inister: marinier voert eweldstechnieken in gemeen beheerst uit ppleiding christelijke leraren moeilijk J. de Koning nu voorzitter ARP MIJN HOND WEIGERTBRUINE BONEN WAT NO? Stafleden Dennendal berusten in vonnis 'Uri Geiler niet weer op scherm jscholen issaal or de bijl Een ton met een ton voor de tijger Iaast vrije leergangen instituut met bredere grondslag? Kamerlid neemt het op voor de trekvogels vast aan ^et recht De Schelde moet niet alleen CNV-ers betalen DitisNeerlands zachtste borrel [flF/KWARTET VRIJDAG 15 FEBRiOAiRI 1974 BINNENLAND T3/K5 EN HAAG Het optreden van ri Gelier voor de televisie is een ■vaar voor de geestelijke volksge- mdheid. Dit hebben de predikan- n dr. K. J. Kraan uit Rotterdam 1 drs. W. C. van Dam uit Vlaar- Ingen de KRO laten weten. 'Gel- r bedrijft witte magie, een zaak e in de bijbel evenzeer verboden als de zwarte magie', r. Kraan ls gereformeerd predi ct, belast met het pastoraat voor ensen in levensmoeilijkheden, en leciaal die samenhangen met oc- mll contact. Drs. Van Dam is her- ormd wijkpredikant met weten- Ahappelijke belangstelling voor et occultisme. Zij schrijven de RO met ontsteltenis kennis te Verzoek aan KRO hebben genomen van het optreden van Uri Geiler, (op dinsdag 29 ja nuari -red.). Ze verzoeken de KRO dringend Geiler niet opnieuw op de beeldbuis te brengen. Uit een interview hebben de pre dikanten begrepen, dat de occulte vermogens van Uri Gelier nog veel verder reiken dan hij de eerste keer op televisie demonstreerde. 'Wie zich onwetend in de manipu laties van mensen als Geiler laten betrekken, dreigen spelenderwijs in een duister net gevangen te ra ken. Telkens weer blijken kwalijke gevolgen van de twee soorten ma gie op psychisch en geestelijk ter rein', aldus de predikanten. Zij noemen gevolgen als: geloofsstorin- gen, depressies, angsten, zelfmoord neigingen en verhevigde agressivi teit 'Waar al schade is aangericht, is alleen in de kracht van christus hulp mogelijk en beschikbaar', al dus dr. Kraan en drs. Van Dam. De tot f HAAG 'De mariniers voldoen in het algemeen aan de eis zelfbeheersing ten aanzien van de geweld9technieken die ze Jiun opleiding leren. In de opleiding noch daarbuiten is sprake bij martelteclinieken.' Ien ter Vredeling schrijft dit in ant- op vragen vanuit de Eerste Ka- over de defensiebegroting. Minis- "redeling zal zich aan de hand Cln ERDAM De belangstelling het behalen van een rijbewijs is gedaald, dat de rijschoolhou- binnen drie maanden rekenen Jeen daling van de werkgelegen- in hun branche van 52 procent. 'an'jsclioolhouders verwachten bij de .eVde grote schifting dat vooral de 1Jn eschoolden (de beunhazen in dit u.n' i) aan het langste eind trekken. od{lgemene belangengroep beroeps- fiolen zal daarom op 2 maart een Ina'itvergadering beleggen tegen het £en itwerp rij-onderricht. iroepsmensen vinden dat de ei- w vakbekwaamheid zoals die in (zerp zijn omschreven, geen be- ïing bieden tegen de beunha- ooliorzitter van de belangengroep, ïr M. H. Hurkens uit Nijmegen 'r°at de beunhazen veel goedkoper werken omdat de zaak voor _a lensen louter bijverdienste is. van het justitiële onderzoek naar de door de WDM en de defensiecommis sie van de PvdA geconstateerde mis handelingen, beraden of er maatrege len ten aanzien van het korps moeten worden genomen. Zoals bekend was de aanleiding tot het rapport de mishandeling die mari nier Nico Meijer in augustus 1973 on derging van een beroepskorporaal. Volgens een onderzoek van artsen was het ruggeletsel dat bij het medisch onderzoek daarna aan het licht kwam, een aangeboren afwijking en niet het gevolg van de mishandeling. Minister Vredeling heeft desondanks besloten, zo blijkt uit zijn antwoord aan de se naat, Nico Meijer voor een pensioen uitkering in aanmerking te laten ko men, indien hij door de rugafwijking meer dan 10 procent invalide blijkt te zijn. Nico Meijer krijgt de uitkering ook indien de kwaal zich later tot een graad van invaliditeit van meer dan 10 procent zou verergeren. Minister Vredeling heeft inmiddels gisteren van de WDM de namen ge kregen van de getuigen over de mis handelingen in het rapport. Deze wil den eerder anoniem blijven uit angst voor repressailles- De minister heeft zich er echter garant voor gesteld dat hen niets zal overkomen. In zijn antwoord aan de Eerste Ka mer deelt minister Vredeling voorts mee dat onderzocht wordt welk effect de oliecrisis en de daaruit voortvloei ende prijsverhogingen op het defen siebudget hebben. Uit zijn antwoord blijkt dat de prijsverhogingen, met name het bedget voor aankopen in de knel brengen. Bekend is dat speciaal de luchtmacht lijdt onder de prijsver hogingen van de olie omdat een be langrijk deel van de exploitatielasten besteed wordt aan olie en benzine voor het vliegen. Over de internationale situatie zegt minister Vredeling tenslote dat deze geen aanleiding geeft tot grote onge rustheid omdat de militaire verhou dingen niet essentieel zijn gewijzigd. De internationale actie tot behoud van de tijger heeft de jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds in be weging gebracht. Gisteren hebben zij prins Bernhard ("voorzitter van het fonds) de eerste honderddui zend gulden symbolisch overhandigd: Een ton met een ton voor behoud van de tijger. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE IMEVO schriftelijk- praktisch onderwijs Dokters- en tandartsass., med. secretaresse, med. ass., dieren- artsass., med - en chem. laborante, artsenbezoeker, verbandmeester, pedicure, sportmassage, kinderverz. en opv., amanuensis, algem. ontw. voor apoth. ass., algem. ontwikkeling. Bon voor gratis studiegids opsturen aan: IMEVO, Baljuwenlaan 22, Amstelveen, Tel. 020-431840 Adres Plaats POLITIEK WERKVERBAND VAN PROGRESSIEVE CHRISTENEN organiseert op zaterdag 23 februari 1974 een konfrontatie met praktische politici Voogd (PvdA), Imkamp (D'66), Van Houwelingen (ARP), Van Zijl (KVP), v. d. Mei (CHU), De Beer (WD) over de vraag: WAT DOEN WE NA DE ENERGIECRISIS? in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats 27, Utrecht. Sprekers: Dr. C. P. van Andel, Prof. Dr. H. Hoefnagels, Prof. Dr. Ir. E. Schuurman. Aanvang: 11.00 uur v.m. Inlichtingen: Aktiecentrum PWPC, Binnenkant 46, Amsterdam, telefoon 020-244775. ADVERTENTIE ;zf Ja, mevrouw Z. te G., dat heb je nou van dat hamsteren! Als U wat meer wilt weten over wat hij wèl lust, vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen déér krijgt U trouwens de uitste kende Witte Molen' EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Sla déar maar wat extra van in! Voedert al wat blaft, mauwt, piept,fluit, koert of knort. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid dr. J. C. Terlouw van D'C6 heeft de regering gevraagd de uitroeiing van de trekvogels in Italië aan de orde te stellen bij de Italiaanse regering. In een toelichting op vragen aan staats secretaris Brinkhorst (buitenlandse zaken) zegt de heer Terlouw dat bij voortzetting van de uitroeiing van de vogels in het huidige tempo, het ge vaar bestaat dat een aantal soorten over enkele jaren bijna of totaal zal zijn uitgestorven. Volgens de fractievoorzitter van D'66 kan de massale jacht op de insecten etende trekvogels ernstige gevolgen hebben voor het in evenwicht houden van de insektenstand in West-Europa en Afrika. De staatssecretaris, die vol gende week Rome bezoekt, zou naar zijn mening de Italiaanse regering moeten vragen maatregelen te nemen m een nieuwe slachting bij de terug keer van de trekvogels dit voorjaar te voorkomen. Desgevraagd vertelde de heer Terlouw zich bij het stellen van de vragen te hebben gebaseerd op materiaal van de actiegroep Mondiaal Alternatief in Zandvoort, die een actie voert tégen de trekvogelmoord. Zoals bekend heeft een artikel over deze actie in Trouw-Kwartet duizenden reacties los gemaakt in onze lezerskring. De vra gen van de heer Terlouw zijn mede geïnspireerd door deze reacties. Van onze pa riem entsredactie DEN HAAG Drs. J. de Koning is door de kiesverenigingen defi nitief aangewezen als voorzitter van de ARP. Sinds dr. A. Veer man bedankte als voorzitter, na dat hij tot staatssecretaris van on derwijs was benoemd, is drs. De Koning opgetreden als waarne mend voorzitter van de ARP. De kiesverenigingen moesten echter over de nieuwe voorzitter stem men. Als tegenkandidaat fungeer de op voordracht van de partij raad van 15 december 1973 prof. mr. P. J. Boukema. Aan de stemming voor de voorzitter namen 551 kiesverenigingen deel. El ke kiesvereniging heeft op basis van het aantal leden bij een dergelijke stemming recht op een aantal pun ten. De uitslag was, dat drs. De Ko ning 1160 punten kreeg en prof. Bou kema 92. Drs. De Koning is 31 augustus 1926 in Zwartsluis geboren. Hij woont nu in Voorschoten. Na het behalen van het HBS-diploma studeerde hij sociale ge ografie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en deed daarin doctoraal exa men. De nieuwe ARP-voorzitter was vervol gens wetenschappelijk ambtenaar aan het instituut van sociale wetenschap pen van de Vrije Universiteit en alge- *11» )LLE onze onderwijsredactie De stichting die ijvert voor een tweede protestants-christelijke lera- 5! pleiding in Zwolle wil zonodig bekijken of samenwerking met anderen mo- c is- Daar komen dan in eerste instantie de rooms-katholieken vpor in aan- il'ang. Van die kant heeft de stichting onlangs liet verzoek gekregen tot nader ;dos Innuddels voert de protestantse stichting ook gesprekken met het initia- i comité van Overijsselse gemeentebesturen en provincie, dat een pluriforme 'ding in Twente wil. Volgens mr. L. A. Struik, directeur van het katholieke jul cnvijsbureau, wil de katholieke schoolraad ook met dit initiatief-comité pra- ri gesprek met drs. G. 01 'oven, rector van het Me- eZ<;« m Zwolle en be- fcslid van de stichting, en slid) de heer G. H. Voortman Vde besturenraad van het li 'tants-christelijk onder- 11®® .Wijkt dat de nieuwe onip ag inderdaad nog open v# roor overleg. Aan de an- ge® kant houdt de stichting j Iet Protestantse onderwijs en eigen tweede oplei- rijn er zeven leraren- ,aj i'ngen in het land, waar- rdn protestants-christelij- Vrije Leergangen/Vrije 'iteit in Amsterdam) rooms-katholieke (Til- ïkenL",De redenering van het wel an^e onderwijs is dat grond van de getalsver houding behoefte ls aan een tweede protestantse opleiding naast de Vrije Leergangen. Ongeveer een kwart van het voortgezet onderwijs is protes tants. Als er een achtste lera renopleiding komt (en daar ziet het naar uit) moet die dus protestants zijn: twee van de acht is immers ook een kwart. Andere wet De heer Voortman: 'Het verve lende is dat dr lerarenoplei dingen niet vallen onder de gewone onderwijswetten. Mi nister Van Kemenade wil ze onder de experimentenwet la ten vallen. Dat betekent dat de gewone planprocedure voor het oprichten van scholen niet geldt. Was dat wel zo, dan konden wij op grond van de te verwachten aantallen stu denten zonder moeite een tweede opleiding claimen, en dan kon de minister zich daar niet tegen verzetten. Nu we onder de experimentenwet val len kan de minister naar ei gen goeddunken handelen, al moet hij nog wel de goedkeu ring van de Staten-Generaal hebben. Drs. Veenhoven is nogal te leurgesteld ovei de houding van de regerina tot nu toe. Ex-minister Vai Veen zowel als de huidige minister van onderwijs Van Kemenade heb ben duidelijke voorkeur laten blijken voor een samenwer- kingsinstituut. Hun redene ring is dat ook het godsdien stige aspect oest aan zijn trek ken kan komen in een onver- zuild instituut. Maar daarmee ondergraaft de overheid eigen lijk het standpunt dat zij zelf inneemt, vindt het stichtings bestuur. In de nota over het onderwijsbeleid van minister Van Veen is duidelijk erkend dat de levensbeschouwelijke identiteit een grote rol speelt in de nieuwe lerarenopleiding. Belangrijker Drs. Veenhoven: 'In de nieu we lerarenopleiding is die identiteit inderdaad belangrij ker dan in de vroegere oplei dingen. Toen ging het vooral om vakkennis. Nu staat de persoonsvorming van de leraar meer centraal. Pedagogiek en didactiek krijgen veel aan dacht Bovendien gaat het om de personeelsvoorziening voor het christelijk onderwijs. Net zoals bij de pedagogische aca demies heeft het christelijk onderwijs het grootste belang bij eigen opleidingen.' Het initiatief tot de sichting is geboren in het noorden: op scholen in Groningen, en Friesland. Daaruit is een ver gadering voortgekomen waar scholen in hei noorden en oosten van het land (daar zit veertig procent van het chris telijk onderwijs) gevraagd hebben om een eigen oplei ding in Zwolle. Een opleiding op grondslag van de bijbel als Gods woord, volgens het refor matorisch belijden. Ruimer grondslag Drs. Veenhoven: 'Die beper king tot het reformatorisch belijden vloeit voort uit de manier waarop de stichting vrij haastig is opgericht Het initiatief komt uit de pro testantse hoek uit een gebied waar weinig katholieken zit ten. Bovendien waren de ka tholieken voor zover wij wisten niet erg happig op strikt confessionele opleidin gen. Maar wanneer rooms-ka tholieken met ons willen sa menwerken wil het bestuur zeker met zijn achterban over leggen over een ruimere grondslag. Ik denk aan de for mulering van de Vrije Univer siteit, waarin het evangelie centraal staat Maar daar wil len we dan wel onverkort aan vasthouden, ook in ons benoe mingsbeleid. Twee poten Gezien dit standpunt heeft het bestuur van de stichting vrij veel moeite me de pogingen van minister Van Kemenade de protestantse stichting te verzoenen met het initiatiefco mité van Overijsselse gemeen tebesturen. Van Kemenade heeft beide groepen gezamen lijk in audiëntie ontvangen en hen naar huis gestuurd met de opdracht samen te gaan praten. De protestantse sttich- ting ziet niet direct hoe zij het eens kan worden met een club van gemeentebesturen die het belang van Overijssel bovenaan zetten en dan stre ven naar een opleiding voor alle gezindten. Drs. Veenhoven: 'Je zou kun nen denken aan een instituut met twee poten: één poot in Twente met een meer pluri forme opzet, en één poot in Zwolle van protestants-christe lijke signatuur.' De heer Voortman: 'Maar dan moet de toeloop van studenten wel vrijgelaten worden en niet aan maxima gebonden zijn. Studenten zouden zelf moeten kunnen kiezen bij welke pont zij zich het beste thuis voe len. Maar nogmaals: zoiets zou voor de protestantse stichting wel een noodsprong zijn. Uit gangspunt is en blijft dat de protestantse scholen recht hebben op een eigen, tweede opleiding. UTRECHT Dat de Industriebond CNV het proces tegen de koninklijke maatschappij De Schelde in Vlissin- gen heeft gewonnen, betekent dat be halve de CNV-leden ook de werkwilli ge leden van de andere bonden alsnog hun loon krijgen over de dagen waar op er in februari 1972 bij deze scheepswerf is gestaakt. In de 'Industriegids' wijst de Indus triebond CNV erop dat het proces te gen De Schelde een test-case was. De uitspraak van de rechter zou ook voor andere werkwilligen gelden. Het ging bij het proces van CNV-lid S. Wiele- maker tegen De Schelde om doorbeta ling van het loon over de uren die hij niet heeft kunnen werken, omdat sta kende leden van de Industriebond NW de poorten hadden gebarrica deerd. De uitspraak van de Middelburgse kantonrechter, dat De Schelde alsnog zal moeten betalen, is ook van belang voor werkwilligen uit andere bonden (Industriebond NKV, De Unie BLHP, de NBT). RITA Drs. J. de Koning mene secretaris van de CBTB. Verder verrichtte hij wetenschappelijk onder zoek voor het convent van christelijk sociale organisaties. Drs De Koning is nog verbonden aan de CBTB als voor zitter van de onderwijscommissie en als adviseur voor deze organisatie. Ook is hij voorzitter van de onderwijs commissie van het landbouwschap. Van 1969-1971 was drs. De Koning lid van de Eerste Kamer. Hierna werd hij lid van de Tweede Kamer en lid van het Europese parlement. In deze functies besteedt hij speciaal aandacht aan landbouwvraagstukken. 'Mam, kunnen we ons eigenge bakken brood inruilen, tegen iets dat u klaarmaakte?' Van een onzer verslaggevers UTRECHT-DEN DOLDER Dc zeven ontslagen stafleden van Dennendal zullen gevolg geven aan het van de president van de Utrechtse rechtbank, de terreinen en gebouwen van de Willem Arnszsüchting te be treden. Om toch beschikbaar te blij ven voor de 157 groepsleiders die aan hun kant staan, hebben ze hun cen trum verplaatst naar een huis in de Hertenlaai. in Den Dolder. De president m. Ar. G. H. Beljaars beslisten gisteren in de uitspraak van het kort geding dat het WA-bestuur tegen de zeven stafleden had aange spannen, dat het de zeven met onmid dellijke ingang verboden is nog op de WA-hoeve te komen. Van dit verbod heeft de president uitgezonderd de dienstwoningen op het WA-terrein die door twee stafleden worden bewoond. Zij mogen hun woningen in- en uit gaan, maar wel moeten ze tussen huis en de openbare weg de kortst mogelij ke route nemen. Het kort geding was aangespannen omdat de zeven stafleden, ondanks hun ontslag, aan het werk bleven. Volgens het bestuur veroorzaakte die situatie een onhoudbare toestand om dat de plaatsvervangers die voor de zeven zijn aangewezen hun verant woordelijkheid niet konden dragen. Op overtreding van het verbod, stelde mr. Beljaars een dwangsom van 500 per dag. De stafleden werden veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding 466). De vraag of het ontslag van de zeven stafleden recht matig en rechtsgeldig is liet de Utrechtse president in het midden. De advertentie, waarin enkele ouders, voogden en familieleden van pupillen op Dennendal om adhesieverklaringen vroegen tegen de voorgenomen ont ruiming van drie paviljoens van de zwakzinnigeninrichting, heeft al dui zenden reacties opgeleverd. Volgens initiatiefnemer L. S. Speyer in Den Haag is er hulp nodig om de re acties te tellen en te rangschikken. Het bestuursbureau van de WA-stich- ting dat deze week door zestig perso neelsleden van de stichting voor de tweede keer was bezet, is gistermor gen opnieuw ontruimd. De ontruimingsactie door de politie verliep in een gemoedelijke sfeer. Op een gegeven ogenblik deelde zelfs de Utrechtse hoofdcommissaris van poli tie C. S. van Doesburg stencils uit die hij van de bezetters had gekregen. In die stencils wordt ondermeer het af treden van het WA-bestuur verlangd. De politie houdt intussen het be stuursbureau en de omgeving in de gaten om te voorkomen dat het voor de derde keer wordt bezet. De adviescommissie voor de zwakzin nigeninrichting Deenendal van de Willem Arntszstichting is gisteren ver der uitgebreid. Als leden daarvan zijn, naast mr. G. E. Langemeijer, oud-procureur-gene raal van de Hoge Raad, die al eerder tot voorzitter was benoemd, aangewe zen: prof. dr. G. Brenninkmeijer, hoogleraar in de organisatiepsycholo gie in Nijmegen; J. F. Caljé, hoofd van de afdeling psychiatrie van de GG en GD in Rotterdam; prof. dr. C. J. Laramers, hoogleraar in de organisa tiesociologie in Leiden; drs. F. A. Vis ser, ziekenhuisdirecteur in Haarlem, en mej. mr. E. Zinner, hoofdambte naar van het ministerie (secretares se). ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5