus mr. Van Heijningen. Volgens hem was dit kort geding de laatste mogelijkheid om langs wette lijke weg iets tegen fluoridering 'e ondernemen. Wordt het ontwerp wet, dan bestaat er geen mogelijkheid meer voor tegenstanders een beroep op de rechter te doen, meende de heer Van Heijningen. Hij waarschuw de voor een vervolg op de fluori- dyringswet, waardoor de overheid we ieens zou kunnen besluiten kalmeren de middelen, een middel tegen hartin farct of voorbehoedmiddelen aan het drinkwater toe te voegen. DOORN De hervormde synode heeft besloten de 'proeve van een gemeen schappelijk belijden', die is samenge steld door de gereformeerde professo ren Berkouwer en Herman Ridderbos, door te zenden aan de raad van depu- taten Samen op Weg om te worden behandeld in de subcommissie van die raad. die zich bezighoudt met de kernen van het belijden. 'We zijn het zo oneens met Gruyters dat we serieus de vraag gaan bekijken of hij nog wel als minister voor volkshuisvesting gehandhaafd kan worden. 'Wij hechten grote waarde aan het kabinet-Den Uyl en dat zal bij de uiteindelijke conclusies meespe len. Wij willen geen bóm leggen on der het kabinet,' verklaarde gisteren de leider van de bouwcommissie, te vens voorzitter van het wetenschappe lijk instituut van D '66, drs. E. Nypels. Op zeer korte termijn zal de commis sie over het al of niet handhaven van Gruyters een gesprek hebben met de D '66 fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Jan Terlouw en met het Ka merlid Anneke Goudsmit. De heer Terlouw ontkende gisteren berichten dat de fractie het al met de bouwcom missie eens zou zijn dat Gruyters weg moet, indien dit zou kunnen gebeuren zonder dat het kabinet valt. 'Het be leid van Gruyters is in de fractie wel besproken, maar daarbij is een aftre den van Gruyters in het geheel niet aan de orde geweest. De berichten daarover komen mij wel overdreven voor,' reageerde de D '66 fractievoor zitter. De hele deining is ontstaan naar aanleiding van de laatste ontwik keling in de zo langzamerhand be ruchte affaire rond het structuuron derzoek voor de bouwnijverheid. Bakkeleien Vanaf 1971 hebben de onafhankelijke directeur van het economisch insti tuut bouwnijverheid professor Hen driks en veel wetenschappelijke insti tuten enerzijds en werkgevers en werknemers in de bouw anderzijds ge bakkeleid over de vraag wat voor soort onderzoek er precies moet wor den gehouden: een breed onderzoek waarbij ook de consumenten, de be woners van huizen een belangrijke rol spelen of een onderzoek meer gericht op het efficiënt laten draaien van de bouwnijverheid zelf. Minister Gruy ters koos in dit conflict om niet dui delijk uitgesproken redenen de kant van het bouwbedrijf, naar verluidt omdat hij vindt het zich niet te kun nen permitteren moeilijkheden met de bouwers te krijgen. Na veel intern gerommel werd op 10 januari jl. toch een oplossing bereikt waardoor professor Hendriks samen met vier andere hoogleraren het on derzoekprogramma zou kunnen gaan opstellen. Tot grote verrassing stelde het geheel. Door het besluit van tuut bouwnijverheid op 4 februari dit het Nuffic is verder het coör dineren van de projecten die Nederlandse universiteiten sa men met universiteiten in ontwikkelingslanden onderne men. De regering geeft voor deze projecten per jaar 7.5 miljoen gulden, welk bedrag dan verdeeld wordt via de Nuffic. Per jaar worden daar enkele tientallen projecten van betaald. In Indonesië bij voorbeeld doet de Leidse uni versiteit mee aan een project voor gezinsplanning, in Pakis tan is de VU bezig met een project in krottenbuurten en een recent voorbeeld (al is dat meest gefinancierd door middel van inzamelingen) is de hulp aan universiteiten in Noord-Vietnam. Het afscheid van de nu 65-ja- rige mr. Quic' van de Nuffic valt samen met een koerswijzi ging die zich ook al in de ja ren voor zijn vertrek afteken de: minder accent op de speci fieke hulpverlening aan ont wikkelingslanden en een bre dere belangstelling voor het geheel van mondiale samen werking. Ook de universitei ten zelf gaan meer en meer die kant op. Niet alleen in het onderwijs, ook in het onder zoek ontstaat een grotere be langstelling voor wereld-vraag stukken, en het probleem van de ontwikkelingslanden is daarvan een onderdeel. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De burgemeester van Utrêcht, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft gis teren onverwacht ontslag ge vraagd per 1 juni aanstaande. Aanleiding tot dit besluit is de minder goede gezondheid van de heer Van Tuyll. Hij is thans 56 jaar. Baron van Tuyll van Serooskerken werd op 16 mei 1970 burgemeester van Utrecht, als opvolger van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die Utrecht ruim twintig jaar leidde. De vier jaar dat de heer Van Tuyll in Utrecht werkte, waren niet de geluk kigste in zijn leven. Kort na zijn in stallatie werd zijn vrouw ernstig ziek. Zij overleed in mei 1971. In december 1972 hertrouwde hij met Marijke Kars. Toen al liet de gezondheid van de heer Van Tuyll veel te wensen over. Regelmatig moest hij het op het stad huis laten afweten. Ruim een week geleden hervatte hi. zijn werkzaamhe den na een wekenlange ziekte. In een persoonlijke toelichting op zijn IN HE T CULTUURCENTRUM 'De Oosterpoort' te Groningen wordt vrijdagavond 22 februari aanstaande om kwart over acht een grootscheeps programma rond de vedette Liesbeeth List verzorgd.Aan deze uitvoering wordt verder medewerking verleend door de pianist-zanger Jules de Corte, de cabaretier Robert Kreis (begeleid door het combo Peter Stoops )en een solo-optreden van het trio Louis van Dijk. besluit van 10 januari weer geheel op losse schroeven door zich voor het vertrek van Hendriks als directeur uit te spreken. Het bouwbedrijf behaalde daarmee een duidelijke overwinning op de wetenschappers, een ontwikke ling die door minister Gruyters giste ren in de Tweede Kamercommissie positief werd gewaardeerd. Niet voor niets sprak hij in december in de Tweede Kamer over 'de continuing story of Peyton Place met Hendriks in de rol van Martin Peyton, de man die ons maar niet ontvallen wil'. Om nu toch tot een onderzoek te geraken is minister Gruyters van plan zelf, in overleg met zijn collega's van sociale zaken, verkeer en waterstaat en eco nomische zaken opdrachten tot het onderzoek uit te geven aan onder meer het Nederlands economisch in stituut te Rotterdam, een instituut dat daarvoor veel minder geschikt is dan het economisch instituut bouwnij verheid. Voor de D '66 bouwcommissie, die al eerder met Gruyters over deze zaak in de clinch lag, is dit onaanvaardbaar. 'Wij willen dat Hendriks met die vier andere hoogleraren de wetenschappe lijke verantwoording en de leiding over het onderzoek krijgen, zoals op 10 januari was beslist.' We tillen daar in de bouwcommissie zeer zwaar aan. Vanaf de oorlog heeft het bouwbeleid gefaald door gebrek aan goed onder zoek. Het overheidsbeleid heeft altijd achter de ontwikkelingen aangelopen. Toen eindelijk voldoende nieuwbouw gerealiseerd werd. bleek de behoefte van bewoners veel meer te liggen bij het opknappen van hun verouderde huizen, de vernieuwbouw in de oude binnensteden. Als er dan eindelijk een onderzoek komt. moet dat ook een goed onderzoek zijn,' aldus drs. Nypels. Minder goed Maar ook het D '66 Kamerlid Anneke Goudsmit vreest dat op deze manier het onderzoek toch minder goed zal worden uitgevoerd dan indien het door economisch instituut bouwnijver heid werd gedaan. Eenzelfde mening heeft het PvdA-Kamerlid Kombrink, die de minister gisteren zonder resul taat in de commissievergadering zwaar heeft doorgezaagd óver diens. BAARN (ANP) Burgemeester en Wethouders van Baarn hebben giste ren besloten, de jeugdsocieteit 'Het Sentrum' te sluiten en direct te laten slopen, dit in verband met de brand stichting in het Baarnse politiebureau door een bestuurslid van 'Het Sen trum'. Het gebouw, waarin de jeugd- sociëteit is gevestigd (een voormalig café) is inmiddels al voor verder ge bruik ongeschikt gemaakt. Dak en vloeren zijn verwijderd, de ruiten zijn eruit gehaald en de deuren zijn dicht gemaakt. De leden van het centrum hebben woensdagmiddag tot één uur de gelegenheid gekregen om de inboe del weg te halen. Voor een deel is dat ook gebeurd. Wat is blijven staan is door publieke werken van Baarn geïn ventariseerd en onder politietoezicht afgevoerd. Al geruime tijd bestonden moeilijkhe den tussen het bestuur van de jeugd- sociëteit en gemeentebestuur en politie Baron Van Tuyll van Seroosker ken ontslag-aanvrage zegt burgemeester Van Tuyll dat het hem onmogelijk wordt zijn werk goed te doen, nu hij het advies heeft gekregen om, met het oog op zijn gezondheid, niet meer te doen dat wat nodig is voor het nor maal vervullen van zijn functie. Voordat de heer Van Tuyll burge meester in Utrecht werd, bekleedde hij hetzelfde ambt in Ruurlo, Wisch (in de Achterhoek), Elten en Zoeter* meer. rt m 'Als uw machine niet sterk ge noeg is om deze laarzen te poetsen, moet u een nieuwe kopen.' volgens sommigen weinig fraaie rol in het g eheel. Door het besluit van Gruyters dreigen er nu ook binnen het bestuur van het economisch insti tuut bouwnijverheid grote moeilijkhe den. De bekende architect professor J. A. Lucas overweegt op te stappen als vertegenwoordiger van de bond van Nederlandse architecten in het be stuur, als de ontwikkelingen zich zo de verkeerde kant uit blijven ontwik kelen. omdat men in 'Het Sentrum' ondanks een verbod daartoe, bier bleef tappen en nachtlogies verstrekte. Bovendien bezorgden de bezoekers de omwonen den nogal wat overlast. Verschillende malen is geprobeerd, tot afspraken te komen, maar men hield zich niet aan de voorschriften. Dinsdag zou op nieuw een gesprek plaats hebben, maar enkele uren voordien gooide de secretaris van 'Het Sentrum', de 28-ja- rige A.K. een benzinebom in het poli tiebureau. waardoor de administratie geheel uitbrandde. Behalve K. werd diezelfde dag ook zijn medebestuurs lid J. van W. (18) aangehouden. Hij zou bij de vervaardiging van de Molo tovcocktail hebben geholpen. De daarvoor gebruikte benzine bleek te zijn gestolen uit een auto. Later werd ook nog de 27-jarige taxi-chauffeur H. G. uit Baarn aangehouden, verdacht van opruiing, c.q. uitlokking. Het drietal wordt vandaag aan de officier van justitie te Utrecht voorgeleid. (ADVERTENTIE) IfVLLtN TISSUES an onze onderwijsredactie EN HAAG Door de onbekendheid van de Nederlands etaal spelen de Neder- ndse universiteiten maar een bescheiden rol in de internationale wereld. Die han- icap is misschien niet zo erg wanneer we zelf de blik over de grens werpen. Met en mondvol Engels kom je al een heel eind. Maar omgekeerd is die taalbarrière oor buitenlanders zo'p obstakel dat ze niet gauw in Nederland zullen gaan stu- eren. lies bij elkaar studeren er in ederland ongeveer 3500 bui- nlanders. De helft daarvan iet een gewone universitaire udie. de andere helft komt ier voor een kortere periode een post-doctorale cursus volgen. het laatste nummer van bulletin van de Nuffic, et instituut voor internatlo- ale samenwerking van de Ne- erlandse universiteiten en ogescholen, staat een opgave an de aantallen buitenlanders ie hier een complete univer- itaire studie volgen. Bij el- aar zijn het er 1900 en het 4nd dat het best is vertegen- oordigd is Indonesië met 454 udenten. Een gedeelde twee plaats wordt ingenomen r België, West-Duitsland, de Verenigde Staten met Ik ongeveer 150 studenten. )e totale lijst vermeldt onge- eer tachtig landen en land- Als we Indonesië even tuiten beschouwing laten ma ten dc meeste ontwikkel ings- anden maar een spaarzaam gebruik van ons universitair onderwijs. Het zijn voorafc bal lingen uit Europa (Tsjechoslo- wakije, Griekenland, Portugal) en de niet onbelangrijke groep van statenlozen (59) die de universiteiten hier nog een enigszins internationaal ac centje geven. Niet treurig Mr. H. G. Quick, de scheiden de algemeen directeur van de Nuffic, vindt het bescheiden aandeel van buitenlanders aan deze universitaire bevolking (ongeveer drie procent van al le studenten) niet iets om treurig over te doen. Niet al leen de taal, ook ons afwijken de onderwijsstelsel is een pro bleem. De titel doctorandus bestaat elders niet en hel kan heel moeilijk zijn Nederlandse graden erkend te krijgen, ook al is de studieduur in Neder land in vergelijking met ande re landen rijkelijk lang. Mr. Quick maakt duidelijk dat Nederland ock niet zo erg ge mikt heeft op veel buitenland se studenten 'In de ontwikke lingslanden zijn nu veel meer mogelijkheden om te stude ren. De regeringen van die landen zien studenten niet zo graag voor een paar jaar ver trekken om hier een universi taire studie te doen. Het per centage studenten dat dan in het westen blijft hangen is veel te groot. Veel waardevol ler is het dan om student..1 die in hun eigen land al t n graad gehaald hebben hier nog een postdoctorale oplei ding van bijvoorbeeld een jaar te geven. Op die manier stude ren er zo'n vijftienhonderd buitenlanders aan cursussen die door of in samenwerking met de Nuffic georganiseerd zijn.' Een leeg huis Het bekendste voorbeeld is het Institute of Social Studies, dat evenals het Nuffic geves tigd is in het voormalig paleis Noordeinde in Den Haag. Aan vankelijk ging dit instituut uit van de Nuffic, maar in 1956 werd het een zelfstandige instelling. Toen op dat moment mr. Quick bij de Nuffic in dienst trad kwam hij, zoals hij nu zegt, 'een leeg huis' binnen. Een van zijn belangrijkste ta ken was toen om de Nuffic, die in 1952 door de gezamen lijke universiteiten gesticht was, inhoud te geven. De uni versiteiten hadden besloten meer te doen aan internatio nale samenwerking, maar vaak bleef het bij woorden. Mede dank zij de aktiviteit van mr. Quick is de Nuffic toen begon nen met het opzetten van cur sussen. 'We hebben vooral ge probeerd iets op die gebieden te doen waarop Nederland ge specialiseerd is, zoals water bouw, tropische landbouw, luchtkartering, gezondheids techniek. Op de begroting van ontwikkelingssamenwer king wordt dit jaar veertien miljoen besteed aan beurzen voor deze buitenlandse cursis ten. Die komen overigens niet alleen uit de ontwikkelings landen, maar ook uit westerse landen.' Mr. Quick ziet ook op het ge bied van het post-doctorale on derwijs het accent al verschui ven van Nederland naar de ontwikkelingslanden. Sommige Nuffic-cursussen hebben al Mr. H. G. Quick weer een vervolg gekregen in de landen waar de studenten nu werken. De afgestudeerden van deze cursussen houden via nieuwsbrieven nog contact met elkaar en organiseren dan zelf, soms nog met assistentie vanuit Nederland, eigen post doctorale cursussen. Samenwerking Een belangrijke activiteit van

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5