Schilderen is een bezetenheid voor huisvrouw Tobi Korsten 'Waarom dreigt SLF met afsnijden electriciteit?' Nieuwbouw aanpassen alian karakter van stad' Pleidooi voor behoud Pomonacomplex Agenda Leiden K.M.K. geeft concert in de Northgohal Nieuw fabriekscomplex Grofsmederij Burgerlijke stand NEM Leiden krijgt miljoenenorder OPEN HAARDEN SCHOUWEN B0EKEE (2 DCiT/KWiVRTRT DONDERDAG 21 FERR'LVVRI 1974 STAD EN REGIO De kunst druipt van de muren: 400 doeken in vier jaar tijd LEIDEN Ome Willem blijft bescheiden op de bank zitten,het kopje koffie behoedzaam tussen beide handen geklemd houdend. Maar zijn ogen volgens ons bruin nieuwsgierig als wenaar een hoek van de kamer lopen waar sij hangt. Het portret van Ome Willem. 'Dat is nou ome Willem', verklaart onze wit-gejaste gastvrouw. Ten overvloede, want de geportretteerde Willem lijkt als twee druppels koffie op zijn model. De bruine ogen glanzen even merkwaardig. 'Ome Willem, kom er even bijstaan', nodigt mevrouw C. Riethoven-Kor sten hem opgewekt uit. Het is 'm precies. Het bewijs is geleverd. De oude man mag weer gaan zitten: 'en nou even rustig zijn hoor, anders kan ik niet met deze meneer pra ten'. Als hij weer aan zijn koffie zit, horen we van de eenzaamheid van ome Willem. Op een tafel staat een bruin kleien poppetje met een Etru- risch voorkomen. 'Dat heb ik het eerste gemaakt', vertelt Willem trots, tenvijl hij zijn kunststukje in zijn zak bergt. 'Daar moet u mee door gaan, ome Willem, het lukt best', moedigt mevrouw Riethoven hem aan. De entree van het huis der Rietho- vens in de Da Costastraat valt op, in het oud-20ste-eeuwse rijtje. De zware buitendeur met ijzerbeslag zou pas sen in een bastion van Kropholler. Ook van het burgermans interieur is weinig overgebleven. De kamers be neden zijn tot een zaaltje aaneenge voegd, onder monumentale houten balken, waar eerst de schuifdeuren en de kasten waren. De schouw, bo ven de gashaard, heeft een omlijs ting van houtsnijwerk. De serre is het atelier van mevrouw Riethoven. De ezel staat er wijdbeens in het daglicht. Over het wintertuintje heen staat in één rechte lijn, een r honderd meter verder op, d'Heesterboom, de prachtige hout molen aan de Haagweg die met trots geheven wieken rustig naar het wes ten uit kijkt. Glans In deze omgeving wordt duidelijk, dat hier het penseel regeert. Tien tallen schilderijen van allerlei for maat bedekken er de wanden. De kunst druipt van de muren. Onder haar meisjesnaam C(atherina) Kor sten mijn man noemt me altijd Tobi' schildert mevrouw Rietho ven bij het leven. Portretten en stil levens, impressies van langs de weg, boerderijtafereeltjes. 'Dat doek daar boven is mijn dochter; dat is mijn zoon, dat daaris een klein naaktje, een halfnaaktje van mijn dochter Dij een spiegel. We hebben vier kinde ren. Mijn oudste zoon van 28 is tan darts in Eemnes. Onze dochter is nu 16. Ze is een mongooltje. We zitten veel in het werk voor geestelijk ge handicapten. Ome Willem komt vaak een momentie binnen vallen, zn uit 7.iin eenzaamheid, even een kopje koffie drinken'. Er is één kleinood, door een jonge, erg talentvolle oma vereeuwigd met konijn: 'het tweede staat op stapel'. 'Was het maar een hobby. Als ik niet schilderen kan. voel ik me doodziek*. Vier jaar geleden is mevrouw Rie thoven met schilderen begonnen. Toen werd ze weer Tobi Korsten. 'Ik ben niet zo'n huishoudelijk type. Ik wist, dat ik goed kon tekenen; mijn kinderen had ik al eens nage tekend. Toen mijn oudste ging trou wen zei hij: 'Hier, mama, ik heb verf voor je gekocht'. Ik ben begon nen met een fantasie-kasteel. Dat heb ik bewaard. Daarna was het al leen maar dóórgaan. Ik ben ervan bezeten geraakt. Ik maak van alles'. Tobi Korsten haalt een geschilderde makreel in het licht van een lamp: 'Die gilt om licht, dan gaat-ie glan zen. Je moet eigenlijk alles met een beetje oelichting laten zien'. Tobi Korsten vertelt hoe zij de poes heeft geportretteerd: "s avonds po seerde hij vijf minuten, ongeduldig. Mijn man hield hem vast, anders was-ie zó weggevlogen'. Het is moei lijk, schrijven e kijken tegelijk. In de serre zit op een rots naast een boshek in wnters licht een naakt ;n gedachten tegen een onheilspellende fantasie-achtergrond: 'Precies de zee meermin van Kopenhagen Dat zegt iedereen'. Leuteren Elke dag is het raak: 'Gauw afwas sen 's morgens en dan de witte jas aan. 's Avonds ga ik weinig uit. Als je met iemand praat, heb je hooguit vijf minuten intens contact. Langer zitten is zonde van de rest van je tijd. Dan ga ik zitten kijken, voel ik me eenzaam worden. Op den duur zit je alleen maar te leuteren. Ik wil dan naar huis, aan het werk. Mijn man is echt een gezelligheidsmens. Hij vindt het heerlijk, wat ik doe. Hij is voorzitter van Swift, de wiel renners. Hij doet veel voor de sport. Men maakt graag van zijn ideeën ge bruik. Een soort onbetaald manager, een sportidealist. Ik hou niet van sport. Ik hou van klassieke muziek, van klassiek ballet Vaak schrik k van de koude sfeer van iets moderns dat niet bij me aansluit. Ik hou van warm, gedempt, donker. Dat zit meestal in mijn schilderijen'. In de afgelopen vier jaar heeft Tobi Korsten zowat vierhonderd doeken voltooid. De meeste portretten ne men de mensen mee naar huis. Vo rig jaar schilderde zij Ajacied Barry Hulshoff en nu heeft ze wethouder mevrouw Elly den Haan-Groen 'flauw opgezet' na een eerste uurtje poseren: 'ze zal nog wel een tweede keer moeten komen'. Autodidact Korsten 'ik heb geen enkele studie gemaakt. Het is ko men aanwaaien' is helemaal weg van vissen. Vissen zie je steeds op haar doeken terug. 'Vis is echt na tuur, symuool van het leven, omdat we zelf uit het water zijn voortgeko men. Dat treft me erg. Als ik in Amsterdam over de Albert Cuyp- markt loop, ga ik altijd langs het visstalletje. Oranje garnalen, zulkp grote, en zilverige vissen. Mooi hoor. Vreemde soorten, vreemd? schubben. Ik zou daar zó willen gaan zitten schilderen. Maar dat kan natuurlijk niet, hé? Als ik thuis m'n vissen schilder, moet ik ze bescher men tegen de poes en de twee hon den. Maar ze komen fijn op het lin nen te staan, zoals die poon met mosselen daar. 'Als je met iemand praat, heb je hooguit vijf minuten intens contact. Langer zitten praten is zonde van je tijd'. te doen. Nu wel. Ik schilder wat ik zie. Onderweg schets ik ook veel. Dan ga 'k zitten tekenen, anders vind ik het zonde van mijn tijd'. 'Ik heb nog niet op tentoonstellin gen gehangen. Ze hebben me wel ge vraagd, maar ik durf niet ermee voor de dag te komen. Nog een paar jaar heel hard werken. Ik heb »r spijt van, dat ik te oud ben begon nen, op m'n 47ste. Ik hoop maar zo lang mogelijk produktief te blijven, zonder bevende handen. Ik zei het al: het is een soort bezetenheid. Als ik niet Ran schilderen, voel ik me doodziek. Wés het maar een hobby Tobi laat een erg mooi gecompo neerde bak met voorjaarsbloemen zien, ze baden in een helder blauw diffuus licht: 'dat is m'n kleur niet', zegt ze pertinent en wijst daarna op een zonderling oud 'kattevrouwtje'. 'Dat zijn in feite de types die je de hele dag om je heen ziet'. Op een nog bijna leeg gespannen doek staan ruiters in een duinlandschap in schets te wachten. 'Wachten op de juiste stemming om ermee verder te gaan'. Sfeer Van het eerste kasteel in het water naar het portret was een hele over gang voor Tobi Korsten. 'Het was hard werken, maar ik zag vooruit gang. Ik moet niet iets 'net laten 'ij ken', er moet sfeer van uitgaan. Elk gezicht is boeiend; de eigen persoon lijkheid, die wil ik uitbeelden. Bij Rubens ging het me om de houids- kleur. Ik heb goed gekeken naar zijn belichting. Dat kan ik goed ge bruiken als ik een naakt maak. Van dat heel minutieuze ben ik afge stapt. Ik werk nu grover, zou ik haast zeggen; ruiger en mannelijker, in brede opzetten, met een vastere toets en alles. Vroeger, bijvoorbeeld, dorst ik geen groen in een gezicht DONDERDAG 21 FEBRUARI LAK-theater. Levendaal. S.15 uur: Theatre Onze met 'Reve d'Hamlet'. Stadhuis. 6 tot 8 uur. spreekuur soc. raads- VRYDAG 22 FEBRUARI Gehoorzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, mmv Jarin Walta viool. Vestestraat 40. 8.15 uur: Imperium met do Zee'. Rapenburg 24. 22 uur: Hot Hous, oudc-stljl- avond. Kleine Burcht. Nieuwe Rijn. 8 uur: Friese Vereniging. Zaal Bevrijdingskerk. 7 tot 9.30 uur: rutldub Boshuis. ZATERDAG 23 FEBRUARI Museum Volkenkunde. 2.30 uur: kinderfilm. OEGSTGEEST Rtjnl. Lyceum. 8 15 uur: zes eenakters van Tardleu. door Ad Fernhout en Ellen Röhrman. Vestestraat 40. 8.15 uur: Imperium met De Zee' ZONDAG 24 FEBRUARI OEGSTGEEST Rljnl. Lyceum. 2.30 uur: kindervoorstelling Pietje Prik. LEIDEN Hartebrugkerk Haarlemmerstraat. 3 uur: orgelconcert Wlm van der Panne. FILMS TOT 28 FEBRUARI Camera: 'Schreeuw zonder antwoord', 18 J" dag. 19.00 en 21.15 uur. do. vr. ma. di. 14.30 Kinderm.: 'Winnetou en old Surehand". za, m. di, wo, 14.30 uur, zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtv.: 'If, IS Jr. vr en za 23.30 uur. Lido: 'Jesus Christ Superstar', a.l. 14-JO. 19.000 en 21.15 uur, zo 14.30, 10.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: 'Live and let dlo', Tijden zie Lldo. Luxor: The Stone Killer'. 18 Jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur. zo 14.30 en 16.30 uur. Trlnanon: 'De avonturen van Rabbi Jakob'. a.l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo 14.15, 16.15, 19 00 en 21.15 uur. Rex: 'Sex achter het sleutelgat'. 18 Jr. Nachtv: 'Liefde der Hartstocht', 18 Jr. Tijden zie Trianon. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken ln de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 15 febr. tot 22 febr door de Haven-apotheek te Lelden, Haven 18 en de apotheek te Voorschoten. Tevens zaterdag tot 1 uur nam. door de Oegstgeester apo theek, Wllhelminapark 8. TENTOONSTELLINGEN LAK-loyer. Levendoal ISO: diés-tentoonstel- ling. tot 28 februari. Kabinet Gaper, J- han de Winstraat 40 Lel den foto's van Cor Muetgeert en Kees Ballintljn, tot 73 februari open dinsdag t.m. zaterdag van 2 tot 5.30 uur. donderdag ook van 19 tot 21 uur. Gemeente-archlcf Botsotkado 2a Lelden: ten toonstelling ov :r de Burcht, van 30 januari tot en met 22 februari. Koord Studio, Oude Rijn 88 Lelden': portret ten en surrealistische gebeurtenissen van Will van Aggelen, Den Haag, van 12 Januari tot 23 februari, zaterdags gesloten. Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3Leiden: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu- Academiegebouw Rapenburg: schilderijen Jan Gilhuis tot 15 februari. Galerie Van der Vltst Botermarkt 3 Lelden: schilderijen van Relnald van den Steene. kleuretsen van Joost Verkruisen en keramiek van Jan van Slolk. Tot 1 maart. Dinsdag zaterdag van 10 tot 5 uur. donderdag tot 21 uur. itaatssecretaris Schaefer: an een onzer verslaggevers EIDEN 'Het gaat niet om het bouwen van woningen, dat is ge- lakkelijk genoeg. Het gaat om betaalbare woningen voor iedereen.' t ldus één van de vele markante uitspraken van staatssecretaris -ie chaefer van volkshuisvesting, gisteravond tijdens een lezing voor de iberale Studenten Vereniging op Augustinus. ihaefer onthulde enkele uitgangspun- t ta over stadsvernieuwing, die voort- irduurt op het voorontwerp van wet erover. Heel belangrijk is de gedach- dat nieuwbouw moet passen in de ïaal van een stad, zoals die er op moment uitziet. 'Nieuwbouw moet esen bij het karakter van de stad'. I steden moeten hun oorspronkelijke nctie weer terugkrijgen. Het redden m steden betekent ook, het redden m het platteland. 'De suburbanisatie 11 et alle verwoestende gevolgen van de f, lorme verplaatsingen van woning lar werk kost meer dan het redden icjui steden'. fer de stad Leiden liet Schafer zich iet specifiek uit. Zonder in té gaan p de verdienste van de nota-binnen- i adsbeleid vond hij het bestaan van nota als zodanig zeer nuttig. 'De 2® Mneenteraad moet het laatste woord D! ebben, een nota kan een handgreep jn om een bestemmingsplan te con- oleren. Er ipoet dan wel sprake zijn Ian gefaseerd'e inspraak en een snelle tvoeringsprocedure'. Kortom: de staat kan hier weinig doen. De verant woordelijkheid ligt bij de gemeente raad. Dat is iets anders bij een zaak als het Witte Singel-complex, waar een amb telijke werkgroep op initiatief van Schaefer en de werkgroep Milieube heer zich nu over de zaak gaan bui gen. Een zaak waar nog niets over is beslist, aldus de heer Koppelaars van het bestuur van de universiteit Voor Schaefer blijft uitgangspunt voor Lei den een lege binnenstad, en het vin den van een bestemming voor leeg staande gebouwen. Ook met de problemen van Leiden- Noord had Schaefer zich bezig gehou den. Een kostenraming van de reno vatie aldaar komt binnenkort, maar vermoedelijk zal nieuwbouw bijna even duur worden. De bewoners zul len dan beslissen over de plannen. Inspraak dus bij stadsvernieuwing, één van de hoofdonderdelen van de nieuwe visie op het departement. 'De woningverbetering heeft nu niet be paald als een trein gelopen vóór ons, we hebben heel wat in te halen', al dus Schaefer, die ook nog de volgen de mooie uitspraak in petto had: 'Het is in Nederland makkelijker de hoe veelheid fluitekruid per vierkante meter te vinden dan de hoeveelheid van en de behoefte aan soorten wo ningen'. NOORDWIJK Op donderdag 14 maart zal het oudste militaire orkest van Nederland, de Koninklijke Mili taire Kapel, concerteren in Noord- wijk. Door bemiddeling van de mu ziekschool Bloembollenstreek is het voor het gemeentebestuur mogelijk geworden dit orkest voor een school- concert en een avondconcert naar Noordwijk te halen. Beide worden ge geven in de Northgohal. De directie van de kapel heeft alle moeite gedaan een programma samen te stellen, dat enerzijds geen al te zware kost in houdt, maar anderzijds toch een goed beeld geeft van de mogelijkheden van dit orkest. Uitspraak op korte termijn gevraagd Van een onzer verslaggevers LEIDEN In een aantal vragen aan B. en W. pleiten de PvdA-raads- leden Kwik en Duivesteyn voor behoud van het Pomona-sportcom- plex, dat reeds een groot aantal jaren dreigt te verdwijnen door uit breiding van de Jan Mulderkliniek. LEIDEN) Op woensdag 27 februari, 's middags om kwart over vier, zal de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe fabriekscomplex van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij. Het complex zal verrijzen aan de Produktie- weg in het industriegebied De Grote Polder tussen de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Hoge Rijndijk. Zoals in deze krant reeds uitvoerig is bericht, worden de oude gebouwen van de Grofsmederij op het Waardeiland en aan de Zuidsingel gesloopt, om plaats te maken voor woningbouw De Grofsmederij, die haar personeelsbestand gedurende de afgelopen jaren al danig heeft ingekrompen, is nu gereorganiseerd en gaat over enige tijd haar produktie in het nieuwe, aangepaste complex voortzetten. Raadslid Amptmeijer over weigeraars Kalkar-heffing LEIDEN 'Is liet niet onzinnig dat de SLF wel dreigt met afsnijden van electriciteit. zonder het voornemen te hebben dit dreigement uit te voeren'? Zij vragen B. en W. allereerst of het juist is, dat deze uitbreiding vanwege een nieuwe visie mogelijk niet door gaat. Ook wordt gevraagd om een ter mijn, waarop de voetbalvelden eventu eel zouden moeten verdwijnen, maar mocht de uitbreiding inderdaad niet doorgaan, dan zouden deze velden gezien de grote sportveldennood in Leiden toch behouden moeten blij ven, aldus de raadsleden, die binnen drie weken antwoord wensen. In een toelichting bij hun vragen zeg gen zij, dat door de onzekerheid over Dit is een van de vele vragen, waar mee het PSP-raadslid Amptmeijer het college van B. en W. heeft overladen. Hij wijst erop dat er in Leiden veel mensen zijn, die hun verzet tegen het Kalkar-project verm geven door te weigeren 3 procent heffing op de elec- triciteitsrekening te betalen. Door de betreffende wethouder is toegezegd dat deze weigeraars niet zouden wor den afgesneden, hangende de rechts zaak die elder in Nederland hierover wordt gevoerd. Toch is het Amptmeij er gebleken, dat dezer dagen ettelijke weigeraars een dreigbrief van de SLF hebben gekregen met het bericht: be talen of afgesneden worden. Mocht het college op zijn toezegging zijn teruggekomen, kan dan niet eerst overleg met de raad of de betreffende raadscommissie plaatsvinden?, vraagt Amptmeijer. En als dat niet zo is. vanwaar dan het driegement? In dat geval vraagt Amptmeijer het college de verzending van dreigbrieven stop te zetten en een rectificatie te sturen naar degenen, die reeds een dergelij ke brief hebben ontvangen. Gasgevaar Amptmeijer is ook verontrust voor een eventueel Leids vervolg op de ex plosies van lekkend gas in Amstel veen, doordat de gasleidingen door de hoge grondwaterstand waren aange tast. Ook Leiden kent zijn buurten waar het water regelmatig tot de vloe ren komt (Leiden-noord, Bakker Korffstraat), aldus Amptmeijer, die vraagt hoe de toestand van de gasbui zen in deze gebieden is, met name on der de huizen. Hij vraagt voorts of de gasbuizen zonodig intensief gecontro leerd worden, zolang de wateroverlast in deze gebieden nog bestaat Zijn laatste serie vragen aan B. en W. gaat over de weigering van burge meester Vis, om aankomende dienst plichtigen in Leiden naast het toezen den van enige zakelijke informatie over de dienstplicht, ook attent te ma ken op het bestaan van de Werkgroep Defensievoorlichting in Leiden. Ampt meijer vraagt schertsend welke ram pen er allemaal kunnen gebeuren in dien de gemeente aan toekomstige dienstplichtigen vertelt, dat er een Werkgroep Defensievoorlichting is. 'Ik vraag dus niet dat de gemeente propaganda voor dienstweigering zou moeten maken, al zou ik zulks niet betreuren', aldus Amptmeijer, die er lakoniek aan toevoegt: 'Indien de bur gemeester zich weigerachtig blijft op stellen, is het college dan bereid de begrotingspost van het bureau militai re zaken te schraopen'? Jeugdsociëteit Novum houdt Family-In LEIMUIDEN In het nieuwe onder komen, het voormalige atelier Dooyes aan de Dr. Stapenseastraat, organi seert de jeugdsociéteit 'Novum 71' een Family-In. Tal van evenementen staan op het programma, zoals schie ten, ven-en, muizenrace en knutselen. Daarnaast kunnen op beide dagen filmvoorstellingen, cabiretoptreden, simultaan schaakwedstrijden en bin- gospelen worden bijgewoond. Ook zal onze plaatsgenoot Arnold Ob- deijn met zijn collectie kunstnijver heid aanwezig zijn, terwijl als grote attractie de AJphense Beeldende Kun stenaarsgroep RUSP zal komen met keramiek, etsen, tekeningen en een karikaturist. Dese happening zal bovendien nog worden omlijst door een rad van avontuur, een bloemenstal, een boe kenkraam en een grote verloting met fraaie prijzen. Aanvang vrijdag 19.00 uur en zaterdag 11.00 uur. LEIDEN Geboren: Jolanda dv S Kloos en B van den Wijngaard, fOryten dv C van Leeuwen en J Hoogervorst. Cindy dv A Hop- penbrouwer en G Burggraaf. Ronald G zr Orlando en J de Kier, Elizabeth 11 J dv J Klein en W Leljendekker, Johan W zv A van den Hoorn en A Grinwfs. Overleden: R M M Schneeweisz 1913 geil S:w met G J van Ommen, J H A M Kitse- ar 1904 man. J Smeding 1911 man. Gehuwd: W P Koek en P J Ttsseur. F van der Wal en M H Baak. het voortbestaan van Pomona er lang zamerhand verpaupering is ontstaan, zowel bij de velden als de accommo datie. Uitspraken op korte termijn zijn daarom wenselijk om deze velden als sportvelden te kunnen behouden. 'In verband met de onzekerheid over het voortbestaan van het complex wordt door de Sportstichting logi scherwijs alleen het hoognodige ge daan. Dat betekent, dat dc velden dringend een grote beurt nodig heb ben, willen ze niet afgekeurd worden voor sportbeoefening. Met de kleedka mers, die op een verrotte fundering rusten en onvoldoende sanitaire voor zieningen hebben, is het al zó dat de ze in de huidige situatie afgekeurd zullen worden, een situatie waarvan we een voorbeeld hebben bij.Unitas Leiden aan de Boshuizerkade. De af rastering mag deze benaming feitelijk niet meer hebben, gezien de staat waarin die verkeert. Wij zijn van me ning dat het de hoogste tijd wordt dat er duidelijke beslissingen komen', aldus de raadsleden. LEIDEN De Nederlandsche Elec- trolasch Maatschappij (NEM) te Lei den heeft een voor Nederland bijzon dere opdracht ontvangen voor de leve ring van een afgassenketel achter een gasturbine ten behoeve van een pro ject in de centrale Gelderland te Nij megen. Met deze opdracht is een be drag van enkele miljoenen guldens gemoeid. De opdracht is door Provin ciale Gelderse Elektriciteits Maat schappij verstrekt. ADVERTENTIE Rijswijkseweg 282 Den Haag Telefoon 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3