Hoe deskundig zijn de ouders bij de opvoeding? eoeo Over Benjamin Spock en kinderen op scholen en in ziekenhuizen MARY perkins Gesprek met Moskou ...OPROEP CODE TOOUW/KiWIAWTET MAitNOAC 18 PEBRHAiRI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV door Piet Hagen De amerikaanse kinderarts dr. Benjamin Spock heeft het onlangs nog eens duidelijk gezegd: ik heb de ouders veel te veel afhankelijk gemaakt van mijn wijze raadgevingen, het was beter geweest wanneer ik hun wat meer zelfvertrouwen had gegeven. De ook in Nederland door miljoenen ouders gelezen Spock raakt met dit zelfverwijt een moeilijke vraag: hoe deskundig zijn ouders als het gaat om de opvoeding van hun kinderen? Zo lang alles goed gaat en de baby vre dig ln de wieg ligt maken ouders zich daar natuurlijk niet druk om. Maar zodra zich problemen voordoen wor den zij onzeker en zoeken radeloos hulp bij de deskundigen. Spock wordt uit de kast gehaald, het consultatiebu reau wordt geraadpleegd, de huisarts geeft advies, en als dat nog niet helpt komen er zelfs kinderpsychologen en kinderpsychiaters aan te pas. Zodra de deskundigen bij de opvoe ding betrokken worden lijkt het er al gauw op dat ouders slechts leken zijn op het egbied van de opvoeding. Dat zelfde heb je ook in het onderwijs gehad. Onderwijs geven was een zaak van vakmensen. Het heeft lang ge duurd voordat de ouders weer tot het besef kwamen dat ze zo stilzwijgend een heel stuk opvoeding uit handen gaven. En het is nog maar van de laatste jaren dat de ouders zich weer in de school durven laten zien. Het bijna automatische gezag van des kundigen is nog veel groter wanneer kinderen met werkelijk grote proble men te maken krijgen: leermoeilijk heden, psychische problemen, ernstige ziekte. Dan begint het proces van ver wijzen en doorverwijzen van deskun dige naar deskundige, en de ouders spelen daarbij nog maar een onduide lijke rol. Onderschatting In het boekje 'Zieke kinderen' (Am bo, ƒ12,50) geeft Anna Freud. doch ter van Simgund Freud en evenals haar vader psychoanalyticus, een treffend voorbeeld van die onder schatting van de deskundigheid van ouders. Als een kind met een ernstige ziekte in het ziekenhuis belandt zijn er maar weinigen die het kind goed kunnen waarnemen. Peuterjuffen, kleuterleidsters en onderwijzers kennen alleen het gezonde kind van school. Dokters zien alleen het ziekte beeld. Ouders kennen het'kind welis waar in ziekte en gezondheid, maar zij zijn verblind door overbezorgd- heid. De enige die dan nog een goede kijk op het kind kan hebben is de kindertherapeut. Anna Freud schreef dat in 19o2. In een later artikel (ook in dit boekje opgenomen) komt zij op deze bewe ring terug. Zij heeft dan een moeder ontmoet die haar nauwkeurig verslag heeft gedaan van de reacties van een vierjarig kind op een operatie. Een complete psycho-analyse. En sindsdien is het vertrouwen van Anna Ireud in ouders weer toegenomen. Dit verhaal is vooral verhelderend omdat het komt uit de sfeer van het ziekenhuis. De gedachte dat ouders ook in het ziekenhuis een rol spelen in behande ling, verzorging, verpleging en bege leiding is nog niet zo heel oud. De hele dag ouders in het ziekenhuis is een even grote revolutie als ouders in de school. Samenwerking Hett boekje 'Zieke kinderen' geeft di verse voorbeelden van een goede sa menwerking tussen ouders en zieken huis. De verslagen die erin staan van de kindertherapeut Thesi Bergmann zijn ook voor ouders die (nog) niet langrljk het is dat de verschillende deskundigen en de ouders op één lijn zitten. Dat dit ideaal niet makkelijk is te verwezenlijken blijkt wel hieruit dat hij de vader van een van zijn pa tiënten wekelijks een uur ontving. Maar dat loont dan wel de moeite. Ook buiten de ziekenhuissfeer dringt het besef door dat het vaak meer gaat om het begeleiden van de reeds aan wezige opvoeders dan om rechtstreek se hulp van de super-deskundige aan het kind. Ik vond dat idee terug in het boek van dr. A. M. C. van der Geld: 'Begeleiding van opvoeders en kinderen vanuit een alternatief Me disch Opvoedkundig Bureau' (Sam- som, 34,50). Van der Geld wil het MOB ombouwen tot een soort 'cen trum voor opvoedingshulp'. Zowel op voeders als jeugdigen zouden er terecht kunnen. In sommige gevallen zal het centrum zelf directe hulp moe ten geven. Maar vaak is het genoeg de onderwijzer die met een kind geen raad weet advies te geven, de moeder, die ten einde raad, is verder te helpen, voorlichting te geven over de opvoeding, kortom: de opvoeders te begeleiden. In dat verband spreekt Van der Geld zelfs van 'ouderscholen'. Hij bedoelt er gelukkig niet de oplei ding voor diploma's mee, waar Multa- tuli spottend over sprak. 88. Wat was die slag? Een atoombom- proef? Of iets dat minstens even erg was? Een ontploffing in het motor blok misschien? Of soms een doodge woon lek bandje? Stelt u gerust nieuwsgierige lezer. Aan de auto man keerde niets, hoewel die slag natuur lijk niet voor niets weerklonken had. Het antwoord was dan ook héél een voudig. De boer was met auto en al uit de bocht gevlogen. Op een haartje na had hij de harde stenen brugleu ning gemist, doch vlak over de brug was het onvermijdelijke toen gebeurd. De boer had zijn stuur niet op tijd te rug kunnen krijgen en hij was tegen de Imkerberm opgeploegd. En omdat razende knetterauto's nu eenmaal niet van ophouden weten, als ze goed be- FERDINAND zig zijn, was het vervoermiddel van boer Knolle dus blijven ploegen. Zelfs het stevige hek rondom het landgoed van de oude graaf had geen weerstand kunnen bieden. Met de reeds beschre ven daverende slag was de boer er dwars door heen gestoten en nu be vond hij zich dus op de verboden ter reinen van de bekende edelman. Eer lijk gezegd had die oude graaf Ben- nick van Rijckensteyn dus genoeg last van die knettercarters. Eerst de klei ne Kareltje door het hek met zijn groentekistje op wielen en nu boer Knolle weer. En diezelfde boer Knolle schoot met angst om het kloppende hart dwars door en tussen al die bo men en struiken. Hij gierde als een straaljager en slechts het toeval hia hém op een beter begaanbaar pad F kernen. Dat pad kwam weer uit op F oprijlaan, die dwars door de prach!*1 verzorgde zogenaamde 'Franse tuf® liep, die de graaf met héél veel c duld en véél geld had doen aanleggl En zo loeide de boer weer op de ifg gang van de grafelijke bezittingen i bang als een haas en onmachtig I monsterachtig snelle auto te behel sen De oude graaf maakte toeva# een kleine wandeling over zijn gri den en hij vroeg zich gepikeerd afD( er soms een straaljager op zijn nef tuintjes was neergestort. Daar lasB zo vaak van vandaag de dag. Dat lo| en de gebrul zou er immers wel voor niets zijn geweest. Dr. Benjamin Spock: ouders té afhankelijk gemaakt... met het ziekenhuis in aanraking kwa men bijzonder leerzaam. Je krijgt een idee van wat er allemaal in een kind kan omgaan. Het lezen van deze bepaald niet opwekkende litera tuur kan de ouders weer iets deskun diger maken in het begrijpen en helpen van hun kinderen. Ik vind dit boekje ook leerzaam in die zin dat je merkt dat psychiaters (en andere deskundigen) uitgaan van hun eigen theorieën, in dit geval de Freudiaanse. Psychiaters kunnen veel los maken en ouders die hun hulp in roepen moeten weten wat er dan ge beurt. Als ze die verantwoordelijkheid zelf enigszins aankunnen en het kind niet al te erg in de knoei zit, is het beter dat de ouders het jonge kind zelf begeleiden. De psycholoog of psychiater kan dan zonodig zorgen voor de begeleiding van de ouders en voor overleg met de medische, en ver pleegkundige staf. De Gids Hoe moeilijk dat samenspel is, blijkt wel uit het artikel over 'gedoemde kinderen' dat de Amsterdamse zenuw arts P. Hirschler schreef voor het Ook op het nieuws vlak bij huis kan de Brandpunt-redactie zeer attent zijn. Over de belevenissen van het Hilversumse echtpaar Labruyère, dat zaterdag door een voortvluchtige man gegijzeld was, kreeg de kijker een uitgebreid verslag te zien. Een beetje vreemd deed het aan, dat hoofdinspecteur Roozenboom zich min of meer moest verdedigen tegen betweterige omstanders, volgens wie de politie de in het nauw gedreven man best met een of ander schiettuig had kunnen uitschakelen. In plaats van dankbaar te zijn dat niemand brokken heeft gemaakt Een bijzondere actualiteit was voorts, dat prof. Karei van het Reve telefonisch sprak met Pavel Litvinow in Moskou en dat we daarvan getuige konden zijn zonder dat een geheim agent de verbinding verbrak. Terwijl toch Litvinow in dat gesprek op de vrije wereld een beroep deed om ten gunste van de verbannen Solzjenitsin acties te voeren. Hij suggereerde de vorming van een soort tribunaal om allerlei wantoestanden te onderzoeken. Voor de verdediging van de menselijke rechten staat Nederland voor ons nummer één, zei Litvinow. En daar keek zelfs prof. Van het Reve van op. Op nog andere onderwerpen heeft Brandpunt mij geboeid. Dat was het geval met een reportage over pogingen in Rotterdam om zwervers weer een thuis te geven. Daar waren aangrijpende confrontaties bij met tragische mensen. Ik hoop dat hun schreeuw om hulp niet alleen in de Maasstad wordt begrepen. Een bijna gespannen sfeer ontstond er zowaar toen aan de van het Grand Gala-podium vrijdagavond weggelopen gitarist Jan Akkerman werd gevraagd of hij in Brandpunt wel iets wilde spelen. De musicus had nog altijd te kampen met bijzondere emoties en andere ondefiniëerbare remmingen. Wel scheen de televisie hier te werken als psychische therapie. Dat was een interessante gewaarwording. laatste nummer van het maandblad De Gids. Hij vertelt bijvoorbeeld hoe hij aan de vooravond van een ernstige operatie door een kinderarts gevraagd werd een meisje van twaalf jaar te bezoeken. Achteraf stom dat ik het gedaan heb, bekent dr. Hirschler. 'Wat immers moet een meisje van twaalf jaar beginnen met een psychi ater, een wildvreemde vent, de avond voor een dergelijke operatie, nadat ze al maanden in een bedreigende sfeer van hel en halve onwaarheden had geleefd'. Ik begrijp uit dit verhaal dat de ouders hier verstek hadden laten gaan (waren ze wel goed begeleid?) en dat het samenspel tussen de be trokken artsen veel te wensen over liet. Dr. Hirschler: 'Opvallend is de merkwaardige reden van verwijzing, namelijk niet de psychische toestand van de patiënt als uitgangspunt, maar die van op z'n minst één der behan delende. medici'. Dr. Hirschler geeft ook een voorbeeld waaruit blijkt hoe de deskundige be geleiders elkaar in de wielen kunnen rijden. Hij kwam bij een meisje dat voor de vijfde keer was opgenomen. Vlak voor hem was de pastoor op be zoek geweest (op verzoek van de ou ders). Bij het zien van het sacrament der stervenden had het meisje ge roepen: 'O, dan ga ik dood'. En dr. Hirschler kon de aangerichte schade herstellen. De aangrijpende verhalen die dr. Hirschler vertelt laten zien hoe be- J372 eirimiti» )r Radio vandaag jte uk Horizontaal. 1. Kweker, 5. geurigheid, 10. rund, 11. overhoop, 13. selderij, 15. welaan, 16. bedoeling, 20. achting, 22. bid (Lat.). 23. plaats in N. Br. 25. soort hert, 26. leger, 27. vrouw van Jacob, 28. halsdoek, 30. droogoven (Z.N.j 31. plantaardige voedselsoor- ten, 34. water in N. Br. 35. lusthof, 37. felgeel, 41. voedsel, 42. meubel, 43. huidmondjes, der planten. Verticaal. 1. apparaat, 2. boom, 3. ach ten, 4. radio omroep (afk.) 5. in het jaar der wereld (afk. Lat.) 6. kier, 7. aardrijkskundige aanduiding, 8. ellen de (meerv.) 9. turks bevelhebber, 12. natuurlijk waterbekken, 14. kolom, 17. lomp, 18. nevens, 19. de een of ander persoon, 21. sierlijk, 24. bloem, 29. hoekpijler, 32. gekheid, 33. verharde huid, 34. soort bijl, 36. water in Utrecht, 38. jaar (afk. Lat.), 39. munt, (afk.) 40. boom. Oplossing van vrijdag Horizontaal 1. intervieuw 2. nor-naar- ga 3. troep-lama 4. Eiger-star 5. gaar- as-end 6. rad-tap-adé 7. anagram-ar 8. Ate-edel-re 9. linie-laan Verticaal 1. integraal 2. noria-anti 3. trog-Ada-en 4. ene-ert-gei 5. rap-raar-de 6. vals-spa- el 7. Ira-team-la 8. eg-mand-ara 9. waarderen. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. S.ll Dingen v.d. dag.) 9.15 (S) Licht strikjork. 0.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 9.50 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Omroepork.: semi-klass. muz. NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO- maandag: tussen-de-mlddag-magazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, morgen dat. 13.10 (S) VPRO-maandag-muz. AVRO: 14.45 Reg. zaken. 15.10 (S) Hedend. pianomuz. 15.40 (S) Mijn dochter Muriel: radiostrip. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Poplepel. 16,30 IS) Mikadoo. Overheidsvoorl.: 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Gesproken brief. 18.25 (S) Jazz Spec trum. NOS: 19.00 (S) Harm, en fanf. in Ne- derl. en Eur. 19.30 Muzibas: muz.onderwijs aan de basis. 20.00 (S) Vrijspraak: JournaUs- ten Interviewen door hen zelf gekozen perso nen in Nederl. of daarbuiten. 21.50 Rep 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22 25 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobbv- scoop: popul. progr. over electronica. 23.20 (S) NOS-Jazz: Jazz in aktie. 23.55-24.00 HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7.03 (S) Preludium: klass. moz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro- gr.overz. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tyd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Plein publ.: maandagmorgen met mensen en muz. 11.00 (S) V.d. kleuters. 11.15 CS) In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. L1.55 Med. 12.00 (S) Killma Ha- wailans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 CS) Hier en nu. 12.50 Makrc: soc. econ. rubr. v.d. NCRV. 13.00 (S) Bandstand. 13.15 Operamuz. 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Pla norecital: klass. muz. 15.00 Geref. mlddagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6: maandagmid dagmagazine met 16.30 (Sj Hier en nu. 16.50 Pleisterplaats: toerisme en recreatie. 17.20 Overheidsvoorl.: Ontmoetingen met rijksgeno ten. Samenstel!, en pres.: Tjark Petzoldt. 17.30 Nws. 17.32 CS) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Corner, 18.19 Uitz. v.d. P.S.P. 18.30 Nws. 18.41 Toe licht. bij het nws. 18.48 (S) Met uw instem ming: kerkliederen. 19.00 (S) NCRV Vocaal Ensemble: klass. liederen. 19.30 (S) Litera ma: kron. over boeken, schrijvers en toneel 20.00 Nws. 20.05 Facetten v.d. bevrijding (6). 20.20 (S) De komponlst v.d. maand 21.40 Loopt de tijd v.d. mensh. ten einde, ie. zing. 21.55 CS) Tenor en piano: klass. liede ren. 22.35 (S) Wie, wat zegt dat nou? 23.00 Het regeren van God. 23.35 CS) De kompo- nist v.d. maand. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 CS) Vroeg op. 9.03 Uit de luch» gegrepen. 11.03 (S) Vorzoekpl. 12.03 (S) fe twaalf tot twee: met 13.30 Raden m TROS: 14.03 Van twee tot drie op III. kn Hugo van Gelderen Show, lnkl. natlonalef" twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. j 19.02 CS) Nederland-non-stop. 20.02 journaal. 20.05 Take the 8-train. 21.02 Del gen-uur-show. 22.02 CS) Superclean DrJ machine. 22.55 Med. 23.00 (S) Vana* laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Droom-top-f. 1.02 Muz. met Meta. 2.02 Continu de ni door. 5.02-7.00 Voor dag en dauw de BELGIE 324 m NED. L, 12.00 Nws. med. on SOSber. 12.08 Lanaz kron. 12.15 Lichte muz. C12.50 Bultenl. pëni verz. 13.00 Nws. akt., weerber. en tonfo] genda. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio, (lf 15.03 Nws.) 16.00 Nws en beursber. r Licht klass. muz. 17.00 Nws en med. tra V.d. Jeugd. 17.30 Big Band Battle, j c Weegschaal. 18.00 Nws. IS.05 Uitz. v.d. soldaten. Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Ork. week. 19.00 Nws. akt. en med. 19.30 20.33 Intermezzo. 20.45 Vap muzen en sen. 20.50 Nieuwe opnamen. 21.00 Sfin ternws. 21.10 Licht progr. 22.00 Nws. j Jeugdprogr. (22.00 Nws.) 23.05 Uchte j C23.40-23.45 Nws.) n. k. to I Lil V li sjin lei TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 In de Soete Suiker- .bol 19.10 Beverly Hillbillies 19.30 Tweekamp Omdat in het BB-spektakel enige wijzigingen waren aangebracht, moest ik 'zwerven' tussen deze quiz en de door de VARA uitgezonden Italiaanse film II Grido. Ik was liever bij De Kreet gebleven, want de daarin door Michelangelo Antonioni betrapte menselijke eigenaardigheden waren belangwekkender dan in het spel rondom de naar het scheen nogal gespannen Berend Boudewijn. De vernieuwingen waren niet altijd verbeteringen. Zondagmiddag zal menige muziekliefhebber hebben genoten van het spel van de Israëlische cellist Michael Maisky. Door zijn expressieve kop was het inderdaad muziek om naar te kijken. Het overlappen van verschillende beelden, zodat je de cellist en de dirigent door elkaar heen aan de gang zag, ging al gauw storend werken. De zucht tot visualisering van muziek dient binnen de perken van de realiteit te blijven. De NCRV bood weer een intrigerende aflevering uit de Amerikaanse filmserie The Nature of Things. De Lacadon-indianen, die het uitstervend overblijfsel vormen van de eens zo bijzondere Mayacultuur, bezitten nog veel waarop wij westerlingen jaloers mogen zijn. De wereldbevolking zal er geen moment bij stilstaan als deze geïsoleerde stam onder de voet wordt gelopen, maar een verlies zou het wel zijn. Want ook de Lacandons zijn erflaters van een beschaving. Het televisiespel I Going Home van William Trevor heeft een paar sterke kanten (slechts twee karakters die duidelijk tegenover elkaar uitkomen) maar is niet vrij van een zekere modieusheid. Daarbij komt dat het in de regie van Gerad Rekers nogal overtrokken werd gespeeld. Ellen Vogel en debutant Roel Bakker gingen een brok literair toneel met alle registers open te lijf. En daarmee won het niet aan overtuigingskracht. TON HYDRA 21 Het tweede telegram was afkomstig van de gedelegeerde van het IRK in Beiroet. Dit telegram onderstreepte het onverblddellijke karakter van het termijn van 72 uur en peciseerde dat alle passagiers en bemanningsleden naar Zwitserland konden terugkeren. Het sprak voorts over de teruggave van het Swissair-toestel, doch echter niet meer over de teruggave van het TWA-vliegtuig. Hoe het ook zij, de via het IRK overgebrachte eisen moesten als authentiek gezien wor den, omdat de gedelegeerden van het IRK door de verantwoordelijke men sen van het Volksfront waren ontbo den om kennis te nemen van de eisen en ze door te geven. De Bondsraad had niet de minste aan leiding deze eisen niet ernstig te ne men. Zij stelde onmiddellijk de rege ring van het Kanton Zürich op de hoogte en besloot snel te handelen. Men heeft haar dat sindsdien vaak verweten, maar zij had de goede gronden niet te aarzelen. De eerste faktor, die tot ons besluit leidde, was de volgende: 310 personen waren in handen van de terroristen van het Volksfront en bevonden zich midden in de woestijn, in een zogenaamde 'bevrijde' zone. Dat betekende, dat er gevreesd moest worden voor onvoor spelbare reacties van de Palestijnen, die immers door de nabijheid van het wettige leger onder druk stonden. Het in principe aanvaarden van de uitwis seling, mits dit onverwijld werd uit gesproken, zou weliswaar niet de ab solute veiligheid van de gijzelaars waarborgen, doch tenminste wèl de spanning doen verminderen en aan die spanning zouden zij wel eens van het ene ogenblik op het andere het slachtoffer kunnen worden. Overigens kon men niet om het feit heen, dat de Palestijnen niets meer dan de drie gevangenen van Regensforf verlang den en zich hadden verplicht tot tota le aantal mensen, dat ze gevangen hielden, vrij te laten. Het valt moei lijk om bij deze voorwaarden nog UAEEff WAUERJOST Uitgave Centrl Press, Bussum ruimte te zien voor 'handeltjes', waar voor wij de kans gemist zouden heb ben. Dit verwijten ons bepaalde men sen, die beweren de Arabieren te ken nen, doch die klaarblijkelijk geen idee van het karakter van de Volks front-kommando's hebben, die in de harde leerschool van het terrorisme zijn getraind en geschoold. Aan de andere kant was het belang rijk, het op het verzoek van de Volksfront-leiders opgenomen contact met het IRK niet te laten verzanden. Bovendien was er nog toestemming van het IRK nodig om zich voor een taak ter beschikking te stellen, die ver buiten het kader van diens oor spronkelijke humanitaire basis ging: het IRK moest zich immers als ge sprekspartner van terroristengroepen opwerpen. Fet IRK dient dank te worden gebracht voor zijn besluit c;i voor zijn uitzonderlijke snelheid van handelen, waartoe hij door de termijn van 72 uur werd gedwongen. Tot dat tijdstip mocht niemand een verlen ging van de termijn verwachten of zelfs voorspellen, dat de termijn hele maal zou komen te vervallen. Door de omstandigheden geprest had de Bondsraad geen enkele keuze. Zij moest volgens de gebeurtenissen, die haar verantwoording tot zich trokken handelen en niet volgens de openbare mening, waarvan zij wel wist, dat zij door de snelheid van de beslissingen zou worden verrast. Inderdaad zijn er nu nog velen, die verklaren* dat men wel had moeten toegeven, doch dat dat langzaam had moeten gebeuren, dat er gewacht had moeten worden. Maar- waarop moesten wij dan wach ten? In werkelijkheid was het niet gemak kelijker geweest om nog vierentwintig uur langer te wachten met toegeven. Men had dan het risico gelopen, dat het contact zou worden afgebroken en dat in ieder geval niet aan de termijn van 72 uur kon worden vastgehouden, binnen welke termijn de in bewaring gestelde Palestijnen moesten zijn vrij gelaten met als tegenprestatie de be vrijding van de 310 in Zerqa vastge houden passagiers en bemanningsle den. Dit risico kon men naar de me ning van de regering op de ochtend van de 7e september niet lopen. Hieraan toe te voegen is nog, dat wij dit besluit alleen genomen hebben om de doodeenvoudige reden dat wij in het begin als enigen erbij betrokken waren. Het Volksfront heeft geen en kele andere staat eisen in welke vorm dan ook gesteld. Toen daarentegen en kele uren later de situatie" verander de, hebben wij onmiddellijk met de andere staten contact opgenomen en het initiatief tot een gemeenschappe lijk optreden aangegrepen. Waren er middelen om onder de dwang uit te komen? Welke? Het vragen van be middeling aan de Arabische staten? We hebben reeds verklaard op welke gronden het onmogelijk was van deze staten een direkte, efficiënte en onmid dellijke actie te verwachten. De be middeling van de Verenigde Naties? Men wist wel degelijk, dat een derge lijke bemiddeling slechts uit het aan nemen van een resolutie kon bestaan. Een militaire interventie? Die had de onmiddellijke dood van de gijzelaars betekend. Dientengevolge stelde de Bondsraad de regering van het Kan ton Zürich maandagmorgen op de hoogte, dat men in princiepe bereid was de door het Volksfront voorge stelde ruil te accepteren. Daarbij moet er nog eens aan herinnerd wor den, dat die ruil aan de ene kant de drie in gevangenschap verkerende a- lestijnen betrof en aan de andere kant sloeg op het totale aantal passa giers en bemanningsleden zonder één uitzondering. De regering van het Kanton Zürich nam het besluit om de drie in gevangenschap verkerende Pa- tot een dergelijke ruil zou kunnen ko men. De Bondsraad stemde formeel met deze beslissing in en werkte een perscommuniqué uit om een en ander in de openbaarheid te brengen. Men stond op het punt de zitting tegen 12.45 uur op te heffen, toen men kennisnam van een persbericht uit Amman. Dat bericht bevatte Volks front-eisen, die sterk afweken van de oorspronkelijke. Behalve de drie ge vangenen in Regensdordf wilde men ook de vrijlating van de drie Palestij nen in München en de in Londen vastgehouden kaapster, zowel als een niet genoemd aantal Palestijnen, die in verschillende niet nader genoemde staten gevangen zaten. (wordt vervolgd) ES P fgt |r ek isii NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Muziek in uw straatje 21.10 Tussen salon en souterrain 22.00 Hier en Nu 22.40 Omlijst: meditatie met muzikale omlijsting NOS 22.50 Trekking Staats loterij 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Tips voor je toekomst NOS 20.00 JournaaJ AVRO 20.21 Ethi mens van goedp wil (8-slot) 21.15 Televizier Magazine 22.00 Cannon NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Ondernemer - les 12 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gil vond. 10.20 Akt. 10.45 Leute Mahnung. -o Yc Chinese films. 12.15 Akt.magazine. 12.40 overz. 12.50-13.20 Wereldspiegel. 16.15 naai. 16.20 Uitz. voor oudere kijkers. Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. b 18.00 Die Zwei v.d. Dlenststelle. 18.30 irn 18.45 Sandmann. 18.55 Sportjournaal. Inf. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20*^ Schooltelevisie. (9.30-10 00 Swamstn 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 Op US kundig progr. 18.15 TV-serle. 18.40 Akt. TV-serle. 19.48 Intermezzo bietet an.) Journaal en weerber. 20.15 Akt.progr. Muzikaal progr. 21.45 Rep. 22.30 Joul komm. en weerber. 22.50 Doctor Po Fanse speelfilm. 0.30 Jounaal. DUITSLAND II 16.30 Euovlsie: Ski-w.k. 17.00 Joul 17.10 Engadlner BUderdogen. Aansl.: uit de geschiedenis. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal. Rep. 20.15 Konsumentenprogr. 21.00 naai. 21.15 Der Komödiant; Engelse pol film. Aansl.: Filmkritiek. 22.50 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05-12.45 en 16.30-17.30 Schooltelevlsll 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. I, Mod. gvmn. 19.00 Kursusprogr. 19.30 TV sus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Berl. Werkstatt. 20.15 Task Force 21.05 Rep. 21.50-22.35 Rep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4