M. C. Capelle is, na ontelbaar veel zendingsverhalen, nog jong lllsillsftll Strijd om kinderdoop in Denemarken drastisch bezuinigen Vandaag Trans World Radio bouwt vierde zender Nieuwe boeken Vereniging tegen godslastering Werkbezoek ds. Lam aan Toradja-kerk Twee dóden en zes gewonden bij frontale botsing Beroepingswerk Hervormde kerk moet Trouw Kwartet Naam ontvoerder van Hearst bekend TROW/KmWTET MALUNÏDAG 18 HEBR11AKI 1974 KERK T2/Ï Van een onzer verslaggever» De heer M. C. Capelle, onderwijzer in het Brabantse Nieuwendijk, 6clirijft al zó lang verhalen voor de jeugd in het gereformeerde zendingsblad, dat mensen die hem voor 't eerst ontmoeten (en dat zendingsblad kennen) verbaasd uitroepen: hé, bent u nog zo jong? Van 1940 af schrijft de heer Capelle zijn verhalen, het zijn er inmiddels zóveel dat hijzelf ook op geen stukken na weet hoeveel. Zeg dus maar: ontel baar veel. Meer dan een kwart eeuw schreef hij ze, zonder ooit een voet in een zendingsland gezet te hebben. En toen hij in 1966 voor 't eerst in Afri ka kwam, deed hij een merkAvaardige ontdekking: 't was alsof hij het alle maal al eerder gezien had. 'Ik had er tenslotte al ove rgeschreven 'Ik ben constant bezig in de huis van anderen te kruipen, jonge mensen vooral, over dehele wereld', zegt hij. De vraag die je intrigeert, is dan, hoe hij aan zijn materiaal komt. Hij is wel genoemd 'de Jules Verne van de zending*, omdat die tenslotte ook zijn hele leven nooit buiten Frankrijk ge weest is. Je zou hem kunnen vergelij ken met Penning, die zijn boeken over Zuid-Afrika schreef zonder er ooit geweest te zijn. Voor de heer Ca pelle gaat dat niet meer helemaal op, nu hij verschillende landen bezocht, maar tocj schreef hij jarenlang zonder ooit in Afrika, Azië of in Latijns- Amerika te zijn geweest. Paardenteelt 'Als ik een boek ga schrijven, dat in een bepaald land speelt, heb je in de eerste plaats veel feitenkennis nodig. In de loop der jaren is er natuurlijk een niet-onaanzienlijke hoeveelheid achtergrondinformatie aangelegd. Daarnaast krijg ik veel brieven onder ogen van mensen, die ergens werken in dienst van zending, werelddiako- naat of ontwikkeling en die houden je op de hoogte hoe de situatie op het moment is. Vergeet vooral niet be paalde speciaalstudies. Een van mijn eerste boeken speelde op Soemba. Als voorstudie gebruikte ik onder meer een dissertatie over de paardenteelt op dat eiland. De lectuur was zo droog als gort, maar een enkele zin met wat feitelijke gegevens en een beetje fantasie groeide uit tot een heel hoofdstuk. Maar ideaal is natuurlijk als je er zelf bent geweest In 1966 was ik ln Cen- traal-Afrika. Je trekt er rond, al maar indrukken opnemend. Daar komt ach teraf een enorme studie bij, omdat je wat je hebt gezien en beleefd, wil va rifiëren, de achtergronden ervan wilt ontdekken, maar een dergelijke reis levert dan ook onnoemelijk veel mate riaal op, waar ik jaren mee vooruit kan. Zo bezocht ik in 1970 ook Perzië en Turkije, terwijl ik in de toekomst naar Latijns-Amerika hoop te gaan. Het gaat mij dan niet allereerst om het verzamelen van gegevens, maar om de sfeer. Uren kan ik doorbren gen op een markt, kijken hoe de me dicijnman zijn waren aan de man brengt, meehotsen in de autobus, eten zoals de mensen eten (en hopen dat Mijn boek 'Open die koffer* over een jongen in Roeanda wordt nu, na eerst in het Frans te zijn vertaald, door een Roeandees bewerkt voor de jeugd daar. Ik hoop, dat hij er elk westers smetje uithaalt, terwijl ik tegelijk ontzaglijk benieuwd ben waar ik bij het schrijven er niet in slaagde, mij in de denkwereld daar te verplaatsen. Het zou leuk zijn, als dat boek in het Kinyarwanda kon verschijnen. Je brengt zo niet alleen de jeugd hier zending bij, maar kan ook de jeugd daar van dienst zijn. Fout Natuurlijk maak je fouten. Zo kont er in dat boek een hoofdstuk voor. waar in een jongen de wedstrijd in het vuurtje maken wint doordat hij stie- em een lucifer gebruikt. In de oor spronkelijke versie liet ik die jongen spijt krijgen. Een Roeandees, met wie ik het manuscript doornam, zei mij: 'Dat krijgt zo'n Roeandese jongen nooit. Het is* veel eerder zo, dat de andere jongens spijt krijgen, omdat zij niet op dat slimme idee waren ge komen'. Naast zijn boeken en zijn artikelen in het gereformeerd zendingsblad en an dere bladen is de heer Capelle (53 en hoofd van een grote school voor chris telijk basisonderwijs in Nieuwendijk) ook nog eindredacteur van Marimba, de zendingsjeugdkrant van de Neder landse zendingsraad. 'Al je vrije tijd gaat er wel inzitten op die manier. Maar het is enorm boeiend en verrij kend voor jezelf, en misschien ook niet onbelangrijk voor een ander, om door te geven hoe het Woord nu in 1974 door de wereld gaat. Van een onzer verslaggevers BAARN Trans World Radio heeft haar plannen bekend gemaakt voor een veerde radiostation. Het zal ge bouwd worden op het eiland Guam n de Stille Oceaan. Met haar vier stati ons kan deze zendings-radio-°rganisa- tie dan de hele mensheid bereiken met het evangelie. Twee krachtige kortegolfzenders, ge koppeld aan verreikende antennes, zullen vanaf Guam evangelische pro gramma's in acht versch'llende talen naar Zuidoost-Azië, China, de Sowjet- Unie en Australië uitstralen. Dit zal in samenwerking met de Far East Broadcoasting Company gebeuren. Trans World Radio zend het evangelie uit in 38 talen vanuit haar internatio nale radiostations in Mont Carlo en Bonaire. Een derde station, dat kort geleden is opgericht in Swaziland, zal naar verwacht wordt eind 1974 in de lucht zijn. De Nederlandse afdeling van Trans World Radio verzorgd wekelijks v'er en een half uur Nederlandse program ma. dat over Bonaire en Monte Carlo wordt uitgezonden. Bovendien maakt zij een wekelijks programma in net Chinees. je ingewanden niet protesteren), voor al nagaan hoe de christenen leven. Waterpijp Ik ga er niet naar toe als toerist, mooie gebouwen bekijken en zo. Je Sarita R. Ralney: WANDKLEDEN (oorspr. titel 'Wall Hangings, desig ning with Fabric and Thread'). Vert. Mac Thiadens. Uitgeversmij Kosmos bv, Amstcrdam-Antwerpen. Aant. pag. 148, prijs 19.50. Een boek, dat de nog steeds voor ve len aanlokkelijke bezigheid van 'wandkleden maken' behandelt. De in leiding maakt cns duidelijk dat schrijfster een gids wil zijn voor het bezig zijn met lap en draad in een doolhof van mogelijkheden, methodes, ideeën en technieken, Iedereen die dit werk' aanspreekt, jong of oud, ama teurs of beroepsmensen, zal in dit veelzijdige, rijk (en goed) geïllus treerde boek, met zijn heterogene in houd, wel iets ontdekken dat hem of haar te pas kan komen. O.m. worden toepassingen van de meest gebruikte borduursteken duidelijk gemaakt, ter wijl tot slot ook het 'afwerken en monteren' aandacht krijgt. Er is werk te zien op nogal verschillend niveau. Van beroepsmensen soms knap en heel mooi; maar natuurlijk staan er ook gekke (Amerikaanse) dingen in waar U noch ik ooit aan zou begin nen. Voor het vertonen van werk van jon ge kinderen (lagere school) is veel plaats ingeruimd (ook 8 pagina's in mooie kleuren). Naar een beschrij ving van het getoonde zult U vergeefs zoeken: het is ook niet de bedoeling iets na te maken. De voorbeelden die nen meer als suggestie voor ontwerp, werkwijze en materiaalkeuze. Wie zich (verder) wil bekwamen in het maken van textiele wandversie ring kan zijn (haar) voordeel dus doen met wat Sarita Rainey er alle maal van vertelt De laatste bladzijde (met foto van schrijfster, bezig aan een o.i. smakeloos werkstuk) kunt U beter overslaan. Ook moet U zich be slist niet verkijken op de kleurige cir kel. waarmee de uitgever de omslag meende te moeten sieren. Dit 'werk stuk' van Mac Thiadens, die overigens de tekst goed vertaalde, heeft vermoe delijk meer met papier en verf van doen dan met lap en draad. De buitenkant mag dan wat teleur stellend zijn; de inhoud maakt dat ze ker wel weer goed. R.D.-S. Theorie van de Roman, door Georg Lukécs; uitgegeven door Meulenhoff Nederland b .v. 1 n Amsterdam; v er- taald door Wouter D. Tleges; 210 blz; 17,50. Elke maatschappij heeft de kunstvor men die bij haar passen. De Ontwikke ling van de kunstvormen heeft alles te maken met de ontwikkeling die de maatschappij doormaakt. Historische veranderingen werken door in de vor men waarin kunst 'tot ons komt'. Het Griekse drama kon alleen maar voorkomen in een samenleving die er van uitging dat alle mensen in één groot geheel zijn opgenomen, onder deel zijn van een vast stramien, voor wie het uiteindelijke doel en de zin van het leven niet onzeker, waren. De helden in die drama's waren in zekere zin passief, ze ondergingen het nood lot Heel andere samenlevingsvormen brachten de roman voort: een kunst vorm die uitgaat van individuen en de verhouding van het individu tot zijn ziel beschrijft met de pogingen van de mens om de afstand van hem zelf tot z'n ziel te overbruggen. De ro man gaat niet over passieve helden, maar integendeel over mensen die iets ondernemen. De Hongaarse filosoof eGorg Lukécs (1885-1971) schreef in 1914 Theorie van de Roman, een boek dat in 1920 uitkwam. Het werd geschreven toen de eerste wereldoorlog uitbrak en in een voorwoord bij het boek dat Lukécs in 1962 schreef zegt hij dat zijn boek alles te maken had met de enthousiaste sfeer waarin sociaaldemo- kraten ln die tijd deze oorlog en de volgens hem daarmee samenhangende afbraak van de burgerlijke maatschap pij beschouwden. Theorie van de Roman werd geschre ven voordat Lukécs overging naar het marxisme. Het boek is dan ook geda teerd, zegt hij zelf, maar nog steeds interessant om te lezen, mét de kritie ken die erop verschenen. Leest ie mand het alleen om inzicht te krijgen in.de periode voor de jaren 20 en 30, dan moet die lezer wel in de war ra ken. Aldus Lukécs zelf. Het boek is niet direct iets om in een verloren uurtje te lezen. Het is nogal moeilijk geschreven, maar met hulp van de uitvoerige inleiding van de Franse so cioloog Goldmann over Lukécs en zijn het vertoonde bepaalde nieuwe trek- werk is het best om door te komen, leerzaam en wordt ook begrijpelijk waarom het indertijd zo aansloeg. Dat was geen toeval volgens Lukécs, want ken die in de verdere ontwikkeling van belang zijn geworden. Michaël Avl-Yonah - Het Heilige Land. Culturele gidsen, uitgeverij Gottmer - Haarlem. Prijs: 35,-. De thans 69-jarige uit Lemberg ge boortige en sinds 1921 in Jeruzalem wonende Avi-Yonah, hoogleraar in de archeologie en kunstgeschiedenis, zal met deze cultuurgids velen aan zich verplichten. Hij heeft de wordingsge schiedenis van Israël-Palestina, met de veelvuldig wisselwerking van be schavingen en overheersingen dusda nig helder beschreven, dat in ieder geval een serieuze toerist er z'n voor deel mee kan doen, maar ook dege nen, die in de bijbel geïnteresseerd zijn. Avi-Yonah, wiens specialiteit is de ge schiedenis en de archeologie van het Romeinse- en Byzantijnse Palestina, die zelf tal van opgravingen heeft ge leid, besteedt veel aandacht aan het geen uit het verleden bewaard is ge bleven. De volgende passage is illus tratief voor de informatie, die de au teur aanbiedt: 'Door historisch, topografisch en ar cheologisch onderzoek zijn heel wat van de zogenaamde 'heilige plaatsen' door de mand gevallen. Het onderzoek heeft echter ook concrete bewijzen op geleverd of duidelijke aanwijzingen voor de juistheid van allerlei details in het Evangelieverhaal. De naam van Pontius Pilatus staat gegraveerd op een steen die deel heeft uitgemaakt van de dedicatie-tekst op een Tibe- rieüm in Caeserea, en is teruggevon den opnieuw gebruikt in het thea ter daar. Munten zoals Jezus er een gebruikt heeft om te laten zien wat de keizer toekwam (Matthetls 22 vers 19-21) zijn bewaard gebleven, zo als ook het 'penningske van de wedu we' (Marcus 12 vers 41). De 'leer stoel van Mozes', een erezetel in de synagogen is teruggevonden in de synagoge van Chorazin (Mattheüs 23 vers 2) in het Israël-museum, 'rolste nen' komen voor bij het 'Graf van de Koningen' en het familiegraf van Her- rodes in Jeruzalem. Een inscriptie uit de 'Synagoge der Vrijgelatenen' (Handelingen 6 vers 9) is gevenden op de Ofel-heuvel. Er staat een zekere Thcodotus op vermeld 'zoon van Vettenius', dat wil zeggen vrijgelatene van de Vetii (in het Rockefeller-mu seum te Jeruzalem)'. Deze, ook grafisch gedistingeerde uit gave, bevat 169 illustraties (ook kaar ten) in kleur en zwart-wit, een lijst van jaartallen, een alfabetische opga ve van steden en archeologische vind plaatsen, van kunstenaars en een In dex. De Nederlandse bewerking van het eerder in Engeland verschenen boek, is van J. F. Brouwer, foto's van Mario Carrieri. In deze serie 'Culture le gidsen' verschenen eerder: Parijs en Londen. Rfs Hilda Rltter: JOEGOSLAVISCH BOR- DUREN. Uitg. Zomer Keuning B.V., Wageningen. Ariadne Hand- werkbibliotheek nr. 4. Aant. pag. 95, prijs 17.50. Een nieuwe handwerk-uitgave van Zo mer Keuning. Ditmaal een folklo ristisch getint 'Joegoslavisch Bordu ren', oude motieven opnieuw toege past. Met z'n vele originele foto's en uitge breide beschrijvingen over land en volk staat dit boek wel op een heel aparte plaats in de Ariadne Hand- werkbibliotheek. Wie het geluk heeft meer van Joego slavië te kennen dan 't populaire Bied in het noorden en de kuststreek tot en met Dubrovnik, kan zijn eigen be levenissen toetsen aan de ervaringen van de biologe Dr. Hilda Ritter. Zij verzamelde nj. als hobby (rend 1930), overal waar zij uit hoofde van haar werk kwam, borduurpatronen en no teerde veel bijzonderheden over de motieven en de gebruiken van het land. Dr. Ritter toont en bespreekt rijk bewerkte eenvoudige kledingstuk ken die (steeds minder) gedragen worden vooral in de bergdorpen in het midden en zuid (-westen) van het land. Onwaarschijnlijk fijn borduur werk op randen en mouwen van jur ken, hoofd- en handdoeken, sokken en kousen in veel-kleurige (rond-gehaak- te) motieven, geweven schorten, enz. De redactie van het tijdschrift Ariad ne heeft een aantal oude motieven in hedendaagse werkstukken vertaald. Duidelijke telpatronen geven de weg aan tot het maken van kussens, kle den, theemuts, en wat men naar eigen idee er verder zelf mee weet te doen. Wie mooie originele Joegoslavische volkskunst-motieven weet te waarde ren en tce wil passen op eigen werk, zal in dit goed verzorgde boek zeker iets van haar gading vinden. Jammer dat de kleurenfoto's niet al tijd met de originele kleuren overeen stemmen. (De zwarte geborduurde on dergrond komt op de foto soms don kergroen of bruin oa-er). En. als we nu nog Avat onaardigs kwijt willen, dan is dat 't raadsel hoe twee tekeningen van een zekere An nette in dit smaakvolle boek een plaats konden a-inden. Een interessante en folkloristisch gezien a-eelzijdige handwerk-uitga ve. R.D.-S. Erskine Caldwell: Miss Mamma Almee Uitgave: Meulenhoff, Amsterdam. Prijs 14,50. De nieuwe Caldwell de auteur van 'Tobacco Road' en 'Een akker voor God' heeft een weemoedig, meermalen aangrijpend a-erhaal geschreven an dermaal een herinnering aan z'n ge boortegrond in het Amerikaanse Zui den over een oudgeworden bezitster van een familielandgoed. Het gaat om een vrouw, gehecht aan het verleden, aan de status en de re gelmaat van weleer, die niet is be stand tegen nieuwe ontwikkelingen, die in haar kinderen grotelijks wordt teleurgesteld. Caldwell zet de figuren levensecht op papier: de niets ontzien de zakenmensen, haar lichtzinnige dochter, haar cngelukkig gehuwde zoon en haar tweede zoon, een fliere fluiter. Een sfeervol familieverhaal, dat zich afspeelt in een wereldje, waar van het Europese westen nauwelijks weet heeft Een roman ook, die door haar eerlijk realisme zeer aanspreek baar is. Rfs moet met de mensen praten in hun eigen huis, in het theehuis, gloeiend- hete thee drinken en een waterpijp roken. O écht mensen te leren ken nen, althans om het te proberen, moet je trachten te leven zoals zij. Dat is niet altijd gemakkelijk. Het is vaak zelfs bijzonder primitief. Goed, je krijgt er natuurlijk wel een apart zintuig voor. Je ziet dingen die Europeanen die er al jaren lang zijn, nog nooit opvielen. Het gaat om het gewone, alledaagse leven, en daar moeten dan A'eel verhalen uitkomen. Het is daarbij belangrijk, dat je de feiten neerschrijft zoals je ze hebt ge zien, maar belangrijker en moeilijker is het, de juiste sfeer aan te geven. Je moet proberen te denken, zoals een Afrikaan denkt, thinking black, en ie der weet dat er tussen de Afrikanen onderling Aveer enorme verschillen zijn. Het maakt nogal geen verschil, als je probeert in de huis te kruipen van een Toetsie of van een Hoetoe in Roeanda. Nieuwe kansen De manier van zendingdrijven, zoals het vroeger ging, komt nog maar spo radisch voor. Maar de evangeliever kondiging heeft nieuwe kansen gekre gen. Denk alleen maar aan de moge lijkheden van een radiozender als de Stem van het Evangelie in Ethiopië of Trans World Radio. Ik heb in Per zië gezien, hoe de kleine groep chris tenen daar gebruik maakt van dit me dium. De bandjes met de program ma's in het Parsi gaan naar Addis Ab eba om vandaar te Avorden uitgezon den. Het evangelie komt op plaatsen, Avaar nooitmiemand van kerk of zen ding kan komen. Het is geweldig, dat dit mogelijk is. Capelle's nieuwste boek is 'Wonder op Avonder", een dikke paperback vol verhalen over zending en Averelddia- konaat (360 blz. 12.75; uitgave Mei- nema te Delft). Verhalen die iets la ten zien van de nood van het leA'en, maar ook van de vernieuwende kracht van het evangelie. De hierbij afge drukte tekeningen zijn uit het boek KOPENHAGEN (KIPA) Moet een dominee alles dopen, wat ln het doophuis gebracht wordt, of mag hij bepaalde voorwaarden stellen? Over deze vraag is een discussie ontbrand in de Deense volkskerk. In november vorig Jaar weigerde ds. Frank in Hritshals een kind te dopen, omdat de ouders niet Avilden beloven, dat zij het christelijk op zouden voeden. Ds. Frank kreeg bijval, onder meer van 21 collega's, a'an hoogleraren cn theolo giestudenten, maar de (lutherse) bisschop van Aalborg, Erik Jenen, heeft zich nu tegen hem gekeerd. Bisschop Jensen beroept zich op Christus' woord 'Laat de klnderkcns tot Mij komen en verhindert ze niet'. Hij dreigt met maatregelen tegen predikanten, die het voorbeeld van ds. Frank zouden willen volgen. Ds. Frank heeft zich nu met een paar collega's op de minister voor kerkelijke zaken beroepen. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De onlangs opge richte a'ereniging tegen godslastering heeft alle Nederlandse predikanten een brief gestuurd, waarin zij hen vraagt mee te helpen in de strijd e- gen de ontluistering van Christus. Zij heeft daarbij vooral het oog op de vertoning van de film Godspell en Je sus Christ Superstar. De vereniging noemt dit soort amusement godslas terlijk. Zij vreest dat het succes van beid kasstukken tot erger zal leiden. ZEIST Ds. C. J. P. Lam, secretaris buitenland en financiën van de gere formeerde zendingsbond (GZB) in de hervormde kerk, zal van 2 april tot 7 mei een Averkbezoek brengen aan de Toradjakerk op Celebes. Hij zal wor den vergezeld door ds. J. D. van Roest te Eiderveen, die enkele jaren zendingspredikant op Celebes geweest MONNICKENDAM Bij een fronta le botsing in Monnickendam zijn gis teren twee mensen gedood en zes ge wond. Het ongeluk ontstond toen een auto met zes inzittenden met één wiel in de berm terecht kwam en de be stuurder de wagen weer op de Aveg trok. Hij kwam daarbij op de verkeer de rijbaan terecht en reed frontaal tegen een auto met drie inzittenden. Van de inzittende van de eerste aara- gen waren de heren Peter van Wier en Ludwig Iwan Tjoe-AAvi op slag dood. De 30-jarige A. Linkfeveld uit Papen- drecht is zaterdagnacht met zijn auto in Rotterdam over de kop geslagen en overleden. Zijn echtgenote Averd ge wond. Het ongeluk gebeurde doordat hij op het laatste nippertje wilde af slaan en met zijn auto op de afraste ring terecht kwam. De tweejarige Rudolf Berden is in Gilze-Rijen overreden door een Aveg- rijdende bestelauto, Avaar het kind spelenderwijs onder terecht kwam. In Amsterdam overleed zaterdag de 23-jarige mej. G. Kahn na een aanrij ding. Zij reed per fiets o\'er de Brou wersgracht en kwam in botsing met een personenauto. In Scheemda verongelukte zaterdag de 73-jarige Lcendert Jager, die met zijn fiets aan de rechterkant van de weg stond en werd geschept door een ach teropkomende auto. REMONSTR. BROEDERSCHAP Bereopen: te Alkmaar, mej. W. J. C. Piso, prop. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Overleden: F. E. van Leeuwen (63) te Amsterdam. Stond achtereenvolgens te Amsterdam (bijz. opdracht), voorma lig N.O. Indië, Delft, Rotterdam (pred. in alg. dienst) en te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt: voor Heemstede/Lisse (bui ten a'erb.) K.B. Holwerda te Doorn. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pera Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor 8.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fllro X 500. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde kerk ziet zich genoodzaakt tot een forse be zuiniging op het landelijk kerkeAverk om de plaatselijke gemeenten niet nog zwaarder te belasten. Vacatures in algemeen-kerkelijk Averk zullen on der de gegeven omstandigheden zeker niet automatisch kunnen worden ver vuld. Nieuwe activiteiten zullen slechts sporadisch kunnen worden verwerkelijkt. Dit schrijft het breed moderamen van de synode in een brief aan de orga nen van bijstand en de provinclaie kerkvergaderingen. De budgetcommis sie (praeses en scriba van de generale synode en voorzitter en secretaris van de generale financiële raad) heeft op dracht gekregen, om in overleg met vertegenwoordigers van de organen van bijstand en de provinciale kerk vergaderingen binnen drie maanden een bezuinigingsplan op tafel te leg gen. Dit moet erop gericht zijn, dat de verhoging van het quotum voor 1975 zo gering mogelijk is. De generale financiële raad is van me ning, dat over het algemeen bij de landelijke arbeid van de hervormde kerk al de grootst mogelijke zuinig heid betracht wordt. Bezuinigingen van enige betekenis kunnen volgens de GER alleen bereikt worden, als be paalde takken van kerkelijke arbeid zouden worden afgestoten. Energiecrisis In zijn brief wijst het breed modera men op twee ongunstige ontwikkelin gen: de steeds zwaarder wordende las ten, die door inflatie en kostenstij ging op veelal kleiner wordende ge meenten worden gelegd, en de nog niet te overziene gevolgen van de energiecrisis. 'De verblijdende toene ming van de inkomsten uit de ge- GENIUS Wij moeten a'ooral ons best doen ontAvikkeling in de plannen van Farao moeilijk te begrijpen. Die aa'ikkeling is natuurlijk best te bei j pen, want zo gaan wij onze weg» het kwaad, zonder omzien en als doldriest beest. Daarom zal het mo kosten van dit soort dingen bewus veirreemden. De Farao heeft ge dat de aktie met de vroedvrou niet gelukt is. Het volk werd zeer rijk, staat er. Een soort sociografü111 opmerking, maar voor de werkel0 hoorder een teken van moed en hi* Het volk Averd talrijker. Daar moe Farao dus iets aan doen. De bed)n ging neemt toe. want zo ervaren n sen die op zulke dingen uit zijn toename bij een ander a'olk. Die telen maar voort! En wij met te nette kleine Egyptische gezinnel t Dat kan niet langer. De laatste m regel Avaarvan Ave voorlopig horei" een nogal drastische. Het komt e|» neer dat de jacht op pasgeboren breeuwse jongetjes geopend Avordt tegelijk algemeen Avordt gemaakt, vergunning om te schieten, te drinken en dergelijke wordt nu meen afgegeven. Het besluit om a-olk met de naam en de belofte v goed uit te roeien is genomen. Ie een mag op de loer liggen en z'n 1 ste lusten botvieren. Je komt met verhaal natuurlijk niet klaar, Avan gedachten gaan op de loop, over geschiedenis en over de wereld eiL ziet dat er nog niet zoveel verani r( is. Nog altijd staan volken op die nier tegenover elkaar. In het begin onze eeuw spraken geleerden g van de 'genius' van een volk, wat J dan ook wezen mocht. Ze bedoe t0 zoiets als een algemene trend in e bepaald volk of in een kuituur. T werd eigen genius geprezen en groot voordeel voor de mensheid zien terwijl de genius van andere ken en kuituren allerlei gebreken toonden, ja zelfs uitermate gevaa werden geacht. Laten we maar ri zeggen dat de geniussen der vo l nok bekeerd moeten worden wi 1 ooit iets van onze menselijke sai leving terécht komen. Israël stond i( del voor het mensenvolk. De volk met hun eigen geniussen zullen mo plaats maken voor het mensen waar het veilig wonen is. En dat' komende is, daarvan is dit een haal vol hoop. Want één van 'sterke' hebreeuwse vrouwen loop/1 zwaar van die jongen die door nienf!; in de Nijl gegooid zal Avorden, i die het modelvolk eens door de zee zal mogen voeren. (Exodus 1 De redactie behoudt zich het voor haar ter opname in deze rub toegezonden meningsuitingen verL Aveer te geven. Bij publikatie w«.3 met de naam A'an de inzender oi tekend. BrieA'en kunnen worden stuurd aan het secretariaat hooi/ dactie Trouw/Kwartet, postbus - Amsterdam. meenten blijkt toch geen gelijke tred te houden met do stijging van de uit gaven', aldus het breed moderamen. Het vraagt de organen na te denken over mogelijke bezuinigingen en met name reis- en bezoekschema's, verga deringen en conferenties extra op hun waarde te toetsen. 'In vele gevallen zal met minder bijeenkomsten en met minder deelnemers het werk toch doorgang kunnen vinden'. 'Wij vragen u met ons mee te denkon en zelf initiatieven te ontwikkelen, die de bezuinigingen zo eerlijk moge lijk samen opvangen en doen bijdra gen tot een bemoedigend proces van collegialiteit en vindingrijkheid', al dus het breed moderamen van de her vormde synode. SAN FRANCISCO (Reuter). De Amerikaanse federale recherche, de FBI, heeft de leider ontmaskerd van de revolutionaire beweging die de Amerikaanse Patricia Hearst, heeft ontvoerd en vasthoudt. Volgens een televisiestation in San Francisco is de leider een uit de ge- \rangenis ontsnapte 29-jarige Donald de Freeze, die zich in de zaak-Hearst'- Cinque' noemt en oprichter is van het Symbionese BeA-rijdingsleger, dat voor de ontA'oering van miss Hearst \rerant- woordelijk is. Volgens het televisiestation is De Freeze ontmaskerd door getekende portretten die zijn gemaakt aan de hand a'an beschrijvingen van oogge tuigen van de ontvoering van Patricia Hearst Blijham (slot) Zeer terecht maakt de heer Nijec op uav commentaar 'hoogst bedeler lijk' van 30-1-74 Wat een geluk d^J" politie en inwoners van Blijham niet van de Avijs hebben laten gen door dom krantengeschrijf, ei£.( zij de schrijfproef rustig hebben ]9 gevoerd: nu kon de brandstichter worden gevat. Gouda dr. P. van den Arabieren en Joden Als inzenders van brieven vragen len. a-erdienen ze anttvoord. De Mels te Schoonhoven (Tr/Kw. 12^ 'Ben ik nou gek of zijn zij het?' antwoord ligt voor de hand. De A sche christenen zien iedere dag zeer nabij de dreiging a'an Israë heer Mels is veilig en ver weg va ze staat, die niets te maken heeft de bijbel. Mevr. Van Houwelingi Leiden (eveneens 12-2) vraagt wa de vijanden a'an Israël treuzelen terugzenden a'an de krijgsgeA'ang Antwoord: Israël zendt ze eve spoedig terug. Zo zijn er, on< herhaalde resoluties van de V heidsraad, reeds lange tijd Libi en Syrische militairen in geva schap; zo maar een keer meegeni bij een inval in Libanon. Kan het helpen dat het uit 'de vrije ren is', vraagt dezelfde mevr. Vai (Tr/Kw. 2-3-73). Antwoord: de Jacob zou zich in zijn graf omdra als hij van het misbruik van zijn naam Israël wist! Renkum dr. W. TJ. Bil 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2