Zomercollectie C A prima Bijstandswet: ARP wil geen koppeling aan de VVD dichtbij bmmentaar inder belasting-1 inder belasting-2 inder belasting-3 Het gaat om de laagstbetaalden Ethiopië krijgt van Nederland 1 miljoen het weer Kouder Aantal pendelaars in Zuid-Limburg nu onaanvaardbaar ontwikkelingshulp voor rij ken carnavalburg feestdrank katervoer bezeten ^L W 'KWARTET DINSDAG 19 FEBRUARI 1971 BINNENLAND T5/K7 itingverlaging is een zaak die in irogram van de zg. progressieven voorkomt, en evenmin trouwens it van de KVP en de ARP. Dat |kabinet-Den Uyl niettemin ovcr- it zo'n verlaging af te kondigen, ijst niet alleen, dat dit kabinet niet inrechte extra-parlementair is ge ld, maar toch ook wel, dat het le- |bij de heer Den Uyl en zijn colle- sterker is dan de leer. het kabinet met een belastingver- wil bereiken, is niet moeilijk te i. Simpel gezegd komt het onge- hierop neer: als we minder belas- behoeven te betalen, kunnen we r kopen en voor zover we dat bij erlandse fabrikanten doen, stimu- we daarmee ons bedrijfsleven en ijden we dus de werkloosheid. kabinet hoopt dan ook, als het plan doorzet, drie vliegen in één te slaan: de werkgelegenheid dt verbeterd, het gevaar van on- lesteding tegengegaan, en de loon- nijsstijgingen kunnen wat beter in hand worden gehouden. En dan >en we het nog niet eens over het :t op de uitslag van de komende :nverkiezingen, dat misschien ook te versmaden is. huidige economische situatie in land overziende, moeten we vast en, dat een (beperkte) belasting- ïging inderdaad een verstandige tregel zou kunnen zijn. De verla- die het kabinet voor ogen staat, i vooral profijtelijk zijn voor de Jst betaalden, en dat zijn er heel maar ook voor de gepensioneer- en andere mensen met een be ien inkomen vele middenstan- bij voorbeeld. Hun koopkracht er direct door verbeterd. En dat van harte gegund, want zo lang :n zij nog niet van de welvaart. jmlensverbetering door belasting- laging komt ten goede aan een veel tere groep dan alleen degenen die wast loon of inkomen ontvangen, j is daarom een maatregel die uit j oogpunt van rechtvaardigheid ver- verkiezen is boven een loonsver- ig, die bovendien ook al zou :n leger van controleurs worden :t in de meeste bedrijfstakken eiding geeft tot prijsstijgingen. Be- ngverlaging is dan ook niet alleen itvaardiger, maar tevens doelmati- Want een nieuwe golf van prijs ingen via loonsverhogingen is wel laatste waar we om zitten te sprin- is jiog een andere belangrijke kant deze zaak. Een loonsverhoging ikt de factor arbeid in vrijwel elk rijf duurder. In het algemeen zal ondernemingsleiding in zo'n geval jeren, het aantal werknemers te erken. Zodat de werkloosheid toe- mt. Nu is het een van de doelstel en van dit kabinet, de werkgele- :heid juist krachtig te stimuleren, mier Den Uyl en zijn collega's ver- ':hten (of hopen althans), dat een isingverlaging daartoe een bijdrage leveren, doordat er meer geconsu- :rd en dus meer geproduceerd zal den en de ondernemers meer ar iërs zullen aantrekken. is echter de vraag, of dit laatste zal gebeuren. Wij hebben twijfels r dat beoogde effect op de werkge- inheid. En wel om de volgende re- De factor arbeid is voor een be- grijk deel van het bedrijfsleven zo ir geworden, dat veel ondernemers tot uitbreiding van hun bedrijf rgaan, als de winstverwachtingen langere termijn gunstiger lijken dan nu zijn. Voor het kabinet valt hier- de conclusie te trekken, dat het i niet zou moeten beperken tot een laging van de loon- en inkomsten- asting. Het zou er verstandig aan n, tevens maatregelen te overwe- i. die het bedrijfsleven meer recht- :eks ten goede komen en het kli- at waarin het functioneert, wat mil- maken. t kabinet-Den Uyl wordt, terecht of t, door velen gewaardeerd als een eringsploeg die meer oog heeft )r de belangen van de arbeiders 1 voor die van de ondernemers, e er zo over denken, lopen soms gevaar uit het oog te verliezen, wat goed is voor 'de ondernemer' 't altijd slecht hoeft te zijn voor de leiders. Het zou het kabinet dan k sieren, als het de moed zou op- tngen, niet alleen de bestedingen te vorderen door een belastingverla- ig in de loon- en inkomenssfeer, iar ook het investeren wat aantrek- lijker te maken voor het gehele be- ijfsleven, bij voorbeeld eveneens or een tegemoetkoming in de fiscale in minister-president met een univer- aire economische opleiding (een :elde die Nederland zich maar zel- in heeft kunnen permitteren), zou in mede-bewindslieden met niet te el moeite op dit punt moeten kun- ïi overtuigen. door Hette Visser AMSTERDAM Je kunt het geloven of niet, maar het witte pak op de foto is van C A. Trouwens, ik heb het zelf gezien in de voorjaar-zomercollectie 1974 die gisteren werd gepresenteerd. Het pak zou rustig in de show van een couturier kunnen mee lopen. Alleen zou het dan zo'n vijftienhonderd gulden kosten en niet 150 gulden, zoals nu bij C A. Ze hebben bij het mode magazijn een prima collectie bij elkaar gekregen, waarbij zowat alles bij alles past en dat komt vooral doordat ze van een aantal basiskleuren zijn uitgegaan die overal in terugkomen. Wat de stoffen betreft: veel lin nen, zijde en katoen. Behalve die natuurlijke stoffen ook veel na tuurlijke kleuren, waarbij écru voor C A een nieuwe mode kleur is. Blauw is er ook oneindig veel te zien: zongebleekt blauw en gewassen blauw in denim, katoen, ribcord en nappa. De bloemetjes- dessins blijven ook nog een zomer meedoen en de vorig jaar gemaak te wet dat alles over elkaar heen aangetrokken kan worden, is ook nu nog van kracht. De 'animal-look' Is nieuw. En dat betekent een garnering voor pak ken en jasjes die op alles lijkt wat maar panter, tijger of slang voor stelt. Het wordt gebruikt voor kra gen. manchetten en biesjes. Het staat sexy, vinden ze bij C A, vooral tegen het rustige écru en het blauw gewassen denim en cord. Op de foto zo'n pak: een écru-kleurig katoenen pak met imi tatie panter-garnering 150 gulden. Er zijn trouwens veel korte jasjes. Allerlei modellen en stoffen. Nap pa jasjes met spijkergarnering (120 gulden); imitatie-leer; sportieve sa farimodellen en nauw aangesloten hemdj asjes. De nostalgie zet nu ook aarzelend door in het grootwinkelbedrijf. Jurken met de halflange kopmouw, de preutse V-halsjes en de decolle- té's. Slappe stofjes, bloemetjes van vroeger en kuitlange rokken in bleke pasteltinten. Bij de heren zo als gewoonlijk weinig nieuws, of het moesten de hemden zijn die wat gewaagder zijn geworden. Ook bij de mannen écru: een prima zo- merpak (198 gulden) met een au bergine kleurige spencer (35 gul den) en een zwart met aubergine bedrukt hemd (37 gulden). Voor de kinderen: meisjes gaan weer jurkjes dragen en de Tshirts zijn nog lang niet verslagen. Voor de hele kleintjes comple-t met he le stripverhalen erop gedrukt. DEN HAAG Vanmorgen staat de Tweede Kamer-fractie van de ARP in haar vergadering voor de moeilijke beslissing over de kop peling van de bijstandsuitkeringen aan het netto-minimumloon. Voor vanmiddag, wanneer de begroting van CRM wordt afgehan deld, staat namelijk ook op de agenda de stemming over het amen dement van de VVD, waarin deze koppeling wordt afgewezen. De WD vindt, dat er een verschil in hoogte moet blijven tussen het mini mumloon en de bijstandsuitkeringen, omdat de genieters van het minimum loon per slot van rekening werken. De prestatie dient beloond te worden. De bezwaren van de ARP zijn van een andere aard. De hoogte van de bijstandsuitkeringen is geen pro bleem. Het gaat immers om mensen, die buiten hun schuld om, op de grens van hun bestaansmogelijkheden zijn gekomen. Mevrouw Hannie van Leeuwen, die vorige week druk heeft gedebatteerd met staatssecretaris Wim Meijer zegt: 'Van mij mag de bijstand suitkering desnoods honderd procent zijn van het minimumloon. Maar onze vrees is. dat door de koppeling de ontwikkeling van het minimumloon wordt afgeremd. 'Zij, die op het mini mumloon zijn aangewezen kunnen schade ondervinden van de koppeling. Verder vindt de ARP de koppeling ook niet op zakelijke gronden verant woord. Consequent zou zijn voor het WD-amendement te stemmen. Maar erg aantrekkelijk is het niet door uitslag van de stemming met de WD op een hoop geveegd te worden. Voor al omdat de zo geroemde prestatie het argument is van de WD. Gelukkig heeft staatssecretaris Meijer het de ARP vorige week in het debat niet moeilijk gemaakt en is hij uit voerig op de kritiek van mevrouw Van Leeuwen ingegaan. Zij zegt nu: 'Al zijn we het niet over de gehele li nie eens kunnen worden, toch hebben we een zeer goede en deskundige dis cussie kunnen voeren. Ook fractielei der mr. W. Aantjes sprak gisteravond in een rede in Ermelo zijn waarde ring uit voor de staatsecretaris van CRM. Bovendien heeft premier Den Uyl vrijdag in de pauze van de vergade ring van de ministerraad het ARP- fractie gemakkelijker gemaakt met de mededeling, dat de kwestie van de koppeling wanneer de regeling is uit gewerkt, voor 1 juli door de Tweede Kamer kan worden behandeld. Hier om juist had de ARP gevraagd. Wan neer de staatssecretaris dit vandaag herhaalt in de Kamer zal mevrouw Van Leeuwen hem dankbaar zijn. Bovendien heeft zij nog enkele zake lijke onjuistheden ontdekt. Het ziet er naar uit, dat het veel besproken WD-amendement, dat uit gaat van de prestatiegedachte, het zonder de stem men van de ARP zal moeten doen en de koppeling ARP-WD niet doorgaat. Snipperwerk DEN HAAG Het door droogte ge- ties die hulp verlenen in dit land. troffen Ethiopië krijgt van Nederland een miljoen gulden. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft dit bedrag uit ontwikkelingsgelden beschikbaar gesteld. Al eerder heeft Nederland geld gegeven aan organisa- Een recent rapport van de VN spreekt van een blijvende behoefte aan buitenlandse hulp. Er bestaat vooral behoefte aan graan en eiwitrijk voedsel. Voor de begroting van financiën, die na de stemmingen over CRM op de agenda staat, zal de Tweede Kamer niet veel tijd nodig hebben. Het zal wat snipperwerk worden met de do meinen, de belastingdienst en de Staatsmunt bijvoorbeeld als onder werp. Een interessant punt zou de be zuiniging op de overheidsuitgaven zijn geweest, maar vrijdag heeft de minister-president de Tweede Kamer geschreven, dat een van de maatrege len om de bestedingen te stimuleren zal zijn: het niet doorgaan van de overheidsbezuinigingen. Een vraag die zeker gesteld mag worden is op grnd van welke cijfers de regering nu zo'n beslissing neemt. Ook wordt er ge schermd met belastingverlaging waar door de koopkracht zou toenemen. De financiële deskundigen in de Tweede Kamer die deze week aan het woord komen, beschikken niet over het ge wenste cijfer. Dat geeft aan het debat een onbevredigend aspect. De concre te voorstellen komen echter pas over een paar weken. Oosterschelde Ook deze week zal, bij de voortzetting van de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat, waarschijnlijk nog geen klaarheid komen over het al dan niet voortzetten van de afsluiting van de Oosterschelde. Hoewel het rap port van de commissie-Klaasesz, die advies moest uitbrengen over de alter natieven voor de Oosterschelde, de re gering reeds heeft bereikt, ligt het niet voor de hand dat de Tweede Ka mer nu reeds wordt geïnformeerd. Zo lang de regering nog geen beslissing heeft genomen, wordt de afsluiting van de negen kilometer brede Ooster- schelde-monding normaal voortgezet. Hiervoor staat 110 miljoen gulden op de begroting. Bij de begrotingsbehan deling in eerste termijn werd door enkele kamerleden, gezien de onzeker heid over de voortzetting van de af sluiting, gepleit voor een wat ruimere omschrijving van deze post en de gel den afhankelijk van te nemen beslis- sint te besteden. Ten aanzien van een tweetal andere waterstaatkundige knelpunten, het Dollard-kanaal en de inpoldering van de Markerwaard, valt deze week even min duidelijkheid te verwachten over het buitendijkse kanaal door de Dol- lard (dat ernstige schade toebrengt aan een vogelgebied) en het alterna tieve binnendijkse tracé is advies uit gebracht door de rijks-planologische commissie. Volgens onbevestigde be richten zou het binnendijkse tracé, dat het milieu aanzienlijk minder aantast echter extra-kosten met zich meebrengen in de orde van groot van zestig tot tachtig miljoen gulden. In de eerste termijn kondigde minister Westerterp aan nog nadere informatie in te winnen over de kosten en de technische uitvoering van binnendijk se en buitendijks tracé. Over de Markerwaard zal de heer Im- kamp (D'66) een motie indienen om het besluit tot inpoldering een plano logische kernbeslissing te laten wor den. De mmotie komt. voort uit de vrees dat de vestiging van de tweede nationale luchthaven (waarvoor ook de nog in te polderen Markerwaard een van de mogelijke vestigingsplaat sen is) de beslissing over de inpolde ring zal beïnvloeden. Hij meent dat de vestiging vanuit het oogpunt van ruimtelijke ordening moet worden be keken en dat dit niet ondergeschikt moet worden gemaakt aan de overwe ging dat er land moet zijn voor een luchthaven. Van onze weerkundige medewerker Na ettelijke weken is de luchtdrukver deling eindelijk gewijzigd. Boven Zuid- Scandinaviii bouwde zich een hoge- drukgebied op. De barometers bena derden gisteravond de 1030 mb. Te zelfdertijd blijft de luchtdruk laag (995 mb) in een weinig van plaats ver anderend lagedrukgebied boven de Middellandse Zee. Tussen beide centra komt de wind nu uit noordoost- tot oost. Uit deze richting wordt voorlopig betrekkelijk zachte en vochtige lucht aangevoerd, waarin bewolking, nevel en ook plaatselijk mist voorkomt. Dat gaat eerst nog zo'n beetje door, ook overmorgen nog wel.De laatste weer kaarten laten echter zien dat koude en drogere lucht in Midden-Zweden zich in beweging heeft gezet richting Denemarken. Wanneer er niets tussen komt, zal het bij ons pas tegen of tij dens het weekeinde wat kouder wor den, met na opklaringen de kans op nachtelijke vorst, het eerst in het noordoosten. Het is mogelijk dat een particuliere winterspecialist in De Bilt, die mij zondagmorgen opbelde met de mededeling dat er dan 2 tot 5 graden vorst komt, gelijk krijgt. De voorste begrenzing van ijzige winterkou: 10 tot 15 graden overdag, ligt overigens nog een flink eind ten noordoosten van Moskou. Middagtemperaturen van 25 tot 33 worden als voorheen al leen gemeld uit het uiterste noordoos ten van Rusland, dicht bij de Oeral. In het Westrussische Pinsk werd het maandagmiddag +9, in Warschau +14 en zelfs rapporteerde een station niet ver ten zuidwesten van Moskou een maximum van +4 graden. Het ver schijnsel 'zeerook' werd gistermiddag gemeld door het schip H dichtbij de Amerikaanse oostkust op dezelfde breedte als Zuid-Spanje. De luchttem peratuur daalde er tot +4 graden, ter wijl het zeewater op +21 graden bleef. Geen wonder dat de zee ging wasemen, maar het zicht bleef er toch 10 20 km. Een abonnee uit Middenmeer, die zaterdagmiddag 9 februari één van de auto's op de Afsluitdijk bestuurde waarvan de voorruit werd verbrijzeld, schrijft dat er volgens hem geen hoos- wind in het spel geweest is. 'Uit een zwarte wolk kwamen dikke hagelste nen of stukken ijs, die een ratelend geluid maakten op het dak en de ruit van de auto. De ruit is niet naar bui ten opengebarsten. Daar was geen spoortje glas te vinden, alles lag bin nen in. Zelfs op de hoedenplanken bij de achterruit' Ons commentaar: deze waarneming wijst er inderdaad op dat niet de wind maar dikke hagelstenen de vernielingen hebben aangericht. HOOG WATER. 20 februari. Vlissingen 1.00- 13.20, HaringvliettsluUen: 2.52-15.03. Rotter dam: 3 47-16 15 Schcvenineen: 2.27-14 41. IJmuiden: 3 04-15.16. Den Helder: 6.09-18.44. Harlingeri: 8.43-21.03. Delfzijl. 11.14-23.23. Van een verslaggever UTRECHT Het aantal pendelaars in Limburg is gestegen tot een onaan vaardbaar niveau. Er zijn nu zo'n 20.000 Limburgers die over de grens werken, schrijft prof. dr. N. Tiemstra in het NKV-blad Ruim Zicht. De Ne derlandse gemeenschap heeft in ieder een zo'n vijftig- tot zeventigduizend gulden 'geïnvesteerd' aan opleiding, huisvesting en andere voorzieningen. Pendelaars voegen hun 'waarde' toe aan het inkomen van een ander land. Dat zou dus voor Limburg neerkomen op ongeveer 1,2 miljard i .lden, aldus prof. Tiemstra, die bedrijfseconomie doceert aan de katholieke hogeschool Tilburg. Intussen is het aantal werkloze pende laars vorig jaar van bijna 700 naar 1900 gestegen. Prof. Tiemstra meent dat er op korte termijn een belends- plan moet komen voor Limburg. Wat er tof. dusver in het kader van de mijnsluiting is gebeurd was volgens hem een bundeling van goedbedoelde maar onvoldoende samenhangende maatregelen zonder vooraf vastgestel de doeleinden. Er zijn sinds 1966 40.000 arbeidsplaatsen verloren ge gaan, en dankzij de herstructurerings maatregelen 18.400 nieuwe geschapen. Prof. Tiemstra vindt dat de overheid het investeringsklimaat beter moet maken. In de eerste helft van vorig jaar kwamen in Belgisch Limburg 8400 nieuwe arbeidsplaatsen tot stand, in Zuid-Limburg 664. k OPKLARINGEN BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loes smil Ongeveer de helft van de Latijnsa- merikaanse bevolking woont 'en el campo', op het platteland. Kleine boeren en boerenarbeiders, die zich op de landerijen van een rijke grootgrondbezitter afsloven Voor een pover bestaantje, zonder me dische verzorging, zonder sociale voorzieningen, vrijwel zonder on derwijs. Ze worden geboren op het land, ze leven voor zover je dat kunt noemen van het land en worden er, doorgaans niet ouder dan veertig of hooguit tegen de vijftig jaar, begraven ook. Dat zijn de campesinos. De grootgrondbezitters zijn de rij ken die het voor het zeggen hebben. Voor de winst die zij in één jaar aan hun bezittingen ver dienen, moet zo'n campesino in Columbia zesendertig jaar (hard) werken. Dat is trouwens nag maar kort vergeleken bij zijn collega's in andere Latijnsamerikaanse lan den. Éénenzestig jaar doet een campesino in Brazilië er over om hetzelfde bedrag bij elkaar te schrapen dat zijn welgestelde baas De leden van de carnavalsvereni ging 'De Wielewaolers' uit Ooster hout een van de zeven kerkdor pen van de Betuwse gemeente Val burg trekken de komende weken niet alleen de lolbroek aan, maar ook de werkoverall. Ze gaan een para honderd knotwilgen langs de verbindingswegen snoeien. Dat is al lang niet gebeurd, omdat ae gemeente er geen personeel voor had. En nu dreigt het gevaar 1at de karakteristieke bomen zullen scheuren. Gedeputeerde staten van Gelder land vinden het zo'n aardig idee van de carnavalsvereniging, dat ze meteen maar besloten hebben een bedrag van vijfendertighonderd gulden uit het natuurbescher mingsfonds 1970 beschikbaar te stellen: dat komt neer op 17,50 per boom. De gedeputeerden zijn van oordpel dat er van het initia tief een opvoedende werking uit gaat. Om beschadiging van de bomen ie roorkomen zullen ter zake kundi- gen het eigenlijke vakwerk doen. De schooljeugd helpt ook mee door de carnavalsvereniging het minder zware werk uit handen te nemen. Er is natuurlijk nog een veel een voudiger manier om een kater te voorkomen: helemaal geen alcohol drinken. Dat is niet precies de be doeling van de ANGOB, de algeme ne Nederlandse gehelonthouders- bond, maar toch zou die het best fijn vinden als carnaval gevierd zou worden met bijvoorbeeld fris dranken, koffie, thee en vruchtsap pen. 'Dat velen zich geen feest en zeker geen carnavalsviering kun nen voorstellen zonder het gebruik van alcoholhoudende dranken, is een begripsvemauwing die in de huidige gemotoriseerde wereld ern stige gevaren inhoudt', vindt het hoofdbestuur van de bond, dat al len die zich straks in het carnaval storten, dringend oproept dan ten minste zo weinig mogelijk bier en zo te drinken. 'Zorg dat het een feest blijft, voor iedereen', vragen de geheelonthouders, want door diezelfde alcohol worden 'vecht-, steek- en schietpartijen een bege leidend verschijnsel van de feest vreugde'. Vijf deden vielen er vo rig jaar volgns de ANGOB op die manier en dan waren er nog en kele tientallen gewonden ook. Wie tijdens of na het carnaval of na welke feestelijke gelegenheid ook met een kater blijft zitten, moet 'm voeren. Met genezend voer voor katers, dat bovendien lekker voor lijders is. Hoe je dat voer klaarmaakt, valt te leren in de voorlichtingskeuken van het energiebedrijf van de Duitse stad Aken, meldt De Limburger. Daar wordt een driedaagse cursus gegè- ven, waar deelnemers voor een gulden of vier anti-kater-hapjes le ren bereiden en ook pre-kater- maaltijden, want voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Jarenlan ge, voor een deel eigen, ervaring hebben de directrice de overtui ging gegeven dat haar nogal vette hapjes het beste middel zijn vóór en na de kater. Meedoen aan de cursus kan niet meer. Zo veel Katerlijders hebben zich er voor opgegeven, dat deze driedaag se al rol was lang voordat ie van start ging. in één jaar opstrijkt zónder zelf hard te hoeven werken, in Argen tinië zesenzestig jaar en in Chili tweeënzeventig jaar. Leeftijden die de campesinos niet eens bereiken, zodat ze hun leven lang moeten Sloeteren zonder uitzicht op een etere toekomst. In Ecuador zou den ze er zelfs vier levens voor no dig hebben (165 jaar) en in Guate mala bijna tien levens (399 jaar). Ondanks onderdrukking en terreur nemen niet alle campesinos meer genoegen met hun vernederende si tuatie. Inmiddels is negentien pro cent daar zijn ook de georgani seerde fabrieksarbeiders bij gerekend aangesloten bij een vakbond, die op zijn beurt weer onder CLAT (central latino ameri- cana de trabajadores, de Latijnsa merikaanse centrale van arbeiders) ressorteert. Dat is nog niet veel, die negentien procent, maar cr wordt hard aan gewerkt om méér boeren en fabrieksarbeiders in de organisatie te trekken. Hoe en waarom, vertellen de campesinos zelf in een nieuwe brochure van de Nederlandse afdeling ran CLAT, die 'geen land zonder mensen, geen mensen zonder land' heet. Een brochure over en door de boeren en landarbeiders in La- tijns-Amerüca, waarin de campesi nos vertellen over hun land, hun armoede, hun organisaties, hun aanpak en hun acties. In de brochure is ook een verslag opgenomen van het werkbezoek dat de heer IJska, de voorzitter van de wereldfederatie van agrari sche arbeiders, ruim twee jaar geleden aan Latijns Amerika bracht. Daarin wijst hij er onder meer op, dat ontwikkelingshulp zoals die ook uit ons land naar Latijnsame rikaanse en andere landen gaat, lang niet altijd terecht komt lij de boeren die die hulp juist hard no dig hebben: 'Miljoenen campesinos merken weinig van de officiële ontwikkelingshulp, die veelal van regering tot regering loopt. De meeste regeringen in Latijns-Ame- rika hebben een dictatoriaal ka rakter, waarbij een kleine minder heid over de massa heerst. Ontwik kelingshulp komt dan ook veelal bij de heersende bevolkingsgroep terecht'. En dan volgen er voor beelden van mislukte vormen van ontwikkelingshulp, waar de be zittende klasse beter van werd en ivaaraan ook Nederland heeft bij gedragen. Wie meer over deze zaker wil loeten, kan bij CLAT-Nederland, Nieuwe Gracht 47 in Utrecht, de brochure voor 2,50 krijgen. Be stellen via postgiro 198108 kan ook, maar dan komt er zestig cent. extra voor verzendkosten bij. De New Yorkers blijken gewoon bezeten van de film 'The exorcist' over een man die duivels kan uit werpen en een meisje dat dat net hard nodig heeft omdat de duivel in haar maar niet wil vertrekken. Een griezeltoestand vol ellende, maar het publiek dat meermalen walgend en kokhalzend uit de bio scoop komt, blijft maar toestro men, reden waarom de producent de film aan een aantal bioscopen tegelijk heeft verhuurd. De tien miljoen dollar die er in gestoken zijn, zijn cr waarschijnlijk nu al uit, hoewel de film pas begin janu ari in roulatie is gebracht. Bij voorbaat al bibberend maar dat is alleen nog maar van de kou staan dikke rijen nieuws gierigen voor één van die biosco pen geduldig te wachten op hun beurt om met 'The exorcist' kennis te mogen maken. Ze staan tot ver voorbij een tweede bioscoop, maar niemand schijnt belangstelling voor 'de lange blonde man op één zwarte schoen' daar te hebben. 'Wat bedoel je met: een tijdelijke reparatie?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7