lacharow-groep Solzjenitsin terug Nederlaag kan eind van carrière betekenen voor Wilson en Heath Arabische ministers gaan in VS over olie praten ïevangenisstraf f en oor Basken in Spanje lternationaal tribunaal gevraagd jêêé^ .flififfl Wilson wil topgesprek over staking mijnwerkers Weekeditie voor het Buitenland (luchtpostuitgavey 0fa,sun°9 Irving op vrije voeten Parijs wil aan Concorde nog doorknutselen BRITSE LIBERALEN HOPEN OP DE WIP TE WORDEN GEZET fff/KWARTET VRIJDAG 15 FEBRUARI 1974BUITENLAND T7/K9 SKOL, BONN, jNDE'W YORK (UPI, Renter, A'P, DBA) De Russische atoomgeleerde Andrej iarow, die nu de belangrijkste vertegenwoordiger is van de oppositie tegen de Sowjet-autoriteiten, gisteren met andere dissidenten geëist dat de gedeporteerde schrijver lAleksander Solzjemtsin dt toegestaan naar de Sowjet-Unie terug te keren en dat hij zijn hoek 'Goelag; Archipel' in dat mag publiceren. >n telefoongesprek met mevrouw Olsoefieva, de Italiaanse ver ter van het werk van Solzjenit- vertelde Sacharow voorts dat de lente groep een internationaal •zoek eist naar de misdaden van ussische geheime politie in de da- Stalin. Een internationaal tri- zou de beschikking moeten sn over archiefmateriaal met be ing tot de activiteiten van de ische geheime staatspolitie, aanleiding van de beschuldiging iet Russische partijblad Prawda, Solzjenitsin een 'verrader* zou verklaarde Sacharow: 'Wie het van Solzjenitsin kent, weet dat 'erraad' bestaat uit de feiten die onthulde over de monsterachtige iden die in het recente verleden de Sowjet-Unie werden bedreven, lallen miljoenen mensen, commu- n, en niet-communisten, atheïsten elovigen, intellectuelen, arbeiders loeren, het sslachtoffer werden een terreur, die later de naam ile gerechtigheid' kreeg.' ïogelijkheid wordt thans niet uit- iten, dat Sacharow, die enkele in vergeefs om een uitreisvisum gevraagd, toestemming zal krij- om met zijn invalide echtgenote jaar in het buitenland door te gen. Voorlopig zullen de autori- waarschijnlijk proberen hem te raliseren 'door hem te negeren, hij een een visum krijgen of fe ls Solzjenitsin) gedeporteerd wor- dan zou de dissidente beweging loskou van haar leiding zijn be ns vrienden van Solzjenitsin de schrijver in zijn eerste tele- esprek met zijn vrouw meege- dat hij in Moskou was beschul- van 'verraad tegenover het va- - nd.' Volgens de wet kan dit met "gevangenisstraf van 10 tot 15 jaar bijzondere gevallen zelfs met de I worden bestraft. Solzjenitsin had verteld dat hij op het vliegtuig Andrej Sacharow: boek ook in Rusland publiceren. naar Frankfort werd gezet, hoewel hij had gezegd, niet zonder zijn vrouw en kinderen te gaan. Dat zijn gezin later zou mogen vertrekken werd hem ook niet meegedeeld. Russen in Moskou, aan wie westelijke journalisten commentaar vroegen op de deportatie van Solzjenitsin, waren over het algemeen van oordeel dat de schrijver zijn verbanning aan zichzelf te wijten had. Een jongeman zei: 'Voor wie zo schrijft en denkt is bij ons eenvoudig geen plaats.' Een mili tair meende dat 'de autoriteiten wel weten wat ze doen.' Een een andere voorbijganger merkte op: 'Voor hem is dit het beste. Wie voortdurend de wetten overtreedt, moet met alles re kening houden.' Een 40-jarige vrouw ADVERTENTIE U hebt familie of kennissen in hetN buitenland. Stel verder dat zij^ f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen 1 I weten hoe nu de Nederlandse kijk op het I wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg 1 [om te blijven volgen, maar dat staat zelden in I bijvoorbeeld Canadese, Spaanse, Oegandese, Finse of Australische kranten. Probleem? Weinee: er is voor hen de van NRC Handelsblad). Wees eensy .aardig; wijs hen op 't bestaan van die weekkrant. iiirn-4 aardiger wilt ziin - IIIII I I 9eef een abonnement. IHU1LJ wat u ook doet. ✓/fllllll X vraag eerst even inlichtingen met deze bon. I reageerde anders: 'Ik heb de vele kri tieken op de 'Goelag Archipel' gele zen, maar het boek ken ik niet.' Offi cieel kent geen enkele Russische bur ger het boek. Het nieuws dat Solzjenitsin is gede porteerd en dat hem zijn staatsburger schap is ontnomen, stond gisteren in de meeste Russische bladen ergens onderaan op een achterpagina afge drukt. Westerse waarnemers maken hieruit op, dat de naam van Solzjenit sin binnenkort niet meer zal worden genoemd. Officieel wil men blijkbaar de kwestie Solzjenitsin doodzwijgen, terwijl onofficieel een campagne wordt gevoerd om hem in discrediet te brengen bij zijn sympathisanten in het Westen. Het persbureau TASS wist te melden dat het Sowjet-volk als geheel achter de maatregelen tegen Solzjenitsin staat. TASS citeerde een leider van de Rus sische Orthodoxe kerk, waartoe Solzje nitsin behoort: 'Als vertegenwoordiger van de kerk, die steeds opkomt voor de vrede, beschouw ik het decreet van het Presidium van de Opperste Sow- jet als de enige juiste maatregel tege nover Solzjenitsin'. Soortgelijke ver klaringen werden afgelegd door een film-regisseur, de directeur van een kanker-instituut, schrijvers en arbei ders. In Zweden veroordeelde de com munistische partij de deportatie van Solzjenitsin, terwijl de hoofdredacteur van het communistische partijblad sympathiseerde met de Russische stap. Deskundigen op het gebied van de Russische politiek menen dat de coëxistentie-politiek van partijleider Leonid Breznjnew enkele dagen gele den heeft gezegevierd over de voor standers van de 'harde lijn' en over de geheime politie. Het gevolg hier van zal zijn, zo vrezen de deskundi gen, dat het Sowjet-bewind voor dp buitenwereld minder grimmig zal lij ken, maar dat in de Sowjet-Unie en waarschijnlijk ook in de andere lan den van Oost-Europa het optreden te gen dissidenten en andere groepen, die voor meer vrijheid opkomen, har der zal worden. De directeur van de Nobelstichting in Stockholm, die in 1970 de prijs voor letterkunde aan Solzjenitsin toe kende, heeft gezegd, te hopen dat de schrijver de bij de prijs behorende gouden medaille en het diploma zelf in ontvangst komt nemen. De geld prijs van ongeveer 240.000 gulden werd destijds gestort op een bankre kening in Zwitserland. I—MUI 1 i Weekeditie voor het Buitenland, de weekkrant diezovpel j Naanv_ I Plaats:- Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland Antwoordnr. 534 Rotterdam. Geen postzegel, j eertien ETA-leclen in arrest ilDRID, BILBAO (AP, Reuter) Een rechtbank in Madrid eft zes manrfen veroordeeld wegens hun lidmaatschap van de 'A, de verboden organisatie die streeft naar de onafhankelijk- lid van de Baskische provincie van Spanje. opgelegde gevangenisstraffen lo rt uiteen van twee tot tien jaar. ie ETA-leden zijn bij verstek- ver beeld, zo is van gerechtelijke zijde tend gemaakt in Madrid. De zwaar- straf kreeg de 24-jarige Carmelo rit Aonaindia. Hem werd het bezit wapens en explosieven en ver- eiding van verbaden drukwerk ten e gelegd. de Spaanse stad Bilbao wachten ritien ETA-leden op hun proces, zo eft de politie daar donderdag be nd gemaakt. Alle veerten worden schuldigd van terroristische activi- ten. Het zijn bijna allemaal studen-- in leeftijd variërend van 20 tot jaar. De politie noemt de 27-jarige sé Agustin Orube als, de leider van activiteiten. Hij is aan de militaire toriteiten overgedragen omdat hij n tijde van zijn arrestatie in het le- r diende. De politie heeft bij de innen materiaal voor plasticbom- stekingsapparaatjes en een aantal se nummerborden in beslag geno- sn. Verder zouden er plannen voor banovervallen en een auto voor het vervoer van explosieven zijn gevon den. Enkele van de veertien gearres teerden zouden de hand hebben gehad in de aanslag op een luxe jachtclub in december vorig jaar. Anderen zouden aanslagen op café's en universiteitsge bouwen hebben gepleegd. Levenslang' Een Bask, die al een levenslange ge vangenisstraf moet uitzitten, stond gisteren opnieuw terecht voor militair tribunaal. Hij wordt beschuldigd van 'belediging van de strijdkrachten' en gevaarlijk wangedrag tijdens zijn pro ces in 1970. Hij we>-d toen ter dood veroordeeld, maar die straf is later omgezet in levenslang. De aanklager vroeg nu nog eens een gevangenis straf van zes jaar voor deze Joaquin Gorostidi. In 1970 had hij zich tijdens het proces tegen de bewakers verzet en beledigingen naar de militaire reohters geschreeuwd. Clifford Irving, die tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens valsheid in ge schrifte, is vrijgelaten na bijna anderhalf jaar in de cel te hebben doorgebracht. Irving schreef een boek over de multi-mil jonair Howard Hughes en deed alsof het een autobiografie van deze rijke zonderling was. ALGIERS, TEL AVIV (UPI, AP, Reuter) De Arabische leiders, die twee dagen in Algiers vergaderen, hebben twee minister naar Washington gestuurd. Zij moeten daar uitvissen, wat de Verenigde Staten nu precies willen gaan doen aan de oliecrisis. gen de Verenigde Staten. President Sadat van Egypte, één van de vier deelnemers aan het gesprek in Al giers, heeft daar wel om gevraagd. Zijn drie gesprekspartners in Algiers, koning Feisal van Saoedi-Arabië, pre sident Boumedienne van Algerije en president Assad van Syrië waren ech ter nog niet zover. Volgens diplomatieke kringen in Al giers hebben vooral Assad en Boume dienne zich sterk verzet tegen ver zachting van de oliemaatregelen. De Algerijnse president is nogal ont stemd over het besluit van twaalf olieverbruikende landen om te probe ren een gemeenschappelijk beleid je gens de olieleverende landen te vor men. Dit besluit was één van de be langrijkste uitkomsten van de confe rentie in Washington. Boumedienne ziet hierin het begin van een kartel van verbruikers tegenover de oliepro- ducenten. De twee afgevaardigde ministers van buitenlandse zaken zijn Ismail Fahmi van Egypte en Omar Sakkaf van Saoe di-Arabië. Zij zijn gisteren direct na de topconferentie eerst naar Parijs ge vlogen. Volgens diplomatieke kringen in Algiers heeft hun bezoek aan de Franse hoofdstad twee doelen. De Arabiache ministers hopen daar in de eerste plaats inlichtingen te krijgen over de grote olieconferentie, die dezè week in Washington is gehouden. Maar hun bezoek aan Parijs moet ook gezien worden als een bewijs van dank voor de houding, die Frankrijk heeft aangenomen in Washington. Frankrijk week op enkele essentiële punten af van het standpunt van de andere twaalf deelnemers aan de olie conferentie. Het besluit twee ministers te sturen maakt duidelijk* dat de Arabische lei ders op dit moment nog niet voelen voor verlichting van de olieboycot te- Zijn Syrische medestander Assad wil van geen verlichting van de oliebo ycot weten zolang zijn troepen nog oog in oog staan met het Israëlische leger. Israël moet eerst bereid zijn al le bezette Arabische gebieden terug te geven, aldus Syrië. Met het oliewapen moeten de Verenigde Staten worden gedwongen Israël onder druk te zet ten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger zei donderdag, dat de VS zowel met Syrië als met Is raël druk overleg voeren om een rege ling voor troepenscheiding langs het Syrisch-Israëlische front te treffen. Hij zei niets over een termijn, waar binnen onderhandelingen tussen beide partijen zouden kunnen beginnen. Het Israëlische dagblad Yedioth Aha- root is daarover veel positiever. Vol gens de Amerikaanse correspondent van dit blad verwachten de Amerika nen, dat er nog deze week wat bewe ging zal komen in de zaak. De ster van generaal Da jan is in Is raël snel gedaald, sinds de oktober- oorlog. Volgens een donderdag gepu bliceerd onderzoek wil negen procent van de Israëli's Dajan als premier. LONDEN (UPI. Reuter)'1 De Britse Labour-partij heeft de twee andere belangrijke politieke partijen in Enge land opgeroepen de verkiezingsstrijd één dag te onderbreken om samen een oplossing voor het loonconflict in de mijnen te zoeken. De leider van de oppositiepartij, Ha rold Wilson, ontvouwde zijn plan op zijn dagelijkse persconferentie over de aan de gang zijnde verkiezingscampag ne. Wilson stelde voor een conferen tie te houden met als deelnemers: Wilson zelf, de conservatieve premier Heath, de liberale leider Jeremy Thorpe, vakbondsleiders en belangrij ke figuren uit de industrie. Het was de loonactie van de mijnwer kers, die Heath er toe bracht algeme ne verkiezingen uit te schrijven voor 28 februari. Heath riep Labourleider Wilson gisteren nog op om zijn steun te geven aan een verzoek van de rege ring aan de mijnwerkers om het werk te hervatten in afwachting van de stembusuitslag. Wilsons suggestie was kennelijk een antwoord op deze vraag van de premier. In de kringen van de regerende conservatieve partij is wei nig enthousiast gereageerd op Wilsons plan voor een 'topconferentie'. De 269.000 Britse mijnwerkers staken sinds zaterdag om hun looneisen kracht bij te zetten. Alle opiniepeilingen van deze week geven Heath de beste kans op stembus overwinning. De voorsprong van de conservatieven op Labour varieert bij de verschillende enquêtes van één tot elf procent. PARIJS (Reuter) De Franse rege ring gaat waarschijnlijk aan Engeland voorstellen, het ontwerp van het su personische verkeersvliegtuig Concor de te veranderen, in de kennelijLe hoop dat het tot dusver onverkoop baar gebleken toestel toch nog aan de man gebracht kan worden. Het zou volgens welingelichte kringen gaan om extra brandstoftanks, opvoeren van de motoren en wijzigingen aan de vleugels. Hierdoor zouden de ontwik kelingskosten het toch al als pijnlijk ervaren plafond van zeven miljard gulden nog flink gaan overschrijden. Men zou voor de verbeterde Concorde hopen op de klandizie van onder an dere Lufthansa en Japan Air Lines. Van de eerste produktieserie van 16 toestellen zijn er nog maar negen ver kocht aan maatschappijen die wel moesten: British Airways en Air France. De nu gebouwde Concorde kan de belangrijke bestemming New York vanuit Londen makkelijk in een ruk halen, vanuit Parijs met enige moeite en vanuit bijvoorbeeld Keulen alleen als er stoelen leeg worden gela ten. De verbeterde versie zou meer passagiers verder weg kunnen bren gen. LOöNlDEN (Reuter) Harold Wilson, de leider van de Britse La bour-partij en zijn Conservatieve rivaal Edward Heath li ebben een grondige liekel aan elkaar. Hun wederzijdse afkeer lijkt diepere wortels te hebben dan de antipathie die .er doorgaans bestaat tus sen twee politieke leiders met verschillende overtuigingen en ach tergronden. De twee mannen beschouwen eikaars politieke visie als rampzalig voor En geland. Ze zullen tijdens de verkie zingscampagne van de komende we ken niets nalaten om dit de Britten duidelijk te maken. Beiden zijn 57 jaar en dus betrekke lijk jong voor een politicus die al eens premier is geweest en dat weer hoopt te worden. Toch kan een neder laag bij de verkiezingen het einde be tekenen van de politieke carrière van de verliezer. Het gaat ditmaal echter niet om een strijd tussen de twee grote partijen alleen. Voor het eerst sinds jaren wordt serieus rekening gehouden met de Liberalen. Door een reeks opval lende overwinningen bij tussentijdse verkiezingen hebben zij hun zeteltal in het Lagerhuis op elf weten te brengen. Volgens recente peilingen van de publieke opinie kunnen ze re kenen op minstens 20 procent van de uitgebrachte stemmen. De leider van de Liberale partij, Jeremy Thorpe, hoopt, dat de kiezers zo teleurgesteld zijn over de prestaties van zowel Heath als Wilson, dat ze zich in groten getale tot de Liberalen zullen wenden en deze partij zoveel zetels zullen schenken, dat ze in het parlement op de wip komt te zitten. Geen 'foefjes' Voordat de Conservatieven bij de ver kiezingen van 18 juni 1970 tot veler verrassing zegevierden, werd Wilson vrij algemeen beschouwd als een han diger politicus en een slagvaardiger parlementariër dan Heath. Bij woor denwisselingen in het Lagerhuis trok Heath vaak aan het kortste eind. Het verlangen om zich zo sterk mogelijk van Wilson te onderscheiden, was voor Heath een krachtige stimulans in zijn verkiezingscampagne van 1970. Hij beloofde de kiezers een nieuwe regeringsstijl met uitschakeling van 'alle foefjes' een rechtstreekse kri tische verwijzing naar Wilsons soms al te slimme wijze van optreden. Zijn verkiezingsoverwinning betekende een zware slag voor Wilson, die zijn cam pagne op een zelfverzekerde, soms haast verwaande wijze had gevoerd. In het nieuwe Lagerhuis leken de rol len van beide mannen omgedraaid. Nu was het Heath, die zelfvertrouwen uitstraalde, en Wilson, die nu en dan de indruk wekte, niet helemaal zeker te zijn van zichzelf. Toen Heath aan het bewind kwam, betoonde hij zich een fervent voor stander van de vrije-ondernemingsge- dachte. Hij zou, zo gaf hij te kennen, geen 'industriële zwakkelingen' dul den. De voorbarigheid van deze uit spraak kwam aan het licht, toen hij zich, nog maar enkele maanden na de verkiezingen, genoopt zag financiële steun te verstrekken aan wereldbe roemde zwakke broeders in het be drijfsleven zoals de Rolls-Royce-fabrie- ken. Ondanks deze principiële omme zwaai bleven velen de Conservatieve leider beschouwen als een vastbera den man, die eerder te weinig soepel heid bezat dan teveel. Gewone komaf Heath is de eerste Conservatieve par tijleider van gewone afkomst. Zijn moeder was dienstbode en zijn vader verdiende, voordat hij het op eigen kracht tot aannemer bracht, de kost als timmerman. Deze 'nederige' af komst verhindert zijn tegenstanders niet, hem ervan te betichten, dat hij tijdens de afgelopen drie jaar en ze ven maanden in Downing Street 10 geen vleugje begrip heeft willen to nen voor de noden en verlangens van de arbeiders. Zij verwijten hem ook, dat hij geen mandaat had voor zijn tegen de inflatie gerichte loonpolitiek tijdens de vorige verkiezingscam pagne gedroeg Heath zich als een overtuigde kampioen van de vrije loonvorming en dat deze politiek bovendien op een onbillijke wijze wordt uitgevoerd om de mijnwerkers een redelijk loon te onthouden. Wilson en Heath een tegenovergestelde politieke visie groeide uit tot een diepe wederzijdse afkeer. Harold Wilson, die voor de vierde keer de Labourpartlj aanvoert in de verkiezingsstrijd, is een beroepspoliti cus die in de kunst van het debatte ren voor weinigen onderdoet, zeker niet voor Heath, en die een bijzonde re bedrevenheid heeft ontwikkeld in het bijeenhouden van oproerige groe pen binnen zijn partij. In de perioden waarin hij op zijn best wa^. is hij wel vergeleken met beroemde Britse poli tici uit het verleden zoals David Lloyd George, die premier van Enge land was in de eerste wereldoorlog. Leiding te geven aan de Labour-par tij, een coalitie van vakmondsmensen en intellectuelen en dus een huis dat nogal eens tegen zichzelf verdeeld is, is een weinig benijdenswaardige be zigheid. Wie ermee belast is, ziet zich voortdurend genoodzaakt, zeer uiteen lopende opvattingen over het socialis me zo niet te verzoenen, dan toch tot een vreedzame coëxistentie te bren gen. De militante leden van Labour willen altijd meer, de gematigden minder socialisme. Om deze elkaar be strijdende groeperingen bijeen te hou den, heeft Wilson soms verklaringen moeten afleggen, die door kritische waarnemers als tegenstrijdig worden beschouwd. Maar Wilson zou allang geen leider van Labour meer zijn, als hij niet slim genoeg was om in zulke verklaringen altijd een aantal 'kleine lettertjes' op te nemen, waarop hij zich later met de schijn van het grootste gelijk ter wereld kan beroe pen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9