ajan slikt dreigement weer in Een goede bank die geld wat langer voor u laat werken. de ABN Amnesty beschuldigt de Russen van woordbreuk Groene kaart'! overbodig n bijna heel West-Europa Stammenonlusten maken veel doden in Zuidafrikaanse mijn een goede grote bank Algemene Bank Nederland evechten in het idiase parlement arijs levert 50 ph ages aan Libië Executies in Iran Een goede bon voor spaarders. .£J Voorsprong van Heath groter Argentijnse kolonel wordt niet gedood Noren laten joodse veroordeelde vrij KWARTET DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 K13 RUZALEM. CAIRO, RYADH, ALGIERS. BEIROET (Reuter, AP, PI, AFP, DPA) De Israëlische minister van defensie, Mosje Da- n, die dinsdag nog meedeelde dat hij zich onder de huidige omstan- l0gheden niet meer als minister beschikbaar wil stellen en voorts dat premier Golda Meir een regering samen met de oppositio- Likoed zou vormen, of nieuwe verkiezingen uitschrijven, -is gis- ren na een onderhoud met Golda Meir wat teruggekrabbeld. Hij eft meegedeeld dat hij zijn besluit wellicht opnieuw zou kunnen zien. jan, die met zijn dreigement ken- ijk zijn positie wilde verbeteren, sinds de oktoberoorlog duidelijk ïgeslagen is, moest wel op zijn ri- ireuze uitspraak terugkomen, toen tend werd dat Golda Meir zo goed rond was gekomen bij haar forma- ■besprekingenmver een nieuw kabi- Als er een nieuwe regering ge- rmd wordt, waarbij Da jan niet van partij is, loopt hij het risico zijn itieke toekomst voorgoed te ver- ien. Dat was dan ook waarschijn- de reden dat Dajan gisteren zei hij alleen maar Golda Meir wilde pen bij de vorming van een ciali- die zij wenst. Uit kringen van de Religieuze Partij is verno- n, dat Dajan het met deze partij komen eens is, dat de westelijke Iifdaan-oever door Israël moet wor- behouden. nfccces is i, wijl Israël nog steeds onder de rsiok van de oktober-oorlog leeft, ardoor de interne verdeeldheid gro- dan ooit is geworden, probeert sident Sadat van Egypte met groei- al succes de onenigheden in het is he kamp bij te leggen. Nadat Libische president Khaddaffi ndag onverwachts in Cairo was ;ekomen en daar de volgende dag lofrede op Egypte had afgestoken, ls i de beide presidenten gisteren ;Hr Saoedi-Arabië geviogen. Doel van e reis is om de langdurige vete sen de zich revolutionair noemen de Khaddaffi en koning Feisal van Sa- oedie-Arabië bij te ieggen. In de Saoe- dische hoofdstad Ryadh hebben zij ook gesproken met de president van Noord-Jemen. Abdoel Rachman al - Iriyan. Vervolgens vertrokken Sadat en Khaddaffi voor een prelgrimstocht naar Mekka. Samen met koning Feisal zullen zij naar de Pakistaanse stad Lahore vliegen, waar vrijdag een isla mitische conferentie van start gaat. Philippica *"!W DELHI (Reuter. AFP) Com- inistische parlementariërs hebben iteren getracht het spreekgestoelte bestormen toen president Gin bij behandeling van de begroting het li »rd wilde voeren Zij zeiden hier mee te willen protesteren tegen de jjsstijgingen en het doden var stu- U iten door politie en militairen in staat Goedjarat. der leiding van studenten en on wijskrachten werd in Goedjarat se- begin januari gedemonstreerd een betere verdeling van de laarse levensmiddelen. Bij gevech- verloren 50 mensen het leven, afgevaardigden van de Congrespar- kwamen tussenbeide waarna zich vechtpartij voordeed die tien mi- en duurde. Enkele parlementariërs len op de grond na hun schoenen j,, zijn kwijtgeraakt en een vice-minis- ging bijna op de vuist met een te lt istander. ^der het roepen van tegen de rege- gerichte leuzen verlieten de com- listische afgevaardigden tenslotte gebouw. Daarop kon de president rede uitspreken. De betrekkingen tussen Algerije en Libië zijn niet zo best/President Bou- medienne van Algerije, die gewoon lijk niet al te spraakzaam is, heeft dinsdag een philippica gehouden te gen Khaddaffi en diens revolutionaire en Panararbische eenheidsstreven be lachelijk gemaakt. 'Khaddaffi heeft het steeds over zijn rc olutie. Wel, waar is die dan?', vroeg Boumedienne zich sarcastisch af. 'Hij heeft het voortdurend erover dat hij de olie heeft genationaliseerd. Maar dat heb ben wij al lang gedaan'. Boumedienne sprak tijdens een ope ningsplechtigheid van een conferentie voor regionale bestuurders. Het was zijn eerste openlijke reactie op de perscampagne, die de laatste tijd in Libië tegen Algerije wordt gehouden. Boumedienne vertelde dat Khaddaffi hem een brief 'vol beledigingen' had gestuurd. De twee presidenten zijn met elkaar in de clinch geraakt, toen Khaddaffi - zonder Boumedienne daar van op de hoogte te stellen - een unie met Tunesië probeerde aan te gaan, die inmiddels ook ook al weer op de lange baan is geschoven. Algerije en Marokko reageerden op de aankondi ging van die Libisch-Tunesische unie zeer afwijzend. Boumedienne vroeg zich af, waarom Khaddaffi 'ons voor de radio beledigt. Hij roept het Alge rijnse vplk op te rebelleren. Maar ik vraag u, rebelleren tegen wie? Het Algerijnse volk is baas over zijn ei gen lot' Palestij nen Zweefvlieger De Spek van Rijndijk bleek ook een hoogvlieger in zabt'.n. 'Kijk, kerel, een spaardeposito met oplopende rente, dat is wat ik zoek. En die luchtreklame van de ABN bracht me op een idee.'' Uitstekende gedachte, geachte zweef vlieger. U zet bijvoorbeeld f 1.000,-tvttst. De rente die u van de ABN krijgt, kan dan zelfs oplopen tot 8'/i%. Een aardige gedachte. Gustaf den Belle zit in de wieler sport. Z'n premies bij de bel brengt hij direct naar z'n ABN Spaardeposito" met opzegtermijn. Als hij die ronde bedragen bijvoorbeeld 6 maanden laat staan, krijgt Gustaf 5 rente aan het eind van de rit 'Een Tour hoef ik niet te maken, want de ABN is vlakbij'zegt Gustaf. Wat wil jemet650vestigingea 1 IROET (AFP, Reuter) Premier del-Salam Jalloud van Libië heeft Frankrijk een contract getekend d ir de levering aan Libië van nog a is 50 IMirage-jachtbommewerpers, zo ldt het Libanese blad AI-Hayat. gjinkrijk heeft in 1970 al ingestemd t de levering van 110 vliegtuigen, it a iliaanse parlement kijkt olieschandaal ME (DPA, Reuter) In Rome be- it vandaag een parlementair onder- naar de vraag of ook ministers of ■ministers steekpenningen hebben 'JJgenomen van oliemaatschappijen, uit twintig leden bestaande parle- itaire commissie gaat documenten 'jken, die de voorzitter van de Ita- nse Kamer van afgevaardigden, dro Pertini, ontvangen heeft van justitiële autoriteiten in Genua die met het olieschandaal bezighou- Volgens welingelichte kringen be en onder deze documenten copie- van brieven en chèques die begin e maand in Rome in beslag zijn omen. Jordanië zou nu voor de eerste maal bereid zijn de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) als de enige verte genwoordigster van het Palestijnse volk te erkennen, zo hebben goeilinge- lichte kringen in Lahore meegedeeld, waar een conferentie gehouden wordt van ministers van buitenlandse zaken van islamtisiche landen. Daarmee zou de weg geopend zijn voor een Pales tijnse staat op de westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook, na terugtrek king van de Israëlische troepen. Drie Palestijnse guerilla-groepen - Al Fa- tach, het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en het Arabische Bevrijdingsfront - heb ben in een werkdocument verklaard dat zij gereid zijn om in die gebieden een Palestijnse staat te stichten, op dat deze aan de Israëlische bezetting ontworsteld kunnen worden, zonder opnieuw in de handen van koning Hoessein van Jordanië te komen. Twee Brazilianen uit Argentinië naar eigen land ontvoerd GENÈVE (UPI) Het hoge commis sariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties onderzoekt berichten dat twee Brazilaanse vluchtelingen zijn ontvoerd uit Argentinië en overge bracht nasir Rio dc Janeiro, waar ze vervolgens gemarteld zouden zijn. De twee manrien, Joaquin Perez Cerveira (42) en Jaoa Batista Rita (26) ver dwenen op 6 december in Buenos Aires. Ze zouden in de Barao de Mes- quita-gevangenis in Rio de Janeiro zijn gemarteld. TEHERAN '(Reuter) Een vuurpele- ton van he*i Ira.tnse (vroegere Perzi sche) leger Sieeft zes mannen geëxecu teerd die d*or militaire rechtbanken waren veroordeeld wegens sabotage, moord, roof en tegen de staat gerichte activiteiten. Wier anderen waren ver oordeeld tot gevangenisstraffen tot maximum 15 jaar. ■rj Apotheker J.A.W. Kervel heeft een uitstekend recept. Je neemt lx per Sq2jaar een spaardeposito jmet vaste looptijd. 1 r-J,Stort daar een rond bedrag op van minimaal f 1.000,-. Dan ontvang je per jaar zelfs tot 9% rente. Een gezonde manier van sparen, nietwaar. De heer Jansen heeft deze advertentie ook gelezen. Weet hij nu alles over 'langer' sparen? Tuurlijk niet. Daarom is er de bon. Voor meer S' informatie J over 'lang' maar ook over'kort'sparen bij de ABN. Informeer mij over sparen by de ABN. Naam Adres Woonplaats- Telefoon. Ik heb gggj rekening bij de ABN. Adres bank In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. (en niet alléén voor spaarders) LONDEN (AP) De laatste Britse opiniepeilingen geven aan dat de steun waarop de conservatieven van premier Edward Heath bij de nationa le verkiezingen van volgende week zouden kunnen rekenen, groeit. Het Opinion Research Centre heeft bekendgemaakt dat bij de laatste opi niepeiling de conservatieven een voor sprong van zes procent op Labour hebben. Een voorsprong van zes pró- cent bij de verkiezingen zou beteke nen dat de conservatieven in het La gerhuis een meerderheid van onge veer 100 zetels zouden halen. Het La gerhuis telt 635 zetels. Volgens het laatste opinieonderzoek van het bureau stijgt de populariteit van de liberalen snel. Zij hebben elf zeels in het nu ontbonden Lagerhuis. LONDEN, MOSKOU (AP, Reu'ter, UPI) Amnesty International heeft gisteren de Sowjet-Unie ervan beschuldigd een internationale belofte te hebben geschonden door de schrijver Aleksander Solzjenitsin te verbannen. J BRUSSEL (ANP) Met ingang van 15 mei zal de con trole van de 'groene kaart', het verzekeringsbewijs voor Jlutomobilisten, aan alle EEG-grenzen vervallen zijn. Au- 50 tomobilisten kunnen dan de grenzen passeren zonder die lU1 kaart te moeten tonen. Dat heeft de Europese commissie n Brussel bepaald. iinds 1 juli 1973 bestond die regeling al voor de zies oude' lidstaten van de EEG, (West-Duitsland, Frankrijk, lie talie en de Bencluxlanden). Zc is nu dus uitgebreid ot de 'nieuwe' lidstaten, Engeland, Ierland en Dencmair- en. mmissie heeft bepaald dat de nieuwe regeling oolk »1 gelden voor de grenzen met Zweden. Xoorwege», inland. Oostenrijk en Zwitserland. Automobilisten u$l e EEG of uit die landen zullen dus ook per 15 mei aan e grens geen groene kaart meer behoeven te tonen. D«- ommissie heeft de lidstaten in de gemeenschap ven- ocht hun wetgevingen aan de nieuwe bepaling aan të nl 'assen. De opheffing van de grenscontrole is mogelijk gewordetö omdat de verzekeringsmaatschappijen van de betrokken landen in december 1973 overeengekomen zijn dat zij schadegevallen in hun land, veroorzaakt door een auto uit een van de andere landen, zullen behartigen. Om schadeloos te worden gesteld voor de schade die een buitenlandse auto veroorzaakte kan men zich dus voor taan wenden tot zijn nationaal bureau van autoverzeke raars. Men heeft geen beroep meer te doen op de maat schappij waarbij de vreemde auto in het thuisland ver zekerd is. ANDEREN Automobilisten uit nog andere landen dan de genoemde, moeten bij het binnenkomen van de gemeenschap een lijdelijke verzekering tegen burgerlijke aansprakelijkheid nemen. Tot nu toe liep de minimum-geldigheidsduur voor deze verzekeringen in de verschillende lidstaten sterk uiteen. De commissie heeft de lidstaten aanbevol- len vanaf 15 mei 1974 voor deze tijdelijke verzekeringen een termijn van tenministc veertien dagen aan te hou den. Die belofte was vervat in de internati onale overeenkomst inzake de politie ke rechten welke door Moskou was bekrachtigd in oktober. De Sowjet- Unie had toen volgens Amnesty Inter national ook andere landen aange spoord, haar voorbeeld te volgen. Dit was gebeurd op het wereldcongres voor de vredeskrachten, dat in Mos- kou werd gehouden. Met groeiende onrust heeft Amnesty kennis genomen van de praktijk van de Sowjet-Unie en andere landen om deportatie en het afnemen van het staatsburgerschap te hanteren als in strumenten ter onderdrukking van de politieke en godsdienstige vrijheid, zo luidt haar verklaring. Gisteren heeft mevrouw Solzjenitsin in Moskou te horen gekregen, dat zij en haar kinderen zich naar het bui tenland mogen begeven, zodra de ver eiste administratieve maatregelen vol tooid zijn. In principe zou zij ook de boeken en documenten van haar man mogen meenemen. Het kan echter nog vrij lang duren, voordat de admini stratieve maatregelen voltooid zijn. Bij het aanvragen van een paspoort moet nl. worden opgegeven, waar men schrijver verblijft. Bij (de vertraagde) aankomst van het Aeroflot-vliegtuig bleek de familie Solzjenitsin niet tot de reizigers te behoren. OSLO (AFP) Zwi Steinberg (30). één van de vijf joden die vorige maand tot gevangenisstraf veroordeeld zijn wegens medeplichtigheid aan de moord in juli 1973 op Ahmed Bou- chik (die ervan werd verdacht te be horen tot de organisatie 'Zwarte Sep tember'), is door de Noorse justitie 'voorwaardelijk' in vrijheid gesteld en bevindt zich nu in IsraëL De vier anderen zijn tot gevangenis straffen variërend van twee en een half tot vijf en een half jaar veroor deeld. Zij hebben beroep aangetekend. Steinberg kreeg een jaar, waarvan hij 220 dagen heeft uigezeten. BUENOS AIRES (UPI) Het onder grondse revolutionaire volksleger (ERP) in Argentinië heeft besloten af te zien van de aangekondigde executie van de ontvoerde kolonel Jorge Ibarza- bal. Vrijdag had het ERP gedreigd, de 1 zich blijvend gaat vestigen. Solzjenit- kolonel te zullen doden als het leger j sin heeft nog niet laten weten, waar geen inlichtingen zou verstrekken overdat zal zijn. twee vermiste guerrillastrijders van- deze beweging. Sindsdien heeft hetj leger laten weten dat dit tweetal niet; in arrest is en dat hun verblijfplaats, onbekend is. Het ERP is tevreden met. deze verklaring. WELKOM (UPI) Nachtelijke gevechten tussen mijnwerkers van Xhosa-stam en de Basotho-stam in de Zuidafrikaanse goudmijn in Welkom hebben aan 19 mannen het leven gekost. Bij de onlusten die met knuppels en messen werden uitgevochten, zijn 287 mensen ge wond. Baskische hongerstakers ontruimen kathedraal BAYONNE (AFP) De 37 politieki; vluchtelingen uit het Spaanse Baskerv- land, die al verscheidene weken eeia hongerstaking hielden in de kathedraal van de Zuidfranse stad Bayonne, heb ben gisteren deze kerk verlaten. Z'/j zetten nu hun actie voort in een tehu'ls voor r.k. geestelijken elders in de stad. I Ofschoon haar man geen Sowjetbur- ger meer is, had men mevrouw Solzje nitsin verzekerd, dat zij en haar kin deren dit nog wel zijn en ook als zo danig het land mogen verlaten. Men toonde haar op de paspoortbureau een verklaring van haar man, waarin deze te kennen gaf te willen dat zijn vrouw, zijn drie kinderen en zijn stiefzoon en zijn schoonmoeder, hem zouden volgen. Gerucht In Zürich ontstond gisteren het ge rucht, dat mevrouw Solzjenitsin met haar familie op weg was naar de Zwitserse stad. waar de verbannen Als gevolg van de onderlinge strijd is de produktie bij deze goudmijn van de 'Anglo-American Company', de grootste ter wereld vrijwel stil komen te liggen. De politie zegt de reden van de stam mentwist niet te kennen. De mijnwer kers zelf zouden geen verklaring wil len geven. 'Ik weet niet waarom ze el kaar doodslaan. De leiding weet het niet, en ik denk dat ze het zeli ook niet weten', aldus luitenant-kolonel Hendrik du Plessis, die het politieon derzoek naar de onlusten leidt. Volgens een woordvoerder van Anglo- American is er een eind gekomen aan de gevechten, maar de politie heeft nog versterkingen met honden en au tomatische wapens laten komen. Blan ken op het mijn-complex zijn gewaar schuwd voorlopig binnenshuis te blij ven. De maatschappij verwacht dat er volgende week weer normaal gewerkt zal worden. Van de in totaal 10.000 mijnwerkers bij de 'Welkom'-mijn zijn al 4.500 Ba- sotho's vertrokken naar hun land, het onafhankelijke Afrikaanse staatje Le sotho, en meer dan 400 hosa's zijn naar hun thuisland, Transkei, terug gekeerd. De politie zegt dat alle bo men op het mijn-terrein waar de Afri kanen wonen al zijn omgekapt om knuppels en aangepunte stokken van te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13