willen waar »or hun geld Nieuwe kabinet in Saigon lijkt erg veel op het oude Spiro Agnew maakte dure snoepreisjes „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel )r Aleksander Solzjenitsin voortsetting vredesinitiatief bij voortduring olieboycot fcWiABfEET DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 SAIGON (UPI, Reuter, AP) Het nieuwe Zuidvietnamese kabinet lijkt verdacht veel op het oude dat president Thieu zater dag naar huis had gestuurd naar men zegt onder druk van de Verenigde Staten, die een kabinet met een bredere basis wensten. Onder de 'nieuwe' minister bevindt zich geen tegenstander van Thieu. Wel is er een nieuwe functie geschapen voor een vice-premier, die toezicht moet houden op de gehele tegering 'om de slechte dingen uit te roeien en er voor te zorgen, dat alleen goede za ken worden uitgevoerd. Hiermee is be last de oud-generaal Tran Van Don, 'n van de leiders van de staatsgreep te gen president Ngo Dinh Diem in 1963. Alle leden van het kabinet hebben in één of andere hoedanigheid Thieu ge diend sedert diens verkiezing in 1967. Tran Thieu Khiem blijft premier en minister van defensie. Ook Voeong Van ac is gehandhaafd als minister van buitenlandse zaken. Er zijn nu 17 in plaats van 19 ministers, maa- vijftien leden van het kabinet zijn gehand haafd, van wie twaalf op hun oude post Thieu wil een programma van vier punten uitvoeren: consolidatie van de nationale veiligheid, uitbreiding van de economische produktie, hervorming van het bestuursapparaat en zuivering van de maatschappij. Intussen hebben Zuidvietnamese strijd krachten een vijfde eiland bezit in de omstreden Spratly-archipel in de Zuid- Chinese zee. Ongeveer dertig man schappen landden op het eiland, ter wijl Zuidvietnamese oorlogsschepen in de omgeving patrouilleerden. De Fi lippijnen hebben Saigon voorgesteld, onderhandelingen te beginnen over het geschil om de in totaal elf eilanden. Cambodja Het.Cambodjaanse regeringsleger heeft in de strijd tegen de opstandelingen van de Rode Khmer ten noordwesten van Phom Penh aanzienlijke winsten geboekt Aan het zuidelijk front heb ben zich geen veranderingen in de si tuatie voorgedaan. Verscheidene bataljons van de Rode Khmer met in totaal ongeveer 1.200 manschappen hebben een poigng ge daan om vanuit een lijn van vijfüen kilometer ten westen van de hoofdstad op te rukken. Volgens het opperbevel werden zij echter tegengehouden. De reegringstroepen zouden bij de ge vechten van het afgelopen weekeinde zelfs drie dorpen hebben heroverd. Aan het front ten zuiden van de hoofdstad, van waaruit de afgelopen weken de zuidelijke sektor van Phnom Penh werd beschoten, doet het rege ringsleger nog steeds pogingen door te dringen tot de linie van de Prek Thnot-rivier. Uit posities ten zuiden van deze linie beschieten de Khmers de Cambodjaanse hoofdstad. ADVERTENTIE voor dezelfde stroomkosten MOSKOU APDe Russische schrijver Aleksander Solzjenitsin heeft voordat hij vorige week zijn land iverd uitgezet een essay in omloop gebracht, dat vermoedelijk liet laatste werk is dat hij in de Soivjet-Unie heeft geschreven. De inhoud van het werk *Leef niet met leugensis gericht aan het volk van de Sowjet-Unie. Nu Solzjenitsjin niet meer in eigen land mag leven en werken is de betekenis van zijn essay op langere termijn ivellicht van groot belang met name omdat hij zijn landgenoten oproept tot geweldloos verzet tegen deleugenHij roept zijn landgenoten op tot een gematigde vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid, en somt daarvoor een reeks gedragsregels op. BALTIMORE (AP). —Spiro Ag new, de voormalige Amerikaanse vice-president, heeft tenminste 250.000 dollar aan belastinggelden uitgegeven om zijn golf-vakanties te kunnen financieren tijdens- zijn ambtsperiode. Dit heeft het Ameri kaanse dagblad. Baltimore Sun ont huld. De correspondent van het blad in Washington schrijft dat Agnew in de periode van 4,5 jaar als vice-president minstens 21 reis jes heeft gemaakt naar Palm Springs in Californië, het Mekka van de golfsport. Volgens de cor respondent kostte elk golf-reisje 11.000 dollar. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft laten weten dat veel van Agnews reisjes deel uitmaak ten van conventies of verkiezings campagnes en dat dit door de rege ring werd betaald. Volgens de Bal- timore Sun kwamen in Agnews reisschema ook talrijke reisjes voor naar de Maagdeneilanden, waar hij een huis heeft, naar Flo rida, West Palm Beach, Jamaica en andere oorden met een lieflijk kli maat en een genoeglijke omgeving. Blijkens een recente Gallup-peiling is president Nixon in vergelijking met de vorige maand iets minder impopualir geicorden in de VS. Bij de vorige peiling vónd 26 procent van de ondervraagden dat Nixon het goed doet Nu was dit met twee procent gestegen tot 28 pro cent. Van de ondervraagden vond 49 procent dat Nixon niet moest af treden en volgens 51 procent moet hij niet door het Congres worden afgezet. Hiertegenover stond 42 procent van de ondervraagden, die vond dat Nixon als president moet vertrekken en 38 procent die vond dat hij moet worden ontslagen. aan het Syrisch-Israëlische front Ter wijl de Russen tot voor kort nog druk op de Syriërs uitoefenden om met een lijst van de Israëlische krijgsgevange nen te komen (één van de belangrijk ste Israëlische voorwaarden om over de troepenscheiding te spreken)', en zelfs dreigen him wapenzendingen naar Syrië te stoppen, zouden zij nu lang niet meer zo gebrand zijn op een snelle interim-regeling aan het Syri sche front. Moskou zou zich momen teel veel meer bezig houden met de vertegenwoordiging van de Palestij- nen bij de vredesconferentie van Genè- ve in een later stadium, één van de meest controversiële punten tussen de Arabieren en Israël en tussen de Pales- tijnen onderling. De Russen zouden in dit onzekere stadium niet al te veel druk op Syrië en Irak willen uit oefenen, aangezien deze twee Arabi sche staten de meest pro-Russische zijn. Israëlische genietroepen hebben giste ren de installaties op het militaire vliegveld Fayid op de oostelijke Suez- kanaal-oever vernield. Daarmee is de laatste fase begonnen van de Israëli sche ontruiming van de oostelijke ka naaloever, die donderdag voltooid zal zijn. De Israëli's hebben tot dusver on geveer tweederde van de 1500 vierkan te kilometer veroverd gebied op de oostelijke oever ontruimd. De Syrische regering heeft alle bases van Palestijnse guerrilla-organisaties in de omgeving van de Syrisch-Israëli sche bestandslijn opgeheven en ver plaatst naar gebieden ten noorden van Damascus. Dit meldt het Libanese weekblad. Al Moestaqbil, dat 'welinge lichte' verzetskringen' aanhaalt In die rekening houdt met onze inte- rente lafheid, die al diep geworteld is. Het is veel gemakkelijker (zelfs dit te zeggen is gevaarlijk) dan het soort burgerlijke ongehoorzaamheid waar Gandhi een voorstander van was. Onze weg is bewust geen steun te geven aan leugens over welk onder werp dan ook! En als we eenmaal inzien waar de grenzen van de on waarheid liggen (ieder ziet die op zijn eigen manier), dan voert onze weg van die verkankerde grens van daan. Als we niet de dode beende ren en botten van de ideologie aan elkaar lijmden, als we geen rottende vodden aaneen naaiden, iouden we. verbaasd staan hoe snel de leugens tot hulpeloosheid zijn gedoemd en verdwijnen. Dat wat naakt zou moe ten zijn, zou dan werkelijk naakt aan de hele wereld verschijnen. Laat ieder van ons dan in zijn bang HEF NIET IET LEUGENS' i een tijd dat we zelfs niet -A te fluisteren. Nu schrij- lezen we Samizdat (on- ndse pers - red.) en soms, bijeenkomen in de rook- van het Instituut van We- ippen, klagen we openlijk elkaar: wat voor streken ie met ons uit, en waar ze ons naar toe? Onge- I ophakkerij over succes- |de ruimte, terwijl thuis ten vernietiging heersén. onbeschaafde regimes gesteund. Burgeroorlog angewakkerd. En roeke- dpbben wij Moa Tse-toeng ioedigd (ten koste van en wij zullen het zijn ;en hem ten oorlog ge- orden, en zullen moeten er ook maar één ma- daaraan te ontkomen? •rechten wie ze maar willen, ippen gezonde mensen in in- - altijd zij, en wij zijn De situatie heeft bijna tepunt bereikt. Nu al zijn .jffen door een universele %e dood en de lijflijke dood lang op zich laten wachten en onze kinderen verteren, iet als voorheen glimlachen lafhartig en mummelen we «fenoerde monden: maar wat c we doen om het tegen te We hebben er de kracht zo hopeloos ontmenselijkt, jbereid zijn om voor het ka- voedsel van vandaag al Wipes, onze ziel en aller gen van onze voorgangers en voor onze nako- n op te geven als ons ar bestaan maar niet ver wordt. We missen flinkheid, enthousiasme. We vrezen de universele nucleaire zijn niet bang voor een 'ereldoorlog (we hebben ons in het zand gestoken). We in maar bang voor daden jerlijke moed. alleen maar bang om achter bij de kudde en alleen een doen. En plotseling komen le ontdekking dat we zonder pod zitten» zonder verwar- d zooder een registratie voor dl politiek geïndoctrineerd, en dezelfde manier werd het ejeprent gemakkelijk te leven, »n zal alles voor de rest van pien goed gaan: je kunt niet rakilieu en je maatschappelijke vpigheden ontsnappen. Het al- leven bepaalt de bewust- hebben wij er mee te ma- kunnen er toch niets aan en we echter wel degelijk alles! Maar om ocs zeker te voelen, liegen we tegen onszelf. Want zij zijn het niet, aan wie alles te wijten is. Wij zelf zijn het, alleen wij! Men kan daar tegen inbrengen: maar je kunt toch alles denken wat je wilt Onze monden zijn gekne veld. Niemand wil naar ons luiste ren, en niemand vraagt ons iets. Hoe kunnen we ze dwingen te luis-- teren? Het is onmogelijk hen van gedachten te doen veranderen. Geen verkiezingen Het zou voor de hand liggen hen weg te stemmen. Maar er zijn geen verkiezingen in ons land. In het Westen kennen de mensen stakingen en protestbetogingen. Maar wij wor den te zeer onderdrukt en het is voor ons een verschrikkelijk voor uitzicht: hoe kan men plotseling zijn werk in de steek laten en de straat opgaan? Maar de andere fatale mo gelijkheden die in de afgelopen eeuw van onze bittere Russische his torie zijn beproefd, zijn toch ook niets voor ons, en we hebben ze ook werkelijk niet nodig. Nu de bijl zijn werk heeft gedaan, nu alles wat gezaaid is, opnieuw is ontsproten, kunnen we zien dat de jonge en arrogante mensen die dach ten dat zij door terreur, bloedige re bellie en burgeroorlog ons land rechtvaardig en gelukkig konden maken, zelf zijn misleid. Geen dank, opvoeders! Nu weten we dat schan delijke methoden tot schandelijke resultaten leidenLaat onze han den schoon zijn! De cirkel is hij gesloten? En is er werkelijk geen uitweg? En blijft ons niets anders over dan af te wachten zonder ooit iets te doen? Misschien gebeurt er vanzelf iets? Het zal nooit gebeuren als we iedere dag opnieuw het meest duidelijke van zijn aspecten de leugens dankbaar gebrui ken, ophemelen en versterken en ons er niet van losmaken. Als geweld zijn intrede doet in vreedzaam leven, straalt zijn gelaat van zelfvertrouwen, als droeg het een banier en riep het: 'Ik ben ge weld. Ren weg, uit de weg ik zal je verpletteren'. Maar geweld wordt snel oud. Er gaan een paar jaar voorbij en het heeft zijn zelfvertrou wen verloren. En om dan nog eer bied af te dwingen maakt het on waarheid tot zijn bondgenoot om dat geweld zich achter niets dan leu gens kan verstoppen» en leugens slechts door geweld gehandhaafd kunnen worden. En geweld legt zijn zware klauw niet iedere dag op iede re schouder: het eist van ons slechts gehoorzaamheid aan leugens en da gelijkse deelname aan leugens daaruit bestaat alle loyaliteit. Aleksander Solzjenitsin spreekt naz ijn verbarmin g met journalisten in West-Duitsland. De leugens SIS En het is juist hier dat de eenvou digste en meest voor de hand lig gende sleutel tot onze, door ons zelf verwaarloosde bevrijding gezocht moet worden: persoonlijke nlet-deel- name aan leugens. Hoewel leugens alles verhullen, hoewel leugens alles omvatten, zullen we in dit kleinste van alle zaken koppig zijn: laat ze alles omvatten, maar dan zonder mijn hulp. Dit slaat een bres in de denkbeeldige omsingeling die door onze inactiviteit is veroorzaakt. Het is het makkelijkste wat wij kunnen doen, maar het heeft een vernieti gende uitwerking op de leugens. Want als mensen afzien van leugens, is daarmee eenvoudigweg een einde aan hun bestaan gekomen. Net als een infectie, kunnen zij slechts be staan in een levend organisme. We sporen onszelf niet aan. We zijn nog niet rijp genoeg om de straat op te trekken en de waarheid uit te schreeuwen of hardop te zeggen wat we denken. Dat is ook niet nodig. Dat is gevaarlijk. Maar laten we dan tenminste weigeren te zeggen wat we niet denken! Dat is onze weg, de makkelijkste en meest begaanbare, heid een keus maken: of bewust een dienaar van de onwaarheid te blij ven (natuurlijk, het is niet omdat men daartoe geneigd is, maar om zijn gezin te eten te geven dat men zijn kinderen opvoedt in een geest van leugens), of de leugens af te schudden en een eerlijk mens te worden» die het respect van zijn kin deren en zijn tijdgenoten waardig is. Gedragsregels En vanaf die dag: Zal hij geen enkele zin schrij ven, ondertekenen of drukken die de waarheid naar zijn meniiig ge- 'weld aandoet Zal hij zo'n zin niet uitspreken, noch in een normaal gesprek, noch in aanwezigheid van een groot aan tal mensen, noch uit zichzelf, noch als hij daartoe door iemand anders "EN, TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON, BEIROET (Reuter, UPI, AP, J—De Amerikanen zullen hun vredesinitiatief in het Midden Oosten in "ast zetten, als de Arabische olie-producerende landen hun olie-boycot =fle VS niet opgeven. Dit zou de Amerikaanse regering onderhands te ti hebben gegeven volgens Arabische zegslieden van het persbureau l Press Intemational. den zou president Sadat van K| zeer veel aan gelegen lig- naar de VS op te verzachten. Sadat zou it standpunt stellen dat de fspraak met Egypte inzake evenwichtige Midden Oos- tot dusver zijn nageko- ^at het gevaarlijk is, als het Dse vredesinitiatief van Kis- tr het aanhouden van de zou verzanden, e zegslieden van UPI zou gesteund worden door ko- Jl van Saoedie Arabdë, dtie tot 'leen harde politiek tegen de "ind. Maar Sadat en Feisal de recente Arabische 'mi- ltreffend tegengewerkt door len, de Koeweiti's en vooral die de olie-boycot in al zijn willen voortzetten. Inscheiding bevinden zich in Washing- minister van bui zaken Fahmy en zijn Saoe- sfllega Sakkaf om met de use minister van buitenland- Kissinger te onderhandelen Scheiden van de troepen van Syrië in het Golan-front, het- van de belangrijkste Arabi- li is voor de opheffing van Fbargo. In hoeverre die be- succes hebben, is onbe- Jplicerende factor bij dat I, dat de Sowjet-Unie volgens iche zegslieden van UPI niet "eel belangstelling schijnt te t een snelle troepenscheiding het raam van deze actie zouden de uitlopers van de door Israël bezette berg Hermon en het gebied van de Syrische stad Deraa aan de Jordaanse grens tot dusver een centrum van de commando's door de guerrilla groepen ontruimd moeten worden. In totaal zou het gaan om een gebied van minstens vijftig kilometer aan de Syrische kant van de bestandslijn. Over de redenen van de Syrische stap is niets bekend gemaakt. Brandt De Westduitse bondskanselier Willy Brandt zal in april bezoeken brengen aan Egypte en Algerije. Het zal de eerste maal zijn dat een Westduitse regeringsleider deze landen bezoekt sinds de Arabische landen en de Bondsrepubliek hun diplomatieke be trekkingen verbraken in 1965, toen West-Duitsland Israël erkende. Brandts bezoek wordt ook gezien als een ui ting van het Westduitse verlangen een neutrale rol te spelen in het Israë- lisch-Arabische conflict en het belaste verleden ten opzichte van de joden te vergeten. TEHERAN (AP) Twee marxisti sche anarchisten die aan het hoofd hebben gestaan van een komplot om de Sjah van Iran (het vroegere Per- zië), keizerin Farah en kroonprins Re- za te doden of te ontvoeren, zijn gis teren geëxecuteerd. De twee, Iraj Golsorkhi en Karamat Daneshian, hadden geweigerd genade te vragen. Ze hadden de tegen hen geuite beschuldigingen toegegeven en verklaard dat ze marxisten waren. wordt aangespoord, noch in de rol van agitator, leraar of opvoeder, noch in een theaterrol. Zal hij, of dat nu in de schil derkunst, de beeldhouwkunst, de fo tografie, de technische wetenschap pen of de muziek is, geen enkel idee, waarvan hij kan zien dat het onwaar is of een verdraaiing van de werkelijkheid, afschilderen, bevorde ren of uitbazuinen. Zal hij geen enkele aanhaling meer uit zijn verband, hetzij monde ling hetzij geschreven, citeren om iemand te behagen, om zijn schaap jes op het droge te brengen, om suc ces in zijn werk te verwerven als hij het niet geheel eens is met het idee dat wordt geciteerd, of als het niet op doeltreffende wijze de zaak in kwestie weerspiegelt Zal hij niet toelaten dat hij wordt verplicht tot het bijwonen van vergaderingen of demonstraties die indruisen tegen zijn verlangens of zijn wil en zal hij geen bord of leuze ter hand nemen of opheffen waarvan hij de tekst niet volledig accepteert. Zal hij niet zijn hand opsteken om zijn goedkeuring te hechten aan een voorstel waarmee hij niet op recht sympathiseert zal hij noch in het openbaar, noch in het geheim zijn stem geven aan iemand die hij onwaardig acht of van twijfelachtige kwaliteit. Zal hij niet toelaten dat hij naar een vergadering wordt ge sleept, waarvan verwacht kan wor den dat een kwestie gedwongen of op verdraaide wijze wordt bespro ken. Zal hij onmiddellijk weglopen uit een vergadering, bijeenkomst voordracht voorstelling of filmver toning als hij de spreker leugens hoort vertellen of ideologische onzin of schaamteloze propaganda hoort verkopen. Zal hij zich niet abonneren op of losse nummers kopen van een krant of tijdschrift waarin informa tie wordt verdraaid en belangrijke feiten worden verhuld Natuurlijk hebben wij niet alle mo gelijke en noodzakelijke varianten van de onwaarheid opgesomd. Maar iemand die zichzelf zuivert zal met zijn gezuiverde kijk gemakkelijk an dere voorbeelden kunnen ontdekken. Moeilijke weg Nee, het zal aanvankelijk niet voor iedereen hetzelfde zijn. Sommigen, in het begin, zullen hun baan verlie zen. Voor jonge mensen die met de waarheid willen leven, zal dit, in het begin, hun jonge levens bijzon der ingewikkeld maken. Want het vereiste opzeggen van lesjes zit vol met leugens, en het is noodzakelijk een keus te doen. Maar er zijn geen mazen in het net voor iemand die eerlijk wil zijn: op een gegeven dag zal iedere van ons zich voor tenminste een van de bo vengenoemde keuzen gesteld zien zelfs in de meest veilige van alle technische wetenschappen tussen waarheid en bedrog, tussen geestelij ke onafhankelijkheid en geestelijke slavernij. En hij die niet dapper genoeg is om zelfs maar zijn ziel te verdedigen laat hij niet trots zijn op zijn 'pro gressieve' standpunten, en laat hij niet hoog opgeven van het feit dat hij een academicus of een volkskun- stenaar, een figuur van verdienste of een generaal is. Laat hij tot zich zelf zeggen: ik zit in de kudde en ik ben een lafaard. Het maakt me alle maal niets uit, zolang ik maar ge voed en verwarmd wordt. Zelfs deze weg, die de meest be scheiden van alle wegen van weer stand is, zal ons niet gemakkelijk vallen. Maar hij is veel gemakkelij ker dan zelfverbranding of een hon gerstaking: de vlammen zullen uw lichaam niet omhullen, ur ogen zul len niet barsten van de hitte, en er zal altijd '«ruin brood en schoon wa ter voor u en uw gezin zijn. Een groot Europees volk, de Tsje- choslowaken, die wij verraden en bedrogen hebben: hebben zij ons niet getoond hoe een kwestsbare borst zelfs een tank kan trotseren als hij een waardig hart herbergt? Minst ongemakkelijk U zegt dat het niet makkelijk zal zijn? Toch zal het van alle redmid delen het makkelijkste zijn. Het zal geen makkelijke keus voor een li chaam zijn, maar het is de enige voor de ziel. Nee, het is geen ge makkelijke weg, maar er zijn al mensen, zelfs tientallen, die zich door de jaren heen aan al deze pun ten hebben gehouden en met de waarheid leven. U zult dus niet de eerste zijn die deze weg inslaat, u zult zich aanslui ten bij hen die hem al ingeslagen zijn. Deze weg zal makkelijker en korter voor ons allen zijn als we hem met gezamenlijke inspanning inslaan en de rijen sluiten. Als we met zijn duizenden zijn, zullen ze niets met ons kunnen doen. Als we met zijn tienduizenden zijn, zouden we ons land niet eens meer herken nen. Als we te bang zijn, zouden we moe ten ophouden te klagen dat iemand ons wurgt. Wij, wij zelf doen het Laten we dan nog dieper buigen, laat ons afwachten, en onze broeders de biologen zullen helpen de dag na derbij te brengen dat zij onze ge dachten kunnen lezen en onze genen kunnen herstructureren. En als we, zelfs wanneer we deze stap nemen, bevreesd worden dan zijn we waar deloos en hopeloos en kan de hoon van Poesjkin op ons van toepassing worden verklaard: 'Waarom zou het vee de gaven der vrijheid genieten? Zijn erfdeel van geslacht op geslacht is het juk en de zweep'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9