'el verzet van NOS-top egen motie-Van Dijk doel-sparen Rabobank Q 'Veel natuurbeschermers wereldvreemd' elke maand een vast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! Personeel post bij drukkerij Legrand l )ok journalistenorganisatie protesteert Prof. Rasker opgevolgd door lector Bolkestein K d. Stoel praat $net Senghor over iïuinee-Bissau van Red Band natuurlijk Belastingen Mr. A. L. des Tombe: Inspecteur Natuurmonumenten liet zich kwetsend uit over publiek Benzineprijs op 1 maart omhoog - OOT KWARTET DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 j 'an onze Haagse redactie !o EN HAAG De NOS-top heeft zich gisteren fel verzet tegen de motie van de WD-er Van Dijk, waar- de minister wordt gevraagd zich te bemoeien met de NOS-programma's. Vandaag zal de tweede jj !amer stemmen over deze motie, die veel onrust heeft veroorzaakt in omroepkringen. NOS-voorzitter fS chüttenhelm noemde de motie, die ook is ondertekend door CHU en DS'70, de KVP en ARP, een aan- (advertentib; lasting van de journalistieke vrijheid in pers, radio en televisie. it dagelijks bestuur van de Neder- Ld idse Vereniging van Journalisten p° eft inmiddels de leden van de reede Kamer laten weten dat de j^'jtie fnuikend is voor de normale journalistieke vrijheid, die vastgelegd in de grondwet en het verdra gvan >me. De NVJ sluit zich hiermee aan 05 j een verklaring van de vakorganisa- s van omroeppersoneel, waarin men eneens grote ongerustheid uit- ni reekt over de bewuste motie. NOS liet haar protest horen tij- ns een speciale bijeenkomst, die ze steren in het perscentrum Nieuw- oort had georganiseerd. Het hoofd de NOS-televisieprogramma's, Ca- 5 1 H. Enkelaar, bleek erg ontevreden zijn over het debat in de Tweede imer vorige week: het heeft pro- ammamakers en journalisten van de OS getroffen dat Kamerleden een ote mate van onzurgvuldigheid aan dag legden en begrippen verwar- in. Hij ontkende dat de NOS taken k«i functies aantrekt die niet in het dCnroepbestel zouden passen. De heer ikelaar vervolgde: 'Wellicht wordt >P er bedoeld dat het niet tot de NOS- ak zaou behoren, achtergronden en ïalyses te geven, waarvoor de heer eketee in zijn nota nog eens de aan- ejacht heeft gevraagd. Op grond waar- in wordt dit aangenomen? Minister wan Doorn heeft er al op gewezen, oq de omroepwet tot zulk een veron derstelling geen enkele aanleiding 6?eft'. rg e heer Steketee zei over de naar kejm genoemde nota, dat het geven roan commentaar en nieuwsanalyses Coor de NOS juist een aansporing 7 oet zijn voor de omroepverenigin- ven om hun eigen identiteit te accen- le leren. Hij noemde het ronditttttttttttt 2 uchterend', dat het zo moeilijk i som ierover met elkaar als redelijke men- in te praten. 'Aan die mogelijkheid ralegin ik in de omroepwereld steeds d<ieer te twijfelen'. De heer Enkelaar er nog de nadruk op, dat met roje nota-Steketee niets nieuws aan de and is. De NOS doet dit al in de ru brieken als Den Haag Vandaag. Pano- li )i Van een verslaggever DRIEBERGEN De hervormde synode heeft d'r. M. H. Bolkestein (62) als opvolger van prof. dr. A. J. Rasker benoemd tot kerkdlijk hoogle raar aan de rijksuniversiteit van Lei den. De benoeming gaat op 1 oktober van dit jaar in. Dr. Bolkestein is op het ogenblik lector aan 'ezelfde uni versiteit. Hij gaat praktische theologie en Nederland.s-hervormd kerkrecht do ceren. Voor de vakken van pof. Ras ker (christelijke ethiek, geschiedenis van de hevormde kerk. en wezen en geschiedenis van het apostolaat) hoopt de synode in juni een nieuwe lector te benoemen. Bij acclamatie werd ds. J. C. H. Jörg uit Apeldoorn opnieuw gekozen tot praeses van de synode. Ook verder kwamen in het moderamen in het moderamen geen wijzigingen. De heren Enkelaar, Steketee, Schüttenhelm en Wagenaar (v.l.n.r.,) van de Nederlandse omroepstichting. ramiek en in uitzendingen als over de Watergate-affaire en de energieconfe rentie in Washington. Radio-programmacommissaris mr. Wa genaar van de NOS verklaarde met nadruk dat er geen verband bestaat tussen de nota-Steketee en het besluit van het NOS-bestuur, als zendgemach tigde volledig verantwoordelijke te willen zijn voor de radionieuwsdienst. Op het ogenblik berust deze verant woordelijkheid formeel bij het ANP. Toen de kwestie-ANP in discussie kwam, bestond de nota-Steketee nog niet. Van mr. Wagenaar was gisteren gemachtigde even autonoom is als de ook de uitlating, dat de NOS als zend-/ omroeporganisaties. Niet gezien ai ig'an een verslaggever miBIDJAN Minister Van der Stoel, ..lie het vorstelijk paar begeleidt bij et bezoek aan Ivoorkust, heeft van eze reis gebruik gemaakt om met Senghor van Senegal van edachten te wisselen over Guinee- issau. e ffinister Van der Stoel zei het ge- prek 'als constructief te hebben rvsren. De contacten tussen Senegal li n Nederland zullen worden voortge zet in oktober van dit jaar. Dan komt •resident Senghor naar Nederland v oor een staatsbezoek. Senegal be- e loort tot de landen, die Gumee-Bis- au officieel hebben erkend en er al 'e en ambassadeur naar toe hebben ge- onden. Ook Nederland zou graag tot erken- e ung komen', aldus de minister, 'maar egelijkertijd vinden wij dat er eerst een aantal problemen moeten rorden opgelost, waarover overleg noet worden gepleegd met de part- fiers van de EEG. Wij vinden het van erg veel beang ortugal zo ver te rijgen dat het eindelijk een gesprek begint met de onafhankelijk gewor- ien Afrikaanse landen'. Koningin Juliana en prins Bernhard ïjn gisteren zeer enthousiast ontvan gen op het vliegveld van Abidjan, «aar zij voor een driedaags bezoek aan Ivoorkust arriveerden. Bij de trap an de regeringsfellowship stond hun gastheer ter verwelkoming gereed: de >8-jarige president van Ivoorkust Fe- lix Houphouet-Boigny met zijn echt genote. Toen zij per auto naar het presidentiële paleis reden stonden duizenden inwoners van Abodjan langs de route. Voor Koningin en prins zaterdag hun reis voortzetten naar het buurland Liberia zullen zij twee dagen op verhaal komen op een buitenverblijf van hun gastheer. Tijdens de NOS-bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door^mr. Landré, de directeur van de Tros ('dit is meer een demonstratieve dan informatieve bijeenkomst'), werden door Carel En kelaar enkele bijzonderheden onthuld ding van Den Haag Vandaag, op een NOS-uitzending. De VVD moest er over de WD-kritiek op een bepaalde kennen, dat de kritiek op de uitzen- misverstand berustte. Het bleek zelfs, dat de woordvoerder van de WD, de heer Van Dijk, de uitzending niet had gezien en de tekst ervan niet had ge- door zijn echtgenote en zijn collega lezen. Hij had zich laten inlichten Tuinman. 'Dit alles', zei de heer En kelaar, 'heeft de WD-fractie er niet van weerhouden haar aanvankelijke kritiek met veel verve in het debat aan te wenden om inhoud te kunnen geven aan de ingediende motie'. De NOS-functionaris vervolgde: 'Het zit ons erg hoog. Vorige week zijn in de Tweede Kamer de grenzen van het aanvaardbare overschreden. Wij zijn van mening, dat men in 's lands ver gaderzaal niet het recht heeft, de in- tegroteit en het vak van Nederlandse journalisten of programmamakers op losse gronden en tegen beter weten in aan te tasten. Wij menen evenmin dat men het recht heeft, met welk middel dan ook te trachten een redactioneel produkt, of dat nu krant, radio of te levisie, is, ondergeschikt te maken aan de eigen, subjectieve bedoelingen van welke groep en welke groepen teza men dan ook.' Dit is dan ook de reden, dat de redac tionele medewerkers van de NOS die lid zijn van de Nederlandse vereni ging van journalisten, zich tot hun vakvereniging hebben gewend, om de aandacht van de NVJ te vragen voor ADVERTENTIE dit verschijnsel, dat in ernstige mate verontrustend is voor de Nederlandse journalistiek.' In de verklaringen die het bestuur van de NVJ naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, wordt ernstig gepro testeerd tegen de ongemotiveerde kri tiek op met name genoemde journalis ten en programma's (de heer Van Dijk noemde een rij NOS-medewer- kers die hem niet bevielen). Door de ze kritiek wordt de integriteit van de journalisten ernstig aangetast. Het da gelijks bestuur van de NVJ ziet de motie-Van Dijk als een neerslag van deze kritiek. Het NVJ-bestuur stelt, dat de Tweede Kamer via de motie zou ingrijpen in de rechten van de zendgemachtigden, die bij de wet zijn gewaarborgd. Het bestuur doet daar om een beroep op de Kamerleden, de motie te verwerpen. In de omstreden motie wordt de mi nister uitgenodigd om contact op te nemen met de NOS. die commentaar levert, wat haar taak niet zou zijn. Dat mogen de omroepen alleen doen. De NOS-top toonde zich zeer tevreden over de reactie van minister Van Doorn van CRM, die de motie had af gewezen en een politiek kunststuk had genoemd. In kringen van de NOS bestaat de vrees, dat door het aannemen van de motie-Van Dijk de verhouding tussen de NOS en de omroeporganisaties nog gespannener zal worden (de bedoeling van de motie is juist, de polarisatie tussen omroepverenigingen en NOS tegen te gaan). Medewerkers van de TROS en KRO zouden verboden zijn, aan NOS-programma's mee te werken. Vervolg van pagina 1 plaatsvindt en dat ook de overheid bijdraagt aan een evenredige verde ling van de lasten van de economische terugslag. De financiering van deze be lastingoperatie zal vandaag in de Ka mer nader worden uiteengezet. De be lastingverlichting zou al per 1 april in moeten gaan. De heer Wiegel zette nog eens uiteen dat hij een belasting verlaging voor iedereen wil: 'Dat ach ten wij noodzakelijk, omdat alle belas tingbetalers en speciaal de midden groepen onder het bewind van dit ka binet zwaar in de knel zijn gekomen. Aan het nog verder van stal halen van hett socialisische stokpaard van de ni vellering via het uitsluiten van de middengroepen van belastingverlaging heeft de VVD geen enkele behoefte', aldus de heer Wiegel. Tegenover deze VVD-aandrang om de belastingen fors te verlagen meende mr. Aantjes dat voorzichtigheid is ge boden. Er moeten volgens hem meer gegevens op tafel komen voordat over concrete belastingvoorstellen kan wor den beslist. Er moet bijvoorbeeld iets meer bekend zijn over de ontwikkeling van de betalingsbalans. Dan kan pas worden beoordeeld of het accent moet worden gelegd op verbetering van de export dan wel op de verbetering van de binnenlandse bestedingen. In het laatste geval zal volgens mr. Aantjes de keuze moeten worden gedaan tus sen de particuliere consumpties, de in vesteringen en de overheidsbestedin gen. Bij die keus moet het effec op de werkgelegenheid primair zijn. Als een belastingverlaging mogelijk is geeft hij de voorkeur aan een verlaging ten be hoeve van de lagere inkomens, maar dat zal dan wel consequenties moeten hebben voor de primaire inkomens vorming, zo meende de ARP-fractie- voorzitter. Wie Iets wil hebben wat hij niet In één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huis. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. Drie ton achter met lonen Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De 52 personeelsleden van de Nijmeegse drukkerij Legrand en partners, die vrijdag zijn ontslagen wegens faillissement van het bedrijf, houden sindsdien dag en nacht de wacht bij de poort om te voorkomen dat op last van de directie machines verwijderd zullen worden. De directie van de drukkerij is aan het personeel nog een bedrag van 300.000 gulden aan achterstallige lo nen en vakantiegelden verschuldigd. 'Het hele personeel is laaiend,' zei gis teravond een vertegenwoordiger van de vakbonden. De drukkerij is failliet verklaard, nadat hot kortgeleden nog geregeld overgewerkt moest worden. De woede richt zich met name op de heer Wouter L. de Groot uit Doorn, president-directeur van de OK-groep, een beheersmaatschappij waarin de aandelen van de drukkerij zijn onder gebracht Het faillissement zou vol gens het personeel hieraan te wijten zijn dat de heer De Groot drukwerk tegen kostprijs ten behoeve van ande re bedrijven in de OK-groep heeft la ten vervaardigen. De drukkerij Le grand en partners, een jong bedrijfin Nijmegen, heeft zich in het bijzonder bezirggehouden met het drukken van Contantzegels die door winkeliers in de randstad en in België worden ge bruikt. Een aantal van deze winke- Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Ik zou de mensen de toegang tot het bos niet willen verhinde ren omdat ze onwetend zijn, evenmin als ik mensen uit de concertzaal zou willen weren omdat ze met zuurtjeszakjes ritselen, of uit liet museum omdat ze het ver schil niet kunnen zien tussen een Rembrandt en een Gerard Don.' Dat zegt mr. A. L. des Tombe, oud-burgemeester van Apeldoorn, voorzitter van de landelijke stich ting Recreatie, in het februarinummer van het maandblad 'Gelderland Nu'. De heer des Tombe reageert nogal scherp op een eerder in deze periodiek verschenen ;n- terview. waarin ir. C. J. Ste- fels te De Steeg, inspecteur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, zich volgens hem kwetsend heeft uitgelaten over het gedrag van het publiek in het bos. 'Na le zing van het artikel ben ik ge neigd te zeggen: 'Het gedrag van veel natuurbeschermers .s were'dvreemd', aldus de heir Des Tombe. Aanleiding tot hét vraagge sprek met de heer Stefels m 'Gelderland Nu' waren waar schijnlijk de autovrije zonda gen en de pogingen van de VW's om de mensen per fiets en te voet de bossen van ue Veluwe in te krijgen. De heir Stefels vindt het gedrag van mensen 'natuurvreemd'. Om die reden ziet de heer Stefels er geen heil in om tegen grote groepen mensen te zeg gen dat ze het bos in moeten gaan. 'Als ik een groep mensen langs mijn huis 'net bos in zie trekken, dan kun je de vol gende dag precies het spoor volgen van hun wandeling. Je komt dan ook te weten welke snoepjes ze bij zich hadden en welk merk sigaretten ze heb ben gerookt. Velen kennen wel automerken, maar niet het verschil tussen een beuk en een eik. En stel je voor dat iedereen fietsen Oud-burgemeester Des Tombe: 'Deze taal acht ik kwetsend voor het overgrote deel van het publiek dat zich in liet bos keurig gedraagt. Het is een ai te gemakkelijk procédé om de ongunstige uitzonde ring te generaliseren tot de al gemene norm. Bovendien schijnt het de heer Stefels ge heel te zijn ontgaan dat de grote VW's zich volkomen bewust zijn van de gevolgen van een te massaal toerisme op de Veluwe en er echt de mensen niet meer met de ha ren bijslepen' Pakhuismens Het ergste vindt de heer Dss Tombe het dat de heer Stefels voorbij gaat aan de oorzaak van die toeristische druk. 'Wat wil ir. Stefels? Dat de pakhuismens zijn weekeinde doorbrengt op de tiende ver dieping van zijn woongebouw? De heer Stefels en ik hebben het voorrecht dicht bij hst bos te wonen en wij ergeren ons allebei aan kleinere n grotere vernielingen en weg gegooide (vooral plastic)arti kelen. Maar ik zou de mensen de toegang tot het bos niet willen verhinderen'. Volgens de heer Des Tombe zal het nog wel even duren voordat onder meer in de randstad Holland recratie-ob- jecten zijn gerealiseerd (Spaarnewoude enz) die de dagdruk op de Veluwe mis schien zullen verminderen. Ook wat de verblijfsrecreatie betreft bespeurt hij bij de ver schillende overheden boter op het hoofd. Clandestiene ont wikkelingen op het gebied van sta-caravans en dergelijke liet men oogluikend toe. De min der bevoorrechte stedeling kon geen alternatief geboden worden, 'zoals Amsterdam, bij gebrek aan alternatieven, zijn Vondelpark maar opoffert aan het jeugdtoerisme.' Stille gebieden Het zal aldus de heer Des Tombe naar een compro mis toe moeten, waarbij grote delen van de Veluwe open staan voer het publiek en an dere delen bestemd worden tot stilte-gebieden, die vanwe ge bun biologische betekenis niet voor het publiek toegan kelijk zijn. Daarvoor is een in tegraal plan nodig, dat de hele Veluwe omvat (Nationaal Landschap). Maar opgepast moet ervoor worden dat de natuurbescherming geen éli- tair karakter krijgt. 'Alsof de Veiuwe er alleen zou zijn voor mensen, die de roep van de zwarte specht herkennen. Intussen is dezer dagen onge veer op dezelfde golflengte ook van andere kanten je- Mr. A. L. des Tombe waarschuwd tegen het verloren gaan van de Veluwe. bijvoor beeld door ir. P. N. Ruige, di recteur-rentmeester van de Stichting Het Geldersch Land schap en door oud-gedeputeer de dr. H. J. van Eek, voorzit ter van de Gelderse Mileu- raaö. Ruimtenood In het nu verschenen jaarver slag 1973 van de Recreatiege meenschap Veluwe is er daar entegen weer op gewezen dat rapporteringen naar aanlei ding van helicoptervluchten boven de door stormen geteis terde Veluwe de indruk wek ken alscf de recreanten de grootste bedreiging vormen. Dit is. zo wordt gesteld, zeer betr-ekkelijk. Aantastingen door recreanten, hoe ernstig ook. zijn veelal niet blijvend. Ze kunnen dadelijk hersteld worden. Waaraan het natuurmilieu zo wel als het landschapsscho.»n ten offer dreigt te vallen, dat is 'de toenemende ruimtenood waaraan ons land bloot staat' De verstedelijking rondom en in de landelijke gebieden no pen tot niéuwe verkeersver bindingen. En daaruit vloeien dan weer n'euwe behoeften voort Met een zekere wetma tigheid wordt daardoor de kwaliteit van onze waardevolle landschappen aangetast. Op zijn minst een zaak van natio naal ruimtelijk beleid om hiertegen effectieve maatrege len te nemen', aldus de Reere- atiegemeenschap Veluwe, die er prijs op zegt te stellen door de hogere overheden betrok ken te worden bij verdere ge- dachtenvorming over de Velu- liers heeft dezer dagen te kennen ge geven de zegels niet langer te willen verstrekken. Waarschijnlijk is het faillissement een gevolg van deze boy cot. Nadat het personeel van de drukkerij vrijdag door de heer De Groot ontslag was aangezegd, hebben de grafische bonden van het NKV en het NW we ten te bereiken dat het personeel nog een week loon werd uitbetaald. De personeelsleden kregen te horen, dat zij al met ingang van maandag niet meer op hun werk hoefden te komen. De bedrijfsleider liet echter alle per soneelsleden zondagavond persoonlijk weten dat zij de volgende morgen weer verwacht werden. Op hun werk aangekomen, werden zij maandagmor gen door een compagnon van de heer De Groot weer naar huis gestuurd. Aanvankelijk verkeerde het personeel in de veronderstelling dat de heer De Groot was ondergedoken in Frankrijk, waar hij enkele hotels bezit. Gisteren liet de heer De Groot het ANP echter weten dat hij gewoon thuiszat. Hij voegde eraan toe via een andere maat schappij in de OK-groep een Vorde ring van anderhalf miljoen gulden op de drukkerij te hebben. Ter afwikkeling van het faillissement zal donderdag een curator worden aangesteld. Het personeel is van plan tot die dag de wacht te houden bij de drukkerij. Het heeft daartoe een auto bus gehuurd en het demonstreert met spandoeken op straat De grafische bonden gaan op het ogenblik na of het mogelijk is juridische stappen te gen de heer De Groot te ondernemen. Zij zijn van mening dat hij in het faillissement een bedenkelijke rol heeft gespeeld. Van een verslaggever DEN HAAG Per 1 maart gaat de benzineprijs omhoog. Hoeveel is nog niet bekend, maar vast staat wel dat de literprijs nog beneden de één gul den zal blijven. Met de oliemaatschap pijen wordt nog over de juiste prijs onderhandeld. Minister Lubbers zei dit gisteravond in het NOS-radiopro- gramma 'Vrijspraak'. RITA 'Ik probeer er achter te komen, wat je voelt als je op water ski's staat

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5