X min Y verliest zijn braafheid Hervormd advies tegen emigratie naar Zuid-Afrika Samen op weg: niet remmen, maar gas geven a lllsillfill Vandaag )r Nieuwe boeket Trouw Kwartet Bisschop Zulu mogelijk aartsbisschop Kaapstad Onnemen van kind uit buitenland wordt makkelijker Hoorzittingen over bevolkingsvraagstuk cPef§ QeeriZuid~cAftik§ari^Uit!!! BOYCOT 0UTSPAN AKTIE Tentoonstelling van wereldwinkel in Venlo Nikodim spreekt met 'afvalligen' van vredeswerk iz Beroepingswerl TROUW/KWAKTET VKIJIXAjG 15 FEBRiIIAiRI 1974 KERK T2/KJ Henk van Andel. 'Mijn meest© tijd gaat zitten in een verantwoorde besteding van het geld, niet in fund raising.' Van een onzer verslaggevers OEGSTiGEEST De X min Y actie houdt nog steeds de inflatie bij. Dat wil zeggen dat vorig jaar weer zo'n 800.000 gulden is bin nengekomen van mensen, die vinden dat de bevrijding van ontwik- NicUWC Verhouding kelingslanden niet afhankelijk moet zijn van giften en gaven. Zij staan een vast percentage van bun inkomen af, als een vrijwillige belasting. De X min Y actie, speciaal aanbevo- len door de hervormde en gerefor meerde kerken, dateert al uit de zesti ger jaren, toen het model vooral be nut werd voor het bijeenbrengen van geld, dat doorgaans in nogal brave stukken werk werd gestoken. De laatste tijd is dat veranderd. Wie nu ziet waar het geld van X min Y M naar toe gaat, valt het op dat daar t veel typische bevrijdingsbewegingen f bij zijn. Deze wijziging in de politiek j van de X min Y beweging is groten- deels te danken aan Henk van Andel, de huidige secretaris van de bewe ging. Bevrijdingsproces De heer Van Andel (44) heeft langdu rig gewerkt in verschillende organen 1 van de wereldraad van kerken in Ge- I nève, waar hij onder meer contacten heeft gelegd met bewegingen in de derde wereld, die werken in het be- L vrijdingsproces. Het typerende van verschillende on dersteunde doelen is dat zij later hulp krijgen van de meer algemeen aan vaarde geldgevers, zoals de kerken en de regering. Dat is onder meer het geval met de actie Colombia, die thans steun ontvangt van de gerefor meerde kerken en met het bevrij dingsfront van Mozambique, Frelimo, waar de Luthersen geld aan geven. X min Y geeft soms beginnende actie groepen een zetje over de drempel naar de publieke opinie. Zo ontving de landelijke vereniging van wereld winkels een renteloze lening van X min Y. Op deze manier locpt X min Y vooruit op andere organen, waar geld te halen is voor ontwikkelings- Hcnk van Andel werk. 'We willen per se niet alleen maar een geldgever zijn. Soms ziet men dat in de kringen van het ont wikkelingswerk niet genoeg in,' aldus X min Y is vooral een model om hier in de rijke wereld een bevrijdingspro ces op agng te brengen. De heer Van Andel toont dit aan met cijfers. In de rijke landen werd vorig jaar voor ruim 336.000 gulden besteed. In de derde wereld kwam 314.000 gulden te recht en voor algemeen-mondiale doe len werd een ton uitgegeven. 'Wij willen een nieuwe verhouding tussen gever en ontvanger. Veel ontwikke lingshulp leidt tot nieuwe vormen van afhankelijkheid. Wij willen dat geldgever en -ontvanger zich samen inzetten voor een en hetzelfde proces, dat uiteindelijk moet leiden tot een rechtvaardige verdeling van macht en bezit.' Henk van Andel legt uit dat geld geven en ontvangen maar een deeltje is van dat proces. 'De mensen doen graag een gift, als ze maar we ten waar die voor wordt besteed. In het geval van X min Y weet niemand van tevoren waar zijn geld terecht komt. Achteraf geven we een verant woording. Op die manier proberen we een al te goedkope manier van fund- raising te voorkomen. Maar dat is er ook de oorzaak van dat de X min Y beweging niet meer mensen aan spreekt. Je moet er voor achter een bepaalde filosofie gaan staan.' Alleen in een enkel heel duidelijk ge val vraagt de X min Y actie geld voor een speciaal doel, zoals voor Chili en Guinee Bissau. Het geld bijeen bren gen voor de bevrijdingsbeweging in Guinee Bissau gaat bij X min Y sa men met politieke actie met het doel de erkenning van dat land door Ne derland te bespoedigen. 'Bevrijding begint eigenlijk bij je thuis,' zegt Henk van Andel. 'Hoe vaak zie je niet dat die mensen, die zo druk zijn vcor opheffing van de mensen in de ont wikkelingslanden uit hun positie van uitbuiting, zelf in hun gezin een po tentaat zijn. Het X min Y model pro beert dat duidelijk te maken.' Vesper(6) Ik heb alle waardering voor de wijze waarop het evangelie in deze korte diensten gesproken, gezongen en in strumentaal begeleid wordt. Vooral de diensten uit de Doopsgez. Vermaning te Westzaan zorgen er door de rustige overdracht voor, dat je er geheel bij betrokken bent. Deze half-uur dien sten doen mij veel meer dan menig tv-kerkdienst van een uur. Dit komt ongetwijfeld, door de eenvoud, waar door het geheel goed tot je door dringt. Naast mijn kerkgang van zon dagochtend is het voor mij en ik weet voor velen met mij, erg fijn dit 's middags te kunnen mee beleven. Ik hoop dat men dit nog lang zal kun nen blijven doen. Laat een ieder die deze vesperdiensten ook zo waardeert, dit eens aan het IKOR schrijven. Amsterdam de Jong Vesper(7) De unieke ervaring van de heer Van Zweden, dat gezinsleden van ver uit eenlopende leeftijd samen stil, ge boeid, onder de indruk kwamen van De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag. dr. E. Bleumink, Paters- wolde: mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A. Flbbe, Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. d8 Pous. Den Haag; J. Smallenbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer. Assen; mr. dr. J. Donner. Den Haag. J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huiisen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag. H. de Mooij, Rijnsburg; H Ottevanger. Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers, N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. deze uitzending en daarover tot een gesprek kwamen, was ook de onze. En denken wij tenslotte eens aan hen, die een dergelijke dienst zo ernstig en toegewijd voorbereiden. Hoeveel uren zullen zij de uitgesproken psalmwoor den en bijbeltekst in hun gedachte hebben! Zal het deze jonge mensen geen goed doen? Zullen zij er niet door gezegend worden? Laten wij lie ver dit experiment met onze voorbede begeleiden, dan met onze zure kritiek er de staf over breken. De^ Haag C. S. Houwing-Veldman Boer Vesper (slot) Moet dat nou zo? denk ik bij het le zen van de gemakkelijke babbel van Klei over de vesperuitzendingen. Moet aan de kerkelijke folklore afgemeten worden of nieuwe vormen kans van slagen hebben? Waarom zo lui en niet de werkelijke oorzaken van de kennelijke wrevel aangegeven? Terwijl wel langs de neus weg een paar forse tegenstellin gen worden aangebracht: tussen gewo ne mensen en mensen met sjieke reli gieuze gevoelens (waaronder veel kin deren, naar gebleken is); tussen 'dich terlijke doctorandussen' achter deze vespers en de echte zwoegers in de zending. Met gesnier op doctorandus sen is al vaker geprobeerd indringen de pogingen tot vernieuwing onge vaarlijk te maken. Toos 7'artkamp Schalsum (Fr) Dennendal (6) Evacuatie is altijd een moeilijke zaak: het evacueren van geestelijk gehandi capten is een bijzonder precaire 'ope ratie': Elk weldenkend mens zal dit begrijpen: een extra soepele en voor zichtige benadering van deze mensen (pupillen) is noodzakelijk. Nu zou men denken dat een psycholoog in de zwakzinnigenzorg dit feit als eerste zal erkennen en zeker de heer C. Muller. Maar wat blijkt? Deze psycho loog is bereid zijn pupillen op te offe ren in een wanhopige poging zijn positie als 'directeur' te verdedigen! 'Wij zullen', heeft hij in Brandpunt gezegd, 'ons tot het uiterste verzet ten.' Hiermee lokt hij in feite geweld uit Het belang van de pupillen is in een geval als dit ondergeschikt aan het belang van de staf! Amsterdam M. J. Gerritsen, vader van een pupil op Dennendal Honger 'Geen hulp voor honger' stond er bo ven de tv-recensie in de krant van 12 februari. 'Hier en Nu' heeft nogmaals beelden van de hongersnood in Ethio pië getoond. En wat doen wij? Alleen aan broodbeleg geven wij Nederlan ders met elkaar al 4 tot 6 miljoen per dag uit. Voor hetzelfde bedrag kunnen 10 20miljoen hongerigen in Afrika dagelijks gevoed worden. Rotterdam A. .P de Winter Hengelsport Met vreugde zie ik dat ons onschuldig zaterdag- en zondag-vermaak, de hen gelsport, die aandacht heeft getrokken van minstens ene vrouw uit Pisa, uit het verfoeide land van de vogeljacht. Ik heb ook gehengeld, 70 jaar geleden en ik ril nog bij de herinnering hoe een weerloze worm tussen mijn vin gers kronkelde wanneer ik de haak met weerhaak in zijn lijfje drukte en door heel zijn lichaampje perste. Waarbij alleen kopje en achterlijfje los bleven om door hun panbewegin gen de begeerte bij een onnozel visje te wekken. En wee het visje dat zich liet verleiden. Ik zie het nog spar telen aan de lijn, ik voel nog het wanhopig geworstel binnen mijn lin kerhand terwijl ik met de rechter de haak met weerhaak terug drukte door de onderlip of het oogje. Hengelsport verbieden is niet haalbaar. Maar de woest onmenselijke weerhaak kan ver boden worden. En het gebruik van levend aas moet onmiddellijk worden afgeschaft Amerongen P. Verburg Korps mariniers (4) In aansluiting op uw commentaar aangaande 'martelingen' bij de mari ne, zou ik willen stellen dat het Nederlandse volk door dergelijke be richten niet ontsteld of verontrust moet zijn, maar integendeel verheugd dat haar vrijheid en democratie op zulk .waarachtige en levensechte wijze verdedigd wordt. Naar mijn mening wordt door de aanval van een paar linkse individuen niet alleen het ma rinekorps, maar de gehele Nederland se krijgsmacht in discrediet gebracht. Dat de praktijk van het oorlogvoeren, (en het voorbereid zijn daarop), ver verwijderd is van de voorschriften en regels die door de Geneefse conferen ties zijn \astgelegd, is algemeen bekend. Het getuigt ook van grote naï viteit een krijgsmacht te wensen die zich in vredestijd gedraagt als een stelletje ongevaarlijke schaakstukken in een fluwelen doosje. Het oorlog voeren is een ruilhandel in menselijk leed, elkaar door mensen aangedaan. Wie de ander het meest schaadt en het pijnlijkst weet te treffen heeft gewonnen. Om de soldaten, wanneer de tijd daar is, voldoende 'geestdrift' te geven hun taak naar behoren te vervullen, is het noodzakelijk hen van te voren van de burgerlijke maat schappij te vervreemden en hen ken nis te laten maken met zo 'echt' mo gelijke oorlogssituaties. Deze filosofie is naar mijn mening van het grootste belang in het begrijpen van alle dei ning rondom 'martelingen'. Assen E. K. Remarky Bejaarden Sinds de opening van de 'Herger- borch' 15 november 1966 wonen we hier en wij en velen met ons hebben alle reden tot dankbaarheid! Ons be stuur is bereid aan alle redelijke ver langens te voldoen. We hebben een commissie van 6 inwoners die maan delijks met het bestuur samen komt om wensen van de bewoners te be spreken. We hebben in alles onze vrijheid, geen discriminatie. Er is een zangkoor, welfare werk (Rode Kruis) een bibliotheek (700 boeken), gele genheid tot biljarten, sjoelen en vele gezellige avonden op velerlei gebied, wat kunnen wij meer verlangen? Hiermede willen we U ook eens ande re stemmen laten horen, als die in uw courant stonden, men mag en moet niet generaliseren. Berkel Z.-H C. J. Romeijn en W. v. Dijk KAAPSTAD Er is een aanzienlijke kans dat de volgende anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad een zwarte man zal zijn. Dit meldt het Zuidafri- kaanse dagblad Die Burger. De candi- daat die het meest in aanmerking komt om de huidige bisschop Selby Taylor op te volgen is de bisschop Zu lu van Zoeloeland. De belangrijkste handicap voor bisschop Zulu is zijn leeftijd. De verkiezing voor de nieuwe aarts bisschop vindt plaats op 29 april. -Voordien wil eer. groep zwarte angli canen een conferentie houden, tijdens welke het probleem besproken zal worden van een kerk, waarvan 75 pro cent zwarten lid zijn, maar die toch door blanken wordt overheerst. De conferentie heeft ten doel een rassen conflict binnen de anglicaanse kerk -e voorkomen. De Concerentie wordt bij eengeroepen door een van de zwarte leiders uit de anglicaanse kerk, M.W. Ngixi uit Port Elisabeth. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het opnemen van bui tenlandse pleegkinderen wordt verge makkelijkt. Staatssecretaris Glastra Van Lcon justititei) heeft besloten per 1 maart van dit jaar nieuwe richt lijnen in te voeren. Volgens de nieu we regels hoeft een echtpaar al niet méér twee (pleeg)-kinderen te hebben voordat een buitenlands kind in het gezin mag worden opgenomen. Het maximum leeftijesverschil tussen het kind en de pleegouders wordt 40 jaar. In plaats van bijzondere regelingen voor bepaalde categoriën buitenlandse pleegkinderen komt er nu een alge mene toelatingsregeling voor kinderen die in hun eigen land geen aanvaard bare toekomst hebben. Ouders krijgen de gelegenheid bij de commissie buitenlandse pleegkinderen of de adviescommissie voor vreemde lingenzaken hun zaak te bepleiten in dien op hun verzoek een pleegkind uit het buitenland aan te nemen, ne gatief wordt beslist. Van een verslaggever DEN HAAG De 'staatscommissie bevolkingsvraagstuk' zal tussen 15 mei en 15 juni oer. aantal openbare hoor zittingen beleggen om personen en in stellingen de gelegenheid te geven hun mening te zeggen over het bevol kingsvraagstuk. De commissie, die is ingesteld in maart 1972, heeft in november 1973 een interimrappert uitgebracht over de ontwikkeling van de bevolkings groei .en de mogelijke gevolgen daar van. De commissie hoopt volgend jaar een eindrapport van haar bevindingen te kunnen uitbrengen. De hervormde synode zal volgen de week ook spreken over de ac tie Boycot Outspan. Van een onzer verslaggevers 'S-GRAVENHAGE De hervormde synode zal aanstaande woensdag een voorstel van de raad voor de zaken van overheid en samenleving (ROS) te behandelen krijgen om de hervormde kerkleden emigratie naar Zuid-Afrika af te raden. In 1972 emigreerden nog 267 hervorm den. Van een verslaggever VENLO Minister Pronk zal op donderdag 21 februari in het cultu reel centrum in Venlo de door de plaatselijke wereldwinkel ingerichte tentoonstelling 'Rijk arm, geen ver houding* openen. Dit advies is een van de drie voorstel len van de ROS, die tijdens de laatste synodezitting zijn blijven liggen. De andere twee zijn een voorstel tot steun aan boycotacties zoals Outspan en van Angola-koffie en een studie in zake de mogelijkheid tot het vinden van verantwoorde alternatieve beleg gingen in en buiten Zuidelijk Afrika. De ROS wil dat de synode emigratie naar Zuid-Afrika 'ten sterkste ont raadt, opdat geen plaatsen in het ar beidsproces in Zuid-Afrika, die in toe nemende mate aan de zwarte bevol king zcuden moeten toevallen, door blanke immigranten worden bezet, waarbij de mogelijke toeneming van economische macht van de zwarte be volkingsgroep wordt verhinderd'. In de afgelopen jaren is, zo zegt de ROS, duidelijk gebleken dat de immi gratie van blanken in Zuid-Afrika een instrument is in het kader van de apartheidspolitiek van de regering van Zuid-Afrik?.. Emigratie van Ne derlanders naar Zuid-Afrika betekent in feite steun aan het regeringsbeleid en vormt tevens een bijdrage tot de instandhouding van de apartheidspoli tiek. De Raad sluit zich in dit advies o.a. aan bij de Wereldraad van Ker ken, de Raad van Kerken in Neder land en de Hervormde Emigratie Commissie. Het tweede voorstel van de ROS aan de synode betreft steun aan de ge voerde Angola-koffie-boycot en aan de boycot-Outspan-actie als voorbeelden van verantwoord consumentengedrag. De ROS vraagt de hervormde synode door haar organen te bevorderen dat in Nederland een klimaat entstaat, waarin het vanzelfsprekend wordt dat de mensen bij het winkelen de poli tieke en sociale gevolgen van hun keus betrekken. De ROS wijst er op dat boycots in het algemeen aanvaard bare middelen zijn om ook het poli tieke gedrag te beïnvloeden. De ROS is van mening dat deze akties inderdaad het welzijn behartigen van de verdrukten in Angola en Zuid-Afri ka. In Angola is sprake van dwangar beid (vgl. rapporten van de Verenigde Naties, van de Internationale Arbeids organisatie, en in Nederland van de K.V.P.), Op veel plantages wordt vooral gewerkt door arbeiders die van elders worden aangevoerd, omdat de plaatselijke bevolking onbetrouwbaar wordt geacht of is gevlucht. Het Ne derlandse aandeel van de Angolese koffiexport was vóór het begin van de boycot maar liefst een kwart. Koffie drinkend Nederland betaalde volgens schattingen ongewild jaarlijks ƒ13 miljoen van de direkte kesten van Portugals koloniale oorlog. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Als je in een slip raakt, moet je niet remmen, maar juist gas geven'. Dit zei dr. A. van den Heuvel, de scriba van de her vormde synode, gisteren over de toenadering tussen de hervormde en de gereformeerde kerk. 'Wij gaan verder, omdat wij de plaat selijke avonturen niet willen ontmoe digen, maar juist bemoedigen', aldus dr. Van den Heuvel. De wijzigingen, die de gereformeerde synode heeft aangebracht, vond hij geen ramp. 'De gereformeerden willen in plaats van integratie nu van samenwerking spre ken. maar wie onze kerkorde kent, weet, dat samenwerking daarin zelfs nog verder gaat dan integratie.' Een poging om 'samen-op-v/eg' ook in houdelijk vorm te geven, is de bespre king in de hervormde synode volgen de week dinsdag van de 'proeve van een eenparig geloofsgetuigenis', die de gereformeerde synode in haar januari- zitting aanvaardde. De commissie van rapport uit de synode zegt in haar verslag, deze proeve met klimmend De gereformeerde synode deed twee weken geleden nogal zuinig over het samen-op-weg-gaan. Zij wijzigde het ontwerp-statuut op enkele belangrijke punten. Maar het hervormd modera- men wil dat niet dramatiseren, aldus dr. Van den Heuvel. De gereformeer den hebben de visie van 'samen op weg' onverlet gelaten en ook de me thode, waarin alle nadruk gelegd wordt op plaatselijke toenadering. Het aantal gemeenten, waar men plaatse lijk samen op weg gaat, groeit, en dat is door de gereformeerde synode be paald niet teruggeschroefd. 'Wij gaan verder' In de hervormde synode komt het ontwerp-statuut dinsdag aan de orde. ADVERTENTIE MOSKOU De voorzitter van de 'Praagse' christelijke vredesconferen tie, metropolit Nikodim heeft in Mos kou een gesprek gehad met vroegere actieve medewerkers van de vredesbe weging, die na de Russische inval in Tsjechoslowakije de beweging de rug hebben toegekeerd. De betrokkenen waren het eens dat binnenkort een studiebijeenkomst zal worden georganiseerd, waar beide groepen zullen overleggen over de vraag wat het woord 'christelijk' in hel vredeswerk te betekenen heeft De bijeenkomst wordt vermoedelijk in Nederland of in West-Duitsland ge houden op uitnodiging van de 'Praag se' vredesconferentie. De Kloof jjj)] De diskussie over de besluiten van fcen Gereformeerde synode inzake het ko takt met de Hervormde Kerk en i samenwerking met andere kerken radio en televisie in ons blad is gesluri1 ten. Niet iedereen zal nu een heldiang beeld hebben van wat er precies pyt beurd is, Dit stukje is te kort om d te verschaffen, maar van een bepaal de: kant blijven er natuurlijk wel belat ;est rijke vragen achter. De besluit var zijn voor velen niet duidelijk. \V d. 2 willen de Gereformeerden nu, will te: ze op den duur samengaan met bel Hervormden? Wat willen ze in rad iatti en televisie? Alleen kerkdiensten d' mededelingen over kerkelijke zake tre dus voor de eigen mensen? WanneLy ik dat zo vraag zullen veel synode tra; den protesteren en verklaren dat hun bedoelingen niet goed weergej nge ven zijn en dat is hun goed recht irt, Zal de eerste keer niet zijn dat ion]j grote (te grote) vergaderingen e(je werkelijke intentie niet goed ovi ,jeri komt, maar dat neemt niet weg dfrs. he dan wel gebeurt Voor bijzond öe veel jongeren en ook oudere mens n) zijn de beslissingen van deze syno ern een zaak van diepe teleurstelling. T onrechte? Misschien moet dat in I verdere verloop blijken, maar feit fl 1 dat zij teleurgesteld zijn en in h an vele vragen aangaande geloof en kezj bepaald niet geholpen. De tallozen n op de rand van het afscheid van jnie] loof en kerk leven kunnen dit ni verwerken. Zij verwachten ande dingen, op z'n best, nl. als ze nog w ^rj verwachten. Want hier dreigt levei»^ groot dat andere gevaar dat de klcj g tussen deze mensen en de officii kerkelijke instanties vrijwel onov brugbaar wordt. En daar hebben kerken dan zelf weer mee te maki Amsterdam is een stad vol jonge me jw< sen, maar het kan gebeuren dat m >rd( daar een kerkdienst bijwoont, ied naar raio nog niet eens zo slecht I [en zet is, maar waar bijna negentig pfote cent van de bezoekers de zestig gep n seerd is. En wie trekt daaraan? mag men zich niet afvragen hoe kerk. ook in haar synodaal bijeenzi daarop moet inspelen? ijj^ VS tetaai11- .kajsViiam'inen' Uaaiom61 0 ID ide NED. HERVORMDE KERK Benoemd: tot wetensch. medewerkp5 aan de Theol. fac. te Utrecht: D.- t Plas, Verleende voorheen bijstand het pastoraat te Bergharen. U Afscheid: van de NO-polder. (wijkgep Band-Rutten): H. M. Boogert, ber. Almelo; van Goes; J. Geursen, ber. Leiderdorp c.a. Intrede op 23 feb te Lopik: kand. v.d. Kamp te Amersfoort. Kt GEREF. KERKEN Afscheid: van Vries: S. Schoon, benoeming tot pred. voor de geest, beid in Nes Amin (Israël). Intrede: te IJlst: kand. H. E. Bijlevi te Oegstgeest. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Gouda: J. v.d Haar Leiden; te Bergentheim: A. G. V steeg t eStadskanaal. GEREF. KERKEN (VRIJG BV) I Beroepen te Zaandam: J. C. Jansel, Velp. Intrede: te Heerenveen: W. J.v| Linde te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Mijdrecht: N. W. Schre der te Goes. OUD GEREF. KERKEN IN NED D( Bedankt: voor Werkendam: J. v in Poel te Ede. BROEDE t REMONSTRANTSE SCHAP Afscheid: van Eindhoven: T. van Dfej wegens benoeming tot cursusleic.i aan het vormingscentrum 'Kapeljjr put' te Heeze. 'Jr, Dr. A. H. van den Heuvel enthousiasme te hebben gelezen. Wel acht zij het nodig, dat er een korte belijdenis uit wordt gedestilleerd, 'in de geest ongeveer, zoals deze als sa menvatting van de proeve voorkwam in Trouw/Kwartet' Avondmaal Dr. C. P. van Andel lichtte op de persconferentie gisteren het rapport toe, waarin de mogelijkheid openge steld wordt, ook jongeren toe te laten tot het avondmaal. Ook dit rapport komt dinsdag aan de orde. Het be doelt niet, de band tussen belijdenis en avondmaal los te maken, aldus dr. Van Andel. Maar men moet het belij den niet eenzijdig concentreren op de openbare belijdenis des geloofs om streeks het achttiende jaar. Van belij den is zijns inziens sprake, zodra men het liedboek kan hanteren en met vreugde meedoet in de eredienst. Daarnaast blijft er uiteraard plaats voor het moment, waarop men zeer bewust zijn verantwoordelijkheid voor het kerkelijk leven op zich neemt. Ook voor geestelijk gehandicapten wil het rapport op deze wijze deelname aan het avondmaal mogelijk maken. hi Drie eeuwen Friesland, dr. J. A. 1 ber. Uitgeverij: De Tille, Leeuwardi Prijs 39.50, 760 blz. 'Drie eeuwen Friesland', dat door Faber als uroefschrift is geschrev r' is uitgegeven in twee banden. I eerste bevat de tekst, het tweede z< J dikke 300 bladzijden tabellen, staatj lf schema's, kaartjes en registers. Da uit blijkt al voldoende om wat vo soort werk het hier gaat. e Het is een zeer cijfermatig en gei Jj tailleerd overzicht van de demogn sche, sociale en economische ontw keling van Friesland in de peril) van 1500 tot 1800. Door de schat v gegevens, die hier op overzichtelij wijze is opgeslagen, is 'Drie eeuw Friesland' een uitstekend naslagwei 1 Dr. Faber heeft natuurlijk niet de 1 doeling gehad een lekker verhaal schrijven en wie het hele betoog i lezen, moet daarom wel even op j tanden bijten. Bladzijden lang bruikt hij oin uit te leggen hoe i; waarom hij bepaalde gegevens zus u zo heeft geïnterpreteerd en welke kenkundige kunstgrepen hij daarl j, toegepast heeft. Deze in samenwi e king met het Anjerfonds Frieslai tot stand gebrachte uitgave is daaro niet geschikt om de gewone man interesseren voor de geschiedenis V D zijn gewest. Maar voor wie al ec geïnteresseerd is in de ontwikkelj j van Friesland is het als naslagwe onmisbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2