Zebra's kom en terug Dorpskerk in allerijl gesloten Kret ziet oplossing voor impasse in verkeersplan St. Jorrissteeg breedste steeg van Europa... Concert Alma Mater Steeds meer protesten tegen Trekvlietweg rckraak. stof en puin in Katwijk-Rijn ARP Leiderdorp met eigen lijst Oefening in communicatie op Rijnlands Lyceum Oegstgeest Agenda Leiden JOUW/KWARTET DINSDAG IV li.ll. .-,1 31 Al) EN REGIO LA J3IDEN Wethouder Kret verwaclil dat de stuurgroep voor liet verkeers- en vervoersplan, »or de Leidse agglomeratie in de maak is, binnnenkort de diverse colleges van deelnemende v.eeiiten mogelijkheden aan de hand te doen uit de impasse te geraken, die ontstaan is nu de -d eenten Zoeterwoude en Voorschoten hebben besloten niet meer mee te betalen, kr dat it antwoordde de wethouder gister avond op een opmerking van het raads- 1 Waal (PvdA) die vond, dat de 'af- caikers' er alsnog van doordrongen moe- ktn worden dat het bijdragen aan de vosten van het verkeers- en vervoers- jiderzoek een verantwoorde uitgave is. b al deed eerst nog een poging om bur- ht imeester Vis af te sturen op de af stekende gemeenten, mar Kret zag Z ir geen oplossing in. Dar draai je st en raadsbesluit mee terug, vond hij. iret zag meer heil in voorstellen, die ai nnenkort van de genoemde stuur- vajoep te verwachten zijn. In ieder ge- e$l mogen de kosten, die ontstaat zijn aïior het afhaken van Zoeterwoude en 3e Dorschoten, niet drukken op de ge- eenten die wel blijven meedoen, lit onderwerp kwam overigens ter itprake omdat de raad andermaal een ïainvullend krediet (nu weer drie ton) tgioet verlenen voor de tot stand ko- idiing van het tverkeers- en vervoers- Seflan. Waal merkte op dat het plan in- oi iddels het drievoudige (rond de drie npiljoen) is gaan kosten van wat oor- •e ironkelijk geraamd werd. Als het een- a aal voltooid is, dan moet er een hei air stuk uitkomen, dat ook goed be- is voor de burgerij, zo zei ■h j. Ook drong hij aan op duidelijke over mogelijke wegenaanleg, )o!s het onderzoek eenmaal rond is. s«|ewoners van de Corantijnstraat en de ^rinamestraat kunnen opgelucht i lemhalen, nu de bedrijfstechnische d:hool aldaar niet helemaal door een °|ek zal worden omheind. Mevr. Van Se- %s (PvdA) diende gisteravond een orstel in om het terrein slechts voor e' n deel van een hekwerk te voorzien, e dat de omwonenden niet tegen een behoeven aan te kijken. Een en der was door B. en W. voorgesteld, m een nieuw te bouwen fietsenloods vernielingen te beschermen, fethouder Duyvermane was bli.i dat Jevr. Van Seters bij haar voorstel het «fcrmoniemodel had gehanteerd: 'Eerst floest er wel een hek komen, toen geen ek, cn ziet: er komt een hekje'. Hij !d geen moeite het voorstel over te men. vooral ook omdat de onderteke- ars 'door alle fracties heenliepen'. I»n andere zaak die gisteravond werd gerond, waren de bepalingen die in toekomst worden gehanteerd bij de jjtgifte van gronden in erfpacht, voor Iver het andere doeleinden dan wo- Jngbouw betreft. Cornelissens (KVP) ^titelde dit als 'een positief stuk werk deze raad', maar wilde er graag een paar wijzigingen in aanbren gen die de bevordering van het eigen woningbezit beogen (o.a. geen wijzi ging van de erfpachtscanon bij wijzi ging van de grondwaarde). Wethouder Elsgeest wilde er niet van horen. Da raad dacht er ook zo over: zijn voor stel werd met 25 tegen 5 stemmen ver worpen. Er is eindelijk eens een eind gemaakt rond de vaagheid die is ontstaan sinds het PSP-raadslid Gerkema vorig jaar in slaap was gesust toen zijn naam werd afgeroepen om zijn stem uit te brengen. Psychisch afwezig zijn, noem de men het eerst, maar later ging een hele groep raadsleden dit foefje uitha len om zich zodoende van stemming te onthouden. De rechtskundige commis sie is er bij gehaald en die heeft de gemeentewet er nog eens langdurig op na geplozen, waarna,men tot de ont dekking is gekomen, dat iemand die zijn stem om wat voor reden dan ook niet uitbrengt, geacht wordt niet aan de stemming te hebben deelgenomen. Heel simpel eigenlijk, maar nu staat het tenminste vast. Een en ander niet tot instemming van mej. Kappeijne van de Copello (VVD), die vond dat een raadslid gewoon ja of nee moest zeggen. Ze vond deze ma nier van doen een voorbeeld van hoe een raad niet moet werken. Burge meester Vis was het daar wel mee eens, maar zag toch ook geen kans een raadslid te verplichten tot deelname LEIDEN Het college van B en W heeft onlangs een vriendelijke brief kaart ontvangen, afkomstig van ene meneer Chr. Zwiep uit Amsterdam, die daarin meedeelde dat hij tijdens een wandeling door Leiden had ont dekt. dat de St. Jorissteeg de breedste steeg van Europa is. Zoals bekend is de oorspronkelijk zeer smalle St. Jorissteeg enkele jaren ge leden veranderd in een stuk snelweg om'zo een schakel te gaan vormen in de onlangs tot stand gekomen city- ring. Desondanks is de naam St. Joris steeg nog altijd niet vernaderd, hoe wel het stuk Aveg in de afgelopen ja ren in de volksmond meer en meer de Jorisboulevard werd genoemd. aan een stemming. Met deze formule ring ging toen ieder maar akkoord. Vermeldenswaard is tenslotte nog een verbaal vechtpartijtje tussen wethou der Kret en het raadslid Oosterman (D'66) met zoals altijd weer als inzet de voortgaande sloop van panden in de saneringsgebieden. De raad moest voor dit doeleinde weer eens een be drag van 175.000 gulden beschikbaar stellen, waarmee de D'66-er weer wees op het verwoestende effect hiervan. Hompen klei op de leukste stukjes stukjes groen, zodat resterende bewo ners in saneringsgebieden geen leven meer hebben. Kret meende dat de re novatieplannen voor de Havenwijk- noord en de Haver en Gortebuurt wel het bewijs leverden 'dat we op het pad van de voorzichtigheid zijn gebracht', maar zag geen kans het huidige sane ringsproces in bijvoorbeeld de Haven wijk-zuid te keren. LEIDEN Gisteravond gaf het Alma Materkoor in de Gehoorzaal een uit voering. De recensie van onze muziek medewerker plaatsen wij in de krant van morgen. Mr. Driessen 'hoofdleidster' Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PvdA-raadslid Waal had het gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergade ring bijna niet meer, toen hij de uitslag bekend moest maken van een aantal schriftelijke stemmingen over benoemingen in het onderwijs. Voor de be noeming van een hoofdleidster aan de openbare kleuterschool aan het Valkenpad in de Meren- wijk was namelijk écn stem uit gebracht op de fractievoorzitter van de KVP in de Leidse ge meenteraad, mr. H. E. A. Dries sen, die echter tot het mannelij ke geslacht behoort. Een grapje dus. De echte hoofdleidster werd mej. H. van den Berg, op wie 27 stemman werden uitge bracht. LEIDEN Steeds meer protesten rijzen tegen de voorgenomen aanleg van een snelweg op de vorig jaar gedempte Trekvliet, waarmee onlangs al een eerste begin is gemaakt. In een brief aan de gemeente raad heeft de Werkgroep Milieubeheer laten weten verbijsterd te zijn, omdat wethouder Kret zou heb ben toegezegd te wachten met de aanleg van nieuwe wegen, totdat de uitkomsten van het verkeers- en vervoersonderzoek in de Leidse regio in de raad zijn besproken. De werkgroep meent overigens dat een tweebaansweg op deze plaats ruimschoots voldoende is, en spreekt haar vrees uit over de gevolgen van de aanleg van de weg: het slopen van de huizen in de Van der Tasstraat, de aanleg van de Galgewater- brug, sloop van de Zeevaartschool, sloop van de woningen aan de Kastanjekade en het maken van een aansluiting aan De Sitterlaan, waardoor een tweede cityring ontstaat. Ook de raadsleden Waal ('PvdA) en Oosterman (D'66) zijn hierover bezorgd. Zij zullen binnenkort een interpellatie houden over de aan leg van de weg. LEIDEN Zowel op tie Sitterlaan al? op de Rijnsburgerweg zullen de z.g. blokbanden weer wor den verwisseld door zebrapaden. Dit delen B. en mee in antwoord op vragen van liet raadslid Oosterman (D"66). Na recente discussie in de verkeers- commissic hebben B. en W. er ge meend goed aan te doen te trachten dit vraagstuk uit de emotionele sfeer te halen: vandaar dal besloten is de GCCIl OMWCg zebra's, althans voorlopig te doen te rugkeren. Dit is ook het resultaat van tal van acties, die vanuit de bevolking zijn ondernomen om de zebrapaden weer terug te krijgen, nadat ze plotse ling waren verwisseld door z.g. blok banden, die voor het autoverkeer geen enkel beletsel bieden en waarop de voetganger juridisch geen enkel recht heeft, indien er ongelukken zou den gebeuren. B. en W. merken daarbij nog wel op, dat de oversteekplaatsen op de De Sit terlaan (nabij de Lorentzkade) inmid dels zijn voorzien van een z.g. SON- verlichting. Voor wat betreft de be veiliging van de overstekende voet gangers door middel van verkeerslich- i een onzer redacteuren.. ■ar XATWIJK AAN DEN RIJN De rterkvoogdij van de hervormde 1 emeente te Katwijk aan den ijn heeft in allerijl een ingrij- ende beslissing moeten nemen: e e oude kerk in het hart van h atwijk-Binnen heeft zondag aoorlopig voor het laatst dienst edaan. De bouwkundige toestand Afan het gebouw laat verder ge- lèruik niet meer toe, wil men al- jlhans elk risico vermijden. De van deze wijk gaan tiiu met ingang van zondag ge bruik maken van de gereformeer Open Hof-kerk in het Riin- lorp. eM enkele jaren geleden openbaarden igfeich ernstige gebreken aan en in deze li listorische kerk. De toestand van drie v loof dbe stand delen van het gebouw, te j; weten het dak, de ramen en de mu- -aren, was van dien aard, dat de kerk- voogdij onmiddellijk besefte aan een k uitgebreide restauratie niet te kunnen i mtkomen. i Er werd contact opgenomen met ar- chitect Van der Sterre te Leiderdorp, nldie inmiddels een reeks van kerkres tauraties, in deze omgeving en ook in ai andere provincies, op zijn naam heeft aJstaan. Hij heeft nu een plan voor de- rze kerk gemaakt, dat niet alleen de ^consolidatie van het gebouw bedoelt i maar tegelijk een meer verantwoorde 1; inrichting. v ■Stormgeweld Het stormgeweld van deze winter is er debet aan, dat de kerk niet in ge bruik kan blijven tot met de restaura tie wordt begonnen. HDominee Teygeler, predikant van de wijk waarin de Dorpskerk staat: 'Vori- dge week bleek de toestand van de bal ken zo slecht te zijn, dat wij de knoop maar hebben doorgehakt. Het is niet verantwoord, het gebouw nog langer voor diensten te gebruiken. Enkele weken geleden moest ik een rouwdienst in de kerk leiden. Het woei hard. Boven je hoorde je voort durend gekraak en er kwam ook stof en puin naar beneden. N'u zou je het dak kunnen gaan stut ten. maar dat is een voorziening die wij liever niet toepassen. Om te begi- ien zal dat geen gering bedrag vergen, en dat stoppen we liever in het res tauratiefonds, maar bovendien zal het allesbehalve prettig zijn te moeten kerken in een gebouw dat bij de pila ren aan alle kanten gestut wordt'. Ook het bouwen van een noodkerk in de omgeving van de oude kerk stuitte op financiële bezwaren. Toen kwam vast te staan dat de kerk gevaar opleverde, heeft de kerkvoog dij niet geaarzeld daaruit de enige consequentie te trekken. Zij wild eel- ke mogelijkheid uitsluiten dat er door Kreunende kerk geïsoleerd. een traag beleid ongelukken zouden gebeuren. En zo is zondag de hen', gemeente voor het laatst, in afwach- tinh van de restauratie, in deze kerk bijeen geweest. Naar Open Hof Onmiddelijk trad de kerkvoogdij in contact met de commissie van beheer van de gereformeerde kerk. Er is nu een regeling tussen beide colleges tot stand gekomen, waarbij de gerefor meerden om half tien in de Open Hof-kerk worden venvacht en de her vormden om elf uur. Dat is een voor lopige regeling. Diensten om negen uur en half elf, maar dan afwisselend, lijken de beste oplossing. De avond diensten leverden in het geheel geen moeilijkheden op. De gereformeerden houden hun dienst om vijf uur en de hervormden gaan van zes uur naar half zeven. Dubbele diensten in de Ontmoetings- kerk aan de Nieuwe Duinweg, voor de beide wijken dus. wil de hervormde kerkeraad liever niet. Ds. Teygeler: 'We moeten aan deze kant van het dorp wel een punt van samenkomst houden omdat dit een wijk in opbouw is. De belangstelling in de Molenwijk voor de diensten is verhuegend groot. In de Dorpskerk komen 's morgens toch zo'n 350 h 400 mensen en !s a- vonds nog eens 200'. Reacties op de beslissing tot sluiting van de kerk zijn er, nauwelijks geko men. De hervormden waren er al op voorbereid, dat dit vroeg of laat zou gebeuren. Alleen het plotselinge van het besluit heeft hen wel verrast. Architect Van der Sterre is het met de genomen beslissing eens. 'Vooral de kwaliteit van de kap laat te wen sen over'. Op de vraag wanneer de uitvoering van zijn plan begint, moest de heer Van der Sterre het antwoord schuldig blijven. 'Ik hoop natuurlijk dit jaar. Er wordt genoeg aandrang uitgeoe fend. Daaraan zal het niet liggen. De vraag hoealng zo'n werk duurt, kun je in deze tijd eigenlijk niet stellen. Je kunt er alleen een antwoord op ge ven als je weet voor hoeveel geld je per jaar restaureren mag. Als je dat niet weet, tast je op het punt va.'i de duur der restauratie werkelijk in het duister'. Werkverruiming Ds. Teygeler vertelde ons, dat er po gingen worden ondernomen, om het werk binnen het kader van extra fi nanciële voorzieningen voor werkver ruiming te krijgen. Dat is een middel om dë werkloosheid terug te dringen. Het is ons bekend, dat in andere de len van het alnd raonumentenrestau- raties op deze wijze zijn bespoedigd. In Drenthe en Friesland worden op het ogenblik verscheidene kerkrestau raties uitgevoerd waarmee zonder de ze mogelijkheid nog geen begin zou zijn gemaakt. Zuidlaren, Eelde en Ruinen zijn er een voorbeeld van. Een voorwaarde is, dat zo'n restaura tie vóór een bepaalde datum begint en dat zij ook in een bepaald tempo wordt uitgevoerd. Het beschikbaar ge stelde bedrag moet namelijk binnen een vastgestelde termijn worden ver werkt. De restauratie in Katwijk aan den Rijn, die, als de goedkeuringen zijn verleend, in augustus kan beginnen, is een miljoenenkwestie. Aangenomen wordt, dat de hervormde gemeente zelf ongeveer een ton, 100.000, zal moeten bijeenbrengen, maar zij kan er gerust op rekenen dat dit méér wordt. Toch zit zij niet met de han den in het haar. Zij kan nog bogen op een behoorlijke graad van meelevend heid en offervaardigheidheid en bo vendien toont heel Katwijk interesse voor het behoud van dit monument. Dat laatste blijkt wel uit de reacties op de oproep van het restaura tiecomi- té tot behoud van de kerk. De Rabo bank in Katwijk aan Zee en die te Katwijk aan den Rijn schonken beide 2500, de Algemene Bank Nederland kwam met 1000 over de brug en ie mand die onbekend wenste te blijven, stortte ook 1000 in de restauratie- pot, die nu al 8.025 bevat, een nog maar klein bedrag als je het verge lijkt met de totale som. maat toch een veelbelovend begin. De plotselinge sluiting van de kerk zal de giften- st.room ongetwijfeld doen toenemen. Fouten wegnemen De oude kerk van het Rijn-don) is een van de weinige monumenten die Katwijk nog bezit. Mede daaraan is het toe te schrijven, dat er een breed comité van aanbeveling kon worden geformeerd. De kerk bestaat uit een toren, een schip van drie even hoge beuken met doopkapel aan de zuid-kant van de to ren, een rechtgesloten hoofdkoor en pen eveneens rechtgesloten noordkoor. De toren en het hoofdkoor zijn van omstreeks 1300, zo ook de westgevel van de middenbeuk. Het schip is gro tendeels uit het midden van de vijf tiende eeuw. De noordbeuk, die op deze foto is te zien en die smaller is dan de zuid- beuk, had tot in de achttiende eeuw op elke travee een topgevel met dwarskap. Het noordkoor dateert van omstreeks 1500. Aan de zuidkant heeft men ook een koor willen maken, maar men is niet verder gekomen dan de sacristie. De kerk werd gerestaureerd in de ja ren 1925 en 1926. Tien jaar later volg de restauratie van de toren. Dc in richting van het gebouw heeft onder de restauratie wel geleden. Het koor gedeelte werd van de kerk gescheiden en midden voor het gesloten hoofd koor werden de preekstoel en het or gel opgesteld. Aan de torenkant, waar het orgel (geheel terecht) had ge staan. kwam een galerij. Bij de komende restauratie zullen de ze fouten ongedaan worden gemaakt. Het koor gaat weer open, de galerij aan de torenzijde wordt weggebroken, het orgel krijgt weer zijn oorspronke lijke plaats aan de toren en de preek stoel komt op een hoek van de schei ding tussen koor en schip. Waar schijnlijk zal het koor na de restaura tie worden gebruikt voor kleinere diensten, zoals trouw- en rouwdien sten. Vooralsnog is er geen reden, over de abrupte sluiting van deze kerk ach en wee te roepen. Op de vraag: 'Een kerk? Wat moet je ermee!' weet Kat wijk aan den Rijn een positief ant woord. Er is maar één antwoord: lie ver vandaag dan morgen de steigers eromheen! ten meent het college, dat het uit ver keerstechnisch oogpunt ongewenst is om nabij eenkruispunt alleen voet gangerslichten aan te brengen. 'Voor een afdoende, veilige oplossing is het namelijk noodzakelijk de gehele krui sing te belichten. Ook het op enige afstand van een kruispunt aanleggen van een beveiligde oversteekplaats biedt geen goede oplossing, omdat in de praktijk is gebleken, dat voetgan gers daarvan weinig gebruik maken. De meeste voetgangers steken name lijk zo dicht mogelijk bij het kruis punt over en zijn niet bereid een kleine omweg te maken', aldus het antwoord van B. en W. De totale kosten van belichting, van een gehele kruising zijn doorgaans zeer hoog. Ruwweg kan worden ge steld, dal zo'n installatie een uitgave vergt van 150.000. Het treffen van dergelijke voorzieningen zal vanwege de beperktheid van de financiële mo gelijkheden moeten worden getempo riseerd en moeten worden bezien in het kader van te stellen prioriteiten voor dc gehele stad. aldus B. en W. De gehele kwestie zal nu weer nader in studie worden genomen. LEIDERDORP De ledenvergade ring van de AR-kiesvereniging te Lei derdorp heeft gisteravond besloten het besluit van 27 december om sa men te gaan met de KVP bij de ge meenteraadsverkiezingen in mei onge daan te maken. Er waren tegen het besluit gezwaren gerezen. De KVP was wel bereid tot samen werking met de ARP in de vorm van één lijst en één program. Het raadslid mr. Rcugebrink toonde zich graag be reid voor de verkiezingen met de KVP een afspraak tot nauwe samen werking te maken, maar én lijst achtte hij in dit stadium te vroeg. Mocht in de komende jaren blijken dat samenwerking goed mogelijk en vruchtbaar is dan zal het in de toe komst weinig zin hebben met afzon derlijke lijsten uit te komen. De vergadering van de ARP sprak zich uit voor een gemeenschappelijk program en fractieberaad met de KVP, maar ook voor een eigen lijst. 'Live and let die'. Tijden zie DIN'SDA GIS FEBRUARI Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 8, S uur: gespreksavond, T. van der Veer, schrijver, over nieuwe sporen naar het verleden. Zaal Zuiderkerk. 8 uur: afd. Centrum NCVB, mevr. v. d. Plas-Korenhof over 'De vrouw in de menopauze'. Museum Volkenkunde. 8 uur; drs. O. Meier over Zaire. Drifstraat 49, 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur 8>oc. raadsvrouw. WOENSDAG 20 FEBRUARI Schelpenkade 6. 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde. Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gerecht 10. 4.30 tot 6 uur: spreekuur soc- raadsvrouw. DONDERDAG 21 FEBRUARI LAK-theater, Levendaal, 8.15 uur: Theatre Onze met 'Reve d'Hamlet'. Stadhuis. 6 tot 8 uur. spreekuur soc. raads vrouw. VRYDAG 22 FEBRUARI Gehoorzaal. 8.15 uur: Residentie-Orkest, rnmv Jarln Walta viool. Vestestraat 40. 8.15 uur: Imperium met 'De Zee'. Rapenburg 24. 22 uur: Hot Hous. oude-stijl- avond. Kleine Burcht. Nieuwe Rijn. 8 uur: Friese Vereniging. Z-ja! Bevrijdingskerk 7 tot 9 30 uur. ruildub Boshuis. ZATERDAG 23 FEBRUARI Museum Volkenkunde. 2 30 uur: kinderfilm. OEGSTGEEST Rijnl. Lyceum. S.15 uur: zes eenakters van Tardieu. door Ad Fernhout en Ellen Röhrman. Vestestraat 40. 8 15 uur Imperium met 'De Zee ZONDAG 24 FEBRUARI OEGSTGEEST Rijnl. I.yceum. 2 30 uur: kindervoorstelling Pietje Prik. LEIDEN Hartebrugkerk Haarlemmerstraat. 3 uur orgelconcert Wim van der Panne Films in Leiden tot 21 februari ■.Camera: 'Schreeuw zonder antwoord' 18 jr. dag. 19 en 21.15 u.; do., vr., ma di. 14.30 uur. Kirdcrm: 'Circus-vrienden', wo. en za. 14.30 uur; /o. 14 en 16.15 uur. Nachtv: 'If' 18 jr; vr. en za. 23.30 uur. Lido: Jesus Christ Superstar', i 14.30, 19 en 21.15 uur. zj. 14.30. 16.15. 19 en 21.15 uur. Studio: Lido. Luxor: 'Blauwe bonen voor twee bin ken', 14 jr, dag. 14.30, 19 en 21.30 uur; zo. 14.30 en 16.30 uur. Trianon: 'De avonturen van Rabbi Ja kob'. Louis de Funès. a.l. 14.30, 19 en 21.15 uur; zo. 14.15, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rex: 'Het zwaard en de stalen arm'. 18 jr. Tijden zie Trianon. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van d# apotheken in de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 15 febr. tot 22 febr. door de Haven-apotheek te Leiden. Haven 18. en de apotheek te Voorschoten Tevens zaterdsg tol 1 uur nam. door de Oegstgeesler apo theek. U'ilhelrainapark S TENTOONSTEL! 1NGEN LA K-foyer. Levendaal 150: diés-tentoonstel- lmg. tot 28 februari Kabinet Gaper. J han ie Winstraat 40 Lei den foto's van Co«- Muetgeert en Keei Ballir.tijn, tut ",3 februari open dinsdag t.m. zaterdag van 2 tot 5.30 uur. donderdag ook van 19 tot 21 uur. Gemeente-archief Rnisotkade 2a Leiden: ten toonstelling 'jv.-r de Burchl. van 30 januari tot en met 22 februari Koord Studio. Oude Rijn 88 Leider.: portret ten en surrealistische gebeurtenissen van Will van Aggelen. Den Haag. van 12 januari 'ut 23 februari, zaterdags gesloten. Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat SLeiden: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu- Academiegebouw Rapenburg: schilderijen Jan Gilhuis lot 15 februari. Galerie Van der Vlist Botermarkt 3 Leiden: sch:idenjen van Reinald van den Steen», kleuretsen van Joost Verkruisen en keramiek van Jan van Stolk Tot 1 maart Dinsdae t.m. zaterdag van 10 lot 5 uur. donderdag tot 2) uur. Bezoekuren Academisch Ziekenhuis Leiden: Voor alle patiënten «behalve kindoren) rijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 15.00-18 00 uur. 18.30-20.00 uur. Voor de prematurenaf- deling gelden de volgende bezoekuren 'al leen voor ouder») maandag t.e.m. vrijdag 18.30-18.45 uur. zaterdag er. zondag 15.30- 15 45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan do hoofdverpleegkundigs 16 30 uur. 18 30-19.30 uur. Kinderafdeling al leen voor ouders dagelijks 14.00-19.00 uur. vuor overige familieleden zondags 14.00-15 00 uur. Kinderen beneden de 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. h:ervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoekuren Dlaconessenhuls Lelden: le klas dagelijks 11.00-12.00 uur. 15.45-16.30 uur. 18.30-19.30 uur, 2e en 3e klas dagelijks 15.45- OEGSTGEEST Deze week is in de vierde klassen van de HAVO- afdeling van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest een interessant pro- jekt van start gegaan dat als onderwerp heeft: 'Oefeningen in com municatie, in taxatie van situaties en in invloed'. Een groot deel van zijn leven brent de mens door in groepen. In groepen die hij zelf kiest, maar ook in groe pen waar de keuze minder vrij is of de aanwezigheid meer een noodzake lijk of toevallig karakter draagt. Voor middelbare scholieren zijn die groe pen vooral te vinden in de schoolsitu atie: de schoolklas en de werkgroep. Voor het goed functioneren in alle soorten groepen blijkt het van groot belang te zijn inzicht te hebben in de gang van zaken binnen de groep. Dit inzicht zou b.v. kunnen zijn: weten waarom de personen deelnemen aan die groep, wat ze verwachten, wie de leiding heeft of wenst te krijgen, en wat de eigendoelstellingen zijn. De vraag is waar dat inzicht te leren is cn hoe men dat inzicht effectief leert gebruiken. Veel dingen leert mén door ze te oefenen, zo is ook het le ven en het functioneren in groepen te leren door dit te oefenen, rof. dr. M. Mulder, verbonden aan de Stichting Bedrijfskunde en aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, en zijn stafleden drs. de Bel en drs. K. de Zoete, hebben nu voor de leerlingen van de 4 HAVO-klassen van het Rijnlands Lyceum een pro- jekt opgezet dat ten doel heeft oefen mogelijkheden te creëren om daad werkelijk te leren functioneren in groepen en te leren over het functio neren van groepen. Naast deze concrete oefensitualies als: inleiding geven bij een groepsop- dracht, discussie leiden, in het open baar je standpunt verdedigen, te leren omgaan met ongelijkheid in invloed en macht, wordt er een stuk achter grond-informatie gegeven. Vanuit een ruime ervaring met soort gelijke programma's binnen de Stich ting Bedrijfskunde en andere manage- ment-trainingen zal het begeleiding steam trachten het inzicht op dit ter rein over te dragen op de school. Tij dens de oefeningen worden met de vi- deo-apparatuur opnamen gemaakt, die direkt daarna aan de groepen worden vertoond. Het projekt neemt per klassegroep drie niet opeenvolgende schooldagen in beslag. •au een onzer verslaggevers (Cicestie 'psychisch af zijn' opselost

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3