Washington begint 'nieuwe dialoog' met Latijns-Amerika Als uw hart u werkelijk ter harte gaat Eerste Romantisch Festival Arnhem met accent op onbekendi onder verzekering Hemelglobe voor 19.000 gulden Rotterdams Philharmonisch weer onder Yuri Ahronovitch Enthousiaste pers Geruchten over contantzegels vals Popspecialisten zoeken nauwere samenwerking voor Vonk Becel, goed voor hart en bloedvaten 'Gedicht': nieuw poëzie-tijdschrift TOOOT/KmiiRTET DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 BINNENLAND Til/ door Ernesto Mendoza In de Mexicaanse hoofdstad Mexi- co-city begint vandaag een confe rentie van Latijnsamerikaanse ministers van buitenlandse zaken met hun Amerikaanse collega dr. Henry Kissinger. De VS willen met de Latijnsamerikaanse landen tot een 'nieuwe dialoog' komen. Maar verwacht wordt dat de dis cussies sterk beheerst zullen wor den door oude grieven die de La tijnsamerikaanse landen jegens hun grote noorderbuurman koes teren. Dr. Kissinger, die kennelijk goed van het verleden op de hoogte is. heeft zijn goede bedoelingen al getoond door met Panama een basisovereen komst te tekenen. Vorige week werd een akkoord gesloten over de toekom stige zeggenschap over het Panama-ka naal, dat in 1903 bij overeenkr mst voor onbepaalde tijd onder Ameri kaans oppertoezicht was geplaatst. On der het nu gesloten akkoord, dat de basis moet vormen voor toekomstige onderhandelingen over een nieuw Pa namakanaal-verdrag, wordt de Ameri kaanse controle over het kanaal aan een tijdslimiet gebonden. Met het ak koord lijkt het einde te naderen van een conflict, dat ondanks tien jaar van onderhandelen onoplosbaar leek te zijn. Kissinger zei tijdens de onderteke ningsplechtigheden dat hij hoopte dat met dit akkoord een nieuw tijdperk kon worden ingeluid in de geschiede nis van de Amerikaans-Latijnsameri- kaanse betrekkingen. 'Ik ben vandaag hier', zo zei Kissinger', om u namens onze president te vertellen dat wij ons nu volledig hebben verplicht tot een belangrijke inspanning ten dien ste van de opbouw van een vitale sa menleving op het westelijke halfrond.' Interventies De VS en Latijns-Amerika hebben langdurig in een haat-liefde verhou ding geleefd. Washington is door haar zuiderburen meermalen van interven tie en verwaarlozing beschuldigd. Amerikaanse kanonneerboten hadden de gewoonte binnen de territoriale wateren van Latijnsamerikaanse lan den te patrouilleren. En het is minder dan tien jaar gele den dat Amerikaanse mariniers op de Dominicaanse Republiek zijn geland. Nixon, die in 1958 tijdens een rond reis door Latijns-Amerika door een menigte in Caracas met stenen werd bekogeld, heeft nadat hij president werd de Amerikaanse politiek jegens het subcontinent 'op een laag pitje' gezet. Sindsdien zijn de Amerikanen ervan beschuldigd dat zij Latijns-Ame rika verwaarlozen. Maar nadat vorig jaar de Chileense regering van Salva dor Allende door het leger omver werd geworpen kwamen de oude ver moedens van Amerikaanse inmenging opnieuw naar boven. Top in Mexico Kissinger die zich deze turbulente his torie goed bewust was, liet in Panama dan ook weten dat de VS niet naar de conferentie in Mexico-city zouden ko- door Jac Lelsz ARNHEM Bij liet eerste Romantisch Festival Arnhem, dat v 14 mei tot en met 12 juni in de Gelderse hoofdstad wordt gehc den, naar men hoopt als een begin van een traditie, waarvo ;te Indianapolis in de Verenigde Staten model staat, zullen de accede ten voor een belangrijk deel op het onbekende werk komen liggen. Deze fraaie hemelglobe' gemaakt door Ger. en Leon Valk in Am sterdam 1759 is een pendant van een gelijkvormige aardglobe. Het stel bracht dinsdagmiddag op de kunstveiling Max van Waay te Am sterdam 19.000op. door Piet Veenstra ROTTERDAM De uit Rusland afkomstige Israëlische dirigent Yuri Ahronovitch, die vorige week zijn Nederlands debuut maakte, was dinsdagavond en woensdagavond opnieuw te gast bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Men was benieuwd of deze van de muziek bezetene in werken van Boieldieu en Betehoven dezelfde sterke in druk zou maken als vorige week tijdens een geheel Russisch program. Van een onzer verslaggevers BADHOEVEDORP De geruchten dat de zogenaamde zilvercontantzegels niet meer bij de winkeliers tegen geld inwisselbaar zijn, zijn uit de lucht ge grepen, zei directeur W. L. de Groot van het zegelbedrijf ln Badhoevedorp. Hij zei het Nieuws van de Dag te Am sterdam, dat maandag 18 februari dit bericht bracht, esn proces aandoen. De heer De Groot verwijt de krant zijn eer en goede naam te hebben aangetast door te schrijven dat hij 'de benen heeft genomen naar Frankrijk' en 'onvindbaar' was en dat door fi nanciële moeilijkheden de contantze gels niet meer inwisselbaar waren. 'Door deze aperte onjuistheden is gro te onrust onder het publiek en soms ook onder de winkeliers ontstaan on hebben we grote schade geleden', al dus de heer De Groot. Weliswaar staat de drukkerij van de zegels, Le grand en Partners in Nijmegen voor een faillissement, maar dit is van geen invloed op de financiële positie van het Zllvcrcontant-zegelbedrijf. 'Mijn bedrijf ls levenskrachtig, alle zegels zijn ten volle gedekt en wat wordt aangeboden, wordt uitbetaald', zegt de heer De Groot. In een brief aan het Nieuws van de Dag verzoekt hij de journal'st, verantwoordelijk voor de publikatie van maandag, te onderwerpen aan een uitspraak van de Raad voor de Journalistiek. HAARLEM Tussen de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV (VNU) Muziek Expres BV te Den Haag en de Paul Acket Organization BV te Den Haag zijn besprekingen gaande om een mogelijke samenwer king te onderzoeken. Muziek Expres is uitgeefster van de maandbladen Muziek Expres en Pop-foto, terwijl de Paul Acket Organization BV onder meer organisator is van internationale pop- en jazzconcerten. Overeenkomstig de fusiegedragsregels van de Sociaal Economische Raad zijn de overheid en de vakorganisaties ingelicht, zo zegt de raad van bestuur van de VNU. men om de Latijns-Amerikaanse lan den een Amerikaans programma op te leggen. Maar zowel Kissinger als La tijnsamerikaanse diplomaten hebben gewaarschuwd niet al teveel van de top in Mexico te verwachten. De con ferentie is bedoeld de basis voor de toekomst te leggen, aldus Kissinger. En volgens Latijnsamerikaanse diplo maten die de top in Mexico-city voor bereiden, is de conferentie de eerste van een reeks en de start van de 'nieuwe dialoog* tussen de VS en hun zuiderburen. De diplomaten zeiden echter groot belang te hechten aan het feit, dat Latijns-Amerika zich bij deze zeldzame gelegenheid met één stem tot de VS zal richten. De besprekingen zullen nauw gebon den zijn aan acht punten, die vorig jaar november in Bogota (Colombia) zijn uitgewerkt op een bijeenkomst van Latijnsamerikaanse ministers van buitenlandse zaken. Deze punten wa ren: ontwikkelingssamenwerking, dwingende economische maatregelen, de Panamakanaal-kwestie, het inter- Amerikaanse systeem, de multinatio nale concerns, de overdracht van tech nologie, de betrekkingen tussen de VS en Latijns-Amerika en de hervorming van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) Op verzoek van Kissinger zijn twee andere punten de energiecrisis en de wereldsituatie aan de agenda toegevoegd. Peru staat ook vooral met de eis de grote (Amerikaanse) multinationale ondernemingen in de greep te krij gen. Peru eist een drastische herzie ning van het inter-Amerikaanse systeem. Het wil een eind aan de Amerikaanse economische repressail- les, die landen welke erdoor worden getroffen kunnen lamleggen. Ook eist Peru de nationalisatie van Amerikaan se bedrijven en is het land voor het inbeslagnemen van Amerikaanse vis sersschepen, die zijn opgebracht we gens vissen binnen de territoriale wa teren. Panama was een van de voor naamste medestanders van Peru. Maar dit land lijkt door Kissingers akkoord verzoend te zijn, ook al wordt ver wacht dat Panama de kanaalkwestie op de conferentie opnieuw aan de or de zal stellen. genoot van de VS is, wil eveneens dat de OAS wordt hervormd. Argentinië, Venzuela en Colombia, de enige enigszins democratische staten in Latijns-Amerika zijn onderling ver deeld, Argentinië, dat ligt ingeklemd tussen staten met een militair be wind, heeft zijn linkse koers omgebo-' gen tot een politiek van vriendschap jegens de VS. Er wordt niet verwacht dat Argentinië de top van Mexico zal gebruiken om radicale eisen aan Was hington te stellen. Venezuela en Colombia streven even eens naar goede betrekkingen met de VS. De Venezolanen zijn binnen La tijns-Amerika enigszins in het isole ment gedrongen nadat zij de prijzen van hun aardolie drastisch hebben verhoogd en weigeren de olieprijs te verlagen voor hun zusterlanden op het subcontinent. Voor Mexico zijn de economische pun ten op de agenda bijzonder belang rijk. Als directe buurman van de VS voelen de Mexicanen het zware econo mische gewicht van Amerika, dat tweederde van de Mexicaanse buiten landse handel absorbeert. Maar vorig jaar heeft Mexico wetten aangenomen om buitenlandse investeringen en overdracht van technologie (meest uit de VS) onder controle te houden. Mexico wil dat zijn positie op de con ferentie wordt bekrachtigd. Militaire regiems Het resterende deel van Latijns-Ame rika wordt beheerst door militaire re gimes, zoals Brazilië, Bolivia, Uruguay, Paraguay, Ecuador en Chili. Al deze landen zijn sterk geïnteresseerd in Amerikaanse investeringen en hulp. Maar Brazilië, dat de machtigste bond- ADVERTENTIE Moderne mensen hebben moderne ver zekeringen. U wilt natuurlijk weten waar u aan toe is? U heeft groot gelljkl Bij onze schadeverzekering maatschap pijen "Stad Rotterdam" en "Woudsend wordt "onderverzekering" niet toegepest bij waardevaste verzekering ven uw woon huis of winkel en bi] de klimmende In boedelverzekering. Normale premies en een schaderegeling die naast het ontbreken van onderverze kering 20*/# gratis extra dekking bij totaal verlies geelt als dat nodig is; en nog veel Dat 'kan uw assurantiebemiddelaar u allemaal haarfijn uitleggen. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV Export naar VS Dan zijn er nog de centraal-Ameri- kaanse landen: Guatemala, Honduras, Nicaragua, El Salvador en Costa Rica. Deze landen zijn sterk afhankelijk van de export van bananen, koffie vlees en katoen naar de VS. Zij zullen al blij zijn als Washington hen rede lijke en stabiele prijzen voor hun ex- portprodukten garandeert Het betekent dat de landen van La tijns-Amerika ondanks de frustraties die de Amerikaanse politiek in het verleden heeft gewekt, door tegenge stelde economische en politieke belangen, onderling verdeeld zijn. Kissinger zal hierdoor op de onder handelingen in Mexico-city zijn over- leg vanuit een sterke positie kunnen voeren. Cuba Niet op de agenda staat de hervatting van de betrekkingen met Cuba. Maar Latijnsamerikaanse diplomaten in Mexico-city hebben verklaard dat deze kwestie door elke minister op de con ferentie naar voren kan worden ge bracht De Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) heeft in 1964 een boycot tegen Havanna uitgevaardigd. Als re den werd toen opgegeven dat Cuba guerrilleros steunde, die de regering van Venezuela ten val wilden bren gen. Voorstanders van herstel van de betrekkingen met Cuba menen dat de situatie sindsdien is gewijzigd en dat Havanna niet langer exporteur is van revolutie naar het Latijnsamerikaanse vasteland. Argentinië en Peru trekken zich al niets van de boycot aan. Mexi co heeft nooit met Cuba gebroken. Chili hervatte onder Allende de be trekkingen met Cuba, maar de junta maakte daar na de coup weer een eind aan. Cuba zegt zelf niet bereid te zijn toe te treden tot de OAS in de huidige vorm. Volgens Cuba is de OAS een 'koloniaal departement' van de VS en Castro wil alleen met de Amerikanen praten nadat zij het handelsembargo tegen Cuba hebben opgeheven. Peru De krachtigste oppositie tegen Kissin ger op de top van Mexico-city wordt van de zijde van Peru verwacht Peru heeft een 'nationalistisch revolutio nair" militair bewind dat zelfs heeft voorgesteld een Latijnsamerikaanse organisatie zonder de VS te stichten. Ernesto Mendoza is correspondent van het Britse persbureau Reuter in La tijns-Amerika. SAN FRANCISCO De jonge Neder- land se dirigent Hans Vonk (31) heeft in San Francisco onverwacht acht conoerten van de ziekgeworden diri gent van het San Francisco Symphony Orchestra, Josef Krips, moeten over nemen. Het is een groot succes gewor den. 'Hans, Vonk heeft een uitstekend Amerikaans debuut gemaakt' zo schre ven ae kranten in en om San Franci sco.' Hij is een maestro die meetelt, met een nog niet geheel ontwikkeld, maar besMst indrukwekkend talent. Hij is een precieze en zeer muzikale dirigent Hij heeft stijl en volgt zeer bewust zijn eigen wil. Men zal nog meer van hem horen'. Aldus de Ame rikaanse pers. De indrukd ie Vonk maakte was zo groot dat hij onmiddellijk weer is ge vraagd voor acht concerten volgend jaar met hetzelfde orkest. 'Het is een waanzinnige tijd geweest' zei Hans Vonk. 'Ik heb maar vier re petities kunnen houden en moest in één week vijf concerten in Nederland afzeggen. En bovendien was dit Ame rikaanse optreden mijn internationale debuut Waarom de kans op hem Behalve in San Francisco heeft Hans Vonk ook concerten gegeven in San Rafel, Cupertino, en in de Universi teit van Califomië, in Berkeley. Het openingswerk was wel van Russi sche makelijk, te weten het symofo- nisch gedicht 'Stenka Razin' van Gla- zoenof. Hier speelde het enseble weer hevig geïnspireerd door de druk geba rende dirigent met de aantekening, dat in sterke gedeelten de controle over de klank wat verloren ging als gevolg van te overheersende koperbla zers. De begeleiding van het Harpconcert van Boieldieu bleek degelijk voorbe reid: Ahronovitch dirigeerde opval lend sober men kreeg enigszins de in druk, dat dit niet bepaald zijn muziek was) maar het resultaat was een joed aangepast accompagnement van het spel van Teresa Rieu, harpiste van het orkest Haar ritmische, veerkrach tige en technisch verzorgde vertolking werd gekenmerkt door muzikale zeg gingskracht en stilistisch inzicht. Te recht kreeg deze weergave een warme bijval. Alle goede bedoelingen en emotionele bewegingen van de orkest leider ten spijt kreeg Reethovens ze vende, die na de pauze op het pro gramma stond, een nogal onbeheerste verklanking' niet alleen door de sterk opgevoerde tempi in de snelle delen, maar evenzeer doordat ook her de koperseleotie de andere groepen ;n de sterke passages overspeelde, met een vaak ondoorizchtige totaalklank tot gevolg. Dan toch liever een meer uitgebalan ceerde en minder 'wilde' Beethoven, zoals die een tijd geleden door het zelfde orkest onder Gennadi Rozjdest- wensky werd uitgevoerd. Dit geldt met name ook voor het mu zikale gedeelte, waarbij het Gelders Orkest onder leiding van Leo Drie- huys een belangrijke rol speelt. Ge hoopt wordt dat de partituren die uit Indianapolis moeten komen, op tijd zullen zijn want voor de zeven geprogrammeerde concerten zijn - nog buiten die met de solisten - 21 repeti ties nodig. Solisten hierbij: Aaron Ro- sand (viool), Jaseha Silberstein (vio loncel), Frank Cooper en Jorge Bolet (beiden piano). Het is eigenlijk eerstgenoemde solist, Aaron Rosand, die Arnhem heeft geïnspireerd tot een dergelijk roman tisch festival, dat men buiten Indiana polis nog nergens in de wereld vindt. Rsand speelde in '71 in de Gelderse hoofdstad het tweede vioolconcert van Max Bruch, wiens omvangrijke oeuvre grotendeels in het vergeetboek is ge raakt. Bij die gelegenheid vertelde Rosand over het romantisch festival in Indianapolis, waar meestal stukken worden gespeeld, die in de handboe ken niet worden genoemd. Reden waarom hij dan ook niet kwam met werken van bijvoorbeeld Beethoven, Tschaikowsky, Brahms enz. Arnhem is een cultuurstad. Het 'Gelders Haagje' denkt ook dat het nog genoeg romantisch bloed i de aderen heeft, en daar de romantiek tegenwoordig weer grote belangstel ling geniet, acht het voldoende ter men aanwezig een romantisch festival te organiseren en dat dan in Arnhem zelve. Premières Muzikaal zal Arnhem, naar is meege deeld, met voor Nederland bijna alle maal premières komen. Het Gelders Orkest oJ.v. Leo Driehuys geeft op 22, 24 26 en 28 mei orkestconcerten en op 23, 25 en 27 mei salonconcer; ten, met medewerking van de reeds genoemde solisten. Andere muzikale elementen zijn: een concert van het Nationaal Jeugd Orkest, van het Gel re's Kamerkoor en van 500 zangers en zangeressen, die o.l.v. Leo Pappen- heim met medewerking van het Over ijssels Symphonie Orkest en de solis ten Erika Köth en René Kollo operaf ragmenten brengen. Maar da is het al 12 juni, de slotmanifestatie van het romantisch festival. Vóór die tijd vermeldt het program ma nog vele andere zaken, waarbij niet alleen professionals maar ook amateurs worden ingeschakeld. Binnen een entourage van muziek en Bengaals vuur biedt de 100-jarige Arnhemse Lagere Technische School het gemeentebestuur op 14 mei een aantal romantische silhouetten aan voor het cultureel centrum De Koren beurs. Op 15 mei wordt in de biblio theek een expositie 'Literatuur uit de Romantiek' aangevuld met poëzieal bums enz. geopend. Eveneens op 15 mei in de Stads schouwburg een gratis volksvoorstel ling van Herman Haijermans 'Uit- ADVERTENTIE We zitten teveel. We rokerwneer dan goed voor ons is. We leven vaak te gespannen. En door veranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen we eraan doen? Meerbewegen.Spanningen vermijden. Minder roken. En vooral: verstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten in onze dagelijkse voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer - ook jongere - mensen hebben een te hoog cholesterol gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol is een vetachtige stof die zich afzet in de bloedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur- hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart- en vaatziekten betekenen. Daarom is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Als u dan ook maar verstandiger gaat eten. En er voor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijkte vervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voor de koffie. En Becel Dressing, voorsla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn hart en bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf voor meer informatie over i voedingsvetten naar: Postbus 37, Rotterdam. komst' door theater, waarvodi, kaartjes bij de warme bakkers I* k gen zijn. Een derde evenement dp 15de mei vormen de sprookje* i »ei Andersen in het Theater aan de E door Theater. Ipe Een belangrijk punt is ook de in! d nationale uitwisseling van Europftio toneelscholen, waaraan behalve van Arnhem, Amsterdam en Miko tricht de London Academy of Mt da and Dramatic Art, de Max Reinha i I Schule te Wenen en de Staatstheal Academie te Warschau deelnem je Eind mei worden door de tonelis uit Londen, Wenen en Warschau, gewisseld met Nederlandse voor ok lingen, stukken opgevoerd resp. Fry, Nestroy en Wyspianski. Andere programmapunten Specta Coupé door Conservatorium en Dai sb cademie uit Arnhem, de Nederlan première van de Hongaarse film 1 an mantica', een toneelconcours voor derse amateurverenigingen, een t toonstelling Nederlandse Romantls Schilderkunst in het Gemeente; a seum, beiaardconcerten, een roma ,e sche filmnacht in Park Sonsbeek, gelbespelingen, en een romanti programma van The New London 1 let. In het kader van het hoofds - alternatieve romantische teksten op 31 mei o.m. het Cabaret Drs. opdraven. Arnhem heeft voor het festival K symbool van de romantiek, de blai ;y bloem, ontleend aan de Duitse sch in; ver Novalis, tot de zijne gemaakt, onbereikbare blauwe bloem in oneindige schoonheid roept het lie( ke op, heeft de fantasie tot voedi%01 bodem en doet het verleden herle Be De gevoelige kunstenaar geeft de js ratuur, de schilderkunst, de muz nieuwe krachtige impulsen'. S1 dt ji AMSTERDAM 'Gedicht' naam van een nieuw poëzie-tijdschi Zl{ Het is een goede gedachte van ui verij De Bezige Bij dit tijdschrift de markt te brengen, moge het fl( g ren. Gelezen de beginselverklare zin: 'Gedicht vertegenwoordigt g stroming in de Nederlandse lettel maar wil poëzie brengen van go kwaliteit of wat de redacteur d|- voor aanziet', zal het tijdschrift der woekeren dan bloeien. Behalve gedichten van o.a. Hamel j Teister, Schuur. Elburg, Gelderb bevat GEDICHT een essay van J ll van den Berg over de poëzie van laatste jaren, en een aardig interv met Jacob Groot. Van den Berg dor het voorkomen of er mensen zijn is geïnteresseerd zijn in zijn particuli 't meningen en die niet in de gtf" hebben dat hij zijn noemer 'Het t mantisch verscheidene' voor het taaioverzicht nauwelijks waarna Hij lijdt aan het euvel dat hij a ren verwijt, nl. niet te definiëren hij onder 'romantisch' verstaat. j, DICHT bevat ook advertenties was t uitgevers hun poëziefonds aanbeve Merkwaardig aan GEDICHT, dat uitgeverstijdschrift is, is dat het |g stand is gekomen in samenwerk met het Prins Bemhard Fonds. samenwerking zal wel op het finan j le vlak liggen. Kunnen nu and,,: tijdschriften ook aankloppen bij Fonds? aGedicht'. Driemaandelijks tijdscb H voor poëzie, onder redactie van f co Campert Nr. 1, januari 1974. pag., 7.50. Rutten maakt film over Breitner AMSTERDAM Gerard Rutten een film maken over de schilder orges Hendrik Breitner. Deze t beeldkleurenfilm wordt volgend bij gelegenheid van het 700-jarig staan van Amsterdam, de stad Breitner onuitputtelijk inspires uitgebracht door City-Filmverhua drijf. Gerard Rutten en Simon Koster ben het scenario en het draaiboek gewerkt onder de titel 'Het geteke leven van Breitner'. Aan het draaiboek werkten ook ded ichter Gerrit Kouwenaar en Breitner-kenners A. B. Osterholt Huub Gleerum. De muziek wordt componeerd door Harry Bannink de produktieleiding is in handen Nol Bollongino. De film zal ook in het buitenl worden uitgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12