op op de plaat AIT maant regeringen over benzineprijzen autobiografie ■FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK ÏROLL: dodelijk |ervelend Autokeus Ford komt met tweede Capri en Granada Ghia Toverlantaren Een slippertje in de oertijd WENNEKER Nog enige films Cinemanifestatie Film International Vrijheidsstrijd in Bolivia door Willem-Jan Martin Het swingt }est in het uiden van e States KJ Simca 1100 Tl Duurdere Dafs met Euro-veiligheid iQ.üW/UCWiAIRflTO' VRIJDAG 15 FIERROAIBJ 1974 AOTONIBIIWB/miMS T11/K13 loor Ber Huising li q W-eer eens op te vallen kwam hij pSi met een gewaagde sex-film, die te- .,J iijkertljd sex-films bespottelijk zou oetca maken, en dus te gek moest '■i jrdcn. èlmi het verhaal is, en de spelers en, te gek. Een troll is een skandi- yische boze geest die zich onder an- 3r re met liefde bemoeit In de film is een konijn dat een vijf jaar ge- ïuwd jong paar blijkbaar belet eft "het ooit te doen. Zij denkt dat er dood aan gaat. Dat is Solveig irnström en Bröje Ahlastedt om te ginnen al niet aan te zien. Hun ge- ag wordt daardoor een onwaar- tiijnlijk als de trol*, zelf. i een zeer slordig etentje (had '2 &man La grande Bouffe al gezien?) h(tn zij, door het sleutelgat, dat vrien- u n het uitputtend wel doen. Hij wil M n ook, maar zij zet hem in zijn pya- a* a op straat in dat koude Stockholm, bi j komt dan in een bordeel terecht, iri iar het gedaan wordt in groepsver- tVid. maar meedoen is er voor hem 1. et bij, want hij is monogaam. Dat 'al reeuwt hij althans wanhopig uit of iar lukt het ook niet met een op ■t^aat opgepikte vent die op de trap een kleinburgerlijk gebabbel ver- ,n%lt Het paar doet het dus toch ein- s lijk samen, als zelfmoord, en er ?t Igt dan ook een schertscrematie, 00 larna /.ij beiden, nog gezond weer t do kist worden gelaten, on Jgot Sjöman en zijn spelers hebben sa t zelf bedacht Hun Zweedse humor a >rdt wel getypeerd met dit voor- t eld: bij het eten gooien zij elkaar 'sletsnat met bier en slurpen zij krab- d n en kreeften uit met closetrollen De lol om sex is net zo. Er is '•tear een wel gekke uitzondering: in al bordeelorgie barst het hele romme- sfide stel opeens onverwacht en vak- ni indig uit in Rigolettogezang. De Börje Ahlstedt gluurt door het sleutelgat in Troll. niet meer jonge of slanke dames en heren in hun onaantrekkelijke blootje zijn dan ook krachten van de Konink lijke Zweedse.Opera. Hoe kreeg die Sjöman hen ervoor. Want deze, misschien als parodie be doelde porno, is toch ook porno. Sjöman hoefde ons echt niet zo uit voerig te vertellen dat je er niet aan dood gaat. Maar wat hij dan als hu mor of satire of wat dan ook wilde maken, is ook niet om je dood te la chen. Meer dodelijk vervelend vind ik. (Amsterdam-Leidseplein-theater, 18 j) ADVERTENTIE De Nederlandse titel Een Vluggertje in de Oertijd is, evenals de Engelse When Women Played Ding Dong, typerend voor het gehalte en de hu mor van deze Italiaanse film. In die bedachte oertijd voerden de mannen oorlogjes met kopstoten, vuisten, knotsen, boemerangs en katapulten, naarmate de techniek voortschreed, terwijl de vrouwen hen liever op de legerstede hadden voor ding-dong zo als zij het noemen in het debiele En gels dat zij brabbelen. Zodat de vrou wen staakten op aandrang van ene Li stra (naar Aristophanes' Lysistrata, waarvan het Ideetje gepikt is). Die vrouwtjes, in oer-bikini's en af en toe voorzichtig topless, kunnen niet acte ren, maar wel met de heupen draaien. De voorhistorische mannen waren, volgens deze film, voor het overgrote deel komische bekketrekkers met spraakgebreken, dikke buiken of nieti ge gestalten, met een dolkomieke ho me er tussen. Zij brulden en kregen om de haverklap een knots of een steen of iets anders op hun pruik, waarna zij dan weer horizontaal gin gen. Meestal niet voor ding-dong, waarop wel veel wordt gezinspeeld met mopjes zoals ondeugende school jongetjes die al vertellen. De regie van Bruno Corbucci past zich daar onbenullig genoeg bij aan. Als een ding-dong-paar tegen het einde op een wit paard een land van vrede gaat zoeken, en nooit zal vinden, kan dat zelfs als een boodschap worden be schouwd. Maar die is blijkbaar, even als de overige niet leuke onzin, ge richt tot een geestelijk onderontwik keld publiek, waartoe wij, blijkens het uitbrengen van deze^film, ook ge rekend worden. (Amsterdam-Nöggerath, 14 j.) B. H. Haarlems Witte Biscoop begint vana vond een paar bijzondere filmdagen met de toverlantaren. Stichting Later- na Magica verzorgt een programma van sprookjes en moraliserende verha len, met melodarmatisehe voordrach ten, lantarenplaatjes uit de vorige eeuw, en daarbij muziekjes van speel dozen en koffergrammofoons. Zaterdag begint dan het, door ons al eerder aangekondigde, Mini-Moviefes- tival met filmpjes van de amateurs die inzonden. Een jury zal, voor de prijzen, voornamelijk letten op origi naliteit, speelsheid, creativiteit, op de leukste filmpjes dus en niet op de technisch-beste. Dat begint om zeven uur, is gratie toegankelijk, en het wordt wel middernacht voor de Lout- jes (de Haarlemse Oscars) zij uitge reikt. De zondagmiddag, van half drie af, is voor de jeugd: films, Ozemo- show en ranja. Het is een goede, praktische gewoon te, dat filmverhuurders en, of, bio scoopdirecties de nieuwe films die zij zelf van belang achten tevoren aan de filmpers tonen, opdat die de lezers nog tijdig in de vrijdagse rubriek Filmpremières over deze films kan in lichten. Dat was deze week niet het geval met The Chinese Boxer, met Wang Yu en Lo Lieh, die in Amsterdams Tuschins- ki draait (al die 'Chinese' knokfilms zijn eender): en met De Corrupte Sheriff (Burt Reynolds onder regie van Joseph Sargent) in Amsterdams Royal. Summertime Killer, in Flora werd buiten Amsterdam al eerder ver toond. In oktober, van 16 tot 23, krijgen Utrecht en Eindhoven weer een Cine manifestatie. De vijfde. Er zal gepro beerd worden zeker zo'n twintig, hier nog nooit vertoonde, films uit te brengen. Hans Saaltink zal ze, in vele landen, uitkiezen. Daarbij komen dan de voorprogramma's met Nederlandse en andere korte films. En er zullen weer regisseurs en acteurs worden uitgenodigd, die over hun films wil len praten. Cinemanifestatie wordt georganiseerd door de Stichting die zo heet, men verwachte subsidies van CRM, Utrecht, Eindhoven, Provincie Utrecht en het Stimuleringsfonds voor het Film- en Bioscoopwezen. Film International, van 1 tot 9 maart in Rotterdam en Antwerpen, heeft al drieëndertig, hier nog onbekende, films aangekondigd. Daarbij zijn ze ven Franse films, onder meer van Ge orges Franju en Alain Robbe^Jrillet; verschillende Italianen, waaronder Francesco Rosi, Marco Bellocchio, Carmelo Bene; films uit de Bondsre publiek, van Fassbinder, Kluge, Moor se bijvoorbeeld; zes Amerikanen, twee uit Brazilië, een uit de USSR, uit Zwitserland, Canada. Japan, of Enge land, van Peter Whitehead. Cineclub en Jongerenfront organise ren op 25 februari om 20 uur in het Mozeshuis op Amsterdams Waterloo- plein een avond in verband met het, bloedig onderdrukte, verzet van boe ren en mijnwerkers in Bolivia tegen de stijgende kosten van levensonder houd, onder het regime van Kolonel Banzer, met de film Vrijheidsstrijd in Bolivia, waarin een politieke ontwik keling als in Chili wordt getoond. ADVERTENTIE it de Europese toernee van The liman Brothers Band, welke de iren afgelopen woensdag in het ncertgebouw gebracht zou hebben, nwege allerhande \maar vooral ergie-) problemen niet doorging, as behalve voor wat de Allmans treft nog om een andere reden inder lollig: we misten op deze mier ook de podiumkennismaking et de als 'supporting act' contracteerde Marshall Tucker md, een van de diverse uitstekende euwe groepen uit het zuiden van de erenigde Staten, die het laatste half ar in het spoor v^n de Allman Bros, publiciteit binnenstomen. Uil.»1 -.Vïi' oni Mitchell et gaat hier echt bijna om een soort "demie, zo regelmatig als er van euwe fenomenen melding wordt Waakt. Daarbij vormt het klein aar dappere labeltje Capricorn van uil Walden, die ook de Allman rothers op zijn loonlijst heeft staan, wel de voornaamste 'ziektehaard.' Zo hield Walden zijn studio in Macon in de staat Georgia al open voor de eerste plaatactiviteiten van genoemde Marshall Tucker Band en een formatie van de naam Wet Willie, terwijl bovendien binnenkort het debuut van de James Montgomery Band mag worden verwacht. In alle gevallen gaat het om met beide benen stevig op de grond staande rockmuziek, vrij sterk blues- beïnvloed en soms tot stand gekomen na en door jarenlang ploeteren in lokale biertenten (Marshall Tucker). Vooral de firma Tucker krijgt, als men haar produktie wil kwalificeren, tegenwoordig snel het predikaat 'Allman-achtig' toegemeten. De overeenkomst is er inderdaad en gaat ook voor de andere groepen wel enigszins op, maar dat is natuurlijk niet vreemd voor mensen die uit dezelfde streek komen en ongeveer dezelfde muzikale invloeden hebben ondergaan. Anderzijds is er meer dan voldoende eigen karakter, eigen geluid om het aarzelend aantrekkende sukses te rechtvaardigen. Een succes overigens, dat groot genoeg is gebleken om ook andere maatschappijen op het spoor naar het Zuiden te zetten, waardoor de trend nog eens werd en wordt versterkt. Zo kwam MCA's talent-scout Al Kooper bijvoorbeeld terug mèt de swingende zevenmans-formatie LYNYRD SKYNYRD, waarvoor meteen maar het sublabeltje Sounds Of The South werd gecreëerd. En getuige een hier onlangs uitgebrachte eerste elpee (MCA Records MAS 7042) gaat het inderdaad weer om die typische 'down-to-earth'-muziek; een fikse portie aanstekelijke ritmiek, veel heldere gitaarlijnen (de groep beschikt maar liefst over drie gitaristen) en soepel zangwerk (Ron Van Zant). De groep combineert deze uitstekende ingrediënten in een repertoire dat uiteenvalt in kortere sterk blues-geïnspireerde composities (I Ain't The One, Things Goin' On Mississippi Kid, dat zwaar neigt naar Ry Cooders aanpak van het country- blueswezen) en breed uitgemeten ballade-achtige konstrukties op wat melancholiek gekleurde drie. vier akoordenschema's. Deze laatste kategorie bevalt mij persoonlijk wat minder. Lynyrd etc. draagt te weinig aan om te blijven boeien, er gebeurt gewoon niet zo gek veel of althans met voldoende om de boel steeds even spannend te houden. Met wat knipwerk kunnen het echter prima nummers worden, de opbouw is daarvoor verrassend genoeg. Reden al met al om deze uitgebreide groep, mede gezien de aanstekelijke Carly Simon bluesverrichtingen, goed in de gaten te houden. Mooizingerij Ondertussen gaan de dames CARLY SIMON, inmiddels getrouwd met de nou nooit eens vrolijk kijkende James Taylor en JONI MITCHELL, die het wat dat trouwen betreft voorlopig rustig blijft bekijken (de heren Crosby. Stills, Nash en Young kunnen daar alle vier een boekje over open trekken), onverstoorbaar verder met het afleveren van kant-en-klare porties mooizingerij. Zeer minieme filosofietjes over mensen, dieren en dingen, gevat in allerhande fraaie (ADVERTENTIE) door Sicco de Jong De Alliantie voor Internationaal Toerisme AIT heeft een beroep gedaan op alle regeringen in de we» reld om te komen tot een evenwichtiger bevoorrading en prijsstelling voor olie. Met name de ontwik keling van de benzineprijs stemt de ADT bezorgd over bet vervoer en bet toerisme in de wereld en 'speciaal over de rol van de auto daarin'. Aan de olieproducerende landen vraagt de internationale organisatie, waarbij o.m. de ANWB is aangeslo ten, de oLieprijzen terug te brengt om daarna tot een planmatige opzet voor de prijsverhogingen te komen. De AIT 'betreurt een onverantwoorde lijke prijzenpolitiek, die leidt tot een kosteninflatie.' Dit is ook niet in het belang van de olielanden, zo stelt zij in een adres, dat in eerste instantie gericht is aan de auto- en touring- clubs in deze Tanden. De olieconsumerende landen worden door de AIT gemaand tot matiging van belastingpolitiek, waardoor de benzineprijs stijgt. Zij dringt er op aan dat alle regeringen in de Wdreld komen tot 'een herziening van de be lastingen op motorbrandstoffen, die in belangrijke mate hebben bijgedra gen tot de jongste prijzenpolitiek van de olieproducerende landen.' In vele delen van de wereld maken belastingen een belangrijk deel uit van de benzineprijs. 'Onze leden heb ben daartegen steeds actie onderno men bij hun regeringen', aldus de AIT, die begrip toont voor het stand punt van de olielanden, 'dat het effect van de hogere olieprijzen op de trans portkosten teruggebracht kan worden door belastingverlaging.' De 140 aan gesloten verenigingen hebben nu het advies gekregen daarop aan te sturen. Maar wel voegt de AIT hieraan toe, dat toch ook een groot deel van dete belastingopbrengsten weer aangewend is voor de opbouw van een infra structuur voor het vervoer, waaronder wegen. 'Dit heeft de toeneming van bet autorijden en andere vormen van vervoer met olie als brandstof gesti muleerd, tevens ten bate van de olie producerende landen', aldus het adres. Het adres is opgesteld naar aanleiding van een reis, die de voorzitter en de algemeen-secretaris van de AIT, de Engelsman A. C. Durie en de Ameri kaan V. M. Kabes, naar het Midden- Oosten hebben ondernomen. Zij be zochten daarbij de touringcliibs van de Arabische landen en ze voerden overleg met regeringsautoriteiten van Iran en Koeweit De AIT, in 1898 opgericht te Genève, vertegenwoordigt middels de aangeslo ten verenigingen honderd miljoen au torijdende en reizende mensen. In het adres wordt vermeld dat met het in ternationaal toerisme vorig jaar een bedrag van ruim tachtig miljard gul den was gemoeid: ruim de helft van Nederlands nationaal inkomdn. Het automobilisme in de wereld omvat ruim tweehonderd miljoen personen auto's. De AIT schat dat het verbruik van olie voor wegtransport en vervoer door de lucht een kwart van het we- reldverbruik zal bedragen, 'waardoor hotel- en horecawezen, culturele uit» wisselingen en Internationale handels activiteiten fungeren als het levens bloed van de moderne wereld', aldus de organisatie. Nu de oliecrisis voor wat de te korten aan benzine betreft vrij wel achter de rug is, mag de snel optrekkende auto zich binnenkort wel weer in wat meer belangstel ling verheugen. Een goede acce leratie heeft altijd als pluspunt de extra veiligheid gehad en als minpunt het extra brandstofver bruik. Nu valt dat laatste juist bij de nieuwe Simca 1100 TI erg mee. Bij een snelheid tot 120 km. per uur blijft de benzineconsumptie beperkt tot ongeveer 1 op 10 k 1 op 12. Dit maakt met 100 km. per uur nauwe lijks verschil. In werkelijkheid bereikt deze Simca, waarvan de motor voorzien is van twee carburateurs, een topsnelheid van 165 km. per uur. Dan rijdt de wa gen natuurlijk wel 1 op 8 en het is ook de vraag of di£ hoge top ooit nog van nut zal blijken. In elk geval moe ten we er nu mee wachten tot voor jaar en zomer en misschien zelfs tot een buitenlandse vakantiereis, indien De Simca 1100 TI met extra luxe, snelheid en veiligheid. in Nederland de 100 km. per uur ge handhaafd blijft De motor van de 1100 TI is een 1300 cc, die maar liefst 82 DIN-pk vermo gen levert bij de op de toerenteller aangegeven 6000 toeren per minuut In de lagere toeren is de trekkracht van de motor echter wat aan de krap pe kant voor een dergelijke pittige krachtbron, maar dat impliceert dan ook gelijk zuinigheid. Bij hogere toe ren nét boven 4000 wordt tus sen het verbruik en de acceleratie een redelijk gemiddelde gevonden, waarbij een licht gebrom vanonder de motor kap er van getuigt dat de sportieve orchestrates en gezongen met allerliefste, maar o zo snel vervelende stemmetjes. De nieuwe elpees heten respectievelijk HOTCAKES (Elektra ELK 52005) en COURT AND SPARK (Asylum AS 53002) dus de liefhebbers weten waar ze hun platenwinkelier om moeten vragen. Mijn kopje thee is het overduidelijk niet, het lukt me nogal eens om bij deze muziek in •slaap te vallen en dat is opmerkelijk bij beide platen precies één keer overeind te komen, nl. wanneer Robbie Robertson een stukje leadgitaar verzorgt. Bij Carly Simon gebeurt dat uitstekend in het nummer Mockingbird: in Raised On Robbery doet Joni Mitchell haar best over de enige leuke solo heen te zingen. Foei wat een misse platen. Donovan Niet erg veel beter brengt onze oude vriend DONOVAN het er van af. Natuurlijk zou je van zo'n hoes alleen al huiverig worden (spierwit, de uitvoerende artiest in het ritueel kostuum van de een of andere wezige secte, hij maakt een in fasen verlopende buiging), maar goed, je wilt de narrigste niet zijn, zet dus je schier onbedwingbaar opkomende vooroordelen opzij en je gaat toch maar luisteren naar wat die rare hoes inhoudelijk te bieden heeft: de elpee Essence to Essence (Epic EC 69050). Maar natuurlijk was er eigenlijk al geen houden meer aan. Zo'n hoes kies je tenslotte vrij bewust. Passend bij de muzikale produktie. Het eerste nummer is dan ook meteen al raak. Gezeur over 'het ruimteschip aarde', tot niets verplichtende dromerijtjes voorzien van onwaarschijnlijk zoetige klanken ('peace brother', alles komt dik voor de bakker), kryptische kletskoek (Divine Daze Of Deathless Delight), onzinnig geneuzel over Het Leven, Kortom: de laatste hippie, die door de bloemetjes voor zijn ogen nog altijd niet door heeft dat de wereld er onderhand wat grimmiger op is geworden en andere wegen geboden zijn. Triest eigenlijk. Ford's Capri II is van vorm wat ronder en gestroomlijnder dan de eerste Capri. Ford zal aan het einde van deze maand een nieuw Capri-model in troduceren. Deze week wordt bovendien een GIlia-variant op de Ford Granada uitgebracht. De Italiaanse carros&ier Ghia, welk be drijf door Ford is overgenomen, heeft ook nog van de jongste Ca pri een speciale uitvoering ontworpen. De Capril krijgt een derde deur achter in en een nog groter glasoppervlak dan het vorige modeL Mede met het oog op de stevigheid van de contruc- tie voor de acherklep is twintig kilo méér staal in de tweede Capri ver werkt. De motoren blijven In principe dezelfde: een uitgebreid gamma van 1.3 tot 3 liter inhoud en 57 tot 138 DIN-pk vermogen. Ford bracht verder een aantal detail verbeteringen aan de Capri aan, waar onder met gas gevulde stangen, die het openen van de achterklep verge makkelijken, comfortabele stoelen en zelfremmende veiligheidsgordels. Als extra wordt de nieuwe, in de Franse stad Bordeaux gebouwde, automati sche versnellingsbak op de Capri gele verd. Deze bak behoort tevens tot de standaarduitvoering van de Granada Ghia, die zich uiterlijk van de gewone Ghia onderscheidt door een speciaal front, een vinyl dak en sierlijsten aan de buitenzijde. De C 3-automaat uit de Franse Ford fabriek heeft de normale constructie van een automatische transmissie, maar er zijn veel materialen In ver werkt, die de inwendige wrijving be perken. Daardoor kost deze automaat volgens Ford geen noemenswaardig extra benzineverbruik en blijven ook de prestaties op. peil vergeleken met de handgeschakelde versnellingsbak. De motoren van de Granada Ghia zijn, evenals bij de Granada GXL, die in produktie blijft, een 2,3 liter, 2,6 liter of 3 liter. Van Ford's Granada Coupé werd ver der de achterzijde gewijzigd door een verhoging van de zijruiten. Daarmee is het utzicht naar achteren opmer kelijk verbeterd. Ford komt tenslotte nog met een luxere GXL-varlant voor de kleine Escort. Deze Escort GXL kreeg een sportuitrustlng en een vinyl-dak. Ui terlijk valt dit type verder op door de halogeen-lampen tussen beide koplam pen. wagen dan In de goede balans gere den wordt. Bij verder Intrappen van het gaspedaal neemt het motorgerula vrij sterk toe. Sportief is zeker de interieur-uitrus ting. die bovendien uiterst comforta bel blijkt. De prettige stoelen met hoofdsteun, het kleine stevige stuur wiel en het overzichtelijke dashboard dragen tot dat comfort bij. Uiteraard is de versnellingshandel een pookje op de vloer. Aan de buitenkant ds de wagen als TI herkenbaar aan de mat- zwarte gril met halogeen schijnwer pers en aan de lichtmetalen sport vel gen. De voorruit ls van gelaafd glas; de achterruit is verwarmd. Er zijn zo ook vele veiligheidspunten in de uit rusting opgenomen. Het comfort, maar ook de wegligging wordt door het goed geconstrueerde onderstel geaccentueerd. De vering is prima; de koersvastheid is perfect. De besturing is ondanks de voorwielaan drijving vrij licht. Het door te hoge topsnelheid beïnvloedde streven naar perfectie van de gehele wagencon structie heeft een uitnemend resultaat opgeleverd. Dat geldt voor de handel baarheid, voor de transmissie, voor de remmen, enzovoorts. De Simca 1100 is van nature een klei ne middenklasser met een lengte on der de vier meter. Door de voorwiel- aandrijving en de schuin aflopende achterzijde met 'vijfde dCuri is niettemin een redelijke interieurruim te gecreëerd, die ook in de 1100 TI voldoende plaats voor niet al te lange benen over laat. Deze TI komt in prijs precies 2.200,- boven de gewo ne 1100 cc, maar biedt daarvoor dan ook beduidend veel extra kwaliteiten. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1294 cc; maximum-vermo gen: 82 DIN-pk; pk per 100 kg.: 8,7; benzineverbruik onder normale om standigheden: 1 op 9 4 1 op 11; in houd benzinetank: 42 liter; remmen: schijfremmen voor, trommelremmen achter, servo-bekrachtiging; gordels: driepuntsgordels met eenhandsbedie- ning; leeg gewicht: 940 kg.; lengte: 3,94 meter; breedte: 1,59 meter; hoog te: 1,46 meter; prijs incl. BTW: 10.395,- (2-deurs) tfn 10.795,- (4- deurs). DAF heeft de personenautomodellen 44 en 66 volledig aangepast aan alle Europee veiligheidseisen. Door deze 'Euro-safety' worden deze personenwa gens tussen 2.5 en 6 procent duurder. De Nederlandse autofabriek heeft <1® uiteenlopende Europese veiligheids voorschriften bijeengevoegd, mede om een betere standaardisering in de pro duktie te verkrijgen. Daarmee biedt DAF bovendien in elk land wel Iets extra's, namelijk een veiligheidsvoor ziening die elders, maar niet ter plaatse, voorgeschreven is. De voornaamste veiligheidsvooraieivin- gen aan de Dafs 44 en 66zijn een sa mendrukbare vuurkolom, e£n rem- vloeistofconi- -inmpje, een veillg- heidsbevc^ "nor de benzinelei ding en ecu t. ..un pperlichtinstalla- tie. De Dafs h n dnepunts gordels voorin en bevestigingspunten voor gordels achterin. De 66 Marathon kreeg bovendien een voorruit van Be laagd glas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13