Meer dan de helft van alle gezinnen te laag verzekerd Olie stuwt inflatie iets goedkoper in gehele EEG Bezig bedrijf Italiaanse regering komt wegtransport te hulp Iets meer winst deling bij levensverzekeringen Nederland is nu grootste leverancier van Duitsland )rtoli: komend Z ïajaar bureau 44 fan EEG in Tokio Amerika leent aan Zaire Meer zeeschepen in haven Antwerpen WALL STREET ZEER VAST DOW JONES INDEX rouiw/kwiairtet donderdag 21 februari 1974 FENANCTëN EN ECONOMIE T15/K17 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Nederlander, die de naam heeft nogal op rijn spullen gesteld te zijn, blijkt een lioge mate van zorgeloosheid aan de dag te leggen wanneer het erom gaat die spullen op afdoen de wijze te verzekeren. 'Ik heb de indruk, dat meer dan de helft van de Nederlandse gezinnen in meerdere of mindere mate is 011- derverzekerd,' zo zegt de heer J. ICraaijeveld van het Bureau Voor lichting Schadeverzekering in Den Haag. Tal van Nederlanders zijn de afgelo- len weken met hun neus op het pro- ileem van de onderverzekering ge drukt nadat 1 zij in de krant hadden :elezen hoe het de acteur Rijk1 de Jooyer verging. Zijn boerderij met ostbare inboedel in Giethoorn brand- e als gevolg van brandstichting tot ie grond toe af. Omdat hij onvoldoen- ie verzekerd was krijgt hij maar een eel van de schade vergoed van zijn erzekeringmaatschappij. En toch is zoiets niet nodig', zo neent de heer Ivraaijeveld, 'als men maar bereid is éénmaal per jaar se- ieus na te gaan of de verzekerde som wg wel voldoende is. In vele gevallen al dan blijken, dat zulks niet meer iet geval is. Er zijn nl. twee factoren, lie maken dat een groot deel van de ,'ederlanders onderverzekerd is. wordt bij het sluiten van een irandverzekering meestal niet stilge- taan bij het feit, dat een inboedel ich in de loop van de jaren onge merkt met allerlei zaken uitbreidt. Kihderen groeien op en krijgen ook hun spulletjes erbij. De waarde van de goederen, de in een woning aanwe zig zijn, neemt toe. Maar ook de infla tie met zijn stijgende prijzen speelt een niet te verwaarlozen rol bij dit alles. Daarom is een brandverzeke ring, die op het ogenblik van afslui ten wèl voldoende was, na denkele ja ren vaak ten enenmale ontoereikend. Goed overzicht 'Om dat te voorkomen moet men, al dus de heer Kraayeveld, 'de kleine moeite nemen eens met een lijstje zijn huis van onder tot boven te lo pen om kamer voor kamer aan te te kenen wat zich daarin bevindt (wo ningtextiel en kleding daarbij niet vergeten). Men krijgt zo dan een goed overzicht wat men zoal in huis heeft. Als men zichzelf vervolgens de vraag stelt wat zou ik op dit moment moe ten neertellen om al deze dingen op nieuw aan te schaffen, gesteld dat zij door schade bijv. brand, verloren zou den gaan, dan komt men op een zeker (geschat) bedrag. In de meeste geval len zal dan blijken, dat dit bedrag ho ger is dan de som waarvoor men ver zekerd is'. Verzekeringsmaatschappijen en hun tussenpersonen kunnen bij deze waar debepaling de helpende hand bieden. Zij verschaffen bijv. speciale Inventa rislijstjes (ingedeeld per vertrek), die een goed hulpmiddel zijn voor het vaststellen van de waarde van ie mands bezittingen. Staat deze waarde eenmaal vast, dan moet de verzeke ring daaraan worden aangepast. Vandaag de dag is vooral de inboedel verzekering op nieuwwaarde-basis in trek. Bij deze verzekering krijgt u, als het meubilair verbrandt, de waarde uitgekeerd, die u vandaag de dag zou moeten neertellen als u hetzelfde meubilair zou willen kopen. Dit ook als de verloren gegane meubelstukken bijv. al voor een belangrijk deel zou den zijn versleten. Voor een premie van 2 per ƒ1000 inboedel bent u al op. deze wijze verzekerd en dan mees tal niet alleen tegen het risico van brand, maar ook tegen storm- en wa terschade en ander van buitenaf ko mend onheil. De premie voor een meer eenvoudige brandverzekering Als het eenmaal zover is is het wel zaak dat U niet onderverzekerd bent. (dus niet op nieuwwaarde-basis) komt meestal uit op ƒ1, per ƒ1000 verze kerde waarde. Nieuwe 'Ster' Vorig jaar is een nieuwe 'ster' aan het verzekeringsfirmament verschenen in de vorm van de zgn. inboedel-in dexverzekering. In overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek is een indexcijfer ontwikkeld, waardoor het mogelijk is onderverzekering van inboedels door waardestijging tegen te gaan. Anders gezegd: er wordt een prijsindexcijfer voor inboedels bere kend op soortgelijke wijze als ook het bekende prijsindexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud wordt be paald. Voorwaarde bij deze inboedel- indexverzekering is natuurlijk wel, dat van een juist bedrag wordt uitge gaan voor de verzekering. Onderverze kering is bij deze vorm uitgesloten, omdat jaarlijks het verzekerd bedrag met behulp van het indexcijfer auto matisch wordt aangepast 'Nogmaals*, aldus de heer Kraaijeveld, 'men behoeft niet onderverzekerd te zijn. Er zijn voldoende mogelijkheden voor de mensen om hun spullen tegen sohade te verzekeren. Het is echt niet nodig dat men jarenlang moet boeten doordat men onderverzekerd was'. Ve le Nederlanders blijken dit inmiddels ook te hebben ingezien. Opvallend na melijk, dat de verzekeringmaatschap pijen en hun tussenpersonen de laat ste dagen een stroom van vragen heb ben gekregen van mensen die willen weten of zij wel voldoende verzekerd zijn. DEN HAAG Nederland heeft in 1973 de eerste plaats bereikt op de ranglijst van leveranciers van de Bondsrepubliek Duits land. Met een import ter waar de van DM 20,7 miljard over trof ons land de invoer uit Frankrijk ad. DM 19,0 miljard. In 1972 importeerde de Bonds republiek uit Frankrijk voor DM 18,2 miljard en uit Neder land voor DM 17,6 miljard. Na de oorlog waren de Verenig de Staten tot het jaar 1967 de grootste leverancier van de Bondsrepubliek. Van 196S tot en met 1972 stond Frankrijk op de eerste plaats. Nederland pas seerde de Ver. Staten in 1969 en nu dus ook Frankrijk. Duits land exporteerde in 1973 naar ons land voor een waarde van DM 18,3 (15,3) miljard. Neder land staat daarmee als klant van de Bondsrepubliek na Frankrijk (23,2 miljard) op de tweede plaats. De economische betekenis, die de Bondsrepubliek voor Neder land heeft, blijkt uit de volgen de cijfers: van onze totale uit voer gaat 32 pet. naar Duitsland en van onze totale invoer komt 27 pet uit de Bondsrepubliek. Voor Duitsland is de betekenis van Nederland geringer. Uit Nederland komt 14 pet. van de totale invoer, terwijl Nederland 10 pet. van de totale Duitse uit voer afneemt. IRUSSEL Niet alleen in Nederland, maar ook bij de EEG-part- ïers heeft de dure olie de inflatie verder aangewakkerd. In de afge- open weken gingen in alle EEG-landen de consupmptieprijzen snel- er omhoog. Dat staat in het jongste nummer van het maandelijks onjunctuuroverzicht van de EEG. Venezuela 1 vil spoedig nationaliseren Goud 611 zilvCf )e onzekere toestand op de oliemarkt leeft in de gehele gemeenschap de ar- eidsmarktsituatie duidelijk ongunsti- er gemaakt. Ondernemingen gaan bij et aannemen van personeel behoed- amer te werk en daardoor toont het antal openstaande aanvragen in de neeste lidstaten de neiging tot dalen. )at is met name in Duitsland, Neder- and en België het geval. De werk- oosheid stijgt in alle lidstaten, vooral 1 de 'automobiel- en de chemische in- ustrie. Er wordt steeds meer op ver- orte werktijden overgegaan. [et tekort op de handelsbalans van e EEG is eind 1973 groter geworden, oornamelijk door verslechtering van Ie ruilvoet. In de gemiddelde invoer- rocenten van de maand december wam voor het eerst het effect van de ogere aardolieprljzen tot uiting, let tekort op de betalingabalans steeg ;t snelst in het Verenigd Koninkrijk n in Italië, waar de lage koers van lond en lire de ruilvoet nog eens on- unstiger maakte. Maar ook voor Ne erland, waar de uitvoerstijging een uidelijke vertraging heeft ondergaan, n vooral voor Denemarken, waar de ardolieprijzen bijzonder sterk om ooggingen, vielde handelsbalans dui- lelijk ongunstiger uit. Het overschot p de handelsbalans van de Duitse -ondsrepubliek is hoog gebleven. >e export lijkt terug te lopen, wat ou kunnen wijzen op een zekere ver- ■aging in de wereldconjunctuur. Ook e handel tussen de EEG-partners on- erling toont een vertraging. VENEZUELA 'resident Rafael Caldera van Venezu ela zal begin volgende maand een wetsvoorstel indienen waardoor de be- tittingen van buitenlandse oliemaat- chappijen onmiddellijk moeten terug- 'allen aan de staat Dat zou de intrek ing betekenen van een uit 1972 date- ende wet, op grond waarvan de Ven- laanse bezittingen van buitenland- e oliemaatschappijen in 1983 zouden loeten worden overgedragen aan de itaat. Tot de buitenlandse oliemaat- ehappijen behoren Exxon en de Ko- linklijke-Shell Groep, laldera komt met dit wetsvoorstel ort voor het einde van zijn ambtster- oijn. Op 12 maart wordt hij opge- 'olgd door Carlos Andres Perez, de rinnaar van de jongste presidentsver- iezingen. Het wetsvoorstel komt bij 'en parlement, dat tengevolge van de erkiezingen ook een andere samen- lelling heeft gekregen. >e minister van mijnbouw La Salvia, lerkte in een toelichting op dat Ven- Suela eerder zeggenschap over de lieindustrie wil hebben om*in een versneld tempo de modernisering en rationalisering van de olie-industrie mogelijk te maken. MEERDERHEIDSBELANG QUATAR De oliestaat Quatar aan de Perzische Golf heeft een belang van zestig pro cent verworven in de activiteiten van een tweetal oliemaatschappijen, te we ten de Shell en Quatar Petroleum Company. Deze nieuwe participatiere geling komt in plaats van een verle den jaar gesloten overeenkomst op grond waarvan het staatsaandeel in de oliewinning zou toenemen van aan vankelijk 25 procent tot een meerder heidsbelang in het begin van de jaren tachtig. LONDEN. AMSTERDAM, ZURICH Zowel in Londen als in ZUrich zette de goudnotering woensdag aanvankelijk de opmars voort. In Londen werd ge opend op 152 dollar per ounce, wat 2.50 dollar hoger was dan het slot van dinsdag. In Ztlrich begon men op 151- 15.3 dollar per ounce, na een slot van dinsdag van 150-152 dollar. In het verdere verloop van de handel zakte de notering evenwel in. In Londen gold bij de sluiting 150 dollar en in Zürich 151.50 dollar per ounce (31,1 gram). In Amsterdam bedroeg de goudprijs 13.410-13.710 (13.090-13.390) per kg. De zilverprijs was 472-485,50 (464- 476,50) per kg. Bij een rustige handel is de koers van de dollar woensdag op de Amsterdamse wisselmarkt iets gedaald. Het slot van 2,7950-2,7970 lag ruim een cent be neden het slotniveau van dinsdag 2,8065-2,8090). Het Engels pond lag eveneens iets zwakker in de markt. De Nederlandsche Bank ontplooide activiteiten op de geldmarkt, aldus wisselmarkt kringen. Stakingen douaniers worden aangepakt DEN HAAG De NOB-Wegtransport, werkgevers in het beroeps- goederenvervoer, heeft van de Italiaanse staatssecretaris van finan ciën, Giuseppe Amadei, de verzekering gekregen, dat er een eind zal komen aan de langzaam-aan-actie-stakingen van de Italiaanse doua niers. Deze stakingen hebben de Nederlandse wegvervoerders in het verleden niet alleen miljoenen gekost aan verloren dagen, maar ook aan gestolen vrachtauto's met inhoud. ZEIST De exportprijs voor eieren is in de laatste week van januari ge daald van ƒ17,- per 100 stuks tot 13,75. Na een tijdelijk prijsherstel in februari brengen ze nu ongeveer 14,50 op. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer J. T. Mellema, zei op de vergadering van het schap, dat de sterke prijsdaling niet was voorzien. Een van de belan grijkste oorzaken is waarschijnlijk een vermindering van de vraag in Oosten rijk, Engeland en West-Duitsland. De heer Mellema verwacht niet dat de prijzen nog verder zullen zakken ge zien de extra bevoorrading in maart voor de paasdagen. Deze toezegging, waarvoor de be windsman om politieke redenen geen gronden kon aanvoeren, heeft hij ge daan tegenover een vertegenwoordiger van de NOB-wegtransport, de heer R. Nieman, die de afgelopen week in Ro me was om daar met bewindslieden, vakbondsbestuurders en de Neder landse ambassade te spreken over de moeilijkheden die het Nederlandse wegvervoer op Italië ondervindt. De Italiaanse staatssecretaris heeft er wel op aangedrongen dat de Neder landse chauffeurs al het mogelijke zullen doen om diefstallen uit de au to's of van de auto's zelf te voorko men. De wagens moeten indien ÏVI tokio Voorzitter Fransgois-Xavier Ortöldi van de Europese Commissie wil een overeenkomst paraferen met Japan voor de vestiging van een bu- ^jjeau van de gemeenschap in de Ja- inse hoofdstad. Doel hiervan is nau- betrekkingen te bevorderen. Ortoli hoopt dat het bureau dit najaar kan worden geopend. Hij zei dit in Tokio 2| raar hij al twee ontmoetingen heeft gehad met de Japanse minister van buitenlandse zaken, Massayoshi Ohira. Ortoli is van oordeel dat samenwer- ■king tussen Japan en de gemeenschap hij het ontwikkelen van kernenergie in de eerstkomende jaren flinke voor uitgang zal boeken. De EEG volgt een energiebeleid waarbij wordt getracht ie kolenproduktie te vergroten, de ■winning van olie uit de Noordzee te bevorderen en kernenergie te ontwik kelen, zo verklaarde hij. Britse Akzo-dochter vervijfvoudigde winst ARNHEM De omzet van de tot Ak- zo behorende British Enkalon is in 1973 gestegen van 26,8 min tot 36,8 min pond (ƒ171,5 min resp. 235,5 min). De nettowinst na belastingen ging van 575.000 naar ruim 2,9 min pond (ƒ3,7 min resp. ƒ18,6 min). De maatschappij zal een van 8 tot 12 pet verhoogd dividend uitkeren. De aanzienlijke verbetering in de re sultaten is te danken aan de grote vraag naar de produkten van de maat schappij. De resultaten zouden zelfs nog gunstiger kunnen zijn als er geen schaarste aan grondstoffen was ont staan, die vooral tegen het einde van het jaar ernstige vormen aannam. Uitgiftekoers BNG- lening 99,5 pet DEN HAAG De uitgiftekoers van de 9,5 pet. obligatielening 1974 per 1975-1999 ten laste van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is vastge steld op 99,5 pet. Op deze lening kan 22 februari worden ingeschreven. Het leningsbedrag is 100 min, eventueel te verhogen tot maximaal 150 min. Hogere winst Gemeente Giro Amsterdam AMSTERDAM Het Girokantoor van de gemeente Amsterdam heeft in 1973 een hogere winst behaald dan in 1972. De winst bedroeg 2.4 min te gen 2.1 min in 1972. Het aantal geo pende rekeningen steeg met 21.300 tot 310.000. THV (OGEM) neemt deel in Frans bedrijf ROTTERDAM THV International (OGEM) is besprekingen begonnen met de in Parijs gevestigde Compag nie Optorg. De bedoeling is te komen tot een fusie van de 4 Afrikaanse ves tigingen van THV-dochter Stokvis met de Afrikaanse Optorg-bedrijven. Op torg is een wijdvertakte handelsorga nisatie die enkele activiteiten in Frankrijk heeft, maar overwegend ac tief is in de vroege Franse gebieden in Afrika. Door een samengaan met de Stokvis-bedrijven zullen de Optorg- activiteiten worden uitgebreid tot Ni geria. Verwacht mag worden dat THV met een belang van 25 tot 30 pet de groot ste aandeelhouder zal zijn. Het aande lenkapitaal van Optorg bedraagt Fr 30 min (ƒ17,1 min), terwijl de jaaromzet ongeveer ƒ400 min is. Unikapis niet pessimistisch -AMSTERDAM De orderportefeuil le van Samenwerkende Rijwiel- en Motorindustrie Unikap is tot mei-juni zeer goed gevuld. De omzet is in de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar (begonnen op 1 september 1973) met 20 pet gestegen, 7.0 is op de jaarvergadering meegedeeld. Unikap is niet pessimistisch over de toe komst. Met de onlangs in gebruikge- nomen fabriek hoopt Unikap dit boek jaar 160.000 fietsen te produceren. De directie houdt wel een slag om de arm bij deze voorspelling, want het probleem voor de toekomst zal de ma teriaalvoorziening zijn. Tot nu toe heeft Unikap 'geen echt gebrek' aan materialen gehad. De fabriek heeft nog niet stilgelegen. 'Het is net langs de rand van stilstaan of doorgaan', zei directeur drs. W. J. Suur. Nimox breidt uit in stereoapparatuur ROERMOND Nimox Holding (tran sportmiddelen en- diensten, installatie en technische produkten) gaat tegen betaling in contanten het hele kapi taal overnemen van Electrona in Den Haag. Electrona (9 man personeel) is importeur van bandrecorders en toe behoren, gevoerd onder het merk Re- vox. De activiteiten van Electrona zul len worden voortgezet en verder wor den uitgebreid. Voor de medewerkers van het bedrijf heeft de overneming geen nadelige gevolgen. De bonden zijn ingelicht. Lager resultaat KVT MOORDRECHT Koninklijke Vere nigde Tapijtfabrieken heeft in de eer ste zeven maanden van het -lopende boekjaar (tot en met januari) ongun stiger gewerkt dan in dezelfde periode vorig jaar. Niettegenstaande hogere verkoopprijzen bleef de totale geldom- zet circa 10 pet lager. Het aandeel van de export in de totaalomzet daalde van 30 pet tot circa 26 pet Aangezien de politiek van de KVT erop gericht is geweest om voorraadvorming te vermijden heeft deze situatie aanlei ding gegeven tot onderbezetting. Zo wel tengevolge hiervan als tengevolge van de omstandigheid dat de sterk verhoogde grondstoffenprijzen om commerciële redenen slechts gedeelte lijk in de verkoopprijzen werden doorberekend, is het resultaat over de eerste helft van het lopende boekjaar achtergebleven bij dat van het voor gaande boekjaar. De m^te waarin dit het geval is geweest geeft aanleiding tot dp verwachting dat het resultaat over het boekjaar 1973-1974 duidelijk zal achterblijven bij dat over het voorgaande boekjaar (nettowinst ƒ1 min). Japanse reder richt Nederlandse dochter op TOKIO De Japanse/ Steamship Company heeft een dochter in Rotter dam opgericht onder de naam Sanko Europe BV. Deze maatschappij zal zorgen voor het onderhoud van de door Sanko verhuurde erts- en olie schepen. De nieuwe maatschappij, die van start gaat met eeai maatschappe lijk kapitaal van 2 min, heeft mo menteel geen plannen om binnen de EEG geld aan te trekken, aldus San ko. Nijverdal en Bontweverij stichten samen dochter ALMELO-ENSCHEDE Nijverdal- ten Cate in Almelo en Nederlandse Bontweverij in Enschede gaan per 1 juli de activiteiten op arachne-gebied onderbrengen in gezamenlijke doch termaatschappij, waarin beide bedrij ven voor de helft deelnemen. De arachne-actlviteiten vinden thans plaats bij Artuck in Nijverdal en Fi- bro-tex in Enschede, onderdelen van resp. Nijverdal en Bontweverij. De arachne-machines produceren ga rengebonden vezelvliezen en hebben elk een produktiecapaciteit van 70 tot 100 meter doek per uur. Deze' doek- soorten worden ondermeer toegepast als afdekmateriaal, autobekleding, de kens, filtermateriaal, woningtextiel, schoenvoering en kleding. De nieuwe vennootschap zal gaan wer ken in het bedrijf3complex van Nij- verdal-ten Cate en zal geheel zelf standig onder autonoom bestaan gaan functioneren. Het personeel van de arachne-afdeling van Fibro-tex (18 man) zal zoveel mo gelijk in dienst kunnen treden bij de nieuwe onderneming. Mitsubishi koopt machines in Europa TOKIO Het Japanse conglomeraat Mitsubishi gaat in maart een vesti ging in Rotterdam openen om machi nes en uitrustingen in Europa te xo- pen om zo in de behoefte voor zijn uitvoer naar derde landen te kunnen voorzien. Dit is noodzakelijk, omdat de uitrustingen van Japanse makelij niet langer concurrerend zijn door de inflatie. Mitsubishi wil dit jaar voor 10 mil jard yen aan Europese uitrustingen kopen via Rotterdam. Tevens wordt overwogen om in Europese landen voor meer dan de helft deel te nemen in fabrieken, waarmee al leverings contracten zijn gesloten. mogelijk steeds op bewaakte par keerterreinen worden achtergelaten en worden afgesloten. Onderbezetting De moeilijkheden bij de grenzen han gen samen met een onderbezetting bij de douane. Italië heeft lange grenzen, zowel langs zee als door bergachtig terrein, waar het moeilijk binnenko men is, maar ook in het noorden. In het noorden passeert steeds het vrachtvervoer en maken de douaniers soms weken van 70 uur (officieel vastgesteld op 36 uur). Hun collega's elders maken vaak weken van nog geen 15 uur, omdat er daar weinig verkeer is, bijv. op de eilanden. Aan iedere grens werd op de lading in het verleden een kleine toeslag ge legd (een soort precariorecht), dat voor driekwart verdeeld werd onder de douaniers ter plaatse. Sinds maart vorig jaar heeft de Italiaanse regering daaraan een einde gemaakt, hetgeen stakingen tot gevolg heeft gehad, vooral aan de drukke grensovergan gen, aldus de heer Nieman. Hij ver wacht, dat er in de toekomst meer douaniers zullen worden aangenomen om te trachten tot een betere arbeids tijd voor de douaniers te komen. BRUSSEL De haven van Antwer pen heeft het blijkens (voorlopige) cijfers vorig jaar goed gedaan. Er werd een totaal van 18.708 zeeschepen genoteerd. 78 meer dan in 1972. Deze schepen hadden een totale tonnen- maat van 63,6 miljard ton. Dat betekent overigens een achteruit gang met 1,1 pet vergeleken met het voorgaande jaar. De reden is, dat het aantal grote tankschepen dat de haven bezocht terugliep als gevolg van het in gebruik nemen van de oliepijplei ding tussen Rotterdam en Antwerpen. De stijging van het goederenverkeer ten opzichte van 1972 bedraagt onge veer 12 pet Daarmee komt het jaarto taal in 1973 op 74 miljoen ton, exclu sief de olie die door de pijpleiding werd aangevoerd. Die aanvoer wordt geraamd op 11 miljoen ton in zeven maanden tijd. Beleggingsopbrengst ruim f 1,5 miljard APELDOORN Houders van levensverzekeringspolissen hebben in 1972 412,5 miljoen aan winstdeling uit de overrente ontvangen. Daarmee is het bedrag van 1971 378,4 miljoen) met ruim 34 miljoen overtroffen, zo blijkt uit het jaarverslag over 1972 van de Verzekeringskamer. NEW YORK NEW YORK Twee groepen han delsbanken en de Amerikaanse Export- Import Bank hebben met Zaire over eenkomsten voor leningen van in to taal 267,8 miljoen dollar gesloten. Dit heeft First National City Bank be kendgemaakt. Deze bank heeft de lei ding van een consortium dat met ga- ACF industr1e rantie van de Ex-Im Bank een middel- Aireo lang lopende lening van 102,2 miljoen Allied Chemical dollar verstrekt. A»S De Ex-Im Bank zelf geeft een lening American, Can van 102,4 miljoen dollar. Een kortlo- Am EfecuPower pende lening van 63,4 miljoen Euro- Am Metal climax dollar komt van een bankconsortium, Motors dat eveneens onder leiding staat van Am Tel Tel First National City Bank. De Ex-Im Ampex Bank staat voor deze lening gedeelte- Armeo^sieei lijk garant. Het geld zal worden ge- Atlant. Richfield bruikt voor de aanleg van elektrici teitsleidingen uit de waterkrachtcen- Bendix trale in Inga naar het gebied van Sha- Sleel ba waar de kopermijnen van Zaire Burlington ind. zich bevinden. Can Pacafic Ry 1 elanese Chase Manhattan NED. FONDSEN IN NEW YORK 9-h,M!e sy'lem Kon. Olie noteerde Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont. Can Cont OU Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) ladasl. Sporen UUII. Obi. Mods 15 febr. 820.32 184.77 93.24 73.44 772.3 Eastman Kodak 19 febr. 819.54 183.69 92.70 73.50 774.5 First Nat City 20 febr. 831.04 186.59 92.50 73.31 774.2 Aand. Ubl. rot. H. L. Admiral Corp 15 febr 12.640 13.780 1.768 947 422 ÏS?'"7 Po" S 694 Am Standard 4gg Amsted Ind De Nederlandse binnenlandse levens- verzekeringmaatschapijen hadden eind 1972 gezamenlijk 26.4 miljard gulden belegd, wat totaal 1.55 mil jard aan rente en andere inkomsten opbracht. Na een kleine aftrek van rente over passiva betekent dit, een rentepercentage van 6.19 tegen.6.02 in 1971. Laat men de opbrengst der vaste eigendommen buiten beschouwing, dan blijkt de gemiddelde interest te zijn gestegen van 5.94 over 1971 tot 6.09 pet over 1972. Het hoogst was de gemiddelde opbrengst van de vaste ei gendommen (7.22 pet), gevolgd door die der hypotheken (7.11 pet). Effec ten leverden 5.34 pet op en leningen op schuldbekentenis 6.06 pet De ge zamenlijke beleggingsportefeuille groeide in 1972 met 2.3 miljard. In het verslag staat voorts onder meer dat er sinds 1973 in ons land 66 levensverzekeringmaatschappijen werkzaam waren. De Nederlandse le vensverzekeringmaatschappijen had den eind 1972 29.5 miljoen polissen uitstaan, waarvan 28.9 miljoen in Ne derland. Op alle polissen samen was een bedrag van 149.5 miljard verze kerd (eind 1971: 131.6 miljard). De! nieuwe verzekeringen van uitkeringen ineens (kapitaal-verzekeringen) en' van periodieke uitkeringen (rentever zekeringen) die in 1972 gesloten wer den, waren gemiddeld 31.391 groot. De begrafenisverzekeringen 1.200. Deze gemiddelde van nieuwe verzeke ringen zijn belangrijk hoger dan de gemiddelde verzekerde bedragen van de bestaande polissen, die resp. 13.506 en 331 bedragen. De omzet der Nederlandse levensver zekeringmaatschappijen (premie-inko men plus totale opbrengst van de be leggingen) bedroeg in 1972 4.5 mil jard tegen 4.06 in 1971, een stijging van 11.4 pet. 49'4 50% 12** 12% 43 43", 42% 43% 34% 35*4 27*4 27% 20% 21 25% 25% 43% 43% 10%© 11% 23% 24 51% 52% 4% 4% 25% 26% 22% 22% 06% 97% 24 H 24% 31% K 13% 13% 22 22% 50 gisteren - (32%). Unilever I 38%—39 (38%— 39), Philips róïefte 11%-U% <11%-11%) cn KLM $24% (1«& 19 febr 15.940 15.990 1.803 765 20 febr 11.670 15.000 1.756 885 56% 56% 17'i 18% 53 52% 24% 24% 17», 4 17% 29% 29% 21 21% 23% 23% 42% 43** 11% 11% 20 19% 44% 46% 55 Koersen in Montreal 15/3 18/2 Bovls 1.72 1.75 Dom Tar ft Chem 24% 25 Husky 20% 20% Net. Gas 9% 10 Mass Ferguson 16% 17% Nat. Resources Shell Canada 19% 19% Can Breweries Cetlo 1%2 Chadhourn Goth l-'5 Chase Select Fd oi-* Columbia Gas 20% Comlnco Cont. Telephone 5.38L 19% Fluor Corp 159% 160% 100% 102% 38% 38% 12% 12% 19% 19% 19% 18% 12% 12% 40% 40% 8.80 8.80 26% 26 36 34% 16% 1«% Gen Elecirlc Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Glrabel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insllco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can int Tel Tel 55% 56% 27% 27% 49% 50% 19»i 19% 24% 24% 129*4 129% 34 34% 16% 37 25 25% 22% 22% 18% 18% 8% 8% 231% 235% 25% 25% 37% 37% 46%e 46% 26*4 26% Llng-Lemco Vough Lltion Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougl Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind Al 12% 12»,4 33% 33% 14 14% Int Bank fur Ree Int Fis* Prag Int Paper (8 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 99%b 99%b 38 36% 42% 43 20% 20% - 24% 68 68% Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Garabl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell (UI Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun 01) Texas Gulf Texas lnst. Transamerfca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westinghouse El Wootworth Nat Can NY Cenir A North West R N Am Philips Co Occidental Petr Reliance Group Union Electr I'ni'ed Corps United Gas Western Bancorp 23*4 23% 3% 3% 82% 61% 40 40% 84% 84% 57 66'V 16H 16%' 35". 35% 45% 45% 38% 38% 27% 28% 90% 91% 81% 82% 33% 33 47% 47% '1 28% 101% 9% 24% 24 8% R% 39% 40% 13% 14% 21% 21% 16% 17% 9% 9% 68 68'4 19% 19% 1» %6I 15% 15% 8% 8'. 15% 15% 30 29%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17