Uw probleem ook het onze Recepten wedstrijd De nieuwe brillenmode ■jchrijver HEERE HEERESMA houdt zoon thuis van ,iephool, vanwege het slechte onderwijs, want: fitness Club is open jW/KTCIAIRTTET MAlATVDAG 18 FEBRUAiM 1974 BINNENLAND T7/K7 grepen een vakantieuitkering van 6 pet. van het verschuldigde pensioen over mei 1972 te.m. april 1973). Bij de banken en spaarbanken kan men een kleine circulaire met de nauwkeu rige gegevens de AOW- en AWW- uitkeringen krijgen. Vraag: Kan u een tijdschrift noemen dat uitgebreider ingaat op de ontwik kelingen bij de NS en de stoomtrac- tie? Antwoord: Daar is het blad van de NVBS, dat 'Op de rails' heet. Maar, waar we inenen dat u dit (prachtige) blad niet bedoelt, kunnen we wijzen op het nog in stencilvorm verschij nende blad: De Spoor- en Tramweg- hobbyist (Prinsenstraat 92, Bodegra ven). Elke twee maanden uitgebreide nieuwtjes over de spoorwegen in bin nen- en buitenland. Verder jaarlijks een extra dienstregelingnummer over o.a. de materieelomloop en dienstrege lingwijzigingen van de NS-zomer- dienst. De lezers kunnen gebruik ma ken van de bibliotheek en fotoafde ling. Vraag: Een lezer maakt zich zeer be zorgd over de ontbossing ten behoeve van de dagbladpers. Antwoord: Volgens onze zegsman bij de Vereniging van Papierfabrikanten valt dat nog wel mee: Voor duizend kg krantepapier gebruikt men 800 kg houtslijp en 200 kg cellulose. Dat komt neer op 2 7/8 hout voor 100 kg papier (door toevoeging van oud pa pier wordt dit minder). Onze lezer krijgt ongeveer 4$ kg thuis: dat is een héél klein boompje. De fabrieken krijgen het hout in rechte paaltjes van 1 m lengte (men ziet die vaak in bossen op stapels liggen). De rest gaat als afval naar hardboard en spaan- plaatfabrieken: er gaat niet veel verlo ren. Wat de kap betreft: elk land heeft zijn eigen zeer strenge regels. De papierindustrie heeft mét de wo ningbouw de grootste belangen bij een goede bosbouwpolitiek. In een goed onderhouden bos moet constant gekapt en geplant worden. Recreanten zien een dergelijke kap als belaging van het natuurschoon. De narigheid van dc Nederlandse bossen is dat men de slechtste gronden daarvoor bestem de en dan liefst voor eensoortige be planting. De gevolgen ziét men bij bosbranden, dan is dit gevaar beperk ter. Voorts heeft de gevaarlijke bela ger van naaldboomhout, de denne- scheerder, in een gemengd bos heel wat minder kansen, terwijl in een bos van uitsluitend dennen of sparren in een paar jaar alles dood kan zijn. In ons land hebben we helaas daar voor beelden van (Ameland oa.). Het gru welijks wordt men geconfronteerd met een niet krachtg geleid bosbeheer in Zwitserland: het vroeger zo prach tige Engadin is tot de Majolapas dor en dood. Alen kan de natuur niet al tijd zijn eigen gang laten gaan. Vraag: Een lezeres is op zoek naar een heel ouderwets middel, waarmee men donkerbruin koper glanzend maakte. Er kwam koude koffie bij te pas, met glinsterend bruin poeder. Antwoord: Eerder hebben we wel eens de vernisbehandeling aangeraden en gewone boenwas. Ook wel eens eeh recept gegeven, dat buitenshuis toege past moest worden, vanwege de brandgevaarlijkheid. We vermoeden dat het enigszins schitterende bruine poeder dat enze oude lezeres vroeger gebruikte om, vermengd met koude koffie, haar doofpot mee te poetsen. Buisman is geweest. Weet iemand het beter? Vraag: Welke voedingswaarde heeft jam en sap van vlierbessen. Is het stoppend of laxerend? Antwoord: Dc werking van de produk- ten van de vlier (Sambucus Nigra) is over het algemeen zuiverend en zacht laxerend. Vliersap (het recept voor vlierbessenwijn hebt u onlangs op de televisie nog eens kunnen lezen) werkt gunstig op nieren en urineaf- scheiding. tag: Hoe is het verhaal van de wit- yievenkuil in L'ochem? woord: Voor deze rubriek is dat haal te lang. Het is te lezen in de ïderlandse Volksverhalen,' van Josef hen (Thieme Zutphen) In de buurt i Lochem ligt de buurtschap Zwiep, ar de belangrijkste gebeurtenis ge- is. Een bakkerijtje met een erf levensgrote (nagemaakte) heksen <k( st men erop aan. Men kan daar i rterlijke oude-wievenkoek en bolus- geéi kopen en de bakker pakt er een riertje bij waar het verhaal op leréat. In Lochem staat tegenover de de kerk een cafetaria, die gebouwd j(zou zijn? wie weet het?) boven de vel ven van een onderaardse gang i 9 km lengte, van Lochem naar ren ten behoeve van de Carmelites- (nonnen) die elke dag onder de !e|3rvd, van hun klooster naar de kerk pen en terug. Of het waar is, weten niet. In elk geval zal het verhaal lel n die gesluierde zwarte vrouwen i daar onder grond liepen wel sterk fi fantasie geprikkeld hebben. Wat t haarspit betreft, dat zo'n belang- jke plaats in het verhaal heeft: dit een soort ijzeren pin. met een plat- bovenkant, waar zeis en messen op wet werden d.i. met een hamer herp geslagen. als tegenprestatie worden de buren en magen op het doopfeest genood. Bij de doop gaven de peettantes en ooms mét hun naam meestal een min of meer mooi geschenk. In vorstelijke en adellijke kringen gebeurde dit alles in het groot. Hele hertogdommen en ste den werden soms bij de doop ten ge schenke gegeven. In verschillende ste den werd paal en perk gesteld aan de omvang van de doopfeesten en ont vangsten, die de jonge' moeders moes ten organiseren. De kosten waren dik wijls niet op te brengen door de be trokkenen (de arme burgers voor hun eigen kinderen en de steden voor de kinderen van hun vorsten). Na de tweede wereldoorlog leven we sterk onder Amerikaanse invloed op het ge bied van cadeautjes voor moeder en kind. Als reactie op al de dure cadeau tjes van zo'n 'babyshower', waarbij alles voor het kindje over de a.s. va der en moeder heengdstort wordt, probeert men op origineler en goed koper manier te laten merken dat men meeleeft met de grote gebeurte nis. Van het vroegere aandeel van de kraamheer is eigenlijk alleen de ster ke drank nog over. Vraag: Hoeveel werd in 1973 totaal uitgekeerd aan een gehuwde AOW-er? Antwoord: f 9044,10 (hierbij is inbe Sr. en jr. Heere Heeresma heeft natuur lijk makkelijk praten. Hij kan als schrijver zijn tijd zelf in delen. Iemand die van negen tot zes op een kantoor zwoegt, kan dat niet. 'Dat is geen steek houdend argument', roept hij verbolgen uit. 'Niemand werkt twintig uur per dag. Daarmee wil ik niet zeggen dat één van de ouders altijd tijd heeft om zijn eigen kind onderwijs te ge ven. Bovendien weten de ou ders dan maar eens wat hel is om een kind op de wereld te zetten'. Wat vinden de onderwijskrach ten van zijn actie? 'Aan opvat tingen geen gebrek. Menig pro gressief onderwijzer deelt de mijne. Die progressieven zijn een wild stromende rivier, maar dan wel binnen de dijken van het maandsalaris. En dan komt de keus: óf de heer schoolin- specteur respecteren, óf van je één, twee, drie de WW in'. Wat vindt de hoofdpersoon in kwestie van zijn 'spijbelen'? Heere jr.: 'De kinderen rea geren nog wel eens gek. En ook de ouders. Laatst speelde ik op straat tijdens de schooluren en toen riep een mevrouw over het balcon: 'Zo. Heere, weet je al genoeg? Nou ja, zo'n mens snapt er natuurlijk niets van'. Heere sr.: 'Voor hem is het een overwonnen zaak. Hij weet pre cies waarom hij niet naar school gaat. Kijk, mocht hij in de toekomst een voortgezette opleiding willen volgen dan heb ik daartegen geen enkel be zwaar. Dat is uitsluitend aan Mevrouw W. v.d. Heide-v.d. Berg, Akkerweg 34 in Huizen (N.H.) stelde een overheerlijk vegetarisch gerecht samen met tamme kastanjes. Zij wint hier mee het wekelijks beschikbare Groot Margriet Kookboek. PAPRIKA'S MET KASTANJEPUREE 100 gr. champignons 500 gr. kastanjes peper, zout boter, melk taugé, peterselie tomaten De paprika's in water bin nen een kwartier gaarkoken. De gewassen champignons bestrooi en met vers gemalen peper en zout en even bakken in een koekepan met wat boter. De kastanjes inkruisen en in ruim water binnen drie kwartier gaarkoken. Met een snelkook pan bent u er in tien minuten. Vervolgens pellen, fijnstampen en met wat hete melk, klontje boter, snuifje zout en verse, fijngeknipte peterselie tot puree stampen. Deze puree mengen met de gebakken campignons. Snij voorzichtig het kapje van de gare paprika's en vul ze met de puree. Zonder kapje in de oven zetten gedurende twintig minuten. Snij een paar tomaten fijn, vermeng ze met wat taugé en maak hiervan op een schotel een bed. Zet er de gevulde pa prika's op. Menutip: Stokbrood, paprika's met kastanjepuree, spaghetti, komkommersla, kwark. Heeft u een origineel recept? Stuur het op naar Redactie Trouw-Kwartet, Dag Maandag, postbus 859 Amsterdam. Wie weet heeft u volgende week het kookboek. Recepten die daar niet voor in aanmerking komen plaatsen we in de dagelijkse re ceptenrubriek. hem te beslissen'. Is alles gezegd' 'Nauwelijks', vindt Hereesma. 'Als de lezers maar begrijpen dat het niet om óns gaat. maar om de zóók, dan is al veel gewonnen. En wanneer ze dan nog eens door de Bijlmer rijden en ze zien op een vervallen ba rak in witte letters de kreet 'Tengels af van onze school!' dan weten ze dat eens hier een echte schrijver aan het woord is geweest. DE NIEUWE BRILLENMODE Het heeft even geduurd maar hier is dan toch een nieuw mo del uit de trendcollectie van Silhouette: Futura '74. Vorig jaar werden een paar van dit soort brillen voorzichtig op de markt uitgezet en het resultaat schijnt te zijn dat de modellen bij veel vrouwen in de smaak melen. Vandaar nu een hele collectie. De Oostenrijkse bril- lenfabrikant Silhouette heeft zich echter wel wat op de hals gehaald want deze modellen kunnen niet machinaal worden gemaakt. De kleuren: overwe gend parelwit, citro en fijn oranje, gecombineerd met don ker koffiebruin, en a/gerond door donker-paars en petrol Voor verdere inlichtingen: de opticien De leeftijd van Miep Diekman Het vrouwenblad Margriet vroeg aan een paar bekende Ne derlandse vrouwen of ze het erg vinden om oud te worden. Schrijfster Miep Diekmann (49): 'Je kunt wel doen of er niets aan de hand is, maar je merkt aan je omgeving, je kin deren echt wel dat je ouder wordt Ik laat me niet opjagen om een jonge indruk te maken. Laatst ontmoette ik een man die met me uit wilde. Ik zag er niets in, begon over m'n kinde ren, vertelde dat ik 59 was. Hij knapte helemaal af. Tien jaar liegen kan dus wel z'n voordeel hebben.' De hobby's van Theo Koomen Kampioen keuvelaar Theodorus Wilhelmus Koomen (43) is een aanhanger van DS'70, j>o 'lezen we in Viva. Als kleuter begon Theo laat te praten, iets dat hij later ruimschoots heeft goedge maakt. Als dertienjarig knaapje ging hij naar het seminarie in het Limburgse Arcen. Hij was voorbestemd om priester te worden: missiepater in het Zuidafrikaanse Natal. Vandaar dat deze sportjournalist (na zes jaar studie hield hij ermee op) nog steeds verzet is op alles wat met godsdienst te maken heeft. Verder is hij een groot liefhebber van psychologie, filo sofie, oude geschiedenis, Kath leen Ferrier en westerns. Cox Habbema reist wat af Ze was laatst nog te zien in 'De Dief', naar een verhaal van He rodotus, voor de VPRO-televisie: Cox Habbema, de actrice die met de Oostduitse regisseur Eberhard Esche trcuwde en zo doende in Oost-Berlijn is gaan wonen. Maar ze zit toch nog veel in Nederland. 'Zowel in Oost-Duitsland als in Nederland voel ik 'me prima. Ik zou niet zonder Nederland kunnen en daarom is het fijn als ik hier ook nog wat te doen heb, zoals nu met dat verhaal van Herodo tus.' 'Het culturele klimaat in Oost-Duitsland is prima', zegt ze. Het is een paradijs vergele ken met Nederland. Alleen heb ben dóór de ambtenaren het voor het zeggen. En in Neder land de geldschieters. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: Waar kunnen we twee schilde rijen laten taxeren? Wij hebben schil derijen van de schilder Dijkman, van wie we iets zouden willen weten. Kan men naar het Museum Boymans gaan? Antwoord: Elke Woensdagmiddag heeft het Museum Boymans inderdaad van 3-4 spreekuur. Wij hebben vaak lezers daarheen verwezén, wanneer de grote handboeken die wij zelf regel matig gebruiken (en die onze lezers zelf ook kunnen inzien in de grote openbare bibliotheken) geen uitsluit sel geven over bepaalde namen en voornamen of wanneer helemaal geen signatuur aanwezig zou zijn. Men taxeert echter niet in zo'n groot mu seum: u krijgt een beoordeling en verder is u aangewezen op de taxatie van experts (Wel altijd even naar de kosten informeren). Vraag: Waar komt de gewoonte van daan kraamcadeautjes te geven? Antwoord: Waarschijnlijk uit een tijd, dat men aangewezen was op de hulp van buren en verwanten. Dé kraam vrouw werd geholpen aan extra voed sel en kledingstukjes voor de baby en dag, maandag door hette visser WAAG IK KIND NIET AAN' zojuist twaalf jaar geworden zoon van schrijver Heere Heeresma gaat niet naar Heere jr. wordt thuis, door zijn ouders, onderwezen. Zoiets mag natuurlijk niet en Heere werd tot 150 gulden boete veroordeeld. Maar de schoolbank van junior leeg. 'Dertien miljoen burgers doen wat de wet voorschrijft,' zei de officier van jus- bij het Amsterdams kantongerecht, 'maar burger Heeresma weet het beter heb de rechter ook voorgehou den dat wij daarmee nomaden zouden worden en het geregelde huisonderwijs van onze zoon dan pas goed in gedrang zou komen. De rechter is dan ook niet meegegaan in de balache- lijk zware eisen van de officier Prima man'. Heere jr. krijgt nu een all round opleiding. In de regel wordt hij 's morgens door vader of moeder onderwezen. Verder neemt Heeresma zijn zoon over al mee naar toe: bankzaken, ge sprekken met uitgevers, noem maar op. 'Dan weet hij straks maar eens de weg in de wereld', zegt Heeresma tevre den. Lineaal doormidden Toch is dit niet altijd zo ge weest. Heere jr. bezocht in eer ste instantie gewoon de school, maar de problemen begonnen al in de kleuterklas. Heeresma zegt: 'Dan ontdek je dat een lie ve juffrouw je zoon heeft opge zadeld met een lineaalmaatje. Maar tekenen geschiedt toch immers gewoon, uit de losse pols? Dus nam ik hem dat line- aaltje af, brak het doormidden en gaf het hem terug met de mededeling dat hij het aan juf kon overhandigen met de com plimenten van vader. Het is na melijk niet interessant of het dak van een getekend huisje wel kaarsrecht is. Maar of een tekening waar of niet waar is Dót is de kwestie. Het is het eerste begin van een conditione ring die tenslotte moet leiden tot oppassende burgers die voor alles hun plaats weten en zich geheel aanpassen aan de maat schappij. nou ja zeg, daar waag ik mijn kind niet aan'. Carrière Hij zegt dat het onderwijs spe ciaal is gericht op het latere carrièremaken. 'Niet het al gemene geluk van het kind staat voorop. Niet de ontplooi ing van de in elk kind aanwezi ge talenten. Wat zullen we nu hebben? En inmiddels 'zijn twee-derde van de klachten bij de huisarts van psychomatische aard en vraagt de regering aan de fabrikant van valium of li brium of de prijs niet wat om laag kan. De ziekenfondsen be talen er zich arm aan'. Toch is Heeresma niet tegen het onderwijs als zodanig. 'Dat zou me wat moois zijn', zegt hij verontwaardigd. 'Het is in wezen een grote moed. Anders zouden nog altijd heel wat ou ders hun kinderen naar de fa briek sturen. Wees daarvan overtuigd'. De Bijlmer De familie Heeresma verhuisde naar de Bijlmermeer, de nieuwe controversiële wijk van Am sterdam. omdat 'daar het maai veld wordt vrijgehouden voor de voetgangers, spelende kin deren en fietsers'. Want het verkeer is immers de grote kil ler onder de schoolkinderen. En elke wijk heeft zijn scholen. Dat was in de Bijlmer tenmin ste de opzet Heeresma: 'Jawel. Op de kaart dan. We hadden in zone H twee noodbarakken en Heere ging naar de oecumenische school, want ik hecht grote waarde aan bijbels onderricht. Maar al spoedig werden de kinderen de dupe van verkeerde planning en een belangenwedstrijd, die werd gevoerd door de wethouder van onderwijs, de communist kame raad Rudi van de Velde. Elders in de Bijlmer was nog wel een goede school, maar de flats stonden er nog niet'. 'Hoe de ouders in de diverse oudercommissies bij de neus zijn genomen, heb ik van nabij meegemaakt Ik heb respect ge kregen voor de wijze waarop de overheid manipuleert om haar zin te krijgen. We hebben ge vochten om onze scholen te be houden. De door alle ouders ge tekende petities verdwenen in de vuilnisbak van kameraad Van de Velde. De overheid be gon de actie om de kinderen uit de scholen te krijgen twee dagen voor de grote vakantie. En ja, toen die vakantie een maal om was, vonden vele ou ders het maar wat heerlijk dat hun spruiten weer "an de vloer waren, en naar welke school ze gingen was toen niet meer be langrijk. Het is trouwens toch opvallend dat steeds meer ou ders de meest eenvoudige op voedkundige problemen aan de school overlaten'. Veilige weg Omdat de andere ouders ten slotte verstek lieten gaan begon Heeresma op zijn eentje een schoolstaking, die tot een goed einde werd gebracht. Hij kreeg het zelfs voor elkaar dat Publie ke Werken een veilige weg aan legde naar de school in de wijk waar nog geen flats stonden. Maar het tempo op die school was laag, vanwege 't grote aan tal buitenlandse kinderen. Daar door verveelde Heere jr. zich nogal. 'Bovendien, die oecumenische school bleek, toen de aap uit de mouw kwam, inmiddels rooms te zijn geworden. Tachtig procent van het onderwijzend personeel waren religieuzen, in clusief de directrice en daar pas ik voor. Op de openbare school bleek het op de een of andere manier onmogelijk tijd te vin den of een persoon aan te trek ken die de godsdienstlessen op zich kon nemen. En toen hebben we er maar definitief een punt achter gezet. 'Lachertje' Héere jr. wil inmiddels toma tensap en vertelt over de corre- spondentie die is gevoerd met de minister van onderwijs. 'Een lachertje op zich', zegt Heeresma. "Want wat gebruikte zijne excellentie als argument? Dat een kind zonder schoolbe zoek het sociale contact zou missen. Laat ik je vertellen dat ik af en toe doodziek word van alle kinderen die ik bij mij in de flat over de vloer heb!' Beide Heeresma's willen er nu een einde aan maken. Ze moe ten nog naar de kapper, want het haar begint al aardig in de nek te groeien. Vet het opduiken van een appel opende Ard Schenk onlangs de ej-ste Ted Masters Fitness Club van Nederland. En die club staat R,j of liever gezegd: zit onder het nieuwe winkelcentrum van Hil- ersum. Een uiterst luxueus en comfortabel 'gezondheidscentrum' ai een slordige tweeëneenhalf miljoen gulden heeft gekost. 'Een rettige manier om gezond te blijven', zegt Ard Schenk, die een of oee dagen per week in de Fitness Club aanwezig zal zijn om pro- ramma's samen te stellen voor de mannen en vrouwen die slanker, erker en gezonder willen worden. In de club zijn een zwembad, tuna's, gymzaal, ijsboden, Turkse baden, een solarium, een eucalyp iskamer, een whirpool, massaruimtes en een clubruimte met bar n petit-restaurant, waar uiteraard alleen gezond en slankmakend oedsel wordt geserveerd. In overleg met gediplomeerd personeel ïoïdt een 'trainingsprogramma' samengesteld en het beste is na- uurlijk om je daar wekelijks aan te houden. Goedkoop is de Fitness- lub nu niet direct: 750 per jaar, maar daar mag je dan icel bij cijze van spreken iedere dag voor komen. Bij een wekelijks be- oek komt dat op ongeveer vijftien gulden per keer en voor dat eld mag je dan overal in. Inl02150 -13144). dien zijn die ouders zelf een produkt van dat onderwijs en dus niet in staat tot een diagno se. En ook niet geïnteresseerd. Vraag dat maar aan de onder wijzerskrachten. De inspraak van de ouders die ze hebben via de oudercommissies wordt niet of nauwelijks ge bruikt. Gelukkig maar, want het onderwijspersoneel zou er ook geen raad mee weten'. Hij vertelt dat hij zijn zoon al zo'n twee jaar thuishoudt 'Maar de moeilijkheden begon nen pas toen ik er in de pers over ben gaan schrijven. Ze hebben me wel gedreigd, maar altijd ontzien zolang ik mijn mond maar hield. De vrees voor publiciteit, nietwaar. Andere mensen worden meteen gepakt en krijgen ook zwaardere straf fen. Ik kon stellen weinig gebonden als we zijn dat als de straf voor ons onaanvaard baar zou zijn, we ons eenvou digweg aan de invloed van de justitie zouden onttrekken. Ik is het', zegt Heere Hee- schrijver van onder meer 'Han de Wit gaat in en 'Zwaar- voor bij de verwarming'. Een ook wiens boeken re- worden verfilmd en tot in Japan toe. in de rusti- van het Hilton Heere heeft zijn zoon en hij krijgt ook Als het gesprek hem een verveelt gaat Heere jr. '1 verkennen. Na tien is hij terug en meldt it 'een duf hotel' is. Even vertrekt hij toch maar want 'dit is al de derde we hierboven worden Heeresma legt uit zoon niet naar 'Een zaak als het is tot in de botten En het is niet automa- gezond omdat miljoenen erin berusten. Boven- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7